Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 15
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Përshkallëzohet konflikti: Britania e Madhe dërgon tanqe në Ukrainë

    ‘Moska në rrezik’, Ukraina sulmon Rusinë

    Emri:  63996305_605.jpg

Shikime: 1635

Madhësia:  44.6 KB

    Ukraina ka sulmuar për herë të parë në brendësi të Rusisë në një seri sulmesh që lanë 3 të vrarë dhe 6 të plagosur.

    Kjo është herë a parë që Ukraina ka goditur deri më tani kaq në brendësi të Rusisë, duke synuar baza që deri tani ishin konsideruar të paprekshme, sipas ekspertëve ushtarakë.

    Ushtria ukrainase ka goditur disa baza ajrore strategjike në Rusi teksa media të shumta ruse kanë raportuar rreth shqetësimit se vetë ‘Moska tashmë mund të jetë nën sulm!’.

    Pasi Rusia gjuajti afërsisht 70 raketa gjatë ditës së hënë në Ukrainë, duke vazhduar synimin e saj për të gjymtuar infrastrukturën energjetike të vendit, ushtria ukrainase u kundërpërgjigj me sulme në bazat ajrore të Putinit.

    Forcat ukrainase kanë përdorur dronë për të goditur të paktën 3 baza ajrore qindra milje brenda territorit rus, ka pranuar Ministria ruse e Mbrojtjes.

    Baza ajrore Engels-2, baza ajrore Dyagilevo dhe ajo në Kursk, të trija në Rusinë perëndimore dhe vende bombarduese strategjike të përdorura nga Putini për të bombarduar qytetet e Ukrainës, u goditën nga ato që Ministria e Mbrojtjes ruse pretendoi se ishin “dronë sovjetik”.

    Emri:  63996132_906.jpg

Shikime: 1619

Madhësia:  51.4 KB
    Baza ajrore e Engelsit ndodhet qindra kilometra larg Ukraines dhe strehon disa nga avionet ushtarak me te medhenj rus / Ministria e Mbrojtjes Ruse

    Tre persona thuhet se u vranë dhe gjashtë u plagosën pasi një cisternë karburanti shpërtheu në një bazë ajrore ruse pranë qytetit Ryazan, në juglindje të Moskës.

    Një tjetër shpërthim u raportua të ketë ndodhur në rajonin e Saratovit të Rusisë përgjatë lumit Vollga, larg vijës së frontit.

    Tri sulmet kanë shkaktuar panik në mesin e analistëve ushtarakë rusë, dhe një nga mediat më të lexuara në Telegram pretendoi se forcat ukrainase me shumë mundësi mund të kenë kaluar në territorin rus dhe “tashmë kishin arritur në brigjet e Vollgës”, i cili është një lumë që rrjedh përgjatë gjatësisë horizontale të Rusisë afër Moskës.

    Emri:  Screenshot-3-1.jpg

Shikime: 1550

Madhësia:  28.5 KB
    Harte e dy rajoneve te goditura dhe largesia nga Moska. Credits: Euronews

    Kanali ushtarak rus Readovka shkroi: “Me një shkallë të lartë probabiliteti, droni është drejtuar nga brenda territorit rus, që do të thotë se DRG-të e armikut tashmë kanë arritur në brigjet e Vollgës.

    Nëse droni ka ardhur nga Ukraina, atëherë armiku ynë tashmë ka teknologji me një distancë prej 1,000 km, që do të thotë se Moska është gjithashtu nën sulm.

    Ka vetëm një përfundim: masat kundër terrorizmit në territorin e Federatës Ruse duhet të forcohen në maksimum dhe sulmet hakmarrëse duhet të vazhdojnë dhjetëfish.”

    Postimi është parë më shumë se 375,000 herë në Telegram.

    Këto sulme brenda kufijve të Rusisë janë një përshkallëzim që as SHBA-të nuk e duan. Qysh prej fillimit të luftës, thuhet se Pentagoni ka modifikuar sistemet e avancuara të raketave që i dërgon në Ukrainë për t’u siguruar që ato nuk mund të gjuajnë rreze të gjata.

    Ndërkohë, Ukraina nuk ka marrë ende përgjegjësi për sulmet.

    Këshilltari presidencial i Ukrainës, Mikhail Podolyak, shkroi në Twitter se Kremlini duhet ta dinte se “nëse diçka lëshohet në hapësirën ajrore të vendeve të tjera, herët a vonë objektet e panjohura fluturuese do të kthehen në pikën e nisjes”.

    Ministria ruse e Mbrojtjes pretendoi se dronët ishin kapur të gjithë, por mbeturinat nga përplasjet kishin rënë në fushat ajrore duke shkaktuar shpërthime. Tre ushtarë rusë u vranë nga sulmet ndërsa katër të tjerë mbetëm të plagosur.

    Sipas Roman Starovoyt, Guvernatori i Rajonit të Kurskut, sulmi me dron në rajonin e tij i vuri flakën një rezervuari të magazinimit të naftës. Ai tha: “Nuk ka pasur viktima. Zjarri është lokalizuar. Të gjitha shërbimet e urgjencës punojnë në vendngjarje.”

    Në një video të postuar në mediat sociale në orët e para të mëngjesit të së martës, shtëllungat e tymit të zi mund të shihen që ngrihen mbi bazën ajrore në rajonin Kursk.

    In Russia tonight there was a new attack by an unknown drone on the Khalino military airfield in Kursk. As a result of the attack, an oil reservoir near the airport caught fire. pic.twitter.com/d14c1PJW1N— Special Kherson Cat 🐈🇺🇦 (@bayraktar_1love) December 6, 2022

    Ndërkohë, Rusia nisi sulme të tjera të hënën mbrëma në rajonin e Zaporizhia, ku ndodhet një nga termocentralet kryesore bërthamor të Ukrainës.

    Sulmet dëmtuan infrastrukturën kritike dhe ndërtesat e banimit. Në këtë fazë nuk ka pasur të lënduar apo viktima.

    Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës raportoi se mbrojtja ajrore ukrainase rrëzoi 60 nga mbi 70 raketat e lëshuara nga Rusia ditën e hënë.


    Euronews

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Akti i parë i Luftës së III Botërore? Ukraina sulmon bazën ajrore brenda territorit rus

    SHBA lëshon mohime pas sulmeve të Ukrainës brenda Rusisë

    Uashingtoni "as inkurajoi dhe as mundësoi" sulme me rreze të gjatë, por nuk do ta pengojë Kievin që t'i nisë ato

    Emri:  638ff5c685f54003f5268723.jpg

Shikime: 96

Madhësia:  15.2 KB

    Sekretari i Shtetit Antony Blinken mohoi se SHBA-ja kishte ndonjë lidhje me sulmin me dron ukrainas në dy fusha ajrore thellë brenda Rusisë, por u zotua të vazhdojë të furnizojë Kievin me gjithçka që i nevojitet. Ndërkohë, Sekretari i Mbrojtjes, Lloyd Austin, anashkaloi raportet e mediave për pengimin e lëshuesve të HIMARS nga SHBA duke thënë se Pentagoni nuk do ta "parandalojë" Ukrainën nga zhvillimi i aftësive me rreze të gjatë.

    Austin dhe Blinken morën pyetje nga shtypi të martën së bashku me homologët e tyre australianë që po vizitojnë Uashingtonin, kur sulmi i së hënës në dy fusha ajrore ruse dhe raporti i Wall Street Journal në lidhje me modifikimet e raketave HIMARS dolën.

    “Ne as nuk i kemi inkurajuar dhe as i kemi mundësuar ukrainasit që të godasin brenda Rusisë”, u tha Blinken gazetarëve, duke shtuar se ajo që ka vërtet rëndësi është se si Ukraina po përballet me “agresionin e vazhdueshëm rus”. SHBA është e vendosur t'u japë ukrainasve "pajisjet që u nevojiten për të mbrojtur veten, për të mbrojtur territorin e tyre, për të mbrojtur lirinë e tyre", shtoi Blinken.

    Sipas Ministrisë ruse të Mbrojtjes, dy baza bombarduese strategjike në rajonet Ryazan dhe Saratov u sulmuan nga dronë të hënën në mëngjes. Mbetjet nga dronët e rrëzuar nga mbrojtja ajrore vranë tre ushtarakë dhe rezultuan në dëmtime të vogla në dy bombardues, tha Moska, por nuk penguan një sulm të planifikuar në logjistikën ushtarake ukrainase më vonë gjatë ditës. Dronët e përdorur thuhet se ishin dizajne të modifikuara sovjetike, në vend të çdo gjëje që Perëndimi i ka dorëzuar Kievit këtë vit.

    I pyetur në lidhje me raportin se SHBA-të kishin modifikuar lëshuesit HIMARS të dërguara në Ukrainë për të qenë të papajtueshëm me raketat me rreze më të gjatë veprimi, Austin mohoi se SHBA po përpiqej të pengonte Kievin.

    “Ne nuk po punojmë për të parandaluar Ukrainën të zhvillojë aftësitë e veta”, u tha Austin gazetarëve. "Ne absolutisht nuk po e bëjmë këtë."

    Më herët, zëdhënësi i Blinken, Ned Price, nuk pranoi të komentojë as sulmet me dron, as modifikimet e HIMARS, duke thënë vetëm se SHBA-ja po i siguronte Ukrainës "atë që duhet të përdorë në territorin e saj sovran - në tokën ukrainase - për të luftuar agresorët rusë".

    Në qershor, kur SHBA dërgoi për herë të parë HIMARS në Ukrainë, Blinken u tha gazetarëve se kishte marrë "garanci" nga Kievi se ato nuk do të përdoreshin "kundër objektivave në territorin rus", gjë që ai besonte për shkak të "një lidhjeje të fortë besimi". ” Ambasadorja e SHBA-së në Kiev, Bridget Brink, megjithatë, tha në atë kohë se vendimi për rrezen e sulmeve raketore do të ishte "në dorën e palës ukrainase".

    Sipas zyrtarëve anonimë amerikanë që folën për Wall Street Journal, megjithatë, të gjitha 20 njësitë HIMARS të dërguara në Ukrainë kishin pësuar modifikime harduerike dhe softuerike që nënkuptonin se nuk mund të përdornin raketa ATACMS me rreze më të gjatë veprimi, edhe nëse Kievi arrin t'i marrë ato diku tjetër, ose prodhojnë disi të tyren.

    Moska e ka paralajmëruar vazhdimisht Uashingtonin se ofrimi i armëve të rënda për Ukrainën rrezikon të kalojë “vijat e kuqe” të Rusisë dhe të përfshijë drejtpërdrejt SHBA-në dhe NATO-n në konflikt. SHBA dhe aleatët e saj këmbëngulin se ata nuk janë palë në armiqësitë, por vazhdojnë të armatosin Kievin.

    Burimi: RT

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Akti i parë i Luftës së III Botërore? Ukraina sulmon bazën ajrore brenda territorit rus

    Ukraina përpiqet të tërheqë SHBA-në në luftë - ish-oficer i CIA-s

    Sulmet me dronë në fushat ajrore ruse përshtaten me modelin e sjelljes së Kievit, pohon Philip Giraldi

    Presidenti ukrainas Vladimir Zelensky po kërkon mënyra për të përfshirë SHBA-në dhe NATO-n drejtpërdrejt në konflikt, ka thënë ish-oficeri i CIA-s, Philip Giraldi, duke vënë në dukje sulmin me dron të së hënës në dy fusha ajrore brenda Rusisë si një shembull të taktikave të tilla.

    "Kjo ishte një përpjekje e qartë e Zelensky, në mendjen time, për të përshkallëzuar luftën," i tha Giraldi gjyqtarit Andrew Napolitano të hënën në mbrëmje në episodin e podcast 'Judging Freedom' . “Ai u përpoq ta bënte këtë me raketën që ishte drejtuar keq, ndoshta, dhe u plagos në Poloni dhe vrau dy njerëz. Ai madje e shtyu atë dhe tha se NATO duhet të ndërhyjë tani. Kjo mund të jetë një përpjekje tjetër për të, le të themi, të promovojë një përshkallëzim nga ana e rusëve që mund të interpretohet si një rrezik për Poloninë, rrezik për trupat në Poloni, diçka e tillë. Kjo është loja që po luhet.”

    Raketa që goditi fshatin Przewodow muajin e kaluar u identifikua shpejt si ukrainase, por Zelensky vazhdoi të këmbëngulte ndryshe për disa ditë, derisa Varshava dhe Uashingtoni shprehën zhgënjimin .

    Napolitano kishte theksuar se SHBA aktualisht ka rreth 40,000 trupa në Poloni. Prania e tyre krijon një "potencial të lartë për aksidente" dhe keqkuptime, tha Giraldi, duke vënë në dukje se Rusia do ta dinte menjëherë nëse do të bënte një lëvizje për të kaluar kufirin.

    Të hënën në mëngjes, dy dronë u përpoqën të godasin aeroportin Dyagilevo në rajonin Ryazan dhe aeroportin e Engels në rajonin e Saratovit, më shumë se 500 kilometra nga territori më i afërt i kontrolluar nga Ukraina. Tre ushtarakë rusë u vranë dhe disa të tjerë u plagosën, por sulmi nuk ndërpreu një sulm strategjik të aviacionit kundër logjistikës ukrainase më vonë gjatë ditës, tha ministria e mbrojtjes në Moskë .

    "I gjithë qëllimi i kësaj është përsëri politik," i tha Giraldi Napolitanos për sulmin. “Është përshkallëzimi i procesit në mënyrë që Rusia – të paktën me shpresën e Zelenskit dhe këshilltarëve të tij, shumë prej të cilëve ndoshta janë amerikanë – të bëjë diçka që është vërtet marrëzi dhe provokuese në këmbim, dhe kjo do të provokojë reagimin NATO-SHBA që Zelensky dëshiron të shohë. Jam i bindur se kjo është ajo për të cilën ai po luan.”

    Pyetja e madhe, shtoi Giraldi, është nëse ushtria amerikane dhe Shtëpia e Bardhë e dinin për sulmin paraprakisht, "dhe nëse po, a e miratuan atë?"

    SHBA këmbëngul se nuk është palë në konfliktin në Ukrainë, por presidenti Joe Biden ka thënë se do të mbështeste Kievin me armë dhe para për "për aq kohë sa duhet" për të mposhtur Rusinë në fushën e betejës.

    Burimi: RT

  4. #4
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Akti i parë i Luftës së III Botërore? Ukraina sulmon bazën ajrore brenda territorit rus

    Moska akuzon Ukrainën për "terrorizëm bërthamor"

    Ministri rus i mbrojtjes pretendon se ushtria e Kievit ka granatuar qëllimisht objektin bërthamor në Zaporozhye

    Ukraina po përdor taktika të rrezikshme duke synuar qëllimisht termocentralin bërthamor të Zaporozhye në territorin rus, ka pretenduar ministri i Mbrojtjes Sergey Shoigu.

    Më parë, Moska tha se nuk do të pranonte asnjë marrëveshje sigurie që do të përfshinte dorëzimin e objektit tek një palë e tretë.

    Duke iu drejtuar zyrtarëve të lartë ushtarakë të martën, Shoigu akuzoi forcat ukrainase se kishin gjuajtur 33 predha në termocentralin bërthamor gjatë dy javëve të fundit. Ministri i Mbrojtjes i karakterizoi këto veprime si "terrorizëm nuklear".

    Sipas Shoigu, Kievi po kërkon qëllimisht të bëjë që një katastrofë bërthamore në vend të duket e mundshme.

    "Njësitë tona po marrin të gjitha masat [të nevojshme] për të garantuar sigurinë e centralit bërthamor të Zaporozhye," tha Shoigu.

    Moska ka bërë vazhdimisht akuza të ngjashme kundër Kievit, me zyrtarët ukrainas duke mohuar vazhdimisht se kanë shënjestruar termocentralin dhe duke akuzuar Rusinë për të njëjtën gjë.

    Të hënën, zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova tha për median RIA Novosti se “nuk mund të flitet për ndonjë tërheqje ruse ose transferim të kontrollit mbi centralin te ndonjë palë e tretë”. Ajo këmbënguli se objekti është në territorin rus dhe kontrollohet plotësisht nga autoritetet e vendit.

    Ajo vazhdoi duke thënë se vetëm Moska “mund të sigurojë sigurinë fizike dhe bërthamore” të uzinës.

    Komenti i Zakharova erdhi pasi shefi i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA) Rafael Grossi tha të premten se çdo marrëveshje për mbrojtjen e termocentralit bërthamor të Zaporozhye do të përfshinte tërheqjen e armëve ruse nga objektet.

    Grossi u tha gazetarëve italianë se ai pret që një marrëveshje e tillë të arrihet "deri në fund të vitit", duke shtuar se Moska "nuk është kundër një marrëveshjeje dhe parimit të mbrojtjes së bimëve".

    Fabrika më e madhe e energjisë bërthamore në Evropë, uzina e Zaporozhye u mor nga forcat ruse në fillim të marsit, disa ditë pasi Kremlini filloi operacionin e tij ushtarak në Ukrainë.

    Këtë vjeshtë, katër ish territore ukrainase, Republikat Popullore të Donetsk dhe Lugansk, si dhe rajonet Kherson dhe Zaporozhye, u inkorporuan në Rusi pas referendumeve.

    Në tetor, presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi një dekret që shpall pronësinë ruse mbi uzinën.

    Burimi: RT

  5. #5
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Akti i parë i Luftës së III Botërore? Ukraina sulmon bazën ajrore brenda territorit rus

    Pentagoni i jep Ukrainës dritën jeshile për sulmet me dron brenda Rusisë

    Emri:  dfcf43fe17af19c6633fb7494c153b8ae035a223.jpg

Shikime: 84

Madhësia:  18.4 KB
    Një dron goditi një fushë ajrore në rajonin rus të Kursk këtë javë, AP

    Pentagoni ka dhënë një miratim të heshtur të sulmeve me rreze të gjatë veprimi të Ukrainës ndaj objektivave brenda Rusisë pas sulmeve të shumta raketore të Presidentit Putin kundër infrastrukturës kritike të Kievit.

    Që nga fillimi i sulmeve të përditshme ndaj civilëve në tetor, Pentagoni ka rishikuar vlerësimin e tij të kërcënimit për luftën në Ukrainë. Në mënyrë thelbësore, kjo përfshin gjykime të reja nëse dërgesat e armëve në Kiev mund të çojnë në një konfrontim ushtarak midis Rusisë dhe NATO-s.

    Ky përfaqëson një zhvillim të rëndësishëm në luftën nëntëmujore midis Ukrainës dhe Rusisë, me Uashingtonin që tani ka më shumë gjasa të furnizojë Kievin me armë me rreze më të gjatë.
    “Ne jemi ende duke përdorur të njëjtat llogaritje përshkallëzuese, por frika nga përshkallëzimi ka ndryshuar që nga fillimi”, tha një burim i mbrojtjes amerikane për The Times. “Tani është ndryshe. Kjo për shkak se llogaritja e luftës ka ndryshuar si rezultat i vuajtjeve dhe brutalitetit që po i nënshtrohen ukrainasit nga rusët.”

    Uashingtoni tani është më pak i shqetësuar se sulmet e reja me rreze të gjatë brenda Rusisë mund të çojnë në një përshkallëzim dramatik. Sulmet hakmarrëse të Moskës deri më sot kanë përfshirë të gjitha sulmet me raketa konvencionale kundër objektivave civile. Më parë, Pentagoni ishte më i kujdesshëm ndaj sulmit të Ukrainës ndaj Rusisë, sepse kishte frikë se Kremlini do të hakmerrej ose me armë taktike bërthamore ose duke synuar vendet fqinje të NATO-s.

    Megjithatë, Uashingtoni nuk dëshiron të shihet publikisht duke i dhënë dritën jeshile Kievit që sulmon tokën ruse. Pozicioni i saj për sulmet e Ukrainës brenda Rusisë u përcaktua këtë javë nga Antony Blinken, Sekretari i Shtetit, i cili tha: "Ne as nuk i kemi inkurajuar dhe as i kemi mundësuar ukrainasit të godasin brenda Rusisë".

    Megjithatë, një burim i mbrojtjes amerikane tha: "Ne nuk po i themi Kievit: "Mos i goditni rusët [në Rusi ose Krime]". Ne nuk mund t'u themi atyre se çfarë të bëjnë. Varet nga ata se si i përdorin armët e tyre. Por kur ata përdorin armët që ne kemi furnizuar, e vetmja gjë që ne insistojmë është që ushtria ukrainase të jetë në përputhje me ligjet ndërkombëtare të luftës dhe me konventat e Gjenevës.

    Emri:  489c55b4b654052bc008c4ee92307954858b250e.jpg

Shikime: 84

Madhësia:  48.1 KB
    Një ushtar ukrainas në Kiev ndërsa tingëllon sirena e sulmit ajror GLEB GARANICH/REUTERS

    “Ata janë kufizimet e vetme, por kjo nuk përfshin shënjestrimin e familjeve ruse dhe as vrasjet. Për sa na përket neve, Ukraina ka qenë në përputhje.”

    Brenda këtyre kufizimeve të kufizuara të vendosura nga Pentagoni, Kievi tani po miraton një ofensivë më agresive dhe më këmbëngulëse kundër objektivave brenda Rusisë. Ukraina ka qenë e kujdesshme të përdorë dronët e saj, jo armët e furnizuara nga SHBA, për të kryer sulmet. Dronët, të bazuar në sistemet e mbikqyrjes sovjetike Tupolev TU-141 Strizh të zhvilluara në vitet 1970, janë riprogramuar për t'u dhënë atyre një rreze më të madhe dhe një municion të konsiderueshëm për lëshim në lartësi të ulët.

    TU-141-të e modifikuar u vendosën këtë javë në tre sulme kundër bazave ushtarake 300 milje brenda kufirit rus dhe në rezervuarët e karburantit rreth 80 milje përtej kufirit ukrainas, në secilin rast duke shmangur mbrojtjen ajrore. Dronët mund të fluturojnë me shpejtësi 600 mph në lartësi të ulët, si raketat e lundrimit.

    Ukraina dhe Amerika po luajnë një lojë të kujdesshme mbi këto sulme, të cilat kanë shtuar një përbërës të ri të guximshëm në luftën me dron në nëntë muajt që nga pushtimi rus. Pentagoni refuzon të bëjë ndonjë deklaratë publike në lidhje me sulmet, ndërsa Kievi ka refuzuar të marrë përgjegjësinë.

    Nëse SHBA vendos të furnizojë Ukrainën me armë me rreze më të gjatë, të afta për të goditur më thellë në Rusi, frika nga përshkallëzimi i mundshëm mund të rritet në mënyrë dramatike. Por zyrtarët e Pentagonit e kanë bërë të qartë se kërkesat nga Kievi për armë amerikane me rreze më të gjatë, duke përfshirë raketa dhe bombardues luftarakë, të cilët mund të përdoren për sulme edhe më efektive brenda Rusisë ose Krimesë së pushtuar, po shqyrtohen seriozisht.

    "Asgjë nuk është jashtë tryezës," tha një zyrtar i lartë i mbrojtjes amerikane.

    Armët e larta në listën e dëshirave të Kievit përfshijnë sistemin e raketave taktike të ushtrisë (ATACMS), i cili ka një rreze veprimi prej 190 miljesh dhe do të ishte jashtëzakonisht efektiv nëse përdoret në sulmet e depërtimit të thellë brenda Rusisë.

    Pentagoni, në diskutimet me aleatët e NATO-s, deri më tani e ka shtyrë vendimin nëse do të ofrojë harduerin dhe burimet e mbrojtjes së SHBA-së nuk do të nxirren nga një raport në Wall Street Journal që pretendon se sistemi i raketave artilerie me lëvizshmëri të lartë M142 (HIMARS) ka operuar në Ukrainë për disa muaj ishte modifikuar për të parandaluar shkarkimin e ATACMS.

    Emri:  05c2debb57a9beeb719306da96e6e961d8dccb31.jpg

Shikime: 84

Madhësia:  26.0 KB
    Një dron rus shihet mbi kryeqytetin ukrainas YASUYOSHI CHIBA/AFP/GETTY IMAGES

    Droni që Ukraina dëshiron më shumë se çdo tjetër është amerikani MQ-1C Grey Eagle, i cili ka një rreze veprimi prej 250 miljesh, është i armatosur me katër raketa Hellfire ose tetë raketa Stinger, mund të qëndrojë në ajër për më shumë se 24 orë dhe është i pajisur me zbulim të sofistikuar. sistemeve.

    Eric Edelman, i cili ishte një specialist i lartë i politikave në Pentagon dhe punoi me departamentin e shtetit si ambasador në Finlandë dhe Turqi, beson se vonesa në furnizimin e sistemeve të tilla të armëve nuk është më e qëndrueshme.

    “Administrata është tepër e vetë-frenuar nga perspektiva e një spiraleje të supozuar përshkallëzuese, e cila është kryesisht iluzore,” tha ai. “Gjëja më e mirë për të gjithë të interesuarit është që ukrainasit të jenë në gjendje të fitojnë sa më shpejt që të jetë e mundur. Prandaj, ka kuptim t'u jepni atyre ATACMS dhe Grey Eagles dhe t'i ndihmoni ata të bashkojnë gjithashtu një paketë tankesh kryesore luftarake."

    Kur filloi pushtimi rus më 24 shkurt, politika e SHBA-së për armatosjen e Ukrainës bazohej në dy parime kryesore: që armët amerikane të furnizuara nuk do të përdoreshin për të sulmuar vetë Rusinë; dhe zgjedhja e pajisjeve do të kushtëzohej nga nevoja për të shmangur luftën midis NATO-s dhe Rusisë. Objektivi ishte armatosja e Ukrainës për t'u mbrojtur kundër një sulmi të paligjshëm ndaj sovranitetit të saj, jo që NATO të përballej me Rusinë. Por këto ndjeshmëri të hershme janë zhdukur për shkak të sulmeve të Rusisë ndaj civilëve dhe më pak ankthit për provokimin e Kremlinit.

    “Ndryshe nga fillimi, tani jemi të përgatitur të japim shumë më tepër detaje rreth dërgesave”, tha një burim i mbrojtjes amerikane.

    Për shembull, dërgesa e parë përfshinte sisteme të mbrojtjes ajrore të lëvizshme nga njeriu. Vetëm më vonë departamenti i shtetit konfirmoi se ata ishin Stingers.

    “Fillimisht ishim të shqetësuar për të thënë se ne po furnizonim Stingers për shkak të indit mbresë të mbetur nga furnizimi ynë i këtyre armëve për muxhahedinët kundër rusëve në Afganistan”, tha burimi i mbrojtjes.

    Sulmet ndaj atdheut do të gërryejnë më tej mbështetjen publike për luftën
    Aftësia e sapogjetur e Ukrainës për të goditur objektivat thellë brenda Rusisë ka krijuar nerva në Moskë dhe ka ekspozuar premtimet e Presidentit Putin për një luftë të shpejtë dhe të kufizuar.

    Trupat ruse që u derdhën mbi kufirin ukrainas në shkurt, mbushën uniforma speciale të paradës së fitores dhe racione me vlerë më pak se një javë. Megjithatë, pavarësisht nga pritshmëritë e tij për një operacion të shpejtë ushtarak, Putin do të jetë tani lideri i parë rus që nga Lufta e Dytë Botërore, nën sundimin e të cilit armiqtë kanë goditur atdheun.

    Tre ushtarë rusë janë vrarë dhe dy bombardues me rreze të gjatë janë dëmtuar këtë javë nga dronët e dyshuar ukrainas, duke përfshirë një sulm në aeroportin Engels pranë Saratovit, pothuajse 400 milje brenda Rusisë. Shpërthime goditën gjithashtu objektet ushtarake në Ryazan, rreth 120 milje në jug të Moskës, dhe Kursk, 60 milje nga kufiri ukrainas. "Është bërë e qartë se nuk ka mbetur asnjë objekt strategjik në Rusi që mund të konsiderohet absolutisht i sigurt," shkroi Alexander Kots, një korrespondent rus i luftës.

    Perspektiva e valëve të dronëve ukrainas që shkojnë drejt bazave ushtarake ruse ngriti shqetësime në mesin e ushtrisë ruse. "Ne nuk jemi në një pozicion për t'iu kundërvënë efektivisht këtyre dronëve," tha një ushtar rus i paidentifikuar për kanalin Volya Telegram. “Do të ketë sulme masive në bazat ajrore brenda Rusisë, si dhe në objektiva të tjera ushtarake dhe infrastrukturore. Në teori, ata mund të shkojnë edhe në Moskë.

    Ministria britanike e mbrojtjes tha se Kremlini ka të ngjarë t'i konsiderojë sulmet me dron si ndër "dështimet më të rëndësishme strategjike" të Rusisë që nga fillimi i luftës. "Psikologjikisht, mendoj se jep një goditje," tha një zyrtar perëndimor.

    Sulmet, së bashku me pengesat në fushën e betejës, duket e sigurt se do të minojnë më tej mbështetjen e publikut rus për pushtimin. Vetëm një në katër rusë dëshiron që ushtria e tyre të vazhdojë të luftojë në Ukrainë, sipas sondazheve të zbuluara të Kremlinit. Televizioni shtetëror madje ka diskutuar mundësinë e humbjes së luftës nga Rusia, duke paralajmëruar për pasoja "katastrofike" për vendin nëse kjo ndodh.

    Në publik, Putin dhe zyrtarë të tjerë të Kremlinit vazhdojnë të këmbëngulin se "operacioni i tyre special ushtarak" do të jetë një sukses. Megjithatë, privatisht, presidenti dhe shokët e tij mendohet se kanë filluar të bëjnë plane për një arratisje.

    “Rrethimi i Putinit nuk e ka përjashtuar që ai do të humbasë luftën, do të hiqet nga pushteti dhe do të duhet të evakuohet urgjentisht diku”, shkroi në Telegram Abbas Gallyamov, një ish-shkrues i fjalimeve të Kremlinit, i cili tani është një analist politik. Duke cituar një burim të brendshëm pa emër, Gallyamov tha se Kremlini po konsideronte Argjentinën ose Venezuelën si strehë të sigurta. Igor Sechin, një aleat i lartë i Putinit, mendohet të jetë duke mbikëqyrur projektin, i cili është koduar me emrin Arka e Noes.

    Burimi: The Times

  6. #6
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Përshkallëzohet konflikti: SHBA dërgon raketa Patriot në Ukrainë, Rusia aktivizon raketat bërthamore

    SHBA do të dërgojë raketa Patriot në Ukrainë – CNN

    Sistemet e mbrojtjes ajrore mund të jenë në rrugën e tyre brenda disa ditësh, raportoi rrjeti

    Emri:  6398dbff2030271364772566.jpg

Shikime: 156

Madhësia:  20.9 KB

    Administrata e presidentit amerikan Joe Biden po finalizon planet për të dërguar raketa Patriot në Ukrainë, raportoi CNN të martën. Kievi ka kërkuar prej muajsh sistemet amerikane të mbrojtjes ajrore, ndërsa Rusia vazhdon sulmet e saj ndaj objektivave ushtarake dhe infrastrukturës ukrainase.

    Plani është në fazat e tij përfundimtare dhe ka nevojë për miratim nga Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin përpara se të dërgohet në tryezën e Biden për nënshkrimin e tij, thuhet në raport, duke cituar tre zyrtarë anonimë amerikanë. Aprovimi i Austin pritet dhe një njoftim mund të bëhet brenda kësaj jave, thanë zyrtarët për CNN .

    Një bateri e vetme e raketave Patriot përbëhet nga një njësi fuqie, një stacion komandimi, një njësi radar dhe antena, dhe deri në tetë lëshues të montuar në kamion, secili që mban katër raketa tokë-ajër. I zhvilluar nga kontraktori amerikan i mbrojtjes Raytheon, sistemi ka një rreze veprimi deri në 99 milje (160 km) dhe mund të përgjojë raketat ose avionët në hyrje.

    Sistemi Patriot u testua gjerësisht gjatë Luftës së Gjirit, me Pentagonin që pretendon se ka kapur me sukses 45 nga 47 raketa irakiane Scud gjatë konfliktit gjashtë-javor. Megjithatë, ushtria izraelite më vonë zbuloi se "një ose ndoshta asnjë" nga Scuds u kapën në të vërtetë, ndërsa një raport i New York Times i vitit 2017 e gjeti sistemin Patriot të paefektshëm kur përdorej nga Arabia Saudite kundër raketave Houthi të lëshuara nga Jemeni.

    Është e paqartë se sa sisteme Patriot do të dërgojnë SHBA në Ukrainë. CNN shkroi se bateritë e raketave fillimisht do të shkojnë në një bazë të ushtrisë amerikane në Grafenwoehr, Gjermani, ku ekuipazhet ukrainase do të trajnohen për t'i përdorur ato. Rrjeti gjithashtu vuri në dukje se trajnimi në platformën Patriot zakonisht zgjat "shumë muaj".

    Shtetet e Bashkuara kanë dërguar tashmë sisteme anti-ajrore NASAMS me rreze të shkurtër veprimi në Ukrainë, por Kievi ka kërkuar në mënyrë specifike bateri Patriot që nga tetori, kur Rusia filloi të godasë vazhdimisht objektivat e komandës ushtarake ukrainase dhe rrjetit të energjisë në përgjigje të sulmeve të Ukrainës në infrastrukturën e saj, duke përfshirë Ura e Krimesë.

    Pentagoni tha në fund të muajit të kaluar se kjo kërkesë "po shqyrtohej" nga administrata Biden.

    Moska ka kundërshtuar me zë të lartë vendosjen e Patriotëve dhe çdo personeli mbështetës të NATO-s në Ukrainë, me nënkryetarin e Këshillit të Sigurimit të Rusisë, Dmitry Medvedev, duke paralajmëruar se ata do të bëhen "objektiva legjitime" për forcat ruse.

    Burimi: RT

  7. #7
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Përshkallëzohet konflikti: SHBA dërgon raketa Patriot në Ukrainë, Rusia aktivizon raketat bërth

    Rusia aktivizon bombën bërthamore 12 herë më të fuqishme se sa u hodh në Hiroshima

    Videoja e një rakete balistike ndërkontinentale (ICBM) në një lëshues silo është publikuar nga ministria e mbrojtjes e Rusisë dhe është raportuar gjerësisht nga mediat e vendit në një paralajmërim të dukshëm për Perëndimin.

    Gazeta tabloid ruse Komsomolskaya Pravda raportoi se kompleksi raketor Yars, i cili ishte ngarkuar në rajonin e Kaluga, kishte një kapacitet "12 herë më të madh se bomba amerikane që shkatërroi Hiroshima" - duke iu referuar armës atomike të hedhur në qytetin japonez më 6 gusht. 1945.

    Raporti i gazetës së qarkullimit masiv përshkruan disa nga specifikimet e raketës, të cilat përfshijnë një peshë lëshimi prej 46,000 tonësh, një rreze operative deri në 12,000 kilometra (7,456 milje) që mund të godasë SHBA-në ose kudo në Evropë, dhe një ngarkesë deri në 500 kilotone.

    RS-24 Yars është një version i përmirësuar i Topol-M-së së mëparshme. I njohur në Perëndim si SS-29, ai u zhvillua nga Instituti i Inxhinierisë Termike në Moskë dhe u testua për herë të parë në 2007.

    Në gjendje të përgatitet për lëshim në shtatë minuta, raketa mund të gjuhet nga një vend i përgatitur, një garazh special me një çati rrëshqitëse ose nga një pozicion i papërgatitur gjatë vendosjes në terren, sipas uebsajtit Military Today.

    Ministria ruse e mbrojtjes tha të mërkurën se raketa ishte instaluar në kapanon duke përdorur një njësi të posaçme transporti dhe ngarkimi në një operacion që zgjati disa orë.

    Operacioni ishte në krye të Ditës vjetore të Forcave Raketore Strategjike të Rusisë, e cila do të shënohet të shtunën, më 17 dhjetor. "Rëndësia e këtij operacioni qëndron në faktin se raketa e ardhshme do të jetë në detyrë luftarake siç është planifikuar," tha Alexei Sokolov, komandanti i formacionit të raketave Kozelsky.

    "Amëdheu do të marrë një mostër tjetër të armëve raketore bërthamore, e cila do të na lejojë të zgjidhim çdo detyrë në nivel strategjik," shtoi ai, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve Tass.

    Vadim Vyazovsky, një inxhinier i cituar nga gazeta, tha: "Jam krenar për Rusinë që vendi im vë në shërbim produkte të tilla që atdheu të mund të flejë i qetë".

    Yars u ekspozua në tetor gjatë stërvitjeve ushtarake të forcave strategjike bërthamore të Rusisë të mbikëqyrura nga Vladimir Putin . Stërvitjet e shtynë propaganduesin e Kremlinit, Igor Korotchenko , të thoshte në kanalin Rusia-1 se është "shumë e rëndësishme që ne kemi demonstruar se kush është kundërshtari ynë kryesor dhe çfarë e pret atë."

    Ajo vjen në mes të tensioneve në rritje në kryeqytetet botërore në lidhje me aftësitë bërthamore të Rusisë, ndërsa Putin përballet me pengesa në pushtimin e tij të plotë të Ukrainës.

    Si ICBM, Yars nuk është një armë bërthamore taktike dhe analistët dyshojnë se përdorimi i një lufte jokonvencionale do t'i jepte Rusisë ndonjë avantazh ushtarak.

    Megjithatë, mediat ruse kanë nxitur pretendime për aftësitë e saj atomike . Alexander Khodakovsky, komandanti i milicisë ruse të Donetsk, i tha televizionit shtetëror këtë javë se armët bërthamore ishin një mënyrë se si Rusia mund ta fitonte luftën.

    Newsweek ka kontaktuar ministrinë ruse të mbrojtjes për koment.

    Burimi: Newsweek

  8. #8
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Përshkallëzohet konflikti: SHBA dërgon raketa Patriot në Ukrainë, Rusia aktivizon raketat bërth

    Rusia shfaq ngarkimin e raketave bërthamore Yars (VIDEO)

    Dy ICBM u vendosën në kapanone lëshimi këtë javë, njoftoi ushtria



    Forcat Raketore Strategjike të Rusisë kanë ngarkuar dy raketa balistike ndërkontinentale Yars (ICBM) në kapanonet e tyre të synuara këtë javë, njoftoi Ministria e Mbrojtjes. Ushtria ruse ka publikuar pamjet e operacioneve të ngarkimit.

    Riarmatimi bërthamor u zhvillua në objektin e raketave Kozelsk në rajonin Kaluga në Rusinë qendrore. Ngarkimi i një ICBM në një silo kërkon infrastrukturë të dedikuar dhe orë të tëra operacionesh të vështira, vuri në dukje ministria. Raketat u vendosën në pozicionet e tyre të synuara të mërkurën dhe të enjten, sipas raportit.

    RS-24 Yars rrjedh nga dizajni RT-2PM2 Topol-M dhe mund të shkrepet nga një lëshues celular në rrugë ose nga një silo.

    Varianti i mëvonshëm ka për qëllim të zëvendësojë ICBM-të e vjetër të prodhimit sovjetik UR-100N si pjesë e arsenalit strategjik bërthamor rus. Yars ICBM është i aftë të mbajë koka të shumta bërthamore dhe ka një rreze operative të vlerësuar prej 11,000 km.

    Ministria e Mbrojtjes tha se po publikonte procesin e riarmatimit për të shënuar Ditën e ardhshme të Forcave Raketore Strategjike, një festë profesionale e degës ushtarake, e cila do të festohet të shtunën e ardhshme.



    Burimi: RT

  9. #9
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Përshkallëzohet konflikti: SHBA dërgon raketa Patriot në Ukrainë, Rusia aktivizon raketat bërth

    "Kush do të pulsojë sytë i pari?" A është e mundur lufta bërthamore midis Rusisë dhe SHBA-së?

    Disa besojnë se përplasja midis Moskës dhe Uashingtonit mund të shohë përfundimisht përdorimin e armëve atomike

    Emri:  63974d442030277111378ea0.jpg

Shikime: 82

Madhësia:  59.5 KB

    Diskutimet rreth forcimit të kontrollit të armëve bërthamore kanë vazhduar për dekada, por kohët e fundit janë larguar në plan të dytë, me fuqitë kryesore që tani hedhin kërcënime të drejtpërdrejta ndaj njëra-tjetrës.

    Pavarësisht nga pasojat e dukshme katastrofike të një lufte bërthamore, në të cilën liderët botërorë kanë theksuar vazhdimisht se nuk do të kishte fitues, Moska dhe Uashingtoni vazhdojnë të paralajmërojnë se janë gati të përdorin arsenalet e tyre në rrethana ekstreme.

    Ekspertët kanë shprehur shpresën se këto deklarata nuk janë gjë tjetër veçse tentativa shantazhi. Megjithatë, herët a vonë, kjo lloj bisede mund të çojë në një situatë kritike të ngjashme me kulmin e krizës së raketave Kubane, kur Bashkimi Sovjetik dhe Shtetet e Bashkuara mbanin pistoleta atomike në kokën e njëri-tjetrit.

    Hakmarrja bërthamore e Dorës së Vdekur: Çfarë do të ndodhte nëse Perëndimi do të fillonte një sulm ndaj Rusisë?
    Lexo më shumë Hakmarrja bërthamore e Dorës së Vdekur: Çfarë do të ndodhte nëse Perëndimi do të fillonte një sulm ndaj Rusisë?
    Për t'i bërë gjërat edhe më keq, i gjithë sistemi i marrëveshjeve ndërkombëtare për çarmatimin praktikisht është shembur, duke lënë pak shpresa për përmirësim në të ardhmen e afërt.

    Apelet e Putinit nuk ndihmuan

    Në vitin e parë të presidencës së tij, në vitin 2000, Vladimir Putin propozoi që Rusia dhe SHBA të ulin rrënjësisht nivelet e kokave bërthamore - në 1500 njësi. Ai vuri në dukje se do të ishte realiste të realizohej kjo deri në vitin 2008 dhe se duhej të ishte e mundur të tkureshin edhe më tej arsenalet e të dy vendeve në të ardhmen.

    Rusia, sipas Putinit, nuk ka parë ndonjë pengesë për më shumë reduktime në armët sulmuese strategjike.

    "Por gjëja kryesore tani është që Rusia dhe Shtetet e Bashkuara të fillojnë të lëvizin së bashku ose paralelisht për të ulur rrënjësisht tavanet e kokave bërthamore pa vonesë," tha presidenti .

    Propozimi i Putinit nuk u dëgjua kurrë dhe kanë kaluar njëzet e dy vjet. Sipas Institutit Ndërkombëtar të Kërkimeve të Paqes në Stokholm (SIPRI), që nga fillimi i vitit 2022, SHBA-të kishin në gatishmëri arsenalin më të madh në botë të armëve bërthamore – 1774 koka luftarake 'të vendosura' të vendosura në raketa ose të vendosura në bazat e forcave operacionale. SHBA krenohet me një treshe të plotë bërthamore që përfshin komponentë ajri, tokë dhe det.

    Rusia ka vetëm 1,588 koka luftarake të vendosura, por ka një inventar total më të madh se Uashingtoni - 5,977 deri në 5,428, sipas Federatës së Shkencëtarëve Amerikanë (FAS).

    Emri:  63974d092030271b6a34f77f.jpg

Shikime: 85

Madhësia:  24.9 KB
    Presidenti rus Vladimir Putin (L) shtrëngon duart me Presidentin e SHBA Joe Biden përpara samitit SHBA-Rusi në Villa La Grange, në Gjenevë më 16 qershor 2021. © Brendan Smialowski / AFP

    Shtetet e tjera bërthamore sigurisht që kanë shumë më pak koka luftarake në dispozicion. Franca, sipas SIPRI, ka 290 koka luftarake (10 të vendosura), dhe MB ka 225 që nga viti 2022 (60 të vendosura).

    Dihet pak për arsenalin bërthamor kinez, megjithëse besohet se në fillim të këtij viti, ai numëronte mbi 350 koka luftarake. Një raport i Federatës së Shkencëtarëve Amerikanë arrin në përfundimin se rezervat e Pekinit po rriten.

    Sido që të jetë, tensioni kryesor në klubin bërthamor sot është mes SHBA-së dhe Rusisë. Shumë e konsiderojnë situatën të paqëndrueshme, veçanërisht duke marrë parasysh deklaratat gjithnjë e më luftarake që vijnë nga Moska dhe Uashingtoni.

    Situata nxehet

    Në dritën e konfliktit në Ukrainë, shqetësimi i publikut për mundësinë e një konflikti bërthamor global është në rritje. Kjo u diskutua fillimisht në mënyrë aktive më 27 shkurt, kur Putini urdhëroi forcat parandaluese ruse të viheshin në gatishmëri të posaçme luftarake. Forcat e Parandalimit Strategjik janë baza e fuqisë luftarake të Forcave të Armatosura Ruse, të synuara për të penguar agresionin kundër Rusisë dhe aleatëve të saj, si dhe për të mposhtur një agresor, duke përfshirë një luftë me përdorimin e armëve bërthamore.

    Është e rëndësishme të theksohet se Moska ka deklaruar vazhdimisht se doktrina bërthamore e vendit nuk nënkupton sulme parandaluese, të konfirmuara nga vetë presidenti. Kjo do të thotë, armët bërthamore do të përdoreshin vetëm nëse një agresor fillon një sulm bërthamor në territorin rus, ose nëse vetë ekzistenca e shtetit ishte në rrezik për shkak të një sulmi konvencional.

    Analistët janë kthyer vazhdimisht në pyetjen nëse është i mundur një konfrontim i vërtetë bërthamor midis Rusisë dhe shteteve të tjera të armatosura me bomba atomike. Në gusht, ministrja e jashtme britanike dhe kandidatja për kryeministre Liz Truss tha se do të përdorte armë bërthamore nëse ishte e nevojshme. Para kësaj, Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha se Uashingtoni do të konsideronte përdorimin e arsenalit të tij bërthamor vetëm në rrethana emergjente, si për të mbrojtur interesat jetike të SHBA-së, aleatëve dhe partnerëve të saj.

    Emri:  63974cca85f5406e40006316.jpg

Shikime: 80

Madhësia:  26.6 KB
    (L) Liz Truss; (R) Antony Blinken © Leon Neal / Getty Images; Chris J Ratcliffe / Getty Images

    Bisedat për një konflikt të mundshëm bërthamor u rishfaqën më 21 shtator, kur Putin tha se Rusia do të përdorte të gjitha mjetet që kishte në dispozicion nëse përballej me një kërcënim për integritetin e saj territorial. Ai vuri në dukje faktin se Uashingtoni po e shtyn drejtpërdrejt Kievin për të zgjeruar armiqësitë në territorin rus. Putin gjithashtu vuri në dukje se vendet perëndimore deklarojnë hapur se Rusia duhet të mposhtet në fushën e betejës me të gjitha mjetet dhe të privohet nga çdo sovranitet ekonomik, politik, kulturor dhe në përgjithësi.

    Sipas presidentit, fuqitë perëndimore po përdorin shantazh bërthamor, duke vënë në dukje deklaratat e përfaqësuesve të rangut të lartë të shteteve kryesore të NATO-s për mundësinë dhe lejueshmërinë e përdorimit të armëve të shkatërrimit në masë kundër Rusisë.

    Dua t'u kujtoj atyre që i lejojnë vetes të bëjnë deklarata të tilla në lidhje me Rusinë: Vendi ynë ka në dispozicion edhe armë të ndryshme shkatërrimi dhe në disa komponentë, më moderne se ato të vendeve të NATO-s. Nëse integriteti territorial i vendit tonë kërcënohet, ne me siguri do të përdorim të gjitha mjetet që kemi në dispozicion për të mbrojtur Rusinë dhe popullin tonë. Ky nuk është një bllof”, tha Putin.

    Pas kësaj, Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së, Jake Sullivan , tha në një intervistë për CBS se Uashingtoni do t'i përgjigjet Moskës për përdorimin e mundshëm të armëve bërthamore. Ai vuri në dukje se Shtëpia e Bardhë e kishte paralajmëruar Rusinë për pasojat katastrofike të përdorimit të armëve të tilla.

    Më 7 tetor, presidenti ukrainas Vladimir Zelensky i bëri thirrje NATO-s të nisë sulme parandaluese në territorin rus, një deklaratë që në mënyrë të qartë bëri pak për të përmirësuar situatën. Megjithatë, të nesërmen ai mohoi se kishte për qëllim përdorimin e armëve bërthamore. Siç shpjegoi lideri ukrainas, ai po fliste për sanksione të reja nga vendet perëndimore për të parandaluar luftën bërthamore.

    Më vonë, Zelensky shprehu vazhdimisht besimin e tij se Putini nuk do të përdorte armë bërthamore në konfliktin e Ukrainës.

    Vetë Putin tha më 27 tetor se Rusia nuk ka nevojë të nisë një sulm bërthamor në Ukrainë, pasi nuk ka kuptim politik apo ushtarak për ta bërë këtë. Ai vuri në dukje edhe një herë doktrinën bërthamore të Rusisë, e cila përshkruan rastet në të cilat armët bërthamore mund të përdoren.

    Emri:  63974c7985f540561908f281.jpg

Shikime: 83

Madhësia:  23.2 KB
    (L) Vladimir Putin; (R) Volodymyr Zelenskyy © Sputnik / Mikhail Metzel; Metin Aktas / Anadolu Agency nëpërmjet Getty Images

    A është i mundur përdorimi i armëve bërthamore?

    Analistët politikë e konsiderojnë përdorimin aktual të armëve bërthamore nga SHBA-ja ose Rusia të pamundur apo edhe praktikisht të pamundur. Konstantin Blokhin, një studiues kryesor në Qendrën për Studime të Sigurisë të Akademisë Ruse të Shkencave, hodhi poshtë deklaratat për mundësinë e një sulmi bërthamor ndaj Rusisë si instrumente të presionit informativ dhe psikologjik - shantazh nga SHBA kundër Rusisë. Qëllimi i tij kryesor, pretendon ai, është t'i dërgojë Rusisë një sinjal të qartë se nëse nuk e ndalon operacionin e saj special ushtarak, do të fillojë një luftë e tretë botërore – këtë herë bërthamore.

    Por nëse kjo luftë ndodh, ajo do të jetë e fundit në historinë e njerëzimit, qytetërimi do të kthehet në Epokën e Gurit.

    “Shtetet e Bashkuara kanë diçka për të humbur. Të gjithë kanë diçka për të humbur. Ata nuk do të fillojnë asnjë luftë, dhe definitivisht jo për shkak të Ukrainës. Ukraina është një instrument parandalimi, një vatër tensioni në kufijtë tanë, asgjë më shumë. E gjithë kjo është një bllof,” tha Blokhin për RT.

    Ai tërhoqi një paralele me programin Star Wars, i cili u zhvillua nën ish-presidentin amerikan Ronald Reagan dhe parashikoi krijimin e një sistemi të gjerë mbrojtjeje që integronte satelitë të armatosur me lazer, sisteme raketore anti-balistike ajrore dhe tokësore dhe armë hekurudhore elektromagnetike. . Qëllimi i tij kryesor ishte të kapte raketat balistike ndërkontinentale të lëshuara nga BRSS ose kundërshtarë të tjerë të mundshëm.

    Uashingtoni shpresonte se realizimi se shumica dërrmuese e kokave të lëshuara drejt SHBA-së do të shkatërroheshin do ta detyronte BRSS të pranonte faktin se një konfrontim bërthamor do të ishte i pashpresë.

    “Në ato kohë, gjërat ishin shumë të njëjta si tani. Por atëherë, ne e besuam atë. Dhe tani, qëllimi është të na trembin në mënyrë që Rusia të ndalojë veprimet e saj. Prandaj, duhet ta konsiderojmë këtë me qetësi. Askush nuk do të nisë një luftë bërthamore për shkak të Ukrainës”, tha Blokhin.

    Ai gjithashtu krahasoi atë që po ndodh sot me krizën e raketave Kubane, por vuri në dukje se në vitet 1960, konfrontimi ishte më i mprehtë.

    “Ukraina është një vend i largët për Shtetet e Bashkuara, ndërsa Kuba është afër. Ishte revolveri i Hrushovit i drejtuar në kokën e Kenedit. Dhe njerëzimi ishte në prag. Sot nuk bëhet fjalë për ndonjë paralele” , tha ai.

    Sipas Vladimir Vasiliev, një studiues i lartë në Institutin për Studime Amerikane dhe Kanadeze në Akademinë Ruse të Shkencave, do të ishte e parakohshme dhe e nxituar të ngrihej hapur çështja e përdorimit të armëve bërthamore. Pyetja kryesore është mundësia e përdorimit të armëve bërthamore përgjatë linjave të krizës së raketave Kubane.

    Sipas Vasiliev, shpresat e Amerikës se operacioni ushtarak i Rusisë do të luhej në favor të Kievit dhe Perëndimit kolektiv dhe se miliarda dollarë ndihma dërguar Ukrainës do të çonin në një disfatë strategjike për Rusinë, nuk janë justifikuar.

    “Në këtë aspekt lind çështja e një qetësie relative apo edhe paralize. Ndoshta Perëndimi pret që në të ardhmen e afërt, do të jetë në gjendje të përshkallëzojë tensionet dhe se kjo përfundimisht mund të dalë jashtë kontrollit. Dhe kur kjo të ndodhë, kërcënimi i përdorimit të armëve bërthamore do të ishte zgjidhja e fundit”, tha ai për RT, duke shtuar se Perëndimi do t'i drejtohet këtij kërcënimi nëse e konsideron të suksesshme fushatën dimërore të Rusisë në Ukrainë.

    Vasiliev vuri në dukje se është e vështirë të thuhet saktësisht se si do të provokohet Perëndimi në këtë, por ndoshta çështja e vendosjes së botës në prag të një konflikti bërthamor dhe zhvendosjes së konfliktit në një fazë të caktuar cilësore, duke e detyruar Rusinë të tërhiqet. diskutuar tani.

    Emri:  6397553620302774394c5d75.jpg

Shikime: 83

Madhësia:  56.0 KB
    Ushtarët e trupave hekurudhore ruse riparojnë shinat hekurudhore në një vend të panjohur në rajonin Kherson. © Sputnik / Evgeny Biyatov

    Ai theksoi se që nga 24 shkurti, kur filloi sulmi ushtarak, nuk ka pasur asnjë ndryshim kardinal në konflikt. Tani, megjithatë, hapësira për furnizimin e Ukrainës me pajisje ushtarake po pakësohet, infrastruktura e ekonomisë ukrainase po shkatërrohet dhe konflikti po bëhet hibrid, kështu që “një përpjekje e Perëndimit për të rrëmbyer një pistoletë bërthamore ka shumë të ngjarë.

    “Perëndimi mund ta vendosë botën në prag të një konflikti global, për të parë se kush i mbyll sytë i pari dhe ta përdorë këtë fakt për të krijuar elementë të një kthese strategjike në rrjedhën e operacionit special ushtarak në Ukrainë. Ndoshta Perëndimi me të vërtetë po shqyrton sot plane të tilla për shkak të konsideratave mjaft të komplikuara ekonomike”, tha Vasiliev.

    Asnjë çarmatim në horizont

    Në dritën e ngjarjeve aktuale, shumë po i kthehen fjalimit të Putinit në Konferencën e Sigurisë në Mynih në 2007, ku ai ngriti temën e çarmatimit, një temë ende aktuale sot.

    “Askush nuk ndihet i sigurt! Sepse askush nuk mund të fshihet pas ligjit ndërkombëtar si pas një muri guri. Një politikë e tillë është, sigurisht, një katalizator për një garë armatimesh... Rreziku i mundshëm i destabilizimit të marrëdhënieve ndërkombëtare është i lidhur me stagnimin e dukshëm në fushën e çarmatimit”, tha presidenti rus në Mynih.

    Kanë kaluar më shumë se 15 vjet, por deklarata e Putinit është bërë më e rëndësishme. Që atëherë, ka ndodhur shumë: Traktati i Qiejve të Hapur dhe Traktati INF për eliminimin e raketave me rreze të mesme dhe më të shkurtër veprimi janë ndërprerë, dhe në përgjithësi, siç besojnë shumë ekspertë, i gjithë sistemi i marrëveshjeve ndërkombëtare për çarmatimin është në kolaps. .

    Pas përfundimit të Traktatit INF, mbetet vetëm një traktat dypalësh për kontrollin e armëve midis SHBA-së dhe Rusisë – Traktati mbi Masat për Reduktimin dhe Kufizimin e Mëtejshëm të Armëve Sulmuese Strategjike (New START), i cili është në fuqi deri në vitin 2026.

    “Ekzekutimi i tij është ende i ngrirë sepse nuk ka besim mes Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë, nuk ka transparencë, konsultime. Unë mendoj se nuk do të ketë çarmatim në jetën tonë. START i ri do të zgjatet, por asnjë dokument i ri nuk do të nënshkruhet”, tha Blokhin.

    Vasiliev nuk është më optimist dhe gjithashtu beson se nuk ka asnjë perspektivë për çarmatim bërthamor. Ai vuri në dukje se sistemi i marrëveshjeve ndërkombëtare është kompleks, por sot i gjithë mekanizmi është shkatërruar dhe vendet nuk kanë asnjë nxitje për t'u marrë me problemin në mënyrë të njëanshme.

    “Si rregull, ata janë të angazhuar në mënyrë të njëanshme në modernizimin e forcave të tyre bërthamore. Nga pikëpamja e mundësisë së një konflikti bërthamor, sot nuk ka kuptim të flasim për çarmatim” , tha ai.

    Nga Lidia Misnik , një reportere me bazë në Moskë e fokusuar në politikë, sociologji dhe marrëdhënie ndërkombëtare


    Burimi: RT

  10. #10
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Moska: Jemi në luftë për mbijetesë jo me Ukrainën por me vendet e NATO

    "Nuk ka vend" për Rusinë e pavarur në mendësinë perëndimore - Moska

    Sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare ka pohuar se lufta e NATO-s në Ukrainë po zhvillohet për përfitime dhe ambicie.

    Emri:  63bd5b182030276e9b5bc9d4.jpg

Shikime: 2380

Madhësia:  14.5 KB

    Sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Rusisë ka sulmuar Perëndimin, duke vënë në dukje zakonin e tyre për të krijuar kërcënime globale, duke përfshirë grupe të shumta terroriste, në ndjekje të interesave të tyre.

    Nikolay Patrushev pohoi gjithashtu, në një intervistë të botuar nga gazeta Argumenti i Fakti, se vendimi i Uashingtonit për të tërhequr trupat nga Afganistani ishte një prelud i luftës së NATO-s kundër Rusisë në Ukrainë.

    “Ngjarjet në Ukrainë nuk janë një konfrontim mes Moskës dhe Kievit. Është një konfrontim ushtarak i NATO-s – SHBA dhe Anglia në radhë të parë – me Rusinë”, tha zyrtari i lartë i sigurisë në një intervistë për gazetën. “Ata i frikësohen një përplasjeje të drejtpërdrejtë, kështu që instruktorët e NATO-s i shtyjnë djemtë ukrainas drejt vdekjes së tyre të sigurt.”

    Patrushev argumentoi se, ndërsa kombet perëndimore pretendojnë se po "mbrojtin qytetërimin kundër barbarizmit" në Ukrainë, ata në fakt janë të motivuar nga interesa egoiste dhe nuk do të "shpëtojnë asnjë jetë në kurriz të pasurimit dhe ambicieve të tyre".

    Ai tha se ekziston një model i vendosur i SHBA-së që krijon kërcënime kundër të cilave ajo më vonë gjoja lufton, vazhdoi ai, duke përmendur si shembuj organizatat terroriste Al-Kaeda, Talibanët dhe Shtetin Islamik (IS, dikur ISIS). Uashingtoni herë pas here mund të tregojë vrasjen e liderëve individualë terroristë si Osama Bin Laden, por të vazhdojë "të trajnojë dhe armatosë njëqind të tjerë" në të njëjtën kohë, shtoi ai.

    Misioni i NATO-s në Afganistan rezultoi në "krijimin e skemave të korrupsionit shumë miliarda dollarësh" dhe një rritje të prodhimit të paligjshëm të drogës, pohoi Patrushev. Dhe tërheqja e SHBA nga vendi në vitin 2019 ishte në një masë të madhe për "përqendrimin në Ukrainë" dhe konfrontimin me Rusinë, tha ai.

    Zyrtari i sigurisë citoi vërejtjet e bëra muajin e kaluar nga Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken, i cili pranoi se, me përfundimin e pranisë ushtarake të vendit në Afganistan, administrata e Presidentit Joe Biden kishte më shumë mundësi për të dërguar armët në Kiev.

    Patrushev beson se, në pamjen më të gjerë, interesat e SHBA-së si shtet-komb janë të nënshtruara ndaj interesave të korporatave transnacionale, të cilat përfundimisht diktojnë politikat e shumë qeverive. Ato forca të papërgjegjshme kanë trashëguar qasjen kolonialiste që lejoi vendet perëndimore të bëhen të pasura dhe të fuqishme, por ato nuk janë më të lidhura me interesat kombëtare, tha ai.

    Rusia “nuk ka vend” në skemat e tyre, pasi ajo “irriton një pjesë të vogël të mjeshtrave botërorë për shkak të pasurive të saj natyrore, territoreve të mëdha dhe njerëzve të zgjuar e të vetë-mjaftueshëm që e duan vendin e tyre, traditat dhe historinë e tij” , shtoi ai.


    Burimi: RT

  11. #11
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Moska: Jemi në luftë për mbijetesë jo me Ukrainën por me vendet e NATO

    NATO bën 'luftë me spond' kundër Rusisë - presidenti kroat

    Duke folur për konfliktin në Ukrainë, Zoran Milanovic tha se ai nuk dëshiron të jetë një "skllav amerikan"

    Emri:  63c506f085f5400dcf5da39a.jpg

Shikime: 69

Madhësia:  39.3 KB

    Presidenti kroat Zoran Milanovic ka pretenduar se NATO, një bllok ushtarak i të cilit është Zagrebi, është duke zhvilluar një " luftë prokure " kundër Moskës në Ukrainë. Ai gjithashtu hodhi poshtë sanksionet kundër Moskës si "të pakuptimta ", duke shtuar se ai nuk dëshiron të jetë një " skllav amerikan". ”

    Duke folur me gazetarët kroatë në qytetin e Vukovarit të dielën, Milanovic tha, ndër të tjera: " Uashingtoni dhe NATO po bëjnë një luftë prokure kundër Rusisë përmes Ukrainës ", siç citohet nga media Istra24.

    Ai vazhdoi duke argumentuar se “ Plani nuk mund të jetë largimi i Putinit. Plani nuk mund të jetë sanksione ”, duke shtuar se masa të tilla ndëshkuese janë “të pakuptimta dhe nuk do të arrijmë asgjë me to. ”

    “Ata shkojnë nga lufta në luftë. Dhe çfarë duhet të jem? Një skllav amerikan? ” pyeti presidenti i Kroacisë në mënyrë retorike.

    Milanoviç shprehu zhgënjimin e tij me politikat e bllokut ushtarak të udhëhequr nga SHBA në të njëjtën intervistë, në të cilën ai e goditi kryeministrin kroat, Andrej Plenkoviç, mbi komentin e tij të fundit lidhur me Ukrainën.

    Duke folur për kanalin e lajmeve France 24 të shtunën, Plenkoviç tha se ligjvënësit e vendit ballkanik, të cilët në mesin e dhjetorit nuk e mbështetën programin e BE-së për të trajnuar personelin ushtarak ukrainas në shtetet anëtare, "kanë dështuar të jenë në anën e duhur të historisë. ”

    Duke komentuar vërejtjen, Milanoviç, nga ana e tij, kritikoi kryeministrin se i solli "turp" vendit të tij " dhe përfaqësuesve të tij demokratikë përpara të tjerëve. Presidenti kroat argumentoi se kjo lloj sjellje arrin një nivel të ulët që është “fundi i fundit. ”

    Sa i përket misionit të BE-së, presidenti kroat paralajmëroi se ai në mënyrë efektive do të thotë se " për herë të parë në historinë e saj, BE po merr pjesë në një luftë. “Kjo, sipas Milanovic, është “ kundër Traktatit për Funksionimin e BE-së. ”

    Në dhjetor 2022, Milanovic argumentoi se trajnimi i anëtarëve të shërbimit ukrainas në tokën kroate do t'i " sillte luftë " kombit ballkanik.

    Ai këmbënguli gjithashtu në atë kohë se " Ukraina nuk është një aleate ", duke kritikuar vendimin e Brukselit qershorin e kaluar për t'i dhënë Kievit statusin e kandidatit si "cinik". ”


    Burimi: RT

  12. #12
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Përshkallëzohet konflikti: SHBA dërgon raketa Patriot në Ukrainë, Rusia aktivizon raketat bërth

    Shefi i Ushtrisë Britanike komenton tanket për Ukrainën

    Dërgimi i sfiduesve në Kiev do ta bëjë Mbretërinë e Bashkuar më të dobët, por ia vlen, ka paralajmëruar gjenerali Sir Patrick Sanders.

    Emri:  63c5befb85f5400a707ac451.jpg

Shikime: 66

Madhësia:  37.0 KB

    Ndërsa përshëndeti dorëzimin e premtuar të tankeve Challenger 2 qeverisë në Kiev, shefi i shtabit të përgjithshëm të Ushtrisë Britanike paralajmëroi të hënën se masa do të ketë një efekt negativ në gatishmërinë e saj luftarake dhe kërkoi më shumë fonde për armë.

    Dërgimi i 14 tankeve në Ukrainë do ta lërë ushtrinë britanike "përkohësisht më të dobët", shkroi gjenerali Sir Patrick Sanders në një memo të brendshme, sipas transmetuesit shtetëror BBC .

    "Nuk ka dyshim se zgjedhja jonë do të ndikojë në aftësinë tonë për të mobilizuar ushtrinë kundër kërcënimit akut dhe të qëndrueshëm që paraqet Rusia dhe të përmbushë detyrimet tona të NATO-s," vuri në dukje Sanders, duke shtuar se ishte jetike që "aftësia luftarake" e ushtrisë të rivendosej me shpejtësi.

    Megjithatë, ai argumentoi gjithashtu se Ukraina do t'i përdorte tanket në "përdorim të mirë" dhe se ndihma e tyre për të mposhtur Rusinë "na bën më të sigurt".

    Sanders mori detyrën si shef i shtabit të përgjithshëm të ushtrisë në qershor të vitit të kaluar dhe menjëherë argumentoi se forcat tokësore britanike duhet të jenë "të afta të luftojnë përkrah aleatëve tanë dhe të mundin Rusinë në betejë".

    Britania ka premtuar t'i dërgojë Ukrainës 14 nga Challenger 2, në dorëzimin e parë të tankeve kryesore luftarake të prodhimit perëndimor që nga përshkallëzimi i konfliktit në shkurt 2022. Londra ka premtuar gjithashtu 30 armë vetëlëvizëse AS90.

    Kremlini reagoi duke thënë se sfiduesit "do të digjen si pjesa tjetër" e armaturës së furnizuar nga Perëndimi. Rusia ka paralajmëruar vazhdimisht SHBA-në dhe aleatët e saj kundër dërgimit të më shumë armëve në Kiev, duke thënë se kjo vetëm e zgjati konfliktin dhe rrezikonte një konfrontim të hapur. NATO po këmbëngul se nuk është palë në konflikt, ndërsa vazhdon të furnizojë Ukrainën me miliarda dollarë ndihmë ushtarake.

    Muajin e kaluar në një intervistë, gjenerali më i lartë i Ukrainës pohoi se i duheshin 300 tanke për të luftuar me sukses Rusinë. Britania operoi gjithsej 227 Challenger 2 që nga viti 2020, kur ministria e mbrojtjes raportohet se e konsideroi goditjen e të gjithë trupave të blinduara si shumë të kushtueshme.

    Të hënën, megjithatë, Sekretari i Mbrojtjes Ben Wallace tha në Dhomën e Komunave se i duheshin më shumë para për ushtrinë. Planet aktuale kërkojnë 24 miliardë £ (29.3 miliardë dollarë) gjatë dekadës së ardhshme, megjithëse çdo automjet i ri nuk do të jetë funksional deri në fillim të viteve 2030, sipas BBC.


    Burimi: RT

  13. #13
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Përshkallëzohet konflikti: SHBA dërgon raketa Patriot në Ukrainë, Rusia aktivizon raketat bërth

    Tanket e NATO-s 'do të digjen' - Kremlini

    Dorëzimi i armëve të rënda në Kiev do të zgjasë konfliktin, por nuk do të ndryshojë rezultatin e tij, tha zëdhënësi i Vladimir Putinit.

    Emri:  63c54a9b2030276bfe1d7133.jpg

Shikime: 64

Madhësia:  36.6 KB

    Mbështetësit e huaj të Kievit, të cilët janë zotuar të furnizojnë Ukrainën me tanke dhe armë të tjera të rënda, nuk kujdesen për jetët e Ukrainës dhe janë të motivuar nga dëshira e tyre për të lënduar Rusinë, ka thënë zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

    Premtimet e bëra nga Polonia dhe Britania e Madhe për t'i ofruar Kievit tanket kryesore të betejës tregojnë se ata duan që konflikti në Ukrainë të rritet më tej, u tha zyrtari rus gazetarëve të hënën. Megjithatë, ato armë nuk do të ndryshojnë rezultatin e konfliktit, shtoi ai.

    “Ato tanke mund të digjen dhe do të digjen si pjesa tjetër [armët]”, tha Peskov.

    Rusia ka një qëndrim negativ ndaj dërgesave të planifikuara dhe i konsideron ato një provë të mëtejshme se kombet që i furnizojnë ato "po përdorin [Ukrainë] si një instrument për të arritur qëllimet e tyre anti-ruse" , shtoi ai.

    NATO dhe një numër shtetesh anëtare individuale janë zotuar të ofrojnë armë më të rënda për Ukrainën. Qeveria britanike është zotuar të dorëzojë 14 tanke kryesore luftarake Challenger 2, ndërsa SHBA, Franca dhe Gjermania janë zotuar të dërgojnë automjete luftarake të këmbësorisë.

    Polonia ka shprehur gjithashtu synimin e saj për të dërguar tanke Leopard të prodhimit gjerman në vend, megjithëse Berlini ka paralajmëruar se një gjë e tillë pa pëlqimin e saj do të shkelte marrëveshjen e eksportit të armëve, sipas së cilës armatura iu dorëzua Polonisë në radhë të parë.

    Vendet furnizuese do të takohen këtë të premte në bazën ajrore amerikane Ramstein në Gjermani, mbledhja e shtatë e këtij lloji që kur Rusia dërgoi trupa në shtetin e saj fqinj pothuajse njëmbëdhjetë muaj më parë. Moska përmendi zgjerimin rrëshqitës të NATO-s në Ukrainë si një kërcënim për sigurinë e saj kombëtare dhe një arsye kryesore për operacionin e saj ushtarak.

    Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se “premtimet e fundit për pajisje të rënda luftarake” ndaj Ukrainës ishin të rëndësishme dhe se ai pret që të bëhen më shumë në të ardhmen e afërt.


    Burimi: RT

  14. #14
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Moska: Rusia do të përdorë armët nukleare në Ukrainë nëse nuk fiton luftën konvencionale

    Ish-presidenti rus paralajmëron për një skenar bërthamor në Ukrainë

    Një fuqi bërthamore nuk e ka humbur kurrë një konflikt ekzistencial, kujton Dmitry Medvedev ata që armatosin Kievin

    Emri:  63c908282030274ba70fa2bb.jpg

Shikime: 123

Madhësia:  21.8 KB

    "Moronët" që kërkojnë një disfatë ruse në Ukrainë duket se janë të pavëmendshëm ndaj faktit se një rezultat i tillë mund të rezultojë në një përshkallëzim bërthamor, ka argumentuar ish-presidenti Dmitry Medvedev.

    Medvedev, i cili aktualisht shërben si zëvendëskryetar i Këshillit të Sigurimit rus, përsëriti paralajmërimin përpara një takimi të premten të donatorëve ushtarakë të Ukrainës në bazën ajrore amerikane Ramstein në Gjermani. Ai sulmoi politikanët perëndimorë që mbrojnë humbjen në konflikt për Rusinë si opsionin e vetëm të mundshëm në Ukrainë.

    “Asnjë nga ata budallenj nuk është me sa duket i gatshëm të bëjë hapin tjetër logjik: një humbje nga një fuqi bërthamore në një luftë konvencionale mund të shkaktojë fillimin e një lufte bërthamore. Fuqitë bërthamore nuk humbën kurrë një konflikt të madh nga i cili varej fati i tyre” , tha ai në mediat sociale të enjten.

    Kryeministri i Polonisë Mateusz Morawiecki është ndër ata që mbështesin dërgimin e sa më shumë armëve në Kiev. Ai pretendoi këtë javë se "humbja e Ukrainës mund të bëhet një prelud i Luftës së Tretë Botërore, kështu që sot nuk ka asnjë arsye për të bllokuar mbështetjen për Kievin dhe për të shtyrë çështjet për një kohë të pacaktuar".

    Një përshkallëzim bërthamor u citua nga disa liderë perëndimorë, përfshirë presidentin amerikan Joe Biden, si një skenar që ata duan të shmangin duke kufizuar përfshirjen e tyre në konfliktin ukrainas. Ata gjithashtu kanë paralajmëruar Moskën kundër vendosjes së armëve bërthamore në Ukrainë, duke deklaruar se kjo do të konsiderohej një provokim i madh.

    Doktrina ushtarake ruse lejon përdorimin e armëve të tilla të mjetit përfundimtar ose si hakmarrje për një sulm kundër Rusisë ose aleatëve të saj me armë të shkatërrimit në masë, ose gjatë një konflikti konvencional që e vë shtetësinë ruse në rrezik të konsiderueshëm.

    Moska e konsideron situatën në Ukrainë si një luftë prokure të zhvilluar kundër saj nga SHBA dhe aleatët e saj. Qëllimi i tyre është të dëmtojnë Rusinë sa më shumë që të jetë e mundur, prandaj ata po zgjasin armiqësitë duke armatosur Kievin dhe duke e ndaluar atë të ndjekë një zgjidhje të negociuar, kanë vlerësuar zyrtarë të lartë rusë.

    Presidenti rus Vladimir Putin ka paralajmëruar se qeveria e tij nuk do të hezitojë të përdorë të gjitha mjetet që ka në dispozicion.


    Burimi: RT

  15. #15
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Moska: Rusia do të përdorë armët nukleare në Ukrainë nëse nuk fiton luftën konvencionale

    Rusia dhe Perëndimi në prag të 'luftës së vërtetë' - Lavrov

    Kundërshtarët e Moskës kanë synuar prej kohësh të shkatërrojnë gjithçka ruse, tha Ministri i Jashtëm

    Emri:  63ce997a203027293325b6e4.jpg

Shikime: 64

Madhësia:  23.7 KB

    Situata aktuale në Ukrainë tregon se konflikti midis Rusisë dhe Perëndimit nuk mund të përkufizohet më si një “luftë hibride” , por po afrohet të bëhet reale, tha të hënën ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov.

    Duke folur në një konferencë për shtyp pas një takimi me homologun e tij afrikano-jugor, Naledi Pandor, Lavrov gjithashtu vuri në dukje se kjo luftë "pothuajse e vërtetë" ishte diçka që Perëndimi "e ka përgatitur për një kohë të gjatë kundër Rusisë". Ministri pohoi se fuqitë perëndimore po kërkojnë të shkatërrojnë çdo gjë ruse, nga gjuha te kultura që kishte ekzistuar në Ukrainë për shekuj, madje duke i ndaluar njerëzit të flasin gjuhën e tyre amtare.

    Lavrov vazhdoi të vuri në dukje se praktika të tilla janë bërë të zakonshme në të gjithë Ukrainën dhe se dy presidentët e fundit të vendit, Pyotr Poroshenko dhe udhëheqësi aktual Vladimir Zelensky, janë shndërruar të dy në "presidentë të luftës" dhe "liderë rusofobikë" pasi kanë fituar pushtetin, pavarësisht se kandidojnë. fushatat e tyre presidenciale me premtimin për vendosjen e paqes.

    Ministri kujtoi gjithashtu se Ukraina ka miratuar ligje që ndalojnë përdorimin e gjuhës ruse në arsim, media dhe madje edhe në jetën e përditshme. "Dhe kjo është e gjitha e mbështetur nga Perëndimi," tha Lavrov, duke shtuar se kjo mbështetje shtrihet në marshimet neo-naziste me svastika dhe simbole të divizioneve të ndaluara naziste që mbahen në të gjithë vendin.

    Ai akuzoi gjithashtu Perëndimin për mbylljen e syve ndaj faktit se forcat e Kievit vazhdojnë të zgjedhin qëllimisht objektiva dhe të kryejnë sulme në mënyrë të tillë që të terrorizojnë popullsinë civile. “Perëndimi e di shumë mirë se regjimi ukrainas bombardon qëllimisht qytete dhe qyteza duke përdorur armë të furnizuara nga perëndimi” , tha ministri.

    Lavrov përsëriti qëndrimin e Moskës se nuk ka kryer sulme në Ukrainë kundër infrastrukturës civile dhe se dëmtimi i saj i atribuohet praktikës së rregullt të Kievit për vendosjen e armëve të rënda dhe sistemeve të mbrojtjes ajrore në zonat e banuara.

    Pavarësisht tensioneve në rritje, Lavrov vuri në dukje se Moska mbetet e hapur për negociatat me Kievin dhe paralajmëroi se ata që refuzojnë bisedimet duhet të kuptojnë se sa më shumë të vonohen, aq më e vështirë do të jetë gjetja e një zgjidhjeje.

    Ministri i kërkoi gjithashtu qeverisë ukrainase të shpjegojë, ndoshta përmes një pale të tretë, se si e sheh situatën në vend duke u zhvilluar dhe mundësinë e negociatave me Rusinë.




    Burimi: RT

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 26
    Postimi i Fundit: 01-02-2024, 22:54
  2. Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 23-11-2022, 18:03
  3. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 05-10-2022, 23:12
  4. Kina dhe Rusia: SHBA ka ngritur 26 laboratorë biologjikë në Ukrainë
    Nga Albo në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 25-03-2022, 09:26
  5. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 24-03-2022, 08:54

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •