Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,391
    Postimet në Bllog
    17

    Ushtaraku: Ushtria britanike spiunoi qytetarët britanikë që kritikonin politikën e shtetrrethimit

    Ushtria spiunoi kritikët e bllokimit: skeptikët, përfshirë edhe Peter Hitchensin tonë, dyshonin prej kohësh se ishin nën vëzhgim. Tani kemi marrë të dhëna zyrtare që vërtetojnë se kishin të drejtë gjatë gjithë kohës

    - Operativët ushtarakë ishin pjesë e një operacioni që vuri në shënjestër politikanë dhe gazetarë të profilit të lartë të cilët ngritën dyshime për reagimin zyrtar të pandemisë

    Nga GLEN OWEN

    Një njësi e fshehtë e Ushtrisë spiunoi fshehurazi qytetarët britanikë që kritikuan politikat e qeverisë për bllokimin e Covid- it, mund të zbulojë The Mail tNjë njësi e fshehtë e Ushtrisë spiunoi fshehurazi qytetarët britanikë që kritikuan politikat e qeverisë për bllokimin e Covid- it, mund të zbulojë The Mail on Sunday.

    Operativët ushtarakë në brigadën e 'luftës së informacionit' të Mbretërisë së Bashkuar ishin pjesë e një operacioni të keq që synonte politikanët dhe gazetarët e profilit të lartë që ngritën dyshime në lidhje me përgjigjen zyrtare të pandemisë.

    Ata përpiluan dosje për figura publike si ish-ministri David Davis, i cili vuri në dyshim modelimin pas parashikimeve alarmante të numrit të vdekjeve, si dhe gazetarë si Peter Hitchens dhe Toby Young. Pikëpamjet e tyre kundërshtuese u raportuan më pas në numrin 10.

    Dokumentet e marra nga grupi i lirive civile Big Brother Watch, dhe të ndara ekskluzivisht me këtë gazetë, ekspozuan punën e qelizave qeveritare si Njësia e Kundër Dezinformimit, me qendër në Departamentin për Dixhital, Kulturë, Media dhe Sport, dhe Njësinë e Reagimit të Shpejtë në zyra e kabinetit..

    Operativët ushtarakë në brigadën e 'luftës së informacionit' të Mbretërisë së Bashkuar ishin pjesë e një operacioni të keq që synonte politikanët dhe gazetarët e profilit të lartë që ngritën dyshime në lidhje me përgjigjen zyrtare të pandemisë.

    Ata përpiluan dosje për figura publike si ish-ministri David Davis, i cili vuri në dyshim modelimin pas parashikimeve alarmante të numrit të vdekjeve, si dhe gazetarë si Peter Hitchens dhe Toby Young. Pikëpamjet e tyre kundërshtuese u raportuan më pas në numrin 10.

    Dokumentet e marra nga grupi i lirive civile Big Brother Watch, dhe të ndara ekskluzivisht me këtë gazetë, ekspozuan punën e qelizave qeveritare si Njësia e Kundër Dezinformimit, me qendër në Departamentin për Dixhital, Kulturë, Media dhe Sport, dhe Njësinë e Reagimit të Shpejtë në zyra e kabinetit.

    Emri:  67077865-11687675-image-m-17_1674940515890.jpg

Shikime: 85

Madhësia:  59.2 KB
    Operativët ushtarakë në brigadën e 'luftës së informacionit' të Mbretërisë së Bashkuar ishin pjesë e një operacioni të keq që synonte politikanë dhe gazetarë të profilit të lartë

    Por më e fshehta është Brigada e 77-të e Ministrisë së Mbrojtjes, e cila përdor 'angazhim jo-vdekjeprurës dhe leva legjitime joushtarake si një mjet për të përshtatur sjelljet e kundërshtarëve'.

    Sipas një sinjalizuesi që punoi për brigadën gjatë bllokimeve, njësia u largua shumë përtej kompetencave të saj për të synuar fuqitë e huaja.

    Ata thanë se llogaritë e qytetarëve britanikë në mediat sociale u kontrolluan – një aktivitet i keq që Ministria e Mbrojtjes, publikisht, e mohoi vazhdimisht ta bënte.

    Gazetat tregojnë se veshjet kishin për detyrë të kundërshtonin 'dezinformimin' dhe 'rrëfimet e dëmshme... nga ekspertët e supozuar', me nëpunës civilë dhe inteligjencë artificiale të vendosur për të 'gërmuar' mediat sociale për fjalë kyçe të tilla si 'ventilatorët' që do të kishin qenë me interes.

    Informacioni u përdor më pas për të orkestruar përgjigjet e qeverisë ndaj kritikave ndaj politikave të tilla si urdhri i qëndrimit në shtëpi, kur policisë iu dha pushteti për të lëshuar gjoba dhe për të prishur tubimet.

    Ai gjithashtu lejoi ministrat të shtyjnë platformat e mediave sociale për të hequr postimet dhe për të promovuar linjat e miratuara nga qeveria.

    Emri:  67080561-11687675-image-a-8_1674948646176.jpg

Shikime: 40

Madhësia:  46.5 KB
    Ish-ministri i kabinetit David Davis, një anëtar i Këshillit Privy, tha: "Është e egër që njerëzit që vënë në dyshim politikat e qeverisë ishin subjekt i mbikëqyrjes së fshehtë".

    Informatori i Ushtrisë tha: "Është mjaft e qartë se aktivitetet tona rezultuan në monitorimin e popullsisë së Mbretërisë së Bashkuar... monitorimin e postimeve në mediat sociale të njerëzve të zakonshëm, të frikësuar". Këto postime nuk përmbanin informacione që ishin të pavërteta ose të koordinuara – ishte thjesht frikë.'

    Natën e kaluar, ish-ministri i kabinetit, z. Davis, një anëtar i Këshillit Private, tha: "Është skandaloze që njerëzit që vinin në dyshim politikat e qeverisë ishin subjekt i mbikëqyrjes së fshehtë" - dhe vuri në pikëpyetje humbjen e parave publike.

    Gazetari i Mail on Sunday z. Një email i brendshëm i Njësisë së Përgjigjes së Shpejtë tha se zoti Hitchens donte të 'përtej [një] axhendë kundër bllokimit dhe të ndikonte në votën e Commons'.

    Duke shkruar sot, zoti Hitchens pyet nëse ai ishte 'ndaluar në hije' për kritikat e tij, me pikëpamjet e tij të censuruara në mënyrë efektive duke u reduktuar në rezultatet e kërkimit.

    Emri:  67080559-11687675-image-m-4_1674947895329.jpg

Shikime: 44

Madhësia:  25.6 KB
    Operativët ushtarakë përpiluan dosje për gazetarët, përfshirë Peter Hitchens të Mail

    Ai thotë: “Gjëja më befasuese në lidhje me panikun e madh Covid ishte se sa sulme arriti të bënte shteti ndaj lirive themelore pa u kujdesur askujt, e lëre më të protestonte.

    Tani është koha për të kërkuar një hetim të plotë dhe të fuqishëm mbi materialin e errët që Big Brother Watch ka zbuluar me guxim.'

    Informatori nga Brigada 77, e cila përdor trupa të rregullta dhe rezervë, tha: "Kam krijuar përshtypjen se qeveria ishte më e interesuar të mbronte suksesin e politikave të saj sesa të zbulonte ndonjë ndërhyrje të mundshme të huaj dhe më vjen keq që isha pjesë e saj. . Sinqerisht, puna që po bëja nuk duhej të kishte ndodhur kurrë.'

    Burimi sugjeroi gjithashtu se qeveria ishte aq e përqendruar në monitorimin e kritikëve saqë mund të kishte humbur fushatat e vërteta të bllokimit të drejtuara nga Kina.

    Silkie Carlo, nga Big Brother Watch, tha: 'Ky është një rast alarmues i zvarritjes së misionit, ku paratë publike dhe fuqia ushtarake janë keqpërdorur për të monitoruar akademikët, gazetarët, aktivistët dhe deputetët që kritikuan qeverinë, veçanërisht gjatë pandemisë.

    “Fakti që ky monitorim politik ndodhi nën maskën e “kundërshtimit të dezinformatave” nxjerr në pah sesi, pa masa mbrojtëse serioze, koncepti i “informacionit të gabuar” është i hapur për abuzim dhe është bërë një kontroll bosh që qeveria përdor në një përpjekje për të kontrolluar narrativat në internet. .

    “Në kundërshtim me qëllimet e tyre të deklaruara, këto njësi të së vërtetës qeveritare janë të fshehta dhe të dëmshme për demokracinë tonë. Njësia e Kundër Dezinformimit duhet të pezullohet menjëherë dhe t'i nënshtrohet një hetimi të plotë.'

    Një burim i Downing Street mbrëmë tha se njësitë e kishin zvogëluar ndjeshëm punën e tyre që nga përfundimi i bllokimeve.

    Ky përgjim ishte i gabuar, ai qëndron mbi karrierën time krenare të ushtrisë si një re e zezë

    Emri:  67077873-11687675-image-m-22_1674940571136.jpg

Shikime: 40

Madhësia:  26.2 KB

    Nga Anonim (ish-oficer i brigadës 77)

    Unë isha duke shërbyer në Ushtrinë Britanike në Mars 2020 kur u transferova në Brigadën 77, mbi bazën se do të ndihmoja në çrrënjosjen e dezinformatave të shtetit të huaj në mediat sociale.

    Na u tha se çfarë lejohej ligjërisht – si p.sh. “gërvishtja” e platformave në internet për fjalë kyçe – dhe çfarë ishte e paligjshme. Kjo përfshinte shikimin e përsëritur të llogarisë së një individi të emëruar në Mbretërinë e Bashkuar pa autorizim, megjithëse disa njerëz do ta bënin këtë nga llogaritë e tyre pas ndërrimit të tyre.

    Ne do të merrnim fotografi të postimeve në Twitter nga njerëz që shprehnin pakënaqësi me veprimin e Qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar kundër Covid. Udhëheqësi i projektit më pas do t'i mbledhë këto pamje nga ekrani dhe do t'i dërgojë në zyrën e kabinetit. Reagimet nga Zyra e Kabinetit do të na drejtonin se çfarë të kërkojmë ditën tjetër.

    Për të anashkaluar vështirësitë ligjore të një njësie ushtarake që monitoron mospajtimin vendas, pikëpamja ishte se nëse një profil nuk tregonte në mënyrë eksplicite emrin dhe kombësinë e tyre të vërtetë, ata mund të ishin agjentë të huaj dhe ishin lojë e ndershme. Por është mjaft e qartë se aktivitetet tona rezultuan në monitorimin e popullsisë së Mbretërisë së Bashkuar… postimet në mediat sociale të njerëzve të zakonshëm, të frikësuar. Këto postime nuk përmbanin informacione që ishin të pavërteta ose të koordinuara – ishte thjesht frikë.

    Nga reagimet mësuam se qeveria ishte shumë e prirur të dëgjonte se çfarë mendonte publiku për përgjigjen e tyre ndaj Covid.

    Unë hyra në këtë rol duke besuar se do të zbuloja luftën e informacionit të huaj. Në vend të kësaj, kuptova se flamuri i dezinformatave ishte një maskë nën të cilën ushtria britanike po vendosej për të monitoruar dhe flamurë qytetarët tanë të shqetësuar. Mund të ketë pasur në të vërtetë fushata të mediave sociale nga Kina për të promovuar politikat e bllokimit, por për shkak se ne ishim të drejtuar të monitoronim ndjenjën drejt suksesit të bllokimit, do t'i kishim humbur plotësisht ato. Kisha përshtypjen se qeveria ishte më e interesuar për të mbrojtur suksesin e politikave të saj sesa për të zbuluar ndërhyrjen e huaj dhe më vjen keq që isha pjesë e saj.

    Kohët e fundit, pashë medaljet e mia dhe mendova për gjithçka që kam bërë në karrierën time – gjëra për të cilat jam krenare, në mbrojtjen e njerëzve të këtij vendi – përveç punës sime për 'dezinformimin' në 77, e cila varet mbi karrierën time si një re e zezë.

    Bëhej fjalë për perceptimin e brendshëm, jo ​​për sigurinë kombëtare. Sinqerisht, puna që po bëja nuk duhet të kishte ndodhur kurrë. Ky monitorim i brendshëm i qytetarëve dukej se nuk ishte i nxitur nga dëshira për të adresuar shqetësimet e publikut, por për të identifikuar levat për respektimin e politikave të diskutueshme të qeverisë.

    Nuk dyshoj se aktivitetet në të cilat kam marrë pjesë janë konceptuar për arsye të mira, por kanë qenë jodemokratike, të gabuara dhe nuk duhen lejuar të përsëriten.



    PETER HITCHENS: Si u përpoqën censuruesit në hije të hiqnin pamjet e mia 'të padobishme' për Covid nga YouTube

    Unë kam qenë i mërzitur njerëzit për dekada. Është detyra ime si gazetare ta bëj këtë. Dhe kur shikoj prapa në karrierën time, më vjen keq vetëm që nuk i kam mërzitur më shumë prej tyre. Lajmet janë ato që njerëzit e fuqishëm duan të mbajnë larg medias. Komenti interesant del jashtë rrjedhës kryesore dhe sfidon mençurinë konvencionale. Kjo është arsyeja pse ajo shpesh vishet më mirë, me kalimin e kohës, sesa opinioni standard zyrtar.

    Do të duhet të presim dhe të shohim se si do të shkojë lufta në Ukrainë, që pothuajse të gjithë aktualisht mendojnë se është një gjë e mirë. Por pikëpamja pothuajse unanime e krizës së Covid në vitin 2020 tani ka filluar të duket pak e paqartë.

    A bëmë vërtet gjënë e duhur, duke shpërdoruar gjithë ato para që nuk kishim për t'i bërë njerëzit të qëndrojnë në shtëpi? Tani ne jemi thellë nën ujë në borxhe të papagueshme, monedha po tkurret, turmat kanë hequr dorë nga modelet e rregullta të punës dhe një numër i tmerrshëm biznesesh janë në telashe të përhershme sepse klientët e tyre janë shkrirë. Dhe ne absolutisht nuk e shpëtuam NHS-në. Në fakt, e bëmë shumë, shumë më keq.

    Emri:  67078255-11687675-image-a-37_1674942050954.jpg

Shikime: 46

Madhësia:  44.9 KB
    Një numër i tmerrshëm biznesesh janë në telashe të përhershme sepse klientët e tyre janë shkrirë

    Unë isha pothuajse i vetëm në kritikat e këtyre masave kur ato filluan. Në fakt, për ditët e para isha krejtësisht i vetëm – përveç që The Mail on Sunday, duke mbështetur traditën e duhur të një shtypi të lirë – më lejoi të kundërshtoja dhe më dha hapësirë ​​bujare për ta bërë këtë. Kjo ishte absolutisht e duhura. Unë kam qenë përgjegjës për atë që kam thënë. Gazeta nuk duhej të pajtohej me mua, por mori pikëpamjen e qytetëruar që debati i hapur favorizon të vërtetën, ose siç e shprehu Milton në mbrojtjen e tij të madhe të fjalës së lirë, Areopagitica: "Kush e dinte ndonjëherë të vërtetën, e bëri më keq, në një takim i lirë dhe i hapur?'

    Pas disa javësh, u bë e qartë se jo të gjithë ishin aq të ndritur sa The Mail të dielën.

    Ftesat nga transmetuesit, të cilët më parë kishin qenë miqësorë dhe bujarë të arsyeshëm me kohën e tyre, pushuan së ardhuri, me disa përjashtime heroike si Mike Graham në Talk Radio.

    Njerëz të ndryshëm vazhduan në Twitter dhe gjetkë për të më akuzuar në mënyrë qesharake se kam 'mohuar' Covid-in ose se kam shkaktuar vdekjen e njerëzve duke shprehur dyshime për kufizimet, një shpifje shumë e keqe.

    Pavarësisht se isha vaksinuar vetë, unë u denoncova njëkohësisht si një 'antivakser' nga të zelltarët e Covid-it dhe u bëra objekt tërbimi nga antivaksistë të vërtetë që vendosën çmendurisht se isha tradhtar edhe pse nuk e kisha adoptuar kurrë kauzën e tyre (një prej tyre më ndoqën në një tren për të më bërtitur, vetëm një ditë tjetër).

    Emri:  67078357-11687675-image-a-38_1674942407853.jpg

Shikime: 42

Madhësia:  43.5 KB
    Ne absolutisht nuk e shpëtuam NHS-në. Në fakt, e bëmë shumë, shumë më keq

    Por efekti më i thellë ishte më i vështirë për t'u identifikuar. Sepse ishte në internet, forumi më jetik nga të gjithë. Këtu, nuk mund të jesh kurrë i sigurt.

    Unë përdor Twitter shumë, por a i shohin të tjerët tweet-et e mia? Nuk e kam idenë dhe kurrë nuk do ta di nëse isha 'i ndaluar nga hijet' – një formë censurimi në të cilën ndikimi juaj zvogëlohet, por në fakt nuk fshihet, aq i vështirë për t'u matur apo dalluar.

    Por në dy pika ishte e qartë pa dyshim se diçka shumë rrëqethëse po ndodhte. Unë jap mjaft intervista të cilat shfaqen më vonë në YouTube, ndonjëherë duke marrë më shumë se 100,000 shikues.

    Në qershor 2020, u dhashë një intervistë rreth farsës së virusit dy të rinjve të zgjuar, Konstantin Kisin dhe Francis Foster, të cilët drejtojnë një transmetim të njohur në internet të quajtur TRIGGERnometri. Thashë atë që kam thënë këtu – se rrëzimi i ekonomisë dhe mbytja e lirisë personale ishin krejtësisht jashtë proporcionit me rrezikun nga Covid-19. Unë dhashë dëshmi për pikëpamjen time dhe citova ekspertë të shquar. Nuk mendoj se kam thënë ndonjë gjë të rreme apo abuzive. Por, brenda nja dy orësh nga nisja e intervistës, Konstantini dhe Françesku vunë re një gjë shumë të çuditshme. Ishte pothuajse e pamundur të gjeje, edhe nëse do të dinit se ku të kërkoni. Zakonisht, programi i tyre mbledh shpejt një numër të madh shikuesish, dhe këtë e kishte bërë në një rast të mëparshëm kur unë isha intervistuar prej tyre për një çështje tjetër.

    Jam shumë i sigurt (por nuk mund ta vërtetoj) se isha viktimë e ndalimit në hije. Dikush kishte rrahur me algoritmet kompjuterike, të cilat drejtojnë kërkimet që bëjnë të gjithë në World Wide Web. Shumë njerëz protestuan me dashamirësi. Dhe në mënyrë misterioze siç ishte zbatuar, ndalimi u avullua, megjithëse shumë vonë. Audienca për intervistën u reduktua në mënyrë të pakthyeshme. Kjo nuk është e gjitha - më 25 janar 2021, YouTube postoi një version të një bisede që kisha pasur me Mike Graham në Talk Radio. Por 75 sekonda nga transmetimi origjinal mungonin.

    Disa javë më parë, YouTube kishte pezulluar të gjithë stacionin Talk Radio nga prodhimi i tij. Ndalimi u përfundua pas një zhurme të madhe publike. Unë kurrë nuk kam arritur deri në fund të asaj që ndodhi me fjalët e mia të censuruara, por mendoj se mund të them se dikush i preu ato qëllimisht, sepse nuk i pëlqenin mendimet që shpreha.

    I përmend këto gjëra sepse tani kemi një lidhje edhe më shqetësuese. Raporti nga Big Brother Watch ndoshta prek vetëm sipërfaqen e asaj që agjencitë qeveritare kishin bërë gjatë mbylljes së vendit. Ne e dimë se ata ishin në një fazë të interesuar për atë që unë bëja, por dyshoj se kishte shumë më tepër se kjo që nuk do t'i gjejmë kurrë.

    Por çelësi është qasja speciale e Whitehall në kompanitë gjigante të internetit, të cilat, natyrisht, përfshijnë YouTube dhe Twitter. Këta monitorues në hije kishin qartësisht linja telefonike për përbindëshat e uebit, të cilat i lejonin ata të 'lajmëronin' gjërat që nuk u pëlqenin. A nuk i pëlqeu dikujt rroga e të cilit ju dhe unë, me kompetencat e veçanta që i janë dhënë qeverisë, ajo që thashë? A kishte dikush tjetër i frikësuar se popullariteti i TRIGGERnometrisë do t'i jepte mua dhe pikëpamjeve të mia të padëshiruara një audiencë të re, më të gjerë? Unë vetëm mund të hamendësoj, dhe ju gjithashtu mundeni.

    Por provat rrethanore janë të forta. Dhe besoj se kjo është mënyra se si censura do të rishfaqet mes nesh, pasi qeveritë bëhen më pak tolerante ndaj opozitës.

    Për mua, gjëja më befasuese për panikun e madh Covid ishte se sa sulme arriti të bënte shteti mbi liritë themelore pa u kujdesur askujt. Kjo ishte pjesërisht për shkak të frikës që qeveria kishte përhapur qëllimisht (siç zbulojnë procesverbalet e SAGE).

    Pra, tani është koha për të kërkuar një hetim të plotë dhe të fuqishëm mbi materialin e errët që Big Brother Watch ka zbuluar me guxim - dhe për të qëndruar kundër prirjes drejt censurës dhe shtypjes, e cila lulëzon si kërpudha, nëse nuk reduktohet në mënyrë të pamëshirshme.


    Burimi: Daily Mail
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

Tema të Ngjashme

  1. Gadafi, lidhje me CIA-n dhe shërbimet britanike
    Nga Ndoshta në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 04-09-2011, 11:11
  2. Adoleshentja britanike që fle nga 2 javë
    Nga gimche në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 11-02-2010, 17:19
  3. Vriten dy ushtare britanike
    Nga altin55 në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 34
    Postimi i Fundit: 22-03-2009, 18:07
  4. BBC i kerkon falje qeverise britanike
    Nga Albo në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 01-02-2004, 06:22

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •