Nxnsja e klass s tret fiton betejn me shkolln mbi maskn "Jisui m do".

Lydia Booth tha se edhe pse nuk duhet t mbaj m maska ​​pr fytyrn n shkoll, ajo sht ende e lumtur q distrikti ka ndryshuar politikn e tij

Nxnsja e klass s tret Lydia Booth tha se ishte "e trishtueshme" dhe "konfuze" kur distrikti i saj shkollor i Mississippi-t i tha asaj se nuk mund t mbante nj mask pr fytyrn me fjalt "Jisui m do" mbi t.

Emri:  Lydia-and-Jennifer-Booth.jpg

Shikime: 82

Madhsia:  28.4 KB
Lydia dhe Jennifer Booth (Aleanca n mbrojtje t liris)

Nna e Lydia, Jennifer, tha se ajo ishte po aq e hutuar kur Lydia i tha asaj se far kishte ndodhur.

"Un po shikoja prreth dhe t gjith kta fmij kishin fjal n t gjith maskat e tyre," tha ajo pr Fox News Digital.

Distrikti shkollor q ather e ka anuluar politikn, e cila kufizoi maskat e fytyrs me fjalim "politik" ose "fetar", pas nj padie t ngritur n emr t familjes Booth nga Aleanca Defending Freedom (ADF).

"Amendamenti i Par i ndalon shkollat q t veojn nxnsit pr fjalimin e tyre, veanrisht fjalimin fetar," tha pr Fox News Digital, kshilltari ligjor i ADF, Michael Ross.

Emri:  Lydia-Booth-1.jpg

Shikime: 47

Madhsia:  21.7 KB
Lydia Booth, nj nxnse e klass s tret, s cils iu tha se nuk mund t mbante maskn e fytyrs "Jesus Loves Me" n shkoll. (Aleanca n mbrojtje t liris)

"sht shum e thjesht: ajo q po bnte shkolla sht nj shkelje e qart e Amendamentit t Par," shtoi Ross.

Shtysa pr padi ishte n tetor 2020, n mes t pandemis COVID-19, kur Lydia veshi nj mask n shkoll ku shkruhej "Jisui m do" n Distriktin Shkollor t Qarkut Simpson n Misisipi.

"Zgjodha [maskn] sepse kishte fjalt e mia t preferuara n t, 'Jisui m do' dhe m bri t ndihesha e sigurt kur shkoja n shkoll," tha Lydia, e cila ishte n klasn e tret n at koh, duke shtuar se ajo donte ta ndante at mesazh me studentt e tjer.

Por ndrsa ishte n shkoll, Lydia-s iu tha se nuk mund t mbante nj mask me fjal n t. Padia thekson se Lydia e kishte mbajtur maskn disa her m par pa incidente, dhe studentt e tjer mbanin rregullisht maska me fjal mbi to.

Disa dit m von, Lydia iu krkua t hiqte maskn e saj "Jesus Loves Me" prpara se t shkonte n kafenen e shkolls. Padia vuri n dukje se maska e Lydia nuk shkaktoi "prarje" dhe studentt e tjer nuk e kundrshtuan maskn e saj.

Emri:  Lydia-Booth-2.jpg

Shikime: 42

Madhsia:  38.1 KB

N at koh, distrikti nuk kishte nj politik q e pengonte Lydia t mbante nj mask q shprehte bindjet e saj fetare, sipas padis. N fakt, politika e distriktit deklaronte se ai "njoh t drejtn e nj studenti pr fjaln e lir, me kusht q ajo t ushtrohet n nj mnyr q nuk ndalohet me ligj dhe nuk prish procesin arsimor".

Disa dit m von, distrikti ndryshoi politikn e tij t maskave pr t parandaluar deklaratat "fetare" ose "politike", thuhej n padi.

"Shkoi nga biseda me drejtorin dhe ishte pr kodin e veshjes, pastaj deri te mbikqyrsi, ata e modifikuan politikn n ndalimin e fjalimit fetar," tha Jennifer.

Distrikti javn e kaluar arriti nj marrveshje me familjen Booth pr t hedhur posht politikn, e cila ndalonte fjalimin fetar dhe politik me maska, sipas Aleancs Defending Freedom.

Shkolla e Lydia nuk krkon m q studentt t mbajn maska ​​pr fytyrn, por ajo dhe nna e saj than se jan t lumtur q luftuan pr t ndryshuar politikn e shkolls.

"Ka t bj me gjrat e vogla," tha Jennifer. “Dita dits, ju nuk vini re nj ndryshim, por pes vjet nga tani, ju do t shikoni prapa n kt dit dhe do t shihni se sa n mnyr drastike ka ndryshuar gjithka”.

Lydia tha se ndryshimi n politik do t thot se ajo ende mund t ndaj besimin e saj n Zot me shokt e saj t klass dhe mund t mbaj maskn nse dshiron.

"Nse kemi nj besim, ne kemi t drejt ta ndajm at," tha ajo.


Burimi: Fox News