Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Pasanikët e botës: Do ushqeheni me krimba e do të jeni të lumtur!

    Beetleburgers së shpejti mund të arrijnë prodhimin masiv - duke ndihmuar për të ushqyer botën

    Emri:  241671_web-604x385.jpg

Shikime: 236

Madhësia:  41.3 KB

    “Të përziera me sheqer, brumbujt supozohet se shijojnë njësoj si mishi i vërtetë. Ato gjithashtu mund të bëhen alternativa ndaj salsiçeve ose copëzave të pulës.”

    PARIS - Sipas një studimi të ri, Beetleburgers së shpejti mund të ndihmojnë për të ushqyer botën. Larvat rrëqethëse të zvarritësve - të njohura më mirë si krimbat e miellit - mund të veprojnë si një alternativë mishi për të lehtësuar urinë në mbarë botën. Procesi përdor një pjesë të tokës dhe ujit dhe lëshon një gjurmë më të vogël karboni në krahasim me bujqësinë tradicionale.

    Për ta bërë këtë realitet, kompania franceze bioteknike Ynsect po planifikon një rrjet global të fermave të insekteve, duke përfshirë çerdhe dhe thertore. Një fabrikë pilot tashmë është ngritur në Dole në rajonin Bourgogne-Franche-Comte të Francës.

    Ndryshe nga industria e blegtorisë, ku rritja është zakonisht e ndarë, i gjithë ky operacion i bazuar në insekte është nën një çati.

    “Ne jemi në kontroll të plotë të zinxhirit të prodhimit. Kjo na jep forcë për sa i përket cilësisë, sigurisë dhe sigurisë,” thotë Benjamin Armenjon, menaxher i përgjithshëm i Ynsect, sipas një deklarate nga SWNS.

    Krahët robotikë dhe shiritat transportues të automatizuar transportojnë pirgje tabakash të kuqe në çdo drejtim. Ato janë të mbushura me miliarda larva beetle molitor Tenebrio . Krimbet e thara janë më shumë se 50 për qind proteina dhe të pasura me fibra dhe yndyrna gjithashtu.

    Emri:  beetleburgers-c-945260-scaled.jpg

Shikime: 176

Madhësia:  43.6 KB
    Linja e prodhimit të krimbit të miellit në kompaninë e ushqimit të insekteve Ynsect.

    Ato mund të shndërrohen në pluhur proteinash, shake, hamburgerë, drithëra, madje edhe vajra gatimi me një fraksion të kostos mjedisore të bujqësisë tradicionale. Për çdo kilogram proteinë, Ynsect përdor 98 për qind më pak tokë dhe lëshon 40 herë më pak karbon sesa mishi i viçit. Ai gjithashtu përdor 40 herë më pak ujë se prodhimi i derrit.

    Krimbat e miellit ushqehen me nënprodukte nga përpunimi i grurit. Të përziera me sheqer, brumbujt supozohet se shijojnë njësoj si mishi i vërtetë. Ato gjithashtu mund të bëhen alternativa për salsiçet ose copat e pulës.

    Firma po eksperimenton me kushte optimale për prodhim masiv – si ushqimi,
    temperatura dhe lagështia – në selinë e saj në Paris.

    Studiuesit e Ynsekteve po analizojnë gjithashtu përmbajtjen ushqyese dhe potencialin e përdorimit të insekteve të tjera. Një fabrikë më e madhe do të hapet në Amiens më vonë këtë vit. Ajo do të prodhojë 200,000 tonë ushqime me bazë insektet në vit, duke e bërë atë fermën më të madhe të insekteve në botë.

    Projekti ambicioz do të ulë kostot për të konkurruar me rivalët që prodhojnë hamburgerë me soje dhe perime.

    Emri:  beetleburgers-c-945264.jpg

Shikime: 169

Madhësia:  17.1 KB
    Vakt me prejardhje nga insektet nga Ynsect.

    Vlerësimet parashikojnë se popullsia njerëzore do të arrijë pothuajse 10 miliardë deri në vitin 2050. Mishi është kryesisht proteina, yndyra dhe ujë. Ka një kërkesë në rritje për produkte me bazë burimesh, me bazë shtazore. Megjithatë, rajonet e pasigurta ushqimore kanë nevojë të dëshpëruar për më shumë opsione.

    Studiuesit besojnë se ndryshimi i klimës do të ketë implikime të rëndësishme për dietën dhe ushqimin në të ardhmen. Ushqimi i insekteve është bërë një temë në trend për shkak të rritjes së kostos së proteinave shtazore, si dhe çështjeve mjedisore që lidhen me to.

    Konsumimi i lopëve, derrave dhe deleve kërkon sasi të mëdha ushqimi, ujë dhe tokë. Nga ana tjetër, brumbujt janë të ngrënshëm, ushqyes dhe shumë më të qëndrueshëm. Në shumë vende, përtypja e tyre i mbush njerëzit me neveri. Disa prodhues po shesin krimbat e gatuar si ushqime krokante dhe të kripura, por pranimi nuk është i përhapur.

    Ynsect prodhon plehra kimike për bimë, ushqim për kafshët shtëpiake dhe ushqime për ferma për derrat dhe pulat. Megjithatë, krimbat e miellit u miratuan për konsum njerëzor në Bashkimin Evropian në vitin 2021. Kompania pret që tregu të rritet me shpejtësi në vitet e ardhshme.

    Kompania thotë se shpreson të hapë 15 fabrika të tilla deri në vitin 2030, duke përfshirë
    fermën më të madhe në botë të insekteve në Amiens, Francë. Në dhjetor, Mbretëria e Bashkuar shpalli një konkurs prej 19 milionë dollarësh për të gjetur mënyra me emetim të ulët për të prodhuar ushqim. Insektet mund të jenë një pjesë e madhe e zgjidhjes.

    "Proteina e insekteve thjesht do të rritet për sa i përket pranimit të saj dhe sa njerëz e hanë atë - tregu do të rritet dhe zhvillohet," thotë Olivia Champion e Entec Nutrition, një kompani e ushqimit të kafshëve me bazë insektet në MB.

    Suksesi do të varet në masë të madhe nga forma në të cilën njerëzit konsumojnë ushqimin me bazë insektet, shton Champion.

    Një hamburger me proteina insektesh në të ka të ngjarë të jetë më i shijshëm për konsumatorët sesa krimbat e skuqur të
    plotë, për shembull. Ynsect beson se me edukim të mjaftueshëm, qëndrimet kulturore do të ndryshojnë me kalimin e kohës. Armenjon i sheh insektet si pjesë e një ekosistemi alternativ të mishit, me disa njerëz që hanë mish të rritur në laborator dhe të tjerë i përmbahen alternativave me bazë bimore. Megjithatë, ai shpreson se disa do të zgjedhin ushqime me bazë insektet.

    “Ka njerëz veganë, fleksitarianë, vegjetarianë, adhurues të mishit – kjo është mirë, ne nuk duam t'i ndryshojmë njerëzit,” thotë Armenjon për SWNS.



    Burimi: StudyFinds

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Cinxrat futen në dietën e ushqimeve në mbarë vendet e Bashkimit Evropian

    'Aditiv' i grimcuar i insekteve tani përfshihet në pica, makarona dhe drithëra në të gjithë BE-në

    Nga Paul Joseph Watson

    Emri:  240123crickets1.jpg

Shikime: 202

Madhësia:  58.2 KB

    Që nga dita e djeshme, një aditiv ushqimor i bërë nga kriketat pluhur filloi të shfaqet në ushqime nga pica, makaronat dhe drithërat në të gjithë Bashkimin Evropian.

    Po, vërtet.

    Kriketat e yndyrshme të shtëpisë janë në menunë e evropianëve në të gjithë kontinentin, pa e ditur shumica dërrmuese e tyre se tani është në ushqimin e tyre.

    "Kjo vjen falë një vendimi të Komisionit Evropian të miratuar në fillim të këtij muaji," raporton RT .

    “Sipas vendimit, i cili citoi opinionin shkencor të Autoritetit Evropian të Sigurisë Ushqimore, aditiv është i sigurt për t'u përdorur në një gamë të tërë produktesh, duke përfshirë por pa u kufizuar në bare drithërash, biskota, pica, produkte me bazë makaronash dhe hirrë. pluhur.”

    Por mos u shqetësoni, sepse kriketat së pari duhet të kontrollohen për t'u siguruar që ata "e hedhin poshtë përmbajtjen e tyre të zorrëve" përpara se të ngrihen.

    Gjëra të bukura.

    Kritikët sugjeruan që sapo defektet të pranohen gjerësisht si një shtesë ushqimore, konsumi i tyre do të normalizohet në të gjithë bordin.

    "Rendi Botëror Liberal ka vendosur që njerëzit e vegjël duhet të hanë insekte për të parandaluar luhatjen e klimës, në përputhje me ideologjinë e klasës sunduese," shkruan Dave Blount .

    "Megjithatë, në vend që t'u binden pa mendje Ekspertëve, siç bënë shumica me politikën e Covid, njerëzit kanë rezistuar. Pra, sundimtarët tanë të hënës po futin fshehurazi insektet në ushqim.”

    "Kjo do t'i lejojë ata të zbulojnë në të ardhmen e afërt se ne tashmë kemi ngrënë insekte, kështu që nuk ka asnjë arsye për të kundërshtuar që ata të mbyllin fermat dhe të imponojnë një dietë të re."

    Bashkimi Evropian gjithashtu miratoi së fundmi përdorimin e Alphitobius diaperinus, i njohur ndryshe si krimbi më i vogël i miellit, për konsum njerëzor.

    Siç e kemi dokumentuar në mënyrë shteruese, teknokratët globalistë dhe aktivistët e ndryshimeve klimatike kanë lobuar vazhdimisht që njerëzit të fillojnë të hanë insekte për të luftuar ngrohjen globale, pavarësisht se praktika është e lidhur me infeksionet parazitare .

    Dyshoj disi se teknokratët elitarë që vizituan së fundmi Davosin do të kalojnë në dietën e insekteve, pa marrë parasysh sa shumë na rrahin për ndryshimet klimatike të shkaktuara nga njeriu.

    Në nëntor, Washington Post këshilloi amerikanët që në vend të një darke tradicionale të Falënderimeve, e cila tani është e papërballueshme për një të katërtën e familjeve, ata duhet të shikojnë në vend të ngrënjes së insekteve.

    Ndërsa fermerët blegtoralë në Holandë po i rregullojnë ndryshimet klimatike jashtë ekzistencës, fëmijët e shkollave po indoktrinohen për të ngrënë insekte, ndërsa një shkollë tjetër gjermane e ka ndaluar tërësisht mishin.



    Burimi: Summit News

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Cinxrat futen në dietën e ushqimeve në mbarë vendet e Bashkimit Evropian

    Kriketat e shtëpisë lejohen si ushqim në BE

    Një vendim i Komisionit Evropian lejon që insektet në formë të yndyrosur dhe pluhur të shtohen tani në produktet me bazë picën dhe makaronat.

    Emri:  63ce6dd485f5407f20500249.jpg

Shikime: 126

Madhësia:  20.8 KB

    Kriket shtëpiak pjesërisht të dhjamosur dhe pluhur do të jenë zyrtarisht në gjendje të gjejnë rrugën e tyre drejt tryezave të qytetarëve të BE duke filluar nga 24 janari. Kjo vjen falë një vendimi të Komisionit Evropian të miratuar në fillim të këtij muaji.

    Sipas vendimit, i cili citoi opinionin shkencor të Autoritetit Evropian të Sigurisë Ushqimore, aditiv është i sigurt për t'u përdorur në një gamë të tërë produktesh, duke përfshirë por pa u kufizuar në bare drithërash, biskota, pica, produkte me bazë makaronash dhe pluhur hirrë. .

    Në gusht të vitit 2021, Autoriteti Evropian i Sigurisë Ushqimore doli në përfundimin se " formulimet e ngrira dhe të thara nga kriketat e shtëpisë " janë "të sigurta sipas përdorimeve dhe niveleve të përdorimit të propozuar". Zyrtarët vunë në dukje, megjithatë, se insektet mund të shkaktojnë reaksione alergjike te disa konsumatorë.

    Rregulloret e BE-së thonë se kriketat e rritur duhet së pari t'i nënshtrohen një periudhe agjërimi 24-orëshe në mënyrë që ata " të heqin përmbajtjen e tyre të zorrëve. Pas kësaj, insektet ngrihen, lahen, përpunohen termikisht, nxirret vaji i tyre dhe bluhen në pluhur.

    Çdo ushqim që përmban këtë aditiv të ri do të duhet të mbajë etiketat "të përshtatshme ".

    Në krye të kriketave, Komisioni Evropian miratoi gjithashtu në fillim të këtij muaji larvat e Alphitobius diaperinus, e njohur si krimbi më i vogël i miellit, për konsum njerëzor.

    Ndërsa pjesë e kuzhinave tradicionale në disa vende aziatike, përdorimi i insekteve si ushqim është ende relativisht i ri për Evropën.

    Përkrahësit këmbëngulin se insektet mund të bëhen një burim kryesor i proteinave shtazore duke reduktuar gjurmën e karbonit të njerëzimit. Fermat e insekteve besohet të jenë shumë më miqësore me mjedisin sesa blegtoria tradicionale. Insektet gjithashtu po reklamohen si një alternativë më e përballueshme për mishin.

    Burimi: RT

  4. #4
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Pasanikët e botës: Do ushqeheni me krimba e do të jeni të lumtur!

    Milingonat e kripura. Kriket në tokë. Pse duhet të provoni insektet e ngrënshme.

    Nga Carolyn Beans

    27 nëntor 2022

    Emri:  XSEJOZEQUDQKOCRGPEF5BQ22TQ.jpg

Shikime: 141

Madhësia:  42.1 KB
    "Kjo shijon si misri i zier!" thotë Adaline Welk, 6 vjeç, për krimbin e miellit që hëngri. (Carolyn Beans)

    Në një mëngjes të kthjellët gushti në Pensilvaninë juglindore, më shumë se një duzinë të rritur dhe fëmijë qëndronin në një pavijon të parkut, duke dëgjuar krimbat e miellit që cëcëritnin në një tigan të nxehtë. Ata po mësonin për entomofaginë - konsumimin e insekteve nga njerëzit - nga Lisa Sanchez, një natyraliste në Departamentin e Parqeve dhe Rekreacionit të Qarkut Lancaster, e cila e ka mësuar këtë praktikë për 25 vjet.

    Papritur, një krimb i miellit doli nga tigani. Gjashtë vjeçarja Adaline Welk – pa e nxitur – e hodhi atë në gojë. Turma brohoriste për entomofagistin e sapoformuar. "Nuk eshte aq keq!" Bërtiti ajo. "Kjo shije si misri në kazan!"

    Sanchez inkurajon njerëzit të hanë insekte, pjesërisht, për të lehtësuar gjurmët mjedisore. Insektet e kultivuara prodhojnë shumë më pak gaz serrë dhe kërkojnë shumë më pak tokë dhe ujë sesa bagëtitë konvencionale . Insektet gjithashtu gjenerojnë më shumë biomasë me më pak input. Kriketat, për shembull, janë 12 herë më efikase se lopët në shndërrimin e ushqimit në peshë ushqimore.

    Tashmë, 2 miliardë njerëz hanë insekte, sipas një vlerësimi - kryesisht në pjesë të Afrikës, Amerikës Latine dhe Azisë. Praktika daton mijëra vjet më parë. "Gjithmonë kam menduar, edhe në vitet '90, një ditë, ndoshta, [amerikanët] do ta bëjnë këtë," thotë Sanchez.

    Vitet e ardhshme mund të dëshmojnë të drejtën e saj. Industria e insekteve ushqimore po rritet – një raport parashikon se tregu do të arrijë në 9.6 miliardë dollarë deri në vitin 2030. Konsumatorët tashmë mund të gjejnë ushqime si milingonat e kripura në Amazon dhe bare proteinash pluhur kriketi në dyqanet ushqimore zvicerane. Vitet e fundit janë parë histori të shumta mediatike që lartësojnë virtytet e ngrënies së insekteve.

    Por, përpara se insektet të bëhen ushqim i zakonshëm, më shumë konsumatorë duhet të binden se kafshët me gjashtë këmbë janë, në fakt, ushqim. Nëpërmjet eksperimenteve të shijimit, sondazheve dhe demonstrimeve edukative, studiuesit, sipërmarrësit dhe edukatorët po gërmojnë në psikologjinë e konsumatorëve dhe po zbulojnë se rezistenca ndaj ngrënies së insekteve mund të jetë e fortë.

    "Të kapërceni neverinë fillestare të idesë për të ngrënë diçka që shpesh mendohet si e ndyrë dhe e papastër është një pengesë e madhe," thotë Matthew Ruby, një pedagog në psikologji në Universitetin La Trobe në Albury-Wodonga, Australi, i cili ka studiuar këtë temë. .

    Por studiuesit po zbulojnë se neveria zbehet sapo njerëzit të shijojnë insektet. Në një studim spanjoll të vitit 2022, për shembull, vullnetarët u ndjenë më pozitivisht për picën e mbushur me krimba pasi e shijuan. Atëherë, si t'i detyrojmë njerëzit të marrin atë kafshatën e parë?

    Një pickim i parë

    "Ne vazhdimisht zbulojmë se nëse nuk i shihni insektet, njerëzit janë shumë më të hapur për t'i ngrënë", thotë Ruby. Nëpërmjet një pyetësori në internet të 177 të rriturve amerikanë, ekipi i tij zbuloi se, mesatarisht, individët ishin të kënaqur me idenë për të ngrënë biskota që përmbajnë deri në 30 për qind larva të mizave të zeza të ushtarëve të shtuar si miell.

    "Shumica e njerëzve nuk duan të hanë një lopë që duket si një lopë," thotë Charles Wilson, themeluesi i Cricket Flours me qendër në Portland, Ore. Cricket Flours shet insekte të plota për të ngrënë, por edhe përzierje brownie të pasuruar me pluhur kriketi ( bluar kriket), si dhe pluhur i pastër i kriketit, të cilin klientët mund ta përfshijnë në mënyrë diskrete në produkte të pjekura ose shake proteinash.

    Rëndësia e insekteve në paketim mund të ndikojë gjithashtu tek konsumatorët, thotë Dror Tamir, bashkëthemelues dhe CEO i Hargol FoodTech në Izrael. "Ne bëmë shumë prova duke punuar me konsumatorët për të pasur komentet e tyre se sa duhet të theksojmë karkalecat," thotë ai. "Të kemi karkaleca para pakos nuk është një gjë e mirë për ne."

    Hargol, e themeluar në vitin 2016, është kompania e parë që rrit një specie karkalecash në shkallë tregtare. Produktet e saj u shiten kryesisht prodhuesve të tjerë ushqimorë. Por ajo gjithashtu u shet produkte të gatshme konsumatorëve në internet përmes nën-markës së saj, Biblical Protein. Shake proteinash me çokollatë të Hargol-it paraqet një lëng çokollate që derdhet në një gotë - pa krahë, këmbë ose antena në pamje.

    Sapo njerëzit provojnë insektet e bluara, ata shpesh janë gati të kalojnë në të gjithë insektin, thotë Joseph Yoon, themeluesi i Brooklyn Bugs, një organizatë e dedikuar për rritjen e vlerësimit për insektet e ngrënshme. Dikur një kuzhinier privat, Yoon tani kryen demonstrime dhe degustime të gatimit të insekteve në shkolla, universitete dhe muze. Ai mund t'u ofrojë fillestarëve gougeres (pufka djathi francez) të bëra me pluhur kriketi. "Ata zakonisht janë pothuajse menjëherë gati për të parë [insektin]," thotë Yoon. "Ata thonë: "Unë hëngra atë kriket. Kjo ishte e lehtë. Mund ta haja gjithë ditën. Në rregull, më jep diçka tjetër'”.

    Marketingu si zakonisht

    Por përpara se konsumatorët të ndihen të detyruar të rrëmbejnë një paketë kriketash të thara, kompanive do t'u duhet t'i joshin ata me reklama. “Të thuash njerëzve se duhet të hanë më shumë insekte sepse është e mirë për ta dhe/ose mirë për planetin nuk duket se ka shumë ndikim në sjellje”, thotë psikologu eksperimental dhe gastrofizikani Charles Spence nga Universiteti i Oksfordit në Angli.

    Në një studim të vitit 2022 , ekipi i tij testoi një strategji marketingu të provuar dhe të vërtetë: miratimin e të famshëmve. Studiuesit prezantuan reklama imagjinare për ushqimet me bazë insektet për më shumë se 1000 njerëz me bazë në Shtetet e Bashkuara. Vullnetarët që panë reklama që shfaqnin atletë si Serena Williams dhe Roger Federer ose aktorë si Ryan Reynolds dhe Angelina Jolie thanë se ishin më të gatshëm ta provonin produktin sesa ata që shihnin reklama pa të famshëm.

    Gjetjet sugjerojnë se tregtarët mund të mos kenë nevojë të rishpikin reklamat për të shitur insekte, thotë Spence.

    "Shija është mbret"

    Pavarësisht, shija ndikon nëse dikush do të kthehet për më shumë. Yoon i mëson njerëzit se si të përdorin insektet në recetat e tyre në mënyra tërheqëse. Për shembull, shtimi i pluhurit të kriketit në salcën marinara, thotë ai, shton jo vetëm ushqimin, por edhe umami. "Shija është mbret", thotë Tamir. Karkalecat, thotë ai, kanë “shije umami – kryesisht kërpudha, pecans, kafe dhe çokollatë. Ato përmirësojnë shijen e mishit.”

    Hargol po punon me prodhuesit e mishit të përpunuar në Shtetet e Bashkuara, Kanada dhe Azi për të zhvilluar produkte si burgers, qofte dhe sallam që do të përmbajnë pulë, mish viçi ose burime të tjera proteinash të kombinuara me karkaleca të bluara.

    Duke treguar një foto të një prototipi të pulës dhe karkalecit, Tamir përshkruan pikat e shitjes së Hargol: Ka shije më të mirë se burgerët e tjerë për shkak të këtij përbërësi unik (të cilin ai e lë pa emër). "Dhe atëherë ne mund të shpjegojmë, është më mirë për mjedisin, është më mirë për shëndetin tuaj."

    Krijimi i një norme të re

    Shikimi i të tjerëve duke shijuar insektet mund të ndihmojë gjithashtu në thyerjen e barrierave. Në orët e entomofagisë së Sanchez-it, ajo diskuton se si i pëlqen të hajë vetë insektet. Ajo kurrë nuk detyron askënd të provojë insektet, megjithëse shumica, thotë ajo, e bëjnë.

    Kthehu në pavijon në Lancaster County, pasi Welk hodhi atë krimb të gatuar në gojë, shumë të tjerë ndoqën shembullin. Motra 8-vjeçare e Welk, Leona, nuk ishte aq e sigurt. Ata shijojnë më mirë se spërkatjet, e siguroi Sanchez.

    Leona shikonte ndërsa anëtarët e familjes provonin insektet. Programi ishte gati të përfundonte kur ajo më në fund marshoi drejt tryezës demo, mori një krimb dhe e hëngri. "Nuk kishte shije si asgjë," ngriti supet ajo. "Unë ende nuk po i vendos ato në akulloren time."

    Burimi: Washington Post

  5. #5
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Forumi Ekonomik Botëror i Davos do që unë të ha cinxra të pjekur. Unë i them, jo, jo, jo!

    Emri:  shutterstock_550516177-scaled-e1674851957912.jpg

Shikime: 207

Madhësia:  37.0 KB

    Nga Itxu Diaz

    Deri më tani, arsyeja e shëndoshë na bëri të shkelnim pa hezitim mbi çdo insekt që gjejmë duke tërhequr barkun e tyre nëpër dyshemenë e kuzhinës. Por aktualisht, zotërit e universit janë të vendosur të korrigjojnë këtë praktikë: Ata preferojnë që ju t'i hani ato.

    Muajt ​​e fundit ka pasur një fushatë mbarëbotërore, veçanërisht intensive në Bashkimin Evropian, për të na bindur që të përfshijmë cinxrat dhe krimbat në dietën tonë. Dhe, duke qenë se ne nuk jemi ende aq të çmendur për ta bërë këtë, ata kanë gjetur një mënyrë për të na detyruar ta bëjmë këtë gjithsesi: duke i përfshirë si zëvendësues të miellit dhe proteinave në produktet që konsumojmë çdo ditë.

    Në tekstin themelues të BE-së thuhet se unioni bazohet “mbi vlerat e respektimit të dinjitetit njerëzor, lirisë, demokracisë, barazisë, shtetit të së drejtës dhe respektimit të të drejtave të njeriut”. Dhe na siguron se qëllimi i saj është të promovojë paqen, vlerat e saj dhe mirëqenien e popujve të saj. Aq sa i kam lexuar të gjitha dokumentet e themelimit, nuk kam gjetur kurrë asnjë gjurmë cinxri aty. E megjithatë, pikërisht tani, BE-ja po vë bast gjithçka për miellin e cinxrit si ushqimin mrekullibërës që do të shpëtojë planetin.

    Vetëm ditë më parë, qeveria spanjolle miratoi një rregullore zyrtare që autorizon përdorimin e cinxrit në produktet e destinuara për konsum njerëzor, duke u mbështetur nga ana tjetër në autorizimin e fundit (dhe pothuajse të panjohur deri më tani) të dhënë nga Bashkimi Evropian në listën e tij të "ushqimeve të reja". " Është edhe më keq se sa duket në shikim të parë: që nga vera e kaluar, BE ka miratuar gjithashtu krimbin e verdhë të tharë të miellit dhe karkalecat migratore si ushqime të reja. Unë dyshoj se tarantulat, dyshekët e makinave dhe truri i MP-së gjithashtu do të përfshihen së shpejti në atë listë.

    Tash e tutje, buka, biskotat, picat, salcat, snacks dhe produkte të tjera buke mund të bëhen me miell cinxri, i cili prodhohet duke shtypur dhe bluar cinxrat. Të paktën në Spanjë, rekomandimi është që prodhuesi ta tregojë qartë në paketim, por është thjesht një rekomandim, dhe - përveç renditjes së insekteve në përbërës dhe paralajmërimeve për alergjenët - ata nuk janë të detyruar ta bëjnë këtë. Është e arsyeshme që asnjë prodhues i biskotave nuk do të ndryshojë planin e parë të fushave të bukura dhe me diell me grurë për një plagë të qeshur, me syze dielli në pjesën e përparme të paketimit të tij, nëse ndonjëherë dëshiron të shesë një biskotë tjetër.

    Origjina e gjithë kësaj çmendurie mund të gjendet në atë që BE e quan "Strategjia nga ferma në pirun", ose ajo që unë e quaj strategjia "Nga cinxrat në tenxhere". Kjo është pjesë e Marrëveshjes së Gjelbër Evropiane, e cila sipas gjermanëve dhe gjermanëve Ursula von der Leyen është projekti i madh i BE-së për rimëkëmbjen ekonomike pas pandemisë.Deri më tani askush në Bruksel nuk ka qenë në gjendje të shpjegojë se çfarë dreqin ka të bëjë një marrëveshje e gjelbër me rimëkëmbjen ekonomike.

    Farm to Fork synon "t'i bëjë sistemet ushqimore të drejta, të shëndetshme dhe miqësore me mjedisin". Nuk e di nëse mielli i kriketit është veçanërisht miqësor ndaj mjedisit, por ajo që di është se nuk është aspak miqësor ndaj cinxrit, një çështje që duket se nuk shqetëson aspak ekologët post-modernë.

    Deri më tani, i vetmi lider evropian që ka mbrojtur qytetarët që nuk duan të detyrohen të hanë cinxra është ministri italian Francesco Lollobrigida: "Nuk do të ketë vend në këtë qeveri për mish sintetik dhe miell cinxri. Qëllimi ynë është të mbrojmë qytetarët nga degjenerim që duan të kalojnë idenë se mjafton të ushqehesh, pavarësisht se ku dhe si prodhohet ushqimi, por ne nuk mund ta pranojmë atë.” Në deklaratën e tij, Lollobrigida është bërë përfaqësuesi ynë për sensin e shëndoshë në Evropë.

    Por ka një çështje tjetër. Për pesë vitet e ardhshme, i gjithë mielli i cinxrit i konsumuar në Evropë mund të prodhohet vetëm nga Cricket One Co. Ltd. Pse? Ne do të donim të dinim... Slogani i kompanisë është "Proteina klasike për një botë moderne" dhe ne do të prisnim të gjenim cinxra që kërcejnë rreth ekranit ose imazhe të fermave të insekteve dhe të ngjashme në faqen e saj zyrtare të internetit . Por imazhi kryesor është një fushë e bukur e gjelbër me grurë. Pak më poshtë, dhe jo rastësisht, do të gjeni logot dhe tekstet zyrtare të Objektivave të Zhvillimit të Qëndrueshëm të OKB-së, të njohura edhe si Axhenda 2030. Kjo është ajo që Forumi i Davosit na shpjegoi në videon e diskutueshme për parashikimet e tij për vitin 2030, në të cilën ata njoftuan se "Nuk do të zotëroni asgjë" dhe "ju do të jeni të lumtur për këtë".

    The United States is not as restrictive about what you can and cannot eat as the European Union. The United States, thank God, is not as restrictive about anything. So Americans can eat insects if it makes them happy, however, if you do buy a product with, for example, cricket flour, it should be clear on the labeling in both its scientific name and its common name. So far, however, Biden has not taken it upon himself to get Americans to save the planet by eating cricket crackers or swapping their delicious beef burgers for ones made with mealworm fibers, which is the goal of Farm to Fork.

    Megjithëse e majta mjedisore nuk është ende e përqendruar në Shtetet e Bashkuara në fushatën e saj për konsumimin e insekteve, ka fuqi mediatike - që po punojnë në hije për ta realizuar atë. Dhe të gjithë duket se kanë arritur një lloj marrëveshjeje gjatë javëve të fundit: Një vështrim në lajmet e fundit rreth "miellit të cinxrit" në shtyp do të zhdukë çdo dyshim se ka një plan dhe do të habiteni nga entuziazmi që befas të gjitha mediat progresive tregojnë për perspektivën për të na parë të gjithëve duke ngrënë insekte.

    Edhe botimet shkencore si Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) diskutojnë hapur se si të arrihet kjo, sikur duhet të ndodhë me çdo kusht: "Si t'i bindni njerëzit të hanë insekte." Rastësisht, artikulli tregon për një vizitë të aktivistëve të entomofagisë në një shkollë në Pensilvani, të cilët gatuanin insekte dhe i detyronin fëmijët t'i provonin, sikur të ishte një histori suksesi. Nuk mund të mos mendoj se gjithçka po ecën shumë shpejt tani: në kohën time, nëse një aktivist do të vinte në klasë për të na mësuar se si të hamë cinxra, do të gatuante një prej tyre dhe do ta mbante atë në gojë, nuk do ta kishim ngrënë kurrë cinxrin, por ne mund ta kishim ngrënë aktivistin.

    Gjithçka me historinë e cinxrit është e gabuar. Miratimi i BE-së nuk do të kishte rëndësi nëse do të kishte të bënte me shitjen e kutive me cinxrave si ushqime, por në fakt ka të bëjë me promovimin institucional të një mielli cinxri që nuk duhet të ishte quajtur kurrë "miell" në radhë të parë, gjë që e lejon atë të përfshihet në produktet e konsumuara zakonisht. Prodhuesit do të gjejnë një mënyrë për të marrë subvencione për vendosjen e cinxrave në biskotat e tyre dhe njerëzit që blejnë produktet më të lira dhe me cilësi më të ulët do të përfundojnë duke ngrënë pa vetëdije biskota. E vërteta është se e gjithë kjo është një përmbledhje e përsosur e asaj që duan të pasurit që shkojnë në vende si Davos: që ju të udhëtoni me skuter dhe që ata të vazhdojnë të mbushin aeroportet me avionët e tyre privatë sa herë që mbajnë një takim; që ju të hani insekte ndërsa ata darkojnë në dhoma private në restorantet më të mira në botë.

    Konservatorët në mbarë botën duhet të ndjekin shembullin e Lollobrigidës, sepse kanë gjithçka për të fituar. Është një betejë që padyshim mund të fitohet në rrugë pa shumë përpjekje. Nuk njoh askënd që dëshiron t'u lërë fëmijëve të tij një botë ku mund të qarkullosh vetëm me biçikletë ose, në rastin më të mirë, me makina elektrike, ku ngrohja është e ndaluar dhe në drekë gjen një sallatë me kripa, krimba dhe biftekë fallco. nga Bill Gates duke ju pritur në pjatën tuaj. Kjo nuk është një botë, ajo është ferr.

    Për shekuj me radhë, pjesa më e madhe e epërsisë së qytetërimit perëndimor ka qenë e dukshme në ushqimin tonë. Nuk ka nevojë t'i lëmë rënies sonë morale një vend në tryezën e darkës. Refuzimi për të ngrënë insekte është një shfaqje respekti dhe bindjeje ndaj nënave tona, të cilat kur si foshnje ngrinim çimkat nga toka në gojë, na thoshin: "Mos e hani atë!"


    Itxu Díaz është një gazetar, satirist politik dhe autor spanjoll. Ai është një kontribues në The Daily Beast, The Daily Caller, National Review , The American Conservative , American Spectator dhe Diario Las Américas në Shtetet e Bashkuara, dhe një kolumnist për disa revista dhe gazeta spanjolle. Ai ishte gjithashtu këshilltar i Ministrisë së Arsimit, Kulturës dhe Sporteve në Spanjë. Ndiqni atë në Twitter në @itxudiaz ose vizitoni faqen e tij të internetit www.itxudiaz.com .

    Burimi: The American Conservative

  6. #6
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,453
    Postimet në Bllog
    1

    Për: Pasanikët e botës: Do ushqeheni me krimba e do të jeni të lumtur!

    Ceshtja e ushqimit eshte personale, me i mire eshte ushqimi me fruta.
    Duaje te afermin tend si veten

  7. #7
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Itali: Qeveria i thotë JO Brukselit! Ndalon përdorimin e miellit nga insektet në makarona dhe pica

    Italia ndalon miellin e insekteve nga makaronat e saj, pavarësisht zhurmës për mbrojtjen e ambientit

    Emri:  63587bf833e599da4930c6d8c9a6b1c0.jpg

Shikime: 199

Madhësia:  64.6 KB

    ANSA - ROMË, 23 MARS - Qeveria italiane tha të enjten se ka miratuar katër dekrete që rregullojnë përdorimin e katër miellrave të ndryshëm që rrjedhin nga insektet pasi Bashkimi Evropian miratoi së fundmi shitjen e tyre për konsum njerëzor.

    Dekretet kanë të bëjnë me pluhurat e bëra nga kriket, karkalecat migratore, krimbat e miellit dhe larvat.

    Dekretet ndalojnë përdorimin e miellit të insekteve në disa ushqime dhe detyrojnë prodhuesit të bëjnë shumë të qartë në etiketa se kur një artikull i përmban ato.

    “Ne do të kujdesemi për respektimin e plotë të masave të shpallura sot me policinë shëndetësore të NAS, si në lidhje me ndalimin e përdorimit të miellit të insekteve në ushqimet tipike të dietës mesdhetare, si pica dhe makarona, ashtu edhe në etiketimin e produkteve. që i përmbajnë ato, të cilat do të duhet të jenë të dukshme dhe të qarta”, tha ministri i Shëndetësisë Orazio Schillaci gjatë një konference për shtyp. (ANSA).

    Burimi: ANSA

Tema të Ngjashme

  1. A jeni te lumtur ne keto momente?
    Nga AAnnaa në forumin Grupmoshat e komunitetit
    Përgjigje: 390
    Postimi i Fundit: 16-01-2024, 04:53
  2. Si të jeni më të lumtur
    Nga ATMAN në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 07-07-2021, 04:42
  3. A Mendoni se jeni vertet te lumtur ?
    Nga Flami në forumin Në kërkim të romancës
    Përgjigje: 51
    Postimi i Fundit: 11-09-2008, 14:58
  4. Vendet me njerëzit më të lumtur të botës dhe arsyet
    Nga RaPSouL në forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 27-04-2008, 18:58
  5. Sa të lumtur jeni ju në perëndim
    Nga WALCHIRIA në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 102
    Postimi i Fundit: 19-02-2007, 08:10

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •