Kjo 'Cryptoqueen' mashtroi investitorët nga 4 miliardë dollarë, thotë FBI. Pastaj ajo hipi në një avion dhe u zhduk

Nga Faith Karimi

Emri:  220701054008-03-ruja-ignatova-cryptoqueen-fbi-most-wanted.jpg

Shikime: 82

Madhësia:  63.5 KB

Ruja Ignatova u ngjit në skenë me një fustan ballor të bordo të stolisur me shkëndija të zeza. Rrezet e dritës u ndezën, topat e zjarrit shpërthyen dhe "Girl on Fire" e Alicia Keys u ndez nga altoparlantët.

“Duket si një vajzë, por ajo është një flakë. Aq e shndritshme, ajo mund t'ju djegë sytë - më mirë shikoni nga ana tjetër, " kërkoi kënga ndërsa një Ignatova falënderoi turmën brohoritëse në Wembley Arena të Londrës.

Kjo ndodhi në qershor 2016, kur kriptomonedha ishte një fjalë kryesore në zhvillim dhe investitorët po përpiqeshin të merrnin para. Ignatova e quajti veten "Cryptoqueen" dhe e shpalli kompaninë e saj, OneCoin, si një rival fitimprurës të Bitcoin në tregun në rritje të kriptomonedhave.

"Për dy vjet, askush nuk do të flasë më për Bitcoin," tha ajo, ndërsa investitorët duartrokitën dhe fishkëllenin.

Gjashtëmbëdhjetë muaj më vonë, Ignatova hipi në një aeroplan në Sofje, Bullgari dhe u zhduk. Ajo nuk është parë që atëherë.

Autoritetet thonë se OneCoin ishte një skemë piramidale që i mashtronte njerëzit me më shumë se 4 miliardë dollarë, pasi Ignatova bindi investitorët në SHBA dhe në mbarë globin që të hidhnin grushta parash në kompaninë e saj. Prokurorët federalë e përshkruajnë OneCoin si një nga skemat më të mëdha ndërkombëtare të mashtrimit të kryera ndonjëherë.

Ajo tani është një nga 10 të arratisurit më të kërkuar të FBI-së, së bashku me liderët e akuzuar të bandave dhe vrasësit, dhe është e vetmja grua aktualisht në atë listë. Nga 529 të arratisurit në listën e FBI-së që nga fillimi i saj në vitin 1950, ajo është një nga vetëm 11 femrat.

Ignatova dhe partnerët e saj "mashtruan viktima të padyshimta nga miliarda dollarë, duke pretenduar se OneCoin do të ishte ' vrasësi i Bitcoin'", tha në një deklaratë muajin e kaluar Prokurori i SHBA Damian Williams, kryeprokurori i Nju Jorkut.

"Në fakt, OneCoins ishin krejtësisht të pavlefshme ... Gënjeshtrat (e tyre) u krijuan me një qëllim, për t'i bërë njerëzit e zakonshëm në të gjithë botën të ndahen me paratë e tyre të fituara me vështirësi."

Ajo e dinte se ishte një mashtrim që në fillim, thonë dokumentet e gjykatës
Që kur Ignatova u zhduk në tetor 2017, fytyra e saj është ngjitur në faqen e internetit të FBI-së dhe në mediat kryesore të lajmeve në mbarë botën. Ajo është gjithashtu një nga të arratisurit më të kërkuar në Evropë.

Në fund të posterit të saj të kërkuar nga FBI është një shënim: “Ignatova besohet se udhëton me roje dhe/ose bashkëpunëtorë të armatosur. Ignatova mund të ketë bërë operacione plastike ose të ketë ndryshuar pamjen e saj.”

FBI thotë se zgjedh të arratisurit për listën bazuar në gjatësinë e të dhënave të tyre kriminale dhe sa të rrezikshëm mund të jenë ata. Ai gjithashtu favorizon të arratisurit që nuk njihen mirë për të maksimizuar përfitimin e publicitetit mbarëkombëtar të programit.

Byroja nuk pranoi të jepte detaje shtesë për CNN përtej dokumenteve gjyqësore nga Departamenti i Drejtësisë i SHBA, i cili nuk listoi një avokat për Ignatova. “Ky rast është një hetim në vazhdim. Ne nuk jemi në gjendje të komentojmë përtej asaj që tashmë është publikuar publikisht”, tha Daniel Crifo, një zëdhënës i zyrës së FBI-së në Nju Jork.

Por dokumentet e gjykatës detajojnë një rrëfim marramendës: sesi Ignatova dhe bashkëthemeluesi i saj i OneCoin, Karl Sebastian Greenwood, dyshohet se ishin të vetëdijshëm që në fillim se sipërmarrja e tyre ambicioze ishte një skemë Ponzi.

“Kriptomonedha OneCoin u krijua me qëllimin e vetëm të mashtrimit të investitorëve”, tha në një deklaratë agjenti special i IRS John R. Tafur.

Emri:  230111150411-ruja-ignatova-speech.jpg

Shikime: 44

Madhësia:  16.2 KB

Ndërsa Greenwood dhe Ignatova po punonin mbi konceptin për OneCoin, ata e quajtën atë në email si një "monedhë e kotë", thanë zyrtarët federalë në dokumentet e gjykatës. Dokumentet tregojnë se Greenwood i përshkroi investitorët e tyre si "idiotë" dhe "të çmendur" në një email drejtuar vëllait të Ignatova, Konstantin Ignatov, i cili gjithashtu mori pjesë në mashtrim dhe mori drejtimin e OneCoin pasi motra e tij u zhduk, sipas prokurorëve.

“Mund të mos jetë (diçka) vërtet e pastër ose për të cilën normalisht punoj ose mund të jem krenare (përveç me ju privatisht kur fitojmë para),” i shkroi Ignatova Greenwood në 2014.

Ajo gjithashtu propozoi një strategji daljeje nëse kompania dështon, duke thënë në një email të vitit 2014 për Greenwood se ata duhet të “marrin paratë dhe të vrapojnë dhe të fajësojnë dikë tjetër për këtë”.


Që në moshë të re, Ignatova dëshironte të ishte e pasur

Ruja Ignatova, 42, është një shtetase gjermane, por ka lindur në Bullgari, ku babai i saj ishte inxhinier dhe nëna e saj mësuese.

Në librin e tij, "Mbretëresha e Zhdukur e Kriptove", autori Jamie Bartlett detajoi ngritjen e saj nga fillimet modeste në yll sipërmarrës.

Kur ishte vajzë, familja e saj u shpërngul në Gjermani, ku Ignatova shkëlqeu si studente dhe e kalonte kohën e lirë duke studiuar dhe luajtur shah, shkruante Bartlett. Shokët e klasës e përshkruan atë si të zgjuar, të shtyrë dhe të përmbajtur.

Ignatova fitoi një bursë për një universitet në Konstanz të Gjermanisë, ku takoi dhe u martua me një studente tjetër juridike. Ajo pohoi se nuk donte fëmijë, shkroi Bartlett, sepse ata do ta pengonin atë të fitonte pasuri.

Ajo gjithashtu u tha njerëzve se donte të bëhej milionere në moshën 30-vjeçare.

“Ajo dëshironte dëshpërimisht të ishte e pasur, madje duke gllabëruar libra në orët e para se si të fitonte para”, shkroi Bartlett.

Pas studimeve të së drejtës evropiane në Universitetin e Oksfordit, Ignatova gjeti një punë në Sofje si konsulente për McKinsey & Company, firma ndërkombëtare e konsulencës së menaxhimit.

Klientët i besuan asaj dhe lidheshin me ngritjen e saj nga fillimet modeste dhe dëshira e fortë për të qenë e pasur, shkroi Bartlett. Njohuria e saj e rrjedhshme në gjuhët, duke përfshirë rusishten, gjermanishten, anglishten dhe bullgarishten, ndihmoi gjithashtu.

Paraqitjet kishin rëndësi për Ignatova, e cila shpesh merrte pjesë në evente me fustane mbrëmjesh dhe buzëkuq të kuq të ndezur, me diamante që vareshin nga veshët e saj.

"Gjithçka shfaqi sukses dhe magjepsje," shkroi Bartlett. “Ajo ishte e fiksuar pas stilit dhe imazhit.”

OneCoin dyshohet se u premtoi investitorëve një kthim pesëfish në dhjetëfish
Kriptovalutat si bitcoin janë aktive dixhitale të krijuara dhe të menaxhuara nga një rrjet global, i decentralizuar kompjuterash në vend të një banke ose qeverie. Bitcoin, për shembull, "minohet" ose krijohet nga minatorët profesionistë të kriptove që përdorin ushtri serverësh në qendrat e të dhënave.

Është një industri kryesisht e parregulluar dhe shumë e paqëndrueshme, dhe opinionet e ekspertëve mbi qëndrueshmërinë e kriptove kanë gamë. Mbrojtësit parashikojnë gjerësisht një të ardhme në të cilën ekonomitë funksionojnë me monedha dixhitale të vërtetuara nga komuniteti i përdoruesve dhe jo nga një bankë qendrore. Kritikët e hedhin poshtë atë si një skemë Ponzi ose, të paktën, një investim me shumë rrezik.

Në vitin 2014, Ignatova dhe Greenwood, bashkëthemeluesi i saj, filluan të ofrojnë OneCoin tek investitorët në Evropë, Nju Jork dhe në mbarë botën. Ata organizuan uebinarë dhe konferenca në internet ku u kërkuan investitorëve të mundshëm të depozitonin fonde në një llogari që do të mundësonte blerjen e paketave OneCoin, sipas një aktakuze federale.

OneCoin funksiononte si një rrjet marketingu me shumë nivele në të cilin investitorët merrnin komisione për rekrutimin e të tjerëve për të blerë paketa kriptomonedhash, thanë prokurorët federalë. Paketat kujdeseshin për nivele të ndryshme të ardhurash, nga "starter" tek "tregtar manjati".

Sipas dokumenteve të gjykatës, Ignatova dhe partnerët e saj u premtuan blerësve një kthim të pesëfishuar apo edhe dhjetëfish të investimit të tyre.

Pasoi një furi blerjesh. Vetëm ndërmjet tremujorit të katërt të 2014 dhe tremujorit të katërt të 2016, investitorët i dhanë OneCoin më shumë se 4 miliardë dollarë, thanë prokurorët federalë, duke cituar të dhënat e marra gjatë hetimit të tyre. Rreth 50 milionë dollarë erdhën nga investitorët në SHBA, sipas dokumenteve të gjykatës.

"Ajo e përcaktoi skemën e saj në mënyrë të përsosur, duke përfituar nga spekulimet e tërbuara të ditëve të para të kriptomonedhës," tha Williams, prokurori më i lartë federal në Manhattan.

OneCoins nuk u minuan si kriptovalutat e tjera, thanë hetuesit federalë. Në vend të ushtrive të serverëve të fuqishëm, OneCoin u krijua nga një pjesë e softuerit, thanë dokumentet e gjykatës.

Prokurorët federalë thanë se në një email drejtuar Greenwood në gusht 2014, Ignatova shkroi, "Ne nuk po nxjerrim minierat në të vërtetë, por u themi njerëzve sh*t".

Vlera e OneCoin nuk bazohej në ofertën dhe kërkesën e tregut si kriptovalutat e tjera, thanë prokurorët, por thjesht e manipuluar privatisht nga vetë OneCoin.

Por më pas gjërat u rrëzuan
Fasada filloi të plasaritet në vitin 2016 kur investitorët e kishin të vështirë të shisnin OneCoin-et e tyre për të rikuperuar investimet e tyre origjinale, thonë dokumentet e gjykatës.

Fjala filloi të përhapet në internet se biznesi ishte një mashtrim. Mediat filluan të bëjnë pyetje. Hetuesit federalë ndërkombëtarë dhe amerikanë u përfshinë.

Nuk është e qartë se çfarë ndodhi me martesën e Ignatova. Por FBI tha se ajo mësoi se OneCoin po hetohej pasi ajo sulmoi një apartament që i përkiste të dashurit të saj amerikan dhe zbuloi se ai po bashkëpunonte me një hetim federal për praktikat e kompanisë së saj.

Në tetor 2017, Departamenti i Drejtësisë i SHBA-së e akuzoi Ignatova-n me nga një akuzë për mashtrim me tela, konspiracion për të kryer mashtrim me tela, mashtrim të letrave me vlerë dhe komplot për të kryer pastrim parash, secila prej të cilave mbart një dënim maksimal prej 20 vjet burg. Ajo gjithashtu u akuzua për një akuzë të komplotit për të kryer mashtrime të letrave me vlerë, e cila mbart një dënim maksimal prej pesë vjetësh. Një gjykatës federal në Nju Jork lëshoi ​​një urdhër për arrestimin e saj.

Më pak se dy javë më vonë, më 25 tetor 2017, ajo hipi në një fluturim komercial nga Sofja, Bullgari, për në Athinë, Greqi, thanë dokumentet e gjykatës.

Më pas ajo u zhduk, duke i lënë partnerët e saj të biznesit të pranonin rënien për kompaninë në dështim.


FBI tha se beson se ajo mund të ketë udhëtuar me një pasaportë gjermane nga Athina, ndoshta në Emiratet e Bashkuara Arabe, Gjermani, Rusi, Evropën Lindore apo edhe përsëri në Bullgari. Ajo ofron një shpërblim prej 100,000 dollarësh për informacionin që çon në arrestimin e saj.

"Ajo u largua me një sasi të madhe parash," u tha gazetarëve Michael Driscoll, ndihmësdrejtori përgjegjës i FBI-së në Nju Jork. “Paratë mund të blejnë shumë miq, dhe unë do ta imagjinoja që ajo po përfiton nga kjo.”

Partnerët e saj nuk ishin aq me fat. Greenwood u arrestua në korrik 2018 në shtëpinë e tij në Koh Samui, Tajlandë dhe u ekstradua në SHBA. Ai u deklarua fajtor në dhjetor për mashtrim me televizor, komplot për të kryer mashtrim me tela dhe komplot për pastrim parash. Ai është në burg dhe përballet me 20 vjet burg për secilën nga tre pikat kur të dënohet në prill.

Vëllai i Ignatovës, Konstantin Ignatov, u arrestua në mars 2019 në Aeroportin Ndërkombëtar të Los Anxhelosit. Ai kishte udhëtuar në SHBA për punë dhe po përgatitej të hipte në fluturimin e tij të kthimit për në Bullgari, kur pesë burra të mëdhenj me kostume e prangosën dhe e çuan në një dhomë marrje në pyetje, ku e mbushën me pyetje për motrën e tij të zhdukur, shkroi Bartlett.

Ignatov u deklarua fajtor për komplot mashtrimi , pastrim parash dhe mashtrim dhe është planifikuar të dënohet në shkurt.

OneCoin është mbyllur dhe uebfaqja e tij nuk është më aktive.

Por themeluesja e saj, gruaja me fustane të gjata dhe bizhuteri, i ka shpëtuar autoriteteve. Më shumë se pesë vjet pasi Cryptoqueen zbriti nga një aeroplan në Greqi, vendndodhja e saj mbetet një mister.


Burimi: CNN