Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Ministria e jashtme gjermane: Gjermania është në luftë me Rusinë

    Gjermania “në luftë” me Rusinë – Ministria e Jashtme

    Annalena Baerbock e bëri pranimin në një debat me kolegët e BE-së, duke nxitur dërgimin e tankeve në Kiev

    Emri:  63d149112030270649660fb2.jpg

Shikime: 100

Madhësia:  15.5 KB

    Duke argumentuar në favor të dërgimit të tankeve në Kiev, Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock tha se vendet e BE-së po luftonin kundër Rusisë. Zyrtarët e SHBA-së dhe BE-së kanë bërë më parë rrugën e tyre për të pohuar se nuk ishin palë në konfliktin në Ukrainë.

    “Dhe prandaj e kam thënë tashmë në ditët e fundit – po, ne duhet të bëjmë më shumë për të mbrojtur Ukrainën. Po, duhet të bëjmë më shumë edhe për tanket”, tha Baerbock gjatë një debati në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës (PACE) të martën. “Por pjesa më e rëndësishme dhe vendimtare është që ne ta bëjmë atë së bashku dhe të mos bëjmë lojën e fajit në Evropë, sepse ne po bëjmë një luftë kundër Rusisë dhe jo kundër njëri-tjetrit.”

    Ndërsa kancelari Olaf Scholz ka këmbëngulur se Gjermania duhet të mbështesë Ukrainën, por të shmangë konfrontimin e drejtpërdrejtë me Rusinë, partneri i tij i koalicionit Baerbock ka marrë një pozicion më të ashpër. Sipas mediave gjermane, partia e saj - Të Gjelbrit - ka qenë në favor të dërgimit të tankeve Leopard 2 në Kiev dhe përfundimisht arriti të ushtrojë presion ndaj Scholz-it për të rënë dakord. Ministrja e Mbrojtjes Christine Lambrecht, e cila hezitonte të dërgonte tanke në Ukrainë, u shty të jepte dorëheqjen.



    Kjo nuk është hera e parë që Baerbock ka bërë bujë me qëndrimin e saj për konfliktin. Ajo tha në një mbledhje të BE-së në Pragë gushtin e kaluar se ajo synon të përmbushë premtimet e saj ndaj Ukrainës “pa marrë parasysh se çfarë mendojnë votuesit e mi gjermanë”.

    Duke cituar fjalët e Baerbock të mërkurën, zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova tha se Perëndimi thjesht vazhdon të pranojë se ata kishin planifikuar konfliktin aktual për vite me rradhë.

    “Nëse ia shtojmë këtë zbulimeve të Merkelit se ata po forconin Ukrainën dhe nuk llogarisnin në marrëveshjet e Minskut, atëherë ne po flasim për një luftë kundër Rusisë që ishte planifikuar paraprakisht. Mos thoni më vonë se nuk ju paralajmëruam”, këmbënguli Zakharova.

    Ish-kancelarja gjermane Angela Merkel u tha mediave gjermane në fillim të dhjetorit se armëpushimi i vitit 2014 i ndërmjetësuar nga Berlini dhe Parisi ishte në fakt një dredhi për t'i "i dhënë Ukrainës kohë të vlefshme" për një ngritje ushtarake. Këtë e ka konfirmuar edhe ish-presidenti francez, Francois Hollande , ndërkohë që e pranoi hapur edhe lideri i asaj kohe i Ukrainës, Pyotr Poroshenko.

    Operacioni i Rusisë në Ukrainë ishte një “përgjigje e detyruar dhe e fundit ndaj përgatitjeve për agresion nga SHBA-ja dhe satelitët e saj”, pohoi të hënën ish-presidenti rus Dmitry Medvedev.



    Burimi: RT

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Ministria e jashtme gjermane: Gjermania është në luftë me Rusinë

    Ministria e Jashtme gjermane nën kritika për komentin e 'luftës me Rusinë'

    Politikanët e opozitës thonë se ministrja e Jashtme Annalena Baerbock është e papërshtatshme për punën e saj

    Emri:  63d44b4f85f54002ea484845.jpg

Shikime: 28

Madhësia:  23.5 KB

    Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock është përballur me valë kritikash pasi tha në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës (PACE) se Gjermania është në luftë me Rusinë. Komenti bëri që politikanët e opozitës të pyesin nëse ajo është e përshtatshme për këtë punë.

    “Një deklaratë e Baerbock se Gjermania është në luftë me Rusinë tregon se ajo nuk është e përshtatshme për punën e saj” , shkroi të premten në Twitter deputetja Sahra Wagenknecht, ish-kryetarja e Partisë së Majtë në Bundestag . Një ministre e Jashtme duhet të jetë një "diplomat i lartë" dhe "të mos veprojë si një elefant në një dyqan kinez", shtoi ajo, duke akuzuar Baerbock për "shkelje" të reputacionit të Gjermanisë.

    Gjatë debatit të martën, Baerbock tha se vendet evropiane "po luftojnë një luftë kundër Rusisë" dhe duhet të bëjnë më shumë për të mbrojtur Ukrainën.

    Gjermania ka nevojë për një ministër të jashtëm që është i aftë të veprojë "si një diplomat i përgjegjshëm dhe jo si një zjarrfikës" në mes të konfliktit në Evropë, tha Alice Weidel, bashkëkryetarja e Alternativës së djathtë për Gjermaninë (AfD) në Bundestag, duke shtuar se një ministër i jashtëm duhet të përfaqësojë ekskluzivisht interesat e Gjermanisë.

    Gerhard Papke, një ligjvënës rajonal nga North Rhine-Westphalia dhe president i Shoqatës Gjermano-Hungareze, akuzoi Baerbock si "plotësisht të çmendur politikisht" për bërjen e deklaratës.

    Deputeti i majtë Selim Dagdelen kërkoi që kancelarja Olaf Scholz të japë një shpjegim "të menjëhershëm" nëse Baerbock ka mandatin e qeverisë së tij "për shpalljen e saj të luftës". Ai shtoi se ministri është një kërcënim për sigurinë e popullit gjerman.

    As Baerbock dhe as Scholz nuk i janë përgjigjur kritikave deri më tani. Ministria e Jashtme deklaroi se Berlini nuk është palë në konfliktin mes Kievit dhe Moskës, në një deklaratë për tabloidin Bild.

    "Mbështetja e Ukrainës në ushtrimin e të drejtës së saj individuale për vetëmbrojtje ... nuk e bën Gjermaninë një palë në konflikt," tha ai , duke treguar Kartën e OKB-së. Ministria e Jashtme shtoi se operacioni ushtarak i Rusisë në Ukrainë është "një luftë kundër paqes dhe rendit evropian" dhe se kjo është ajo që do të thoshte Baerbock.

    Moska tha se fjalët e Baerbock tregojnë vetëm se Perëndimi e ka planifikuar këtë konflikt prej vitesh.


    Burimi: RT

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Ministria e jashtme gjermane: Gjermania është në luftë me Rusinë

    Franca mohon që Perëndimi është në luftë me Rusinë

    Emri:  63d2eedd85f54054562417f2.jpg

Shikime: 22

Madhësia:  27.0 KB
    Fotografia e dosjes: Ministrja franceze e Punëve të Jashtme Catherine Colonna (majtas) dhe homologja e saj gjermane Annalena Baerbock © Filip Singer - Pool / Getty Images

    Vendimet e SHBA-së, Gjermanisë dhe disa vendeve të tjera për të furnizuar Ukrainën me tanke kryesore luftarake nuk do të thotë se NATO është në luftë me Moskën, tha të mërkurën Ministria e Jashtme franceze. Komentet nga Quai d'Orsay vijnë pas një fjalimi të diskutueshëm të Ministres së Jashtme gjermane Annalena Baerbock në Parlamentin Evropian në fillim të kësaj jave.

    "Ne nuk jemi në luftë me Rusinë dhe asnjë nga partnerët tanë nuk është," tha zëdhënësja e ministrisë Anne-Claire Legendre të enjten, sipas AFP. "Dorëzimi i pajisjeve ushtarake... nuk përbën bashkëluftësim."

    Një ditë më parë, Uashingtoni njoftoi se do të dërgonte më shumë se 30 nga tanket e tij M1 Abrams në Kiev, ndërsa Berlini tha se do të kontribuonte mbi një duzinë panzera Leopard 2 dhe nuk do të qëndronte në rrugën e Polonisë dhe anëtarëve të tjerë të BE-së dhe NATO-s që dëshirojnë të dorëzojnë e tyre edhe në Ukrainë.

    Duke kërkuar të mbledhë mbështetjen për dërgesat e tankeve të martën, Baerbock i tha Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës (PACE) se BE-ja duhet të lëvizë në hapa "sepse ne po luftojmë kundër Rusisë dhe jo kundër njëri-tjetrit".

    E pyetur për të sqaruar komentet e saj, Ministria e Jashtme gjermane tha se Rusia kishte nisur një "luftë agresioni" kundër Ukrainës dhe se ligji ndërkombëtar ishte "i qartë" se mbështetja e Berlinit për "të drejtën individuale të vetëmbrojtjes së Kievit, të garantuar nga Karta e OKB-së, nuk e bën Gjermaninë palë në konflikt”.

    Të mërkurën, kryeministrja franceze Elisabeth Borne i tha parlamentit në Paris se qeveria e saj po "vazhdonte analizën tonë" të propozimit për të dërguar tanke Leclerc në Ukrainë. Franca i ka premtuar tashmë Kievit një numër të "tankeve të lehta" AMX-10, në fillim të këtij muaji.

    Ndërkohë, ministrja e jashtme franceze Catherine Colonna vizitoi Ukrainën të enjten, duke u takuar me homologun e saj Dmitry Kuleba në Odessa për të "treguar mbështetjen afatgjatë të Francës" dhe "të vlerësojë nevojat urgjente të Ukrainës në sektorët humanitar dhe ushtarak në mënyrë që të ofrohen përgjigje konkrete", sipas një deklaratë për shtyp nga Quai d'Orsay.


    Burimi: RT
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 30-01-2023 më 02:40

  4. #4
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Ministria e jashtme gjermane: Gjermania është në luftë me Rusinë

    Kancelari gjerman, Scholz: Jo luftë e NATO-s me Rusinë! Kjo është luftë e Ukrainës me Rusinë …

    Skedarët e Bashkëngjitur 180131

    -Shkruar në radion gjermane DW-

    Pas miratimit për dërgimin e tankeve luftarake, Ukraina kërkon tani edhe avionë luftarakë. Kancelari gjerman, Olaf Scholz e refuzon këtë dhe paralajmëron nga një garë furnizimesh.

    Duhet të bëhet gjithçka që të pengohet një luftë mes Rusisë dhe NATO-s, është shprehur kancelari gjerman duke theksuar, se Gjermania megjithëse e furnizon gjerësisht me armë Ukrainën nuk merr pjesë në luftën e Ukrainës. “Kjo është një luftë mes Rusisë dhe Ukrainës”, tha Scholz gjatë vizitës në Amerikën Jugore në një konferencë për shtyp në Buenos Aires. “Kjo nuk ndryshon aspak ndihmën që i japim Ukrainës në formë financiare, humanitare, apo furnizimin me armë.” Gjermania do të bëjë gjithçka që të mos shkallëzohet situata që çon në një luftë mes Rusisë dhe NATO-s.

    Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock të martën me një deklaratë në Këshillin e Europës në Strasburg kishte shkaktuar reagime. “Ne luftojmë një luftë kundër Rusisë dhe jo kundër njëri-tjetrit”, kishte thënë Baerbock para deputetëve. Ministria e Jashtme sqaroi më vonë, se Baerbock nuk ka pasur parasysh me këtë pjesëmarrje në luftë të Gjermanisë apo aleatëve të saj.

    Kujdes nga gara e furnizimeve me armë

    Kancelari Scholz bëri thirrje për maturi në debatin për furnizime me armë. Ai paralajmëroi se kështu të hyjmë në një garë kush ofron më shumë nëse bëhet fjalë për sisteme armësh, tha ai për “Tagesspiegel” duke iu referuar kërkesës për dërgimin e avionëve luftarakë. “Nëse, sapo u mor një vendim në Gjermani fillon debati tjetër, kjo nuk duket serioze dhe trondit besimin e qytetareve dhe qytetarëve në vendimet shtetërore”.

    Scholz u shpreh se do të përpiqet edhe më tej në bisedime direkte të ndikojë tek Putini. “Varet nga Putini, të tërheqë trupat nga Ukraina dhe të t’i japë fund kësaj lufte të pakuptimtë që ka kushtuar qindra mijëra njerëzish.”

    Koha Jone

Tema të Ngjashme

  1. Motori përplas të moshuarin te Ministria e Jashtme Tirane
    Nga benseven11 në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 31-08-2013, 19:54
  2. Përgjigje: 21
    Postimi i Fundit: 18-04-2008, 07:16
  3. Ministria e jashtme greke Bakojanis viziton Tiranën
    Nga Duaje Siveten në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 16
    Postimi i Fundit: 21-03-2008, 09:21
  4. Ministria e jashtme greke Bakojani viziton Prishtinën
    Nga dodoni në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 07-09-2006, 08:46
  5. Ministria e Jashtme çeke: Mos udhëtoni në Kosovë dhe Maqedoni
    Nga mani në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 14-02-2003, 10:22

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •