Mediat sociale kanė pasur njė ndikim tė rėndėsishėm nė komunikimin modern dhe mėnyrėn se si njerėzit lidhen me njėri-tjetrin. E ka bėrė mė tė lehtė pėr njerėzit qė tė qėndrojnė nė kontakt, tė ndajnė informacione dhe tė lidhen me tė tjerėt qė kanė interesa tė ngjashme, etj.

Ka shumė pėrfitime nga pėrdorimi i mediave sociale pėr komunikim. Njėra ėshtė aftėsia pėr tė arritur shpejt dhe me lehtėsi njė audiencė tė madhe dhe tė larmishme. Njė tjetėr ėshtė komoditeti pėr tė qenė nė gjendje tė komunikoni me tė tjerėt nga kudo me njė lidhje interneti. Pėr mė tepėr, mediat sociale kanė bėrė tė mundur qė njerėzit tė lidhen me tė tjerėt qė nuk do tė kishin mundur t'i takonin ndryshe, si pėr shembull nėpėrmjet miqve tė pėrbashkėt ose interesave tė pėrbashkėta.

Megjithatė, ka edhe sfida dhe tė meta nė pėrdorimin e mediave sociale pėr komunikim. Njėra ėshtė potenciali pėr keqkuptime ose keqkomunikim pėr shkak tė mungesės sė shenjave joverbale nė komunikimin online. Njė tjetėr ėshtė rreziku i ngacmimit kibernetik dhe ngacmimi nė internet. Pėr mė tepėr, ka shqetėsime nė lidhje me privatėsinė dhe pėrdorimin e informacionit personal nė platformat e mediave sociale.

Nė pėrgjithėsi, media sociale ka pasur njė ndikim tė madh nė komunikimin modern.

Ēfarė ndryshoi pėr ju kur filluat tė pėrdorni kėto mediume?