Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,331
    Postimet në Bllog
    17

    SHBA: Numrat e të vdekurve nga covid-19 u ekzagjeruan qëllimisht për të përhapur panik

    Dr. Wen: Po i ekzagjerojmë numrat e vdekjeve nga Covid dhe shtrimet në spital. Ky është një problem.

    Nga Leana S. Wen

    Emri:  Dr.-Leana-Wen-2-Nov-2019.jpg

Shikime: 1103

Madhësia:  79.5 KB

    Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, Shtetet e Bashkuara po përjetojnë rreth 400 vdekje nga Covid çdo ditë. Me atë ritëm, do të kishte gati 150,000 vdekje në vit.

    Por a po vdesin këta amerikanë nga Covid apo me Covid?

    Kuptimi i këtij dallimi është thelbësor për të vënë në perspektivë numrin e vazhdueshëm të koronavirusit. Përcaktimi se sa ka gjasa që një infeksion të rezultojë në shtrimin në spital ose vdekje, i ndihmon njerëzit të peshojnë rrezikun e tyre. Ai gjithashtu u mundëson zyrtarëve shëndetësorë të vlerësojnë kur efektiviteti i vaksinës zvogëlohet dhe nevojiten raunde të ardhshme të përforcuesve.

    Dy ekspertë të sëmundjeve infektive me të cilët fola besojnë se numri i vdekjeve që i atribuohen Covid-it është shumë më i madh se numri aktual i njerëzve që vdesin nga Covid. Robin Dretler, një mjek që merr pjesë në Spitalin Emory Decatur dhe ish-president i kapitullit të Gjeorgjisë të Shoqërisë së Sëmundjeve Infektive të Amerikës, vlerëson se në spitalin e tij, 90 për qind e pacientëve të diagnostikuar me Covid janë në fakt në spital për ndonjë sëmundje tjetër.

    “Meqenëse çdo pacient i shtruar në spital testohet për Covid, shumë rastësisht janë pozitivë,” tha ai. Një viktimë me armë zjarri ose dikush që ka pasur një atak në zemër, për shembull, mund të rezultojë pozitiv për virusin, por infeksioni nuk ka asnjë ndikim në arsyen pse ata kërkuan kujdes mjekësor.

    Dretler gjithashtu sheh pacientë me infeksione të shumëfishta të njëkohshme. “Njerëzit që kanë numër shumë të ulët të qelizave të bardha të gjakut nga kimioterapia mund të pranohen për shkak të pneumonisë bakteriale ose gangrenës në këmbë. Ata gjithashtu mund të kenë Covid, por Covid nuk është arsyeja kryesore pse ata janë kaq të sëmurë.”

    Nëse këta pacientë vdesin, Covid mund të shtohet në certifikatën e tyre të vdekjes së bashku me diagnozat e tjera. Por koronavirusi nuk ishte kontribuesi kryesor në vdekjen e tyre dhe shpesh nuk luajti fare rol.

    Dretler shpejt shton se raportimi i pasaktë nuk është për shkak të qëllimit të keq. Nuk ka asnjë të vërtetë në teorinë e konspiracionit që spitalet po përpiqen të ekzagjerojnë numrat e koronavirusit për ndonjë qëllim të poshtër. Por, tha ai, "të mbivlerësuar pa dashje rrezikun mund t'i bëjë të shqetësuarit më të shqetësuar dhe skeptikët më skeptikë".

    Një tjetër mjeke e sëmundjeve infektive, Shira Doron, ka hulumtuar se si të atribuojë më saktë sëmundjen e rëndë për shkak të Covid. Pas vlerësimit të të dhënave mjekësore të pacientëve me Covid, ajo dhe kolegët e saj zbuluan se përdorimi i steroidit dexamethasone, një trajtim standard për pacientët me Covid me nivele të ulëta oksigjeni, ishte një masë e mirë për t'u shtruar në spital për shkak të koronavirusit. Nëse dikush që ka rezultuar pozitiv nuk ka marrë dexamethasone gjatë qëndrimit të tij në spital, ai ndoshta ka qenë në spital për një shkak tjetër.

    Puna e Doron ishte e rëndësishme që Massachusetts të ndryshojë raportimin e shtrimit në spital një vit më parë për të përfshirë të dyja shtrimet totale me Covid dhe ato që morën dexamethasone. Në muajt e fundit, vetëm rreth 30 përqind e totalit të shtrimeve në spital me Covid i atribuoheshin kryesisht virusit.

    Massachusetts po gjurmon jo vetëm sa njerëz janë shtruar në spital me Covid, por edhe për Covid

    Emri:  Screen Shot 2023-01-20 at 2.24.03 PM.jpg

Shikime: 1025

Madhësia:  17.8 KB

    Kjo ndjek përvojën e Doron në spitalin e saj, Tufts Medical Center, ku ajo shërben edhe si epidemiologe spitalore. Më herët gjatë pandemisë, një pjesë e madhe e shtrimeve me COVID-pozitiv ishin për shkak të Covid. Por ndërsa më shumë njerëz zhvilluan njëfarë imuniteti përmes vaksinimit ose infeksionit, më pak pacientë u shtruan në spital për shkak të tij. Gjatë disa ditëve, tha ajo, përqindja e të shtruarve në spital për shkak të Covid ishte aq e ulët sa 10 për qind e numrit total të raportuar.

    Përcaktimi i numrit të vërtetë të shtrimeve në spital nga Covid ka qëllime të menjëhershme, praktike. “Kjo mundëson një parashikim më të mirë të kapacitetit të spitalit,” më tha Doron. “Nëse shtretërit tanë spitalorë janë plot dhe ia atribuojmë Covid-it, mund të mendojmë se do t'i kthejmë shtretërit kur të përfundojë vala e infeksioneve. Por nëse njerëzit janë të sëmurë nga shkaqe të tjera, shtretërit mund të qëndrojnë plot.”

    Doron pranon se ka një zonë gri në të dhënat në të cilën Covid mund të mos jetë shkaku kryesor i vdekjes, por mund të ketë kontribuar në të. Për shembull, infeksioni Covid mund të shtyjë dikë me sëmundje kronike të veshkave drejt dështimit të veshkave. Ajo dhe kolegët e saj po mbledhin të dhëna edhe për këtë.

    Si Dretler ashtu edhe Doron janë përballur me kritika nga njerëzit që thonë se po minimizojnë Covid-in. Ky nuk është aspak qëllimi i tyre. Ata janë kujdesur për pacientët me Covid gjatë gjithë pandemisë dhe kanë parë evolucionin e sëmundjes. Më herët, pneumonia Covid shpesh vriste njerëz të shëndetshëm. Sot, shumica e pacientëve në spitalet e tyre që mbartin koronavirusin janë atje për një arsye tjetër. Ata duan që publiku të shohë atë që ata po shohin, sepse, siç thotë Doron, "mbi numërimi i vdekjeve nga Covid minon ndjenjën e sigurisë së njerëzve dhe efikasitetin e vaksinave".

    Për të qenë të qartë, nëse numri i vdekjeve nga Covid rezulton të jetë 30 për qind e asaj që raportohet aktualisht, kjo është ende e papranueshme e lartë. Por kjo njohuri mund t'i ndihmojë njerëzit të vlerësojnë më mirë rreziqet e udhëtimit, ngrënies në ambiente të mbyllura dhe aktiviteteve që duhet të rifillojnë ende.

    Më e rëndësishmja, të dish se kush saktësisht po vdes nga Covid mund të na ndihmojë të identifikojmë se kush është me të vërtetë i prekshëm. Këta janë pacientët që duhet t'i mbrojmë përmes vaksinave dhe trajtimeve më të mira.

    Burimi: Washington Post

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,331
    Postimet në Bllog
    17

    Për: SHBA: Numrat e të vdekurve nga covid-19 u ekzagjeruan qëllimisht për të përhapur panik

    Analistia e CNN u kritikua pasi shkroi se vdekjet nga COVID po ekzagjerohen: 'DY VJET E GJYSEM ME VONESË'

    Emri:  dr-leana-wen.jpg

Shikime: 17

Madhësia:  31.1 KB

    Analistja mjekësore e CNN dhe kolumnistja e Washington Post, Dr. Leana Wen pranoi në një rubrikë, të Premten, se komuniteti mjekësor po "e mbivlerëson" sasinë e "vdekjeve dhe shtrimeve në spital nga COVID".

    Wen, e cila shkruan një kolonë të rastësishme të Washington Post duke ofruar vëzhgimet e saj mbi pandeminë, maskimin dhe tema të tjera të lidhura me COVID, citoi burime që pretendojnë se shumica e "pacientëve të diagnostikuar me COVID janë në të vërtetë në spital për ndonjë sëmundje tjetër".

    Artikulli titullohet, “Ne po numërojmë vdekjet dhe shtrimet në spital nga COVID. Ky është një problem.”

    Vëzhgimet e Wen nxitën lexuesit në Twitter të ankoheshin, duke thënë se ishte "dy vjet e gjysmë me vonesë".

    Wen e filloi kolonën e saj me disa skepticizëm të dukshëm në lidhje me statistikat e fundit të vdekjeve nga COVID-19 të CDC : "Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, Shtetet e Bashkuara po përjetojnë rreth 400 vdekje nga COVID-19 çdo ditë. Me atë normë, do të kishte gati 150,000 vdekje në vit. Por a po vdesin këta amerikanë nga COVID apo me COVID?”

    Mjeku pohoi se “Kuptimi i këtij dallimi është thelbësor për të vënë në perspektivë numrin e vazhdueshëm të koronavirusit. Përcaktimi se sa ka gjasa që një infeksion të rezultojë në shtrimin në spital ose vdekje, i ndihmon njerëzit të peshojnë rrezikun e tyre.”

    Ajo foli me dy ekspertë të sëmundjeve infektive, të cilët i thanë se besonin se "numri i vdekjeve që i atribuohen COVID është shumë më i madh se numri aktual i njerëzve që vdesin nga COVID".

    Duke përmendur të parën, ajo shkroi, “Robin Dretler, një mjek që merr pjesë në Spitalin Emory Decatur dhe ish-president i kapitullit të Gjeorgjisë të Shoqërisë së Sëmundjeve Infektive të Amerikës, vlerëson se në spitalin e tij, 90 për qind e pacientëve të diagnostikuar me COVID janë në fakt në spital. për ndonjë sëmundje tjetër”.

    Dretler i tha analistit, "Meqenëse çdo pacient i shtruar në spital testohet për COVID, shumë rastësisht janë pozitivë." Wen vuri në dukje se si njerëzit me plagë nga armë zjarri ose sëmundje të tjera të rënda shpesh rezultojnë pozitivë për virusin dhe shkroi, "Nëse këta pacientë vdesin, COVID mund të shtohet në certifikatën e tyre të vdekjes së bashku me diagnozat e tjera. Por koronavirusi nuk ishte kontribuesi kryesor në vdekjen e tyre dhe shpesh nuk luajti fare rol.”

    Dretler pranoi se kjo kontribuoi në "raportimin e pasaktë" për vdekjet dhe shtrimet në spital nga COVID, të cilat ai shtoi se nuk vinin nga një "qëllim i keq". Ai mohoi se kishte ndonjë "komplot" pas tij për të "ekzagjeruar numrat e koronavirusit për ndonjë qëllim të poshtër".

    Wen përmendi gjithashtu mjeken e sëmundjeve infektive Shira Doron, e cila kuptoi se "Në muajt e fundit, vetëm rreth 30 përqind e totalit të shtrimeve në spital me COVID i atribuoheshin kryesisht virusit" në spitalet e Massachusetts për shembull.

    Wen tregoi përvojën e Doron në Qendrën Mjekësore Tufts, duke shkruar: "Gjatë disa ditëve, tha ajo, përqindja e të shtruarve në spital për shkak të COVID ishte aq e ulët sa 10 përqind e numrit total të raportuar" që kishin COVID.

    Wen shtoi, "Doron pranon se ekziston një zonë gri në të dhënat në të cilën COVID mund të mos jetë shkaku kryesor i vdekjes, por mund të ketë kontribuar në të."

    Në fund të artikullit të saj, Wen deklaroi: "Për të qenë e qartë, nëse numri i vdekjeve nga COVID rezulton të jetë 30 për qind e asaj që raportohet aktualisht, kjo është ende e papranueshme".

    Shumë lexues në Twitter dukeshin të frustruar me artikullin, duke shprehur se ata besonin se komuniteti mjekësor kishte vite që po numëronte dhe se informacioni i Wen vjen shumë vonë.

    Epidemiologia Dr. Tracy Høeg iu përgjigj artikullit të Wen, duke thënë: “Pranvera e vitit 2021 [SHBA] kishte prova të mira > 40% e pranimeve të fëmijëve me COVID ishin të rastësishme. 2021 Danimarka njoftoi se do të dallonte me vs nga spitali COVID. Vdekjet nga COVID+ në [Danimarkë] në 2022 [ishin] 60-70% të rastësishme.”

    Mjeku shtoi, "E habitshme se sa kohë i është dashur SHBA-së për ta pranuar këtë është një problem."

    Analisti i lartë i Qendrës për Politikat e Sigurisë, J. Michael Waller, kritikoi gazetën Washington Post mbi rubrikën, duke deklaruar: "Jo shumë kohë më parë, Washington Post po na thërriste ne teoricienët e konspiracionit për të thënë gjëra të tilla."

    Autori AJ Kay shkroi në Twitter, “Epo, po… Ju do të mendonit se ta shihni këtë në mediat e trashëguara do të ofronte një ndjenjë shfajësimi ose zgjidhjeje për ata prej nesh që kanë bërtitur për të që nga viti 2020, por në të vërtetë është thjesht zemërim, zemërim dhe pikëllim. . Gënjeshtrat shkaktuan shumë dëm.”

    Gazetari "australian" Adam Creighton shkroi në Twitter: "Njerëzit që e thanë këtë një vit më parë u larguan nga mediat sociale".


    Burimi: NY Post

Tema të Ngjashme

  1. Numri i të vdekurve nga bombardimi në Gaza arrinë në 100
    Nga Ceni-1 në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 46
    Postimi i Fundit: 14-07-2014, 10:32
  2. Kruja shkaterohet qellimisht sepse mbart historine Shqiptare - SOS !
    Nga IllyrianPatriot në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 02-10-2013, 13:10
  3. ÇOHU dyshon se zjarri qëllimisht iu vu RTK-së
    Nga Bajraku në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 09-10-2012, 17:56
  4. Përse kërkoni të Gjallin mes të vdekurve?
    Nga Matrix në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 22-06-2007, 18:07
  5. 2 Nentor: Dita e perkujtimit te te vdekurve
    Nga NoName në forumin Komuniteti katolik
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 02-11-2006, 13:36

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •