Familja shqiptare e demtuar rnd nga liberalizmi Perendimor
dhe pasojat e ekstremizmi fetar

Nuk kan kaluar m shum se 32 vite dhe Shqipria gjndet e rrezikuar t shprbhet prsri, jo m nga ndonj krcnim apo pushtim ushtarak t egr si para 500 viteve, dhe as para pushtimit nazi-fashist, por nga influenca e madhe botrore e dy ekstremeve sociale: nga demokracia liberale perendimore dhe nga pasojat ekstremizmi fetar ndrkombtar. Pak Histori.
Kur Bashkimi Sovjetik u shemb, studiuesit perndimor shpalln me bollk fundin e epoks s Lufts s Ftoht, duke arritur n prfundimin se triumfi i rendit botror liberal ishte ilai i vetm apo `Panacea` pr njerzimin. Kjo dshir pr t ndrtuar nj rend botror uniform t bazuar n konceptimin hegjemonist perndimor ka qen spiranca flet e teorive t shum studiuesve perndimor q ather
Mesa duket bota heteropolare q sht ngritur pas rnies s komunizmit po bien kundrshtim me dshirn pr vendosjen e nj hegjemonizmi liberal q krkohet nga bota perndimore hegjemoni liberale perndimore q do t udhheq jetn sociale n nj Bot globaliste e cila do t jet si nj fshat i madh ku komunikimi nprmjet internetit dhe digitalizimi i i t gjitha punve qofshin ato mediatike apo t tjera do t jet real n lehtsimin e jets sociale. Problemi i madh ka ndodhur nga prpalsja e kulturave t vneve t ndryshme.
Kshtu q pas prpjekjeve jo shum t suksesshme t prhapjes s demokracis liberale me dhun pas viteve `90 (q t kujtojn krkesat e dikurshme t Faidel Kastros pr prhapjen e revolucioneve socialiste me dhun), bota po krkon nj zgjidhje m t atrsyeshme. Sipas studiuesit izraelitit Yoram Hazony i cili n nj vepr novatore mbi nacionalizmin, ai kritikon ndrtimin liberal si "nj form t imperializmit". Ai thot se "si imperialistt e tjer, ata jan t shpejt pr t shprehur neveri, prbuzje dhe zemrim kur vizioni i tyre pr paqen dhe prosperitetin has n kundrshtim". "do komb gjykon n prputhje me perspektivn e tij. Nuk ka asnj qenie njerzore dhe asnj komb q mund t pretendoj se ka kapur t gjith t vrtetn pr t gjith t tjert" (https://www.institutmontaigne.org/en...al-nationalism). Disa studjues krkojn nj zgjidhje m t arsyeshme pr t vendosur nj rend t ri social si mund t jet ai i nj `Rendi i ri me nj przierje t liberalizmit perndimor dhe nacionalizmit qytetrues lindor`.
Prse Liberalizmi i demokracive perndimore prbn nj rrezik pr Familjen shqiptare?
sht e vrtet q 45 vite diktatur krahas pasojave negative t vrasjes me gjyqe politike t 7000 njerzve, internimit t 100 mij t tjerve, varfrsi ekstreme, pati dhe disa shkndija t mir t socializmit t shoqris dhe t forcimit t familjes shqiptare jo m t asaj patriarkale por t nj familjeje normale pa eksese, gj e shtoi popullsin shqiptare deri n 3.2 milion njerz pr 45 vite nga 780 mij q ishin n kohn e Zogut.
N Shqipri hapja me perndimin pas viteve `90, krahas t mirave pr shoqrin e mbyllur izolacioniste shqiptare (si ruajtja e tradits familjare dhe t komuniteteve t ndryshme n zonat t ndryshme t Shqipris, mungesa e drogs, tutorve seksual krimit), solli dhe disa t kqija t cilat u nnvlersuan n fillim, por duke kaluar nga izolacionizm ekstrem n nj liberalizm ekstrem shoqria shqiptare ngadal filloi t thuret; dhe n fillim duke psuar nj emigrim galopant prej 1.7 milion njerzish brnda 10 vjeteve t par pr shkak kryesisht t varfris, pr shkak t ardhurave t pakta, pr shkak t dshirs pr t par vndet perndimore si vnde t parajss materiale dhe shpirtrore, por edhe pr tu larguar pr shkak t pasiguris n vnd, mungess s nj kujdesi shndetsor, munges s dritave, mungess s nj arsimimi adekuat, pr shkak se nj pjes ishin ish sigurimsa apo ish bashkpuntor t sigurimit, pra n prgjithsi u larguan dhe po largohen pr nj jet m t mir, pr t ardhura m t mdha financiare.
Dihet se popullatat e vndeve t vogla prpiqen t emigrojn n vnde m t mdha ku mundsit jan m t mira pr t jetuar. Prve ksaj n Shqipri pati nj megrim brnda vndit ku shumica e popullsis shqiptare sot sht kryesisht n Tiran e Durrs, dhe n qytete duke zbrazur fshatrat,. Sigurisht nj nga shkaqet e largimit sht edhe konflikti i madh politik midis partive kryesore, korrupsioni galopant, frika nga hakmarrjet midis bandave t drogs, tutorve, etj.
Tradita shqiptare e nj Familjeje t mir dhe t konsoliduar po humbet pikrisht edhe nga nj factor tjetr, ai i presionit t shoqrive liberale perndimore t cilat promovojn t ashtuquajturn revolucion seksual, LGBTI (QA), n emr t liberalizmit futjen e kanaleve pornografike, promovimin n tv-t private t individve pa identitet, t emisioneve argtuese banale, dhe t nj presioni mediatik t papar konfliktual politik t cilat i bjn njerzit t largohen apo t divorcohen. Sot 1 n 3 familje ka divorce kryesisht n familjet e reja. Divorcet kryesisht nga emigracioni, nga mungesa e t ardhurave, por edhe nga presioni i nj liberalizmi toksik mbi shoqrin shqiptare ku do gj qnka e mundur. Pavarsisht se shteti shqiptar ka nnshkruar ligjin pr t drejtat dhe lirit e njeriut dhe t drejtn e prons, n Shqipri duke egzistuar `ligji i pa shkruar i mosndshkueshmris`, ku politikani, pareliu, i forti, ku drejtsia mbetet totalisht e korruptuar,shum njerz harrojn q liria nuk sht absolute por mbaaron aty ku fillon liria e tjetrit. Pavarsisht se pjesa m e madhe e emigracionit shqiptar sjell t ardhura n Shqipri , nj pjes e tyre jan t ardhura jo legale, dhe kjo ka sjell largimin e t rinjve dhe e familjeve t reja duke menduar se jasht jetohet m mir dhe duke mos u lodhur e punuar si n Shqipri ku t ardhurat jan t pakta.
Largimi jasht vndit dhe prplasja me realitetin e huaj ku shqiptart shikohen si qytetar t dors s dyt, prania e grupeve shqiptarsh t cilt punojn n pun t zez apo dhe kriminale me apo pa dshirn e tyre, ka shkaktuar nj fenomen social negativ q shpesh quhet liberalizm negativ.
far sht liberalizmi negativ? Liria negative sht liria nga ndrhyrja e njerzve t tjer. Liria negative ka t bj kryesisht me lirin nga kufizimet e jashtme dhe sht n kontrast me lirin pozitive (zotrimi i fuqis dhe burimeve pr t prmbushur potencialin e dikujt). Kjo po ndodh n Shqipri dhe n shqiptart jasht vndit n vndet e demokracis perndimore. Kjo shkakton prishjen e familjeve shqiptare si jasht vndit ashtu dhe brnda vndit. Faktori i fundit q nuk duhet ln pa prmndur sht ateizmi.
Mungesa e besimit t Zoti. Mungesa e kufizimeve q feja e krishter ka vendosur t cilat jan edhe n kushtetun e t gjitha vndeve perndimore si martesa 1 burr-1 grua, sipas 10 urdhresave t Zotit drejtuar Moisiut, ka shkaktuar shkatrrimin e Familjes e cila sht njsia kryesore e shoqris. Dhe kjo njsi po prishet kryesisht n vndet perndimore.
Roli social i doktrins s ekstremizmi fetar t tipit `sharia`, ka filluar t prdoret edhe n Shqipri n fillim duke lejuar martesat me m shum se nj grua, dhuna ndaj gruas, prdhunimet, krijimi i urrejtjes ndaj `qafirve`, vazhdon t ndikoj n shoqrin e vndeve t vogla si Shqipria dhe Kosova si dhe n Ballkan. Kjo sht ana tjetr e presionit ekstrem mbi shoqrin shqiptare e cila gjndet si prher sot e prej 1000 vitesh n presioniin ekstrem liberal perndimor dhe tashtuquajturit nacionalizm lindor t civilizimit.
Nga duhet t shkojm? Nga rendi liberal perwndimor ekstrem material ku paraja sht Zot? Apo nga rendi nacionalist lindor ku mbizotrojn kufizimet sociale?