Arkeologët egjiptianë shpallin të parët ndër zbulimet e fundit të zbuluara në qytetin antik të Luxor

NGA AHMED SHAWKAT

Emri:  luxor-egypt-13th-dynasy.jpg

Shikime: 78

Madhësia:  64.8 KB
Arkeologët egjiptianë inspektojnë mbetjet e mumifikuara të gjetura në një vend varrimi të sapo zbuluar në Nekropolin Dra' Abu el-Naga' të Luxor, për të cilin ata thanë se ishte i pari i gjetur ndonjëherë në zonë që daton nga dinastia e 13-të e Egjiptit të lashtë, midis 1803 pes dhe 1649 pes.
MINISTRIA EGJIPTIANE E TURIZMIT DHE ANTIKITETEVE


Kajro - Arkeologët egjiptianë njoftuan të mërkurën zbulimin e vendit të parë të varrimit në qytetin e Luxor që daton nga dinastia e lashtë egjiptiane e 13-të. Kjo do të thotë se sarkofagët, mbetjet dhe artefaktet e gjetura në vend, në Nekropolin Dra' Abu el-Naga' të Luksorit, datojnë pothuajse 4000 vjet më parë, diku midis 1803 para Krishtit dhe 1649 para Krishtit.

"Ne kemi zbuluar më shumë se një mijë vende varrimi më parë në Luxor, por kjo është hera e parë që gjejmë një nga dinastia e 13-të," tha Dr. Fathy Yaseen, Drejtor i Përgjithshëm i Antikiteteve të Egjiptit të Epërm, për CBS News për vendin, i cili. është më shumë se 50 jard i gjerë dhe 70 jard i gjatë.

Ndër zbulimet në vendin e varrimit ishte një sarkofag i plotë i bërë nga graniti rozë, me peshë rreth 11 tonë, të gdhendur me emrin e një ministri të quajtur Ankho, i cili jetoi gjatë mbretërimit të mbretit Sobekhotep II gjatë Dinastisë së 13-të.

Kishte edhe disa "Ushabtis", statuja të vogla, të bëra prej druri dhe të lyera me ngjyrë të bardhë për të imituar gurin gëlqeror, që u mbetën jashtë ekspertëve.

Emri:  luxor-burial-site-egypt.jpg

Shikime: 45

Madhësia:  50.8 KB
"Ushabtis", statuja të vogla, të bëra prej druri dhe të lyera me ngjyrë të bardhë për të imituar gurin gëlqeror, ishin ndër objektet e gjetura në një vend varrimi në Luxor, Egjipt, që daton që nga dinastia e 13-të e Egjiptit të lashtë.
MINISTRIA EGJIPTIANE E TURIZMIT DHE ANTIKITETEVE


"Unë kam punuar në këtë fushë për më shumë se 25 vjet tani, dhe kjo është hera e parë që shoh Ushabtis me shkrime të shkruara në hieratik në vend të hieroglifeve," tha Yaseen për CBS News. Hieratik ishte forma e zakonshme e shkruar e egjiptianes së lashtë midis mijëvjeçarit të tretë para Krishtit dhe mesit të mijëvjeçarit të parë para Krishtit.

Një "qytet i plotë" i zbuluar

Arkeologët gjithashtu njoftuan këtë javë se kishin zbuluar një "qytet të plotë" që daton nga epoka romake në Luksorin lindor.

Misioni Arkeologjik Egjiptian tha të martën se qyteti ndodhet pranë Tempullit të Luksorit.

Ai u përshkrua në një deklaratë nga Ministria e Turizmit dhe Antikiteteve si "qyteti më i vjetër dhe më i rëndësishëm" rezidencial në bregun lindor të Luxor. Besohet se është një zgjatim i qytetit të Tebës.



"Është e rëndësishme sepse na tregon më shumë për jetën e egjiptianëve të rregullt në këtë kohë," tha Yaseen për CBS News, duke shtuar se shkencëtarët kishin "zbuluar vetëm pjesën veriore të qytetit deri më tani".

Zbulimi përfshin disa ndërtesa banimi, punëtori dhe dy kulla pëllumbash, të përdorura për të strehuar pëllumba ose pëllumba, që datojnë në shekujt e dytë dhe të tretë, thuhet në deklaratë.


Burimi: CBS News