Japonia riarmatoset për luftë: çfarë do të thotë për Azinë

Tokio po punon për të afirmuar veten si një fuqi ushtarake globale dhe mund të destabilizojë të gjithë rajonin e saj në këtë proces

Nga Timur Fomenko, analist politik

Emri:  63c571e485f5402eac7f57c7.jpg

Shikime: 95

Madhësia:  30.2 KB

Kryeministri i Japonisë Fumio Kishida e nisi vitin 2023 me një turne në vendet e G7, duke vizituar Francën, Italinë, Britaninë e Madhe, SHBA-në dhe Kanadanë. Duke mbajtur Presidencën e grupit me qendër në SHBA për këtë vit, Kishida do të presë samitin e saj në Hiroshima në maj.

Ndërsa shumë nga udhëtimet e tij u përqendruan në përgatitjen e terrenit për samitin, Kishida nënshkroi dukshëm shumë marrëveshje të mbrojtjes gjatë rrugës, duke treguar se si vizita lidhet me ambicien përfundimtare të Japonisë tani: Riarmatimin.

Që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore, fuqia ushtarake e Japonisë është kufizuar nga kushtetuta e saj për të qenë rreptësisht mbrojtëse. Vendi hoqi dorë nga e drejta për të zgjidhur mosmarrëveshjet nëpërmjet konfliktit të armatosur dhe përjashtoi mundësinë që të kishte një ushtri ose të luftonte një luftë jashtë vendit. Kjo ka sjellë kufizime në shpenzimet e mbrojtjes, por gjithashtu ka bërë që Japonia të mbështetet tek Shtetet e Bashkuara për sigurinë e saj. Megjithatë, tani këto kufizime janë krejtësisht të zhdukura, edhe nëse ato ekzistojnë ende në letër. Tokio ka Forcat e Vetëmbrojtjes së Japonisë të pajisura mirë, në fakt një ushtri të qëndrueshme mbrojtëse, dhe kohët e fundit është zotuar të dyfishojë shpenzimet e saj të mbrojtjes deri në vitin 2027 dhe të arrijë aftësitë e "goditjes së dytë" duke pasur parasysh Kinën dhe Korenë e Veriut, duke nxitur një gara rajonale e armatimeve.

Në vitin 2022, ish-kryeministri Shinzo Abe u vra. Ndërsa ai ndërroi jetë, idetë e tij për revizionizmin ushtarak japonez mbetën. Klima e konkurrencës gjeopolitike në lidhje me ngritjen e programit raketor bërthamor të Kinës dhe Koresë së Veriut ka shërbyer si një platformë për Japoninë për t'i dhënë fund efektivisht epokës së saj pacifiste. Këto ndryshime i kanë lejuar Partisë Liberale Demokratike nacionaliste (LDP), megjithë rezultatet e pafavorshme ekonomike për dekada, të qëndrojë përherë në pushtet midis koalicioneve të saj kyçe dhe kështu të kalojë këtë revizionizëm, pavarësisht kundërshtimit nga disa anëtarë të publikut japonez.

Ndërsa Shtetet e Bashkuara e kanë parë gjithmonë Japoninë si mburojën e projeksionit të saj të fuqisë në Azi, një pozicion që e konsolidoi gjatë Luftës së Koresë, tani po e lejojnë Japoninë të "shpëtojë nga zinxhiri" i kufizimeve të saj ushtarake të pasluftës, duke shpresuar se do ndihmë në kontrollin e Kinës. Administrata Biden ka krijuar një strategji për krijimin e koalicioneve për të synuar Pekinin, si për shembull, Quad dhe AUKUS. SHBA synon të kundërshtojë ngritjen e Kinës duke u dhënë aleatëve aftësi dhe kapacitete të zgjeruara ushtarake që ata nuk i kishin më parë. Të tilla si, për shembull, lejimi i Australisë për të fituar nëndetëse bërthamore përmes AUKUS ose, në këtë rast, duke i dhënë liri veprimi Japonisë për të zgjeruar shtrirjen e saj ushtarake, si ndërtimi i bazave të reja ajrore në Okinawa .

Duke vepruar kështu, Uashingtoni e kupton gjithnjë e më shumë Japoninë si një aset kritik në një emergjencë të lidhur me Tajvanin me Kinën, me territorin japonez që është efektivisht 100 kilometra ose më shumë në lindje të vetë ishullit. Kështu, Japonia tani e njeh ishullin si një variabël kritik në politikën e saj të mbrojtjes, sepse nëse Tajvani bie nën sundimin e kontinentit, Japonia do të "kontrollohet" ushtarakisht nga Kina, e cila më pas do të ndryshojë balancën e fuqisë në Azi kundër SHBA. Tani po ndërtohet një njësi raketorenë një ishull japonez afër vetë Tajvanit. Ndërsa Tokio nuk e njeh zyrtarisht pavarësinë e Tajvanit dhe mban një pozicion të paqartësisë strategjike për këtë çështje, marrëdhëniet e tij shumë të ngushta me SHBA-në dhe fakti që kushtetuta e saj u ndryshua në vitin 2014 për të lejuar veprime ushtarake në mbrojtje të aleatëve, rrisin mundësinë e Japonia ndërhyn drejtpërdrejt në një konflikt në Tajvan.

Ajo që bie në sy është se si Japonia nuk po i drejtohet vetëm Shteteve të Bashkuara për ekspansionizmin e saj ushtarak, por edhe vendeve të tjera . Kjo përfshin marrëdhënie më të thella me Mbretërinë e Bashkuar, Kanadanë dhe Australinë, ndër të tjera. Për shembull, Japonia do të ndërtojë një "avion luftarak të gjeneratës së ardhshme" me Mbretërinë e Bashkuar dhe Italinë, i cili do të përfshijë përdorimin e AI. Ndërsa është e qartë se Shtetet e Bashkuara po i shtyjnë aleatët e tyre të punojnë së bashku për të provuar të frenojnë Kinën, nga ana tjetër, lëvizje të tilla përcaktojnë gjithashtu se si Japonia po përpiqet të ripohojë pavarësinë e saj strategjike me synimin për ta vendosur veten përsëri si një ushtri. pushtet më vete, diçka që nuk e ka tentuar që nga vitet 1940.

E gjithë kjo, megjithatë, sjell një dinamikë të re rreziku për Azinë. Para së gjithash, në rajonin gjeografik të Azisë verilindore, Rusia dhe Kina të dyja e shohin Japoninë si një kundërshtar të mundshëm ushtarak dhe ka të ngjarë të rreshtohen më shumë në lidhje me këtë dinamikë. Së dyti, militarizmi i Japonisë po përshkallëzon një situatë tashmë të tensionuar me Korenë e Veriut, e cila, përballë një Tokio më të fortë, është e motivuar të rrisë aftësitë e saj bërthamore dhe raketore balistike, duke gjetur justifikim më të madh për ta bërë këtë. Së treti, ndjenja e nacionalizmit anti-japonez në Kinë do të rritet, që do të thotë se tensionet mes të dyve do të rriten. Dhe, së fundi, pavarësisht nga një aleat i përbashkët në Shtetet e Bashkuara, çfarë do të bëjë Koreja e Jugut përballë një Japonie gjithnjë e më të fortë? Ajo mund të ndihet e dominuar ose e izoluar ushtarakisht, gjë që do ta detyrojë gjithashtu vendin të armatoset më tej mes një morie sfidash. Si i tillë, riarmatimi i Japonisë do të ketë një efekt masiv destabilizues në Azi dhe është diçka që Uashingtoni është i lumtur ta shohë të ndodhë në mënyrë që të ruajë ndikimin e tij mbi rajonin.


Burimi: RT