Nxënësja e klasës së tretë fiton betejën me shkollën mbi maskën "Jisui më do".

Lydia Booth tha se edhe pse nuk duhet të mbajë më maska ​​për fytyrën në shkollë, ajo është ende e lumtur që distrikti ka ndryshuar politikën e tij

Nxënësja e klasës së tretë Lydia Booth tha se ishte "e trishtueshme" dhe "konfuze" kur distrikti i saj shkollor i Mississippi-t i tha asaj se nuk mund të mbante një maskë për fytyrën me fjalët "Jisui më do" mbi të.

Emri:  Lydia-and-Jennifer-Booth.jpg

Shikime: 85

Madhësia:  28.4 KB
Lydia dhe Jennifer Booth (Aleanca në mbrojtje të lirisë)

Nëna e Lydia, Jennifer, tha se ajo ishte po aq e hutuar kur Lydia i tha asaj se çfarë kishte ndodhur.

"Unë po shikoja përreth dhe të gjithë këta fëmijë kishin fjalë në të gjithë maskat e tyre," tha ajo për Fox News Digital.

Distrikti shkollor që atëherë e ka anuluar politikën, e cila kufizoi maskat e fytyrës me fjalim "politik" ose "fetar", pas një padie të ngritur në emër të familjes Booth nga Aleanca Defending Freedom (ADF).

"Amendamenti i Parë i ndalon shkollat që të veçojnë nxënësit për fjalimin e tyre, veçanërisht fjalimin fetar," tha për Fox News Digital, këshilltari ligjor i ADF, Michael Ross.

Emri:  Lydia-Booth-1.jpg

Shikime: 51

Madhësia:  21.7 KB
Lydia Booth, një nxënëse e klasës së tretë, së cilës iu tha se nuk mund të mbante maskën e fytyrës "Jesus Loves Me" në shkollë. (Aleanca në mbrojtje të lirisë)

"Është shumë e thjeshtë: ajo që po bënte shkolla është një shkelje e qartë e Amendamentit të Parë," shtoi Ross.

Shtysa për padi ishte në tetor 2020, në mes të pandemisë COVID-19, kur Lydia veshi një maskë në shkollë ku shkruhej "Jisui më do" në Distriktin Shkollor të Qarkut Simpson në Misisipi.

"Zgjodha [maskën] sepse kishte fjalët e mia të preferuara në të, 'Jisui më do' dhe më bëri të ndihesha e sigurt kur shkoja në shkollë," tha Lydia, e cila ishte në klasën e tretë në atë kohë, duke shtuar se ajo donte ta ndante atë mesazh me studentët e tjerë.

Por ndërsa ishte në shkollë, Lydia-s iu tha se nuk mund të mbante një maskë me fjalë në të. Padia thekson se Lydia e kishte mbajtur maskën disa herë më parë pa incidente, dhe studentët e tjerë mbanin rregullisht maska me fjalë mbi to.

Disa ditë më vonë, Lydia iu kërkua të hiqte maskën e saj "Jesus Loves Me" përpara se të shkonte në kafenenë e shkollës. Padia vuri në dukje se maska e Lydia nuk shkaktoi "përçarje" dhe studentët e tjerë nuk e kundërshtuan maskën e saj.

Emri:  Lydia-Booth-2.jpg

Shikime: 45

Madhësia:  38.1 KB

Në atë kohë, distrikti nuk kishte një politikë që e pengonte Lydia të mbante një maskë që shprehte bindjet e saj fetare, sipas padisë. Në fakt, politika e distriktit deklaronte se ai "njoh të drejtën e një studenti për fjalën e lirë, me kusht që ajo të ushtrohet në një mënyrë që nuk ndalohet me ligj dhe nuk prish procesin arsimor".

Disa ditë më vonë, distrikti ndryshoi politikën e tij të maskave për të parandaluar deklaratat "fetare" ose "politike", thuhej në padi.

"Shkoi nga biseda me drejtorin dhe ishte për kodin e veshjes, pastaj deri te mbikëqyrësi, ata e modifikuan politikën në ndalimin e fjalimit fetar," tha Jennifer.

Distrikti javën e kaluar arriti një marrëveshje me familjen Booth për të hedhur poshtë politikën, e cila ndalonte fjalimin fetar dhe politik me maska, sipas Aleancës Defending Freedom.

Shkolla e Lydia nuk kërkon më që studentët të mbajnë maska ​​për fytyrën, por ajo dhe nëna e saj thanë se janë të lumtur që luftuan për të ndryshuar politikën e shkollës.

"Ka të bëjë me gjërat e vogla," tha Jennifer. “Dita ditës, ju nuk vini re një ndryshim, por pesë vjet nga tani, ju do të shikoni prapa në këtë ditë dhe do të shihni se sa në mënyrë drastike ka ndryshuar gjithçka”.

Lydia tha se ndryshimi në politikë do të thotë se ajo ende mund të ndajë besimin e saj në Zot me shokët e saj të klasës dhe mund të mbajë maskën nëse dëshiron.

"Nëse kemi një besim, ne kemi të drejtë ta ndajmë atë," tha ajo.


Burimi: Fox News