Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1

  Kanali n YouTube pr kartmonedhat e planetit ton

  N kt kanal mund t shihni kartmonedhat e vendeve, shteteve, monarkive, federatave, republikave dhe perandorive t ndryshme.
  Ato q ishin dikur, dhe ato q jan sot.
  A e dini se ekziston nj kartmonedh me vler nominale 100 000 000?
  Jeni t interesuar se si ka ndryshuar historia e kartmonedhave t Kins, Afganistanit, Kores, Jugosllavis, Ukrains?
  Apo dshironi t shihni kartmonedha gjermane t viteve 1919 - 1945? Ather do t'ju plqej ky kanal.

  Kartmonedhat: Shqipria - Nga e para n moderne


  N kt video do t'ju tregoj kartmonedhat q n koh t ndryshme kan qen ose kan mbetur para n Shqipri.
  Mes tyre ka disa vepra arti shum t bukura.
  Leku sht njsia monetare e Shqipris q nga viti 1926, qarkullon paralelisht me frangun shqiptar, q nga viti 1947 ka qen kryesore. E grimcuar n 100 kindarok.

  Shqipria, forma e plot zyrtare sht Republika e Shqipris, sht nj shtet n pjesn perndimore t Gadishullit Ballkanik.
  Kryeqyteti sht Tirana.

  Kartmonedhat n Shqipri n periudhn 1912-1925
  Megjith shpalljen e pavarsis n vitin 1912, vendi nuk kishte monedhn e tij pr nj koh t gjat, kshtu q franga franceze, lira italiane dhe korona austro-hungareze u prdorn si t tilla.
  Pas prfundimit t Lufts s Par Botrore, qarkullimi i frangut francez u ndrpre, u prdorn n qarkullim kurorat e vjetra austro-hungareze, lirat italiane, dhrahmi greke dhe monedhat e Perandoris Osmane.
  M n fund, m 15 mars 1925 u krijua Banka Kombtare, e cila nj vit m von hodhi n qarkullim frangn e arit shqiptar, q i prgjigjej 5 lekve ose 100 kindar ari. Nga ana tjetr, 1 lek ishte e barabart me 100 qindark dhe nj franga ari - 500 qindark.

  Kartmonedhat n Shqipri n periudhn 1926-1939.
  M 7 prill 1939, italiant pushtuan vendin duke pretenduar t gjith territorin e Shqipris. Dhe s shpejti filloi Lufta e Dyt Botrore.

  Kartmonedhat e pushtimit 1940-1942
  N fund t lufts, franga e arit ishte e lidhur me dollarin amerikan n nj raport 1 frang me 4 cent. Gjat ksaj periudhe, monedhat prej metali t çmuar ishin trhequr tashm nga qarkullimi dhe oferta monetare prfaqsohej nga kartmonedha t vjetra, n t cilat u vendosn pulla t veçanta pr t mbrojtur vendin nga fluksi i kartmonedhave t pasigurta t nxjerra nga gjermant gjat shek. evakuimi n fund t vitit 1944.

  Emetimi i kartmonedhave arr. 1945 "Scandenberg"
  M 11 janar 1946 u shpall krijimi i Republiks Popullore Socialiste t Shqipris, drejtues i prhershm i s cils deri n vitin 1985 do t jet stalinisti i prkushtuar Enver Hoxha.

  Leku i Novy - monedhat dhe kartmonedhat e Shqipris 1947-1957
  Nga viti 1947, leku, i barabart me 100 kinar, do t bhet monedha kombtare - kshtu, Shqipria do t kaloj prfundimisht n nj njsi monedh dhjetore. N vitin 1965, n funksion t inflacionit t mparshm, do t kryhet nj reform monetare. Lekt e rinj do t kmbehen me t vjetrat me kursin 1 me 10.

  Shqipri: kartmonedhat 1964 dhe 1976
  N vitin 1965 n Shqipri u krye reforma e monedhs me prerje. 10 lek t vjetra jan kmbyer me 1 lek t reja. Nj seri e re kartmonedhash u prezantua n vitin 1964 me prerje 1, 3, 5, 10, 25, 50 dhe 100 lek. N vitin 1976, t njjtat kartmonedha u riemetuan.

  Shqipri: kartmonedha 1991-1996
  N vitin 1991 u emetuan dy kartmonedha me prerje t mdha 100 dhe 500 lek dhe n vitin 1996 u riemetua srish kartmonedha 500 lek.

  Shqipri: kartmonedha 1992
  N vitin 1992, n Shqipri u planifikua nj reform monetare dhe n qarkullim doln kartmonedha t reja pa dat 1, 10 dhe 50 lek. 1 monedh lek ishte e barabart me 50 lek t zakonshme. Por reforma nuk u krye dhe n fund t vitit 1992 monedha leku u trhoq nga qarkullimi.

  Shqipri: kartmonedha 1992-1996
  Kjo seri prbhej nga kartmonedha 100, 200, 500 dhe 1000 lek t viteve 1992-1996.

  Shqipri: kartmonedha 1996-2015
  Aktualisht n qarkullim sht kjo seri kartmonedhash: 100, 200, 500, 1000, 2000 dhe 5000 lek. Kartmonedha prej 100 leksh tashm sht zvendsuar me nj monedh.

  Shqipri: kartmonedha 2017-2020
  N vitin 2019, n Shqipri u shfaq nj seri e re kartmonedhash: 200, 500, 1000, 2000, 5000 dhe 10 000 lek. 200 lek - kartmonedha e par plastike n Shqipri.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 25-01-2023 m 11:09

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 13-01-2022, 14:33
 2. Kerkese per AOp te kanali #Shqiperia
  Nga Destro n forumin Na bashkoi Albasoul
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 12-06-2012, 18:29
 3. Kerkese per AOp te kanali #Shqiperia
  Nga Destro n forumin Na bashkoi Albasoul
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 11-06-2012, 16:17
 4. Kartmonedhat 100 e 200 lek jasht qarkullimi
  Nga oliver55 n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-09-2008, 17:54
 5. Hapet kanali #acmilan
  Nga kacaku basket n forumin Sporti npr bot
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-11-2004, 13:29

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •