Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,104
  Postimet n Bllog
  15

  SHBA-BE krcnojn kryeministrin Albin Kurti: O paqe e prhershme, o kthim pas pr Kosovn!

  Emri: 42QIBADBHRJYHCUQIFISLDBYQY.jpg

Shikime: 129

Madhsia: 27.8 KB  Albanian Post ka siguruar nj dokument disafaqsh q shpjegon me nj gjuh tejet t drejtprdrejt, ndar n sektor dhe pika konkrete, se far saktsisht qndron prapa neneve t Marrveshjes Baz.

  M e rndsishmja, ky dokument, prshkruan far fitojn dy vendet n rast t nj marrveshjeje, por nj pjes shum m e madhe i sht rezervuar shpjegimit se far do humb nse nuk nnshkruhet marrveshja dhe cilat procese do kthehen prapa.

  Nj nga pikat me gjuhn m t ashpr n dokument sht ajo e titulluar Dshtimi nuk sht opsion, pik q do zbulohet e plot nga Albanian Post t hnn.

  Gjithashtu, pjes e dokumentit jan edhe prshkrimet pr t ardhmen e Kosovs dhe t ardhmen e Serbis, ku jan prfshir edhe problematika q tashm jan n publik si Asociacioni i Komunave me Shumic Serbe q e do Serbia dhe njohja nga 5 vendet mosnjohse t BE-s pr t ciln Kosova krkon garanci.

  N kt dokument thuhet se: Kosova nuk mund t vazhdoj ta gzoj mbrojtjen absolute nga bota perndimore, q sht jetike pr ekzistencn e vet dhe n t njjtn koh t hezitoj n prqafimin e prpjekjeve perndimore pr paqe t prhershme.

  N dokument bhen t qarta far pasojash nnkuptohen pr perndimort, nse Kosova vendos t trhiqet nga marrveshjet e mhershme.

  Qeveria e Kosovs sht e lir q t inicioj n Parlamentin e Kosovs procesin e trheqjes s Kosovs nga marrveshja e par pr normalizim t raporteve dhe m pas t bart pasojat e zhbrjes s t gjitha t arriturave t mhershme (lvizjen e lir, Kodin telefonik t Kosovs +383, integrimin e pjess veriore, kontrollin e dy pikave kufitare me Serbin e t tjera), shkruhet n nj pjes tjetr t dokumentit qe do t publikohet nesr.

  Euronews

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,104
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: SHBA-BE krcnojn kryeministrin Albin Kurti: O paqe e prhershme, o kthim pas pr Kosovn!

  Albin Kurti: Nuk e shoh t nevojshme krijimin e Asosacionit

  Emri: kurti.jpg

Shikime: 53

Madhsia: 34.7 KB

  Kryeministri i Kosovs, Albin Kurti deklaroi se nuk e sheh t nevojshm krijimin e Asociacacionit, por u shpreh i gatshm pr diskutime pr t drejtat e komuniteteve q nuk jan shumic.

  N nj intervist pr “RTK2”, Kurti tha se propozimi evropian sht baz e mir pr marrveshjen me Serbin.

  “Jam gati pr bisedime pr t drejtat e pakicave, t komuniteteve joshumic, jam gati pr kt. Por duhet ta kuptoni se sht shum e rndsishme q ata q duan m shum t drejta sesa u jep plani i Ahtisaarit, e mbajn barrn e argumentimit – pse u duhen m shum.

  Ahtisaari mori mimin Nobel pr Paqe, far do ta plotsonte planin e Ahtisaarit, cilat jan argumentet pr t metat e tij. Barra e argumentit duhet t jet mbi ata q krkojn dika tjetr apo dika m shum”, theksoi ai.

  Duke folur pr kthimin e serbve n institucione, veanrisht n polici, Kurti nnvizoi se nuk pajtohet me gjendjen e tanishme dhe se nuk dshiron q serbt n veri t zvendsohen me shqiptar.

  Euronews

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,104
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: SHBA-BE krcnojn kryeministrin Albin Kurti: O paqe e prhershme, o kthim pas pr Kosovn!

  Ministri serb zbulon tre pikat q prbjn vijn e kuqe n negociatat pr Kosovn

  Emri: vucevic.jpg

Shikime: 50

Madhsia: 24.8 KB

  Ministri serb i Mbrojtjes, Millosh Vuevi tdeklaroi se “vijat e kuqe” t Serbis n negociatat pr Kosovn jan “t qarta”.

  Sipas tij, ato jan formimi i detyrueshm i Bashkimit t Komunave Serbe, mosnjohja e Kosovs dhe antarsimi i saj n Kombet e Bashkuara, shkruan N1.

  Ai ka akuzuar kryeministrin e Kosovs, Albin Kurti, se ka prdorur metodat m tinzare pr t provokuar ndoshta nj konflikt dhe pr t vazhduar kriminalizimin dhe paraqitjen e serbve si t kqij.

  I pyetur pr deklaratn e presidentit t Serbis, Aleksandr Vui se vendimi pr Kosovn nuk do t merret nga qytetart, Vuevi tha se do t shfrytzohen t gjitha potencialet demokratike dhe se gjithka do t jet para syve t publikut.

  Vuevi shtoi se kalimin n gatishmri i ushtris dhe policis n nivelin m t lart ishte “mesazh se do t merren t gjitha masat pr t mbrojtur popullin serb dhe pr t ruajtur Serbin”.

  Euronews

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,631

  Pr: SHBA-BE krcnojn kryeministrin Albin Kurti: O paqe e prhershme, o kthim pas pr Kosovn!

  Cili do shperblehet me Nobel per Paqe, nje apo dy ?
  Ju kujtohet Kamp Dejvidi ?
  Pastaj, pasojat individuals...?
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

Tema t Ngjashme

 1. Pse humbi Albin Kurti?
  Nga Neteorm n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 21-10-2021, 09:47
 2. Albin Kurti
  Nga Disa n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 1864
  Postimi i Fundit: 26-03-2011, 00:09
 3. Albin Kurti: Si do ta bashkojme Kosoven me Shqiperine
  Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 97
  Postimi i Fundit: 21-09-2010, 06:08
 4. Arrestohet Albin Kurti
  Nga guri79 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 108
  Postimi i Fundit: 23-06-2010, 11:17
 5. Mbshtetje e prhershme nga Franca per Kosoven
  Nga YlliRiaN n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 15-01-2009, 21:29

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •