Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,348
    Postimet në Bllog
    17

    1/22/2023 - Kinezët festojnë Vitin e Ri 2023! Viti i Lepurit

    Kinezët luten për shëndetin në Vitin e Ri Hënor ndërsa numri i vdekjeve nga Covid rritet

    - Kina feston Vitin e Ri Hënor të dielën, ndërsa zyrtarët raportuan pothuajse 13,000 vdekje të reja të shkaktuara nga virusi midis 13 dhe 19 janar.
    - Më herët, zyrtarët raportuan pothuajse 13,000 vdekje të lidhura me Covid në spitale midis 13 dhe 19 janarit, duke iu shtuar afro 60,000 në një muaj apo pak para kësaj.
    - Një banore e Pekinit tha se dëshironte që viti i lepurit të sillte “shëndet për të gjithë”.

    Emri:  107182161-1674378606031-gettyimages-1458368304-vcg111419014811.jpg

Shikime: 88

Madhësia:  51.7 KB
    Njerëzit bëjnë fotografi të fishekzjarreve në natën e Vitit të Ri Kinez më 21 janar 2023 në Chongqing, Kinë.

    Kina priti Vitin e Ri Hënor të dielën me popullin e saj që lutej për shëndet pas tre vitesh stresi dhe vështirësish financiare nën pandeminë, pasi zyrtarët raportuan pothuajse 13,000 vdekje të reja të shkaktuara nga virusi midis 13 dhe 19 janarit.

    Radhët u shtrinë për rreth një kilometër (një gjysmë milje) jashtë tempullit ikonik Lama në Pekin, i cili ishte mbyllur në mënyrë të përsëritur përpara se kufizimet Covid-19 të përfundonin në fillim të dhjetorit, me mijëra njerëz që prisnin radhën e tyre për t’u lutur për të dashurit e tyre.

    Një banore e Pekinit tha se dëshironte që viti i lepurit të sillte “shëndet për të gjithë”.

    “Unë mendoj se kjo valë e pandemisë është zhdukur,” tha 57-vjeçarja, e cila dha vetëm mbiemrin e saj, Fang. “Unë nuk e mora virusin, por burri im dhe të gjithë në familjen time e morën. Unë ende mendoj se është e rëndësishme të mbrohemi.”

    Më parë, zyrtarët raportuan pothuajse 13,000 vdekje të lidhura me Covid në spitale midis 13 dhe 19 janarit, duke iu shtuar afro 60,000 në një muaj apo më shumë para kësaj. Ekspertët kinezë të shëndetësisë thonë se vala e infeksioneve në të gjithë vendin tashmë ka arritur kulmin.

    Përditësimi i numrit të vdekjeve, nga Qendra e Kinës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, vjen mes dyshimeve mbi transparencën e të dhënave të Pekinit dhe mbetet jashtëzakonisht i ulët nga standardet globale.

    Spitalet dhe shtëpitë funerale u mbytën pasi Kina braktisi regjimin më të rreptë në botë të kontrolleve të Covid dhe testimit masiv më 7 dhjetor në një kthesë të papritur politike, e cila pasoi protestat historike kundër kufijve.

    Numri i vdekjeve të raportuar nga autoritetet kineze përjashton ata që vdiqën në shtëpi, dhe disa mjekë kanë thënë se janë të dekurajuar të vendosin Covid në certifikatat e vdekjes.

    Kina më 14 janar raportoi gati 60,000 vdekje të lidhura me Covid në spitale midis 8 dhjetorit dhe 12 janarit, një rritje e madhe nga mbi 5,000 vdekjet e raportuara më parë gjatë gjithë periudhës së pandemisë.

    Shpenzimet nga shtëpitë funerale për sende nga çantat e trupit deri te furrat e djegies janë rritur në shumë provinca, tregojnë dokumentet, një nga disa tregues të ndikimit vdekjeprurës të Covid në Kinë.

    Disa ekspertë shëndetësorë presin që më shumë se një milion njerëz do të vdesin nga sëmundja në Kinë këtë vit, me firmën britanike të të dhënave shëndetësore Airfinity që parashikon vdekjet nga Covid mund të arrijnë në 36,000 në ditë këtë javë.

    Ndërsa miliona punëtorë migrantë kthehen në shtëpi për festimet e Vitit të Ri Hënor, ekspertët e shëndetit janë veçanërisht të shqetësuar për njerëzit që jetojnë në fshatin e gjerë të Kinës, ku objektet mjekësore janë të dobëta në krahasim me ato në zonat e pasura bregdetare.

    Rreth 110 milionë udhëtime të pasagjerëve hekurudhor vlerësohet të jenë kryer gjatë 7-21 janarit, 15 ditët e para të nxitimit 40-ditor të udhëtimeve të Vitit të Ri Hënor, 28% më shumë nga viti në vit, “People’s Daily”, zyrtari i Partisë Komuniste. gazeta, njoftoi.

    Gjithsej 26.23 milionë udhëtime u bënë në prag të Vitit të Ri Hënor nëpërmjet hekurudhave, autostradave, anijeve dhe aeroplanëve, gjysma e niveleve para pandemisë, por 50.8% më shumë se vitin e kaluar, raportoi CCTV shtetëror.

    Emri:  107180784-1674101909937-gettyimages-1457071732-vcg111418312732.jpg

Shikime: 49

Madhësia:  78.1 KB
    Turistët pozojnë për një foto në Disney Resort në Shanghai ndërsa resorti nisi një muaj festash nga 13 janari deri më 10 shkurt për të festuar Vitin e Ri Kinez të ardhshëm.

    Lëvizja masive e njerëzve gjatë periudhës së festave mund të përhapë pandeminë, duke rritur infeksionet në disa zona, por një valë e dytë Covid nuk ka gjasa në një afat të afërt, tha të shtunën Wu Zunyou, shefi epidemiolog në Qendrën Kineze për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. në platformën e mediave sociale Weibo.

    Mundësia e një rikthimi të madh të Covid në Kinë gjatë dy ose tre muajve të ardhshëm është e largët pasi 80% e njerëzve janë infektuar, tha Wu.

    Pasi Kina rihapi kufijtë e saj më 8 janar, disa kinezë rezervuan edhe udhëtime jashtë vendit. Pikat e nxehta turistike të Azisë janë përgatitur për kthimin e turistëve kinezë, të cilët shpenzonin 255 miliardë dollarë në vit globalisht përpara pandemisë.

    “Për shkak të pandemisë, ne nuk kishim dalë nga Kina për tre vjet,” tha pronari i turistëve dhe biznesit Kiki Hu, 28 vjeç, në Krabi në bregun jugperëndimor të Tajlandës. “Tani që mund të largohemi dhe të vijmë këtu për pushime, ndihem shumë i lumtur dhe emocional”.

    Burimi: CNBC

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,348
    Postimet në Bllog
    17

    Për: 1/22/2023 - Kinezët festojnë Vitin e Ri 2023! Viti i Lepurit

    Viti i Lepurit: Një udhëzues i ilustruar për Vitin e Ri Hënor

    Nga Maggie Hiufu Wong dhe Natalie Leung

    Emri:  230119170553-20230120-lunar-new-year-feast-t1-illustration.jpg

Shikime: 40

Madhësia:  42.1 KB

    Merrni këmishën tuaj të preferuar të kuqe; është koha për të festuar Vitin e Ri Hënor, i njohur gjithashtu si Festivali i Pranverës.

    Duke i thënë lamtumirë Tigrit, hyjmë në vitin e lepurit më 22 janar 2023.

    Miliona familje në mbarë botën po përgatisin festimet për një nga festivalet më të mëdha të vitit.

    Nëse jeni një fillestar i Vitit të Ri Hënor, këtu është një udhëzues i shpejtë për traditat dhe bestytnitë më të zakonshme që lidhen me këtë rast.


    Legjenda e përbindëshit Nian

    Ka përralla të panumërta të bashkangjitura me Vitin e Ri Hënor, por miti i "Nian" bie në sy si më ikonik dhe argëtues.

    Legjenda thotë se Nian ishte një bishë e egër nënujore me dhëmbë dhe brirë të mprehtë. Çdo natë të Vitit të Ri Hënor, ajo zvarritej në tokë dhe sulmonte një fshat aty pranë.

    Në një rast të tillë, ndërsa fshatarët nxituan të fshiheshin, një plak misterioz u shfaq dhe këmbënguli të qëndronte në fshat pavarësisht se ishte paralajmëruar për dënimin e afërt.

    Për habinë e fshatarëve, plaku dhe fshati mbijetuan plotësisht të padëmtuar.

    Burri pretendoi se e kishte trembur Nian duke varur pankarta të kuqe në derë, duke ndezur fishekzjarre dhe duke veshur rroba të kuqe.

    Kjo është mënyra se si veshja e ngjyrës së zjarrtë – deri tek të brendshmet – së bashku me varjen e pankartave të kuqe me fraza të shëndosha dhe ndezjen e fishekzjarreve ose fishekzjarrëve u bënë tradita të Vitit të Ri Hënor, të cilat të gjitha ndiqen edhe sot.

    Emri:  Screen Shot 2023-01-22 at 7.02.43 PM.jpg

Shikime: 42

Madhësia:  26.6 KB

    Përveç argëtimit, Viti i Ri Hënor në fakt mund të jetë shumë punë.

    Festimet shpesh zgjasin 15 ditë - ose edhe më shumë - me detyra dhe aktivitete të ndryshme që zhvillohen gjatë asaj periudhe.

    Gjithçka fillon rreth një javë përpara vitit të ri.

    Para se të fillojmë, një shënim i shpejtë: ndërsa ka mënyra të ndryshme për të thënë "Gëzuar Vitin e Ri!" në varësi të vendit ku jeni, ne po qëndrojmë me Mandarin dhe Kantonez në këtë histori. Ne kemi përfshirë versionet e romanizuara të të dyja gjuhëve në përshkrimet tona të traditave të ndryshme.

    15 janar: Përgatitja

    Javën para Vitit të Ri Hënor, ëmbëlsirat dhe pudingat festive bëhen në ditën e 24-të të muajit të fundit hënor.

    Fjala për ëmbëlsira dhe pudinga është "gao" në mandarin ose "gou" në kantonisht, që tingëllon njësoj si fjala për "i gjatë".

    Si rezultat, ngrënia e tyre besohet se do të çojë në përmirësime dhe rritje në vitin e ardhshëm. (Nëse nuk e keni përgatitur ende "goun" tuaj, ja një recetë e thjeshtë për kekun me rrepë , një pjatë e dashur për Vitin e Ri Hënor.)

    Por asnjë përgatitje për Vitin e Ri Hënor nuk do të ishte e plotë pa varur pankarta të kuqe me fraza dhe idioma të favorshme (të quajtura fai chun në kantonisht, ose chunlian, në mandarinisht) në shtëpi – duke filluar nga dera e përparme.

    Emri:  Screen Shot 2023-01-22 at 7.03.39 PM.jpg

Shikime: 43

Madhësia:  37.9 KB


    9 janar: Pastrimi përfundimtar

    Një pastrim i madh bëhet në shtëpi në ditën e 28 të muajit të fundit hënor, i cili ra më 19 janar të këtij viti.

    Qëllimi është të çlironi shtëpinë tuaj nga çdo fat i keq që është grumbulluar gjatë vitit të kaluar.

    Shumë rregulla dhe bestytni të tjera i bashkëngjiten Vitit të Ri Hënor.

    Për shembull, mos i lani apo prisni flokët ditën e parë të vitit të ri.

    Pse? Karakteri kinez për flokët është karakteri i parë në fjalën për prosper. Prandaj larja ose prerja e tij shihet si larja e pasurisë suaj.

    Ju gjithashtu do të dëshironi të shmangni blerjen e këpucëve për të gjithë muajin hënor, pasi termi për këpucët (haai) tingëllon si humbje dhe psherëtimë në kantonisht.

    Sidoqoftë, vishni të kuqe. Siç u përmend më lart, është i lidhur me fat dhe prosperitet. (Lexo më shumë për Vitin e Ri Hënor këtu .)


    21 Janar (Viti i Ri Hënor): Festa e madhe

    Një darkë e madhe e bashkimit familjar zakonisht mbahet në natën e Vitit të Ri Hënor, i cili bie më 21 janar të këtij viti.

    Menuja është zgjedhur me kujdes për të përfshirë pjatat që lidhen me fatin, duke përfshirë peshk (fjala kineze për të tingëllon si fjala "tepricë"), puding (simbolizon përparimin) dhe ushqime që duken si shufra ari (si dumplings).

    Emri:  Screen Shot 2023-01-22 at 7.04.51 PM.jpg

Shikime: 42

Madhësia:  55.1 KB

    Në Kinë, ushqimet që shërbehen në këto darka klasike ndryshojnë nga veriu në jug. Për shembull, kinezët veriorë kanë tendencë të kenë petë dhe petë, ndërsa kinezët e jugut nuk mund të jetojnë pa oriz të zier në avull.

    Por, pavarësisht se cilat pjata preferoni, ushqimet e Vitit të Ri Hënor janë një festë e lojërave me fjalë.
    22 janar (Viti i Ri Hënor): Vizita familjare
    Ditët e para të Vitit të Ri Hënor, veçanërisht dy ditët e para, janë shpesh një provë e qëndrueshmërisë, oreksit dhe aftësive sociale, pasi shumë njerëz duhet të udhëtojnë dhe të vizitojnë familjen e ngushtë, të afërmit dhe miqtë e tjerë.

    Çantat janë të pajisura me dhurata dhe fruta për secilën nga shtëpitë e pleqve dhe miqve të vizituar, të cilët do t'i bëjnë dush vizitorit me dhurata dhe ushqime në këmbim pasi të kenë shkëmbyer biseda për ëmbëlsirat e Vitit të Ri Hënor.

    Të martuarit gjithashtu duhet t'u japin pako të kuqe atyre që nuk e kanë lidhur ende nyjën - si fëmijët ashtu edhe të rinjtë e pamartuar.

    Besohet se këto zarfe të kuq mund t'i mbrojnë fëmijët nga shpirtrat e këqij të quajtur xie sui. Pakot njihen si yasui qian/Ngaat seoi cin dhe synojnë të largojnë ato shpirtra.

    Emri:  Screen Shot 2023-01-22 at 7.05.33 PM.jpg

Shikime: 42

Madhësia:  26.8 KB


    24 janar: Chi kou/Cek hau, ose Goja e Kuqe

    Dita e tretë e Vitit të Ri Hënor (e cila bie më 24 janar të këtij viti) quhet "chi kou/cek hau", ose goja e kuqe. Besohet se argumentet kanë më shumë gjasa të ndodhin në këtë ditë, kështu që njerëzit do të vizitojnë tempujt dhe do të shmangin ndërveprimet shoqërore.

    Çdo vit, disa shenja të zodiakut kinez përplasen negativisht me yjet. Një vizitë në tempull është një mënyrë e mirë për të zgjidhur ato konflikte dhe për të sjellë paqen në muajt e ardhshëm.

    Emri:  Screen Shot 2023-01-22 at 7.06.16 PM.jpg

Shikime: 41

Madhësia:  29.4 KB


    28 janar: Ditëlindja e popullit

    Dita e shtatë (28 janar) e Vitit të Ri Hënor thuhet se është dita kur perëndesha nënë kineze, Nuwa, krijoi njerëzimin. Kështu quhet renri/jan jat (ditëlindja e popullit).

    Komunitete të ndryshme në Azi do të shërbejnë ushqime të ndryshme për ditëlindje në atë ditë.

    Për shembull, njerëzit në Malajzi shijojnë yeesang, ose një "Hedhje prosperiteti" me peshk të papërpunuar dhe perime të grira, ndërsa njerëzit kantonez do të hanë topa të ëmbël orizi.

    Emri:  Screen Shot 2023-01-22 at 7.07.04 PM.jpg

Shikime: 49

Madhësia:  50.3 KB


    5 shkurt: Festivali i fenerëve

    Pika kryesore e gjithë Festivalit të Pranverës ndodh në ditën e 15-të dhe të fundit (5 shkurt 2023).

    Në shoqërinë e lashtë kineze, ishte e vetmja ditë kur vajzat e reja lejoheshin të dilnin për të admiruar fenerët dhe për të takuar djemtë. Si rezultat, është quajtur edhe Dita e Shën Valentinit në Kinë.

    Në ditët e sotme, qytetet në mbarë botën ende mbajnë ekspozita masive me fenerë dhe panaire në ditën e fundit të festivalit.


    Burimi: CNN

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,348
    Postimet në Bllog
    17

    Për: 1/22/2023 - Kinezët festojnë Vitin e Ri 2023! Viti i Lepurit

    Është viti i lepurit dhe, më në fund, të gjithë mund të qetësohemi

    Ndërsa Viti i Tigrit shihej si një periudhë e fuqishme veprimi dhe, nganjëherë, impuls, shenja e lepurit pritet të sjellë një periudhë më të butë të fokusuar në vetë-reflektim.

    Emri:  230117-lunar-new-year-rabbit-cs-49004e.jpg

Shikime: 41

Madhësia:  18.6 KB

    Nga Kimmy Yam

    Është Viti i Lepurit dhe të gjithë duhet të fokusohemi te pushimi, introspeksioni dhe të punojmë më zgjuar dhe jo më fort.

    Viti i Ri Hënor , i festuar kryesisht nga diasporat kineze dhe kulturat e tjera të Azisë Lindore, si dhe vietnamezët, do të fillojë të dielën, duke nisur 15 ditët e festave dhe zakoneve. Ndërsa viti i mëparshëm i Tigrit u pa si një periudhë e fuqishme veprimi dhe, nganjëherë, impuls, shenja e lepurit pritet të sjellë në një periudhë më të butë të fokusuar në vetë-reflektim, Jonathan HX Lee, një studim aziatik dhe aziatik amerikan. profesor në Universitetin Shtetëror të San Franciskos, tha për NBC News.

    "Ka shumë mundësi për prosperitet dhe lulëzim, dhe për paqe, me të vërtetë," tha Lee, kërkimi i të cilit fokusohet në fetë dhe folklorin. "Lepuri është një simbol shumë i fortë për paqen."

    Lee shtoi se për të përfituar sa më shumë nga viti, njerëzit duhet gjithashtu të sillen në përputhje me këtë energji të qetë.

    "Duhet të ketë një moment introspeksioni dhe mendimi në të qenit, në veprim dhe për qëllimin e suksesit afatgjatë," tha Lee. “Do të jeni shumë më konservatorë dhe reflektues në vendimmarrjen tuaj.”

    Për më tepër, vitet klasifikohen më tej si një nga dy anët e simbolit yin yang. Ky vit konsiderohet yin dhe, krahasuar me homologun e tij të lehtë, më aktiv, thekson rëndësinë e pushimit, tha Lee.

    Lepuri është një simbol i intelektit dhe kujdesit. Siç thotë dija, lepuri ishte ndër 12 kafshët që vrapuan te Perandori i Jade në një garë kozmike që përfundimisht përcaktoi rendin e shenjave të zodiakut kinez. Megjithëse ishte një notar i dobët, lepuri përdori trurin e tij, duke zgjedhur të kalonte pjesën e lumit të kursit me një t-rap. Ashtu si kafsha, tha Lee, është e rëndësishme t'i qaseni gjithçkaje në një mënyrë të zgjuar dhe të qëllimshme.

    “Nëse shikoni ekonominë dhe pronat e paluajtshme, viti i kaluar ishte një vit i diktuar nga FOMO. "Duhet të shkoj të marr normat e hipotekës për të gjitha kohërat më të ulëta, duhet të shkoj të blej diçka," tha Lee. “Këtë vit nuk do të jetë njësoj. Ju nuk do të hidheni dhe do të merrni çdo lloj kredie dhe të ofroni ndonjë gjë për një shtëpi. … Nëse keni hyrë vetëm për shkak të FOMO, do të keni një mori problemesh.”

    Lepuri në zodiakun kinez flet gjithashtu për fuqinë e ndjeshmërisë. Në një moment të garës, lepuri e gjeti veten të mbërthyer në ujë. Dragoi, i cili po fluturonte lart, zgjodhi të përfundonte pas mikut të tij pyjor, duke fryrë një erë të fortë për të ndihmuar ta dërgonte lepurin në vijën e finishit. Akti flet për rëndësinë e dhënies dhe marrjes së dhembshurisë, tha Lee.

    Mitologji të tjera kineze dhe budiste konfirmojnë rolin e lepurit në nxitjen e ndjeshmërisë, shpjegoi Lee. Në një histori budiste, një plak dhe një fëmijë humbën në shkretëtirë, të uritur dhe të ftohtë. Buda, i cili mori formën e një lepuri, ndezi një zjarr dhe u hodh në flakë, duke u sakrifikuar kështu për të ushqyer të dy, tha Lee.

    Për komunitetin aziatik amerikan në veçanti, viti i kaluar ka qenë një vit organizimi dhe mobilizimi agresiv kundër urrejtjes anti-aziatike, tha Lee. Por lepuri mund të na mësojë të vlerësojmë disa gjeste të përditshme, domethënëse që mund të ushqejnë marrëdhëniet tona.

    “Ky vit ndoshta po na bën thirrje që të mendojmë më shumë nga jashtë. Çfarë kanë nevojë të tjerët rreth meje? Çfarë ka nevojë komuniteti im? Çfarë i duhet vendit tim? Si mund ta bëj veten në shërbim të komunitetit tim?” tha Lee.

    Ka edhe aspekte të tjera të festës së ardhshme që pohojnë edhe një energji më të qetë. Viti bie nën shenjën e ujit, shpjegoi Lee. Dhe megjithëse uji, një nga pesë elementët në ciklin, mund të jetë një forcë e fuqishme, ai gjithashtu mund të shihet përmes një lente më Daoiste që nënkupton të ecësh me rrjedhën në vend që ta luftosh atë.

    "Ka të bëjë me të kuptuarit se duhet të ketë një kujdes për veten në mënyrë që të vazhdojë të kujdeset për të tjerët, sepse do të ketë djegie," tha Lee. "Është një kohë për të bërë inventarin e një situate dhe më pas për të bërë zgjedhjen më të mirë me burimet që kemi ... Si mund të zgjidhim dhe t'i japim fund urrejtjes anti-aziatike që ende po vazhdon?"

    Për ata që kanë lindur nën vitet e Lepurit (2023, 2011, 1999, 1987 e kështu me radhë) duhet të synojnë të sillen me shumë kujdes, pasi pasojat për veprimet e tyre zmadhohen, tha Lee.

    "Nëse ata janë të zhytur në mendime, të zgjuar, të zgjuar dhe të zgjuar në vendimmarrjen e tyre dhe në zgjedhjet e tyre të jetës, ata mund të lulëzojnë më së shumti për sa i përket prosperitetit, shëndetit dhe jetëgjatësisë së tyre," tha ai. "Në të kundërt, nëse nuk janë, ato do të jenë kohë të vështira."

    Burimi: NBC News

Tema të Ngjashme

  1. Si të bëheni freelancer në vitin 2023
    Nga Neteorm në forumin Trajnim & leksione
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 20-01-2023, 17:29
  2. 1/11/2023: Gjithë fluturimet e avionëve pezullohen në SHBA
    Nga Albo në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 17-01-2023, 20:49
  3. Sillni - 2023! Të gjitha aventurat e reja qofshin tuajat këtë vit!
    Nga Neteorm në forumin Përshëndetje dhe urime
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 01-01-2023, 21:57
  4. Albania ESC 2023
    Nga sirena_adria në forumin Muzika botërore
    Përgjigje: 49
    Postimi i Fundit: 23-12-2022, 23:31
  5. Parashikimet rrëqethëse të Nostradamus për vitin 2023
    Nga Albo në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 16-09-2022, 14:16

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •