Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 41
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,313
  Postimet n Bllog
  4

  Gazetari amerikan: Agjenti i FBI McGonigal ka przier detyrn pr prfitime personale me Edi Ramn

  Ish-zyrtari i larte i F.B.I. Nj zyrtar n Nju Jork akuzohet pr pastrim parash

  Prokurort thon se Charles McGonigal, i cili ishte shefi i kundrzbulimit n qytet, mori pagesa nga Oleg Deripaska pr t hetuar nj oligark rival rus.

  Nga Benjamin Weiser

  Nj ish-F.B.I i nivelit t lart. zyrtari sht paditur me akuzat se ka komplotuar pr t shkelur sanksionet e SHBA-s ndaj Rusis duke marr pagesa sekrete nga nj oligark rus, Oleg V. Deripaska, n kmbim t hetimit t nj oligarku rival, than autoritetet t hnn.

  Ish-zyrtari, Charles McGonigal, i cili kishte qen agjenti i posam n krye t divizionit t kundrzbulimit t F.B.I.-s n Nju Jork prpara se t dilte n pension n 2018, kishte mbikqyrur dhe marr pjes n hetimet e oligarkve rus, prfshir zotin Deripaska, tha qeveria.
  Prokurort federal n Manhatan than se zoti McGonigal, 54 vje, shkeli sanksionet e SHBA-s duke rn dakord t ndihmonte zotin Deripaska, i cili vet u padit vitin e kaluar pr akuza pr sanksione.

  Zoti Deripaska, nj manjat alumini me lidhje me Presidentin Vladimir V. Putin t Rusis, ishte klient i Paul Manafort, i cili pr disa muaj n 2016 shrbeu si kryetar i fushats s Donald J. Trump dhe n 2018 u dnua pr mashtrim financiar dhe krime t tjera .

  Emri: 47a3fe19-198a-41e8-9967-f6a81a77b68a_e9fabd8c.jpg

Shikime: 1859

Madhsia: 29.8 KB

  Aktakuza e zbuluar n Gjykatn Federale t Qarkut n Manhattan t hnn akuzon ish-F.B.I. zyrtari, z. McGonigal, me nj akuz pr shkelje t sanksioneve t SHBA-s, nj akuz pr pastrim parash dhe dy akuza pr komplot.

  Avokati i zotit McGonigal, Seth D. DuCharme, tha se klienti i tij synon t deklarohet i pafajshm n paraqitjen e tij n gjykatn federale n Manhattan t hnn.
  "Charlie i shrbeu Shteteve t Bashkuara me aftsi, n mnyr efektive, pr dekada," tha z. DuCharme. “Ne kemi shqyrtuar nga afr akuzat e bra nga qeveria dhe presim me padurim t marrim zbulimin, n mnyr q t mund t marrim nj pamje se cilat jan provat mbi t cilat qeveria synon t mbshtetet.”

  Aktakuza akuzoi gjithashtu nj person t dyt, Sergej Shestakov, nj ish-diplomat sovjetik dhe rus, i cili m von u b shtetas amerikan dhe punoi si prkthyes rus pr gjykatat dhe zyrat qeveritare. Avokati i zotit Shestakov, Bennett M. Epstein, nuk pranoi t komentoj.

  Arrestimi i zotit McGonigal tronditi ish-kolegt q punonin ngusht me t. Ata than se ai hetoi kryesisht kundrzbulimin dhe spiunazhin rus gjat karriers s tij t gjat me F.B.I. Z. McGonigal mori gjithashtu detyra jashtzakonisht t ndjeshme n komunitetin e inteligjencs, duke udhhequr nj F.B.I. ekipi q hetoi pse C.I.A. informatort n Kin po arrestoheshin dhe vriteshin.

  Burimi: NYT
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 23-01-2023 m 18:25

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,313
  Postimet n Bllog
  4

  CNN: Zyrtari i FBI nn akuzn e drejtsis, u korruptua me para nga nj ish-sigurims shqiptar

  “Mori 225 mij euro nga punonjsi i inteligjencs shqiptare”, CNN: Ish-zyrtari i lart i FBI takoi Ramn. E kshilloi t kishte kujdes me…

  Emri: Rama-Charles-1-1536x704.jpg

Shikime: 189

Madhsia: 22.0 KB

  Mediat m t mdha ndrkombtare i bn jehon sot arrestimit t nj ish-zyrtari t lart t FBI, Charles McGonigal, pr shkak t bashkpunimit dhe parave t marra nga nj oligark rus. Media t ndryshme kan publikuar dhe detaje nga hetimet e Departamenti Amerikan i Drejtsis.

  CNN ka postuar nj artikull mbi ngjarjen, ku prmendet edhe fakti q McGonigal ka fshehur t dhna n lidhje me nj pages prej qindra mijra eurosh t marra nga nj ish-punonjsi i inteligjencs shqiptare, ka prbn edhe akuzn e dyt me t ciln prballt ish-zyrtari.

  SHKRIMI I PLOT

  McGonigal po prballet me akuza n Nju Jork pr shkelje t sanksioneve t SHBA-s, komplot dhe akuza pr pastrim parash pr bashkpunimin n vitin 2021 me Oleg Deripaska, nj oligark rus i cili u sanksionua pr ndrhyrje n zgjedhjet presidenciale t SHBA-s n vitin 2016.

  Ai akuzohet pr fshehjen e lidhjeve q kishte me personin q dekada m par ka punuar pr nj agjenci t inteligjencs shqiptare, duke prfshir marrjen e 225,000 dollarve n pagesa.

  Gjat disa udhtimeve jasht shtetit n Shqipri, Austri dhe Gjermani, prokurort pretendojn se McGonigal dshtoi t zbulonte n formulart e qeveris amerikane se ai u takua me kryeministrin e Shqipris, nj politikan kosovar dhe t tjer persona.

  Prokurort pretendojn se n nj takim, McGonigal i krkoi kryeministrit t Shqipris q t jet “i kujdesshm n lidhje me dhnien e licencave pr shpimin n fushat e nafts n vend pr kompanit ruse.

  Ish-punonjsi i inteligjencs shqiptare q i pagoi 225 mij dollar kishte interes financiar n vendimin e qeveris pr kontratat.

  Nj nga pagesat n para, rreth 80,000 dollar, dyshohet se iu dha McGonigal-it ndrsa ai ishte ulur n nj makin t parkuar jasht nj restoranti n New York City.

  Nn drejtimin e McGonigal, FBI hapi nj hetim mbi prpjekjet lobuese t huaja t nj shtetasi amerikan bazuar n informacionin q ai mori nga ish-punonjsi i inteligjencs shqiptare, referuar aktakuzs. McGonigal nuk i zbuloi kurr marrdhnien e tij financiare.

  Charles McGonigal, nj veteran i FBI-s prej 22 vitesh, i cili u pensionua n 2018, u arrestua t shtunn n Aeroportin Ndrkombtar John F. Kennedy kur kthehej nga nj udhtim ndrkombtar.

  McGonigal pritet t paraqitet n gjykatn federale n Manhatan ndrsa avokati i tij ka deklaruar se ai sht i pafajshm.


  Si u krye bashkpunimi me oligarkun rus

  Sa i prket akuzave n lidhje me oligarkun rus, aktakuza pretendon se McGonigal u takua pr her t par me prkthyesin rus, Shestakov, n vitin 2018 ndrsa ishte akoma zyrtar n FBI, nprmjet nj oficeri t inteligjencs ruse, i njohur si diplomat n Ministrin e Punve t Jashtme pr Bashkimin Sovjetik dhe Federatn Ruse.

  McGonigal udhtoi n Londr dhe Vjen rreth vitit 2019 pr t’u takuar me Deripaskan dhe t tjer pr t “fshir” oligarkun rus nga lista e sanksioneve t SHBA.

  Ish-agjenti i FBI-s dhe prkthyesi i akuzuar gjithashtu pr t njjtn akuz, Shestakov, u prpoqn t fshehin prfshirjen e tyre me Deripaskan, duke prdorur kompani guaska dhe nnshkrime t falsifikuara pr t marr pagesa nga oligarku rus.

  N vitin 2021, McGonigal dyshohet se po punonte pr t marr skedar t “dark web” pr Deripaskan, t cilat ai tha se mund t zbulonin “asetet e fshehura me vler m shum se 500 milion dollar amerikan” dhe informacione t tjera q McGonigal besonte se do t ishin t vlefshme pr Deripaskan.

  Kjo prpjekje u ndrpre papritmas kur FBI-ja sekuestroi pajisjet e tyre elektronike personale n nntor t atij viti.

  Deripaska, nj aleat i Putinit, u sanksionua nga SHBA n vitin 2018 n prgjigje t ndrhyrjes ruse n zgjedhjet e vitit 2016 dhe u akuzua pr shkelje t sanksioneve amerikane n shtator.

  Ai sht nj nga oligarkt m t njohur n Rusi dhe emri i tij doli gjat hetimit Trump-Rusi n lidhje me zgjedhjet n SHBA. Ai u prmend dhjetra her n raportin e kshilltarit special Robert Mueller, i cili thot se ai sht “n nj linj t ngusht” me Putinin.

  (BalkanWeb)

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,313
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: CNN: Zyrtari i FBI nn akuzn e drejtsis, u korruptua me para nga nj ish-sigurims shqiptar

  “Zri i Ameriks”: Ish-zyrtari i arrestuar i FBI-s dhe lidhjet me Shqiprin. Emra VIP nga Tirana po hetohen n SHBA

  Emri: Capture-94.jpg

Shikime: 136

Madhsia: 31.1 KB

  -Shkruar nga “Zri i Ameriks”-

  T mrkurn, ish zyrtari i lart i kundrzbulimit t FBI-s, Charles McGonigal, arrestuar t shtunn nga autoritetet amerikane, pritet t dal para gjykats n Uashington pr t’u shprehur nse i pranon apo jo akuzat se ka marr para nga nj ish punonjs i shrbimeve inteligjente shqiptare dhe pr lidhjet e tij me zyrtar t tjer n Shqipri.

  T hnn, ai nuk i pranoi akuzat e tjera t ngritura ndaj tij n Nju Jork, se ka shkelur sanksionet amerikane ndaj Rusis duke punuar pr oligarkun rus Oleg Deripaska. Gjykata vendosi q ta lr t lir kundrejt pagess, gjat kohs q do t zhvillohet procesi gjyqsor.

  Charles McGonigal ka punuar pr sektorin e kundrzbulimit t FBI-s, derisa u largua nga FBI-ja n shtator t vitit 2018 dhe ndr t tjera mbulonte edhe Shqiprin dhe Bosnje Hercegovinn.

  Ai akuzohet se ka marr 225 mij dollar nga nj ish-punons i shrbimeve sekrete t Shqipris dhe ka zhvilluar nj sr takimesh me biznesmen dhe politikan n Shqipri, Kosov dhe Bosnje, por pa i raportuar ato sipas rregullave.

  Sipas aktapadis, lidhjet e tij kryesore me Shqiprin jan mbajtur prmes ish zyrtarit shqiptar t shrbimeve sekrete, q n akt-akuz identifikohet si Personi A. Ky person ka paguar edhe pr shpenzimet e tij t udhtimit n Shqipri.

  Akt-padia e br publike dje nga gjykata n Uashington nuk e identifikon m tej Personin A. Por, n baz t nj njoftimi tjetr t shtypit amerikan, n shtator t vitit t kaluar, ku njoftohej se ish zyrtari i FBI-s McGonigal ishte nn hetime, portali “Business Insider” boton kopjen e nj dokumenti t juris s madhe, ku n listn e atyre, q do t thirreshin pr t dshmuar, figuron shtetasi Agron Neza, shqiptaro-amerikan, q dekada t shkuara ka punuar pr shrbimet inteligjente t Shqipris.

  Personi i dyt nga Shqipria, i lidhur me ish zyrtarin e FBI-s, identifikohet n akt-padi si Personi B, i cili “ishte nj shtetas shqiptar, i punsuar nga nj konglomerat kinez energjie. Personi B shrbente si nj kshilltar jozyrtar i Kryeministrit t Shqipris, i cili kishte nj llogari emaili dhe pasaport zyrtare t qeveris shqiptare dhe ka qn ish-zyrtar i lart i qeveris shqiptare.”

  Nse i referohemi srish dokumentit t juris s madhe, n t, personi tjetr, q duhej marr n pyetje sht Dorian Duka, ish zv/ministr pr energjitikn dhe m pas konsulent i pavarur.

  Personi A dhe Personi B, sipas akt-padis, “ishin miq dhe partner biznesi me njri-tjetrin.”

  Sipas dokumentit t akuzs, gjat nj udhtimi n Shqipri n vitin 2017, “m 9 shtator i pandehuri McGonigal u takua me kryeministrin shqiptar [Edi Rama] dhe me Personin B [Dorian Duka]. Me krkes t Personit A [Agron Neza] ai i bri thirrje kryeminisrit t kishte kujdes dhe t mos i jepte lienca pr krkime nafte n Shqipri nj kompanie ruse guack. Personat A dhe B kishin interesa financiar nga vendimi i qeveris shqiptare. I pandehuri McGonigal i dha kryeministrit nj suvenir t FBI-s n prani t personit B”.

  Akt-padia vendos nj lidhje t drejtprdrejt t takimeve t ish zyrtarit t FBI-s me kryeministrin shqiptar n prani t personave t tret A dhe B, q ishin shtetas privat. sht e paqart se prse kryeminstri sht takuar me nj zyrtar t lart t FBI-s n prani t personave privat.

  I pyetur nga Zri i Ameriks, lidhur me marrdhniet e kryeminsitrit me ish zyrtarin e FBI-s, zdhnsi i qeveris mohoi, q takimet t ken patur ndonj lidhje me ato q thuhen n aktpadi:“Si e ka sqaruar edhe m par, kryeministri Edi Rama ka pasur nj raport miqsor me zyrtarin e FBI, me t cilin jan takuar disa her, qoft n Tiran, qoft n New York, po takimet e tyre s’kan pasur asnj lidhje me ka thuhet n akt-padin n fjal lidhur me persona t tjer.”

  Sipas akt-padis, ishte pas ktij udhtimi n Shqipri n shtator q “i pandehuri McGonigal ka mbajtur nj miqsi t vazhdueshme me Kryeministrin [Rama].”

  Sipas akt-akuzs, nga shtatori 2017 deri n mars 2018, McGonigal dhe Kryeministri Rama jan takuar 4 her n Shqipri dhe n SHBA.

  Sipas akt-padis, gjat vizits s shtatorit 2017, McGonigal “u prezantua nga personi A me nj biznesmen dhe politikan shqiptar, i cili i krkoi atij ndihm, q dikush t hetonte pr nj komplot t dyshuar pr t vrar biznesmenin dhe politikanin”.

  Disa jav pas ktyre takimeve, m 5 tetor 2017, sipas akt-padis, “jasht nj restoranti, n nj makin t parkuar n Nju Jork, McGonigal mori afro 80 mij dollar kesh nga Personi A. Po at vjesht ai mori edhe dy pagesa t tjera nga Personi A n shumat 80 mij dollar dhe 65 mij dollar n rezidencn e banorit A. McGonigal i la t kuptohej Personit A se parat do t’ia kthente.”

  Dy muaj pas vizits n Shqipri, m 18 nntor 2017 McGonigal s bashku me nj prokuror nga Departamenti i Drejtsis, takuan dhe morn n intervist n Austri, biznesmenin-politikan, q ai e kishte takuar n shtator n Shqipri. Personi A mori pjes n kt takim si prkthyes.

  Intervista e bisnesmenit-politikan nuk sht raportuar dhe nuk figuron n dokumentet e FBI-s. N t njjtn dit t intervistimit n Austri, po m 18 nntor, McGonigal dhe biznesmeni-politikan, jan takuar edhe n Shqipri, por kt her pa pranin e prokurorit t Departamentit t Drejtsis. Sipas akt-padis “politikani-biznemsmen diskutoi me t pamdehurin McGonigal dhe Personin A pr mundsi biznesi”.

  “M 19 nntor i pandehuri takohet me Personin B pr dark dhe nj dit m pas m 20 nntor takohet me kryeministrin”, sipas akt-padis.

  Menjher pas kthimit nga Shqipria, m 25 nntor, McGonigal informon Prokurorin e Departamentit t Drejtsis, me t cilin takoi politikanin-biznesmen n Austri, pr nj hetim t mundshm kriminal pr nj shtetas amerikan, q ishte regjistruar pr t br lobizm “pr nj parti q nuk ishte e kryeministrit Rama”. Sipas akt-padis, nj dit m hert McGonigal kishte marr informacion pr kt lobist nga Personi B.

  N akt-padi nuk identifikohet lobuesi amerikan dhe as partia shqiptare. Por m 14 nntor t vitit 2017, lobisti Nick Muzin, depozitoi n Departamentin e Drejtsis, ndonse me vones, dokumentet mbi aktivitetin lobues t disa muajve m par pr llogari t PD-s, i cili m pas sht br subjekt hetimi n Shqipri pr origjinn e parave.

  N akt-padin ndaj McGonigal, prmendet se n dhjetor t vitit 2017 ai sht takuar n Uashington me personin A dhe zyrtar t qeveris shqiptare dhe n Nju Jork me Personin A dhe kryeministrin Rama.

  M 4 janar 2018, sipas akt-akuzs, McGonigal mori informacion pr lobistin amerikan nga Personi A dhe t nesrmen ia drgoi informacionin nj agjenti tjetr t zyrs s FBI-s n Nju Jork.

  M 22 janar ai mori prsri informacion nga Personi A pr lobistin dhe ia drgoi nj vartsi. Personi A, sipas akuzs e kishte marr informacionin nga zyra e Kryeministrit t Shqipris.

  Sipas akt-padis “m 26 shkurt 2018, zyra e FBI-s n Nju Jork hap zyrtarisht hetime t prqendruar tek lobisti amerikan me krkesn dhe nn udhzimin e zotit McGonigal. M pas Personi A u identifikua si burim konfidencial n mbshtetje t hetimit. Persomni A i ka ofruar informacione zyrs s FBI-s n Nju Jork gjat hetimit.”

  Po sipas akt-padis “M pas Personi B ndihmoi n organizimin e nj takimi mes zyrs s FBI-s n Nju Jork dhe dshmitarve n Evrop, duke paguar mes t tjerash pr shpenzime udhtimi t dshmitarve”.

  M 25 qershor 2018, i pandehuri McGonigal, i ka propozuar personit A q t nnshkruaj nj kontrat me nj individ nga Bosnia t indentifikuar si Personi D n mnyr q n kompanin e personit A t depozitoheshin 500 mij dollar nga Personi D dhe firma e tij farmaceutike pr t mundsuar nj takim mes Personit D dhe nj prfaqsuesi t delegacionit amerikan n OKB.

  Ndrkoh q n muajin prill, McGonigal ishte takuar n Gjermani me dy individ nga Bosnja, Personin C dhe Personin D, t cilt kishin lrkuar t takoheshin me ambasadoren amerikane n OKB-s, ose ndonj zyrtar tjetr t lart pr nj shjte politike pr Bosnje Hercegovinn.

  Akuzat pr shkeljen e sanksioneve ndaj Rusis

  Akt-padia tjetr ndaj ish zyrtarit t lart t FBI-s ka lidhje me ndihmn pr oligarkun rus, Oleg Deripaska, n shkelje t sanksioneve amerikane. Aktiviteti i tij n favor t miliarderit rus sht zhvilluar pasi ishte larguar nga FBI-ja. Ai akuzohet se ka bashkpunuar me nj ish diplomat rus, Sergey Shestakov, q tashm punonte si prkthyes pr miliaderin rus Oleg Deripaska.

  N ose rreth gushtit 2021, McGonigal, Shestakov dhe nj person i identifikuar si Agjenti 1 (Kshilltar i Deripaskas) hartuan dhe ekzekutuan nj kontrat, sipas s cils nj Korporat e Qipros do t’i paguante nj Kompani n Nju Xhersi 51,280 dollar paraprakisht dhe m pas 41,790 mij do muaj pr informacione zbulimi biznesi me interes pr korporatn ruse. Megjithse pagesat do t’i jepeshin McGonigalit dhe Shestakovit n emr t Deripaskas, asnjri prej tyre nuk prmendet n kontrat.

  Sipas akt-padis s Nju Jorkut, kompania e Nju Xhersit sht n pronsi t nj “Miku” t zotit McGonigal. “Miku” kishte ndihmuar q McGonigal t angazhohej me kompanin e Nju Xhersit, ndrsa ai ishte ende agjent me FBI-n.

  N nj dokument t Departamentit t Drejtsis, ku depozitohen aktivitetet e lobimit pr qeverit e huaja, (FARA) t depozituar nga Shestakovi, ndonse prmbahen pak hollsi, prmendet emri Charls McGonigal dhe firma “Spectrum Risk Solutions”.

  Kjo firm, n dokumentin e juris s madhe t dal vitin e kaluar, figuron si kompani e Agron Nezs.

  Sipas akt-padis s Nju Jorkut, McGonigal i ka than Shestakovit se “nuk e kishte informuar “Mikun” se po prdorte Kompanin e tij pr t marr parat nga kontrata. Shestakov falsifikoi firmn e Mikut pa dijen apo miratimin e tij. M pas kur Miku i krkoi McGonigalit t shpjegonte se pse Banka Ruse po i bnte pagesa Kompanis s Nju Xhersit, McGonigal tha se pagesa ishte pr pun “Legjitime” q ai po bnte pr nj “pasanik rus”. Miku m pas pranoi q t prdorej Kompania e tij dhe transferoi fonde n prputhje me kontratn, nn udhzimin e McGonigalit, pr at dhe Shestakovin.

  Zeri i Amerikes

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,313
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: CNN: Zyrtari i FBI nn akuzn e drejtsis, u korruptua me para nga nj ish-sigurims shqiptar

  Reagon Rama pas akuzave pr lidhje me ish-zyrtarin e FBI

  Emri: sdgfsdgsdfgherh-1068x700-transformed-750x492-1.jpg

Shikime: 140

Madhsia: 39.4 KB

  Pas akuzave t opozits ndaj kryeministrit n lidhje me nj izh-zyrtar t lart t FBI, ka reaguar kryeministri Rama.

  Ai shkruan:

  Emri: Capture-95.png

Shikime: 112

Madhsia: 135.3 KB

  Koha Jone

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,313
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Zri i Ameriks bn publike emrat e shqiptarve q paguan agjentin e FBI q takoi Ramn

  A po merret Rama nn hetim nga FBI? Gazetarja e VOA nxjerr t dhnat e dosjes  Gazetarja e Zrit t Ameriks Keida Kostreci tha n emisionin Now n Euronews Albania se implikimi i Shqipris dhe kryeministrit shqiptar n aktakuzn e departamentit t drejtsis ndaj ish-zyrtarit t FBI Charles McGonigal sht pasqyruar gjersisht n mediat amerikane.

  Kostreci u shpreh se nuk sht e qart nse edhe kryeministri Edi Rama po hetohet lidhur me kt shtje por n aktakuz del qart implikimi i kreut t qeveris shqiptare.

  “S’e di n ka gjasa q t hetohet edhe Rama, por nga aktakuza sht e qart takimi me kryeministrin e Shqipris, takimet me t prmenden me detaje. Vet Rama e ka pranuar q ka pasur kontakte miqsore me ish-agjentin e FBI, por n SHBA veprimet e tij nuk shihen normale, duke i cilsuar shkelje t ligjit t FBI. Ish-agjenti ka krkuar para nga personi q ka lehtsuar kontaktin me kryeministrin dhe kjo sht nj shkelje”, tha Kostreci.

  Euronews

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,313
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: CNN: Zyrtari i FBI nn akuzn e drejtsis, u korruptua me para nga nj ish-sigurims shqiptar

  Andi Bushati: Pse Edi Rama nga sot sht i trembur, ndryshe nga asnjher tjetr  Analisti Andi Bushati deklaroi se nga sot, kryeministri Edi Rama sht i trembur, ndryshe nga asnjher tjetr.

  N emisionin “Now” n Euronews Albania, Bushati, duke iu referuar statusit t Rams pas arrestimit t ish-zyrtarit t FBI-s, u shpreh se kreu i qeveris nuk e di se far provash mund t ken t tjert pr t.

  “Un, n kndvshtrimin tim modest mu duk m i paqet se kurr. Pse? Edi Rama q njoh un dhe besoj se njihni dhe ju, sht ai q zihet me fansat e Facebook-ut. Pra, kur dikush e shan, e kritikon n Facebook, ai kthehet me fjalime t gjata.

  Thelbi i statusit q kishte br, ishte i nj njeriu q nuk e di se far provash kan t tjert pr t. Prandaj, rezervohet pr t mos folur. Thelbi sht, un nuk dua t flas”, theksoi ai.

  Euronews

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,313
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Zri i Ameriks bn publike emrat e shqiptarve q paguan agjentin e FBI q takoi Ramn

  Dosja e plot e zyrtarit t lart t FBI t arrestuar: Takimet me Ramn n Tiran dhe darka n Uashington. Me nj makin t parkuar n Nju Jork…

  Emri: rama-me-shefin-e-FBI.jpg

Shikime: 132

Madhsia: 38.7 KB

  Charles McGonigal u b nj nga zyrtart m t lart t FBI-s q u vendos nn akuz n t gjith historin e agjencis s famshme t hnn n dark pasi hetuesit zbuluan se ka prfituar shuma t mdha parash nga nj oligark rus dhe nga nj shqiptar.

  Ai ka prfituar udhtime me shpenzime t mbuluara n Tiran, Kosov dhe Bosnj, shpenzime q duket se jan mbuluar nga nj shqiptar, ndrsa takimet me Ramn duket se jan organizuar nga nj shqiptar tjetr, i cili prshkruhet si “kshilltar joformal” i Rams.

  DOSJA

  Personi A ishte nj shtetas i Shteteve t Bashkuara t natyralizuar, i lindur n Shqipri dhe banues n Nju Xhersi. Personi A kishte qen punonjs i nj agjencie t inteligjencs shqiptare disa dekada m par.

  Kompania A ishte nj organizat biznesi n Delaare e regjistruar nga Personi A n janar 2018.

  Personi B ishte nj shtetas shqiptar i punsuar nga nj konglomerat energjetik kinez. Personi B vepronte si kshilltar jozyrtar i Kryeministrit t Shqipris, duke mbajtur nj llogari zyrtare e-maili dhe pasaport t qeveris shqiptare dhe ishte nj ish-zyrtar i lart i qeveris shqiptare. Personi A dhe personi B ishin miq dhe bashkpuntor biznesi me njri-tjetrin.

  ***

  Duke filluar jo m von se gushti 2017, dhe duke vazhduar m pas deri t paktn m 6 maj 2019, n Distriktin e Kolumbis dhe gjetk, n nj shtje brenda juridiksionit t Degs Ekzekutive t Qeveris s Shteteve t Bashkuara, i pandehuri Charles McGonigal bri me vetdije dhe falsifikonte, fshehte dhe mbulonte me dashje faktet materiale me mashtrim, domethn, McGonigal fshehu vazhdimisht aspekte t marrdhnies s tij me Personin A q ai kishte pr detyr t zbulonte q krijoi nj konflikt aktual dhe t dukshm interesi midis detyrave t tij zyrtare n FBI, dhe interesat e tij private duke prfshir at q McGonigal pranoi m shum se 225,000 dollar nga Personi A; udhtoi me Personin A n Evrop; dhe vendosi marrdhnie t vazhdueshme me shtetas t huaj t prezantuar me t nga personi A dhe bashkpuntort e personit A.

  Qllimi i Skems

  Qllimi i skems ishte q i pandehuri McGonigal t fshihte nga FBI-ja dhe nga publiku, informacione materiale, q sht, natyra e marrdhnies s tij me Personin A, pr t prfshir marrjen e t paktn 225,000 dollarve nga personi A, udhtimi me personin A n Evrop dhe marrdhniet e vazhdueshme me shtetas t huaj t prezantuara me t nga personi A dhe bashkpuntort e personit A, t cilat i pandehuri McGonigal duhej t raportonte dhe t cilat krijuan nj konflikt aktual dhe t dukshm interesi midis detyrave zyrtare t t pandehurit McGonigal dhe interesave t tij private financiare.

  Midis shtatorit 2017 dhe qershorit 2018, i pandehuri McGonigal dorzoi dhe bri q t dorzoheshin formulart FD-772 dhe FD-772b q falsifikonin, fshihnin dhe mbulonin marrdhnien dhe udhtimin e tij me Personin A. Pra, n t njjtn koh me periudhn kohore kur ishin parat. i pandehuri McGonigal udhtoi me Personin A n Shqipri dhe vende t tjera t Evrops n disa raste dhe raportoi n mnyr t rreme natyrn dhe qllimin e udhtimit n FBI n formulart FD-772 dhe FD-772b, duke prfshir: dshtimin pr t identifikon Personin A si shoqrues udhtimi, duke dshtuar n identifikimin e vendeve t vizituara, duke karakterizuar n mnyr t rreme qllimin e udhtimit dhe duke raportuar n mnyr t rreme se nuk do t kishte kontakte t huaja t raportueshme gjat udhtimit, pavarsisht se i pandehuri McGonigal kishte ndrmend t takohej dhe takohej me shtetas t huaj, duke prfshir ndr t tjera Personin B, me t cilin i pandehuri McGonigal kishte nj marrdhnie t vazhdueshme.

  Mes t paktn gushtit 2017 dhe shtatorit 2018, i pandehuri McGonigal gjithashtu nuk arriti t zbulonte kontaktet e vazhdueshme me shtetas t huaj duke prdorur formularin FD-981 si krkohet.

  i pandehuri McGonigal u angazhua n nj marrdhnie financiare private me Personin A q n fakt ose n dukje binte ndesh me detyrat e tij zyrtare t FBI-s. Pr shembull, ndr t tjera, i pandehuri McGonigal bri q FBI-NY t hapte nj hetim penal t nj shtetasi amerikan, n t cilin Personi A do t shrbente si nj burim njerzor konfidencial, dhe i pandehuri McGonigal u prpoq t organizonte nj takim midis personave C dhe D.


  Ekzekutimi i skems

  N vazhdim t skems pr t fshehur natyrn e marrdhnies s tij me Personin A q i pandehuri McGonigal kishte pr detyr t zbulonte dhe t prmbushte qllimin e saj, i pandehuri McGonigal kreu dhe shkaktoi kryerjen e veprimeve t mposhtme, ndr t tjera:

  Jo m von se gushti 2017, i pandehuri McGonigal u takua me Personin A dhe pyeti nse Personi A mund t’i siguronte para atij.

  M 5 shtator 2017, i pandehuri McGonigal dorzoi nj formular FD-772 n FBI pr udhtimin e ardhshm “jozyrtar” n Shqipri. Paraqitja n mnyr t gabuar nuk arriti: (a) t identifikonte se Personi A do t ishte nj shoqrues udhtimi, (b) t deklaronte se akomodimi do t sigurohej pa pages dhe kush do t paguante pr t, (c) t deklaronte se i pandehuri McGonigal do t ishte duke udhtuar n Kosov prve Shqipris, dhe (d) t identifikoj do kontakt t huaj t pritshm t raportueshm, duke prfshir Personin B, ose ndonj shtetas tjetr t huaj me t cilin i pandehuri McGonigal kishte nj marrdhnie t vazhdueshme.

  M 7 shtator 2017, i pandehuri McGonigal u takua me Personin A dhe diskutoi se Personi A po punonte pr parat dhe se Personi A mund t’ia siguronte McGonigalit pak nga pak.

  M dat 7 shtator 2017, i pandehuri McGonigal ka udhtuar me avion me personin A nga Shtetet e Bashkuara pr n Shqipri, ku gjat disa ditve n vijim jan takuar me personin B dhe shtetas t tjer t huaj. As McGonigal dhe as FBI nuk kan paguar pr strehimin e McGonigal gjat kohs q ishte n Shqipri.

  M 9 shtator 2017, n Shqipri, i pandehuri McGonigal sht takuar me personin B dhe kryeministrin e Shqipris. Me krkes t personit A, i pandehuri McGonigal i krkoi Kryeministrit t Shqipris q t ishte i kujdesshm pr dhnien e licencave pr shpimin e vendburimeve t nafts n Shqipri pr kompanit ruse t frontit. Personi A dhe personi B kishin t dy interes financiar n vendimet e Qeveris s Shqipris pr dhnien e licencave t shpimit t fushs s nafts. i pandehuri McGonigal i ka ofruar Kryeministrit t Shqipris pajisje t FBI-s n prani t personit B.

  N shtator 2017, n Shqipri, i pandehuri McGonigal u prezantua nga Personi A me nj biznesmen dhe politikan shqiptar, i cili i tha t pandehurit McGonigal se donte q dikush t hetonte nj komplot t dyshuar pr t vrar biznesmenin dhe politikanin shqiptar.

  M 10 shtator 2017, i pandehuri McGonigal udhtoi me makin nga Shqipria pr n Kosov, s bashku me personin A dhe t tjer, ku i pandehuri McGonigal u takua me dhe i dha mjetet e FBI-s pr nj politikan kosovar. Menjher pas ktij udhtimi n Kosov, i pandehuri McGonigal dhe personi A, duke udhtuar s bashku, jan kthyer n Shtetet e Bashkuara.

  Pas udhtimit t tij n Shqipri n shtator, i pandehuri McGonigal mbajti nj marrdhnie t vazhdueshme me Kryeministrin e Shqipris.
  M 5 tetor 2017, jasht nj restoranti, n nj makin t parkuar n qytetin e Nju Jorkut, i pandehuri McGonigal mori afrsisht 80,000 dollar nga Personi A. N vjeshtn e vitit 2017, n rezidencn e Personit A n Nju Xhersi, i pandehuri McGonigal mori edhe dy her t tjera para t gatshme nga Personi A, n shumn rreth 80,000 dhe 65,000 dollar. i pandehuri McGonigal i kishte treguar personit A se parat do t ktheheshin.

  M 16 tetor 2017, i pandehuri McGonigal dorzoi nj FD-772b n lidhje me udhtimin e tij n shtator n Shqipri dhe Kosov. Parashtresa n mnyr t gabuar nuk zbuloi se i pandehuri McGonigal ishte takuar me Kryeministrin e Shqipris n Shqipri dhe me nj politikan kosovar n Kosov dhe mohoi n mnyr t rreme q i pandehuri McGonigal t’i kishte zbuluar punsimin e tij nj shtetasi t huaj jasht biznesit zyrtar t FBI-s.

  M 15 nntor 2017, i pandehuri McGonigal dorzoi nj FD-772 pr udhtimin e ardhshm “zyrtar” n Austri. Paraqitja n mnyr t gabuar nuk arriti: (a) t identifikonte q Personi A do t ishte shoqrues udhtimi, (b) t identifikonte se do akomodim ose akomodim do t sigurohej pa pages ose kush do t paguante pr to, (c) deklaronte se i pandehuri McGonigal do t t udhtoj n Shqipri prve Austris dhe (d) t identifikoj do kontakt t jashtm t parashikuar t raportueshm.

  M 17 nntor 2017, i pandehuri McGonigal udhtoi me avion pr n Austri.

  M 18 nntor 2017, i pandehuri McGonigal dhe nj prokuror i Departamentit t Drejtsis intervistuan t njjtin biznesmen shqiptar dhe politikani i pandehur McGonigal q kishte takuar gjat udhtimit t tij n shtator 2017. Personi A mori pjes n intervist si prkthyes. Asnj dokument q autorizonte ose financonte shrbimet e interpretimit nuk iu dorzua FBI-s nga i pandehuri McGonigal. FBI nuk ka t dhna zyrtare t intervists.

  M 18 nntor 2017, pas intervistimit, i pandehuri McGonigal dhe personi A kan udhtuar me avion nga Austria n Shqipri, ku jan takuar srish me t njjtin biznesmen dhe politikan shqiptar, kt her pa pjesmarrjen e prokurorit t Departamentit t Drejtsis. Biznesmeni dhe politikani shqiptar diskutuan mundsit e biznesit me – t pandehurin McGonigal dhe Personin A.

  M 19 nntor 2017, i pandehuri McGonigal u takua me personin B n Shqipri pr dark dhe pije.

  M 20 nntor 2017, i pandehuri McGonigal u takua me Kryeministrin e Shqipria n Shqipri.

  M 21 nntor 2017, i pandehuri McGonigal ka udhtuar me avion nga Shqipria pr n Austri, dhe m pas u kthye n Shtetet e Bashkuara. As McGonigal, as FBI, nuk paguan strehimin e McGonigal-it ndrsa ai ishte n Shqipri.

  | M 25 nntor 2017, i pandehuri McGonigal informoi Departamentin e Drejtsis, prokurori i prmendur m lart, pr nj hetim t ri t mundshm penal q prfshin nj shtetas amerikan i cili ishte regjistruar pr t kryer pun lobimi n Shtetet e Bashkuara n emr t nj partie politike shqiptare e ndryshme nga ajo n t ciln ishte antar kryeministri. Nj dit m par, ai mori informacion nga Personi B n lidhje me qytetarin lobist amerikan.

  N dhjetor 2017, McGonigal darkoi n Uashington, D.C. me personin A dhe Zyrtar t qeveris shqiptare dhe darkuan n Ne York City me Personin A dhe Kryeministrin e Shqipris.
  M 4 janar 2018, i pandehuri McGonigal mori informacion n lidhje me qytetarin amerikan q ishte lobisit dhe e kishte origjinn nga Personi A, dhe ai ia prcolli informacionin nj agjenti tjetr special t FBI NY t nesrmen.

  M 22 janar 2018, i pandehuri McGonigal paraqiti nj formular FD-772b n lidhje me Udhtimin e nntorit n Austri i prmendur m sipr. Parashtresa n mnyr t gabuar nuk e zbuloi q i pandehuri McGonigal kishte udhtuar si n Shqipri ashtu edhe n Austri, ose q ishte takuar me t dy, Personin B ose Kryeministrin e Shqipris.
  Nga 21 shkurt 2018, deri m 24 shkurt 2018, i pandehuri McGonigal udhtoi me personin A n Shqipri, por ai nuk e raportoi udhtimin n FBI si krkohej duke prdorur Format FD-772 ose FD-772b.

  M 26 shkurt 2018, FBI-NY hapi zyrtarisht nj hetim penal u prqendrua n lobistin qytetar amerikan me krkesn e t pandehurit McGonigal dhe me udhzimin e tij. Personi A u identifikua m von nga FBI-NY si nj burim njerzor konfidencial q e mbshtet hetimin dhe Personi A i dha informacion FBI-NY gjat hetimit. Personi B m von ndihmoi n lehtsimin e nj takimi midis FBI-NY dhe dshmitarve t vendosur n Evrop duke paguar shpenzimet e udhtimit t dshmitarit.

  | M 4 mars 2018, i pandehuri McGonigal darkoi n Uashington, DC, me, midis t tjerve, Personin A, Kryeministrin e Shqipris dhe nj ish-agjent special i FBI-s q punonte n nj firm ndrkombtare shrbimesh profesionale.

  Nga 26 prilli 2018, deri m 2 maj 2018, i pandehuri McGonigal udhtoi me Personin A n Evrop, prfshir Shqiprin, por nuk e raportoi udhtimin n FBI si krkohej duke prdorur format FD-772 ose FD-772b.

  47, M 10 qershor 2018, i pandehuri McGonigal dorzoi nj formular OGE-278 q gabimisht nuk arriti t prfshij ndonj informacion n lidhje me rreth 225,000 dollar q ai kishte marr nga personi A.

  M 6 maj 2019, rreth nnt muaj pas daljes n pension nga FBI, i pandehuri McGonigal dorzoi nj formular OGE-278 q n mnyr t gabuar nuk prfshinte ndonj informacion rreth tij prafrsisht 225,000 dollar q ai kishte marr nga Personi A ose si aktiv ose detyrim.

  Balkanweb

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,313
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Zri i Ameriks bn publike emrat e shqiptarve q paguan agjentin e FBI q takoi Ramn

  Arrestimi i ish-zyrtarit t FBI/ Kikia: Mori para nga njerz t Rams pr t hetuar shtjen e lobimit rus n PD

  Gazetari Mentor Kikia ka komentuar arrestimin e ish-zyrtarit t lart t FBI, Charles McGonigal dhe lidhje n e tij me Shqiprin.

  I ftuar n emisionin “Open” n News24 me gazetaren Eni Vasili, Kikia ka deklaruar se pjesa m e rnd e gjith ksaj historie, sht nse vrtetohet se ish-zyrtari ka marr pr t ndikuar n raportet e brendshme politike n Shqipri.

  Ai ka shtuar se zoti McGonigal ka qen personi i cili ka marr para nga njerz t besuar t kryeministrit Edi Rama pr t hetuar shtjen e lobit rus n Partin Demokratike.

  “E rnd pr SHBA. Potencialin dhe barrn e njohjeve dhe krediteve q ka pasur i ka shfrytzuar pr t br biznes edhe pasi e ka ln detyrn shtetrore. Kjo ka dy dimensione, pjesa q lidhet me Rusin q pr ne ka vetm rndsi historike. Ka marr para duke krijuar kompani t regjistruar n parajsa fiskale.

  Dimensioni shqiptar lidhet me lobim pr kompanit kineze q t investoheshin n Shqipri. N pamje t par duket se nuk ka shkelje, por kjo sht shkelje e ligjit amerikan.
  Edhe sikur ta quajm nj lobist q lobon pr kompanit q punon, pjesa m e rnd mbetet nse vrtetohet q ish-zyrtari sht korruptuar nga qeveria shqiptare pr t ndikuar n raportet e brendshme politike. Prapa shtjes s Nik Muzin sht ky zyrtar dhe ka marr para nga njerz t besuar t Rams pr ta hetuar kt shtje”, ka deklaruar ai.

  (BalkanWeb)

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,313
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Zri i Ameriks bn publike emrat e shqiptarve q paguan agjentin e FBI q takoi Ramn

  Arrestimet n FBI/Hetimet amerikane nxjerrin edhe nj politikan-biznesmen t PS. Pritet ekstradimi i tij para drejtsis amerikane

  “Zri i Ameriks”, media m e fuqishme n bot, ka botuar dje nj material q lidhet me arrestimin e nj ish-zyrtari t lart t FBI ku, sipas VOA, prve t tjerave ka marr edhe ryshfete nga Shqipria n shuma t mdha n dollar.

  Ja se far shkruan ndr t tjera VOA: ”T mrkurn, ish zyrtari i lart i kundrzbulimit t FBI-s, Charles McGonigal, arrestuar t shtunn nga autoritetet amerikane, pritet t dal para gjykats n Uashington pr t’u shprehur nse i pranon apo jo akuzat se ka marr para nga nj ish punonjs i shrbimeve inteligjente shqiptare dhe pr lidhjet e tij me zyrtar t tjer n Shqipri.

  T hnn, ai nuk i pranoi akuzat e tjera t ngritura ndaj tij n Nju Jork, se ka shkelur sanksionet amerikane ndaj Rusis duke punuar pr oligarkun rus Oleg Deripaska. Gjykata vendosi q ta lr t lir kundrejt pagess, gjat kohs q do t zhvillohet procesi gjyqsor.

  Charles McGonigal ka punuar pr sektorin e kundrzbulimit t FBI-s, derisa u largua nga FBI-ja n shtator t vitit 2018 dhe ndr t tjera mbulonte edhe Shqiprin dhe Bosnje Hercegovinn.

  Ai akuzohet se ka marr 225 mij dollar nga nj ish-punons i shrbimeve sekrete t Shqipris dhe ka zhvilluar nj sr takimesh me biznesmen dhe politikan n Shqipri, Kosov dhe Bosnje, por pa i raportuar ato sipas rregullave.

  Sipas aktapadis, lidhjet e tij kryesore me Shqiprin jan mbajtur prmes ish zyrtarit shqiptar t shrbimeve sekrete, q n akt-akuz identifikohet si Personi A. Ky person ka paguar edhe pr shpenzimet e tij t udhtimit n Shqipri.

  Akt-padia e br publike dje nga gjykata n Uashington nuk e identifikon m tej Personin A. Por, n baz t nj njoftimi tjetr t shtypit amerikan, n shtator t vitit t kaluar, ku njoftohej se ish zyrtari i FBI-s McGonigal ishte nn hetime, portali “Business Insider” boton kopjen e nj dokumenti t juris s madhe, ku n listn e atyre, q do t thirreshin pr t dshmuar, figuron shtetasi Agron Neza, shqiptaro-amerikan, q dekada t shkuara ka punuar pr shrbimet inteligjente t Shqipris.

  Personi i dyt nga Shqipria, i lidhur me ish zyrtarin e FBI-s, identifikohet n akt-padi si Personi B, i cili “ishte nj shtetas shqiptar, i punsuar nga nj konglomerat kinez energjie. Personi B shrbente si nj kshilltar jozyrtar i Kryeministrit t Shqipris, i cili kishte nj llogari emaili dhe pasaport zyrtare t qeveris shqiptare dhe ka qn ish-zyrtar i lart i qeveris shqiptare.”

  Nse i referohemi srish dokumentit t juris s madhe, n t, personi tjetr, q duhej marr n pyetje sht Dorian Duka, ish zv/ministr pr energjitikn dhe m pas konsulent i pavarur.

  Personi A dhe Personi B, sipas akt-padis, “ishin miq dhe partner biznesi me njri-tjetrin.”- vazhdon “Zri i Ameriks”.

  Por nga hetimet del nj politikan-biznesmen q ka luajtur fijet dhe q sipas burimeve amerikane ai do t krkohet t ekstradohet n SHBA pr llogari t ktij hetimi.

  Ndonse n materialin e publikuar nga “Zri i Ameriks” nuk thuhet emri i ktij politikani-biznesmen, prsri n qarqet e mazhorancs e dijn emrin dhe kan filluar t gjith ti mbyllin celularin, pasi ai ka koh q survejohet pr llogari t drejtsis s SHBA.

  Koha Jone

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,313
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Socialistt e Rams i z frika: FBI krkon arrestimin e ekstradimin e nj biznesmeni socialist

  “Zri i Ameriks”: Ish-zyrtari i arrestuar i FBI-s dhe lidhjet me Shqiprin. Emra VIP nga Tirana po hetohen n SHBA

  -Shkruar nga “Zri i Ameriks”-

  T mrkurn, ish zyrtari i lart i kundrzbulimit t FBI-s, Charles McGonigal, arrestuar t shtunn nga autoritetet amerikane, pritet t dal para gjykats n Uashington pr t’u shprehur nse i pranon apo jo akuzat se ka marr para nga nj ish punonjs i shrbimeve inteligjente shqiptare dhe pr lidhjet e tij me zyrtar t tjer n Shqipri.

  T hnn, ai nuk i pranoi akuzat e tjera t ngritura ndaj tij n Nju Jork, se ka shkelur sanksionet amerikane ndaj Rusis duke punuar pr oligarkun rus Oleg Deripaska. Gjykata vendosi q ta lr t lir kundrejt pagess, gjat kohs q do t zhvillohet procesi gjyqsor.

  Charles McGonigal ka punuar pr sektorin e kundrzbulimit t FBI-s, derisa u largua nga FBI-ja n shtator t vitit 2018 dhe ndr t tjera mbulonte edhe Shqiprin dhe Bosnje Hercegovinn.

  Ai akuzohet se ka marr 225 mij dollar nga nj ish-punons i shrbimeve sekrete t Shqipris dhe ka zhvilluar nj sr takimesh me biznesmen dhe politikan n Shqipri, Kosov dhe Bosnje, por pa i raportuar ato sipas rregullave.

  Sipas aktapadis, lidhjet e tij kryesore me Shqiprin jan mbajtur prmes ish zyrtarit shqiptar t shrbimeve sekrete, q n akt-akuz identifikohet si Personi A. Ky person ka paguar edhe pr shpenzimet e tij t udhtimit n Shqipri.

  Akt-padia e br publike dje nga gjykata n Uashington nuk e identifikon m tej Personin A. Por, n baz t nj njoftimi tjetr t shtypit amerikan, n shtator t vitit t kaluar, ku njoftohej se ish zyrtari i FBI-s McGonigal ishte nn hetime, portali “Business Insider” boton kopjen e nj dokumenti t juris s madhe, ku n listn e atyre, q do t thirreshin pr t dshmuar, figuron shtetasi Agron Neza, shqiptaro-amerikan, q dekada t shkuara ka punuar pr shrbimet inteligjente t Shqipris.

  Personi i dyt nga Shqipria, i lidhur me ish zyrtarin e FBI-s, identifikohet n akt-padi si Personi B, i cili “ishte nj shtetas shqiptar, i punsuar nga nj konglomerat kinez energjie. Personi B shrbente si nj kshilltar jozyrtar i Kryeministrit t Shqipris, i cili kishte nj llogari emaili dhe pasaport zyrtare t qeveris shqiptare dhe ka qn ish-zyrtar i lart i qeveris shqiptare.”

  Nse i referohemi srish dokumentit t juris s madhe, n t, personi tjetr, q duhej marr n pyetje sht Dorian Duka, ish zv/ministr pr energjitikn dhe m pas konsulent i pavarur.

  Personi A dhe Personi B, sipas akt-padis, “ishin miq dhe partner biznesi me njri-tjetrin.”

  Sipas dokumentit t akuzs, gjat nj udhtimi n Shqipri n vitin 2017, “m 9 shtator i pandehuri McGonigal u takua me kryeministrin shqiptar [Edi Rama] dhe me Personin B [Dorian Duka]. Me krkes t Personit A [Agron Neza] ai i bri thirrje kryeminisrit t kishte kujdes dhe t mos i jepte lienca pr krkime nafte n Shqipri nj kompanie ruse guack. Personat A dhe B kishin interesa financiar nga vendimi i qeveris shqiptare. I pandehuri McGonigal i dha kryeministrit nj suvenir t FBI-s n prani t personit B”.

  Akt-padia vendos nj lidhje t drejtprdrejt t takimeve t ish zyrtarit t FBI-s me kryeministrin shqiptar n prani t personave t tret A dhe B, q ishin shtetas privat. sht e paqart se prse kryeminstri sht takuar me nj zyrtar t lart t FBI-s n prani t personave privat.

  I pyetur nga Zri i Ameriks, lidhur me marrdhniet e kryeminsitrit me ish zyrtarin e FBI-s, zdhnsi i qeveris mohoi, q takimet t ken patur ndonj lidhje me ato q thuhen n aktpadi:“Si e ka sqaruar edhe m par, kryeministri Edi Rama ka pasur nj raport miqsor me zyrtarin e FBI, me t cilin jan takuar disa her, qoft n Tiran, qoft n New York, po takimet e tyre s’kan pasur asnj lidhje me ka thuhet n akt-padin n fjal lidhur me persona t tjer.”

  Sipas akt-padis, ishte pas ktij udhtimi n Shqipri n shtator q “i pandehuri McGonigal ka mbajtur nj miqsi t vazhdueshme me Kryeministrin [Rama].”

  Sipas akt-akuzs, nga shtatori 2017 deri n mars 2018, McGonigal dhe Kryeministri Rama jan takuar 4 her n Shqipri dhe n SHBA.

  Sipas akt-padis, gjat vizits s shtatorit 2017, McGonigal “u prezantua nga personi A me nj biznesmen dhe politikan shqiptar, i cili i krkoi atij ndihm, q dikush t hetonte pr nj komplot t dyshuar pr t vrar biznesmenin dhe politikanin”.

  Disa jav pas ktyre takimeve, m 5 tetor 2017, sipas akt-padis, “jasht nj restoranti, n nj makin t parkuar n Nju Jork, McGonigal mori afro 80 mij dollar kesh nga Personi A. Po at vjesht ai mori edhe dy pagesa t tjera nga Personi A n shumat 80 mij dollar dhe 65 mij dollar n rezidencn e banorit A. McGonigal i la t kuptohej Personit A se parat do t’ia kthente.”

  Dy muaj pas vizits n Shqipri, m 18 nntor 2017 McGonigal s bashku me nj prokuror nga Departamenti i Drejtsis, takuan dhe morn n intervist n Austri, biznesmenin-politikan, q ai e kishte takuar n shtator n Shqipri. Personi A mori pjes n kt takim si prkthyes.

  Intervista e bisnesmenit-politikan nuk sht raportuar dhe nuk figuron n dokumentet e FBI-s. N t njjtn dit t intervistimit n Austri, po m 18 nntor, McGonigal dhe biznesmeni-politikan, jan takuar edhe n Shqipri, por kt her pa pranin e prokurorit t Departamentit t Drejtsis. Sipas akt-padis “politikani-biznemsmen diskutoi me t pamdehurin McGonigal dhe Personin A pr mundsi biznesi”.

  “M 19 nntor i pandehuri takohet me Personin B pr dark dhe nj dit m pas m 20 nntor takohet me kryeministrin”, sipas akt-padis.

  Menjher pas kthimit nga Shqipria, m 25 nntor, McGonigal informon Prokurorin e Departamentit t Drejtsis, me t cilin takoi politikanin-biznesmen n Austri, pr nj hetim t mundshm kriminal pr nj shtetas amerikan, q ishte regjistruar pr t br lobizm “pr nj parti q nuk ishte e kryeministrit Rama”. Sipas akt-padis, nj dit m hert McGonigal kishte marr informacion pr kt lobist nga Personi B.

  N akt-padi nuk identifikohet lobuesi amerikan dhe as partia shqiptare. Por m 14 nntor t vitit 2017, lobisti Nick Muzin, depozitoi n Departamentin e Drejtsis, ndonse me vones, dokumentet mbi aktivitetin lobues t disa muajve m par pr llogari t PD-s, i cili m pas sht br subjekt hetimi n Shqipri pr origjinn e parave.

  N akt-padin ndaj McGonigal, prmendet se n dhjetor t vitit 2017 ai sht takuar n Uashington me personin A dhe zyrtar t qeveris shqiptare dhe n Nju Jork me Personin A dhe kryeministrin Rama.

  M 4 janar 2018, sipas akt-akuzs, McGonigal mori informacion pr lobistin amerikan nga Personi A dhe t nesrmen ia drgoi informacionin nj agjenti tjetr t zyrs s FBI-s n Nju Jork.

  M 22 janar ai mori prsri informacion nga Personi A pr lobistin dhe ia drgoi nj vartsi. Personi A, sipas akuzs e kishte marr informacionin nga zyra e Kryeministrit t Shqipris.

  Sipas akt-padis “m 26 shkurt 2018, zyra e FBI-s n Nju Jork hap zyrtarisht hetime t prqendruar tek lobisti amerikan me krkesn dhe nn udhzimin e zotit McGonigal. M pas Personi A u identifikua si burim konfidencial n mbshtetje t hetimit. Persomni A i ka ofruar informacione zyrs s FBI-s n Nju Jork gjat hetimit.”

  Po sipas akt-padis “M pas Personi B ndihmoi n organizimin e nj takimi mes zyrs s FBI-s n Nju Jork dhe dshmitarve n Evrop, duke paguar mes t tjerash pr shpenzime udhtimi t dshmitarve”.

  M 25 qershor 2018, i pandehuri McGonigal, i ka propozuar personit A q t nnshkruaj nj kontrat me nj individ nga Bosnia t indentifikuar si Personi D n mnyr q n kompanin e personit A t depozitoheshin 500 mij dollar nga Personi D dhe firma e tij farmaceutike pr t mundsuar nj takim mes Personit D dhe nj prfaqsuesi t delegacionit amerikan n OKB.

  Ndrkoh q n muajin prill, McGonigal ishte takuar n Gjermani me dy individ nga Bosnja, Personin C dhe Personin D, t cilt kishin lrkuar t takoheshin me ambasadoren amerikane n OKB-s, ose ndonj zyrtar tjetr t lart pr nj shjte politike pr Bosnje Hercegovinn.

  Akuzat pr shkeljen e sanksioneve ndaj Rusis

  Akt-padia tjetr ndaj ish zyrtarit t lart t FBI-s ka lidhje me ndihmn pr oligarkun rus, Oleg Deripaska, n shkelje t sanksioneve amerikane. Aktiviteti i tij n favor t miliarderit rus sht zhvilluar pasi ishte larguar nga FBI-ja. Ai akuzohet se ka bashkpunuar me nj ish diplomat rus, Sergey Shestakov, q tashm punonte si prkthyes pr miliaderin rus Oleg Deripaska.

  N ose rreth gushtit 2021, McGonigal, Shestakov dhe nj person i identifikuar si Agjenti 1 (Kshilltar i Deripaskas) hartuan dhe ekzekutuan nj kontrat, sipas s cils nj Korporat e Qipros do t’i paguante nj Kompani n Nju Xhersi 51,280 dollar paraprakisht dhe m pas 41,790 mij do muaj pr informacione zbulimi biznesi me interes pr korporatn ruse. Megjithse pagesat do t’i jepeshin McGonigalit dhe Shestakovit n emr t Deripaskas, asnjri prej tyre nuk prmendet n kontrat.

  Sipas akt-padis s Nju Jorkut, kompania e Nju Xhersit sht n pronsi t nj “Miku” t zotit McGonigal. “Miku” kishte ndihmuar q McGonigal t angazhohej me kompanin e Nju Xhersit, ndrsa ai ishte ende agjent me FBI-n.

  N nj dokument t Departamentit t Drejtsis, ku depozitohen aktivitetet e lobimit pr qeverit e huaja, (FARA) t depozituar nga Shestakovi, ndonse prmbahen pak hollsi, prmendet emri Charls McGonigal dhe firma “Spectrum Risk Solutions”.

  Kjo firm, n dokumentin e juris s madhe t dal vitin e kaluar, figuron si kompani e Agron Nezs.

  Sipas akt-padis s Nju Jorkut, McGonigal i ka than Shestakovit se “nuk e kishte informuar “Mikun” se po prdorte Kompanin e tij pr t marr parat nga kontrata. Shestakov falsifikoi firmn e Mikut pa dijen apo miratimin e tij. M pas kur Miku i krkoi McGonigalit t shpjegonte se pse Banka Ruse po i bnte pagesa Kompanis s Nju Xhersit, McGonigal tha se pagesa ishte pr pun “Legjitime” q ai po bnte pr nj “pasanik rus”. Miku m pas pranoi q t prdorej Kompania e tij dhe transferoi fonde n prputhje me kontratn, nn udhzimin e McGonigalit, pr at dhe Shestakovin.

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,313
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Socialistt e Rams i z frika: FBI krkon arrestimin e ekstradimin e nj biznesmeni socialist

  Agron Neza reagon pr Euronews: Si sht e vrteta pr parat e ish-zyrtarit t FBI

  Emri: WhatsApp-Image-2023-01-25-at-20.17.30.jpg

Shikime: 121

Madhsia: 37.4 KB

  Agron Neza, qytetari shqiptaro-amerikan q prmendet n dosjen hetimore t ish-agjentit t FBI, Charles Mcgonigal, ka reaguar ekskluzivisht pr Euronews Albania pr akuzat n adres t tij.

  Pr gazetaren Raziela Myslimaj, Neza u shpreh se parat pr t cilat akuzohet se i ka dhn Mcgonigal, nuk kan lidhje me qeverin shqiptare dhe as me kryeministrin Edi Rama.

  Reagimi i Agron Nezs pr Euronews Albania

  Me Kryeministrin e Shqipris, Edi Rama jam prezantuar diku n vjeshtn e vitit 2017 nprmjet mikut tim Charles Mcgonigal, ish-Drejtor i Zyrs s Kundrspiunazhit t FBI-s pr Nju Jorkun, n ndrtesn e Zyrs s Kryeministrit, takim q zgjati ndoshta m pak se dy minuta.

  Pas ktij takimi, jam takuar dhe disa her t tjera dhe n kto takime ka pasur edhe njerz t tjer. Nuk mund t them q Kryeministri i Shqipris sht miku im, e as un miku i tij prvese nj i njohur. Asnjher me kryeministrin Rama nuk kam biseduar shtje biznesi dhe as parash, e gjithashtu mund t them t njjtn gj dhe pr stafin e tij, me t cilt mund t njihem, si njoh dhe kam miq dhe t PD, PR, PSD, PL e t tjera parti n Shqipri.

  Prsa i prket problemit q Sali Ram Berisha po flet, duke shpifur se parat q i kam dhn mikut tim Charles McGonigal jan para t Kryeministrit Edi Rama apo njerzve t tij, kjo kategorikisht nuk sht e vrtet.

  Jam i bindur q kryeministri Rama, shtjen e dhnies s parave e ka msuar nga shtypi n t njjtn koh q e ka msuar dhe Sali Berisha dhe dokush tjetr. Ktu prfundon shtja n lidhje me parat q un i kam dhn Charles McGonigal.

  Euronews

 12. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,313
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Socialistt e Rams i z frika: FBI krkon arrestimin e ekstradimin e nj biznesmeni socialist

  Koincidence!

  Ne te njejten dite qe plas ky skandal me FBI, mesuam qe Amerika do na e marri ambasadoren tone te dashur ne Tirane. Po me ambasadoren tone te dashur c'paten valle? Ajo ishte kaq e mire, kaq e forte, kaq e dashur! Ajo e shkreta vetem punonte nate e dite qe te na bente edhe ne shqiptaret me nje sistem drejtesie, si ai i Amerikes!

  Bravo Edi Rama! E rilinde edhe drejtesine amerikane, sic rilinde ate shqiptare!

  Cfare thote ai "avokati" aman te keqen ne Tirane. Tifozi numer nje i FBI. A e di si ka per ta bere FBI Shqiperine apo nuk e di? Tamam ashtu sic ka bere Ameriken!

  Ne prisnim qe amerikanet te na nxirrnin faktet per Berishen si non-grata qe eshte shpallur, po keta na e nxorren kryeministrin tone kriminel!

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 27-01-2023 m 01:35

 13. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,313
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Socialistt e Rams i z frika: FBI krkon arrestimin e ekstradimin e nj biznesmeni socialist

  A sht Agron Neza agjent i FBI? Gazetari amerikan flet ekskluzivisht pr Review  Gazetari investigativ amerikan, Mattathias Schwarz thot se Agron Neza nuk sht nj agjent i FBI, por ortak biznesi i Charles McGonigal.

  N nj intervist ekskluzive pr emisionin “Review” n Euronews Albania, Schwarz u shpreh se dyshohet se Neza sht prfshir n aferat e McGonigal.

  Sipas tij, Neza ende nuk sht akuzuar pr aktivitete t paligjshme.

  “Jo. sht nj ortak biznesi i Charles McGonigal, i cili dyshohet se sht i prfshir n aferat e tij.

  Nuk sht akuzuar pr aktivitete t paligjshme, ai thjesht njihet si ortak i tij n kompani shqiptare. Ka ende fakte t reja q nuk jan br publike dhe pazlli nuk sht plotsuar”, theksoi ai.


  Euronews

 14. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,313
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Socialistt e Rams i z frika: FBI krkon arrestimin e ekstradimin e nj biznesmeni socialist

  Gazetari amerikan: E dashura e McGonigal i drgoi e-mail FBI, krkoi hetimin e tij  Gazetari amerikan, Mattathias Schwarz thot se Allison Guerrero, e dashura jashtmartesore e ish-zyrtarit t FBI, Charles McGonigal, ka deklaruar se i ka drguar nj e-mail F BI pr hetimin e tij.

  N nj intervist ekskluzive pr emisionin “Review” n Euronews Albania, Schawarz u shpreh se kjo nuk sht ende e konfirmuar dhe shtoi se ai vet nuk e ka par e-mailin.

  Sipas tij, sht i ditur fakti q McGonigal ka marr para nga prfaqsues t oligarkut rus, Oleg Deripaska.

  “sht nj pyetje shum e drejt. Prgjigjen ende nuk e dim. Allison Guerrero ka drguar nj e mail tek kreu i FBI s zyrs s Nju Jorkut, ku i shkruan q t hetoj McGonigal dhe udhtimet n Shqipri, por kjo nuk sht ende e konfirmuar. Un e mail-in nuk e kam par dhe nuk di ende nse ata t cilt e kan marr kt e mail, t mund t ken ndrmarr ndonj veprim.

  Ne dim q Charles McGonigal ka marr para nga prfaqsues t Oleg Deripasks – oligarkut rus. Prpara dy apo tre vitesh, kur FBI ka kryer kontroll banese n shtpin e Oleg Deripasks n SHBA, mund t ken gjetur prova q lidhin Oleg Deripaskn me Charles McGonigal dhe ndoshta prej aty ka nisur dyshimi q Mc Gonigal po punonte me Oleg Deripaskn n shkelje t ligjit amerikan pr sanksionet”, theksoi ai.

  Euronews

 15. #15
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,313
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Socialistt e Rams i z frika: FBI krkon arrestimin e ekstradimin e nj biznesmeni socialist

  Gazetari amerikan: McGonigal ka przier detyrn pr prfitime personale me Ramn  Mattathias Schvarz, gazetari investigativ amerikan i cili ka publikuar nj artikull t gjat pr Allison Guerriero, t dashurn e Charles McGonigal, personit q denoncoi ish-zyrtarin e FBI-s, ka dhn nj intervist ekskluzive pr emisionin Review, n Euronews Albania.

  N deklarimet e tij gazetari pohon se n padin e ngritur n SHBA shprehet qartazi se Charles McGonigal prziente detyrn e tij me marrdhnien q kishte me Kryeministrin Edi Rama pr prfitime personale.

  Ai shton se kryeministri Rama ka refuzuar t ket kontakte me t dhe shtoi se nse do t ishte votues n Shqipri do t krkonte nga shefi i qeveris shpjegime pr prfshirjen n kt shtje.

  Pjes nga intervista:

  Ju sapo keni publikuar nj artikull t gjat n t cilin thuhet se Allison Guerriero, e dashura e Charles McGonigal sht personi ky n zbardhjen e plot t aktivitetit t paligjshm t ish-zyrtarit t lart t FBI. sht kshtu?

  Po, pr kt shtje ka shum detaje q nuk i dim. Jam prpjekur shum q t kontaktoj me Kryeministrin Edi Rama, por nuk sht prgjigjur.

  Ka refuzuar?

  N fillim ai kishte nj zdhns q m shkroi, por kur Charles McGonigal u padit dhe padia kishte rrethana specifike pr aktivitetin e Charles McGonigal dhe Kryeministrit Edi Rama, dhe q kur padia sht br publike, ai ka injoruar do mesazh q i kam drguar. Sipas meje, Rama mendon se e gjith kjo po vlon. Mund t ket nj gjyq, ka shum t ngjar t dalin fakte t reja dhe n nj far mnyre Kryeministri Rama duhet t shpjegoj marrdhnien me Charles McGonigal.

  M pyett pr Allison Guerriero. Ajo ishte e dashura e McGonigal n kohn kur ai ishte n FBI dhe bnte udhtimet n Shqipri. Sipas padis, ai ka marr para nga nj person me lidhje n zbulimin shqiptar. T gjitha kto po hetohen. Ka shum mundsi q Rama ka lobuar kundr opozits shqiptare, apo edhe pr marrjen e kontratave pr shpimin e nafts n Shqipri. Charles McGonigal ishte partner n nj firm n Shqipri bashk me Shefqet Dizdarin, dhe agjentin tjetr Mark Mersini apo dhe me shqiptaro-amerikanin Agron Neza. T katr kan nj kompani n kryeqytetin e Shqipris dhe ende nuk dim asgj.

  N padi sht e qart se qeveria mendon se Charles McGonigal prziente detyrn e tij me marrdhnien q kishte me Kryeministrin Edi Rama pr prfitime personale. Nse do t isha n Shqipri dhe do t isha nj votues shqiptar i Edi Rams, do t doja nj sqarim nga ai pr far ka ndodhur. Ky sht nj shqetsim shum i madh.

  Euronews

 16. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,313
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Gazetari amerikan: Agjenti i FBI McGonigal ka przier detyrn pr prfitime personale me Edi Ra

  Investigimi i NY Times pr mikun e Rams/ Si e rekrutoi oligarku rus agjentin q iu vu pas, ndihmoi vajzn e ish-diplomatit sovjetik pr…

  Emri: sadfsadfsadf.jpg

Shikime: 103

Madhsia: 35.7 KB

  FBI sht prpjekur t rekrutoj miliarderin Oleg Deripaska, nj oligark rus i aluminit, si informator, por n vend t ksaj, nj nga agjentt e tyre kryesor dhe njherazi mik i kryeministrit Rama, Charles McGonigal prfundoi duke punuar pr t.

  Byroja Federale e Hetimit u prpoq t rekrutonte Deripaskn rreth vitit 2014, me shpresn se ai mund t hidhte drit mbi krimin e organizuar dhe m von, ndrhyrje t mundshme n zgjedhjet presidenciale n SHBA.

  Nj dekad m von, Deripaska mund t ket kthyer situatn ndaj FBI-s, pasi Prokurort thon se oligarku rekrutoi nj nga agjentt kryesor t byros, pikrisht kur doli n pension, pr t kryer nj pun q sipas tyre shkelte sanksionet e SHBA. Akuzat e zbuluara kt jav kundr Charles McGonigal, i cili drejtonte njsin e kundrzbulimit n zyrn n terren t byros n Nju Jork dhe hetonte oligarkt rus, duke prfshir Deripaskn, sipas aktakuzs treguan shtrirjen e oligarkut n nivelet m t larta t pushtetit t SHBA.

  Nuk ka asnj tregues n aktakuzn e Manhattan-it q McGonigal punonte pr Deripaska ndrsa ishte ende i punsuar n FBI. Megjithat, rasti, dhe nj padi paralele n Uashington q e akuzoi McGonigal pr marrjen e t paktn 225,000 dollarve pagesa sekrete nga nj ish-punonjs i nj shrbimi inteligjent shqiptar ndrsa ishte ende n agjenci ka ngritur pikpyetje se sa i kompromentuar mund t ket qen ai.

  Deripaska kishte qen n radarin e autoriteteve amerikane pr vite me radh dhe mbetet nn sanksione. Ai njihej si aleat i presidentit rus Vladimir Putin, ndrsa Departamenti i Thesarit kishte raportuar se ai kishte lidhje me krimin e organizuar.
  “Deripaska sht nj person i njohur pr kdo q ndjek Rusin,” tha Daniel Fried, nj ish-ambasador i SHBA n Poloni dhe nj ish-zyrtar i Departamentit t Shtetit q ndihmoi n krijimin e sanksioneve kundr Rusis. “Un nuk do t kisha pranuar nj ftes pr drek nga Deripaska,” shtoi ai. Implikimet e akuzave kundr McGonigal jan alarmante, tha Fried. “N nj kuptim m t gjer, duket se sugjeron se ndikimi korruptues i oligarkve rus, parat, sht real.”

  N nj deklarat, nj zdhnse e zotit Deripaska, Larisa Belyaeva, tha se ai nuk e punsoi McGonigal pr asnj qllim dhe se ai kurr nuk ka qen i afrt me presidentin Putin. Pr vite me radh, zoti Deripaska, ka punsuar nj ushtri t vogl lobistsh, avokatsh, konsulentsh dhe fiksuesish pr t mbrojtur biznesin dhe interesat e tij personale dhe pr t lehtsuar aksesin e tij n vendet perndimore.
  Megjithat, muajt e fundit, prokurort federal n Nju Jork kan akuzuar disa nga ata prfaqsues n padi q i akuzojn ata pr nj sr shkeljesh t sanksioneve. Deripaska u padit vet vjeshtn e kaluar, me autoritetet q than se ai kishte planifikuar q e dashura e tij t lindte fmijn e tyre n Shtetet e Bashkuara. N at koh, autoritetet amerikane than se ai nuk ishte arrestuar dhe konsiderohej i arratisur.

  Deripaska u b i pasur duke mbizotruar ndaj rivalve dhe partnerve n vitet 1990, kur rust e lidhur mir konkurruan pr kontrollin mbi burimet shtetrore n prag t rnies s Bashkimit Sovjetik. Ai fitoi nj reputacion si i pamshirshm dhe kontestues. Ai gjithashtu bri lidhje me figura t fuqishme, veanrisht n Britani. Ai kaloi vite duke u prpjekur pr t bler respekt dhe besueshmri n Shtetet e Bashkuara, Londr dhe gjetk, duke pritur parti n Forumin Ekonomik Botror n Davos, Zvicr, duke punsuar ish-zyrtar t lart amerikan si lobist dhe duke u ballafaquar me figura t fuqishme politike britanike.

  Megjithat, administratat n Uashington u prpoqn t kufizonin aftsin e tij pr t udhtuar n Shtetet e Bashkuara, pavarsisht ndrmjetsimeve personale nga zoti Putin. FBI kontrolloi shtpit miliona dollarshe t lidhura me Deripaskan n vitin 2021, si pjes e hetimit nse ai kishte shkelur sanksionet e vendosura ndaj tij. Deripaska erdhi n vmendje m t gjer t publikut n Shtetet e Bashkuara rreth zgjedhjeve t vitit 2016, sepse ai kishte punsuar Paul Manafort, kryetar i dikurshm i fushats s Donald Trump, si kshilltar.

  Prafrsisht nga viti 2014 deri n vitin 2016, FBI u prpoq ta gjykonte Deripaska si nj informator potencial, duke krkuar informacion mbi krimin e organizuar rus dhe pr ndihmn e mundshme ruse pr fushatn e Trump, raportoi The New York Times n 2018. N nj moment, raportoi The Times, agjentt u shfaqn n dhomn e zotit Deripaska n shtpi n Nju Jork dhe i bri presion pr zotin Manafort dhe nse ai kishte shrbyer si nj lidhje midis fushats s Trump dhe Kremlinit. Sipas aktakuzs, n vitin 2018, McGonigal shqyrtoi nj “list t klasifikuar n at koh t oligarkve me lidhje t ngushta me Kremlinin”, t cilt po konsideroheshin pr sanksione.

  “Q t paktn q nga viti 2016, Rusia ka qen fokusi qendror i kundrzbulimit t FBI dhe qeveria e SHBA-s”, tha Brandon L. Van Grack, nj avokat n praktikn private, i cili ishte prokuror pr hetimin e Robert S. Mueller pr prpjekjet e Rusis pr t ndrhyr n zgjedhjet presidenciale t vitit 2016. “Ky ish-agjent ishte po aq i vetdijshm pr kt shqetsim sa dokush n FBI”
  N prill 2018, administrata Trump njoftoi sanksione ndaj shtat oligarkve dhe kompanive q ata zotronin ose kontrollonin si ndshkim pr ndrhyrjen e Rusis n zgjedhjet e vitit 2016, aneksimin e Krimes n 2014 dhe akte t tjera.

  Deripaska dhe kompania e tij, Rusal, ishin mes tyre. N njoftimin e sanksioneve, zyrtart e Thesarit t SHBA cituan lidhjet e zotit Deripaska me nj zyrtar t lart rus dhe punn e tij n sektorin energjetik t Rusis. Autoritetet than se ai ishte hetuar pr pastrim parash dhe ishte akuzuar pr krcnimin e rivalve t biznesit, prgjimin e paligjshm t nj zyrtari qeveritar dhe pjesmarrjen n zhvatje dhe shantazh. Ata cituan gjithashtu akuza se zoti Deripaska kishte korruptuar nj zyrtar qeveritar, kishte urdhruar vrasjen e nj biznesmeni dhe kishte lidhje me krimin e organizuar rus.

  Deripaska mohoi akuzat, t cilat aleatt e tij kan thn se jan ndshkim pr refuzimin e bashkpunimit me autoritetet amerikane. N vitin 2019, administrata Trump hoqi sanksionet kundr kompanive t zotit Deripaska sipas nj marrveshjeje q synonte t zvoglonte kontrollin dhe pronsin e tij, megjithse nj dokument konfidencial tregoi se marrveshja mund t ket qen m pak ndshkuese sesa reklamohej.
  Pr zotin Deripaska, sanksionet prfaqsonin jo vetm nj krcnim ekzistencial pr biznesin e tij, por nj refuzim t imazhit t ndrmjetsit t pushtetit kozmopolit q ai kishte krkuar prej kohsh t projektonte n Perndim.

  Deripaska u kundrprgjigj, duke krkuar t zhbj sanksionet ose t paksoj efektin e tyre potencialisht vdekjeprurs n bizneset e tij. The Times raportoi n fund t 2018 se nj prpjekje e fsheht lobimi nga ekipi i tij i avokatve, konsulentve, bankierve dhe aleatve t lidhur mir kishte br “prparim t konsiderueshm”, duke prfshir shtyrjet fituese t sanksioneve.
  “Nj nga rreziqet e sanksionimit t njerzve t pasur sht se ata jan m t pozicionuar pr t luftuar”, tha Carlton Greene, nj ekspert ndrkombtar pr sanksionet dhe pastrimin e parave. Nuk sht e qart nga aktakuza se si McGonigal hyri n radarin e Deripaskas.

  Sipas aktakuzs kundr McGonigal, ndrsa ai ishte ende duke punuar pr byron n vitin 2018, Sergey Shestakov, nj ish-diplomat sovjetik dhe rus dhe prkthyes i cili gjithashtu u akuzua n kt rast e prezantoi McGonigal me email me nj punonjs t Deripaska. Ai person u identifikua n akuza si Agjenti-1 dhe u prshkrua si nj ish-diplomat sovjetik dhe i Federats Ruse.

  Sipas aktakuzs, Shestakov i krkoi McGonigal t ndihmonte vajzn e Agentit-1, nj studente kolegji, t merrte nj stazh n Departamentin e Policis s Nju Jorkut n fushn e antiterrorizmit, mbledhjes s inteligjencs ose “ndrlidhjes ndrkombtare”. McGonigal i tha nj vartsi t FBI se ai donte t rekrutonte agjentin-1, t cilin ai e prshkroi si nj oficer t inteligjencs ruse, thuhet n aktakuz. Aktakuza thot se McGonigal pranoi ta ndihmonte vajzn dhe me ndihmn e nj kontakti n Departamentin e Policis ai siguroi nj takim pr t me nj rreshter policie.

  N vitin 2019, pas daljes n pension, McGonigal prezantoi agjentin e zotit Deripaska n nj firm ligjore ndrkombtare n Manhatan pr t ndihmuar Deripaska q t hiqeshin sanksionet, sipas aktakuzs. Gjat negociatave, McGonigal u takua me Deripaska n Londr dhe Vjen, than prokurort. Kur Deripaska nnshkroi me firmn, ajo solli McGonigal si konsulent dhe hetues. N pranvern e vitit 2021, Agent-1 filloi negociatat me McGonigal pr t punuar drejtprdrejt pr Deripaskan, pa firmn ligjore. Ai donte q McGonigal t hetonte nj rival biznesi, sipas aktakuzs.

  Midis gushtit dhe nntorit 2021, sipas prokurorve, Deripaska bri pagesa pr Shestakov dhe McGonigal nga nj bank ruse prmes llogarive n Qipro dhe Nju Xhersi. N tetor t atij viti, agjent e FBI kontrolluan shtpit e lidhura me zotin Deripaska n New York City dhe Washington. M 21 nntor 2021, agjent e FBI sekuestruan pajisjet elektronike t Shestakov dhe McGonigal.

  Balkanweb

 17. #17
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,313
  Postimet n Bllog
  4

  Berisha: FBI t hetoj ambasadoren Yuri Kim, qndron pas heshtjes s Rams

  SYRI TV/ Berisha: FBI t hetoj ambasadoren Yuri Kim, qndron pas heshtjes s Rams  Kreu i PD-s Sali Berisha i krkon FBI-s t hetoj rolin e ambasadores amerikane n Tiran Yuri Kim n skandalin e korruptimit t ish kryeagjentit Carls Mcgonigal. Berisha e akuzon Yuri Kim se po hesht pr at q konsiderohet si afera m skandaloze e gatuar nga Edi Rama, i cili ka korruptuar nj zyrtar t lart t SHBA-s. Berisha i dejtoi disa pyetje ambasadores, pr dijenin e saj mbi takimet e Mcgonigal n Shqipri dhe nse ka informuar pr ato Departamentin e Shtetit. Duke publikuar dokumentin e Juris s Madhe, Berisha hodhi posht aludimet duket prmenduar faktet ligjore qe konfirmojn se Edi Rama sht n hetim n SHBA.

  Video: https://youtu.be/TcuRd2U2xQ8

  Lideri i opozits Sali Berisha denoncoi heshtjen e kreut t qeveris Edi Rama pr skandalin me Charles Mc Gonigal. Nga selia blu, ish-kryeministri Berisha deklaroi se pas heshtjes s Edi Rams q ka korruptuar ish zyrtarin e lart t FBI-s, qndron ambasadorja amerikane Yuri Kim, e cila sipas tij ka detyruar edhe Lulzim Bashn q mos t shprehet pr kt shtje.

  Berisha iu bri thirrje autoriteve n SHBA q t hetojn edhe lidhjet e Yuri Kim, me ish-zyrtarin e lart t FBI.

  Pr dosjen McGongial, Berisha tregoi dokumente t cilat bjne me dije se Edi Rama edhe qeveria e tij jan nn hetim.

  Pr kt skandal, Berisha deklaroi se kan dhn dorheqjen disa ministra socialist, pr t cilt theksoi se ka edhe prova t pakundrshtueshme.

  Sali Berisha akuzoi edhe Erion Veliajn se sht i implikuar n kt skandal.

  Syri
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 30-01-2023 m 11:30

 18. #18
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,313
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Gazetari amerikan: Agjenti i FBI McGonigal ka przier detyrn pr prfitime personale me Edi Ra

  Aventura shqiptare e kryeagjentit t FBI

  Charles McGonigal kishte nj karrier 20 vjeare n Byron Federale t Investigimit, duke arritur pozicionin e shefit t kundrzbulimit n Nju Jork, qytetit ku kundrzbuluesit zakonisht jan shum t zn me pun. Por n nj periudh relativisht t shkurtr kohore, ai udhtoi disa her n Shqipri, pati dy takime dhe dy darka me kryeministrin shqiptar Edi Rama si dhe inicioi nj hetim pr nj lobist amerikan. Ai duket se fitoi edhe shum para e shprblime, por se nga doln kto para, dosja hetimore amerikane nuk jep ende sqarime.

  Nga Gjergj Erebara

  Emri: mcgonigal_neza_dekorimi.jpg

Shikime: 106

Madhsia: 60.2 KB
  Ish-agjenti i FBI, Charles McGonical gjat dekorimit n Tiran nga kryebashkiaku i Tropojs n shtator 2021. Foto: Facebook.

  Ka shum gjasa q s shpejti, nj thriller spiunazhi apo nj serial televiziv do t bhet bazuar n historin e Charles McGonigal, nj ish-zyrtari t lart t FBI-s, gjuetar spiunsh, i kthyer n ryshfetmarrs dhe punonjs i nj oligarku rus.

  Amerikant e kan hetuar zyrtarin q kishte nj karrier t suksesshme 20 vjeare n FBI, i cili, mes t tjerash, kishte nj rol n hetimin e ndrhyrjes s aluduar ruse n zgjedhjet amerikane t vitit 2016 q u fituan nga Donald Trump, duke hartuar dy dosje t veanta dhe duke e akuzuar n dy gjykata t ndryshme.

  Njra dosje lidhet me punn e tij n shrbim t oligarkut rus Oleg Deripaska, i sanksionuar n SHBA nga viti 2018 dhe n Evrop nga viti 2022, pr t cilin McGonigal ka punuar nga viti 2021 e m pas. Dosja tjetr lidhet me “aventurn e tij shqiptare”, nj aventur q nisi q kur ai punonte si zyrtar i lart i FBI-s n gusht 2017 dhe q prfundoi afro nj vit pas largimit t tij nga detyra n FBI, n nntor 2019, kur ai dhe bashkpuntor t tij i dhan fund nj biznesi ligjor n Tiran, biznes q financiarisht doli i pasuksesshm.

  Aktakuza e McGonigal n Uashington DC thot se ai prdori pozicionin e tij publik si zyrtar i FBI-s pr prfitime private, ndrhyri dy her pr t hapur hetime n interes t bashkpuntorve t tij n biznes, me gjas kundr opozits shqiptare, si dhe mori udhtime me shpenzime t mbuluara n Shqipri, Austri e Kosov.

  Ai akuzohet se mori 225 mij dollar nga nj individ i quajtur Personi A, i cili gjersisht besohet se sht Agron Neza, nj emigrant shqiptar n Amerik, i prshkruar edhe si person q “dekada m par ka punuar n shrbimin sekret shqiptar”. Sipas nj deklarate t mpasme t Nezs pr media, ai ka punuar pr Shrbimin Informativ Kombtar n vitet 1991-1992.

  Nj rast, nj prej hetimeve t FBI ndaj lobuesit t “partis s ndryshme” nga ajo e kryeministrit Edi Rama, duket se u financua nga nj shqiptar tjetr, i quajtur Personi B. Gjersisht besohet se Personi B sht Dorjan Duka, nj ish-zvends-ministr, pr t cilin, kryeministri Edi Rama pranoi se “ka punuar si kshilltar pa pages pr t”. Se pr far arsye, dikush mund t punoj si kshilltar pa pages pr nj kryeministr, kjo nuk u sqarua nga Rama. McGonigal sht deklaruar para gjykats i pafajshm.

  Prmes nj reagimi pr mediat, Neza i konsideroi parat q i kishte dhn McGonigal nj borxh dhe shtje personale, ndrsa hodhi posht akuzat pr biznes apo afera n kt histori.

  Personi B ka refuzuar t komentojn pr median n Shqipri, ndrsa Rama deklaron se akuzat ndaj McGonigal nuk kan lidhje me t.

  Kronologjia

  Dosja e Uashingtonit, dosja hetimore q lidhet me marrdhniet e McGonigal me Shqiprin, paraqet nj zyrtar q n mnyr aktive krkon para nga shqiptario-amerikani i raportuar si Personi A, ndrsa udhton n Shqipri n mnyr t prsritur, udhtime pr t cilat, nuk paguan. Sipas aktakuzs [Link], “jo m von se gushti 2017-s, i akuzuari McGonigal u takua me personin A dhe pyeti nse Personi A mund t’i siguronte atij para”.

  M 5 shtator 2017, McGonigal i raportoi FBI-s se do t kryente nj vizit “jozyrtare” n Shqipri. Hetuesit zbuluan m von se ai nuk kishte treguar se do t ishte n kt vizit nn shoqrin e Personit A, se shpenzimet e udhtimit nuk po paguheshin prej tij, se ai do t udhtonte edhe n Kosov dhe se ai do t takohej edhe me Personin B. M 7 shtator, i akuzuari dhe Personi A diskutuan pr parat dhe ai i tha se do t’ia siguronte gradualisht.

  M 9 shtator ai takohet me kryeministrin Edi Rama dhe diskuton mes t tjerave edhe licenca krkimi pr naft.

  M 5 tetor 2017, ai mori 80 mij dollar nga Personi A n Nju Jork. Dy pagesa t tjera prej 80 mij dhe 65 mij dollar pasuan m von at vjesht.

  N 16 tetor 2017, McGonigal njoftoi FBI-n pr nj udhtim tjetr n Shqipri, ku srish nuk deklaroi se do t takohej me kryeministrin shqiptar. Ai gjithashtu nuk pagoi pr udhtimin. Se kush ia mbuloi shpenzimet, kjo mund t merret me mend, por nuk dihet.

  M 20 nntor 2017, ai sht n Shqipri ku takohet me Ramn. Srish, as ai dhe as FBI nuk paguan pr hotel e pr ushqime.

  M 25 nntor 2017, McGonigal informon Departamentin e Drejtsis pr nj hetim t ri potencial n lidhje me lobimin e nj “partie politike t ndryshme nga ajo n t ciln kryeministri sht pjes”. Kjo sht pjesa pr t ciln, Partia Demokratike (grupi i Berishs) akuzon se ka t bj me t. Sipas PD-s, Rama korruptoi zyrtarin e FBI n mnyr q ky i fundit t hetonte lobuesin e PD n SHBA.

  N dhjetor 2017, McGonigal, Personi A dhe zyrtar t tjer t qeveris shqiptare, prfshir kryeministrin Edi Rama, hngrn dark n Uashington D.C.

  N 22 janar 2018, McGonigal mori informacion “mbi nj shtetas amerikan lobist” nga Personi A dhe ia kaloi kt informacion nj agjenti special n varsi t tij. Sipas aktakuzs, “Personi A e mori informacionin nga Zyra e Kryeministrit t Shqipris.”

  Personi B ndihmoi n lehtsimin e hetimit t FBI-s, mes t tjerash, duke paguar shpenzimet e udhtimit t nj dshmitari q u intervistua n Evrop.

  M 26 shkurt 2018, zyra e FBI n Nju Jork hapi zyrtarisht nj hetim penal t fokusuar te lobisti amerikan me krkes t t akuzuarit McGonigal dhe nn udhzimin e tij.

  N 4 Mars 2018, McGonigal pati nj dark e dyt n Uashington me Ramn, Personin A dhe zyrtar t tjer.

  Aktakuza vijon m posht me udhtimet e tij n Bosnj dhe Hercegovin.

  N qershor 2018, ai plotsoi deklaratn financiare, t njohur si OGE-278, n t ciln “nuk raportoi marrjen e 225 mij dollarve nga Personi A.”

  N 14 shtator 2018, McGonigal trhiqet nga puna e tij n FBI.

  Pas ksaj, suksesi i tij duket se fillon t paksohet. Ai bhet aksionet n nj kompani investiguesish privat n Tiran, e cila pati zero t ardhura.

  N prill 2019, Charles McGonigal blen nj paket aksionesh n nj kompani shqiptare t quajtur: LAWOFFICE & INVESTIGATION. Sipas dokumenteve t Qendrs Kombtare t Biznesit, ai pagoi 2 milion lek kapital themeltar dhe mori 25% t aksioneve. Bashkaksionert e tjer t kompanis: Mark Thomas Rossini, nj ish punonjs i FBI-s, Shefqet Dizdari dhe Agron Neza. Ky i fundit raportohet gjersisht se sht personi q aktakuza e Uashingtonit i referohet si Personi A. Shefqet Dizdari njihet mes t tjerash si prfaqsues i nj kompanie nafte t lidhur me Gazprom. Aksioneri tjetr, Mark Thomas Rossini, nuk sht gjithashtu i panjohur. Ai shfaqet n nj intervist n Top Channel n prill 2019 duke komentuar mbi interesat e Rusis n Shqipri.

  Kompania e pati jetn e shkurtr. Ajo u pezullua n tetor 2019. Bilanci i dorzuar m von tregon se kompania kishte zero t ardhura, pra nuk kishte aktivitet.

  Intervist me “politikanin biznesmen”

  Si nj histori ansore, aktakuza e Uashingtonit ndaj McGonigal raporton se si ky i fundit, u takua me nj person t prshkruar si “politikan dhe biznesmen shqiptar”. Personi n fjal i krkoi McGonigal q ai t hetoj nj tentativ vrasjeje ndaj tij.

  Personi A e prezantoi zyrtarin e FBI-s me “politikanin biznesmen” n shtator 2017. N 18 nntor 2017, t dy udhtuan pr n Austri. Aktakuza vren se Personi A punoi si prkthyes gjat intervists, e cila u krye n prani t nj prokurori t Departamentit t Drejtsis, por McGonigal “nuk plotsoi dokumente n lidhje me autorizimin apo financimin e shrbimit t prkthimit.” Aktakuza vren gjithashtu se FBI “nuk disponon regjistrim zyrtar t invervists”.

  Pas intervists n Austri, t tre duket se udhtuan drejt Shqipris. Ksaj here, n Tiran, “biznesmeni politikan” dhe McGonigal “diskutuan oportunitete biznesi”.

  Lidhja ruse

  Dosja me lidhjen ruse t Charles McGonigal sht e veant dhe pr kt akuza sht ngritur n Nju Jork. Sipas akuzs [Link] historia nis n vitin 2021, gati dy vjet pas mbylljes s aventurs shqiptare dhe zhvillohet e gjitha n Nju Jork. N t nuk ka shqiptar. Akuza thot se oligarku rus Oleg Deripaska, i vendosur nn sanksione nga Departamenti i Thesarit t SHBA q nga viti 2018 pr shkak t lidhjeve t tij me Kremlinin, pagoi prmes nj ndrmjetsi McGonigalin si jurist, n mnyr q ky t punonte me objektivin final, delistimin e Deripasks nga lista e oligarkve rus t sanksionuar. McGonigal punoi pr Deripaskn pas trheqjes nga FBI. Punsimi klasifikohet si i paligjshm nga akuza pr shkak se oligarku ishte nn sanksione.

  Deripaska dhe Shqipria

  Deripaska rezulton prfitues fundor indirekt n dy kompani shqiptare, TREMA ENGINEERING 2 dhe Shushica Hydropower. Deripaska bleu 30% t aksioneve t kompanis austriake “Strabag” n vitin 2007. N at koh, Deripaska nuk ishte subjekt sanksionesh. Ai u vendos nn sanksione amerikane m 2018 dhe n BE e Britanin e Madhe m 2022, pas fillimit t lufts s Rusis kundr Ukrains. Strabag sht prpjekur ta largoj at si aksioner. Trema Engeneering sht nj kompani historike shqiptare, e cila iu shit nga pronari i vet kompanis austriake n masn 100% n vitin 2020. Trema sht pronare e 25% Shushica Hydropower. Kjo e bn Deripaskn prfitues fundor t ktyre dy kompanive prmes pakets s aksioneve q ai ka n Strabag. Deripaska sht formalisht nn sanksione edhe n Shqipri q nga prilli i vitit 2022, kur Shqipria vendosi t zbatoj kundr Rusis dhe shtetasve rus t njjtat sanksione q zbaton Bashkimi Evropian. Deripaska u sanksionua m 8 prill nga Kshilli Evropian. [Link] T dhnat e prokurimit publik n Shqipri tregojn se Trema Engeneering nuk ka fituar tendera prgjat vitit 2022. Tenderi i fundit i fituar prej saj sht n vitin 2021, koh kur Deripaska ishte subjekt i sanksioneve amerikane, por jo i atyre Evropiane, t cilat i zbaton edhe Shqipria.

  BIRN

 19. #19
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,313
  Postimet n Bllog
  4

  Frank Shkreli: Thik mu n zemr t marrdhnieve shqiptaro-amerikane!

  Emri: Frank-Shkreli-1.jpg

Shikime: 149

Madhsia: 15.9 KB

  Nga Frank Shkreli

  Let them fly high and undisturbed, please!-Lri t fluturojn lart! Mos ua prishni qetsin, ju lutem!-Si dy Shqiponja motra t pandara!

  E veanta e ktyre marrdhnieve u shit koht e fundit, n parkingun e nj restoranti n Nju Jork pr 225-mij dollar Drejtimi q do marrin marrdhniet shqiptaro-amerikano n t ardhmen e afrt dhe afatgjat do t varen nga fakti se si drejtsia shqiptare do e trajtoj at skandal, pa marr parasysh se kush sht i przier n t komuniteti shqiptaro-amerikan do t lejoj q kto marrdhnie t nprkmben n kt mnyr duke rn viktim e krimeve pr interesa personale e partiake t disa personave t paskrupuj, q nuk ndalohen para asnj veprimi sado i paligjshm t jet ai.

  N fillim t muajit t kaluar, pikrisht me 9, dhjetor, 2022 kisha shkruar nj artikull modest, me pikllim n zemr, n prmbyllje t 100-vjetorit t marrdhnieve amerikano-shqiptare Ja linku pr lexuesit, t cilve mund tu ket shptuar pa lexuar. Frank Shkreli: 100-vjetori i marrdhnieve shqiptaro-amerikane mbyllet pr faqe t zez, pothuaj me nj non-grata | Gazeta Telegraf

  Por, sot 6-7 jav pas botimit t ktij artikulli dhe pas shum shkrimeve t tjera kritike, n t cilat kam shprehur zhgnjimin tim personal se si jan trajtuar kto marrdhnie, sidomos, gjat viteve t fundit. Thnja e famshme e Ibrahim Rugovs: Marrdhnie t prjetshme midis shqiptarve dhe Shteteve t Bashkuara, po testohet rnd. Sa m prket mua dhe shum shqiptaro-amerikanve, q i konsiderojm ato si t shnjta dhe t paprekshme. Ditt e fundit, bota shqiptare, bota amerikane dhe pothuaj mbar bota msoi nga mediat amerikane, shqiptare dhe botrore se n prfundimin e 100-vjetorit t marrdhnieve shqiptaro-amerikane, ato na qenkan n nj gjndje shum m t rnd se mendonim, megjith propagandn nga zdhns t dy palve, q u munduan gjat gjith vitit t kaluar ti paraqisnin ato si m t mirat n bot, midis dy shteteve; bazuar n vlera t prbashkta dhe krah pr krah.

  Un nuk kam asnj dyshim se drejtsia amerikane do ti dal deri n fund ksaj afere fatzez pr marrdhniet midis dy vendeve tona. Pr kt un nuk kam asnj dyshim. Vetm durim se mund t jet nj proces i gjat. Por si do t trajtohen nga sistemi shqiptar i drejtsis shtetasit shqiptar, deri n nivelet m t larta t politiks atje, q mund t jen t przier n kt skandal t marrdhnieve dy-palshe. Kjo sht nj pyetje tjetr?!

  Un nuk dua t futem n procesin gjyqsor t rastit t ish-zyrtarit t lart t FBI-s Byros Federale t Hetimeve t Shteteve t Bashkuara Charles McGonigal, i arrestuar t shtunn q kaloi nga autoritetet amerikane, se ka marr para nga nj ish-punonjs i shrbimeve inteligjente shqiptare, si dhe pr lidhjet e tij me zyrtar t tjer n Shqipri. Un nuk kam asnj dyshim se drejtsia amerikane do ti dal deri n fund ksaj afere fatzez pr marrdhniet midis dy vendeve tona. Pr kt un nuk kam asnj dyshim. Vetm durim se mund t jet nj proces i gjat. Por si do t trajtohen nga sistemi shqiptar i drejtsis shtetasit shqiptar, deri n nivelet m t larta t politiks atje, q mund t jen t przier n kt skandal t marrdhnieve dy-palshe? Kjo sht nj pyetje tjetr.

  Sidoqoft, mua nuk m intereson aspak fati i cilitdo qoft person amerikan ose, t cilt mund t jen przier n kto vepra penale, qoft n Amerik ose n territorin shqiptar. Kta do korrin, far kan mbjellur pr veten e tyre. Shoh se media shqiptare po e trajton kt skandal si nj soap opera, si nj serial televiziv me karaktere melodramtaike, pa marr parasysh dmet q mund t ket shkaktuar n marrdhniet shqiptaro-amerikane, por edhe n perspektivat e antarsimit t Shqipris n organet euro-atlantike.

  Megjithse sht hert n procesin e zhvillimeve gjyqsore, ky skandal ka implikime politike, gjeostratagjike dhe ekonomike ndrkombtare, por mbi t gjitha prek n zemr marrdhniet shqiptaro-amerikane, n 100-vjearin e vendosjes s tyre!

  Megjithse sht hert n procesin e zhvillimeve gjyqsore, ky skandal ka implikime politike, gjeostratagjike dhe ekonomike ndrkombtare por mbi t gjitha prek n zemr marrdhniet shqiptaro-amerikane, n 100-vjearin e vendosjes s tyre! Varsisht se cili do jet prfundimi i ktij procesi gjyqsor, ky skandal ka mundsi t jet nj thik n zemr t ktyre marrdhnieve prej nj shekulli, pr nj koh afatgjat. Ndonse un besoj se kto marrdhnie, si jam shprehur shpeshher jan marrdhnie, t cilat jan imentuar popull me popull, pr nj shekull dhe nuk varen nga individ, as organizata, t cilsdo pal qoft q vendosin interesat e tyre personale e politike mbi kto marrdhnie. Un jam i bindur se pas ktij skandali, marrdhniet shqiptaro-amerikane, t cilat i kemi konsideruar si t veanta, t paktn fillimisht, nuk do jen m t tilla n Kongresin amerikan as n Washingtonin zyrtar dhe as n radht e popullit amerikan.

  Marrdhniet historike midis dy kombeve tona, si prfundim i ktij skandali sot pr sot sidomos q prej shembjes s Murit t Berlinit dhe lirimit t Kosovs mund t konsiderohet si n nivelin m t ult, n nj kriz serioze t papar kto 30-vitet e fundit. Marrdhniet diplomatike midis Shqipris, por edhe t gjith shqiptarve, prshir Kosovn dhe Shtetet e Bashkuara nuk do jen m si ishin deri m tani. Kam droj se sot pr sot, marrdhniet midis Kombit shqiptar dhe Kombit amerikan jan n pikn m t ult, q mund t imagjinohet : n pikn ku i duan armiqt shekullor t Kombit shqiptar n mos jo armiqsore, ather t pakn t ngrira dhe jo miqsore. E veanta e ktyre marrdhnieve u shit koht e fundit, n parkingun e nj restoranti n Nju Jork pr 225-mij dollar. Uroj q t gjith, nga t dy palt, pjesmarrs n kt skandal, t marrin prgjegjsit, q u takojn pr gjndjen e krijuar n marrdhniet midis dy vendeve tona, si pasoj e ktij krimi. Por edhe element t politiks shqiptare n prgjithsi, pozit ashtu edhe opozit t marrin prgjegjsit, q i takojn ksaj klase politike pr situatn e krijuar nga ky skandal dhe jo vetm, n marrdhniet midis dy vendeve. Kto marrdhnie t vendosen n nivelin q meritojn ato dhe q krkon miqsia historike midis dy kombeve tona. Skandali i kohve t fundit, nnkupton nj mosmirnjohje t thell, nj ligshti shpirtrore.

  Pas ktij skandali, marrdhniet shqiptaro-amerikane, t cilat i kemi konsideruar si t veanta, nuk do jen m t tilla n Kongresin amerikan, as n Washingtonin zyrtar dhe as n radht e popullit amerikan. Marrdhniet midis Kombit shqiptar dhe Kombit amerikan jan n pikn m t ult.

  Ndrkoh q lidert shqiptar n Tiran argumentojn me njri tjetrin se kush sht m pro-amerikani dhe kush sht i shpallur non-grata, bota shkon prpara. Por pr fat t keq, tani e tutje, do gj shqiptare do t konsiderohet me dyshim n Washingtonin zyrtar. Se si Shqipria do merret me kt skandal n zhvillimin e marrdhnieve dy palshe n t ardhshmen dhe si drejtsia shqiptare do e trajtoj at skandal, pa marr parasysh se kush sht i przier n t, sigurisht q do t vendos se drejtim marrin marrdhniet shqiptaro-amerikano n t ardhmen e afrt dhe afatgjat. Arrestimi, javn q kaloi nga autoritetet amerikane, i ish zyrtarit t lart i kundrzbulimit t FBI-s, Charles McGonigal, i akuzuar se ka marr para nga nj ish punonjs i shrbimeve inteligjente shqiptare dhe pr lidhjet e tij me zyrtar t tjer n Shqipri, sht nj vepr penale e paprecedenc, jo vetm n marrdhniet shqiptaro-amerikane, por edhe m gjer. Mediat amerikane thon se Charles McGonigal mund t jet zyrtari m i lart n historin e FBI-s q prballet me akuza t tilla aq serioze, penale.

  T gjith e dim se sa mirnjohs jan shqiptart ndaj ndihms s Shteteve t Bashkuara, jo vetm pr mbshtetjen e pakursyer amerikane n tavolinat e diplomacis ndrkombtare, por edhe n fush-betejn e lufts pr lirimin e Kosovs. Shqiptart kurr nuk do e harrojn kt ndihm, pa marr parasysh se individ nga cilado pal qofshin, mund t pengojn prkohsisht zhvillimin normal t ktyre marrdhnieve dhe madje ti krcnojn ato seriozisht n favor t kauzave t ulta personale e partiake. Duke besuar me shumicn e shqiptaro-amerikanve dhe shqiptarve kudo se, marrdhniet midis Kombit shqiptar dhe Kombit amerikan, jan t pazvendsueshme pr mbijetesn dhe prparimin e Kombit shqiptar! Un megjith kto dit t vshtira, mbetem optimist se marrdhniet, historikisht miqsore shqiptaro-amerikane midis dy kombeve tona, t cilat i kan mbijetuar, pr pothuaj nj gjysm shekulli, njrit prej regjimeve m t egra e m barbare n bot diktaturs komuniste t Enver Hoxhs, do e tejkalojn edhe kt kriz. Besoj gjithashtu me optimizm se pasi t ket folur drejtsia amerikane n lidhje me kt shtje, marrdhniet shqiptaro-amerikane do t vazhdojn t zhvillohen n t mir t dy popujve tan dhe t paqs n Ballkan dhe n bot!

  Do t kshilloja q pjesa tjetr e ktij akti kriminal, ndonse mund t jet e pashmangshme, t mos trajtohet si nj soap opera, me karakter melodramatike, sepse nuk sht e till, por ti lihet n dor drejtsis! E kam fjaln pr drejtsin amerikane!

  Kto marrdhnie midis dy kombeve tona, q deri m sot ishin ndr m t mirat n bot midis dy kombesh jan produkt i puns s rnd prej dekadash e 4-5 brezave shqiptaro-amerikane, t cilt pr m shum se 100-vjet i kan kultivuar, i kan ruajtur si syt e ballit e i kan promovuar ato n Washington dhe an e mban Ameriks ku jetojn shqiptar, duke siguruar mbshtetjen e patundur dhe t sinqert t Washingtonit zyrtar dhe politiks amerikane, n prgjithsi, pr interesat, t drejtat dhe lirit kombtare t shqiptarve. Si rrjedhim, nuk besoj se komuniteti shqiptaro-amerikan do t lejoj q kto marrdhnie t nprkmben n kt mnyr duke rn viktim e krimeve pr interesa personale e partiake t disa personave t paskrupuj, q nuk ndalohen para asnj veprimi sado i paligjshm t jet ai. Besoj se komuniteti shqiptaro-amerikan do t gjej mbshtetjen edhe t Washingtonit zyrtar, ashtu si gjithmon n t kaluarn, pr ti sjell marrdhniet e shnjta dhe t pazvendsueshme amerikano-shqiptare n vendin q u takon n Miqsi t prhershme me Shtetet e Bashkuara, si sht shprehur dikur i ndjeri Ibrahim Rugova.

  Jo se n t kaluarn nuk ka pasur probleme n marrdhniet dy palshe, disa prej t cilave i kam ven n dukje, nga koha n koh, por skandali i ditve t fundit sht vrtet nj krcnim serioz, jo vetm ndaj siguris kombtare t Shteteve t Bashkuara, pasi n t diktohen edhe ndrlikime ndrkombtare, por prbn krcnim edhe pr sigurin kombtare t Shqipris dhe shqiptarve, nga influencat e huaja, sidomos ruso-kineze, n trojet shqiptare, pr t cilat kam paralajmruar vite m par. Mbetet pr tu par, por n kndvshtrimin tim, me nj keqardhje t thell, m duhet t konstatoj se ky skandal, q drejtsia amerikane po e trajton tani si vepr penale serioze, prbn nj thik n zemr t ktyre marrdhnieve miqsore nj-shekullore midis dy vendeve tona. Kjo duhet t shqetsoj t gjith shqiptart pa dallim dhe kudo q jan. Do t kshilloja q pjesa tjetr e ktij akti kriminal, ndonse mund t jet e pashmangshme, t mos trajtohet si nj soap opera, me karakter melodramatike, sepse nuk sht e till, por ti lihet n dor drejtsis! E kam fjaln pr drejtsin amerikane!

  Zoti e bekoft Amerikn dhe Kombin shqiptar n kt koh t vshtir!

  Botuar n Gazetn Telegraf

  *Autori sht ish-Drejtor i VOA-s pr Euro-Azin dhe pjestar i delegacionit t par diplomatik amerikan n Shqipri n mars/prill t vitit 1991, me rast u hap ambasada amerikane pas pothuaj 50-vjetsh si dhe vzhgues n zgjedhjet e atij viti.

 20. #20
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,396
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: Berisha: FBI t hetoj ambasadoren Yuri Kim, qndron pas heshtjes s Rams

  https://youtu.be/P5LOYX0pr5g?t=28

  ja kush punon per Shqiperine dhe njerezit, lerini tifozlleqet se jane thjesht pasione
  Duaje te afermin tend si veten

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 03-05-2021, 14:06
 2. Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 27-09-2015, 08:41
 3. Prgjigje: 288
  Postimi i Fundit: 16-02-2011, 19:12
 4. Si shpetoi gazetari amerikan nga lufta e Prekazit
  Nga fattlumi n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 11-09-2010, 12:46
 5. Rrefimi i nje Agjenti Amerikan ne Shqiperi
  Nga _AuLoNa_ n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-04-2009, 13:06

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •