Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Dokumente të klasifikuara sekrete shtetërore gjenden në shtëpinë e ish zv. presidentit Mike Pence

    Dokumentet e klasifikuara u gjetën në shtëpinë e Mike Pence në Indiana

    Nga Ema Kinery

    - Avokatët e ish-zëvendëspresidentit Mike Pence thanë se një “numër i vogël” dokumentesh të klasifikuara u gjetën në shtëpinë e tij në Indiana javën e kaluar.
    - Dokumentet e klasifikuara u zbuluan më 16 janar pasi Pence kishte kërkuar nga avokatët e jashtëm të kontrollonin shtëpinë e tij dhe të dhënat “nga një kujdes i madh”.
    - Presidenti Joe Biden dhe ish-presidenti Donald Trump janë aktualisht nën hetime nga dy këshilltarë specialë të veçantë për trajtimin e materialeve të klasifikuara.


    Emri:  107137395-1666196800780-gettyimages-1434765547-_s1_6359_vnyoqfxb.jpg

Shikime: 82

Madhësia:  19.7 KB
    Ish-zëvendëspresidenti Mike Pence flet gjatë një ngjarjeje për të promovuar librin e tij të ri në institutin konservator të Heritage Foundation më 19 tetor 2022 në Uashington, DC.
    Çip Somodevilla | Getty Images


    Avokatët e ish-zëvendëspresidentit Mike Pence thanë se një “numër i vogël” dokumentesh të klasifikuara u gjetën në shtëpinë e tij në Carmel, Indiana javën e kaluar.

    Avokatët e Pence njoftuan Administratën Kombëtare të Arkivave dhe Regjistrimeve për zbulimin të mërkurën, sipas një letre të marrë nga CNBC.

    Dokumentet e klasifikuara u zbuluan më 16 janar pasi Pence kishte një avokat të jashtëm me përvojë në trajtimin e dokumenteve të klasifikuara, kontrolloi shtëpinë e tij dhe regjistroi “nga shumë kujdes”, pas lajmit se dokumentet e klasifikuara u gjetën në shtëpinë dhe zyrën e Presidentit Joe Biden . Një avokat i Pence i tha Arkivave. Zbulimi, i cili u raportua më herët nga CNN, erdhi pasi Pence tha në disa raste se nuk kishte ndonjë dokument të klasifikuar.

    Gregory Jacob, një avokat në O’Melveny i ngarkuar me trajtimin e të dhënave të Pence, tha në letrën e dërguar të dielën në Arkivin Kombëtar se Departamenti i Drejtësisë dërgoi agjentë të FBI-së në shtëpinë e Pence në orën 21:30 të enjten për të marrë dokumentet, të cilat po ruheshin. në një kasafortë, ndërsa ai ishte në Uashington, DC për Marshimin për Jetën.

    Udhëheqësit e Kongresit u informuan për zbulimin të martën nga ekipi i Pence.

    Prokurori i Përgjithshëm i SHBA Merrick Garland ka emëruar dy këshilltarë specialë të veçantë për të hetuar Biden dhe ish-Presidentin Donald Trump për trajtimin e materialeve të klasifikuara.

    Shtëpia e Bardhë zbuloi më 9 janar se dokumentet u gjetën në Qendrën Penn Biden në Uashington, DC më 2 nëntor nga avokatët personalë të Bidenit. Më pas, avokatët njoftuan Arkivin Kombëtar, duke çuar në një hetim nga Departamenti i Drejtësisë. Dokumentet shtesë u gjetën më vonë nga avokatët e Bidenit në shtëpinë e tij në Wilmington, Del. më 20 dhjetor, duke nxitur një kontroll të shtëpisë nga agjentët e FBI-së të premten.

    FBI dhe Departamenti i Drejtësisë nuk kthyen menjëherë një kërkesë për koment.

    Biden u tha gazetarëve në Mexico City më 10 janar se ishte “i befasuar” nga zbulimi i dokumenteve.

    Në një intervistë me CBS News më 10 janar, përpara se dokumentet të gjendeshin në shtëpinë e tij, ai ishte “i sigurt” se nuk kishte materiale të klasifikuara në posedim të tij nga qëndrimi i tij në Shtëpinë e Bardhë.

    “Stafi ynë rishikoi të gjitha materialet në zyrën tonë dhe në rezidencën tonë për t’u siguruar që nuk kishte materiale të klasifikuara që u larguan nga Shtëpia e Bardhë ose mbetën në zotërimin tonë”, tha Pence. “Unë mbetem i bindur se kjo u bë në një mënyrë të plotë dhe të kujdesshme. Është e qartë, në ditët e fundit të administratës Trump-Pence, ai proces nuk u ekzekutua siç duhet nga stafi rreth presidentit të Shteteve të Bashkuara.”

    Pence i tha Fox Business më 12 janar, përpara se të gjendeshin dokumente të klasifikuara në shtëpinë e tij, situata ishte një ”çështje shumë serioze”.

    “Trajtimi i materialeve të klasifikuara dhe sekreti kombëtar është një çështje shumë serioze dhe si ish-zëvendës president i Shteteve të Bashkuara, unë mund të flas nga përvoja personale për vëmendjen që duhet t’u kushtohet atyre materialeve kur jeni në detyrë dhe pasi të largoheni nga detyra”, tha ai për FOX Business. “Dhe është e qartë se kjo nuk ndodhi në këtë rast.”

    Senatori republikan Lindsey Graham, SC, u tha gazetarëve të martën se Shtetet e Bashkuara mund të mbiklasifikojnë informacionin. Graham tha gjithashtu se ai besonte se kriza e dokumenteve tani po shkonte përtej politikës.

    “Ajo që u bë një problem politik për republikanët tani është bërë një problem i sigurisë kombëtare për vendin,” tha Graham në një konferencë shtypi në Capitol Hill.


    Burimi: CNBC

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Dokumente të klasifikuara sekrete shtetërore gjenden në shtëpinë e ish zv. presidentit Mike Pen

    Tucker Carlson ndau mendimin e tij me shikuesit se ky lajm nuk eshte gje tjeter vecse "nje perpjekje e Pence per te shpetuar Joe Biden nga hetimi dhe gjykimi per dokumentet sekrete". Ndiqni monologun e tij ne anglisht me poshte:


  3. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Albo për postimin:

    PINK (25-01-2023)

  4. #3
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657

    Për: Dokumente të klasifikuara sekrete shtetërore gjenden në shtëpinë e ish zv. presidentit Mike Pen

    So disgusting! Jane bere shume qesharake! Dhe ne qe e dinim per burre te mire ket Mike Pence!!! Palaco burre!
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 27-12-2023, 02:56
  2. Përgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 28-01-2023, 15:37
  3. Addio Mike!
    Nga Brari në forumin Kinematografia dhe televizioni
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 10-09-2009, 08:03
  4. Fenomeni Mike Tahiri
    Nga DRAFGUNGER në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 14-07-2009, 07:44
  5. Mike Oldfield
    Nga PrInCiPiEl në forumin Muzika botërore
    Përgjigje: 23
    Postimi i Fundit: 22-08-2004, 23:14

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •