Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,335
  Postimet n Bllog
  4

  Gjenerali i Forcave Ajrore amerikane: Parashikimi im, luft me Kinn n vitin 2025

  Gjenerali i Forcave Ajrore parashikon luft me Kinn n vitin 2025, u thot oficerve t prgatiten duke gjuajtur 'nj kapse' n nj objektiv dhe 't synojn kokn'
  Shpresoj se jam gabim. Zemra ime m thot se do t luftoj n 2025, tha gjenerali Mike Minihan n nj memo drguar oficerve q ai komandon dhe t marr nga NBC News.


  Emri: 230127-f-22A-Raptor-refueling-east-china-sea-2022-ac-637p-8174fd.jpg

Shikime: 66

Madhsia: 39.2 KB
  Nj skuadron luftarak i 199-t F-22A Raptor i afrohet nj skuadroni 909-t t karburantit ajror KC-135 Stratotanker mbi Detin e Kins Lindore m 8 qershor.Stephen Pulter / Forca Ajrore e SHBA

  Nga Courtney Kube dhe Mosheh Gains

  Nj gjeneral i Forcave Ajrore me katr yje u drgoi nj memorandum t premten oficerve q ai komandon q parashikon se SHBA do t jet n luft me Kinn pas dy vjetsh dhe u thot atyre t prgatiten pr t'u prgatitur duke gjuajtur "nj klip" n nj objektiv, dhe " synoni kokn.

  N memorandumin e drguar t premten dhe t marr nga NBC News, gjenerali Mike Minihan , kreu i Komands s Lvizshmris Ajrore, tha, "Shpresoj se jam gabim. Zorra ime m thot se do t luftoj n vitin 2025.

  Komanda e Lvizshmris Ajrore ka rreth 50,000 antar shrbimi dhe afro 500 avion dhe sht prgjegjse pr transportin dhe furnizimin me karburant.

  Minihan tha n memorandum se pr shkak se Tajvani dhe SHBA do t ken zgjedhje presidenciale n 2024, SHBA do t "shqetsohet" dhe presidenti kinez Xi Jinping do t ket nj mundsi pr t lvizur n Tajvan.

  Ai parashtron qllimet e tij pr prgatitjen, duke prfshir ndrtimin e "nj ekipi t fortifikuar, t gatshm, t integruar dhe t shkatht t manovrimit t Forcave t Prbashkta, gati pr t luftuar dhe fituar brenda zinxhirit t par t ishullit".

  Memorandumi i nnshkruar u drejtohet t gjith komandantve t krahut ajror n Komandn e Lvizshmris Ajrore dhe komandantve t tjer operacional t Forcave Ajrore dhe i urdhron ata t raportojn n Minihan t gjitha prpjekjet kryesore pr t'u prgatitur pr luftn e Kins deri m 28 shkurt.

  Gjat muajit shkurt, ai drejton t gjith personelin e AMC-s q t gjuaj nj kapse n nj objektiv 7 metra, duke e kuptuar plotsisht se vdekshmria e papenduar ka m shum rndsi. Synoni kokn. Ai gjithashtu urdhron t gjith personelin t prditsoj t dhnat e tyre dhe kontaktet e urgjencs.

  N mars ai udhzon t gjith personelin e AMC-s q t shqyrtoj shtjet e tyre personale dhe nse duhet t planifikohet nj vizit n zyrn e tyre ligjore t bazs s shrbimit pr t'u siguruar q ata jan ligjrisht t gatshm dhe t prgatitur.

  Minihan i nxit ata t pranojn nj rrezik n strvitje. "Vraponi qllimisht, jo pamatur", shkruan ai, por m von shton, "Nse jeni t qet n qasjen tuaj ndaj strvitjes, ather nuk po rrezikoni mjaftueshm."

  Ai gjithashtu ofron nj dritare n nj aftsi q SHBA po shqyrton pr nj konflikt t mundshm me Kinn - tufat e dronve komercial. Ai drejton njsit KC-135 q t prgatiten pr "shprndarjen e 100 UAV-ve t madhsis dhe tipit jasht raftit nga nj avion i vetm".

  Pas publikimit t ktij artikulli, nj zyrtar i departamentit t mbrojtjes tha: "Kto komente nuk prfaqsojn pikpamjen e departamentit pr Kinn".

  Nj zdhns i AMC konfirmoi n nj deklarat t premten se memorandumi sht i vrtet: Ky sht nj memo autentike e brendshme nga gjenerali Minihan drejtuar ekipeve t komands s tij vartse. Urdhri i tij bazohet n prpjekjet themelore t vitit t kaluar nga Komanda e Lvizshmris Ajrore pr t prgatitur Forcat Ajrore t Lvizshmris pr konfliktin e ardhshm, nse parandalimi dshton.

  Sekretari i shtypit i Departamentit t Mbrojtjes Brig. Gjenerali Patrick Ryder tha n nj deklarat: "Strategjia Kombtare e Mbrojtjes e bn t qart se Kina sht sfida e ritmit pr Departamentin e Mbrojtjes dhe fokusi yn mbetet t punojm s bashku me aleatt dhe partnert pr t ruajtur nj Paqsor paqsor, t lir dhe t hapur".

  N mars 2021, adm. Philip Davidson, ather komandant i Komands Indo-Paqsorit t SHBA-s, tha n nj seanc dgjimore t Komitetit t Shrbimeve t Armatosura t Senatit se Tajvani sht padyshim nj nga ambiciet e [Kins].

  "Un mendoj se krcnimi sht i dukshm gjat ksaj dekade , n fakt, n gjasht vitet e ardhshme," tha Davidson.

  Kur u pyet n fillim t ktij muaji nse nj pushtim kinez i Tajvanit ishte i pashmangshm, Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin tha: Ajo q po shohim koht e fundit, sht nj sjellje shum provokuese nga ana e forcave t Kins dhe prpjekja e tyre pr t rivendosur nj normalitet t ri. .

  "Por nse kjo do t thot apo jo se nj pushtim sht i pashmangshm," tha Austin, "Un dyshoj seriozisht pr kt."


  Burimi: NBC News

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,335
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Gjenerali i Forcave Ajrore amerikane: Parashikimi im, luft me Kinn n vitin 2025

  Kjo eshte memo qe gjenerali u nisi vartesve te tij:


Tema t Ngjashme

 1. Kompanite me te mira ajrore per vitin 2012
  Nga the admiral n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 19-07-2012, 16:38
 2. Trheqja e forcave amerikane nga Iraku, moment historik
  Nga DYDRINAS n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-07-2009, 14:45
 3. Fituesit e llotaris amerikane pr vitin 2008
  Nga tani_26 n forumin Emigracioni
  Prgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 12-04-2009, 01:21
 4. Lotaria Amerikane, nisin aplikimet pr vitin 2010
  Nga BOKE n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 29-11-2008, 16:40
 5. Llotaria Amerikane ''Green Card'' pr vitin 2009.
  Nga ^_BIM_BUM_BAM_^ n forumin Emigracioni
  Prgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 04-10-2008, 07:04

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •