Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,348
    Postimet në Bllog
    17

    Nigel Farage: Konservatorët britanikë besojnë sot në ideologjinë e gjelbër e jo në Zot

    Nigel Farage: Ideologjia e Gjelbër ka zëvendësuar krishterimin si forcë lëvizëse e Partisë Konservatore

    Emri:  GettyImages-542678034-2-640x480.jpg

Shikime: 90

Madhësia:  71.4 KB

    Nga KURT ZINDULKA

    Udhëheqësi i lëvizjes Brexit, Nigel Farage, ka thënë se ideologjia e gjelbër globaliste që rrethon angazhimin për 'zero neto' ka zëvendësuar krishterimin si forcën lëvizëse brenda Partisë Konservatore në pushtet.

    Pas publikimit të Rishikimit të Pavarur të Net Zero nga deputeti konservator Chris Skidmore javën e kaluar, i cili i bëri thirrje qeverisë të dyfishojë energjinë e erës dhe diellore, si dhe ndalimin e kaldajave të reja me gaz brenda një dekade, Nigel Farage supozoi se - në dritë të krizës ekonomike që po godet kombin — axhenda e gjelbër qëndron si çështja në të cilën konservatorët janë më të “pa kontaktuar me votuesit e tyre”.

    "Kaq i palëkundur është besimi i shumicës së politikanëve këto ditë se Britania mund të ketë një ndikim të drejtpërdrejtë në temperaturat e ardhshme globale, është sikur ndryshimi i klimës ka zëvendësuar krishterimin në Pallatin e Westminsterit," shkroi Farage në Daily Telegraph të Londrës .

    Kampioni i Brexit tha se ekziston një nevojë urgjente për një debat të sinqertë rreth axhendës së gjelbër, në mënyrë që "klasa e Westminsterit [dhe miqtë e tyre] të medias" të mund të dëgjojnë në fakt "njëfarë sensi të përbashkët".

    Ai vuri në dukje se i ashtuquajturi revolucion në projektet e erës dhe diellit në tokë të kërkuar nga Skidmore do ta shohë fshatin britanik të mbushur me "përbindësh të shëmtuar zogjsh" dhe një segment të madh të tokës bujqësore produktive të komanduar për panele diellore në masë të madhe të prodhuar nga Kina. Ndërkohë, kryeministri Rishi Sunak përdori një nga veprimet e tij të para në pushtet për të ndryshuar heqjen afatshkurtër të ndalimit të frakimit, që do të thotë se burimi i bujar dhe i besueshëm vendas i gazit natyror argjilor do të mbetet nën tokë.

    “Na është thënë vazhdimisht se një revolucion i pastër dhe i gjelbër do të sigurojë energji të lirë dhe të besueshme. Megjithatë, kur krahasojmë çmimet, mund të shoh se konsumatorët britanikë po paguajnë 50 për qind më shumë për energjinë e tyre elektrike sesa njerëzit në Francë dhe Gjermani. Ne paguajmë dy herë më shumë për energji elektrike sesa ata që jetojnë në Australi. Dhe ne paguajmë më shumë se ata që jetojnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës”, shkroi Farage.



    Arch Brexiteer vuri në dukje se axhenda e gjelbër ka shkaktuar tashmë kërdi në ekonominë industriale britanike, duke vënë në dukje faktin se pjesa më e madhe e prodhimit kimik të vendit është larguar nga deti dhe dy shkritoret e aluminit në Mbretërinë e Bashkuar janë mbyllur. Në të vërtetë, vetëm javën e kaluar, Liberty Steel njoftoi se do të largonte mbi 400 punëtorë për shkak të kostos së lartë të energjisë dhe ndikimeve të rregulloreve të agjendës së gjelbër.

    Farage tha se ai mund të jetë në gjendje të përballojë ndikimet negative të agjendës së gjelbër në ekonominë britanike dhe në fund të fundit për njerëzit, nëse qeveria mund të demonstrojë se në të vërtetë do të kishte një ndikim në botën në përgjithësi, duke vënë në dukje se Britania e Madhe lëshon një përqindje e vogël e C02 globale. Ndërkohë, bota pa një rekord prej tetë miliardë tonësh qymyr të djegur vitin e kaluar, kryesisht i nxitur nga centralet në Kinë, si dhe Gjermania u detyrua të rrisë prodhimin pasi politikat e saj të gjelbra dështuan në mbrojtjen e saj nga rënia e importeve të gazit për shkak të konfliktit. me Rusinë.

    Për ta vënë atë në kontekst, studiuesit në Universitetin e Oksfordit zbuluan në nëntor se Kina komuniste ka emetuar më shumë dioksid karboni në tetë vitet e fundit (80 miliardë ton) sesa kishte Mbretëria e Bashkuar midis 1750 dhe 2020 (78 miliardë ton). Studiuesit vazhduan të zbulojnë se që nga viti 1990, Mbretëria e Bashkuar ka reduktuar emetimet e saj me më shumë se çdo vend tjetër i industrializuar, duke rënë me 54.8 për qind. Gjatë të njëjtës periudhë kohore, emetimet e C02 të Kinës u rritën me 329 për qind.

    "Unë e urrej t'ia ndaj zotit Skidmore dhe miqve të tij, por Kina synon të ndërtojë 80 termocentrale të reja me qymyr çdo vit në të ardhmen për të prodhuar energjinë e nevojshme për të përmbushur nevojat e 1.4 miliardë njerëzve të saj," shkroi Farage.

    “Duke pasur parasysh të gjitha këto, mendoj se, pasi ka përgatitur raportin e tij, Chris Skidmore ka për detyrë të organizojë një debat për axhendën e tij të gjelbër. Ai duhet të shpjegojë pse është i lumtur që i bën britanikët e varfër edhe më të varfër (dhe shumë shpesh më të ftohtë) në përpjekjen e tij për të arritur zero neto deri në vitin 2050.”




    Burimi: Breitbart
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 18-01-2023 më 17:40

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 24-03-2022, 08:54
  2. Kerkoj kete tutorial - Designing a Book with Nigel French -
    Nga FlashMx në forumin Pyetni ekspertët
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 23-03-2015, 06:56
  3. Kali I GjelbËr
    Nga SkenderRusi në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 22-12-2004, 16:16
  4. Përgjigje: 25
    Postimi i Fundit: 14-06-2004, 08:43
  5. Iran: Konservatoret fitojne ne zgjedhje
    Nga Albo në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 22-02-2004, 04:08

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •