Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 41
 1. #21
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,396
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: Berisha: FBI t hetoj ambasadoren Yuri Kim, qndron pas heshtjes s Rams

  Dhe keto akuza na i ben nje non grata ne USA, por faji nuk eshte i tij por i spak dhe organizmavee te tjere ligjore qe kane lene pa hetuar gerdecin, 21 janarin, rrugen e kombit,..etj., etj., dhe nese kthehemi ne origjine pse te mos hetohet viti 1997,...ku ky monster antishqiptar ka rolin kryesor,
  Duaje te afermin tend si veten

 2. #22

  Pr: Gazetari amerikan: Agjenti i FBI McGonigal ka przier detyrn pr prfitime personale me Edi Ra

  Ne nje vend tjeter; shume te korruptuar,shume te varfer dhe shume injorant...populli i atij vendi do ta detyronte kryeministrin te jepte dorheqjen. Me nje skandal te tille ne do vend te botes do kishe dorheqjen e kryeministrit dhe shkuarjen drejt zgjedhjeve.

  Dhe pyetja qe behet duhet te jete gjithmon kjo: Pse ne kete vend kryeministri nuk jep kurre dorheqjen ? Pse populli nuk del e proteston edhe per gjithe keto leke qe ikin kot per lobime e prpagande korruptive ? Dhe per ti dhene pergjigje dy pyetjeve te para po bej edhe pyetjen e trete : Pse shoku Sali Berisha sa here qe ka skandale te tilla e hedh gjithmon topin jashte stadjumit ? Kaq shume i ka sherbyer ky Rama !

 3. #23
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,396
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: Gazetari amerikan: Agjenti i FBI McGonigal ka przier detyrn pr prfitime personale me Edi Ra

  O Albo, po pse ngaterron Ramen ketu mo burre. Po sa njerez ka takuar sala dhe meqe ky u be non grata do behen dhe qindra mijra qe e kane takuar????
  Duaje te afermin tend si veten

 4. #24
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,335
  Postimet n Bllog
  4

  Ish e dashura e agjentit t FBI nn akuz: "Komunikonte me Edi Ramn me nj app sekret Viasat"

  Allison Guerriero, ish-e dashura e Charles McGonigal, personi i cili denoncoi aferat e ish-zyrtarit t lart t FBI-s, ka rrfyer n nj intervist ekskluzive pr emisionin Review n Euronews Albania, t pathnat e shtjes ku prfshihet dhe emri i kryeministrit Edi Rama.

  Emri: IMG-20230205-WA0002.jpg

Shikime: 104

Madhsia: 21.5 KB

  Guerriero tregon me detaje mnyrn se si arriti t’i kuptonte aferat n t cilat ishte prfshir ish-zyrtari i lart amerikan i kundrzbulimit.

  Duke u ndalur te antat me para, ajo tha se Mcgonigal i kishte justifikuar duke thn se i fitoi n nj bast n nj ndeshje bejsbolli.

  Pr sa i prket marrdhnies s ish-zyrtarit t FBI me kryeministrin Rama, ajo e cilson si nj miqsi t pazakont.

  Sipas saj McGonigal ka udhtuar shpesh n Shqipri dhe Kosov pa ia raportuar takimet q ka pasur FBI-s.
  Intervista e plot e Allison Guerriero e dhn pr emisionin Review n Euronews Albania:


  Jonida Shehu: Si ndiheni n kt perjudh?

  Allison Guerrero: Ndihem mir. E dija q kjo ngjarje do t dilte dhe jam e lumtur q bashkpunova me Insider q ka shkruar nj artikull fantastik. Nuk doja q t ishte nj thashethem, doja t jepja nj intervist q do gj q thuhet pr mua t vinte nga un.

  Si ju ka trajtuar media pas publikimit t afers McGonigal?

  Allison Guerrero: Ndihem mir, nuk kisha iden q Charlie po bnte at q po bnte. Jam e shokuar q ai po punonte me Rust dhe po merrte rryshfet nga ata. Jam e knaqur q po mbulohet nga media kjo ngjarje sepse ai duhet t shkoj n burg pr nj koh t gjat.

  N shkrimin e Bussness Insider thuhet se ju i keni drguar nj e-mail shefit t FBI-s ku i shkruani se duhet t shoh me kujdes marrdhnjet jasht martesore t McGonigal dhe marrveshjet me Shqiprin. Pr far marrveshjesh e kishit fjaln?

  Allison Guerriero: Nuk e di cilat ishin marrveshjet, nuk e mbaj mend far kishte n at email sepse kam qen e dehur kur e kam drguar. M kujtohet q e kam drguar at email dhe dija q ai do t shkonte n Shqipri dhe Kosov pa i treguar FBI-s dhe kjo sht e gjitha q un di. Nuk di m tepr detaje n lidhje me kt.

  K do t takonte n Shqipri McGonigal? N djenin tuaj k do t takonte dhe far qllimi do t kishin kto takime?

  Allison Guerriero: Ai do t shkonte n Shqipri t takohej me Kryeministrin Edi Rama por nuk m tregonte se kush ishte objekti i takimit.

  far raporti ka pasur McGonigal me kryeministrin Edi Rama?

  Allison: Un besoj se ishin miq personal dhe flisnin shpesh n telefon m njri-tjetrin.

  Sa shpesh flisnin n telefon?

  Allison Guerriero: Charli ka marr n telefon kryeministrin Rama n pranin time jo shpesh, por shpesh m thoshte q e kishte mik t mir.

  A e njihni Agron Nezn? Nj person bashkpuntor i afrt i ish- t dashurit tuaj, a kishit dgjuar pr t?

  Allison Guerriero: Un asnjher nuk e kam takuar z. Neza, nuk e njoh. Charli e ka prmendur si nj mik t tij dhe kaq. Dhe q kishin udhtuar bashk pr n Shqipri, n Vjen edhe pr n Kosov me makin nga Shqipria.

  Kishte besim tek ju McGonigal?

  Allison Guerriero: Ne t dy kishim besim tek njri-tjetri shum por nuk diskutonim gjra pr punn ton n mnyr t detajuar. Un thjesht merrja informacionet bazike se ku ai do t shkonte dhe k do t takonte, por nuk dija dhe nuk m thoshte q kishte gjra t paligjshme n kto aktivitete.

  Nuk ju kishte lindur ndonj dyshim?

  Allison Guerriero: Jo sepse un e besoja shum at.

  Si ishte momenti kur vendost t drgonit e-mailin? Pse e bt?

  Allison Guerriero: E kisha shum mik William F. Sweeney, ne ishim miq t ngusht dhe kisha shum besim tek ai. Ka pasur nj rast q un mendova se ai m tradhtoi dhe nuk kishte t bnte shum me Charlin. At dit q un drgova emalin ishte varrimi i nj antari t afrt t familjes sime dhe isha e dehur dhe bra nj gabim q nuk duhet ta kisha br.

  A jeni penduar q e keni drguar e-malin dhe ke denoncuar McGonigal?

  Allison Guerriero: Nuk jam penduar q kam drguar emalin, jam penduar q e kam drguar n gjendje t dehur. Mund ta kisha br m mir nse do t isha esll. Po nuk jam penduar q e kam drguar at email.

  far prgjigje more nga shefi i FBI miku juaj dhe kolegu i MCGonigal? far ndodhi pas atij emali?

  Allison Guerriero: Asgj nuk ndodhi, ai m injoroi. Dhe nuk besoj q ky hetim sht nxitur nga ai email. Besoj q hetimi pr McGonigal ka nisur dy vite m pas, pra nuk kam qen un burimi i asnj informacioni q ishte baz pr t nisur nj hetim. Asgj nuk erdhi nga ai email.

  Kur daton ai email?

  Allison Guerriero: N 2019

  FBI ka ardhur n shtpin tuaj dhe ju ka treguar disa foto?

  Allison Guerriero: Po m bn nj thirrje pr tu paraqitur dhe pr t prcaktuar nse do t isha nj dshmitare e mir kundr McGonigal. M intervistuan dhe m pas vendosn q un nuk kisha asgj pr t ofruar si dshmitare. U vendos nga organi hetimor q t mos kualifikohesha si dshmitare.

  far pyetjesh ju bri FBI n lidhje me Shqiprin?

  Allison Guerriero: Po m pyetn pr Shqiprin ju thash jo m shum se ju thash ju n kt intervist q nuk di asgj se far po bnte Charlie n Shqipri. Nuk dua t them shum sepse nuk dua t riskoi se mund t komprometoj rastin kundr tij do t dali do gj n gjykat. Do t l gjykatn t bj punn e vet dhe provat t flasin vet t gjitha prgjigjjet do t merren n kohn e duhur.

  A ju kan kontaktuar njerz t afrt t McGonigal prfshir edhe njerz nga Shqipria?

  Alison Guerriero: Jo dhe ktu un mbarova nuk ka m prgjigjje.

  Nuk m ka kontaktuar askush.

  Si jeni njohur me Charle McGonigal?

  Allison Guerriero: Ne patm nj marrdhnie shum t mir. Ai u kujdes shum pr mua kam patur shum prkdhelje nga ana e tij. Un kam patur shum probleme shndetsore dhe ai m ka trajtuar shum mir dhe e vlersoj at prkujdesje q ka patur pr mua.

  Sa vite qndruat bashk?

  Allison Guerriero: Gati 18 muaj? Kishim miq t prbashkt pr nj far kohe jetuam bashk ai e njihte familjen time. Njihte kushrinjt e mi njihte babain tim, kemi shkuar bashk n aktivitete, funerale apo festa bashk. Kemi patur shum miq t prbashkt q kan qen kolegt ton q i kemi njohur prmes puns por edhe njerz t tjer.

  far pune bnit ju n at koh kur keni qen me McGonigal?

  Allison: Un jam kontraktore e siguris por nuk mund t flas sepse sht sekret pune. Po punoj si kontraktore pr disa kompani dhe bj analiza t siguris midis agjencive t ndryshme federale dhe qeveritare t qeveris s SHBA.

  far stili jetese kishte McGonigal?

  Allison Guerriero: Ishte m shum m materialist se sa un. Ai plqente restorantet e shtrenjta ndrsa un preferoja t shkoja n nj fast-food t zakonshm. McGonigal plqente verrat e shtrenjta, rrobat e shtrenjta dhe m dukej sikur i plqente jeta e New York. I plqente t ishte afr pushtetit dhe paras m shum se sa mund t ishte edhe shija ime. Prpiqej t linte prshtypje tek njerzit nga ana materiale.

  A bnte McGonigal nj stil jetese q prputhej me t ardhurat e tij?

  Allison Guerriero: Nuk e di, sepse nuk shpenzonte shum pr mua, thjesht shkonim n restorante t shtrenjta. Nuk jam nj person materialist dhe nuk i kam krkuar asnjher t m blinte gjra. Gjithmon shkonte n vende t shtrenjta por m thoshte q ishte pr pun. Tani q shoh akuzat, edhe un pyes veten se nga i kishte marr ato para?

  M prshkruaj pak momentet kur keni par anta me para n shtpi?

  Allison Guerriero: N nj mngjes kur ne po shkonim pr n pun, m ra n sy afr kpucve n dysheme nj ant plastike me para t thata. E pyeta se pr k ishin dhe nga vinin, por m tha q kishte vn nj bast n nj loj bejsbolli dhe kishte fituar. Un e besova sepse nuk kisha arsye pr t mos e besuar. Un isha e zn me punt e mia dhe thash: OK, shum bukur! Nuk i kushtova shum rndsi veprimeve t tij. Gjat marrdhnies ton n janar t 2017 un kam patur nj ndrhyrje vazektomi e dyfisht dhe kam qen shum e shqetsuar pr veten time. Nuk kam patur shum mendjen se far bnte Charlie. Kisha punn dhe nj smundje t rnd.

  A ke patur dyshime pr t ardhurat e tij?

  Allison Guerriero: Nuk kam patur dyshime pr t ardhurat e McGonigal. Vetm at antn me para ku pash nj sasi t madh parash t ciln e vura n pikpyetje. N Ne York t kesh para cash 5-10 mij dollar nuk sht ndonj gj e madhe, sht vet jeta e till dhe sht e zakonshme q njerzit t ken aq para me vete.

  Nuk e kam par her t tjera t vij me anta t mdha me para n dor, q t m bnte t dyshoj.

  Kush ishte momenti q ju bri t dyshonit dhe m pas kto dyshime ti prmblidhnit n nj e-mail dhe t’ia drgonit shefit t FBI?

  Allison Guerriero: Sweeny ishte nj mik shum i mir i imi. FBI po hetonte nj rast tjetr ku un u mora si dshmitare dhe m trajtuan jashtzakonisht keq, mu duk sikur Billi m kishte tradhtuar. Juria e madhe vendosi t mos e hapte hetimin dhe gabimisht u deha nj nat dhe i drgova at email ku i thoja nse nuk po gjykoni ket krim pse nuk shikoni Charlien q ka marrdhnie jashtmartesore me mua sepse Bill na njihte. U ndjeva e tradhtuar, isha e zemruar ndaj Bill q e njihja prej shum vitesh edhe m prpara se Charlie, kjo sht prejardhja e atij emaili.

  Pse i prmendet n email udhtimet e tij n Shqipri? far dyshonit ju pr udhtimet e tij n Shqipri?

  Allison Guerriero: Nga fundi i marrdhnies son e ndjeva se dika nuk po shkonte por nuk e dija far. Kurr nuk imagjinoja q do t tradhtonte SHBA-n. Pr ket jam e zemruar q nuk m ka tradhtuar vetm mua, familjen time dhe t tijn, por edhe SHBA-n vendin ton. Armiqt e Ameriks jan edhe armiqt e mi, besoj se ai duhet t jet n burg pr gjith jetn e tij pr at q ka br. Jam e sigurt q mund t ket shum m shum se ato akuza q Charlie mund t ket br si n Shqipri, me rust, por edhe n vende t tjera t Ballkanit. Por edhe ktu n SHBA q ka kompromentuar sigurin kombtare por edhe t vendeve t tjera t NATO-s.

  Pse jeni e sigurt q n Shqipri ka patur raporte t rrezikshme?

  Allison Guerriero: Charlie m thoshte q ishte mik me Kryeministrin Rama dhe mu duk e pazakont q nj agjent i ktij niveli t lart t FBI t ket nj miqsi t till. Ata shpesh flisnin n telefon me Viasat dhe m tregonte foto q kishin qen bashk. M dukej nj miqsi e pazakont. Kur Rama ishte n Ne York, Charlie m tha q ata kishin ngrn dark bashk n nj restorant t shtrenjt dhe pr mua kjo ishe nj gj q nj agjent i FBI nuk duhet ta bnte.

  A takoheshin shpesh McGonigal dhe Rama?

  Allison Guerriero: N Shqipri jan takuar, dhe Charlie m ka uar nj tekst n shtator t 2017-s kur ishte atje. M tha q do t udhtonte n Shqipri dhe n Kosov.

  Ai ju tregonte udhtime t cilat nuk i kishte raportuar tek shefat e tij, do t thot q kishte besim tek ju apo jo?

  Allison Guerriero: N Fakt ai thjesht m ka treguar disa foto peizazhi t Shqipris. Ishte thjesht duke m thn q ishte i zn me pun dhe m drgoj foto me kryeministrin Rama q tashm e ka FBI.

  Jonida: Bnit biseda me t pr punn?

  Allison: Jo nuk flisnim pr punn. Apo pr kolegt e tij apo ato q bnte ai n pun.

  Jonida: A keni qen ende bashk kur i ke drguar emalin FBI?

  Allison: Jo ne ishim t ndar n at koh.

  Jonida: Ai nuk ishte n dijeni t emalit q ju drguat?

  Allison: Tani sht por n at koh nuk besoj se e dinte. Por nuk e di sepse nuk kam folur me Charlie prej 2019.

  Jonida: A mendon se ai sht mrzitur pr kt?

  Allison: Po besoj se po. Un shpresoja se emri im t mos dilte asnjher. Kur njerzit m than q do t dilja n lajme vendos q meqense kam patur m par probleme me alkolin dhe me gazetarin e Inside kam patur shpesh kontakt t bashkpunoja me t. Por do t doja q askush t mos e dinte.

  Jonida: Je ndjer e gnjyer apo e prdorur n mardhnjen me McGonigal?

  Allison: Po, por e kam kaluar tashm.

  Jonida: A ju kishte premtuar q do t martoheshit bashk? far planesh bnit?

  Allison Guerriero: Nuk kemi folur pr martes. Nuk dua t jem aspak e martuar nse do t doja t isha e martuar do ta kisha br vite m par sepse jam 49 vje. Nuk doja fmij, m plqen t jem beqare m plqen shoqria e nj t dashuri dhe Charlie jepte nj shoqri t mir, ishte sharmant. Ishte tip i dal dhe njerzit trhiqeshin prej tij nga ana shoqrore dhe donin t ishin prreth nesh sepse ne ishim t dy njerz t till, dhe ishim t prfshir n shoqrin e lart t Ne York, sht nj rrjet i mbyllur por i lart i forcave t siguris. Doja vetm t isha e dashura e tij.

  far ju bri t mrziteshit me McGonigal q m pas drguar e-mailin?

  Allison Guerriero: U mrzita sepse kur isha e dashura e tij mendoja q ai do t ndahej shpejt por nuk e kisha iden q martesa e tij ishte paprekshme. Kur m tha q nuk ishte ndar asnjher, nuk do t divorcohej asnjher dhe se kishte nj jet tjetr n Maryland ku shkonte nj her ose dy her n muaj m ra bota sipr, u shkatrrova. Tani po q ndihem mir sepse sht nj tradhtar q ka dmtuar njerzit n SHBA dhe Shqipri.

  Si ishte marrdhnia me familjen e tij?

  Allison Guerriero: Kishte marrdhnie shum t mir me fmijt e tij shpenzonte koh me ta njher apo dy her n muaj me ta. Un jam pak e tmerrshme pr gruan e tij, pr kt kam shkruar edhe n rrfimin q kam dhn pr Insider, m vjen keq far i kam shkuar asaj gruaje. Nuk dua q familja e dhe fmijt e tij t preken.

  Ju i keni drguar e-mail t vazhdueshme gruas s tij. A sht prgjigjur ajo?

  Allison Guerriero: Ajo merrte n telefon babin tim dhe e ngacmonte at ai asnjher nuk reagoi. T dyja i kemi br keq njra-tjetrs por jan n t kaluarn. Ajo pati edhe nj padi kundr meje ku gnjeu q un mund ti kisha shkaktuar vdekjen. Gruan e tij asnjher nuk e kam takuar. M pas arritm nj marrveshje dhe sht pjes e gjykats n Maryland. Sa pr telefonatat q I kam br, thjesht kam qen e dehur dhe kam shtypur numrin e saj pa pushim.

  A kishte njerz t tjer q mund t din t fshehtat e McGonigal?

  Allison Guerriero: Kishte nj shok t prbashkt q m tha q dinte se Charlie kishte nj t dashur dhe un i thash se: Jam un!

  Sipas jush a sht i fajshm McGonigal?

  Allison Guerriero: Po pr mua po.

  Cfar njeriu ishte ai?

  Allison Guerriero: Ishte i sjellshm shum i prkushtuar. Njeri i lumtur, bujar, i plqente t bnte ndere dhe favore. Nuk ka qen asnjher i egr. Profesionalisht ishte shum i zoti.

  Po tani far mendon pr t?

  Allison Guerriero: Tani e konsideroj tradhtar. Nse do ta dija nuk do t kisha qndruar me t. Jam e tej mbushur me zemrim dhe mendoj se e meriton at q do t marri. Nuk ja kisha iden q ishte i prfshir me Rust mendoja q vetm kishte shoqri me Ramn dhe e besoja at. Tani e konsideroj nj njeri t lig, q ka tradhtuar vendin. sht aq djallzor sa dhe vet Putini sepse ai punonte pr FBI-n, ai ndrroi ekipin pr para. Jam shum e habitur pse e ka br.

  Si po diskutohet kjo shtje tani atje?

  Allison Guerriero: Nuk po e ndjek shum sepse jam e zn me pun. Por e gjith media jon dhe t dy kraht politik jan t zemruar. Tani sht nj person i urryer.

  Allison Guerriero: Ai sht i lir me garanci.

  Ka br ndonj tentativ pr t komunikuar me ju?

  Allison Guerriero: Jo nuk ka br asnj tentativ.

  A mendon se rrezikon nj dnim t rnd?

  Allison Guerriero: Nuk e di, thjesht di q ka nj avokat t shklqyer. Duhet t presim vendimin e gjykats mbase do t bjer n ujdi q t bj nj dnim m t vogl dhe t vet shpallet fajtor, ose t mos i pranoj dhe t vlersoj juria nse do shpallet fajtor.

  A mendon se do ta takosh nj dit?

  Allison Guerriero: Jo

  A keni frik?

  Allison Guerriero: Jo nuk kam frik. Nuk friksohem kolloj, aq m pak nga ai.

  Si ka ndryshuar jeta juaj?

  Allison Guerriero: Nuk m ka prekur as mua, as familjen time, jemi thjesht t habitur dhe t mrzitur pse e ka br. Kushrinjt e mi dhe im at kan nj lloj pshtirosje ndaj tij.

  Me k jeton?

  Allison Guerriero: Un jetoj vetm dhe jam beqare.


  Euronews

 5. #25
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,335
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Ish e dashura e agjentit t FBI nn akuz: "Komunikonte me Edi Ramn me nj app sekret Viasat"

  Bushati: Aplikacioni q Rama fliste me McGonigal sht prodhim amerikan, FBI mund…  Allison Guerriero, ish-e dashura e Charles McGonigal, zbuloi gjat nj interviste pr emisionin Review n Euronews Albania, se kryeministri Rama dhe ish-agjenti i FBI-s komunikonin n nj aplikacion t pagjurmueshm q quhet “Viasat”.

  I ftuar n studio analisti Andi Bushati tha se i kishte ardhur nj mesazh q i bnte me dije se ky aplikacion sht nj prodhim amerikan. Sipas tij FBI ka t gjitha mundsit q t mund t dekriptoj dhe t zbardh t gjitha bisedat mes shefit t qeveris dhe McGonigal.

  “Pse e prmend ajo “Viasatin” si lidhje ose aplikacion komunikimi mes McGonigal dhe Rams. Mua m thon q mos harroni q sht aplikacion amerikan, dhe si do aplikacion tjetr amerikan FBI e ka mundsin t nxjerr t gjith kontekstin e bisedave q jan br. Pra mundet nse do t duhet, t zbardhen bisedat Rama-McGonigal. N mos i ka marr dhe i ka prov t hetimit”, tha Bushati.

  Euronews

 6. #26
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,335
  Postimet n Bllog
  4

  Mother Jones: Si deprtoi korrupsioni shqiptar n SHBA!

  Emri: Mother-Jones-Edi-Rama-Lulzim-Basha.jpg

Shikime: 82

Madhsia: 26.0 KB

  Lajmi ishte trondits: Charles McGonigal, nj ish-shefi i kundrzbulimit pr FBI-n, u arrestua pr rolin e tij t dyshuar n dy skema t veanta. N njrn, ai supozohet se ka pranuar 225 mij dollar nga nj biznesmen shqiptaro-amerikan, ndrsa ishte ende n FBI dhe i ka br favore atij biznesmeni dhe kryeministrit shqiptar Edi Rama. N tjetrn, McGonigal, pasi doli n pension n vitin 2018, dyshohet se ofroi hetimet si shrbim ndaj oligarkut rus Oleg Deripaska, i cili u sanksionua n vitin 2018 si pjes e aktivitetit global keqdashs t regjimit t Putinit.

  Akt-akuzat ndaj McGonigal ngren nj varg pyetjesh dhe kan nxitur FBI-n t rishoh veprimet kur ai ishte prgjegjs pr monitorimin dhe pengimin e prpjekjeve t inteligjencs t fuqive t huaja (prfshir Rusin) q synonin Shtetet e Bashkuara. N gjuhn e filmave me spiun, FBI-ja dshiron t dij se far shkoi keq (supozohet se dika shkoi keq).

  shtja McGonigal ka trhequr gjithashtu vmendjen mbi nj nga operacionet m t uditshme t ndikimit t huaj n Uashington, DC, n vitet e fundit nj prpjekje pak e njohur dhe pak e trajtuar n lidhje me Rusin, pr t ndikuar n politikn amerikane n raport me Shqiprin.

  Historia e ktij operacioni influencimi sht e ndrlikuar dhe Mother Jones e zbuloi n vitin 2018. Zbulimi kryesor kishte t bnte me nj kompani misterioze guask e regjistruar n Skoci dhe e quajtur Biniatta Tradee cila u krijua nga dy kompani t Belizes q kontrolloheshin pjesrisht nga dy kompani britanike, secila e kontrolluar nga nj shtetas ruspagoi 150,000 dollar n fillim t 2017 nj lobisti t Uashingtonit t quajtur Nick Muzin pr t promovuar n Shtetet e Bashkuara Partin Demokratike t Shqipris, nj parti konservatore q kundrshton qeverin e Rams.

  Muzin, i cili kishte punuar n fushatn fituese presidenciale t Trump, prdori ndikimin e tij pr t siguruar mbshtetje brenda Partis Republikane dhe lvizjes konservatore amerikane pr Lulzim Bashn, kreun e PD-s, i cili nisi fushatn pr kryeministr.

  Muzin organizoi nj vizit n Uashington pr Bashn q prfshinte takime me antart e Dhoms s Republikanve. Basha mori pjes n darkn vjetore t Komitetit Kombtar Republikan t Kongresit, ku Trump u shfaq si fols. Muzin kontaktoi Steve Bannon, ather nj kshilltar i lart i Shtpis s Bardh, dhe zyrtar t tjer t Shtpis s Bardh n emr t Bashs. Ai i siguroi Bashs nj intervist nga Breitbart News.

  Qllimi ishte t siguronte mbshtetje n Shtetet e Bashkuara pr Bashn, i cili po kandidonte n Shqipri si nj nacionalist populist dhe fans i Trump, duke prdorur sloganin Make Albania Great Again. Si nj armik i flakt i Rams, nj kritik pro-perndimor i Putinit q kishte paralajmruar pr prpjekjen e Rusis pr t fituar ndikim n Ballkan, Basha, me sa duket ishte kandidati i preferuar i Kremlinit, shkruan Mother Jones.

  N nj moment, Muzin e solli Bashn n nj takim pr mbledhje fondesh t republikanve n Wisconsin, ku Trump ishte folsi kryesor. N kt aktivitet ku nj donacion prej 20,000 dollarsh i jep do t pranishmi nj vend VIP dhe nj fotografi me Trump Bashs iu dha mundsia t shkrepte nj foto me Trump. N Shqipri, PD e shprndau gjersisht foton dhe Basha pretendoi se kishte pasur nj takim t jashtzakonshm me Trump.

  Lidhja me Trump, pr t ciln Muzin ndihmoi Bashn nuk dha ndonj frut pr shqiptarin. N zgjedhjet e atij viti, Partia Socialiste e Rams fitoi shumicn n parlament.

  N njfar mnyre, puna e Muzinit pr Bashn dhe PD-n nuk ishte e pazakont. Politikant e huaj dhe partit politike shpesh kontraktojn lobistt amerikan n krkim t mbshtetjes apo influencs n Shtetet e Bashkuara. Ajo q ishte e uditshme ishte se Biniatta Trade mori pjesn m t madhe t skeds pr mundin e Muzin.

  Nuk kishte asnj shenj publike se kjo kompani ishte e angazhuar n ndonj aktivitet tregtar. Kishte nj faqe interneti t thjesht me pamje t rreme, e cila ishte e lidhur me faqe interneti t ngjashme pr kompani t tjera q nuk kishin gjurm publike. (Sajti i internetit Biniatta Trade nuk funksionon m.) Kompania kishte shprndar nj numr telefoni britanik me nj shrbim ndrkombtar takimesh n internet q ofronte gra t bukura ukrainase pr takime dhe martes.

  I vetmi informacion mbi Biniatta Trade, q mundm t gjenim ishte nj shirit letre i kompanive t tjera guask q t onin tek dy rus q kishin kontrolluar ndrmarrjet e zhdukura dhe t cilt nuk mund t kontaktoheshin. Nj kompani guask e lidhur me Rusin nuk sht burim i zakonshm financimi n prpjekjet amerikane t lobimit dhe kjo marrveshje e pazakont sugjeroi se nj ent rus po prpiqej t ndikonte n politikn e SHBA-s n prfitim t Bashs dhe PD-s.

  Nj zdhns i Muzin i tha Mother Jones n at koh se Muzin besonte se Biniatta Trade ishte nj kompani private n pronsi t mbshtetsve t Partis Demokratike t Shqipris. Muzin nuk pranoi t shpjegonte se si kishte rn fillimisht n kontakt me Biniatta Trade.

  Vjeshtn e kaluar, nj zbulim i inteligjencs amerikane vuri n dukje se Rusia kishte shpenzuar rreth 300 milion dollar q nga viti 2014 pr t ndikuar politikn n vendet e tjera n favor t saj. Nj burim i administrats i tha AFP se kjo prfshinte shpenzimin rreth 500,000 dollar pr t mbshtetur Partin Demokratike t qendrs s djatht t Shqipris n zgjedhjet e 2017″.

  Si lidhet e gjith kjo me McGonigal? Aktakuza e Departamentit t Drejtsis pretendon se n gusht 2017 McGonigal lidhi nj marrdhnie biznesi me Person A, nj shtetas amerikan i natyralizuar q kishte lindur n Shqipri dhe q kishte punuar pr nj shrbim inteligjent shqiptar dekada m par. Lajmet shqiptare e kan identifikuar kt person si Agron Neza, nj biznesmen nga New Jersey. N nj letr drejtuar mediave shqiptare, Neza pranoi se i kishte dhn para McGonigal-it dhe e quajti Ramn nj t njohur, por ai tha se ia dorzoi fondet McGonigal-it pr arsye personale.

  Sipas akt-akuzs, McGonigal dhe Neza bn disa udhtime s bashku n Shqipri, ku McGonigal u takua me Ramn, kryeministrin dhe Personin B, i cili, sipas New York Times ishte Dorian Ducka, nj ish-zyrtar shqiptar dhe nj kshilltar informal i Rams.

  Neza dyshohet se i pagoi McGonigal 225,000 dollar n vjeshtn e 2017, n tre kste, duke prfshir nj n t cilin Neza i kaloi njeriut t FBI-s 80,000 dollar n para, n nj makin t parkuar jasht nj restoranti n New York City.

  Pasi McGonigal ishte takuar pr her t dyt me Ramn, Duka, sipas aktakuzs, i kaloi McGonigal-it informacion pr nj nj shtetas amerikan q ishte regjistruar pr t kryer pun lobimi n Shtetet e Bashkuara n emr t nj partie politike shqiptare t ndryshme nga ajo n antar i t cilit ishte edhe Kryeministri.

  McGonigal ia prcolli kt informacion nj prokurori t Departamentit t Drejtsis pr hetim t mundshm penal. M pas ai mori m shum informacion pr lobimin nga Neza dhe Rama dhe ua transmetoi materialin hetuesve t FBI-s.

  M 26 shkurt 2018, thuhet n aktakuz, FBI-NY hapi zyrtarisht nj hetim penal t fokusuar n lobistin, qytetar amerikan me krkesn e t pandehurit McGonigal dhe me udhzimin e tij.

  Neza dhe Duka i dhan m von ndihm hetimit. McGonigal, sipas Departamentit t Drejtsis nuk i kishte zbuluar n asnj moment FBI-s marrdhnien e tij financiare me Personin A [Neza], dhe as i pandehuri McGonigal nuk kishte zbuluar kontaktet e tij t vazhdueshme me Personin B [Duka] si krkohej.

  Koha e ngjarjeve, t prshkruara n akt-akuz tregon se Muzin ishte lobisti q McGonigal po synonte. Si ka raportuar New York Times, Ngjarjet e detajuara n aktakuz dhe t dhna t tjera publike duket se prputhen me prshkrimin e lobitistit Nicolas D. Muzin.

  sht e pasigurt se deri ku ka vazhduar hetimi i FBI-s pr Muzin. Asnj akuz nuk u ngrit kundr tij. Muzin i tha Times n nj deklarat se nuk kishte arsye t besonte se un isha viktim e ktij hetimi t rrem. Por nse do t isha, kjo sht pr t ardhur keq dhe shpresoj se drejtsia do t vihet n vend. Muzin nuk iu prgjigj krkesave t shumta pr koment nga Mother Jones.

  Raporti i Mother Jones n vitin 2018 kapi titujt kryesor n faqet e para t gazetave shqiptare. Nj vit m pas, prokurort shqiptar e akuzuan Bashn pr pastrim parash dhe falsifikim dokumentesh n lidhje me shtjen Biniatta Trade. Basha mohoi t kishte pranuar para ruse. shtja m von u pezullua n rrethana t pasqaruara mir. Partia e tij kmbngul se i ka paguar Muzin vetm 25,000 dollar, pa shpjeguar se prse nj njsi tjetr (domethn Biniatta Trade) do ti paguante nj lobisti amerikan nj shum t majme pr t ndihmuar PD-n.

  N zgjedhjet parlamentare t Shqipris n 2021, Rama udhhoqi partin e tij drejt nj fitoreje tjetr ndaj PD-s s Bashs dhe fitoi nj mandat t tret si kryeministr. Basha u largua nga Partia Demokratike nj vit m par dhe u zvendsua nga themeluesi i partis, Sali Berisha, t cilit i ndalohet hyrja n Shtetet e Bashkuara pr shkak t asaj q Departamenti i Shtetit thot se sht prfshirja e tij n korrupsion t konsiderueshm.

  Mbeten shum pyetje rreth ksaj historie: Pse qeveria shqiptare ishte kaq e shqetsuar pr prpjekjet e lobimit pro PD-s? far informacioni i kaloi McGonigal-it? A prfshinte ai financimet q shkuan pr Muzin? A e hetoi FBI plotsisht Muzin? A prfshiu ai hetim, gjurmimin e origjins s parave q siguruan lobimin e tij? Nuk ka ende asnj shpjegim se prse nj kompani misterioze e lidhur me Rusin ka paguar pr nj lobist republikan pr t prdorur ndikimin e tij me GOP dhe konservatort pr t ndihmuar nj parti politike shqiptare t krahut t djatht.

  Kryqzimi i fabuls s McGonigal dhe ai i financimit t lobimit t Muzin nga Biniatta Trade i bn dy historit akoma m shum misterioze. Nj lobist amerikan mori para t lidhura me Rusin pr t ndihmuar nj parti politike n nj vend t vogl ballkanik. Nj agjent i dyshuar si i shitur i FBI-s prfshihet n hetimin e atij lobisti, me sa duket me urdhr t nj partie rivale shqiptare.

  Shqipria, ashtu si Rusia, sht shum e korruptuar, e rrnuar nga akuzat se shum zyrtar, duke prfshir gjyqtar dhe prokuror, jan t korruptuar. Sagat e bashkuara t Biniatta Trade dhe Charles McGonigal tregojn se sa leht ai korrupsion deprtoi n Shtetet e Bashkuara.

  Burimi: Mother Jones prshtati Lapsi.al

 7. #27
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,335
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Ish e dashura e agjentit t FBI nn akuz: "Komunikonte me Edi Ramn me nj app sekret Viasat"


 8. #28
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,396
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: Ish e dashura e agjentit t FBI nn akuz: "Komunikonte me Edi Ramn me nj app sekret Viasat"

  Ky forum eshte bere qesharak. Kush eshte ai budalla ne Shqiperi qe mendon se Rama na beka per vete FBI-ne, kur as nuk dihet se c`eshte biseduar dhe nuk ka asnje akuze. Nje furtune ne gote, kjo e dashura e agjentit ka konflikt interesi qe flet dhe eshte e paguar nga euronews per te folur. Ne amerike as merret njeri, do ta shohin ne zgjedhje sa te zgjuar jane shqiptaret, sa bashki do marre...kjo pd e non grates, ,,,,Rama eshte fitues deri kur te largohet vete,...PS eshte e vetmja parti serioze,
  kjo eshte nje njeri me probleme psikike, qe as gjykata amerikane nuk i ka marre parasysh,...
  ne vend te merreni me salen dhe familjen e tij merreni me budallalleqe,.... forum koti, qe i pelqen shqiptaret te hane bar,
  Ndryshuar pr her t fundit nga ilia spiro : 10-02-2023 m 23:10
  Duaje te afermin tend si veten

 9. #29
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  33
  Postime
  2,170
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Ish e dashura e agjentit t FBI nn akuz: "Komunikonte me Edi Ramn me nj app sekret Viasat"

  Ilia sa sufllaqe deshiron?

 10. #30
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,396
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: Ish e dashura e agjentit t FBI nn akuz: "Komunikonte me Edi Ramn me nj app sekret Viasat"

  Citim Postuar m par nga Neteorm Lexo Postimin
  Ilia sa sufllaqe deshiron?
  Aq sa i pagoi saliu turmat ne "mitingje" dhe revolucion me 11 shkurt, po s`e mbajti fjalen vetem nja 2 ngjyrosese....
  Duaje te afermin tend si veten

 11. #31
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  33
  Postime
  2,170
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Ish e dashura e agjentit t FBI nn akuz: "Komunikonte me Edi Ramn me nj app sekret Viasat"

  Citim Postuar m par nga ilia spiro Lexo Postimin
  Aq sa i pagoi saliu turmat ne "mitingje" dhe revolucion me 11 shkurt, po s`e mbajti fjalen vetem nja 2 ngjyrosese....
  Pertej batutave duhet te jesh sado pak realist ne ato qe shpreh, edhe mbas nje dekade te mendosh se problemi eshte akoma tek opozita, do te thote qe nuk ke deshire te shohesh realitetin e vertet po ate qe serviret ne qenefet mediatike..

  Une dikur kam qene majtas me shpresen qe ky vend meriton qe dike ta beje me te mirat e ketijat e vendi po ka ardhur nje moment qe njerezit nuk mund te durojne me keto teatro qe vazhdojne me shpresen se me te mire se Rama ska dhe me ardhjen e Berishes do eci vendi.

  Eshte per tu ardhur keq..

 12. #32
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,396
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: Ish e dashura e agjentit t FBI nn akuz: "Komunikonte me Edi Ramn me nj app sekret Viasat"

  Citim Postuar m par nga Neteorm Lexo Postimin
  Pertej batutave duhet te jesh sado pak realist ne ato qe shpreh, edhe mbas nje dekade te mendosh se problemi eshte akoma tek opozita, do te thote qe nuk ke deshire te shohesh realitetin e vertet po ate qe serviret ne qenefet mediatike..

  Une dikur kam qene majtas me shpresen qe ky vend meriton qe dike ta beje me te mirat e ketijat e vendi po ka ardhur nje moment qe njerezit nuk mund te durojne me keto teatro qe vazhdojne me shpresen se me te mire se Rama ska dhe me ardhjen e Berishes do eci vendi.

  Eshte per tu ardhur keq..
  Po ku t`i gjejme te tjeret? Jane ca parti te vogla po per ato kot te votosh,pasi nuk arrijne kuotat dhe votat per to u shperndahen te medhenjve.
  Se paku Rama eshte qytetar.
  Bojkoti nuk eshte zgjidhje, e kam provuar, pasi nese ti nuk merresh me politike, merret politika me ty.
  Duaje te afermin tend si veten

 13. #33
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,335
  Postimet n Bllog
  4

  New York Times: Si i shiti agjenti i FBI Charles McGonigal shrbimet e tij n Shqipri!

  New York Times: Si i shiti McGonigal shrbimet e tij n Shqipri!

  Emri: Edi-Ne-New-York-Times.jpg

Shikime: 96

Madhsia: 24.1 KB

  Kur Charles McGonigal, nj ish-shef i kundrzbulimit n Byron Federale t Hetimeve, u akuzua se prdori pozicionin e tij pr t prfituar nga biznesi i nj bashkpuntori t tij n Evropn Lindore, kjo ishte nj kthes befasuese pr nj zyrtar t rangut t lart, t cilit i ishte besuar aksesi n disa nga sekretet m t ndjeshme t mbajtura nga komuniteti amerikan i inteligjencs.

  Dy persona q kan njohuri pr hetimin bjn me dije se brenda byros, nisi nj debat pr vlersimin e dmeve t mundshme dhe pr t prcaktuar nse ndonj operacion kundrzbulimi apo operacion i zbatimit t ligjit ishte komprometuar.

  Kjo vendos nj pikpyetje gjithka n t ciln ai ishte i prfshir, tha Holden Triplett, nj ish zyrtar i kundrzbulimit n FBI, q u largua n vitin 2020 dhe bashkthemeloi, Trenchcoat Advisors, nj kompani konsulence pr menaxhimin e rrezikut.

  Duhet t prpiqesh t kuptosh, kur filloi e gjith kjo dhe far preku ai pasi filloi?, tha z. Triplett, i cili nuk ka njohuri t drejtprdrejta pr rishikimin e karriers s zotit McGonigal. T kthehesh prapa dhe t mendosh se far dmi mund t jet br, sht e dhimbshme.

  Brenda FBI-s, ku ai kaloi 22 vjet, z. McGonigal ishte aq i besuar sa u ngarkua me drejtimin e hetimit pr nj shkelje t rnd q oi n burgosjen, ekzekutimin ose zhdukjen e m shum se nj duzin informatorve t Agjencis Qendrore t Inteligjencs n Kin, nj nga detyrat m t ndjeshme t FBI-s.

  Episodet e prshkruara n dy aktakuza t zbuluara javn e kaluar nga prokurort federal n Uashington dhe Nju Jork e vizatojn zotin McGonigal, 54 vje, si nj siprmarrs agresiv n krkim t t brit biznes nprmjet kontakteve dhe pushtetit q i ofronte pozicioni i tij, duke vepruar pothuajse hapur, pa u zbuluar, pavarsisht rezikut q mund t paraqes pr dik q mban rangun e tij nse korruptohet.

  Ndrsa ishte ende n FBI, ai krijoi nj marrdhnie me kryeministrin e Shqipris Edi Rama dhe sipas prokurorve n Uashington ndrmori hapa q ishin n dobi t ktij politikani. Zoti Rama e ka portretizuar veten si nj reformator dhe n kundrshtim me luftn e Rusis n Ukrain. Por pas daljes n pension n 2018, zoti McGonigal punoi n ann tjetr, ai ishte n list-pagesn e nj oligarku rus t sanksionuar nga SHBA, Oleg Deripaska, q dikur shihej si antar i rrethit t ngusht t Presidentit Vladimir Putin dhe nj personi tjetr, Sergej Shestakov, n Nju Jork.

  Nj avokat i z. McGonigal, Seth D. DuCharme, nuk iu prgjigj nj krkese pr koment. Por pas aktakuzave t javs s kaluar, ai tha se zoti McGonigal i kishte shrbyer Shteteve t Bashkuara me aftsi, n mnyr efektive, pr dekada dhe se ekipi i tij ligjor mezi priste t shqyrtonte provat e qeveris.

  Krimet e mparshme pr t cilat akuzohet z. McGonigal datojn n gusht 2017, por vlersimi i dmit t FBI ka t ngjar t shkoj shum m tej, than ish-zyrtart. Fakti q ai mund t ket gnjyer. ndrsa ishte ende n detyr, pr pranimin e parave nga nj bashkpuntor biznesi dhe kontaktet me individ t huaj, ka ngritur gjithashtu shqetsime pr hapsirn dhe kohzgjatjen e mashtrimeve t tij t mundshme.

  McGonigal doli n pension nga FBI n vitin 2018 si agjent special i ngarkuar me kundrzbulimin n Nju Jork, duke raportuar te drejtori i zyrs n terren. Sektori i kundrzbulimit, i cili n FBI fokusohet n identifikimin, zbulimin dhe mbledhjen e inteligjencs s huaj n tokn amerikane, sht veanrisht i rndsishm n Nju Jork, ku prania e Kombeve t Bashkuara dhe misioneve t shumta diplomatike paraqesin mbulesa t bollshme pr spiunt e mundshm.

  Rangu i lart i zotit McGonigal duhet ti ket dhn atij nj pamje t gjer t asaj q po ndodhte n t gjith agjencin dhe komunitetin e inteligjencs, dhe prfshirjen n vendimet strategjike, si pr shembull ku t drejtoheshin skuadrat e agjentve special n terren, than ish-zyrtart. N prgjithsi detyra e tij nuk parashihte udhtime t shpeshta ndrkombtare, nuk prfshinte takime me krert e shteteve ose implikim t drejtprdrejt n hetime, por z. McGonigal akuzohet se i ka br t gjitha kto.

  Ju po flisni pr katr nivele mbi hetuesit aktual, tha Clayt Lemme, nj ish-zyrtar i FBI q mbikqyrte kundrzbulimin n zyrn e Byros n Uashington. N rrethana normale, ai nuk do t prfshihej n vendimet e prditshme pr hapjen apo pr mbylljen e nj shtjeje.

  Gatishmria e zotit McGonigal pr tu takuar me kreun e shtetit n Shqipri, nj vend q ka nj prani diplomatike amerikane, t bn t mendosh se ai nuk po e mbante t fsheht prfshirjen e tij atje nga kolegt, than ish-zyrtart. Ai gjithashtu prdori adresn e emailit dhe telefonin e FBI-s pr shtjet q lidhen me Shqiprin, tha nj person me njohuri n hetim.

  Por fardo preteksti zyrtar q mund t kishte zoti McGonigal pr ato udhtime dhe takime, ato mund t ken shrbyer si mbules pr aktivitete t dyshimta, than t tjer.

  Fakti q krimet e dyshuara ndodhn pak prpara daljes n pension, tregon se zoti McGonigal mund t ket nisur ose t ket shtuar aktivitetet e paligjshme pas kryerjes s testeve t fundit t poligrafit, t cilat supozohet se do t administrohen do pes vjet.

  Zoti Triplet tha se tradhtia e agjencis nga dikush me pozitn e zotit McGonigal pr 225,000 dollar, nse vrtetohet, do t ishte befasuese duke pasur parasysh se ish-zyrtart mund t fitojn shuma t konsiderueshme si konsulent pas daljes n pension, prve pensioneve t majme.

  Por nuk do t ishte e paprecedent. Robert P. Hannsen, agjenti i FBI-s i kthyer n spiun, i cili furnizoi me informacione t klasifikuara Rusin pr dy dekada dhe po vuan dnimin e prjetshm, filloi t bashkpunoj me rust n fund t viteve 1970, ndrsa ishte n nj njsi kundrzbulimi n Nju Jork.

  Akt-akuza e Uashingtonit detajon se si, gjat dy viteve, z. McGonigal paraqiti informacione t rreme financiare n FBI. Formulart nuk e prmbajn pagesn nga nj biznesmen i Nju Xhersit, i cili ishte ish-punonjs i nj agjencie t inteligjencs shqiptare, si dhe udhtime ndrkombtare falas. Prokurort than se zoti McGonigal gnjeu gjithashtu pr destinacionet e tij t udhtimit dhe ndrveprimet me t huajt, n formulart q ai duhej t plotsonte dhe ndrmori veprime q duket se kan rn n kundrshtim me detyrat e tij qeveritare.

  N gusht 2017, than prokurort, ai u takua me Agron Nezn, biznesmen nga Nju Xhersi, t cilin prokurort e prshkruajn n aktakuzn e Uashingtonit si Personi A. Prvec z. Deripaska, personat e prmendur n aktakuzat e z. McGonigal nuk prmenden me emra. New York Times i identifikoi ata prmes t dhnave publike dhe intervistave me njerz t njohur me dosjen. Disa u renditn n nj pjes t nj thirrjeje federale nga hetimi i z. McGonigal q u publikua nga Insider, nj botim online, vitin e kaluar.

  Neza, 59 vje, ka lindur n Shqipri dhe sht punsuar nga nj agjenci inteligjence atje disa dekada m par, than prokurort. M von ai u transferua n Shtetet e Bashkuara, u vendos n veri t Nju Xhersit dhe u b shtetas amerikan. Ai nuk sht akuzuar pr ndonj shkelje.

  N takimin e gushtit 2017, zoti McGonigal i krkoi para zotit Neza, than prokurort. Ata nuk dhan detaje se si u takuan dy burrat, as nuk e prshkruan marrdhnien e tyre ose nuk zbuluan arsyen e krkess. Por n akt-akuzn e Nju Jorkut, zoti Neza prmendet si miku i zotit McGonigal. N muajt pasi zoti McGonigal krkoi para, dy burrat bn udhtime t shumta n Evrop, ku z. McGonigal me sa duket prdori pozicionin e tij n prpjekje pr t ndikuar n biznes pr zotin Neza, pretendojn prokurort n padin e Uashingtonit.

  N shtator 2017, burrat udhtuan pr n Shqipri, than prokurort, ku z. Neza e prezantoi zotin McGonigal me Dorian Dukn, nj ish-zyrtar shqiptar q shrbente si kshilltar informal i kryeministrit, zotit Rama. Z. Duka, i prshkruar n akt-akuzn e Uashingtonit si Personi B, e solli zotin McGonigal t takohej me zotin Rama.
  Pasi i dha zotit Rama disa suvenire t FBI-s, z. McGonigal duket se sht prpjekur t ndikoj kryeministrin drejt dhnies s nj licence pr shpime nafte nj subjekti t lidhur me z. Neza dhe z. Ducka, sugjeruan prokurort.
  Z. McGonigal gjithashtu duket se u prpoq ta ndihmonte zotin Neza pr t br marrveshje me nj politikan dhe biznesmen shqiptar i cili donte nga FBI hetimin pr at q ai tha se ishte nj komplot pr jetn e tij, thot akt-akuza e Uashingtonit.

  Pasi takoi kt person, z. McGonigal organizoi nj udhtim t mvonshm jasht shtetit q nj prokuror amerikan ta intervistonte n Austri, duke prdorur zotin Neza si prkthyes t tij. Prokurort sugjeruan se takimi ishte nj mashtrim; nuk ekziston asnj procesverbal zyrtar i intervists dhe zoti Neza nuk ishte paguar pr punn q bri. N t njjtn dit, z. McGonigal dhe z. Neza fluturuan pr n Shqipri, ku u takuan me politikanin dhe diskutuan mundsit e biznesit, thuhet n akt-akuz.

  At vjesht, zoti Neza i dha zotit McGonigal 225,000 dollar n para n tre kste, sipas aktakuzs. Z. Neza e bri nj nga pagesat brenda nj makine t parkuar n Ne York City dhe t tjerat n shtpin e tij n New Jersey, than prokurort. Z. McGonigal premtoi se do ti kthente parat, sipas aktakuzs. Prokurort nuk e kan akuzuar z. McGonigal pr kryerjen e veprimeve zyrtare n kmbim t pagesave.

  N nntor, pasi z. McGonigal u takua prsri me kryeministrin dhe z. Duka n Shqipri, ai kontaktoi t njjtin prokuror q e kishte marr me vete n Austri pr t nisur nj hetim t mundshm ndaj nj lobisti, q kundrshtari politik i zotit Rama kishte punsuar pr t pasur akses dhe mbshtetje tek Presidenti Donald J. Trump.

  Ngjarjet e detajuara n aktakuz dhe t dhna t tjera publike duket se prputhen me prshkrimin e lobistit Nicolas D. Muzin.

  Vetm disa dit prpara se z. McGonigal t kontaktonte me prokurorin, m 14 nntor, z. Muzin paraqiti nj deklarim n Departamentin e Drejtsis duke zbuluar lobimin e tij pr Partin Demokratike t Shqipris, partin politike t qendrs s djatht q sfidonte zotin Rama. Partia drejtohej nga Lulzim Basha, i cili ishte prcaktuar si mbshtets i zotit Trump.

  N fillim t vitit 2018, sipas aktakuzs s Uashingtonit zoti Neza vazhdoi ti transmetonte zotit McGonigal informacione pr zotin Muzin disa prej t cilave erdhn drejtprdrejt nga zyra e zotit Rama. Z. McGonigal m pas e prcillte informacionin tek t tjert n zyrn e FBI-s n Nju Jork.

  N fund t shkurtit, FBI hapi zyrtarisht nj hetim pr lobistin me krkesn e t pandehurit McGonigal dhe me udhzimin e tij, sipas aktakuzs. Z. Neza ishte ndr burimet konfidenciale q dhan informacione gjat hetimit dhe z. Duka pagoi dshmitart n Evrop pr t udhtuar n nj takim me FBI, thuhet n aktakuz.

  Gjat gjith kohs, z. McGonigal nuk i zbuloi kontaktet e tij me z. Duka apo marrdhniet e tij financiare me z. Neza, than prokurort. Nuk ishte e qart nse Departamenti i Drejtsis ndrmori hapa shtes pr t hetuar z. Muzin, dhe kundr tij nuk sht ngritur asnj akuz. Z. Muzin tha n nj deklarat se ai nuk kishte pasur asnj arsye t besonte se ishte br viktim e ktij hetimi t rrem. Por nse do t ishte kshtu, kjo sht pr t ardhur keq dhe shpresoj se drejtsia do t vihet n vend.

  N muajt e tij t fundit n F.B.I., z. McGonigal bri t paktn nj prpjekje m shum pr t prdorur ndikimin e tij pr t ndihmuar zotin Neza, sipas aktakuzs s Uashingtonit. Ai u takua n Gjermani n prill 2018 me dy burra nga Bosnja dhe Hercegovina, than prokurort, njri prej t cilve, i prshkruar n aktakuz si Personi C, ishte kshilltar i nj zyrtari t lart t zgjedhur boshnjak. Tjetri, personi D, kishte themeluar nj kompani farmaceutike.

  Burrat i krkuan zotit McGonigal ti ndihmonte t takoheshin me ambasadorin e SHBA-s n Kombet e Bashkuara ose me nj diplomat tjetr pr t diskutuar marrjen e mbshtetjes amerikane pr nj shtje politike q nuk specifikohet n aktakuz. Z. McGonigal i propozoi z. Neza q t negocionte nj kontrat pr tu paguar 500,000 dollar nga kompania farmaceutike n kmbim t takimit diplomatik; n nj mesazh, ai i krkoi zotit Neza q t mbronte emrin e tij gjat prpjekjes pr t br marrveshjen, sipas aktakuzs.

  Burrat vazhduan me planin dhe zoti McGonigal u prpoq t organizonte takimin diplomatik, thuhet n aktakuz. Nuk tregon nse kontrata sht ekzekutuar, pagesa e kryer apo mbledhja e mbajtur.

  Pas largimit nga F.B.I., z. McGonigal shkoi t punonte pr z. Deripaska, oligarku i sanksionuar, sipas akt-akuzs s Nju Jorkut. Por nuk ishte takimi i tij i par me rrethin e zotit Deripaska.

  Prokurort sugjeruan q z. McGonigal filloi ta plqej zotin Deripaska pak prpara daljes n pension t tij. N vitin 2018, ai ndihmoi vajzn e nj punonjsi t zotit Deripaska t kryente praktikn n Departamentin e Policis s Nju Jorkut, sipas aktakuzs s Nju Jorkut. Z. McGonigal i shpjegoi nj tjetr zyrtari t FBI se babai i vajzs ishte nj oficer i inteligjencs ruse q donte ta rekrutonte, than prokurort.

  N vitin 2019, pas daljes n pension, z. McGonigal e prezantoi zotin Deripaska n nj firm ligjore q do t krkonte heqjen e sanksioneve t tij dhe z. McGonigal paguhej 25,000 dollar n muaj deri n mars 2020 nga z. Deripaska prmes firms ligjore si konsulent, sipas aktakuzs. Puna u ndal n fillim t pandemis s koronavirusit.
  N vitin 2021, z. McGonigal dhe bashkpuntori i tij, z. Shestakov, negociuan nj marrveshje me punonjsin e Deripaska, vajza e t cilit mori praktikn n polici pr t punuar pr z. Deripaska pr t hetuar nj oligark rival.
  Z. McGonigal rregulloi ti merrte pagesat prmes kompanis s nj miku n Ne Jersey, duke falsifikuar nnshkrimin e mikut n nj kontrat, than prokurort.

  Ai mik ishte zoti Neza, biznesmeni me origjin shqiptare q sht n qendr t akuzave t ngritura nga prokurort e Uashingtonit, sipas nj personi t njohur me hetimin.

  Por miku i zotit McGonigal me sa duket nuk ishte n dijeni t puns s tij pr zotin Deripaska. Kur zoti Neza pyeti pr burimin e transfertave bankare nga nj bank ruse, zoti McGonigal u prgjigj se ai kishte br nj pun legjitime pr nj djal t pasur rus.

  Neza pranoi transferimin e parave, than prokurort./ New York Times, prshtati Lapsi.al  Autort e shkrimit


  Adam Goldman kontribuoi n raportimin. Susan C. Beachy kontribuoi n krkime.

  Michael Rothfeld sht nj reporter investigativ n tavolinn e Metro dhe bashkautor i librit The Fixers. Ai ishte pjes e nj ekipi n The Wall Street Journal q fitoi mimin Pulitzer 2019 pr raportimin kombtar pr tregimet rreth marrveshjeve t parave t heshtura t bra n emr t Donald Trump dhe nj hetim federal t avokatit personal t presidentit. @mrothfeld

  William K. Rashbaum sht nj shkrimtar i vjetr n tavolinn e Metro, ku mbulon korrupsionin politik dhe komunal, gjykatat, terrorizmin dhe zbatimin e ligjit. Ai ishte pjes e ekipit t vlersuar me mimin Pulitzer 2009 pr Lajmet e Breaking. @WRashbaum Facebook

  Kenneth P. Vogel sht i vendosur n Uashington dhe heton bashkimin e parave, politiks dhe ndikimit.

 14. #34
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,335
  Postimet n Bllog
  4

  Washington Post: Edi Rama dhe Charles McGonigal kishin nj pakt sekret, t implikuar deri n gryk!

  Detajet/ Washington Post: McGonigal i zhytur deri n fyt n pakt sekret me Ramn

  Emri: the-washington-Post-rama-mc-gonigal.jpg

Shikime: 103

Madhsia: 28.7 KB

  Sa m shum dit kalojn, aq me tepr gazetat m prestigjoze t globit po e rndojn gjuhn pr lidhjen mes kryeministrit Edi Rama dhe agjentit t akuzuar t FBI, Charles McGonigal. Kt t hn ka qen e prditshmja e famshme The Washington Post, e cila ka br nj shkrim t gjat me nj grup autorsh, ky kryesort jan gazetart Shane Harris, Rosalind S. Helderman dhe Catherine Belton. Artikulli q zbret deri n detaje t afers McGonigal, i kushton nj pjes t madhe edhe lidhjeve t tij shqiptare.

  Ai sht n t njjtn linj t artikullit q publikoi pak dit m par New York Times, por ndryshe nga ai, ka nota m t errta n prshkrimin e marrdhnies s Edi Rams dhe ish zyrtarit t FBI-s. Charles McGonigal, ka marr para pr t uar prpara interesat e kryeministrit shqiptar, shkruan gazeta. Ajo vazhdon: McGonigal ishte i zhytur deri n fyt n marrveshje sekrete me kryeministrin e Shqipris.

  Paragraf nga shkrimi:
  Angazhimi i McGonigal n Shqipri mendohet se filloi kur ai punonte ende pr FBI-n, ka prbn shqetsim pr ish-kolegt e tij. Prokurort pretendojn se deri n gusht 2017, McGonigal ishte lidhur me nj person nga Nju Xhersi, i cili kishte lindur n Shqipri dhe disa dekada m par kishte punuar pr inteligjencn shqiptare.

  Aktakuza nuk e prmend emrin e ktij personi, por prshkrimi prputhet me Agron Nezn, pr t cilin t dhnat e kompanive shqiptare tregojn se hyri n biznes me McGonigal n vitin 2019, pasi McGonigal u largua nga FBI, shkruan gazeta.

  Emri i Nezs, s bashku me t tjer, u prfshi n nj flet-thirrje t juris s madhe t nntorit 2021, t publikuar nga Business Insider n shtator dhe t konfirmuar nga ashington Post nga nj person q ka njohuri pr hetimin.

  McGonigal i krkoi Nezs para- dhe Neza pranoi, duke i premtuar se do t ia paguante pak nga pak, sipas aktakuzs. M pas, t dy burrat udhtuan s bashku drejt Shqipris n shtator t vitit 2017, ku u takuan me kryeministrin Edi Rama.

  McGonigal, i cili ishte duke punuar pr FBI-n n at koh, i dhuroi kryeministrit simbole t FBI-s dhe e paralajmroi at kundr dhnies s licencave fitimprurse pr kompanit ruse t nafts.

  Ndrsa McGonigal dukej se po vepronte si oficer kundrzbulimi kundr ndikimit rus, prokurort pretendojn se n fakt, Neza dhe nj tjetr shqiptar q punonte me McGonigal, i identifikuar nga prokurort si nj kshilltar informal i Rams, kishin interesa financiare n fushat e nafts, thekson gazeta e madhe amerikane.

  Pasi shpjegon me detaje, tashm t strnjohura pr publikun shqiptar, se si i krkoi dhe si i mori ish zyrtari i FBI-s 225 mij dollart nga Agron Neza, pasi t dy takuan Edi Ramn n Tiran, pasi precizon se si i mori ato, The Washington Post jep nj tjetr detaj interesant. N intervistn e saj pr Euronews, Allison Guerreiro, ish e dashura e McGonigal, pohoi se ish zyrtari i FBI-s kishte ngrn dark me Ramn n nj restorant luksoz n New York. Investigimi i The Washington Post prcakton datn dhe pjesmarrsit e panjohur t ksaj darke.

  Paragraf nga shkrimi:

  Para se t trhiqej nga FBI n vitin 2018, akuza pretendon se McGonigal dhe Neza u takuan vazhdimisht me Ramn n SHBA dhe Shqipri, prfshi nj her pr dark n Uashington n mars 2018, kur atyre iu bashkua nj ish-agjent i FBI-s, i cili nuk sht identifikuar.

  Natyrisht n artikullin e The Washington Post z nj vend t rndsishm edhe prdorimi i ish agjentit nga kryeministri shqiptar pr t goditur opozitn n kt vend. Gazeta e thot tro: McGonigal akuzohet se ka marr para pr t uar prpara interesat e Rams. Pra edhe e prditshmja amerikane bn t njjtin vlersim q bri m par homologia e saj njujorkeze e q kan br edhe mediat shqiptare se Rama e prdori ish agjentin pr t fabrikuar nj fabul kundr PD-s.

  Paragraf nga shkrimi:

  McGonigal akuzohet se ka marr para pr t uar prpara interesat e Rams, ndrkoh q disa analist po ngrinin shqetsimet pr interesa ruse q po prpiqeshin t influenconin kundrshtart e kryeministrit.

  Sipas aktakuzs, McGonigal inkurajoi FBI-n q t hapte nj hetim penal n vitin 2018 pr nj lobist amerikan q vepronte n emr t Partis Demokratike t Shqipris, opozita kryesore e Partis Socialiste t Rams.

  Nj pjes e informacioneve kundr lobistit, than prokurort, kan ardhur nga Neza dhe e kan origjinn n zyrn e Rams.

  Individi nuk prmendet n aktakuz, por duket se prputhet me lobistin dhe ish-punonjsin republikan t Kapitolit, Nick Muzin, q u vu nn vzhgim n t njjtn periudh pas nj artikulli t marsit 2018 n Mother Jones, ku ngriheshin pikpyetje nse tarifat e tij t kshillit mund t ishin paguar nga nj kompani me interesa ruse, duke nxitur nj hetim n Shqipri. Pr kt rast, nuk u ngrit asnj akuz.

  N nj email, Muzin tha: Nuk kam asnj arsye t besoj se kam qen viktim e ktij hetimi t rrem. Por nse do t isha, kjo sht pr t ardhur keq dhe shpresoj se drejtsia do t vihet n vend.

  Alfred Lela, nj zdhns i Partis Demokratike t Shqipris, e quajti pretendimin se McGonigal inkurajoi FBI-n t hapte nj hetim penal ndaj nj shtetasi amerikan, i cili po vepronte si lobist pr partin e Lels, nj nga zbulimet m brutale.

  Ju keni FBI-n, nj deg t nderuar t zbatimit t ligjit n SHBA, t prdorur pr t kryer veprime t pista t politiks shqiptare, tha ai, duke shtuar se partia nuk sht kontaktuar nga FBI pr kt akuz.

  Interesant sht t shikohet edhe reagimi q ka br qeveria shqiptare pr t mohuar akuzat. Gazets nuk i sht prgjigjur vet Edi Rama. madje as ai q bn zakonisht njeriun e tij t propagands, Endri Fuga, por nj zyrtare thuajse e panjohur me emrin Manjola Hasa. Duke qart q nj avokat i zoti i ka thn kryeministrit t ekspozohet sa m pak me shpjegime

  Paragraf nga shkrimi:

  Nj zdhnse e kryeministrit Edi Rama ka konfirmuar se ai sht takuar disa her m McGonigal. Gazeta shkruan se kjo histori korrupsioni e komplikon edhe narrativn e thjesht t dosjes ruse.

  N nj deklarat, Manjola Hasa, nj zdhnse e Rams, tha se kryeministri u takua me McGonigal disa her, por u prezantua me Nezn nga McGonigal dhe nuk kishte njohuri pr marrdhniet mes dy personave. Sa i prket akuzave n aktakuzn e zotit McGonigal, ato nuk kan asnj lidhje me kryeministrin shqiptar apo ndonj zyrtar shqiptar, tha Hasa.

  Shkrimi, i cili bn pasqyrn m t mir t pjess korruptive shqiptare dhe q i ka hyr m thell deri tani pists Edi Rama, prek edhe efektin q nj ngjarje e ktyre prmasave ka mbi reformn n drejtsi. Ajo e etiketon Shqiprin si nj shtet t rrnuar nga korrupsioni endemik dhe krimi i organizuar.


  Paragraf nga shkrimi:

  Shqipria, nj antare e NATO-s q nga viti 2009, sht rrnuar nga korrupsioni endemik dhe krimi i organizuar, dhe zyrtart amerikan kan inkurajuar reforma n sistemin gjyqsor pr ta br ligjin penal t vendit m t ndershm dhe m t drejt.

  Si rezultat, diplomat t nivelit t lart amerikan dhe zyrtar t siguris bjn udhtime t shpeshta n Shqipri, thot Jasmin Mujanovi, nj ekspert i politiks ballkanike, duke treguar se ndrveprimet e McGonigal me kryeministrin do t ishin par n vend si rutin dhe jo befasuese.

  Por, tha Mujanovi, akuza se McGonigal po merrte para nga nj aleat i Rams, ndrsa takohej me kryeministrin dhe potencialisht po vepronte pr t ndihmuar n avancimin e interesave t biznesit t njerzve q e paguanin at, mund t pengoj seriozisht prpjekjet e reforms s udhhequr nga SHBA n Shqipri.

  Ajo q shpesh ka qen zhgnjyese pr njerzit n rajon sht se, shpesh, kur shfaqen kta zyrtar t lart perndimor, n vend q t prdorin pozicionet e tyre pr t ngritur lart luftn kundr korrupsionit dhe krimit t organizuar, duket sikur zbresin n nivelin ton dhe bhen pjes e lojs.

  Lapsi.al bazuar n artikullin e gjat t The Washington Post

 15. #35
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,335
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Washington Post: Edi Rama dhe Charles McGonigal kishin nj pakt sekret, t implikuar deri n gr

  Puna ansore e ish-agjentit t FBI-s e v byron nn nj shqyrtim t ri

  Marrveshjet e supozuara t paligjshme t Charles McGonigal n Shqipri – dhe pr nj oligark rus famkeq, t sanksionuar nga SHBA – e kan vn FBI-n n pikpyetje politike

  Nga Shane Harris, Rosalind S. Helderman dhe Catherine Belton

  13 shkurt 2023 n orn 6:00 t mngjesit EST

  Emri: charles_mcgonigal.png

Shikime: 22

Madhsia: 133.1 KB
  Ish-zyrtari i FBI-s, Charles McGonigal, i cili drejtoi divizionin e kundrzbulimit t agjencis n Nju Jork, mbrrin n gjykatn federale n Manhattan t enjten. (Mike Segar/Reuters)

  Alexandra Fokina sapo kishte prfunduar at q ajo e konsideronte nj praktik t ndrrave n Nju Jork dhe ishte e emocionuar t'u tregonte miqve t saj gjithka pr t.
  “Isha prfshir n shtje t mendura, por jashtzakonisht interesante dhe t vshtira”, shkroi studentja ruse n faqen e saj n Facebook n fund t korrikut 2018. “Prvoja e puns n fushn e kundrterrorizmit doli t ishte dika absolutisht e re dhe unike. Informatat, bisedat dhe sigurisht faqet e pafundme t analizave.”

  Fokina, e cila tha se aspironte t punonte n Kombet e Bashkuara, mund t mos e kishte siguruar kurr vendin e puns dhe at q hetuesit n nj aktakuz t fundit e kan quajtur "trajtim VIP" pa ndihmn e nj lidhjeje t nivelit t lart: Charles McGonigal, agjenti special i ngarkuar me kundrzbulimi pr zyrn n terren t FBI-s n Nju Jork.

  Emri: oligarku_rus.png

Shikime: 22

Madhsia: 160.3 KB
  Kryeministri rus Dmitry Medvedev, majtas, takohet n vitin 2017 me Oleg Deripaska, nj manjat rus dhe aleat i presidentit rus Vladimir Putin. Qeveria e SHBA-s ka akuzuar ish-zyrtarin e FBI-s, Charles McGonigal, n nj rast t lidhur me Deripaska. (Yekaterina Shtukina/Zyra e shtypit e Qeveris Ruse/TASS/Getty Images)

  N janar, McGonigal u padit me akuzat federale pr pastrim parash, shkelje t sanksioneve t SHBA-s dhe dhnie t deklaratave t rreme, q rrjedhin pjesrisht nga ndrhyrjet e tij t supozuara n emr t Fokins. McGonigal sht deklaruar i pafajshm pr akuzat n Nju Jork dhe Uashington dhe sht i lir me garanci. Ai sht nj nga zyrtart m t lart t FBI-s, i akuzuar ndonjher pr vepra penale dhe rasti i tij ka shqetsuar thellsisht profesionistt e siguris kombtare, duke pasur parasysh aksesin e jashtzakonshm q ai kishte n sekretet e ndjeshme t qeveris.

  Nj antar 22-vjear i byros, McGonigal ishte gjuetari kryesor i spiunve n nj qytet q zvarritet me agjent t huaj dhe nj nga zyrtart m t fuqishm n zbatimin e ligjit federal. M hert n vitin 2018, nj bashkpuntor rus thuhet se i krkoi McGonigal t ndihmonte n sigurimin e nj stazhi n Departamentin e Policis s Nju Jorkut pr Fokina n emr t babait t saj, Yevgeny Fokin. Prokurort vun n dukje se Fokin ishte "prfolur n raportet e mediave publike se ishte nj oficer i inteligjencs ruse". Sipas Departamentit t Drejtsis, McGonigal thirri nj kontakt n departamentin e policis, duke i thn: "Un kam nj interes pr baban e [Fokins] pr nj sr arsyesh."

  Fokin, i cili nuk prmendet n aktakuz, por prputhet me prshkrimin e nj figure t referuar si "Agjenti-1", dyshohet se do t vazhdonte t punonte me McGonigal pr t ndihmuar shefin e tij, Oleg Deripaska, nj manjat famkeq rus dhe aleat i Presidentit Vladimir. Putin. Departamenti i Drejtsis pretendon se pasi u trhoq nga FBI n 2018 n moshn 50-vjeare, McGonigal u pagua me dhjetra mijra dollar pr t ndihmuar n mnyr t paligjshme n heqjen e sanksioneve t SHBA-s q ishin vendosur ndaj Deripasks n 2018. McGonigal e njihte mir biznesin dhe lidhjet e Deripasks: Ai kishte hetoi rusin ndrsa ishte ende agjent i FBI-s dhe ndrsa qeveria po shqyrtonte vendosjen e sanksioneve.

  As Fokin dhe as vajza e tij nuk iu prgjigjn krkesave pr koment.

  Q nga arrestimi i McGonigal, partizant n t dy skajet e spektrit politik e kan kapur rastin e tij si prov t pikpamjeve t tyre ekzistuese pr FBI-n. Pr disa, shtja McGonigal konfirmon se byroja sht pararoj e nj shteti t thell t korruptuar, nj agjenci renegate q ish-presidenti Donald Trump prej vitesh ka thn se do ta kapte at. T tjer shohin te McGonigal sugjerime t errta t ndikimit rus n nivelet m t larta t qeveris amerikane apo edhe nj mjet t mundshm t prdorur nga forcat n FBI pr t ndihmuar n zgjedhjen e Trump n 2016.

  Ligjvnsit republikan dhe demokrat kan krkuar m shum informacion mbi McGonigal nga FBI. Kritikt e GOP pyesin nse ai luajti n mnyr t pahijshme nj rol n hapjen e hetimit t Uragani Crossfire pr ndrhyrjen e Rusis n zgjedhje. Dhe demokratt kan pyetur veten nse ai ka krkuar n mnyr t paprshtatshme t anuloj hetimin. Roli i sakt i McGonigal n hetim mbetet i paqart.

  Avokati i McGonigal, Seth DuCharme, u tha gazetarve se McGonigal "kishte nj karrier t gjat dhe t shquar me FBI" dhe se ai priste me padurim t shqyrtonte provat. Ai nuk iu prgjigj krkess pr komente t mtejshme.

  Nj ekzaminim i aventurave t McGonigal zbulon nj prrall t egr, por pak prgjigje t qarta deri m tani. Ai nganjher duket se ka vepruar pro dhe kundr interesave ruse. Krimet e supozuara t McGonigal n fund t fundit mund t zbulojn m shum rreth konflikteve t interesit me t cilat prballen agjentt ndrsa krkojn t prfitojn nga karriera e tyre qeveritare. Ish-agjent t tjer bjn pjes n historin e McGonigal, duke ngritur pyetje se si zyrtart n pension prdorin kredencialet e tyre t FBI-s pr t fituar para n sektorin privat.
  Ky artikull bazohet n intervista me zyrtar aktual dhe t mparshm, disa prej t cilve foln n kushte anonimiteti pr shkak t ndjeshmris s akuzave penale, si dhe rishikimet e dokumenteve qeveritare, postimeve n mediat sociale dhe t dhnat e korporatave.

  Zyrtart aktual dhe ish-qeveritar q kan njohur dhe punuar me McGonigal pr vite, than se ishin t tmerruar nga akuzat dhe nga implikimet e dikujt n pozicionin e tij q mund t punonte fshehurazi pr partit e huaja. Ai kishte akses n nj sasi t jashtzakonshme informacioni t ndjeshm, duke prfshir hetimet e spiunve t huaj ose shtetasve amerikan t dyshuar se punonin n emr t qeverive t huaja. McGonigal gjithashtu do t kishte pasur njohuri pr t huajt t cilt FBI dhe CIA po rekrutonin pr t spiunuar pr Shtetet e Bashkuara.

  Nj ish-agjent i FBI-s q ka punuar me McGonigal tha se ai ishte specializuar n Rusi q n fillim t karriers s tij. “Ai ishte i prfshir n gjetjen dhe rekrutimin e aseteve pr t dhn informacion mbi Rusin. Dhe Nju Jorku sht nj vend kryesor pr kt”, tha ish-agjenti.

  McGonigal drejtoi hetime t mdha t inteligjencs, duke prfshir publikimin e kabllogrameve t klasifikuara t Departamentit t Shtetit n vitin 2010 n WikiLeaks dhe krkimin e nj spiuni t dyshuar pr Kinn brenda CIA-s.

  Emri: mcgonigal_fbi.png

Shikime: 22

Madhsia: 145.0 KB
  McGonigal, ather agjenti special i ngarkuar me kundrzbulimin pr FBI-n n Nju Jork, intervistohet nga Leonardo Reis n 2018. (Me mirsjellje t Leonardo Reis)

  Departamenti i Drejtsis nuk e ka akuzuar McGonigal pr spiunazh dhe as nuk sht akuzuar pr zbulim t pahijshm t informacionit t klasifikuar.
  Aktakuza e McGonigal vjen n nj koh t cenueshmris s FBI-s. Kritikt theksojn akuzat pr abuzim nga nj zyrtar i lart si dshmi e mtejshme e problemeve serioze n byro. Kjo do ta vendos FBI-n politikisht n mbrojtje, nj vit prpara zgjedhjeve t ardhshme t prgjithshme, dhe kur byroja t jet nn sulmin e disa ligjvnsve, t cilt pretendojn se ajo ka abuzuar me pushtetin e saj pr qllime politike.

  "Kur byroja po lufton me markn e saj, ai thjesht e hodhi n tualet," tha nj ish-agjent q ishte nj koleg i McGonigal n Nju Jork dhe i cili foli n kushte anonimiteti pr t komentuar sinqerisht pr t.

  Drejtori i FBI-s, Christopher A. Wray, ka vn n dukje se ishin agjentt e FBI-s – ish-kolegt e McGonigal-it – ata q ngritn shtjen kundr tij.
  "Ajo q un mendoj se akuzat n kt rast demonstrojn sht gatishmria e FBI-s si nj organizat pr t hedhur drit mbi sjelljen q sht krejtsisht e papranueshme, duke prfshir kur ndodh nga nj prej njerzve tan, dhe pr t'i mbajtur ata njerz prgjegjs," tha Wray. gazetarve muajin e kaluar.

  Marrdhniet n Shqipri

  N kohn kur ai dyshohet se filloi t punonte pr nj rus q ishte nn sanksionet e SHBA-s, McGonigal ishte tashm i thell n marrdhnie t tjera sekrete me kryeministrin e Shqipris dhe nj ish-operativ t inteligjencs shqiptare, sipas aktakuzs. Puna shqiptare e McGonigal-it dyshohet se filloi ndrsa ai ende punonte pr FBI-n, nj pik e veant shqetsimi pr ish-kolegt e tij.

  Prokurort pretendojn se deri n gusht 2017, McGonigal ishte lidhur me nj burr nga Nju Xhersi, i lindur n Shqipri dhe i cili kishte punuar pr inteligjencn shqiptare disa dekada m par.

  Aktakuza nuk e prmend emrin e burrit, por prshkrimi prputhet me Agron Nezn, pr t cilin t dhnat e korporatave shqiptare tregojn se hyri n biznes me McGonigal n vitin 2019, pasi McGonigal u largua nga FBI. Neza nuk iu prgjigj disa mesazheve, por botimi Euronews tha se Neza dha nj deklarat n t ciln ai e quajti McGonigal nj mik dhe pranoi se i kishte dhn para dhe ishte bashkuar me t n takimet me zyrtart shqiptar.

  Emri: edi_rama_wapo.png

Shikime: 22

Madhsia: 241.5 KB
  Kryeministri shqiptar Edi Rama flet n sesionin e 77-t t Asambles s Prgjithshme t Kombeve t Bashkuara n Nju Jork m 24 shtator. (Mary Altaffer/AP)

  Emri i Nezs, s bashku me t tjert, u prfshi n nj thirrje t juris s madhe t nntorit 2021 t publikuar nga Business Insider n shtator dhe u konfirmua pr The Washington Post nga nj person i njohur me hetimin.

  McGonigal i krkoi Nezs para - dhe Neza pranoi, duke i premtuar se do ta paguante "pak nga pak", sipas aktakuzs.

  M pas t dy burrat udhtuan s bashku n shtator 2017 drejt Shqipris, ku u takuan me kryeministrin Edi Rama, thuhet m tej n aktakuz. McGonigal, i cili ishte ende duke punuar pr FBI-n n at koh, i dha kryeministrit FBI "parafernalia" dhe e paralajmroi at kundr dhnies s licencave fitimprurse t shpimit pr kompanit q ishin fronte pr interesat ruse. Ndrsa McGonigal dukej se po vepronte n rolin e tij si oficer i kundrzbulimit kundr ndikimit rus, prokurort pretendojn se, n fakt, Neza dhe nj tjetr shqiptar q punonte me McGonigal, i identifikuar nga prokurort si nj kshilltar informal i Rams, kishin interesat e tyre financiare n naft. fusha.

  Nj piktor dhe ish-basketbollist, Rama ka shrbyer si kryeministr i Shqipris q nga viti 2013, duke udhhequr nj nga dy partit politike mbizotruese - dhe shpesh n konflikt - n vend. Vitet e fundit, ai ka paralajmruar rritjen e ndikimit rus mbi kundrshtart e tij politik, gj q ata e kan mohuar. Ekspertt than se lidert e t dy partive prpiqen t ndrtojn dhe forcojn lidhje me figurat kryesore amerikane, duke e br nj aleanc me nj zyrtar t lart t FBI-s nj mjet potencialisht t dobishm pr Ramn pr t ndrtuar popullaritetin e tij n vend.

  Pas kthimit t tyre n Shtetet e Bashkuara, prokurort pretendojn se Neza i dha McGonigal 80,000 dollar ndrsa t dy ishin ulur n nj makin t parkuar jasht nj restoranti n Manhattan. S shpejti, Neza i dha atij dy kste t tjera parash n shtpin e tij n Nju Xhersi, pr nj total prej 225,000 dollarsh - para q McGonigal i tregoi Nezs se do t'i paguante.

  Prokurort thon se McGonigal dshtoi t prfshij pagesat n formulart e krkuar t zbulimit financiar t FBI-s. Ai gjithashtu dyshohet se nuk bri t ditur se Neza iu bashkua atij n udhtim dhe se udhtimi dhe akomodimi i tij iu dhan falas.

  Para se t trhiqeshin nga FBI n vitin 2018, akuza pretendon se McGonigal dhe Neza u takuan vazhdimisht me Ramn n Shtetet e Bashkuara dhe Shqipri, prfshir nj her pr dark n Uashington n mars 2018, kur atyre iu bashkua nj ish-agjent i FBI-s, i cili nuk sht identifikuar.

  Nj vend me shumic myslimane, Shqipria ka qen nj partner kryesor strategjik i Shteteve t Bashkuara q nga dalja nga komunizmi n vitet 1990 dhe shihet nga Uashingtoni si nj lojtar i rndsishm n luftn kundr terrorizmit ndrkombtar. Vendi drgoi trupa pr t mbshtetur prpjekjet e SHBA-s n Irak dhe ngriti nj statuj t Presidentit Xhorxh W. Bush, n nj koh kur popullariteti i tij diku tjetr n Evrop po zhytej. Shqipria, nj antare e NATO-s q nga viti 2009, sht rrnuar nga korrupsioni endemik dhe krimi i organizuar, dhe zyrtart amerikan kan inkurajuar reformat n sistemin gjyqsor pr ta br ligjin penal t vendit m t drejt dhe m t drejt.

  Si rezultat, diplomat t nivelit t lart amerikan dhe zyrtar t siguris bjn udhtime t shpeshta n Shqipri, tha Jasmin Mujanovi, nj ekspert i politiks ballkanike, duke treguar se ndrveprimet e McGonigal me kryeministrin do t ishin par n vend si rutin dhe jo befasuese.

  Por, tha Mujanovi, akuza se McGonigal po merrte para nga nj aleat i Rams ndrsa takohej me kryeministrin dhe potencialisht po vepronte pr t ndihmuar n avancimin e interesave t biznesit t njerzve q e paguanin at n krah mund t pengonte seriozisht prpjekjen e reforms t udhhequr nga SHBA n Shqipri.

  “Ajo q shpesh ka qen zhgnjyese pr njerzit n rajon sht se, shpesh, kur shfaqen kta zyrtar t lart perndimor, n vend q t prdorin pozicionet e tyre pr t ngritur luftn kundr korrupsionit dhe krimit t organizuar, duket sikur zbresin n nivelin ton. dhe bhu pjes e lojs”, tha Mujanovi.

  N nj deklarat, Manjola Hasa, nj zdhnse e Rams, tha se kryeministri u takua me McGonigal disa her, por u prezantua me Neza nga McGonigal dhe nuk kishte njohuri pr marrdhniet e dy burrave. “Sa i prket akuzave n aktakuzn e zotit McGonigal, ato nuk kan asnj lidhje me kryeministrin shqiptar apo ndonj zyrtar shqiptar”, tha Hasa.
  Akuzat kundr McGonigal n Shqipri n nj far mnyre komplikojn nj narrativ t thjesht t nj zyrtari t FBI-s t kthyer n rus q disa e kan avancuar q kur jan shfaqur akuzat pr punn e tij pr Deripaskn.

  McGonigal akuzohet se ka marr para pr t uar prpara interesat e Rams, ndrkoh q disa analist perndimor po ngren shqetsime pr interesat ruse duke u prpjekur t influencojn kundrshtart e kryeministrit.

  Sipas aktakuzs, McGonigal inkurajoi FBI-n t hapte nj hetim penal n vitin 2018 pr nj lobist amerikan q vepronte n emr t Partis Demokratike t Shqipris, opozita kryesore e Partis Socialiste t Rams. Nj pjes e informacioneve kundr lobistit, thon prokurort, kan ardhur nga Neza dhe kan origjinn n zyrn e Rams.

  Individi nuk prmendet n aktakuz, por duket se prputhet me lobistin dhe ish-punonjsin republikan t Capitol Hill, Nick Muzin. Ai u vu nn vzhgim n t njjtn periudh pasi nj artikull i marsit 2018 n Mother Jones ngriti pyetje nse tarifat e tij t konsulencs mund t ishin paguar nga nj kompani q ishte nj front pr interesat ruse, duke nxitur nj hetim n Shqipri. Pr kt rast nuk u ngrit asnj akuz.

  N nj email, Muzin tha: “Nuk kam asnj arsye t besoj se kam qen viktim e ktij hetimi t rrem. Por nse do t isha, kjo sht pr t ardhur keq dhe shpresoj q drejtsia t vihet n vend”.

  Alfred Lela, nj zdhns i Partis Demokratike t Shqipris, e quajti pretendimin se McGonigal inkurajoi FBI-n t hapte nj hetim penal ndaj nj shtetasi amerikan q po vepronte si lobist pr partin e Lels "zbulimet m brutale".

  “Ju keni FBI-n, nj deg e nderuar e zbatimit t ligjit t SHBA-s, e prdorur pr t kryer veprat e pista t politiks shqiptare,” tha ai, duke shtuar se partia nuk sht kontaktuar nga FBI pr kt akuz.

  Puna e McGonigal n Shqipri solli n orbitn e tij ish-agjent t tjer. T dhnat e korporatave n Shqipri tregojn se n shkurt 2019 – pes muaj pasi McGonigal u trhoq nga FBI – ai dhe Neza blen secili 25 pr qind t aksioneve n nj firm hetimore me baz n vend, e identifikuar n t dhnat e korporatave shqiptare si Zyra e Avokatit dhe Hetimi. Nj tjetr partner n firm ishte Mark Rossini, nj ish-agjent i FBI-s, karriera e zbatimit t ligjit i t cilit kishte prfunduar pasi ai u deklarua fajtor pr akses t paligjshm n dosjet e FBI-s n vitin 2007 n emr t t dashurs s tij aktore.

  Rossini sht rishfaqur vitet e fundit si nj konsulent ndrkombtar – dhe ekspert pr Shqiprin, duke u shfaqur n intervista me mediat shqiptare pr t paralajmruar ndikimin rus mbi kundrshtart politik t Rams.

  Nj person i njohur me rrfimin e Rossinit pr biznesin tha se kompania shqiptare nuk kryente asnj pun dhe nuk kishte klient.

  N gusht, Rossini u padit me akuza pr korrupsion n nj rast q prfshin pagesat pr guvernatorin e Porto Rikos. Ai sht deklaruar i pafajshm.


  Lidhja Deripaska

  Puna e McGonigal pr Deripaska - manjati rus i sanksionuar - u zhvillua pasi ai ishte trhequr nga FBI. Por ndrsa ai ishte ende agjenti special i byros n krye t kundrzbulimit n Nju Jork, ai ndihmoi n hetimin e Deripasks dhe rus t tjer t pasur me lidhje me Kremlinin. Si pjes e detyrave t tij zyrtare, McGonigal kishte akses n informacione t klasifikuara dhe ishte pjes e procesit t vendosjes s rusve t fuqishm n listn e sanksioneve.

  Sipas aktakuzs, n vitin 2018, Sergey Shestakov, nj ish-diplomat rus i cili kishte punuar pr nj pjes t karriers s tij n Nju Jork, e prezantoi McGonigal prmes emailit me Fokin, gjithashtu nj ish-diplomat rus dhe oficer i prfolur i inteligjencs, i cili ather ishte drejtor n En+. . Kompania, e cila ishte vet nn sanksione n at koh, sht nj gjigant i metaleve dhe energjis n t cilin Deripaska zotronte interesin kontrollues.

  Fokin "i raportoi" Deripasks, thuhet n aktakuz.

  Shestakov i krkoi McGonigal t organizonte praktikn pr vajzn e Fokinit n Departamentin e Policis s Nju Jorkut. Sipas faqes s saj n Facebook, Alexandra Fokina sht nj analiste politike me fokus n Afrikn Perndimore. Ajo jeton n Londr dhe ka qen studente n Universitetin e Tel Avivit dhe ka shrbyer si bashkpuntore krkimore n dy institute krkimore t lidhura me sigurin n Izrael. McGonigal informoi nj mbikqyrs t FBI-s pr prpjekjet e tij, duke pretenduar se ai donte t rekrutonte Fokin, t cilin ai e prshkroi si "nj oficer t inteligjencs ruse", pretendojn prokurort.

  Ishte detyra e McGonigal t rekrutonte njerz si Fokin. Por ndihma e tij pr t siguruar vendin e puns pr vajzn e Fokinit me sa duket ngriti dyshime n NYPD. Nj rreshter atje, i cili ishte caktuar t informonte Fokinn, m von raportoi n polici dhe FBI se Fokina "pretendonte se kishte nj marrdhnie jashtzakonisht t ngusht me "nj agjent t FBI" q i kishte dhn asaj akses n dosjet konfidenciale t FBI-s," pretendojn prokurort. "Ishte e pazakont q nj student kolegji t merrte nj trajtim kaq t veant nga NYPD dhe FBI," shpjegoi rreshteri, sipas aktakuzs.

  Menjher pasi Washington Post i krkoi Fokinit dhe vajzs s tij t komentonin, faqja e Fokinit n Facebook u mbyll dhe postimi i Fokins pr praktikn n Nju Jork u hoq.
  N vitin 2019, pasi McGonigal kishte dal n pension, aktakuza pretendon se ai, Shestakov dhe Fokin u prpoqn t hiqnin sanksionet ndaj Deripasks. Miliarderi kishte pron n Shtetet e Bashkuara dhe ishte i etur pr t kryer biznes ktu. Sanksionet e bn kt t pamundur.

  Grupi negocioi me nj firm ligjore q sht e specializuar n "heqjen nga lista" t individve t sanksionuar. McGonigal u takua me Deripaskn n nj nga shtpit e tij n Londr dhe n nj vend n Vjen, pretendojn prokurort. Grupi shmangu referimin e Deripasks me emr n komunikimet me shkrim, duke e quajtur at "individin", "mikun ton nga Vjena" dhe "klientin e Vjens", pretendojn prokurort n aktakuz.

  Deripaska personalisht nnshkroi nj letr q angazhonte firmn, Kobre & Kim, dhe ra dakord t paguante 175,000 dollar n muaj, me 25,000 dollar "aktualisht t destinuara" pr "disa profesionist t tjer", pretendojn prokurort. Firma ligjore mbajti McGonigal si hetues dhe konsulent. Ai i krkoi firms q ta kompensonte at duke ia transmetuar pagesn prej 25,000 dollarsh nj korporate n pronsi t Shestakov. Sipas aktakuzs, firma ligjore u pajtua.

  Kobre & Kim nuk iu prgjigjn krkesave pr koment.

  Nj zdhnse pr Deripaska, Larisa Belyaeva, tha se Fokin nuk ka punuar kurr pr Deripaska, as nuk ishte "prndryshe i angazhuar n biznesin e tij apo shtjet personale". Ajo tha se Deripaska ishte i lidhur me Kobre & Kim prmes avokatve t tij rus dhe se Deripaska kishte "zero njohuri" pr ndrveprimet e McGonigal me firmn ose Shestakov.

  Sipas aktakuzs, pandemia e koronavirusit ndrpreu punn e McGonigal pr Deripaska. Por n pranvern e vitit 2021, Fokin filloi negociatat me McGonigal dhe Shestakov pr t punuar drejtprdrejt pr Deripaskn, duke anashkaluar firmn ligjore, e cila, sipas ligjit t SHBA, lejohej t punonte pr rusin n prpjekje pr ta hequr at nga lista e sanksioneve.

  Puna n fjal, pr t ciln prokurort pretendojn se ishte e paligjshme sipas sanksioneve, ishte t hetonte nj nga rivalt e Deripasks, me t cilin Deripaska po kundrshtonte kontrollin mbi nj korporat t madhe ruse. (Rivali dhe kompania nuk prmenden n aktakuz.) Sipas aktakuzs, Deripaska dyshohet se donte t dinte edhe pr pasurit q ai person mund t kishte fshehur jasht Rusis dhe nj pasaport q mund t'i ishte lshuar nga nj vend tjetr.

  N gusht 2021, McGonigal, Shestakov dhe Fokin dyshohet se hartuan nj kontrat q krijoi at q prokurort e prshkruajn si nj rrjet kompanish q n mnyr efektive fshehn Deripaskn si klient. Nj korporat n Qipro do t paguante nj tjetr n New Jersey m shum se 40,000 dollar n muaj pr "shrbimet e inteligjencs s biznesit" dhe krkimin, pretendojn prokurort. Ata m tej pretendojn se ndrsa pagesat do t'i bheshin McGonigal dhe Shestakov me urdhr t Deripasks, as Fokin dhe as ata nuk u prmendn ose nnshkruan kontratn.

  Ajo korporat e Nju Xhersit ishte n pronsi t nj miku t paidentifikuar t McGonigal-it, i cili kishte rregulluar q ai t merrte pjes n biznes kur ai ishte ende agjent i FBI-s, sipas aktakuzs. Miku dyshohet se i dha McGonigal nj adres emaili t korporats dhe nj celular me nj emr t rrem pr t fshehur punn e tij, ndrsa ai ishte ende n listn e pagave t FBI-s, sipas aktakuzs.

  Nga gushti deri n nntor 2021, McGonigal dyshohet se krkoi t mblidhte informacione pr rivalin e Deripaska dhe kompanin ruse. Prokurort thon se McGonigal punsoi nj nnkontraktor pr ta ndihmuar at, por nuk zbuluan se Deripaska ishte klienti. Hetimi supozohet se nxori skedar t gjetur n "rrjetin e errt" q mund t zbulonte se rivali kishte m shum se gjysm miliard dollar n asete t fshehura, si dhe informacione t tjera q McGonigal mendonte se Deripaska do t'i kishte t dobishme.

  Sipas aktakuzs, McGonigal dhe Shestakov negociuan me Fokin pr t marr para nga Deripaska pr t bler dosjet. Por kjo pun pushoi n mnyr efektive m 21 nntor 2021, kur agjentt special t FBI-s, t armatosur me urdhr krkimi, kapn pajisjet elektronike t McGonigal dhe Shestakov.

  Belyaeva e quajti narrativn e prshkruar n aktakuz "fiction pulp" dhe "nj fantazi e smur".


  Pasojat n FBI

  Akuzat kundr McGonigal kan tronditur qarqet e ngushta t zbatimit t ligjit federal. Por ato paraqesin gjithashtu implikime m t gjera t siguris dhe pasoja politike.

  M 2 shkurt, senatori Richard J. Durbin (D-Ill.), kryetar i Komitetit Gjyqsor t Senatit, i quajti akuzat "jashtzakonisht shqetsuese" dhe pyeti nse aktivitetet e McGonigal mund t ken komprometuar kundrzbulimin e ndjeshm dhe hetimet kriminale, duke prfshir deripaska dhe hetimin e FBI-s pr lidhjet e mundshme t Trump me Rusin.

  "Komiteti mbetet n errsir pr masn e vrtet n t ciln sjellja e pahijshme e supozuar e zotit McGonigal mund t ket ndikuar n kto shtje shum t ndjeshme, duke prfshir nse ai ka kompromentuar burime, metoda dhe analiza t ndjeshme," i shkroi Durbin Prokurorit t Prgjithshm Merrick Garland dhe Drejtorit t FBI-s, Wray. .

  T njjtn dit, Kryetari i Gjyqsorit t Dhoms s Prfaqsuesve Jim Jordan (R-Ohio) dhe Rep. Matt Gaetz (R-Fla.) i drguan letrn e tyre FBI-s, duke pyetur se far roli luajti McGonigal n hapjen e hetimit t FBI-s pr ndrhyrjen ruse n zgjedhje dhe Trump. fushat. "Sjellja e pahijshme e McGonigal grryen m tej besimin e publikut n sjelljen e FBI-s dhe veprimet e zbatimit t ligjit", shkruan ligjvnsit.

  N shtator, Departamenti i Drejtsis akuzoi Deripaskn, i cili jeton n Mosk, pr shmangie t sanksioneve.

  Emri: mcgonagal_court.png

Shikime: 22

Madhsia: 229.2 KB
  McGonigal largohet nga gjykata federale n Manhattan t enjten pas nj paraqitjeje para nj gjyqtari. Ai akuzohet pr pastrim parash dhe komplot pr t shkelur sanksionet e SHBA-s kundr Rusis ndrsa punonte fshehurazi me Deripaska. (Michael M. Santiago/Getty Images)

  Roli i McGonigal, nse ka, n hetimet e lidhura me Trump mbetet i paqart. Disa nga agjentt e Nju Jorkut q ai mbikqyrte punuan n elemente t hetimit t Uraganit Crossfire, veanrisht kur bhej fjal pr nj hetim t gjat t ish-kshilltarit t Trump, Carter Page, dhe marrjen e akuzave nga ish-spiuni britanik Christopher Steele. Por nuk sht e qart se far roli mund t ket pasur personalisht McGonigal n ndonj prej asaj pune.

  Ish-agjenti i FBI-s, i cili e njihte McGonigal-in nga Nju Jorku, tha se akuzat ngritn shqetsime t rndsishme pr ish-agjentt q prdorin lidhjet dhe ndikimin e tyre pr qllime korruptive.

  Nj zyrtar i lart i FBI-s tha se byroja "e sotme sht e fort, dhe ajo q sht m pr t ardhur keq pr kt rast jan ata q duan t ofrojn komente dhe spekulime pa marr parasysh pak faktet dhe informacionet q jan prshkruar n dokumentet e gjykats".

  Ish-agjenti i FBI tha se ai nuk ishte i sigurt nse McGonigal ishte ilustrues i nj problemi m t gjer n byro. Por ai tha se beson se hetuesit duhet ta zbulojn tani.
  "Kur shihni tym, duhet t pyesni veten nse ka zjarr," tha ai.


  Belton raportoi nga Londra. Shayna Jacobs n Nju Jork, Perry Stein, Joby Warrick dhe Devlin Barrett n Uashington dhe Joseph Menn n San Francisko kontribuan n kt raport.

  Burimi: Washington Post

 16. #36
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,335
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Ish e dashura e agjentit t FBI nn akuz: "Komunikonte me Edi Ramn me nj app sekret Viasat"

  Citim Postuar m par nga ilia spiro Lexo Postimin
  Ky forum eshte bere qesharak. Kush eshte ai budalla ne Shqiperi qe mendon se Rama na beka per vete FBI-ne, kur as nuk dihet se c`eshte biseduar dhe nuk ka asnje akuze. Nje furtune ne gote, kjo e dashura e agjentit ka konflikt interesi qe flet dhe eshte e paguar nga euronews per te folur. Ne amerike as merret njeri, do ta shohin ne zgjedhje sa te zgjuar jane shqiptaret, sa bashki do marre...kjo pd e non grates, ,,,,Rama eshte fitues deri kur te largohet vete,...PS eshte e vetmja parti serioze,
  kjo eshte nje njeri me probleme psikike, qe as gjykata amerikane nuk i ka marre parasysh,...
  ne vend te merreni me salen dhe familjen e tij merreni me budallalleqe,.... forum koti, qe i pelqen shqiptaret te hane bar,
  Cfare ka ai kryeministri yt i dashur, nuk flet i shkreti. As ne parlament nuk shkon tu jape pergjigje pyetjeve te opozites. As ne ekranet e televizioneve nuk shkon te beje transparencen me votuesit e tij shqiptare. Mos e kane vene nen akuze dhe po e hetojne gje keta prokuroret e Amerikes? Mos ka zene gje avokat qe i thote "mbylle gojen se do perfundosh pas hekurave"?

  Donte i shkreti ti bente gropen opozites ne Tirane, por ja qe rra me te dyja kembet ne grope vete.

  Jo per gje, po na i erdhi qameti edhe vellait te madh ne Turqi, e nuk ka ku te fshehi koken i shkreti.

  Kush luan me zjarrin, i digjen duart!

  Degjova qe ministrat e deputetet socialiste nuk ia ngrejne me telefonin e nuk duan te kene me asnje lidhje me te, se nuk duan te perfundojne si Rama nen hetim nga FBI. Po Rama nuk ka pse merzitet, persa kohe qe te ka ty o ilia, eshte ne rregull. Ti e mbron edhe kur gjithe keta te tjeret qe i shkojne pas zgjedhin te heshtin.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 13-02-2023 m 16:48

 17. #37
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,396
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: Ish e dashura e agjentit t FBI nn akuz: "Komunikonte me Edi Ramn me nj app sekret Viasat"

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Cfare ka ai kryeministri yt i dashur, nuk flet i shkreti. As ne parlament nuk shkon tu jape pergjigje pyetjeve te opozites. As ne ekranet e televizioneve nuk shkon te beje transparencen me votuesit e tij shqiptare. Mos e kane vene nen akuze dhe po e hetojne gje keta prokuroret e Amerikes? Mos ka zene gje avokat qe i thote "mbylle gojen se do perfundosh pas hekurave"?

  Donte i shkreti ti bente gropen opozites ne Tirane, por ja qe rra me te dyja kembet ne grope vete.

  Jo per gje, po na i erdhi qameti edhe vellait te madh ne Turqi, e nuk ka ku te fshehi koken i shkreti.

  Kush luan me zjarrin, i digjen duart!

  Degjova qe ministrat e deputetet socialiste nuk ia ngrejne me telefonin e nuk duan te kene me asnje lidhje me te, se nuk duan te perfundojne si Rama nen hetim nga FBI. Po Rama nuk ka pse merzitet, persa kohe qe te ka ty o ilia, eshte ne rregull. Ti e mbron edhe kur gjithe keta te tjeret qe i shkojne pas zgjedhin te heshtin.

  Albo
  Jo, e ka shprehur qendrimin e tij ne media ne disa prej tyre, se eshte krejt jashte ketyre akuzave,..se po te kishte akuza do kerkohej ekstradimi i Rames ne SHBA dhe nuk ndiqet as Nezaj qe paditet se i ka dhene 230 mije dollare,.., eshte thjesht nje show per Shqiperine kjo, mcgonigal pergjigjet se nuk ka qene transparent me FBI, s`ka lidhje me Ramen
  Qendrimi yt eshte pro saliist, dhe pro non-gratist,
  Duaje te afermin tend si veten

 18. #38
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,043

  Pr: Gazetari amerikan: Agjenti i FBI McGonigal ka przier detyrn pr prfitime personale me Edi Ra

  U be dhe piskopi analist

 19. #39
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,396
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: Gazetari amerikan: Agjenti i FBI McGonigal ka przier detyrn pr prfitime personale me Edi Ra

  Citim Postuar m par nga drague Lexo Postimin
  U be dhe piskopi analist
  Po ti c`pune ke ketu shko tek shtepia jote, se c`jam une e di une,,, duhet te lajmeroj moderatorin per kete qe the
  mos..........te qeka blloku forumi, prandaj ke ardhur te bullizosh ketu

  https://youtu.be/Igat5FXf2S4?t=29
  Edi ec perpara, se vetem ti ke mbetur
  Ndryshuar pr her t fundit nga ilia spiro : 14-02-2023 m 11:55
  Duaje te afermin tend si veten

 20. #40
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  33
  Postime
  2,170
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Gazetari amerikan: Agjenti i FBI McGonigal ka przier detyrn pr prfitime personale me Edi Ra

  Citim Postuar m par nga ilia spiro Lexo Postimin
  Po ti c`pune ke ketu shko tek shtepia jote, se c`jam une e di une,,, duhet te lajmeroj moderatorin per kete qe the
  mos..........te qeka blloku forumi, prandaj ke ardhur te bullizosh ketu

  https://youtu.be/Igat5FXf2S4?t=29
  Edi ec perpara, se vetem ti ke mbetur
  Ilia akoma kjo lufta e forumeve vazhdon, thua se do ndani tokat..

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 03-05-2021, 14:06
 2. Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 27-09-2015, 08:41
 3. Prgjigje: 288
  Postimi i Fundit: 16-02-2011, 19:12
 4. Si shpetoi gazetari amerikan nga lufta e Prekazit
  Nga fattlumi n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 11-09-2010, 12:46
 5. Rrefimi i nje Agjenti Amerikan ne Shqiperi
  Nga _AuLoNa_ n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-04-2009, 13:06

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •