Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 15
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,213
  Postimet n Bllog
  4

  Prshkallzohet konflikti: Britania e Madhe drgon tanqe n Ukrain

  Moska n rrezik, Ukraina sulmon Rusin

  Emri: 63996305_605.jpg

Shikime: 1572

Madhsia: 44.6 KB

  Ukraina ka sulmuar pr her t par n brendsi t Rusis n nj seri sulmesh q lan 3 t vrar dhe 6 t plagosur.

  Kjo sht her a par q Ukraina ka goditur deri m tani kaq n brendsi t Rusis, duke synuar baza q deri tani ishin konsideruar t paprekshme, sipas ekspertve ushtarak.

  Ushtria ukrainase ka goditur disa baza ajrore strategjike n Rusi teksa media t shumta ruse kan raportuar rreth shqetsimit se vet Moska tashm mund t jet nn sulm!.

  Pasi Rusia gjuajti afrsisht 70 raketa gjat dits s hn n Ukrain, duke vazhduar synimin e saj pr t gjymtuar infrastrukturn energjetike t vendit, ushtria ukrainase u kundrprgjigj me sulme n bazat ajrore t Putinit.

  Forcat ukrainase kan prdorur dron pr t goditur t paktn 3 baza ajrore qindra milje brenda territorit rus, ka pranuar Ministria ruse e Mbrojtjes.

  Baza ajrore Engels-2, baza ajrore Dyagilevo dhe ajo n Kursk, t trija n Rusin perndimore dhe vende bombarduese strategjike t prdorura nga Putini pr t bombarduar qytetet e Ukrains, u goditn nga ato q Ministria e Mbrojtjes ruse pretendoi se ishin dron sovjetik.

  Emri: 63996132_906.jpg

Shikime: 1563

Madhsia: 51.4 KB
  Baza ajrore e Engelsit ndodhet qindra kilometra larg Ukraines dhe strehon disa nga avionet ushtarak me te medhenj rus / Ministria e Mbrojtjes Ruse

  Tre persona thuhet se u vran dhe gjasht u plagosn pasi nj cistern karburanti shprtheu n nj baz ajrore ruse pran qytetit Ryazan, n juglindje t Mosks.

  Nj tjetr shprthim u raportua t ket ndodhur n rajonin e Saratovit t Rusis prgjat lumit Vollga, larg vijs s frontit.

  Tri sulmet kan shkaktuar panik n mesin e analistve ushtarak rus, dhe nj nga mediat m t lexuara n Telegram pretendoi se forcat ukrainase me shum mundsi mund t ken kaluar n territorin rus dhe tashm kishin arritur n brigjet e Vollgs, i cili sht nj lum q rrjedh prgjat gjatsis horizontale t Rusis afr Mosks.

  Emri: Screenshot-3-1.jpg

Shikime: 1493

Madhsia: 28.5 KB
  Harte e dy rajoneve te goditura dhe largesia nga Moska. Credits: Euronews

  Kanali ushtarak rus Readovka shkroi: Me nj shkall t lart probabiliteti, droni sht drejtuar nga brenda territorit rus, q do t thot se DRG-t e armikut tashm kan arritur n brigjet e Vollgs.

  Nse droni ka ardhur nga Ukraina, ather armiku yn tashm ka teknologji me nj distanc prej 1,000 km, q do t thot se Moska sht gjithashtu nn sulm.

  Ka vetm nj prfundim: masat kundr terrorizmit n territorin e Federats Ruse duhet t forcohen n maksimum dhe sulmet hakmarrse duhet t vazhdojn dhjetfish.

  Postimi sht par m shum se 375,000 her n Telegram.

  Kto sulme brenda kufijve t Rusis jan nj prshkallzim q as SHBA-t nuk e duan. Qysh prej fillimit t lufts, thuhet se Pentagoni ka modifikuar sistemet e avancuara t raketave q i drgon n Ukrain pr tu siguruar q ato nuk mund t gjuajn rreze t gjata.

  Ndrkoh, Ukraina nuk ka marr ende prgjegjsi pr sulmet.

  Kshilltari presidencial i Ukrains, Mikhail Podolyak, shkroi n Twitter se Kremlini duhet ta dinte se nse dika lshohet n hapsirn ajrore t vendeve t tjera, hert a von objektet e panjohura fluturuese do t kthehen n pikn e nisjes.

  Ministria ruse e Mbrojtjes pretendoi se dront ishin kapur t gjith, por mbeturinat nga prplasjet kishin rn n fushat ajrore duke shkaktuar shprthime. Tre ushtar rus u vran nga sulmet ndrsa katr t tjer mbetm t plagosur.

  Sipas Roman Starovoyt, Guvernatori i Rajonit t Kurskut, sulmi me dron n rajonin e tij i vuri flakn nj rezervuari t magazinimit t nafts. Ai tha: Nuk ka pasur viktima. Zjarri sht lokalizuar. T gjitha shrbimet e urgjencs punojn n vendngjarje.

  N nj video t postuar n mediat sociale n ort e para t mngjesit t s marts, shtllungat e tymit t zi mund t shihen q ngrihen mbi bazn ajrore n rajonin Kursk.

  In Russia tonight there was a new attack by an unknown drone on the Khalino military airfield in Kursk. As a result of the attack, an oil reservoir near the airport caught fire. pic.twitter.com/d14c1PJW1N Special Kherson Cat 🐈🇺🇦 (@bayraktar_1love) December 6, 2022

  Ndrkoh, Rusia nisi sulme t tjera t hnn mbrma n rajonin e Zaporizhia, ku ndodhet nj nga termocentralet kryesore brthamor t Ukrains.

  Sulmet dmtuan infrastrukturn kritike dhe ndrtesat e banimit. N kt faz nuk ka pasur t lnduar apo viktima.

  Shtabi i Prgjithshm i Ukrains raportoi se mbrojtja ajrore ukrainase rrzoi 60 nga mbi 70 raketat e lshuara nga Rusia ditn e hn.


  Euronews

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,213
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Akti i par i Lufts s III Botrore? Ukraina sulmon bazn ajrore brenda territorit rus

  SHBA lshon mohime pas sulmeve t Ukrains brenda Rusis

  Uashingtoni "as inkurajoi dhe as mundsoi" sulme me rreze t gjat, por nuk do ta pengoj Kievin q t'i nis ato

  Emri: 638ff5c685f54003f5268723.jpg

Shikime: 40

Madhsia: 15.2 KB

  Sekretari i Shtetit Antony Blinken mohoi se SHBA-ja kishte ndonj lidhje me sulmin me dron ukrainas n dy fusha ajrore thell brenda Rusis, por u zotua t vazhdoj t furnizoj Kievin me gjithka q i nevojitet. Ndrkoh, Sekretari i Mbrojtjes, Lloyd Austin, anashkaloi raportet e mediave pr pengimin e lshuesve t HIMARS nga SHBA duke thn se Pentagoni nuk do ta "parandaloj" Ukrainn nga zhvillimi i aftsive me rreze t gjat.

  Austin dhe Blinken morn pyetje nga shtypi t martn s bashku me homologt e tyre australian q po vizitojn Uashingtonin, kur sulmi i s hns n dy fusha ajrore ruse dhe raporti i Wall Street Journal n lidhje me modifikimet e raketave HIMARS doln.

  “Ne as nuk i kemi inkurajuar dhe as i kemi mundsuar ukrainasit q t godasin brenda Rusis”, u tha Blinken gazetarve, duke shtuar se ajo q ka vrtet rndsi sht se si Ukraina po prballet me “agresionin e vazhdueshm rus”. SHBA sht e vendosur t'u jap ukrainasve "pajisjet q u nevojiten pr t mbrojtur veten, pr t mbrojtur territorin e tyre, pr t mbrojtur lirin e tyre", shtoi Blinken.

  Sipas Ministris ruse t Mbrojtjes, dy baza bombarduese strategjike n rajonet Ryazan dhe Saratov u sulmuan nga dron t hnn n mngjes. Mbetjet nga dront e rrzuar nga mbrojtja ajrore vran tre ushtarak dhe rezultuan n dmtime t vogla n dy bombardues, tha Moska, por nuk penguan nj sulm t planifikuar n logjistikn ushtarake ukrainase m von gjat dits. Dront e prdorur thuhet se ishin dizajne t modifikuara sovjetike, n vend t do gjje q Perndimi i ka dorzuar Kievit kt vit.

  I pyetur n lidhje me raportin se SHBA-t kishin modifikuar lshuesit HIMARS t drguara n Ukrain pr t qen t papajtueshm me raketat me rreze m t gjat veprimi, Austin mohoi se SHBA po prpiqej t pengonte Kievin.

  “Ne nuk po punojm pr t parandaluar Ukrainn t zhvilloj aftsit e veta”, u tha Austin gazetarve. "Ne absolutisht nuk po e bjm kt."

  M hert, zdhnsi i Blinken, Ned Price, nuk pranoi t komentoj as sulmet me dron, as modifikimet e HIMARS, duke thn vetm se SHBA-ja po i siguronte Ukrains "at q duhet t prdor n territorin e saj sovran - n tokn ukrainase - pr t luftuar agresort rus".

  N qershor, kur SHBA drgoi pr her t par HIMARS n Ukrain, Blinken u tha gazetarve se kishte marr "garanci" nga Kievi se ato nuk do t prdoreshin "kundr objektivave n territorin rus", gj q ai besonte pr shkak t "nj lidhjeje t fort besimi". ” Ambasadorja e SHBA-s n Kiev, Bridget Brink, megjithat, tha n at koh se vendimi pr rrezen e sulmeve raketore do t ishte "n dorn e pals ukrainase".

  Sipas zyrtarve anonim amerikan q foln pr Wall Street Journal, megjithat, t gjitha 20 njsit HIMARS t drguara n Ukrain kishin psuar modifikime harduerike dhe softuerike q nnkuptonin se nuk mund t prdornin raketa ATACMS me rreze m t gjat veprimi, edhe nse Kievi arrin t'i marr ato diku tjetr, ose prodhojn disi t tyren.

  Moska e ka paralajmruar vazhdimisht Uashingtonin se ofrimi i armve t rnda pr Ukrainn rrezikon t kaloj “vijat e kuqe” t Rusis dhe t prfshij drejtprdrejt SHBA-n dhe NATO-n n konflikt. SHBA dhe aleatt e saj kmbngulin se ata nuk jan pal n armiqsit, por vazhdojn t armatosin Kievin.

  Burimi: RT

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,213
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Akti i par i Lufts s III Botrore? Ukraina sulmon bazn ajrore brenda territorit rus

  Ukraina prpiqet t trheq SHBA-n n luft - ish-oficer i CIA-s

  Sulmet me dron n fushat ajrore ruse prshtaten me modelin e sjelljes s Kievit, pohon Philip Giraldi

  Presidenti ukrainas Vladimir Zelensky po krkon mnyra pr t prfshir SHBA-n dhe NATO-n drejtprdrejt n konflikt, ka thn ish-oficeri i CIA-s, Philip Giraldi, duke vn n dukje sulmin me dron t s hns n dy fusha ajrore brenda Rusis si nj shembull t taktikave t tilla.

  "Kjo ishte nj prpjekje e qart e Zelensky, n mendjen time, pr t prshkallzuar luftn," i tha Giraldi gjyqtarit Andrew Napolitano t hnn n mbrmje n episodin e podcast 'Judging Freedom' . “Ai u prpoq ta bnte kt me raketn q ishte drejtuar keq, ndoshta, dhe u plagos n Poloni dhe vrau dy njerz. Ai madje e shtyu at dhe tha se NATO duhet t ndrhyj tani. Kjo mund t jet nj prpjekje tjetr pr t, le t themi, t promovoj nj prshkallzim nga ana e rusve q mund t interpretohet si nj rrezik pr Polonin, rrezik pr trupat n Poloni, dika e till. Kjo sht loja q po luhet.”

  Raketa q goditi fshatin Przewodow muajin e kaluar u identifikua shpejt si ukrainase, por Zelensky vazhdoi t kmbngulte ndryshe pr disa dit, derisa Varshava dhe Uashingtoni shprehn zhgnjimin .

  Napolitano kishte theksuar se SHBA aktualisht ka rreth 40,000 trupa n Poloni. Prania e tyre krijon nj "potencial t lart pr aksidente" dhe keqkuptime, tha Giraldi, duke vn n dukje se Rusia do ta dinte menjher nse do t bnte nj lvizje pr t kaluar kufirin.

  T hnn n mngjes, dy dron u prpoqn t godasin aeroportin Dyagilevo n rajonin Ryazan dhe aeroportin e Engels n rajonin e Saratovit, m shum se 500 kilometra nga territori m i afrt i kontrolluar nga Ukraina. Tre ushtarak rus u vran dhe disa t tjer u plagosn, por sulmi nuk ndrpreu nj sulm strategjik t aviacionit kundr logjistiks ukrainase m von gjat dits, tha ministria e mbrojtjes n Mosk .

  "I gjith qllimi i ksaj sht prsri politik," i tha Giraldi Napolitanos pr sulmin. “sht prshkallzimi i procesit n mnyr q Rusia – t paktn me shpresn e Zelenskit dhe kshilltarve t tij, shum prej t cilve ndoshta jan amerikan – t bj dika q sht vrtet marrzi dhe provokuese n kmbim, dhe kjo do t provokoj reagimin NATO-SHBA q Zelensky dshiron t shoh. Jam i bindur se kjo sht ajo pr t ciln ai po luan.”

  Pyetja e madhe, shtoi Giraldi, sht nse ushtria amerikane dhe Shtpia e Bardh e dinin pr sulmin paraprakisht, "dhe nse po, a e miratuan at?"

  SHBA kmbngul se nuk sht pal n konfliktin n Ukrain, por presidenti Joe Biden ka thn se do t mbshteste Kievin me arm dhe para pr "pr aq koh sa duhet" pr t mposhtur Rusin n fushn e betejs.

  Burimi: RT

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,213
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Akti i par i Lufts s III Botrore? Ukraina sulmon bazn ajrore brenda territorit rus

  Moska akuzon Ukrainn pr "terrorizm brthamor"

  Ministri rus i mbrojtjes pretendon se ushtria e Kievit ka granatuar qllimisht objektin brthamor n Zaporozhye

  Ukraina po prdor taktika t rrezikshme duke synuar qllimisht termocentralin brthamor t Zaporozhye n territorin rus, ka pretenduar ministri i Mbrojtjes Sergey Shoigu.

  M par, Moska tha se nuk do t pranonte asnj marrveshje sigurie q do t prfshinte dorzimin e objektit tek nj pal e tret.

  Duke iu drejtuar zyrtarve t lart ushtarak t martn, Shoigu akuzoi forcat ukrainase se kishin gjuajtur 33 predha n termocentralin brthamor gjat dy javve t fundit. Ministri i Mbrojtjes i karakterizoi kto veprime si "terrorizm nuklear".

  Sipas Shoigu, Kievi po krkon qllimisht t bj q nj katastrof brthamore n vend t duket e mundshme.

  "Njsit tona po marrin t gjitha masat [t nevojshme] pr t garantuar sigurin e centralit brthamor t Zaporozhye," tha Shoigu.

  Moska ka br vazhdimisht akuza t ngjashme kundr Kievit, me zyrtart ukrainas duke mohuar vazhdimisht se kan shnjestruar termocentralin dhe duke akuzuar Rusin pr t njjtn gj.

  T hnn, zdhnsja e Ministris s Jashtme ruse Maria Zakharova tha pr median RIA Novosti se “nuk mund t flitet pr ndonj trheqje ruse ose transferim t kontrollit mbi centralin te ndonj pal e tret”. Ajo kmbnguli se objekti sht n territorin rus dhe kontrollohet plotsisht nga autoritetet e vendit.

  Ajo vazhdoi duke thn se vetm Moska “mund t siguroj sigurin fizike dhe brthamore” t uzins.

  Komenti i Zakharova erdhi pasi shefi i Agjencis Ndrkombtare t Energjis Atomike (IAEA) Rafael Grossi tha t premten se do marrveshje pr mbrojtjen e termocentralit brthamor t Zaporozhye do t prfshinte trheqjen e armve ruse nga objektet.

  Grossi u tha gazetarve italian se ai pret q nj marrveshje e till t arrihet "deri n fund t vitit", duke shtuar se Moska "nuk sht kundr nj marrveshjeje dhe parimit t mbrojtjes s bimve".

  Fabrika m e madhe e energjis brthamore n Evrop, uzina e Zaporozhye u mor nga forcat ruse n fillim t marsit, disa dit pasi Kremlini filloi operacionin e tij ushtarak n Ukrain.

  Kt vjesht, katr ish territore ukrainase, Republikat Popullore t Donetsk dhe Lugansk, si dhe rajonet Kherson dhe Zaporozhye, u inkorporuan n Rusi pas referendumeve.

  N tetor, presidenti rus Vladimir Putin nnshkroi nj dekret q shpall pronsin ruse mbi uzinn.

  Burimi: RT

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,213
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Akti i par i Lufts s III Botrore? Ukraina sulmon bazn ajrore brenda territorit rus

  Pentagoni i jep Ukrains dritn jeshile pr sulmet me dron brenda Rusis

  Emri: dfcf43fe17af19c6633fb7494c153b8ae035a223.jpg

Shikime: 28

Madhsia: 18.4 KB
  Nj dron goditi nj fush ajrore n rajonin rus t Kursk kt jav, AP

  Pentagoni ka dhn nj miratim t heshtur t sulmeve me rreze t gjat veprimi t Ukrains ndaj objektivave brenda Rusis pas sulmeve t shumta raketore t Presidentit Putin kundr infrastrukturs kritike t Kievit.

  Q nga fillimi i sulmeve t prditshme ndaj civilve n tetor, Pentagoni ka rishikuar vlersimin e tij t krcnimit pr luftn n Ukrain. N mnyr thelbsore, kjo prfshin gjykime t reja nse drgesat e armve n Kiev mund t ojn n nj konfrontim ushtarak midis Rusis dhe NATO-s.

  Ky prfaqson nj zhvillim t rndsishm n luftn nntmujore midis Ukrains dhe Rusis, me Uashingtonin q tani ka m shum gjasa t furnizoj Kievin me arm me rreze m t gjat.
  “Ne jemi ende duke prdorur t njjtat llogaritje prshkallzuese, por frika nga prshkallzimi ka ndryshuar q nga fillimi”, tha nj burim i mbrojtjes amerikane pr The Times. “Tani sht ndryshe. Kjo pr shkak se llogaritja e lufts ka ndryshuar si rezultat i vuajtjeve dhe brutalitetit q po i nnshtrohen ukrainasit nga rust.”

  Uashingtoni tani sht m pak i shqetsuar se sulmet e reja me rreze t gjat brenda Rusis mund t ojn n nj prshkallzim dramatik. Sulmet hakmarrse t Mosks deri m sot kan prfshir t gjitha sulmet me raketa konvencionale kundr objektivave civile. M par, Pentagoni ishte m i kujdesshm ndaj sulmit t Ukrains ndaj Rusis, sepse kishte frik se Kremlini do t hakmerrej ose me arm taktike brthamore ose duke synuar vendet fqinje t NATO-s.

  Megjithat, Uashingtoni nuk dshiron t shihet publikisht duke i dhn dritn jeshile Kievit q sulmon tokn ruse. Pozicioni i saj pr sulmet e Ukrains brenda Rusis u prcaktua kt jav nga Antony Blinken, Sekretari i Shtetit, i cili tha: "Ne as nuk i kemi inkurajuar dhe as i kemi mundsuar ukrainasit t godasin brenda Rusis".

  Megjithat, nj burim i mbrojtjes amerikane tha: "Ne nuk po i themi Kievit: "Mos i goditni rust [n Rusi ose Krime]". Ne nuk mund t'u themi atyre se far t bjn. Varet nga ata se si i prdorin armt e tyre. Por kur ata prdorin armt q ne kemi furnizuar, e vetmja gj q ne insistojm sht q ushtria ukrainase t jet n prputhje me ligjet ndrkombtare t lufts dhe me konventat e Gjenevs.

  Emri: 489c55b4b654052bc008c4ee92307954858b250e.jpg

Shikime: 26

Madhsia: 48.1 KB
  Nj ushtar ukrainas n Kiev ndrsa tingllon sirena e sulmit ajror GLEB GARANICH/REUTERS

  “Ata jan kufizimet e vetme, por kjo nuk prfshin shnjestrimin e familjeve ruse dhe as vrasjet. Pr sa na prket neve, Ukraina ka qen n prputhje.”

  Brenda ktyre kufizimeve t kufizuara t vendosura nga Pentagoni, Kievi tani po miraton nj ofensiv m agresive dhe m kmbngulse kundr objektivave brenda Rusis. Ukraina ka qen e kujdesshme t prdor dront e saj, jo armt e furnizuara nga SHBA, pr t kryer sulmet. Dront, t bazuar n sistemet e mbikqyrjes sovjetike Tupolev TU-141 Strizh t zhvilluara n vitet 1970, jan riprogramuar pr t'u dhn atyre nj rreze m t madhe dhe nj municion t konsiderueshm pr lshim n lartsi t ult.

  TU-141-t e modifikuar u vendosn kt jav n tre sulme kundr bazave ushtarake 300 milje brenda kufirit rus dhe n rezervuart e karburantit rreth 80 milje prtej kufirit ukrainas, n secilin rast duke shmangur mbrojtjen ajrore. Dront mund t fluturojn me shpejtsi 600 mph n lartsi t ult, si raketat e lundrimit.

  Ukraina dhe Amerika po luajn nj loj t kujdesshme mbi kto sulme, t cilat kan shtuar nj prbrs t ri t guximshm n luftn me dron n nnt muajt q nga pushtimi rus. Pentagoni refuzon t bj ndonj deklarat publike n lidhje me sulmet, ndrsa Kievi ka refuzuar t marr prgjegjsin.

  Nse SHBA vendos t furnizoj Ukrainn me arm me rreze m t gjat, t afta pr t goditur m thell n Rusi, frika nga prshkallzimi i mundshm mund t rritet n mnyr dramatike. Por zyrtart e Pentagonit e kan br t qart se krkesat nga Kievi pr arm amerikane me rreze m t gjat, duke prfshir raketa dhe bombardues luftarak, t cilt mund t prdoren pr sulme edhe m efektive brenda Rusis ose Krimes s pushtuar, po shqyrtohen seriozisht.

  "Asgj nuk sht jasht tryezs," tha nj zyrtar i lart i mbrojtjes amerikane.

  Armt e larta n listn e dshirave t Kievit prfshijn sistemin e raketave taktike t ushtris (ATACMS), i cili ka nj rreze veprimi prej 190 miljesh dhe do t ishte jashtzakonisht efektiv nse prdoret n sulmet e deprtimit t thell brenda Rusis.

  Pentagoni, n diskutimet me aleatt e NATO-s, deri m tani e ka shtyr vendimin nse do t ofroj harduerin dhe burimet e mbrojtjes s SHBA-s nuk do t nxirren nga nj raport n Wall Street Journal q pretendon se sistemi i raketave artilerie me lvizshmri t lart M142 (HIMARS) ka operuar n Ukrain pr disa muaj ishte modifikuar pr t parandaluar shkarkimin e ATACMS.

  Emri: 05c2debb57a9beeb719306da96e6e961d8dccb31.jpg

Shikime: 27

Madhsia: 26.0 KB
  Nj dron rus shihet mbi kryeqytetin ukrainas YASUYOSHI CHIBA/AFP/GETTY IMAGES

  Droni q Ukraina dshiron m shum se do tjetr sht amerikani MQ-1C Grey Eagle, i cili ka nj rreze veprimi prej 250 miljesh, sht i armatosur me katr raketa Hellfire ose tet raketa Stinger, mund t qndroj n ajr pr m shum se 24 or dhe sht i pajisur me zbulim t sofistikuar. sistemeve.

  Eric Edelman, i cili ishte nj specialist i lart i politikave n Pentagon dhe punoi me departamentin e shtetit si ambasador n Finland dhe Turqi, beson se vonesa n furnizimin e sistemeve t tilla t armve nuk sht m e qndrueshme.

  “Administrata sht tepr e vet-frenuar nga perspektiva e nj spiraleje t supozuar prshkallzuese, e cila sht kryesisht iluzore,” tha ai. “Gjja m e mir pr t gjith t interesuarit sht q ukrainasit t jen n gjendje t fitojn sa m shpejt q t jet e mundur. Prandaj, ka kuptim t'u jepni atyre ATACMS dhe Grey Eagles dhe t'i ndihmoni ata t bashkojn gjithashtu nj paket tankesh kryesore luftarake."

  Kur filloi pushtimi rus m 24 shkurt, politika e SHBA-s pr armatosjen e Ukrains bazohej n dy parime kryesore: q armt amerikane t furnizuara nuk do t prdoreshin pr t sulmuar vet Rusin; dhe zgjedhja e pajisjeve do t kushtzohej nga nevoja pr t shmangur luftn midis NATO-s dhe Rusis. Objektivi ishte armatosja e Ukrains pr t'u mbrojtur kundr nj sulmi t paligjshm ndaj sovranitetit t saj, jo q NATO t prballej me Rusin. Por kto ndjeshmri t hershme jan zhdukur pr shkak t sulmeve t Rusis ndaj civilve dhe m pak ankthit pr provokimin e Kremlinit.

  “Ndryshe nga fillimi, tani jemi t prgatitur t japim shum m tepr detaje rreth drgesave”, tha nj burim i mbrojtjes amerikane.

  Pr shembull, drgesa e par prfshinte sisteme t mbrojtjes ajrore t lvizshme nga njeriu. Vetm m von departamenti i shtetit konfirmoi se ata ishin Stingers.

  “Fillimisht ishim t shqetsuar pr t thn se ne po furnizonim Stingers pr shkak t indit mbres t mbetur nga furnizimi yn i ktyre armve pr muxhahedint kundr rusve n Afganistan”, tha burimi i mbrojtjes.

  Sulmet ndaj atdheut do t grryejn m tej mbshtetjen publike pr luftn
  Aftsia e sapogjetur e Ukrains pr t goditur objektivat thell brenda Rusis ka krijuar nerva n Mosk dhe ka ekspozuar premtimet e Presidentit Putin pr nj luft t shpejt dhe t kufizuar.

  Trupat ruse q u derdhn mbi kufirin ukrainas n shkurt, mbushn uniforma speciale t parads s fitores dhe racione me vler m pak se nj jav. Megjithat, pavarsisht nga pritshmrit e tij pr nj operacion t shpejt ushtarak, Putin do t jet tani lideri i par rus q nga Lufta e Dyt Botrore, nn sundimin e t cilit armiqt kan goditur atdheun.

  Tre ushtar rus jan vrar dhe dy bombardues me rreze t gjat jan dmtuar kt jav nga dront e dyshuar ukrainas, duke prfshir nj sulm n aeroportin Engels pran Saratovit, pothuajse 400 milje brenda Rusis. Shprthime goditn gjithashtu objektet ushtarake n Ryazan, rreth 120 milje n jug t Mosks, dhe Kursk, 60 milje nga kufiri ukrainas. "sht br e qart se nuk ka mbetur asnj objekt strategjik n Rusi q mund t konsiderohet absolutisht i sigurt," shkroi Alexander Kots, nj korrespondent rus i lufts.

  Perspektiva e valve t dronve ukrainas q shkojn drejt bazave ushtarake ruse ngriti shqetsime n mesin e ushtris ruse. "Ne nuk jemi n nj pozicion pr t'iu kundrvn efektivisht ktyre dronve," tha nj ushtar rus i paidentifikuar pr kanalin Volya Telegram. “Do t ket sulme masive n bazat ajrore brenda Rusis, si dhe n objektiva t tjera ushtarake dhe infrastrukturore. N teori, ata mund t shkojn edhe n Mosk.

  Ministria britanike e mbrojtjes tha se Kremlini ka t ngjar t'i konsideroj sulmet me dron si ndr "dshtimet m t rndsishme strategjike" t Rusis q nga fillimi i lufts. "Psikologjikisht, mendoj se jep nj goditje," tha nj zyrtar perndimor.

  Sulmet, s bashku me pengesat n fushn e betejs, duket e sigurt se do t minojn m tej mbshtetjen e publikut rus pr pushtimin. Vetm nj n katr rus dshiron q ushtria e tyre t vazhdoj t luftoj n Ukrain, sipas sondazheve t zbuluara t Kremlinit. Televizioni shtetror madje ka diskutuar mundsin e humbjes s lufts nga Rusia, duke paralajmruar pr pasoja "katastrofike" pr vendin nse kjo ndodh.

  N publik, Putin dhe zyrtar t tjer t Kremlinit vazhdojn t kmbngulin se "operacioni i tyre special ushtarak" do t jet nj sukses. Megjithat, privatisht, presidenti dhe shokt e tij mendohet se kan filluar t bjn plane pr nj arratisje.

  “Rrethimi i Putinit nuk e ka prjashtuar q ai do t humbas luftn, do t hiqet nga pushteti dhe do t duhet t evakuohet urgjentisht diku”, shkroi n Telegram Abbas Gallyamov, nj ish-shkrues i fjalimeve t Kremlinit, i cili tani sht nj analist politik. Duke cituar nj burim t brendshm pa emr, Gallyamov tha se Kremlini po konsideronte Argjentinn ose Venezueln si streh t sigurta. Igor Sechin, nj aleat i lart i Putinit, mendohet t jet duke mbikqyrur projektin, i cili sht koduar me emrin Arka e Noes.

  Burimi: The Times

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,213
  Postimet n Bllog
  4

  Prshkallzohet konflikti: SHBA drgon raketa Patriot n Ukrain, Rusia aktivizon raketat brthamore

  SHBA do t drgoj raketa Patriot n Ukrain CNN

  Sistemet e mbrojtjes ajrore mund t jen n rrugn e tyre brenda disa ditsh, raportoi rrjeti

  Emri: 6398dbff2030271364772566.jpg

Shikime: 93

Madhsia: 20.9 KB

  Administrata e presidentit amerikan Joe Biden po finalizon planet pr t drguar raketa Patriot n Ukrain, raportoi CNN t martn. Kievi ka krkuar prej muajsh sistemet amerikane t mbrojtjes ajrore, ndrsa Rusia vazhdon sulmet e saj ndaj objektivave ushtarake dhe infrastrukturs ukrainase.

  Plani sht n fazat e tij prfundimtare dhe ka nevoj pr miratim nga Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin prpara se t drgohet n tryezn e Biden pr nnshkrimin e tij, thuhet n raport, duke cituar tre zyrtar anonim amerikan. Aprovimi i Austin pritet dhe nj njoftim mund t bhet brenda ksaj jave, than zyrtart pr CNN .

  Nj bateri e vetme e raketave Patriot prbhet nga nj njsi fuqie, nj stacion komandimi, nj njsi radar dhe antena, dhe deri n tet lshues t montuar n kamion, secili q mban katr raketa tok-ajr. I zhvilluar nga kontraktori amerikan i mbrojtjes Raytheon, sistemi ka nj rreze veprimi deri n 99 milje (160 km) dhe mund t prgjoj raketat ose aviont n hyrje.

  Sistemi Patriot u testua gjersisht gjat Lufts s Gjirit, me Pentagonin q pretendon se ka kapur me sukses 45 nga 47 raketa irakiane Scud gjat konfliktit gjasht-javor. Megjithat, ushtria izraelite m von zbuloi se "nj ose ndoshta asnj" nga Scuds u kapn n t vrtet, ndrsa nj raport i New York Times i vitit 2017 e gjeti sistemin Patriot t paefektshm kur prdorej nga Arabia Saudite kundr raketave Houthi t lshuara nga Jemeni.

  sht e paqart se sa sisteme Patriot do t drgojn SHBA n Ukrain. CNN shkroi se baterit e raketave fillimisht do t shkojn n nj baz t ushtris amerikane n Grafenwoehr, Gjermani, ku ekuipazhet ukrainase do t trajnohen pr t'i prdorur ato. Rrjeti gjithashtu vuri n dukje se trajnimi n platformn Patriot zakonisht zgjat "shum muaj".

  Shtetet e Bashkuara kan drguar tashm sisteme anti-ajrore NASAMS me rreze t shkurtr veprimi n Ukrain, por Kievi ka krkuar n mnyr specifike bateri Patriot q nga tetori, kur Rusia filloi t godas vazhdimisht objektivat e komands ushtarake ukrainase dhe rrjetit t energjis n prgjigje t sulmeve t Ukrains n infrastrukturn e saj, duke prfshir Ura e Krimes.

  Pentagoni tha n fund t muajit t kaluar se kjo krkes "po shqyrtohej" nga administrata Biden.

  Moska ka kundrshtuar me z t lart vendosjen e Patriotve dhe do personeli mbshtets t NATO-s n Ukrain, me nnkryetarin e Kshillit t Sigurimit t Rusis, Dmitry Medvedev, duke paralajmruar se ata do t bhen "objektiva legjitime" pr forcat ruse.

  Burimi: RT

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,213
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Prshkallzohet konflikti: SHBA drgon raketa Patriot n Ukrain, Rusia aktivizon raketat brth

  Rusia aktivizon bombn brthamore 12 her m t fuqishme se sa u hodh n Hiroshima

  Videoja e nj rakete balistike ndrkontinentale (ICBM) n nj lshues silo sht publikuar nga ministria e mbrojtjes e Rusis dhe sht raportuar gjersisht nga mediat e vendit n nj paralajmrim t dukshm pr Perndimin.

  Gazeta tabloid ruse Komsomolskaya Pravda raportoi se kompleksi raketor Yars, i cili ishte ngarkuar n rajonin e Kaluga, kishte nj kapacitet "12 her m t madh se bomba amerikane q shkatrroi Hiroshima" - duke iu referuar arms atomike t hedhur n qytetin japonez m 6 gusht. 1945.

  Raporti i gazets s qarkullimit masiv prshkruan disa nga specifikimet e rakets, t cilat prfshijn nj pesh lshimi prej 46,000 tonsh, nj rreze operative deri n 12,000 kilometra (7,456 milje) q mund t godas SHBA-n ose kudo n Evrop, dhe nj ngarkes deri n 500 kilotone.

  RS-24 Yars sht nj version i prmirsuar i Topol-M-s s mparshme. I njohur n Perndim si SS-29, ai u zhvillua nga Instituti i Inxhinieris Termike n Mosk dhe u testua pr her t par n 2007.

  N gjendje t prgatitet pr lshim n shtat minuta, raketa mund t gjuhet nga nj vend i prgatitur, nj garazh special me nj ati rrshqitse ose nga nj pozicion i paprgatitur gjat vendosjes n terren, sipas uebsajtit Military Today.

  Ministria ruse e mbrojtjes tha t mrkurn se raketa ishte instaluar n kapanon duke prdorur nj njsi t posame transporti dhe ngarkimi n nj operacion q zgjati disa or.

  Operacioni ishte n krye t Dits vjetore t Forcave Raketore Strategjike t Rusis, e cila do t shnohet t shtunn, m 17 dhjetor. "Rndsia e ktij operacioni qndron n faktin se raketa e ardhshme do t jet n detyr luftarake si sht planifikuar," tha Alexei Sokolov, komandanti i formacionit t raketave Kozelsky.

  "Amdheu do t marr nj mostr tjetr t armve raketore brthamore, e cila do t na lejoj t zgjidhim do detyr n nivel strategjik," shtoi ai, sipas agjencis shtetrore t lajmeve Tass.

  Vadim Vyazovsky, nj inxhinier i cituar nga gazeta, tha: "Jam krenar pr Rusin q vendi im v n shrbim produkte t tilla q atdheu t mund t flej i qet".

  Yars u ekspozua n tetor gjat strvitjeve ushtarake t forcave strategjike brthamore t Rusis t mbikqyrura nga Vladimir Putin . Strvitjet e shtyn propaganduesin e Kremlinit, Igor Korotchenko , t thoshte n kanalin Rusia-1 se sht "shum e rndsishme q ne kemi demonstruar se kush sht kundrshtari yn kryesor dhe far e pret at."

  Ajo vjen n mes t tensioneve n rritje n kryeqytetet botrore n lidhje me aftsit brthamore t Rusis, ndrsa Putin prballet me pengesa n pushtimin e tij t plot t Ukrains.

  Si ICBM, Yars nuk sht nj arm brthamore taktike dhe analistt dyshojn se prdorimi i nj lufte jokonvencionale do t'i jepte Rusis ndonj avantazh ushtarak.

  Megjithat, mediat ruse kan nxitur pretendime pr aftsit e saj atomike . Alexander Khodakovsky, komandanti i milicis ruse t Donetsk, i tha televizionit shtetror kt jav se armt brthamore ishin nj mnyr se si Rusia mund ta fitonte luftn.

  Newsweek ka kontaktuar ministrin ruse t mbrojtjes pr koment.

  Burimi: Newsweek

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,213
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Prshkallzohet konflikti: SHBA drgon raketa Patriot n Ukrain, Rusia aktivizon raketat brth

  Rusia shfaq ngarkimin e raketave brthamore Yars (VIDEO)

  Dy ICBM u vendosn n kapanone lshimi kt jav, njoftoi ushtria  Forcat Raketore Strategjike t Rusis kan ngarkuar dy raketa balistike ndrkontinentale Yars (ICBM) n kapanonet e tyre t synuara kt jav, njoftoi Ministria e Mbrojtjes. Ushtria ruse ka publikuar pamjet e operacioneve t ngarkimit.

  Riarmatimi brthamor u zhvillua n objektin e raketave Kozelsk n rajonin Kaluga n Rusin qendrore. Ngarkimi i nj ICBM n nj silo krkon infrastruktur t dedikuar dhe or t tra operacionesh t vshtira, vuri n dukje ministria. Raketat u vendosn n pozicionet e tyre t synuara t mrkurn dhe t enjten, sipas raportit.

  RS-24 Yars rrjedh nga dizajni RT-2PM2 Topol-M dhe mund t shkrepet nga nj lshues celular n rrug ose nga nj silo.

  Varianti i mvonshm ka pr qllim t zvendsoj ICBM-t e vjetr t prodhimit sovjetik UR-100N si pjes e arsenalit strategjik brthamor rus. Yars ICBM sht i aft t mbaj koka t shumta brthamore dhe ka nj rreze operative t vlersuar prej 11,000 km.

  Ministria e Mbrojtjes tha se po publikonte procesin e riarmatimit pr t shnuar Ditn e ardhshme t Forcave Raketore Strategjike, nj fest profesionale e degs ushtarake, e cila do t festohet t shtunn e ardhshme.  Burimi: RT

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,213
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Prshkallzohet konflikti: SHBA drgon raketa Patriot n Ukrain, Rusia aktivizon raketat brth

  "Kush do t pulsoj syt i pari?" A sht e mundur lufta brthamore midis Rusis dhe SHBA-s?

  Disa besojn se prplasja midis Mosks dhe Uashingtonit mund t shoh prfundimisht prdorimin e armve atomike

  Emri: 63974d442030277111378ea0.jpg

Shikime: 25

Madhsia: 59.5 KB

  Diskutimet rreth forcimit t kontrollit t armve brthamore kan vazhduar pr dekada, por koht e fundit jan larguar n plan t dyt, me fuqit kryesore q tani hedhin krcnime t drejtprdrejta ndaj njra-tjetrs.

  Pavarsisht nga pasojat e dukshme katastrofike t nj lufte brthamore, n t ciln lidert botror kan theksuar vazhdimisht se nuk do t kishte fitues, Moska dhe Uashingtoni vazhdojn t paralajmrojn se jan gati t prdorin arsenalet e tyre n rrethana ekstreme.

  Ekspertt kan shprehur shpresn se kto deklarata nuk jan gj tjetr vese tentativa shantazhi. Megjithat, hert a von, kjo lloj bisede mund t oj n nj situat kritike t ngjashme me kulmin e krizs s raketave Kubane, kur Bashkimi Sovjetik dhe Shtetet e Bashkuara mbanin pistoleta atomike n kokn e njri-tjetrit.

  Hakmarrja brthamore e Dors s Vdekur: far do t ndodhte nse Perndimi do t fillonte nj sulm ndaj Rusis?
  Lexo m shum Hakmarrja brthamore e Dors s Vdekur: far do t ndodhte nse Perndimi do t fillonte nj sulm ndaj Rusis?
  Pr t'i br gjrat edhe m keq, i gjith sistemi i marrveshjeve ndrkombtare pr armatimin praktikisht sht shembur, duke ln pak shpresa pr prmirsim n t ardhmen e afrt.

  Apelet e Putinit nuk ndihmuan

  N vitin e par t presidencs s tij, n vitin 2000, Vladimir Putin propozoi q Rusia dhe SHBA t ulin rrnjsisht nivelet e kokave brthamore - n 1500 njsi. Ai vuri n dukje se do t ishte realiste t realizohej kjo deri n vitin 2008 dhe se duhej t ishte e mundur t tkureshin edhe m tej arsenalet e t dy vendeve n t ardhmen.

  Rusia, sipas Putinit, nuk ka par ndonj penges pr m shum reduktime n armt sulmuese strategjike.

  "Por gjja kryesore tani sht q Rusia dhe Shtetet e Bashkuara t fillojn t lvizin s bashku ose paralelisht pr t ulur rrnjsisht tavanet e kokave brthamore pa vones," tha presidenti .

  Propozimi i Putinit nuk u dgjua kurr dhe kan kaluar njzet e dy vjet. Sipas Institutit Ndrkombtar t Krkimeve t Paqes n Stokholm (SIPRI), q nga fillimi i vitit 2022, SHBA-t kishin n gatishmri arsenalin m t madh n bot t armve brthamore – 1774 koka luftarake 't vendosura' t vendosura n raketa ose t vendosura n bazat e forcave operacionale. SHBA krenohet me nj treshe t plot brthamore q prfshin komponent ajri, tok dhe det.

  Rusia ka vetm 1,588 koka luftarake t vendosura, por ka nj inventar total m t madh se Uashingtoni - 5,977 deri n 5,428, sipas Federats s Shkenctarve Amerikan (FAS).

  Emri: 63974d092030271b6a34f77f.jpg

Shikime: 26

Madhsia: 24.9 KB
  Presidenti rus Vladimir Putin (L) shtrngon duart me Presidentin e SHBA Joe Biden prpara samitit SHBA-Rusi n Villa La Grange, n Gjenev m 16 qershor 2021. Brendan Smialowski / AFP

  Shtetet e tjera brthamore sigurisht q kan shum m pak koka luftarake n dispozicion. Franca, sipas SIPRI, ka 290 koka luftarake (10 t vendosura), dhe MB ka 225 q nga viti 2022 (60 t vendosura).

  Dihet pak pr arsenalin brthamor kinez, megjithse besohet se n fillim t ktij viti, ai numronte mbi 350 koka luftarake. Nj raport i Federats s Shkenctarve Amerikan arrin n prfundimin se rezervat e Pekinit po rriten.

  Sido q t jet, tensioni kryesor n klubin brthamor sot sht mes SHBA-s dhe Rusis. Shum e konsiderojn situatn t paqndrueshme, veanrisht duke marr parasysh deklaratat gjithnj e m luftarake q vijn nga Moska dhe Uashingtoni.

  Situata nxehet

  N dritn e konfliktit n Ukrain, shqetsimi i publikut pr mundsin e nj konflikti brthamor global sht n rritje. Kjo u diskutua fillimisht n mnyr aktive m 27 shkurt, kur Putini urdhroi forcat parandaluese ruse t viheshin n gatishmri t posame luftarake. Forcat e Parandalimit Strategjik jan baza e fuqis luftarake t Forcave t Armatosura Ruse, t synuara pr t penguar agresionin kundr Rusis dhe aleatve t saj, si dhe pr t mposhtur nj agresor, duke prfshir nj luft me prdorimin e armve brthamore.

  sht e rndsishme t theksohet se Moska ka deklaruar vazhdimisht se doktrina brthamore e vendit nuk nnkupton sulme parandaluese, t konfirmuara nga vet presidenti. Kjo do t thot, armt brthamore do t prdoreshin vetm nse nj agresor fillon nj sulm brthamor n territorin rus, ose nse vet ekzistenca e shtetit ishte n rrezik pr shkak t nj sulmi konvencional.

  Analistt jan kthyer vazhdimisht n pyetjen nse sht i mundur nj konfrontim i vrtet brthamor midis Rusis dhe shteteve t tjera t armatosura me bomba atomike. N gusht, ministrja e jashtme britanike dhe kandidatja pr kryeministre Liz Truss tha se do t prdorte arm brthamore nse ishte e nevojshme. Para ksaj, Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha se Uashingtoni do t konsideronte prdorimin e arsenalit t tij brthamor vetm n rrethana emergjente, si pr t mbrojtur interesat jetike t SHBA-s, aleatve dhe partnerve t saj.

  Emri: 63974cca85f5406e40006316.jpg

Shikime: 25

Madhsia: 26.6 KB
  (L) Liz Truss; (R) Antony Blinken Leon Neal / Getty Images; Chris J Ratcliffe / Getty Images

  Bisedat pr nj konflikt t mundshm brthamor u rishfaqn m 21 shtator, kur Putin tha se Rusia do t prdorte t gjitha mjetet q kishte n dispozicion nse prballej me nj krcnim pr integritetin e saj territorial. Ai vuri n dukje faktin se Uashingtoni po e shtyn drejtprdrejt Kievin pr t zgjeruar armiqsit n territorin rus. Putin gjithashtu vuri n dukje se vendet perndimore deklarojn hapur se Rusia duhet t mposhtet n fushn e betejs me t gjitha mjetet dhe t privohet nga do sovranitet ekonomik, politik, kulturor dhe n prgjithsi.

  Sipas presidentit, fuqit perndimore po prdorin shantazh brthamor, duke vn n dukje deklaratat e prfaqsuesve t rangut t lart t shteteve kryesore t NATO-s pr mundsin dhe lejueshmrin e prdorimit t armve t shkatrrimit n mas kundr Rusis.

  Dua t'u kujtoj atyre q i lejojn vetes t bjn deklarata t tilla n lidhje me Rusin: Vendi yn ka n dispozicion edhe arm t ndryshme shkatrrimi dhe n disa komponent, m moderne se ato t vendeve t NATO-s. Nse integriteti territorial i vendit ton krcnohet, ne me siguri do t prdorim t gjitha mjetet q kemi n dispozicion pr t mbrojtur Rusin dhe popullin ton. Ky nuk sht nj bllof”, tha Putin.

  Pas ksaj, Kshilltari i Siguris Kombtare i SHBA-s, Jake Sullivan , tha n nj intervist pr CBS se Uashingtoni do t'i prgjigjet Mosks pr prdorimin e mundshm t armve brthamore. Ai vuri n dukje se Shtpia e Bardh e kishte paralajmruar Rusin pr pasojat katastrofike t prdorimit t armve t tilla.

  M 7 tetor, presidenti ukrainas Vladimir Zelensky i bri thirrje NATO-s t nis sulme parandaluese n territorin rus, nj deklarat q n mnyr t qart bri pak pr t prmirsuar situatn. Megjithat, t nesrmen ai mohoi se kishte pr qllim prdorimin e armve brthamore. Si shpjegoi lideri ukrainas, ai po fliste pr sanksione t reja nga vendet perndimore pr t parandaluar luftn brthamore.

  M von, Zelensky shprehu vazhdimisht besimin e tij se Putini nuk do t prdorte arm brthamore n konfliktin e Ukrains.

  Vet Putin tha m 27 tetor se Rusia nuk ka nevoj t nis nj sulm brthamor n Ukrain, pasi nuk ka kuptim politik apo ushtarak pr ta br kt. Ai vuri n dukje edhe nj her doktrinn brthamore t Rusis, e cila prshkruan rastet n t cilat armt brthamore mund t prdoren.

  Emri: 63974c7985f540561908f281.jpg

Shikime: 27

Madhsia: 23.2 KB
  (L) Vladimir Putin; (R) Volodymyr Zelenskyy Sputnik / Mikhail Metzel; Metin Aktas / Anadolu Agency nprmjet Getty Images

  A sht i mundur prdorimi i armve brthamore?

  Analistt politik e konsiderojn prdorimin aktual t armve brthamore nga SHBA-ja ose Rusia t pamundur apo edhe praktikisht t pamundur. Konstantin Blokhin, nj studiues kryesor n Qendrn pr Studime t Siguris t Akademis Ruse t Shkencave, hodhi posht deklaratat pr mundsin e nj sulmi brthamor ndaj Rusis si instrumente t presionit informativ dhe psikologjik - shantazh nga SHBA kundr Rusis. Qllimi i tij kryesor, pretendon ai, sht t'i drgoj Rusis nj sinjal t qart se nse nuk e ndalon operacionin e saj special ushtarak, do t filloj nj luft e tret botrore – kt her brthamore.

  Por nse kjo luft ndodh, ajo do t jet e fundit n historin e njerzimit, qytetrimi do t kthehet n Epokn e Gurit.

  “Shtetet e Bashkuara kan dika pr t humbur. T gjith kan dika pr t humbur. Ata nuk do t fillojn asnj luft, dhe definitivisht jo pr shkak t Ukrains. Ukraina sht nj instrument parandalimi, nj vatr tensioni n kufijt tan, asgj m shum. E gjith kjo sht nj bllof,” tha Blokhin pr RT.

  Ai trhoqi nj paralele me programin Star Wars, i cili u zhvillua nn ish-presidentin amerikan Ronald Reagan dhe parashikoi krijimin e nj sistemi t gjer mbrojtjeje q integronte satelit t armatosur me lazer, sisteme raketore anti-balistike ajrore dhe toksore dhe arm hekurudhore elektromagnetike. . Qllimi i tij kryesor ishte t kapte raketat balistike ndrkontinentale t lshuara nga BRSS ose kundrshtar t tjer t mundshm.

  Uashingtoni shpresonte se realizimi se shumica drrmuese e kokave t lshuara drejt SHBA-s do t shkatrroheshin do ta detyronte BRSS t pranonte faktin se nj konfrontim brthamor do t ishte i pashpres.

  “N ato koh, gjrat ishin shum t njjta si tani. Por ather, ne e besuam at. Dhe tani, qllimi sht t na trembin n mnyr q Rusia t ndaloj veprimet e saj. Prandaj, duhet ta konsiderojm kt me qetsi. Askush nuk do t nis nj luft brthamore pr shkak t Ukrains”, tha Blokhin.

  Ai gjithashtu krahasoi at q po ndodh sot me krizn e raketave Kubane, por vuri n dukje se n vitet 1960, konfrontimi ishte m i mpreht.

  “Ukraina sht nj vend i largt pr Shtetet e Bashkuara, ndrsa Kuba sht afr. Ishte revolveri i Hrushovit i drejtuar n kokn e Kenedit. Dhe njerzimi ishte n prag. Sot nuk bhet fjal pr ndonj paralele” , tha ai.

  Sipas Vladimir Vasiliev, nj studiues i lart n Institutin pr Studime Amerikane dhe Kanadeze n Akademin Ruse t Shkencave, do t ishte e parakohshme dhe e nxituar t ngrihej hapur shtja e prdorimit t armve brthamore. Pyetja kryesore sht mundsia e prdorimit t armve brthamore prgjat linjave t krizs s raketave Kubane.

  Sipas Vasiliev, shpresat e Ameriks se operacioni ushtarak i Rusis do t luhej n favor t Kievit dhe Perndimit kolektiv dhe se miliarda dollar ndihma drguar Ukrains do t onin n nj disfat strategjike pr Rusin, nuk jan justifikuar.

  “N kt aspekt lind shtja e nj qetsie relative apo edhe paralize. Ndoshta Perndimi pret q n t ardhmen e afrt, do t jet n gjendje t prshkallzoj tensionet dhe se kjo prfundimisht mund t dal jasht kontrollit. Dhe kur kjo t ndodh, krcnimi i prdorimit t armve brthamore do t ishte zgjidhja e fundit”, tha ai pr RT, duke shtuar se Perndimi do t'i drejtohet ktij krcnimi nse e konsideron t suksesshme fushatn dimrore t Rusis n Ukrain.

  Vasiliev vuri n dukje se sht e vshtir t thuhet saktsisht se si do t provokohet Perndimi n kt, por ndoshta shtja e vendosjes s bots n prag t nj konflikti brthamor dhe zhvendosjes s konfliktit n nj faz t caktuar cilsore, duke e detyruar Rusin t trhiqet. diskutuar tani.

  Emri: 6397553620302774394c5d75.jpg

Shikime: 27

Madhsia: 56.0 KB
  Ushtart e trupave hekurudhore ruse riparojn shinat hekurudhore n nj vend t panjohur n rajonin Kherson. Sputnik / Evgeny Biyatov

  Ai theksoi se q nga 24 shkurti, kur filloi sulmi ushtarak, nuk ka pasur asnj ndryshim kardinal n konflikt. Tani, megjithat, hapsira pr furnizimin e Ukrains me pajisje ushtarake po paksohet, infrastruktura e ekonomis ukrainase po shkatrrohet dhe konflikti po bhet hibrid, kshtu q “nj prpjekje e Perndimit pr t rrmbyer nj pistolet brthamore ka shum t ngjar.

  “Perndimi mund ta vendos botn n prag t nj konflikti global, pr t par se kush i mbyll syt i pari dhe ta prdor kt fakt pr t krijuar element t nj kthese strategjike n rrjedhn e operacionit special ushtarak n Ukrain. Ndoshta Perndimi me t vrtet po shqyrton sot plane t tilla pr shkak t konsideratave mjaft t komplikuara ekonomike”, tha Vasiliev.

  Asnj armatim n horizont

  N dritn e ngjarjeve aktuale, shum po i kthehen fjalimit t Putinit n Konferencn e Siguris n Mynih n 2007, ku ai ngriti temn e armatimit, nj tem ende aktuale sot.

  “Askush nuk ndihet i sigurt! Sepse askush nuk mund t fshihet pas ligjit ndrkombtar si pas nj muri guri. Nj politik e till sht, sigurisht, nj katalizator pr nj gar armatimesh... Rreziku i mundshm i destabilizimit t marrdhnieve ndrkombtare sht i lidhur me stagnimin e dukshm n fushn e armatimit”, tha presidenti rus n Mynih.

  Kan kaluar m shum se 15 vjet, por deklarata e Putinit sht br m e rndsishme. Q ather, ka ndodhur shum: Traktati i Qiejve t Hapur dhe Traktati INF pr eliminimin e raketave me rreze t mesme dhe m t shkurtr veprimi jan ndrprer, dhe n prgjithsi, si besojn shum ekspert, i gjith sistemi i marrveshjeve ndrkombtare pr armatimin sht n kolaps. .

  Pas prfundimit t Traktatit INF, mbetet vetm nj traktat dypalsh pr kontrollin e armve midis SHBA-s dhe Rusis – Traktati mbi Masat pr Reduktimin dhe Kufizimin e Mtejshm t Armve Sulmuese Strategjike (New START), i cili sht n fuqi deri n vitin 2026.

  “Ekzekutimi i tij sht ende i ngrir sepse nuk ka besim mes Shteteve t Bashkuara dhe Rusis, nuk ka transparenc, konsultime. Un mendoj se nuk do t ket armatim n jetn ton. START i ri do t zgjatet, por asnj dokument i ri nuk do t nnshkruhet”, tha Blokhin.

  Vasiliev nuk sht m optimist dhe gjithashtu beson se nuk ka asnj perspektiv pr armatim brthamor. Ai vuri n dukje se sistemi i marrveshjeve ndrkombtare sht kompleks, por sot i gjith mekanizmi sht shkatrruar dhe vendet nuk kan asnj nxitje pr t'u marr me problemin n mnyr t njanshme.

  “Si rregull, ata jan t angazhuar n mnyr t njanshme n modernizimin e forcave t tyre brthamore. Nga pikpamja e mundsis s nj konflikti brthamor, sot nuk ka kuptim t flasim pr armatim” , tha ai.

  Nga Lidia Misnik , nj reportere me baz n Mosk e fokusuar n politik, sociologji dhe marrdhnie ndrkombtare


  Burimi: RT

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,213
  Postimet n Bllog
  4

  Moska: Jemi n luft pr mbijetes jo me Ukrainn por me vendet e NATO

  "Nuk ka vend" pr Rusin e pavarur n mendsin perndimore - Moska

  Sekretari i Kshillit t Siguris Kombtare ka pohuar se lufta e NATO-s n Ukrain po zhvillohet pr prfitime dhe ambicie.

  Emri: 63bd5b182030276e9b5bc9d4.jpg

Shikime: 2320

Madhsia: 14.5 KB

  Sekretari i Kshillit t Siguris Kombtare t Rusis ka sulmuar Perndimin, duke vn n dukje zakonin e tyre pr t krijuar krcnime globale, duke prfshir grupe t shumta terroriste, n ndjekje t interesave t tyre.

  Nikolay Patrushev pohoi gjithashtu, n nj intervist t botuar nga gazeta Argumenti i Fakti, se vendimi i Uashingtonit pr t trhequr trupat nga Afganistani ishte nj prelud i lufts s NATO-s kundr Rusis n Ukrain.

  “Ngjarjet n Ukrain nuk jan nj konfrontim mes Mosks dhe Kievit. sht nj konfrontim ushtarak i NATO-s – SHBA dhe Anglia n radh t par – me Rusin”, tha zyrtari i lart i siguris n nj intervist pr gazetn. “Ata i friksohen nj prplasjeje t drejtprdrejt, kshtu q instruktort e NATO-s i shtyjn djemt ukrainas drejt vdekjes s tyre t sigurt.”

  Patrushev argumentoi se, ndrsa kombet perndimore pretendojn se po "mbrojtin qytetrimin kundr barbarizmit" n Ukrain, ata n fakt jan t motivuar nga interesa egoiste dhe nuk do t "shptojn asnj jet n kurriz t pasurimit dhe ambicieve t tyre".

  Ai tha se ekziston nj model i vendosur i SHBA-s q krijon krcnime kundr t cilave ajo m von gjoja lufton, vazhdoi ai, duke prmendur si shembuj organizatat terroriste Al-Kaeda, Talibant dhe Shtetin Islamik (IS, dikur ISIS). Uashingtoni her pas here mund t tregoj vrasjen e liderve individual terrorist si Osama Bin Laden, por t vazhdoj "t trajnoj dhe armatos njqind t tjer" n t njjtn koh, shtoi ai.

  Misioni i NATO-s n Afganistan rezultoi n "krijimin e skemave t korrupsionit shum miliarda dollarsh" dhe nj rritje t prodhimit t paligjshm t drogs, pohoi Patrushev. Dhe trheqja e SHBA nga vendi n vitin 2019 ishte n nj mas t madhe pr "prqendrimin n Ukrain" dhe konfrontimin me Rusin, tha ai.

  Zyrtari i siguris citoi vrejtjet e bra muajin e kaluar nga Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken, i cili pranoi se, me prfundimin e pranis ushtarake t vendit n Afganistan, administrata e Presidentit Joe Biden kishte m shum mundsi pr t drguar armt n Kiev.

  Patrushev beson se, n pamjen m t gjer, interesat e SHBA-s si shtet-komb jan t nnshtruara ndaj interesave t korporatave transnacionale, t cilat prfundimisht diktojn politikat e shum qeverive. Ato forca t paprgjegjshme kan trashguar qasjen kolonialiste q lejoi vendet perndimore t bhen t pasura dhe t fuqishme, por ato nuk jan m t lidhura me interesat kombtare, tha ai.

  Rusia “nuk ka vend” n skemat e tyre, pasi ajo “irriton nj pjes t vogl t mjeshtrave botror pr shkak t pasurive t saj natyrore, territoreve t mdha dhe njerzve t zgjuar e t vet-mjaftueshm q e duan vendin e tyre, traditat dhe historin e tij” , shtoi ai.


  Burimi: RT

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,213
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Moska: Jemi n luft pr mbijetes jo me Ukrainn por me vendet e NATO

  NATO bn 'luft me spond' kundr Rusis - presidenti kroat

  Duke folur pr konfliktin n Ukrain, Zoran Milanovic tha se ai nuk dshiron t jet nj "skllav amerikan"

  Emri: 63c506f085f5400dcf5da39a.jpg

Shikime: 13

Madhsia: 39.3 KB

  Presidenti kroat Zoran Milanovic ka pretenduar se NATO, nj bllok ushtarak i t cilit sht Zagrebi, sht duke zhvilluar nj " luft prokure " kundr Mosks n Ukrain. Ai gjithashtu hodhi posht sanksionet kundr Mosks si "t pakuptimta ", duke shtuar se ai nuk dshiron t jet nj " skllav amerikan". ”

  Duke folur me gazetart kroat n qytetin e Vukovarit t dieln, Milanovic tha, ndr t tjera: " Uashingtoni dhe NATO po bjn nj luft prokure kundr Rusis prmes Ukrains ", si citohet nga media Istra24.

  Ai vazhdoi duke argumentuar se “ Plani nuk mund t jet largimi i Putinit. Plani nuk mund t jet sanksione ”, duke shtuar se masa t tilla ndshkuese jan “t pakuptimta dhe nuk do t arrijm asgj me to. ”

  “Ata shkojn nga lufta n luft. Dhe far duhet t jem? Nj skllav amerikan? ” pyeti presidenti i Kroacis n mnyr retorike.

  Milanovi shprehu zhgnjimin e tij me politikat e bllokut ushtarak t udhhequr nga SHBA n t njjtn intervist, n t ciln ai e goditi kryeministrin kroat, Andrej Plenkovi, mbi komentin e tij t fundit lidhur me Ukrainn.

  Duke folur pr kanalin e lajmeve France 24 t shtunn, Plenkovi tha se ligjvnsit e vendit ballkanik, t cilt n mesin e dhjetorit nuk e mbshtetn programin e BE-s pr t trajnuar personelin ushtarak ukrainas n shtetet antare, "kan dshtuar t jen n ann e duhur t historis. ”

  Duke komentuar vrejtjen, Milanovi, nga ana e tij, kritikoi kryeministrin se i solli "turp" vendit t tij " dhe prfaqsuesve t tij demokratik prpara t tjerve. Presidenti kroat argumentoi se kjo lloj sjellje arrin nj nivel t ult q sht “fundi i fundit. ”

  Sa i prket misionit t BE-s, presidenti kroat paralajmroi se ai n mnyr efektive do t thot se " pr her t par n historin e saj, BE po merr pjes n nj luft. “Kjo, sipas Milanovic, sht “ kundr Traktatit pr Funksionimin e BE-s. ”

  N dhjetor 2022, Milanovic argumentoi se trajnimi i antarve t shrbimit ukrainas n tokn kroate do t'i " sillte luft " kombit ballkanik.

  Ai kmbnguli gjithashtu n at koh se " Ukraina nuk sht nj aleate ", duke kritikuar vendimin e Brukselit qershorin e kaluar pr t'i dhn Kievit statusin e kandidatit si "cinik". ”


  Burimi: RT

 12. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,213
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Prshkallzohet konflikti: SHBA drgon raketa Patriot n Ukrain, Rusia aktivizon raketat brth

  Shefi i Ushtris Britanike komenton tanket pr Ukrainn

  Drgimi i sfiduesve n Kiev do ta bj Mbretrin e Bashkuar m t dobt, por ia vlen, ka paralajmruar gjenerali Sir Patrick Sanders.

  Emri: 63c5befb85f5400a707ac451.jpg

Shikime: 9

Madhsia: 37.0 KB

  Ndrsa prshndeti dorzimin e premtuar t tankeve Challenger 2 qeveris n Kiev, shefi i shtabit t prgjithshm t Ushtris Britanike paralajmroi t hnn se masa do t ket nj efekt negativ n gatishmrin e saj luftarake dhe krkoi m shum fonde pr arm.

  Drgimi i 14 tankeve n Ukrain do ta lr ushtrin britanike "prkohsisht m t dobt", shkroi gjenerali Sir Patrick Sanders n nj memo t brendshme, sipas transmetuesit shtetror BBC .

  "Nuk ka dyshim se zgjedhja jon do t ndikoj n aftsin ton pr t mobilizuar ushtrin kundr krcnimit akut dhe t qndrueshm q paraqet Rusia dhe t prmbush detyrimet tona t NATO-s," vuri n dukje Sanders, duke shtuar se ishte jetike q "aftsia luftarake" e ushtris t rivendosej me shpejtsi.

  Megjithat, ai argumentoi gjithashtu se Ukraina do t'i prdorte tanket n "prdorim t mir" dhe se ndihma e tyre pr t mposhtur Rusin "na bn m t sigurt".

  Sanders mori detyrn si shef i shtabit t prgjithshm t ushtris n qershor t vitit t kaluar dhe menjher argumentoi se forcat toksore britanike duhet t jen "t afta t luftojn prkrah aleatve tan dhe t mundin Rusin n betej".

  Britania ka premtuar t'i drgoj Ukrains 14 nga Challenger 2, n dorzimin e par t tankeve kryesore luftarake t prodhimit perndimor q nga prshkallzimi i konfliktit n shkurt 2022. Londra ka premtuar gjithashtu 30 arm vetlvizse AS90.

  Kremlini reagoi duke thn se sfiduesit "do t digjen si pjesa tjetr" e armaturs s furnizuar nga Perndimi. Rusia ka paralajmruar vazhdimisht SHBA-n dhe aleatt e saj kundr drgimit t m shum armve n Kiev, duke thn se kjo vetm e zgjati konfliktin dhe rrezikonte nj konfrontim t hapur. NATO po kmbngul se nuk sht pal n konflikt, ndrsa vazhdon t furnizoj Ukrainn me miliarda dollar ndihm ushtarake.

  Muajin e kaluar n nj intervist, gjenerali m i lart i Ukrains pohoi se i duheshin 300 tanke pr t luftuar me sukses Rusin. Britania operoi gjithsej 227 Challenger 2 q nga viti 2020, kur ministria e mbrojtjes raportohet se e konsideroi goditjen e t gjith trupave t blinduara si shum t kushtueshme.

  T hnn, megjithat, Sekretari i Mbrojtjes Ben Wallace tha n Dhomn e Komunave se i duheshin m shum para pr ushtrin. Planet aktuale krkojn 24 miliard (29.3 miliard dollar) gjat dekads s ardhshme, megjithse do automjet i ri nuk do t jet funksional deri n fillim t viteve 2030, sipas BBC.


  Burimi: RT

 13. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,213
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Prshkallzohet konflikti: SHBA drgon raketa Patriot n Ukrain, Rusia aktivizon raketat brth

  Tanket e NATO-s 'do t digjen' - Kremlini

  Dorzimi i armve t rnda n Kiev do t zgjas konfliktin, por nuk do t ndryshoj rezultatin e tij, tha zdhnsi i Vladimir Putinit.

  Emri: 63c54a9b2030276bfe1d7133.jpg

Shikime: 8

Madhsia: 36.6 KB

  Mbshtetsit e huaj t Kievit, t cilt jan zotuar t furnizojn Ukrainn me tanke dhe arm t tjera t rnda, nuk kujdesen pr jett e Ukrains dhe jan t motivuar nga dshira e tyre pr t lnduar Rusin, ka thn zdhnsi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

  Premtimet e bra nga Polonia dhe Britania e Madhe pr t'i ofruar Kievit tanket kryesore t betejs tregojn se ata duan q konflikti n Ukrain t rritet m tej, u tha zyrtari rus gazetarve t hnn. Megjithat, ato arm nuk do t ndryshojn rezultatin e konfliktit, shtoi ai.

  “Ato tanke mund t digjen dhe do t digjen si pjesa tjetr [armt]”, tha Peskov.

  Rusia ka nj qndrim negativ ndaj drgesave t planifikuara dhe i konsideron ato nj prov t mtejshme se kombet q i furnizojn ato "po prdorin [Ukrain] si nj instrument pr t arritur qllimet e tyre anti-ruse" , shtoi ai.

  NATO dhe nj numr shtetesh antare individuale jan zotuar t ofrojn arm m t rnda pr Ukrainn. Qeveria britanike sht zotuar t dorzoj 14 tanke kryesore luftarake Challenger 2, ndrsa SHBA, Franca dhe Gjermania jan zotuar t drgojn automjete luftarake t kmbsoris.

  Polonia ka shprehur gjithashtu synimin e saj pr t drguar tanke Leopard t prodhimit gjerman n vend, megjithse Berlini ka paralajmruar se nj gj e till pa plqimin e saj do t shkelte marrveshjen e eksportit t armve, sipas s cils armatura iu dorzua Polonis n radh t par.

  Vendet furnizuese do t takohen kt t premte n bazn ajrore amerikane Ramstein n Gjermani, mbledhja e shtat e ktij lloji q kur Rusia drgoi trupa n shtetin e saj fqinj pothuajse njmbdhjet muaj m par. Moska prmendi zgjerimin rrshqits t NATO-s n Ukrain si nj krcnim pr sigurin e saj kombtare dhe nj arsye kryesore pr operacionin e saj ushtarak.

  Sekretari i Prgjithshm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se “premtimet e fundit pr pajisje t rnda luftarake” ndaj Ukrains ishin t rndsishme dhe se ai pret q t bhen m shum n t ardhmen e afrt.


  Burimi: RT

 14. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,213
  Postimet n Bllog
  4

  Moska: Rusia do t prdor armt nukleare n Ukrain nse nuk fiton luftn konvencionale

  Ish-presidenti rus paralajmron pr nj skenar brthamor n Ukrain

  Nj fuqi brthamore nuk e ka humbur kurr nj konflikt ekzistencial, kujton Dmitry Medvedev ata q armatosin Kievin

  Emri: 63c908282030274ba70fa2bb.jpg

Shikime: 64

Madhsia: 21.8 KB

  "Moront" q krkojn nj disfat ruse n Ukrain duket se jan t pavmendshm ndaj faktit se nj rezultat i till mund t rezultoj n nj prshkallzim brthamor, ka argumentuar ish-presidenti Dmitry Medvedev.

  Medvedev, i cili aktualisht shrben si zvendskryetar i Kshillit t Sigurimit rus, prsriti paralajmrimin prpara nj takimi t premten t donatorve ushtarak t Ukrains n bazn ajrore amerikane Ramstein n Gjermani. Ai sulmoi politikant perndimor q mbrojn humbjen n konflikt pr Rusin si opsionin e vetm t mundshm n Ukrain.

  Asnj nga ata budallenj nuk sht me sa duket i gatshm t bj hapin tjetr logjik: nj humbje nga nj fuqi brthamore n nj luft konvencionale mund t shkaktoj fillimin e nj lufte brthamore. Fuqit brthamore nuk humbn kurr nj konflikt t madh nga i cili varej fati i tyre , tha ai n mediat sociale t enjten.

  Kryeministri i Polonis Mateusz Morawiecki sht ndr ata q mbshtesin drgimin e sa m shum armve n Kiev. Ai pretendoi kt jav se "humbja e Ukrains mund t bhet nj prelud i Lufts s Tret Botrore, kshtu q sot nuk ka asnj arsye pr t bllokuar mbshtetjen pr Kievin dhe pr t shtyr shtjet pr nj koh t pacaktuar".

  Nj prshkallzim brthamor u citua nga disa lider perndimor, prfshir presidentin amerikan Joe Biden, si nj skenar q ata duan t shmangin duke kufizuar prfshirjen e tyre n konfliktin ukrainas. Ata gjithashtu kan paralajmruar Moskn kundr vendosjes s armve brthamore n Ukrain, duke deklaruar se kjo do t konsiderohej nj provokim i madh.

  Doktrina ushtarake ruse lejon prdorimin e armve t tilla t mjetit prfundimtar ose si hakmarrje pr nj sulm kundr Rusis ose aleatve t saj me arm t shkatrrimit n mas, ose gjat nj konflikti konvencional q e v shtetsin ruse n rrezik t konsiderueshm.

  Moska e konsideron situatn n Ukrain si nj luft prokure t zhvilluar kundr saj nga SHBA dhe aleatt e saj. Qllimi i tyre sht t dmtojn Rusin sa m shum q t jet e mundur, prandaj ata po zgjasin armiqsit duke armatosur Kievin dhe duke e ndaluar at t ndjek nj zgjidhje t negociuar, kan vlersuar zyrtar t lart rus.

  Presidenti rus Vladimir Putin ka paralajmruar se qeveria e tij nuk do t hezitoj t prdor t gjitha mjetet q ka n dispozicion.


  Burimi: RT

 15. #15
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,213
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Moska: Rusia do t prdor armt nukleare n Ukrain nse nuk fiton luftn konvencionale

  Rusia dhe Perndimi n prag t 'lufts s vrtet' - Lavrov

  Kundrshtart e Mosks kan synuar prej kohsh t shkatrrojn gjithka ruse, tha Ministri i Jashtm

  Emri: 63ce997a203027293325b6e4.jpg

Shikime: 6

Madhsia: 23.7 KB

  Situata aktuale n Ukrain tregon se konflikti midis Rusis dhe Perndimit nuk mund t prkufizohet m si nj “luft hibride” , por po afrohet t bhet reale, tha t hnn ministri i Jashtm rus Sergej Lavrov.

  Duke folur n nj konferenc pr shtyp pas nj takimi me homologun e tij afrikano-jugor, Naledi Pandor, Lavrov gjithashtu vuri n dukje se kjo luft "pothuajse e vrtet" ishte dika q Perndimi "e ka prgatitur pr nj koh t gjat kundr Rusis". Ministri pohoi se fuqit perndimore po krkojn t shkatrrojn do gj ruse, nga gjuha te kultura q kishte ekzistuar n Ukrain pr shekuj, madje duke i ndaluar njerzit t flasin gjuhn e tyre amtare.

  Lavrov vazhdoi t vuri n dukje se praktika t tilla jan br t zakonshme n t gjith Ukrainn dhe se dy presidentt e fundit t vendit, Pyotr Poroshenko dhe udhheqsi aktual Vladimir Zelensky, jan shndrruar t dy n "president t lufts" dhe "lider rusofobik" pasi kan fituar pushtetin, pavarsisht se kandidojn. fushatat e tyre presidenciale me premtimin pr vendosjen e paqes.

  Ministri kujtoi gjithashtu se Ukraina ka miratuar ligje q ndalojn prdorimin e gjuhs ruse n arsim, media dhe madje edhe n jetn e prditshme. "Dhe kjo sht e gjitha e mbshtetur nga Perndimi," tha Lavrov, duke shtuar se kjo mbshtetje shtrihet n marshimet neo-naziste me svastika dhe simbole t divizioneve t ndaluara naziste q mbahen n t gjith vendin.

  Ai akuzoi gjithashtu Perndimin pr mbylljen e syve ndaj faktit se forcat e Kievit vazhdojn t zgjedhin qllimisht objektiva dhe t kryejn sulme n mnyr t till q t terrorizojn popullsin civile. “Perndimi e di shum mir se regjimi ukrainas bombardon qllimisht qytete dhe qyteza duke prdorur arm t furnizuara nga perndimi” , tha ministri.

  Lavrov prsriti qndrimin e Mosks se nuk ka kryer sulme n Ukrain kundr infrastrukturs civile dhe se dmtimi i saj i atribuohet praktiks s rregullt t Kievit pr vendosjen e armve t rnda dhe sistemeve t mbrojtjes ajrore n zonat e banuara.

  Pavarsisht tensioneve n rritje, Lavrov vuri n dukje se Moska mbetet e hapur pr negociatat me Kievin dhe paralajmroi se ata q refuzojn bisedimet duhet t kuptojn se sa m shum t vonohen, aq m e vshtir do t jet gjetja e nj zgjidhjeje.

  Ministri i krkoi gjithashtu qeveris ukrainase t shpjegoj, ndoshta prmes nj pale t tret, se si e sheh situatn n vend duke u zhvilluar dhe mundsin e negociatave me Rusin.
  Burimi: RT

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 25-12-2022, 01:13
 2. Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 23-11-2022, 18:03
 3. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 05-10-2022, 23:12
 4. Kina dhe Rusia: SHBA ka ngritur 26 laborator biologjik n Ukrain
  Nga Albo n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 25-03-2022, 09:26
 5. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-03-2022, 08:54

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •