Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,315
    Postimet në Bllog
    17

    Amerika dhe Gjermania do të dërgojnë tanqe në Ukrainë, Rusia përgatitet për luftë me NATO

    SHBA i bashkohet Gjermanisë në dërgimin e tankeve luftarake në Ukrainë

    Emri:  Screen Shot 2023-01-25 at 11.13.57 PM.jpg

Shikime: 98

Madhësia:  49.6 KB

    Nga Gareth Evans

    SHBA do të dërgojë 31 tanke të fuqishme luftarake në Ukrainë, duke u bashkuar me Gjermaninë në dërgimin e automjeteve për të mbështetur luftën kundër pushtimit të Rusisë.

    Vendimi për dorëzimin e tankeve M1 Abrams u njoftua vetëm disa orë pasi Gjermania tha se do të dërgonte 14 nga tanket e saj Leopard 2 në fushën e betejës.

    Berlini hapi gjithashtu rrugën për vendet e tjera evropiane për të dërguar tanke të prodhimit gjerman nga rezervat e tyre.

    Ukraina ka lobuar aleatët perëndimorë për të dërguar pajisjet ushtarake për muaj të tërë.

    Ai përshëndeti njoftimet e dyfishta si një pikë kthese që do të lejonte ushtrinë e saj të rifitonte vrullin dhe të rimarrë territorin e pushtuar pothuajse një vit pas pushtimit të Moskës. Ai tha gjithashtu se tanket mund të ndihmojnë në parandalimin e një ofensive të mundshme ruse në pranverë.

    “Një hap i rëndësishëm në rrugën drejt fitores”, tha presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky. "Sot bota e lirë është e bashkuar si kurrë më parë për një qëllim të përbashkët - çlirimin e Ukrainës."

    Rusia, ndërkohë, i dënoi lëvizjet si një "provokim të hapur" dhe tha se çdo tank i furnizuar do të shkatërrohej. "Këto tanke digjen si gjithë të tjerët. Ata janë thjesht shumë të shtrenjtë," tha zëdhënësi i Presidentit Vladimir Putin.

    “Putini priste që Evropa dhe Shtetet e Bashkuara të dobësonin vendosmërinë tonë”, tha presidenti Joe Biden ndërsa shpalli vendimin në Shtëpinë e Bardhë të mërkurën. “Ai ka gabuar që në fillim dhe vazhdon të gabojë”.

    “Ne po i japim gjithashtu Ukrainës pjesët dhe pajisjet e nevojshme për të mbajtur në mënyrë efektive këto tanke në betejë”, tha ai. "Kjo ka të bëjë me ndihmën e Ukrainës për të mbrojtur dhe mbrojtur tokën ukrainase. Nuk është një kërcënim fyes për Rusinë."

    Një batalion tankesh ukrainas zakonisht përbëhet nga 31 tanke, kjo është arsyeja pse ky numër është rënë dakord, tha zoti Biden.

    Vendimi i SHBA, megjithatë, shënon një ndryshim në pozicionin e tyre pasi administrata Biden ka këmbëngulur për disa kohë se tanket e rënda M1 Abrams do të ishin të vështira për t'u dorëzuar, të shtrenjta për t'u mirëmbajtur dhe sfiduese për trupat ukrainase për të vepruar.

    Automjeti ushtarak i prodhuar në SHBA është një nga tanket më moderne të betejës në botë dhe kërkon trajnim të gjerë për të operuar. Paketa amerikane prej 400 milionë dollarësh (323 milionë £) përfshin gjithashtu tetë automjete rikuperimi që mund të tërheqin tanket nëse ngecin.

    Por ka të ngjarë të kalojnë shumë muaj para se tanket të arrijnë në fushën e betejës, thonë ekspertët, pasi ato do të blihen nga kontraktorët privatë dhe nuk do të dërgohen nga një rezervë ekzistuese.

    Tanket Leopard 2 të prodhimit gjerman, megjithatë, do të nxirren nga stoku ekzistues dhe pritet të mbërrijnë brenda dy deri në tre muaj. Ata shihen gjerësisht si një nga tanket më efektive të betejës në dispozicion.

    Vendimi për dërgimin e armëve të rënda vjen pas disa javësh grindje diplomatike. Gjermania u përball me një presion ndërkombëtar në rritje për të dërguar tanket, dhe ka raporte se vendimi eventual për ta bërë këtë ishte i kushtëzuar që SHBA-ja të bënte të njëjtën gjë.

    Të dyja palët morën pjesë në "biseda të mira diplomatike" që bënë ndryshimin dhe kontribuan në "ndryshimin e jashtëzakonshëm në politikën e sigurisë së Gjermanisë", tha një zyrtar i lartë amerikan në kushte anonimiteti më herët të mërkurën.

    Kur u pyet nëse vendimi i SHBA ishte krijuar për t'i dhënë Gjermanisë mbulim për të dërguar tanke, zëdhënësi i sigurisë kombëtare John Kirby tha: "Unë nuk do ta përdorja fjalën mbulesë. Ajo që bën ky vendim është të tregojë se sa të bashkuar jemi me aleatët tanë."

    Ai ia atribuoi ndryshimin e pozicionit të Uashingtonit kushteve në terren si dhe taktikave të Rusisë, pa dhënë detaje të mëtejshme.

    Emri:  Screen Shot 2023-01-25 at 11.17.00 PM.jpg

Shikime: 49

Madhësia:  53.1 KB

    Kirby tha gjithashtu se vendimi bazohej në "llojet e luftimeve... që ne besojmë se ukrainasit do të duhet të jenë të aftë në javët dhe muajt në vijim".

    Ekuipazhet ukrainase së shpejti do të trajnohen për të përdorur tanket Leopard në Gjermani, thanë zyrtarët në Berlin. Biden tha se trupat do të trajnohen për të përdorur tanket e prodhuara nga Amerika "sa më shpejt të jetë e mundur", por shtoi se dërgimi i tyre do të kërkonte kohë.

    Ndërsa blerja e tankeve nga Perëndimi do të konsiderohet një grusht shteti diplomatik për presidentin Volodymyr Zelensky, ai tha të martën se vendi i tij kërkonte të paktën 300 prej tyre për të mundur Rusinë.

    Disa vende evropiane kanë tanke Leopard 2 në stoqet e tyre dhe vendimi gjerman nënkupton se disa prej tyre mund të dërgohen edhe në Ukrainë. Gjermania shpreson se rreth 90 do të dërgohen përfundimisht në fushën e betejës.

    Norvegjia njoftoi më vonë të mërkurën se do të dërgonte tanke Leopard 2 në Ukrainë, por nuk specifikoi se sa do të dorëzonte.


    Burimi: BBC

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,315
    Postimet në Bllog
    17

    Fregata ruse me raketa hipersonike lundron në Atlantik drejt bregut lindor të Amerikës

    Fregata e marinës së Putinit e armatosur me raketa hipersonike 'lundroi drejt SHBA-së në Atlantik në një shfaqje fuqie' pasi kaloi Britaninë, pretendon kanali rus telegram.

    - Admirali Gorshkov ka devijuar nga kursi i tij, kanë pohuar faqet e monitorimit
    - Në fillim të këtij muaji, fregata u shoqërua nga Dover nga Marina Mbretërore

    Nga WILL STEWART

    Një fregatë ruse që mbante raketa lundrimi hipersonike 'të pandalshme' me aftësi bërthamore Mach 9 ka devijuar nga kursi i saj dhe po lundron drejt brigjeve të SHBA-së, pretendojnë raportet.

    Admirali Gorshkov, i armatosur me raketa Zirkon, për të cilat Vladimir Putin krenohet se nuk ka "asnjë ekuivalent në botë", po monitorohet nga afër nga marina e NATO-s gjatë udhëtimit të tij të parë.

    Në fillim të këtij muaji, fregata u shoqërua nëpër ujërat britanike nga Marina Mbretërore, dhe anijet franceze dhe spanjolle më pas e shoqëruan atë përmes Atlantikut.

    Ai ishte planifikuar të shkonte në jug të Afrikës së Jugut në Oqeanin Indian dhe më pas të hynte në Detin Mesdhe përmes Kanalit të Suezit.

    Emri:  66916519-11671083-A_Russian_frigate_carrying_unstoppable_Mach_9_nuclear_capable_hy-m-14_16745754.jpg

Shikime: 92

Madhësia:  90.6 KB
    Një fregatë ruse që mbante raketa lundrimi hipersonike 'të pandalshme' me kapacitet bërthamor Mach 9 ka devijuar nga kursi i saj

    Por faqet e monitorimit pretendojnë se u desh një devijim i papritur dhe u nis në perëndim drejt Bermudës.

    Një raport i pakonfirmuar i kanalit rus Telegram thotë se anija luftarake është "pikturuar në radar në ujërat neutrale të Oqeanit Atlantik - në një distancë efektive të lëshimit nga brigjet e SHBA".

    Ministria ruse e mbrojtjes nuk ka komentuar pretendimin e kanalit Navodka.

    Vendet e monitorimit të radarëve sugjerojnë se Gorshkov u nda nga anija e saj e tankerit Kama në Gjirin e Biscay dhe u nis drejt perëndimit.

    Kama ka vazhduar rrugën e saj në jug, duke kaluar Azores.

    Fregata që mbante raketat Mach 9 ishte gjurmuar 807 milje në perëndim të ishullit portugez të Flores në Azores, sugjeroi ItaMilRadar.

    Emri:  66915135-11671083-image-a-4_1674573948537.jpg

Shikime: 4297

Madhësia:  26.8 KB
    Admirali Gorshkov i Rusisë është fotografuar gjatë një lëshimi testues të raketave të tij Zircon në Detin Barents

    Emri:  66915105-11671083-image-a-12_1674574804835.jpg

Shikime: 3666

Madhësia:  63.7 KB
    Vendet e monitorimit pretendojnë se u desh një devijim i papritur dhe u nis në perëndim drejt Bermudës

    Emri:  66188685-11628191-Pictured_Launch_of_an_unstoppable_Zircon_nuclear_capable_hyperso-m-37_16735410.jpg

Shikime: 59

Madhësia:  19.6 KB
    Në foto: Lëshimi i një rakete hipersonike "të pandalshme" me aftësi bërthamore Zircon nga Admirali Gorshkov



    Emri:  66192615-11617999-The_Russian_frigate_Admiral_of_the_Fleet_of_the_Soviet_Union_Gor-m-9_167334075.jpg

Shikime: 4016

Madhësia:  35.6 KB
    Në foto: Fregata ruse "Admiral i Flotës së Bashkimit Sovjetik Gorshkov" e armatosur me armë hipersonike Zirkon largohet nga baza detare në Severomorsk, 4 janar 2023

    Nëse është kështu, në këtë distancë nuk do të ishte në këtë pikë në rrezen e SHBA-së për zirkonet e saj vdekjeprurëse.

    Fregata mban gjithashtu raketa Kalibr, një lloj i përdorur në agresionin e Rusisë në Ukrainë.

    Putin mori pjesë personalisht - nga distanca - në ceremoninë e lamtumirës kur anija luftarake u nis nga baza detare e Arktikut Severomorsk më 4 janar.

    Ai e bëri të qartë se ky mision synohej si një shfaqje fuqie ndaj Perëndimit.

    Ai mburrej se NATO-ja nuk mund të krahasohej me fuqinë e tij të zjarrit hipersonik të 'gjeneratës së fundit'.

    Ai tha: "Jam i sigurt se një armë kaq e fuqishme do të na lejojë të mbrojmë Rusinë me siguri nga kërcënimet e mundshme të jashtme dhe të ndihmojë në sigurimin e interesave kombëtare të vendit tonë".

    Fregata e fundit Gorshkov do të lundrojë në Oqeanin Indian dhe Mesdhe në këtë mision.

    Emri:  54733059-11628191-image-m-25_1673539811397.jpg

Shikime: 57

Madhësia:  111.4 KB

    Muajin e ardhshëm do të marrë pjesë në stërvitje me marinat kineze dhe afrikano-jugore pranë porteve të Durban dhe gjirit Richards.

    Nuk është e qartë pse fregata do të shkonte drejt SHBA.

    Fregata e Marinës Mbretërore tip 23 HMS Portland monitoroi anijen luftarake ruse dhe cisternën shoqëruese Kama ndërsa lundronin afër Britanisë së Madhe.

    Më parë, marina norvegjeze i kushtoi vëmendje misionit hipersonik të Putinit.

    Moska është mburrur se Gorshkov është 'armiku më i rrezikshëm i anijeve sipërfaqësore në oqeanet e botës' tani ajo është e armatosur me raketën e re hipersonike.

    Kapiteni i fregatës Igor Krokhmal ka thënë më parë: “Askush nuk do ta shohë lëshimin e raketës apo fluturimin e saj.

    “Ata do të shohin vetëm kur raketa të godasë objektivin.



    'Një objektiv sipërfaqësor, një objektiv bregdetar. Unë nuk mendoj se do të ketë asgjë për ta kundërshtuar këtë në vitet e ardhshme.'


    Burimi: Daily Mail

Tema të Ngjashme

  1. Përshkallëzohet konflikti: Britania e Madhe dërgon tanqe në Ukrainë
    Nga Albo në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 17-01-2023, 00:03
  2. Rusia luftë me NATO,10 mijë tanke për pushtimin e Ballkanit
    Nga Darius në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 21
    Postimi i Fundit: 06-02-2019, 05:25
  3. Gjermania pergatitet per me shume sulme nga islamistet
    Nga mesia4ever në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 13-08-2012, 14:02
  4. Serbia po përgatitet për luftë në tetor
    Nga Illyrian_King në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 110
    Postimi i Fundit: 24-09-2011, 08:26
  5. Pse asnjeher Amerika dhe Rusia s'kan bërë luftë me njëra-tjetrën?!?!
    Nga fisniku-student në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 32
    Postimi i Fundit: 19-04-2010, 10:19

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •