Kryeministria e Zelandës së Re bën një deklaratë shokuese

Jacinda Ardern do të lërë Partinë e saj Laburiste pa lider në një vit zgjedhor

Emri:  63c8a1e22030277d6403bfb8.jpg

Shikime: 73

Madhësia:  30.3 KB

Jacinda Ardern e Zelandës së Re ka njoftuar dorëheqjen e saj si kryeministre dhe lidere e Partisë Laburiste, duke thënë se më shumë se pesë vjet në detyrë e kishin lënë të rraskapitur dhe se nuk kishte energjinë e nevojshme për të vazhduar në këtë rol.

Ardern e njoftoi vendimin të enjten pasdite, duke thënë se ajo kishte reflektuar për të ardhmen e saj si kryeministre gjatë pushimit veror të parlamentit të Zelandës së Re dhe vendosi se do të preferonte të kalonte më shumë kohë me familjen e saj.

“Po largohem, sepse me një rol kaq të privilegjuar vjen edhe përgjegjësia. Përgjegjësia për të ditur se kur jeni personi i duhur për të udhëhequr dhe gjithashtu kur nuk jeni,” u tha ajo të pranishmëve në mbledhjen e grupit të Partisë Laburiste në qytetin e Napier. “Unë e di se çfarë kërkon kjo punë. Dhe e di që nuk kam më mjaftueshëm në tank për t'i dhënë drejtësi. Është kaq e thjeshtë.”

Një sondazh i kohëve të fundit tregoi se mbështetja për Partinë Laburiste është në nivelin më të ulët që kur ajo mori detyrën për herë të parë në 2017 si kryetarja femër më e re e shtetit në botë, por Ardern mohoi se kjo ndikonte në vendim. "Unë nuk po largohem sepse besoj se nuk mund t'i fitojmë zgjedhjet, por sepse besoj se mundemi dhe do ta bëjmë, dhe ne kemi nevojë për një grup të ri shpatullash për atë sfidë," insistoi ajo.

Ardern do të largohet nga zyra e kryeministrit jo më vonë se 7 shkurt, por do të mbetet deputet i elektoratit për rajonin Mount Albert të Auckland deri në prill.

Zgjedhjet e ardhshme të përgjithshme janë planifikuar për në 14 tetor dhe mbetet e paqartë se kush mund ta zëvendësojë atë deri atëherë, pasi nënkryetari dhe shefi i financave Grant Robertson tha se ai nuk do të kërkonte pozicionin pavarësisht se konsiderohet si një kryesues i menjëhershëm.

Laburistët tani kanë një javë për të përcaktuar nëse një kandidat tjetër mund të fitojë më shumë se dy të tretat e mbështetjes në grupin e punës. Nëse ata nuk arrijnë të zgjedhin një udhëheqës të ri, gara do të zgjerohet në një votim që përfshin të gjithë Partinë e Punës.


Burimi: RT