David Kostelancik pritet t jet ambasadori i ri i SHBA-s n Tiran. Pas marrjes t plqimit nga qeveria shqiptare, ai sht nominuar nga presidenti Jo Biden pr t shrbyer n vendin ton. Tashm pritet dgjesa dhe miratimi n Senatin Amerikan t ksaj kandidature pr ambasador n Shqipri.

Emri:  David-J.-Kostelancik.jpg

Shikime: 101

Madhsia:  23.0 KB

David Kostelanik sht nj diplomat me karrier t gjat n DASH. Aktualisht punon si kshilltar n shtabin e ushtris amerikan n Pentagon. Ka shrbyer dy her si ambasador n Rusi dhe zvends ambasador n Hungari. N DASH ka drejtuar byron pr Europn Jugore si dhe zyrn pr Rusin.

Nse senati do ti jap dritn jeshile, pr David Kostelanik kjo do t jet hera e dyt pr t punuar si diplomat n Shqipri. N vitet 1993-1995 ai ka qen pjes e Ambasads amerikane. David Kostelanik flet gjuht e huaja, ruse, hungareze, turke dhe shqip.

Zgjedhja e nj diplomati ekspert t shtjeve ruse nga DASH si ambasador n Tiran nuk sht e rastsishme. Vjen n nj koh kur tentativat e Rusis pr destabilizuar rajonin e Ballkanit jan prezente. Prmes sjelljes n rajon t nj eksperti pr shtjet e Rusis, DASH reazilon at q nuk mundi t bj me drgimin n Shqipri t nominuars pr ambasadore Kathleen Ann Kavalec.

Ajo u bllokua n senat n vitin 2019 prmes nj lobimi i cili m pas u identifikua se kishte ardhur prmes pagesave t nj kompanie lobuese, nga Partia Demokratike. Vendin e Kathleen Ann Kavalec e zuri Ambasadorja Yuri Kim. Ardhja si ambasador n Tiran e David Kostelanik nuk pritet ti ndryshoj prioritet e deritanishme t SHBA pr Shqiprin, t udhhequra nga Yuri Kim.

Top Channel