Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Gjenerali i Forcave Ajrore amerikane: Parashikimi im, luftë me Kinën në vitin 2025

    Gjenerali i Forcave Ajrore parashikon luftë me Kinën në vitin 2025, u thotë oficerëve të përgatiten duke gjuajtur 'një kapëse' në një objektiv dhe 'të synojnë kokën'
    “Shpresoj se jam gabim. Zemra ime më thotë se do të luftoj në 2025”, tha gjenerali Mike Minihan në një memo dërguar oficerëve që ai komandon dhe të marrë nga NBC News.


    Emri:  230127-f-22A-Raptor-refueling-east-china-sea-2022-ac-637p-8174fd.jpg

Shikime: 80

Madhësia:  39.2 KB
    Një skuadron luftarak i 199-të F-22A Raptor i afrohet një skuadroni 909-të të karburantit ajror KC-135 Stratotanker mbi Detin e Kinës Lindore më 8 qershor.Stephen Pulter / Forca Ajrore e SHBA

    Nga Courtney Kube dhe Mosheh Gains

    Një gjeneral i Forcave Ajrore me katër yje u dërgoi një memorandum të premten oficerëve që ai komandon që parashikon se SHBA do të jetë në luftë me Kinën pas dy vjetësh dhe u thotë atyre të përgatiten për t'u përgatitur duke gjuajtur "një klip" në një objektiv, dhe " synoni kokën”.

    Në memorandumin e dërguar të premten dhe të marrë nga NBC News, gjenerali Mike Minihan , kreu i Komandës së Lëvizshmërisë Ajrore, tha, "Shpresoj se jam gabim. Zorra ime më thotë se do të luftoj në vitin 2025.

    Komanda e Lëvizshmërisë Ajrore ka rreth 50,000 anëtarë shërbimi dhe afro 500 avionë dhe është përgjegjëse për transportin dhe furnizimin me karburant.

    Minihan tha në memorandum se për shkak se Tajvani dhe SHBA do të kenë zgjedhje presidenciale në 2024, SHBA do të "shqetësohet" dhe presidenti kinez Xi Jinping do të ketë një mundësi për të lëvizur në Tajvan.

    Ai parashtron qëllimet e tij për përgatitjen, duke përfshirë ndërtimin e "një ekipi të fortifikuar, të gatshëm, të integruar dhe të shkathët të manovrimit të Forcave të Përbashkëta, gati për të luftuar dhe fituar brenda zinxhirit të parë të ishullit".

    Memorandumi i nënshkruar u drejtohet të gjithë komandantëve të krahut ajror në Komandën e Lëvizshmërisë Ajrore dhe komandantëve të tjerë operacionalë të Forcave Ajrore dhe i urdhëron ata të raportojnë në Minihan të gjitha përpjekjet kryesore për t'u përgatitur për luftën e Kinës deri më 28 shkurt.

    Gjatë muajit shkurt, ai drejton të gjithë personelin e AMC-së që të “gjuaj një kapëse në një objektiv 7 metra, duke e kuptuar plotësisht se vdekshmëria e papenduar ka më shumë rëndësi. Synoni kokën.” Ai gjithashtu urdhëron të gjithë personelin të përditësojë të dhënat e tyre dhe kontaktet e urgjencës.

    Në mars ai udhëzon të gjithë personelin e AMC-së që “të shqyrtojë çështjet e tyre personale dhe nëse duhet të planifikohet një vizitë në zyrën e tyre ligjore të bazës së shërbimit për t'u siguruar që ata janë ligjërisht të gatshëm dhe të përgatitur”.

    Minihan i nxit ata të pranojnë një rrezik në stërvitje. "Vraponi qëllimisht, jo pamatur", shkruan ai, por më vonë shton, "Nëse jeni të qetë në qasjen tuaj ndaj stërvitjes, atëherë nuk po rrezikoni mjaftueshëm."

    Ai gjithashtu ofron një dritare në një aftësi që SHBA po shqyrton për një konflikt të mundshëm me Kinën - tufat e dronëve komercialë. Ai drejton njësitë KC-135 që të përgatiten për "shpërndarjen e 100 UAV-ve të madhësisë dhe tipit jashtë raftit nga një avion i vetëm".

    Pas publikimit të këtij artikulli, një zyrtar i departamentit të mbrojtjes tha: "Këto komente nuk përfaqësojnë pikëpamjen e departamentit për Kinën".

    Një zëdhënës i AMC konfirmoi në një deklaratë të premten se memorandumi është i vërtetë: “Ky është një memo autentike e brendshme nga gjenerali Minihan drejtuar ekipeve të komandës së tij vartëse. Urdhri i tij bazohet në përpjekjet themelore të vitit të kaluar nga Komanda e Lëvizshmërisë Ajrore për të përgatitur Forcat Ajrore të Lëvizshmërisë për konfliktin e ardhshëm, nëse parandalimi dështon.”

    Sekretari i shtypit i Departamentit të Mbrojtjes Brig. Gjenerali Patrick Ryder tha në një deklaratë: "Strategjia Kombëtare e Mbrojtjes e bën të qartë se Kina është sfida e ritmit për Departamentin e Mbrojtjes dhe fokusi ynë mbetet të punojmë së bashku me aleatët dhe partnerët për të ruajtur një Paqësor paqësor, të lirë dhe të hapur".

    Në mars 2021, adm. Philip Davidson, atëherë komandant i Komandës Indo-Paqësorit të SHBA-së, tha në një seancë dëgjimore të Komitetit të Shërbimeve të Armatosura të Senatit se “Tajvani është padyshim një nga ambiciet e [Kinës].

    "Unë mendoj se kërcënimi është i dukshëm gjatë kësaj dekade , në fakt, në gjashtë vitet e ardhshme," tha Davidson.

    Kur u pyet në fillim të këtij muaji nëse një pushtim kinez i Tajvanit ishte i pashmangshëm, Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin tha: “Ajo që po shohim kohët e fundit, është një sjellje shumë provokuese nga ana e forcave të Kinës dhe përpjekja e tyre për të rivendosur një normalitet të ri. .”

    "Por nëse kjo do të thotë apo jo se një pushtim është i pashmangshëm," tha Austin, "Unë dyshoj seriozisht për këtë."


    Burimi: NBC News

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Gjenerali i Forcave Ajrore amerikane: Parashikimi im, luftë me Kinën në vitin 2025

    Kjo eshte memo qe gjenerali u nisi vartesve te tij:


Tema të Ngjashme

  1. Kompanite me te mira ajrore per vitin 2012
    Nga the admiral në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 28
    Postimi i Fundit: 19-07-2012, 16:38
  2. Tërheqja e forcave amerikane nga Iraku, moment historik
    Nga DYDRINAS në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 01-07-2009, 14:45
  3. Fituesit e llotarisë amerikane për vitin 2008
    Nga tani_26 në forumin Emigracioni
    Përgjigje: 27
    Postimi i Fundit: 12-04-2009, 01:21
  4. Lotaria Amerikane, nisin aplikimet për vitin 2010
    Nga BOKE në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 29-11-2008, 16:40
  5. Llotaria Amerikane ''Green Card'' për vitin 2009.
    Nga ^_BIM_BUM_BAM_^ në forumin Emigracioni
    Përgjigje: 28
    Postimi i Fundit: 04-10-2008, 07:04

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •