Simply Orange po përballet me një padi që pretendon se lëngu i saj përmban nivele toksike PFAS

Emri:  7ae4c193-a390-42d1-8932-6052f7da6720-getty-635711870.jpg

Shikime: 105

Madhësia:  70.7 KB

Padia e grupit thotë se pija përmban kimikate "qindra herë" mbi kufirin federal.

nga SARAH ASWELLSARAH ASWELL

Thjesht lëngu i portokallit mund të jetë më pak i thjeshtë se sa lëshohet. Pija popullore, në pronësi të kompanisë mëmë Coca-Cola, po përballet me një padi grupore që pretendon se produkti përmban nivele të larta të rrezikshme të substancave per- dhe polifluoroalkil (PFAS) - kimikate toksike që janë lidhur me një sërë çështjesh shëndetësore.

Padia përqendrohet në idenë e reklamimit të rremë: meqenëse shishja përmban fraza si "të gjithë përbërësit natyralë", "thjesht natyral", "ujë i filtruar" dhe "asgjë për të fshehur", kjo nënkupton që produkti nuk përmban toksikë të prodhuar nga njeriu. kimikatet dhe se kompania filtron në mënyrë aktive toksinat.

“Në realitet, testimi ka zbuluar se produkti përmban [PFAS], një kategori kimikatesh sintetike që, sipas definicionit, nuk janë natyrale,” shkruan ankesa.

Ndërsa padia nuk jep numra specifikë kur bëhet fjalë për ndotjen PFAS, ajo thotë se është "qindra herë" mbi kufirin federal.

PFAS janë kimikate të prodhuara nga njeriu që përdoren në një gamë të madhe produktesh industriale, si plastika, kartonët, veshjet, enë gatimi që nuk ngjiten dhe produkte pastrimi. Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), PFAS kanë vështirësi të largohen nga trupi pasi të gëlltitet dhe kanë qenë të lidhura me dobësimin e sistemit imunitar, kolesterolin më të lartë, dëmtimin e mëlçisë dhe disa lloje kanceri. Ato njihen si "kimikate përgjithmonë", pasi largohen nga trupi (ose zona të tjera të kontaminuara, si burimi i ujit) jashtëzakonisht ngadalë.

Shumica e njerëzve janë të ekspozuar ndaj PFAS duke ngrënë ushqim të paketuar në materiale që përmbajnë PFAS, duke ngrënë peshk ose ushqim deti në ujë të kontaminuar me PFAS ose duke pirë ujë të kontaminuar.

Ndërsa është e paqartë se si lëngjet e thjeshta të portokallit janë kontaminuar siç pretendohet, ka të ngjarë nga paketimi plastik në krahasim me aditivët në lëng.

"Ndërsa bëhemi gjithnjë e më të aftë për të matur PFAS në nivele më të ulëta dhe FDA mbetet më mbrapa në atë që po teston ... atëherë ju do të vazhdoni të shihni këto padi të shfaqen," Tom Neltner, drejtor i politikave kimike me Mbrojtjen e Mjedisit. Fondi, tha për The Guardian .

Ndërsa qeveria federale rregullon PFAS në disa mënyra kryesore, dhe ndërsa rregullimi është zgjeruar shumë në dekadat e fundit, ka ende një rrugë të gjatë përpara. Tetëmbëdhjetë shtete aktualisht kanë rregulloret e tyre PFAS dhe 23 të tjera kanë miratuar politika që do të hyjnë në fuqi në të ardhmen. Këto politika vendosin kufizime në përdorimin e PFAS, ndalojnë disa produkte të prodhohen me PFAS dhe parandalojnë ndotjen e ujit PFAS.

Për momentin, Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) nuk teston gjerësisht ushqimet për kontaminimin me PFAS.

Padia e Thjesht Portokalli është larg lajmit të parë që kemi parë për PFAS kohët e fundit. Vetëm këtë javë, kompania e fuqisë së të brendshmeve periodike Thinx vendosi një padi në grup në lidhje me PFAS në produktet e tyre.

Burimi: ScaryMommy