Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,408
    Postimet në Bllog
    17

    Si CIA rrëzoi nga pushteti presidentin më të votuar amerikan, Richard Nixon

    Plani i Nixon për të kërcënuar CIA-n për vrasjen e JFK

    Fiksimi i Presidentit Nixon me "gjithçka që ka të bëjë me Gjirin e Derrave" ka intriguar historianët, gazetarët dhe teoricienët e konspiracionit. Një kasetë kryesisht e anashkaluar na jep përgjigje.

    Emri:  nixon-helms.jpg

Shikime: 72

Madhësia:  40.2 KB
    Presidenti i SHBA Richard Nixon shtrëngon duart me drejtorin e CIA-s, Richard Helms, më 7 mars 1969. | ARKIVI BETTMANN/IMAGES GETTY


    Nga JEFFERSON MORLEY

    Jefferson Morley është autori i librit të ardhshëm, Vallja e Prokovaçëve: Presidenti, Kryespiuni dhe skandali Watergate (Shtypi i Shën Martinit), nga i cili është përshtatur ky artikull.


    Washington Post e quajti atë "kaseta e armës së duhanit". Ishte regjistrimi që dënoi presidencën e Richard Nixon. Transkripti i një bisede që u zhvillua më 23 qershor 1972, kur u bë publike me urdhër të Gjykatës së Lartë në korrik 1974, u bë zbulimi kulmor i çështjes Watergate, duke dëshmuar përtej çdo dyshimi se Nixon përdori drejtorin e CIA-s, Richard Helms për të shtënë nën kontroll hetimin e FBI-së, të hajdutëve të Watergate.

    Pesëdhjetë vjet pas depërtimit të dështuar që transformoi politikën amerikane, dialogu gangsterik i shiritit të armëve që tymosin është më pak tronditës se Trumpiani. Shantazhi si një mënyrë e politikës së Shtëpisë së Bardhë? Presidenti i 45-të as që krahasohet dot me Presidentin 37-të.

    "Ne e mbrojtëm Helmsin nga një ferr e shumë gjëra," gërmonte Nixon në kasetë. “Ju e hapni atë zgjebe, ka shumë gjëra, dhe ne thjesht mendojmë se do të ishte shumë e dëmshme nëse kjo gjë do lejohet të vazhdojë më tej. Kjo përfshin këta kubanë, [ish-njeriun e CIA-s dhe hajdutin e Watergate, Howard] Hunt, dhe shumë hanky-panky që ne nuk kemi të bëjmë me veten tonë.”

    Nixon këshilloi shefin e stafit HR Haldeman se si ta detyronte drejtorin e CIA-s të mbyllte hetimin e FBI-së.

    Thuaj, 'Shiko, problemi është se kjo do të hapë të gjitha, të gjithë çështjen e Gjirit të Derrave, dhe Presidenti thjesht ndjen se, ah, pa hyrë në detaje ... mos, mos i gënjeni në atë masë për të thënë se nuk ka asnjë përfshirje, por thjesht thuaj se kjo është një lloj komedie gabimesh, e çuditshme, pa u futur në detaje, Presidenti beson se do të hapë përsëri të gjithë çështjen e Gjirit të Derrave.'"

    Kaseta e 23 qershorit ishte provë e pakundërshtueshme se Nixon kishte penguar drejtësinë. Mbetjet e fundit të mbështetjes për Nixon në Capitol Hill u zhdukën. Dy javë më vonë, më 8 gusht 1974, Nixon dha dorëheqjen.

    Por "shiriti i armës së duhanit" nuk ishte vetëm përfundimi i çështjes Watergate. Ishte - dhe është - një vështrim shqetësues në zemrën e errët të skandalit Watergate dhe funksionimin e fuqisë amerikane në mesin e shekullit të 20-të. Komandanti i përgjithshëm shprehu kërcënime ogurzezë që ngjallnin krime të pashprehura për shefin e tij të inteligjencës, agjencia e të cilit kishte punësuar katër nga shtatë hajdutët. Për 50 vitet e ardhshme, rrethimi i Nixon-it, teoricienët e konspiracionit të JFK-së, gazetarët dhe historianët e menduan kasetën e 23 qershorit si një gur rozetë i psiqikës së Nionit. Cilës “hanky panky” i referohej Nixon? Çfarë donte të thoshte ai me "e gjithë gjënë e Gjirit të Derrave?" Çfarë historie do të “frynte” nëse CIA nuk do të bashkëpunonte?

    Një kasetë e Shtëpisë së Bardhë e anashkaluar prej kohësh jep përgjigjet. "Hanky ​​panky" iu referua operacioneve të vrasjes së CIA-s në fillim të viteve 1960. "Gjithë gjëja e Gjirit të Derrave" ishte reagimi i Agjencisë ndaj humbjes së saj më poshtëruese. Dhe historia që mund të shpërthejë ishte lidhja mes atyre ngjarjeve dhe vrasjes së JFK.


    Richard Nixon dhe Richard Helms u takuan për herë të parë në një konferencë në Capitol Hill në vitin 1956. Nixon, një ish-toger i Marinës, ishte zëvendëspresidenti i ri, ambicioz dhe i shqetësuar. Helms, gjithashtu një ish-toger i marinës, ishte një spiun xhentëlmen, duke u ngritur në radhët e CIA-s me efikasitet të butë. ("Buzëqeshja e tij nuk i përfshinte gjithmonë sytë," vuri re Henry Kissinger.) Stili diskret i Helms fitoi mbi Presidentin Lyndon Johnson, i cili e emëroi atë si Drejtor të Inteligjencës Qendrore në 1966. Kur Nixon u zgjodh president në 1968, LBJ rekomandoi që ai të mbante Helms në detyrë.

    Nixon, punëtori i pasigurt nga Kalifornia Jugore, dhe Helms, pasardhës i linjës kryesore të Filadelfias, në fakt ia dolën të shkonin mirë. Ndërsa Helms e portretizoi marrëdhënien e tyre si të stuhishme, ai lajkatoi krenarinë e plagosur të Niksonit dhe mbështeti politikat e tij të vijës së ashpër mbi Vietnamin dhe mbikëqyrjen e brendshme.

    Më 16 qershor 1972, vetëm disa orë para se të kapeshin hajdutët e Watergate, Nixon dhe Helms patën një bisedë telefonike miqësore për takimin e tij me presidentin e Meksikës. "Ai është në anën tonë në rregull," tha Nixon. "Oh, kjo është e mrekullueshme, zoti President," u përgjigj Helms.

    Katërmbëdhjetë orë më vonë, pesë hajdutë u arrestuan në Watergate dhe lidhja e dobët midis Nixon dhe Helms filloi të prishej. Nixon, i furishëm për të fshehur lidhjet e hajdutëve me Shtëpinë e Bardhë, supozoi se shefi i tij i inteligjencës do ta ndihmonte. Në kujtimet e tij, "The Ends of Power", Haldeman shkroi se kur transmetoi mesazhin e Niksonit për Gjirin e Derrave, Helms shpërtheu duke bërtitur, "Kjo nuk ka të bëjë fare me Gjirin e Derrave!" Haldeman i raportoi Nixon-it se gambiti kishte funksionuar dhe Helms ishte zotuar të ndihmonte me FBI-në. Dhe me të vërtetë ai u përpoq të ndihmonte. Helms i dërgoi fjalë drejtorit në detyrë të FBI-së, L. Patrick Grey, për të "zvarritur" hetimin. Por kur Grei u tërhoq disa javë më vonë, Helms u pajtua dhe hetimi vazhdoi. Drejtori hoqi dorë nga mbrojtja e presidentit.

    Helms hapi kujtimet e tij, "A Look Over My Shoulder", me një rrëfim të bisedës së 23 qershorit. Ai e mohoi ngritjen e zërit dhe këmbënguli se mesazhi i Niksonit për Gjirin e Derrave ishte "jokoherent", gjë që nuk shpjegonte humbjen e tij jokarakteristike të ekuilibrit. Helms më vonë i tha një historiani të CIA-s se fraza kishte "erën e dredhur dhe të ashpër" të një kërcënimi, gjë që ishte më e besueshme.

    Haldeman sugjeroi që Nixon të përdorte frazën, "e gjithë gjëja e Gjirit të Derrave", si një referencë e koduar për vrasjen e Presidentit John F. Kennedy më 22 nëntor 1963. Ishte, shkroi ai, "mënyra e presidentit për të kujtuar Helmsin, jo aq butësisht, të mbulimit të tentativave për vrasjen e CIA-s ndaj heroit të Gjirit të Derrave, Fidel Castro, një operacion i CIA-s që mund të ketë shkaktuar tragjedinë e Kenedit dhe që Helms dëshpërimisht donte ta fshihte.”

    Interpretimi i Haldeman për "gjithë gjënë e Gjirit të Derrave" u kundërshtua nga drejtuesi i emisionit televiziv Chris Matthews. Ai e hodhi poshtë historinë, duke thënë se shkrimtari fantazmë i Haldeman, Joseph Dimona, krijoi lidhjen me JFK dhe e futi në libër pa dijeninë e Haldeman. Dimona, megjithatë, mohoi pretendimin e Matthews. Ai i tha producentit të filmit dokumentar Eric Hamburg se libri ishte "i gjithë i Haldeman".

    Dimona dhe Haldeman kanë vdekur, por Tom Lipscomb, kryeredaktori i Times Books, i cili botoi "The Ends of Power", nuk ka vdekur. "Bob Haldeman ishte një perfeksionist dhe një fanatik kontrolli," tha Lipscomb në një intervistë. “Ideja se ai nuk e besoi atë që shkroi për gjirin e derrave dhe vrasjen e JFK është absurde. Absolutisht ai e besonte. Ne kemi folur për të gjatë gjithë kohës.”

    Mendimi i Haldeman për "të gjithë gjënë e Gjirit të Derrave" përjetësohet në filmin biografik të Oliver Stone të vitit 1995 "Nixon". Filmi përshkruante një shkëmbim ogurzi rreth Gjirit të Derrave, në të cilin Helms (i luajtur nga Sam Waterston i ftohtë) i nënshtrohet Nixon-it (të luajtur nga fituesi i çmimit Oscar Anthony Hopkins). Duke artikuluar ëndrrën e tij për uljen e tensionit me Kinën dhe Rusinë, Nixon thotë, "Kuba do të ishte një çmim i vogël për t'u paguar". Helms përgjigjet: "Kështu mendoi Presidenti Kenedi". Të bashkuar me pamjet filmike të vrasjes së JFK-së, shkëmbimi nënkuptoi se armiqtë e politikës së Kenedit në Kubë qëndronin pas vrasjes së tij.

    Helms, aftësitë e tij spiunazhi u pakësuan me kalimin e moshës, mori një kopje të skenarit të Stone përpara se filmi të debutonte dhe kërcënoi me çështje gjyqësore. Stone e ndërpreu shkëmbimin nga publikimi në teatër i filmit - për arsye të zgjatjes, tha Stone në një intervistë - por e përfshiu atë në prerjen e regjisorit. Helms nuk paditi. (Ai vdiq në 2002.)

    Pa vërtetim, spekulimet e Haldeman-it rreth kuptimit të Nixon-it i kanë lënë shumicën e biografëve të Nixon-it në mëdyshje për "të gjithë çështjen e Gjirit të Derrave". Por një bisedë e mprehtë mes Niksonit dhe Helmsit, tetë muaj përpara arrestimeve të Watergate-it, konfirmon se Nikson e kishte me të vërtetë në mendje vrasjen e JFK-së kur ai e shtyu Helmsin për sekretet e Gjirit të Derrave.

    Kthejeni kasetën e Shtëpisë së Bardhë në vjeshtën e vitit 1971.

    Me shpërthimin e Luftës së Vietnamit dhe zgjedhjet e vitit 1972 në prag, Nixon priste një fushatë të ashpër rizgjedhjeje që do ta vinte kundër Senatorit Ted Kennedy, vëllait më të vogël të presidentit të vrarë. Plani i Nixon ishte të sulmonte frontalisht trashëgiminë e Kenedit. Që në ditët e tij të para në detyrë, Nixon kishte urdhëruar këshilltarin John Ehrlichman të merrte dosjet e CIA-s mbi dy ngjarje të turpshme në presidencën e JFK: pushtimi i dështuar i Kubës në Gjirin e Derrave në prill 1961 dhe vrasja e presidentit të Vietnamit të Jugut Ngo Dinh Diem në Nëntor 1963. Çdo gjashtë muaj apo më shumë, Ehrlichman vizitonte selinë e CIA-s në Langley dhe kthehej pa ndryshim duarbosh.

    I irrituar, Nikson e thirri Helmsin në Zyrën Ovale më 8 tetor 1971, për disa biseda të prera. Shiriti i shkëmbimit të tyre (i mbledhur dhe i shënuar në nixontapes.org ) kap një president të pamëshirshëm që i bën presion një shefi krenar të inteligjencës. Ndërsa kaseta ka qenë në rekord publik prej vitesh, një pasazh kyç është anashkaluar kryesisht nga historianët.

    “Më lejoni të vij në këtë pikë delikate për të cilën keni folur me Xhonin,” filloi Nixon. “Xhoni më ka folur për këtë dhe e di që ai ju ka folur për këtë. Ndoshta mund ta vendos në një perspektivë të ndryshme nga Xhoni. Ju ndoshta keni pyetur veten se për çfarë dreqin ishte kjo.”

    Bëhej fjalë për operacionet e CIA-s.

    "Tani për të shkuar te truket e pista të pjesës së saj," vazhdoi Nixon. “Unë e di se çfarë ndodhi në Iran [një grusht shteti i sponsorizuar nga CIA në 1953]. Unë e di gjithashtu se çfarë ndodhi në Guatemalë [një grusht shteti i sponsorizuar nga CIA në 1954] dhe i miratoj plotësisht të dyja. Unë gjithashtu e di se çfarë ndodhi me planifikimin e Gjirit të Derrave nën Eisenhower dhe e miratova plotësisht atë.”

    Nixon donte të fliste për atë që ai e shihte si dështim të JFK-së, përkatësisht refuzimin e tij për të autorizuar mbështetjen ajrore për rebelët e mbështetur nga CIA kur forcat e Kastros i fiksuan në plazhet e Gjirit të Derrave.

    "Problemi nuk ishte CIA," tha Nixon. “Problemi ishte se plani juaj nuk u zbatua. Ishte një plan shumë i mirë. Nëse do të ishte bërë kopje rezervë në kohën e duhur. Nëse ai thjesht do të kishte fluturuar disa aeroplanë mbi atë vend të mallkuar ..."

    Nixon ishte specifik për interesin e tij.

    “Interesi im atje nuk është situata e brendshme, lufta në CIA”, tha Nixon. Pas pushtimit të dështuar, udhëheqja e Agjencisë u nda nëse dështimi ishte për shkak të një operacioni të konceptuar keq apo një presidenti me vullnet të dobët. Nixon nuk u interesua për lojën e fajësimit. “Interesi im atje është vetëm të di faktet.”

    Faktet e Gjirit të Derrave, megjithatë, nuk ishin të diskutueshme. Forca pushtuese e trajnuar nga CIA humbi dhe oficerët e lartë si Hunt u hidhëruan përgjithmonë. Nixon kishte diçka tjetër, diçka shumë të ndjeshme në mendje.

    "Çfarë dua, çfarë dua, Dik," tha ai, "për çdo mirëkuptim, në lidhje me çdo informacion, nuk dua që asnjë informacion që vjen nga ju për këto tema delikate dhe të ndjeshme t'i shkojë askujt jashtë ..."

    Nixon më në fund ishte gati të kthente dorën.

    "Çështja e "Kush e qëlloi Xhonin?”, tha ai qetësisht, 17 minuta pas bisedës. Nixon nuk u ndal në këtë frazë. Ai nuk kishte nevojë. Në kontekstin e kërkesës së tij prej kohësh për të dhënat e CIA-s, thirrja e "Çështja e "Kush e qëlloi Xhonin?” mund t'i referohet vetëm një gjëje: vrasjes së Kenedit. Prita në Dallas ishte gjëja e parë në mendjen e Nixon-it, ndërsa ai i bëri presion drejtorit për dosjet e agjencisë për Gjirin e Derrave. Presidenti la të kuptohet një lidhje midis pushtimit të dështuar në 1961 dhe vrasjes së JFK dy vjet më vonë.

    Nixon nuk kishte dëshirë të ekspozonte atë që Helms i quajti "çarçafët e pistë" të agjencisë. Përkundrazi, ai donte të përdorte çështjen e Gjirit të Derrave kundër rivalit të supozuar Ted Kennedy ndërsa mbronte CIA-n nga akuzat e fundit se komplotet e CIA-s kundër Kastros kishin çuar në vdekjen e JFK. Nixon e dinte se Agjencia ishte e pambrojtur ndaj vrasjes së JFK-së, gjë që ai supozoi se i dha atij ndikim mbi Helms.

    Nixon e siguroi Helmsin se shqetësimi i tij nuk ishin veprimet e agjencisë në lidhje me vrasjen e Kenedit, por kritikat me të cilat u përball si president.

    “A është Eisenhower fajtor? A është Johnson fajtor? A është Kennedy fajtor? A është Nikson fajtor?” vazhdoi presidenti. “Etcetera, të tjera, etj. Mund të bëhet - jo nga unë - por mund të bëhet një çështje shumë, shumë e fuqishme. Nëse ndodh…”

    Nixon nuk mund t'i referohej Gjirit të Derrave apo Kubës, të cilat ishin të dyja çështje të vdekura deri atëherë. Historia e vrasjes së JFK, nga ana tjetër, kishte shpërthyer fuqishëm në fillim të atij viti. Në janar 1971, një histori në faqen e parë të New York Times raportoi se shefi i policisë së Dallasit, Jesse Curry, botoi një libër duke thënë se JFK ishte vrarë nga një komplot. Në të njëjtën ditë, Jack Anderson, gazetari investigativ i sindikatës, shkroi një artikull befasues në "The Washington Post" që fillonte: "I mbyllur në skutat më të errëta të Agjencisë Qendrore të Inteligjencës është historia e gjashtë tentativave për vrasjen e Fidel Kastros së Kubës".

    Historia, e marrë nga rrjetet televizive, ishte shqetësimisht e saktë për Helms. Kishte vërtet një raport top-sekret të Inspektorit të Përgjithshëm të CIA-s, i cili përcaktonte gjashtë komplotet; Helms po drejtonte një prej tyre në ditën kur u vra JFK. Burimi i Anderson ishte një avokat me lidhje të forta në Uashington që përfaqësonte Johnny Rossellin, bosin e mafias, të cilin CIA e kishte rekrutuar për të helmuar liderin kuban në vitin 1960. Anderson tha se Kastro kishte përgjuar vrasësit e CIA-s dhe kishte orkestruar vrasjen e Kenedit si hakmarrje.

    Duke zbuluar historinë e tij, Rosselli përdori në mënyrë efektive Postin për të shantazhuar CIA-n - dhe funksionoi. Agjencia e mbrojti Rossellin nga procedurat e dëbimit, sipas një memo të deklasifikuar në 1997. Mafiozi i bekuar nga CIA nuk ndau kurrë njohuritë e tij për komplotet e Kastros me prokurorët federalë. Marrëveshja parandaloi zbulimin e politikës së vrasjes së CIA-s, e cila ndoshta i shpëtoi punën Helms.

    Tani Nixon donte të dinte më shumë rreth “Çështjen, "Kush e qëlloi John?”

    “Më duhet të di se çfarë është e nevojshme për të mbrojtur, sinqerisht, mbledhjen e inteligjencës dhe Departamentin e mashtrimeve të pista, dhe unë do ta mbroj atë,” u zotua presidenti. "Hej, dëgjo, unë kam bërë më shumë se disa gënjeshtra për t'ju mbrojtur, dhe besoj se është plotësisht e drejtë ta bëj."

    Helms qëndroi i heshtur.

    "Nëse nuk e di," pyeti Nixon me ankth, "atëherë çfarë keni?"

    Presidenti ishte në shërbim të spiunazhit të tij. Ky ishte një realitet i ashpër i çështjes Watergate, i pa raportuar nga Washington Post, i pazbuluar nga Bob Woodward dhe Carl Bernstein. CIA dhe Helms mezi figurojnë në All the President's Men, ose në filmin ikonik që pasoi.

    Dinamika e Zyrës Ovale ishte gjithashtu mjaft e ndryshme nga përballja e përshkruar nga Oliver Stone. Helms nuk e kërcënoi Niksonin me një referencë të fshehtë për vrasjen e Kenedit. Në realitetin historik, presidenti i frustruar pa sukses iu lut shefit të spiunazhit të madh për më shumë informacion se kush e vrau paraardhësin e tij.

    “Nuk besoj se mund të thuash, mirë… drejtori i CIA-s… është i vetmi që duhet të dijë se çfarë ka ndodhur në rrethana të caktuara”, tha Nixon. "Presidenti duhet ta dijë, dhe pasardhësi i presidentit nuk duhet ta dijë?"

    Sekretet e agjencisë JFK ishin të sigurta me të, theksoi Nixon. “Unë nuk do ta turpëroj CIA-n sepse ajo shërbeu. … Unë besoj në truket e pista.”

    Helms foli më në fund. Ai e qetësoi Niksonin duke ofruar një dosje me kabllograme të CIA-s për vrasjen e Diem, material që Nixon mund ta përdorte për të kundërshtuar trashëgiminë e JFK-së në zgjedhjet e vitit 1972. "Zotëri, unë jam duke punuar tërësisht për ju," e siguroi ai presidentin. "Çdo gjë që kam është e jotja."

    Presidenti partizan u largua i lumtur. Drejtori i zgjuar nuk kishte hequr dorë nga asgjë për Gjirin e Derrave, komplotet e Kastros apo vrasjen e Kenedit.

    Tetë muaj më vonë, kur hajdutët e Watergate u arrestuan, Nixon priste ndihmën e Helms. Ai me të vërtetë e kishte mbrojtur Helmsin. Nixon kishte refuzuar sugjerimin e Haldeman për të rihapur hetimin për vdekjen e JFK, gjë që mund të kishte ekspozuar faktin se CIA kishte gënjyer hetuesit e atentatit në disa pika kyçe. Nixon kishte urdhëruar Departamentin e tij të Drejtësisë që të bllokonte publikimin e një kujtimesh mallkuar të shkruar nga një oficer i zhgënjyer i CIA-s që kishte shërbyer në zyrën e Helms. Nixon e dinte se kryehajduti Howard Hunt kishte shërbyer në një pozicion të lartë në operacionin e Gjirit të Derrave dhe e mbante JFK personalisht përgjegjës për humbjen. Dhe ai e dinte që nga dora e parë se Helmsit urrente të dorëzonte ndonjë gjë në lidhje me pasojat e Gjirit të Derrave. Kështu që Nixon dërgoi Haldemanin për të dhënë mesazhin e tij të prerë: Nëse Helms ndihmoi në kufizimin e hetimit të FBI-së,

    Helms e dinte saktësisht se çfarë donte të thoshte Haldeman. Ai nuk e kishte harruar takimin e tij të fundit në Zyrën Ovale me presidentin. Nixon po përdorte kërcënimin e zbulimeve të JFK-së për ta detyruar atë të mbulonte. Por Helms nuk mund të shantazhohej. Drejtori mbrojti veten dhe agjencinë e tij duke refuzuar të bllokojë hetimin e FBI-së, duke minimizuar mbështetjen e Agjencisë për hajdutët dhe duke mos thënë asgjë për JFK. Nixon e kundërshtoi pavarësinë e tij dhe marrëdhënia dikur efektive mes tyre u shpërbë me shpejtësi.

    Pesë muaj më vonë, në nëntor 1972, presidenti kërkoi dorëheqjen e Helms në një takim të tensionuar në Camp David. Helms mori një emërim ambasador dhe të dy burrat u ndanë me kujdes. Kur Nixon dha dorëheqjen në gusht 1974, Helms u lehtësua. Në nëntor 1977, Helms u dënua se kishte gënjyer Kongresin për një operacion vrasjeje në Kili, duke e bërë atë të vetmin drejtor të CIA-s të dënuar ndonjëherë për një krim. Komisioni i Përzgjedhur i Dhomës së Përfaqësuesve për Vrasjet rihapi hetimin e JFK-së në vitin 1978. Një vit më vonë, ai arriti në përfundimin se Kennedy ishte vrarë nga komplotistët që nuk mund të identifikoheshin.

    Nixon dhe Helms, vërejti senatori Howard Baker, "kishin aq shumë njëri-tjetrin, saqë asnjëri prej tyre nuk mund të merrte frymë".

    Dhe tani e dimë pse.


    Nga "Scorpion's Dance: The President, the Spymaster, and Watergate", nga Jefferson Morley. E drejta e autorit © 2022 nga autori dhe ribotuar me lejen e St. Martin's Publishing Group.


    Burimi: Politico

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,408
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Si CIA rrëzoi nga pushteti presidentin më të votuar amerikan, Richard Nixon

    Tucker Carlson e zuri ne goje historine e mesiperme ne emisionin e tij ne Fox News, javen e kaluar. Hera e pare, qe nje media amerikane (jo nen kontrollin e CIA), i beri keto fakte publike.


Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 04-01-2022, 02:31
  2. Komisioni i Venecias rrëzoi draftin e qeverisë
    Nga Duke_Of_Arberia në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 29-02-2016, 02:42
  3. Kush e rrëzoi kandidaturën e Adem Demaçit për president?
    Nga Disa në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 116
    Postimi i Fundit: 07-05-2011, 20:17
  4. Ndahet nga jeta diplomati amerikan Richard Holbrooke
    Nga shigjeta në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 22
    Postimi i Fundit: 25-12-2010, 10:25
  5. Falmerajeri, dijetari që rrëzoi mitin grek
    Nga ALBA në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 05-01-2004, 09:05

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •