Emri:  checkmate-1511866_1280-1024x578.jpg

Shikime: 88

Madhësia:  24.6 KB

Të dhënat e CPI për dhjetorin nxitën tregjet dhe ngritën shpresat se Rezerva Federale po fiton luftën e saj kundër inflacionit. Por në podkastin e tij, Peter shpjegoi se Fed nuk po e fiton luftën. Ajo po humbet dhe në fund do t'i dorëzohet inflacionit.

Tregjet u rritën pasi të dhënat e IÇK-së dukej se tregonin ftohje të mëtejshme të inflacionit të çmimeve. Shumica e njerëzve supozojnë se kjo do të thotë se banka qendrore mund të jetë më pak agresive dhe të lehtësojë rritjen e normave në vitin e ardhshëm. Dhe nëse ka përparim të mjaftueshëm, shumë njerëz mendojnë se Fed do të ndryshojë kursin dhe do të fillojë të ulë normat e interesit më vonë në 2023.

Peter tha se pajtohet se ka një shans të mirë që Fed të ulë normat këtë vit. Dhe ai mendon se ka një shans edhe më të mirë që banka qendrore t'i rikthehet lehtësimit sasior , pavarësisht nëse ajo ul normat apo jo. Por ky strumbullar nuk do të jetë për shkak të një fitoreje në luftën kundër inflacionit.

Jo. Ata do të dorëzohen. Inflacioni do ta fitojë atë luftë. Fed do të vrapojë për të luftuar një betejë tjetër - të paktën do të përpiqet të luftojë sepse do ta humbasë edhe atë betejë. Kjo betejë do të jetë recesion, ndoshta krizë financiare, ndoshta një betejë për të mbështetur qeverinë amerikane, falimentimi i së cilës po bëhet një problem më i madh me rritjen e normave të interesit.


Qeveria amerikane vazhdon të ketë deficite masive buxhetore edhe pse kostot e saj të interesit rriten. Pagesat e interesit për borxhin u rritën me 41% në 2022. Sipas Fondacionit Peterson, kërcimi në shpenzimet e interesit ishte më i madh se rritja më e madhe e kostove të interesit në çdo vit fiskal të vetëm, që daton që nga viti 1962.

Nëse normat e interesit mbeten të ngritura ose vazhdojnë të rriten, shpenzimet e interesit mund të rriten me shpejtësi në tre shpenzimet kryesore federale. (Mund të lexoni një analizë më të thelluar të borxhit kombëtar KËTU.)

Për shkak se shërbimi i këtij borxhi do të bëhet kaq problematik në vitin 2023, kjo është një arsye tjetër që Rezerva Federale do të tërhiqet nga rritja e normës së saj dhe, në fakt, mund të duhet të kthehet në lehtësimin sasior, sepse do t'u duhet të blejnë thesare që blerësit privatë nuk duan me norma interesi që qeveria amerikane nuk mund t'i përballojë.
Së bashku me borxhin masiv federal, ka gjithashtu një nivel në rritje të borxhit të konsumatorit që do të krijojë probleme për luftën e inflacionit të Fed për të njëjtën arsye. Norma mesatare e interesit të kartës së kreditit është rritur në 19.6%. Ndërkohë, vetëm borxhi i kartave të kreditit u rrit me 15% në 2022. Ishte fitimi më i madh nga viti në vit në 20 vjet.

Fakti që borxhi i kartës së kreditit po rritet në qiell pasi normat e kursimeve po bien - kjo është shumë problematike për ekonominë. Kjo tregon se amerikanët po luftojnë për të përballuar jetesën.”
Rritja e borxhit të konsumatorit tregon gjithashtu se kredia e përgjithshme po zgjerohet. Kjo është, sipas përkufizimit, inflacioni. Mbani në mend, inflacioni nuk është vetëm rritja e çmimeve. E përcaktuar siç duhet , është një zgjerim i ofertës monetare dhe kredisë . Njerëzit mund të përdorin kredinë për të blerë gjëra dhe për të rritur çmimet.

Konsumatorët po përballen me rritjen e çmimeve jo aq shumë duke ulur dhe duke blerë më pak, edhe pse në disa rrethana po. Por ata po përfitojnë gjithashtu nga kredia në mënyrë që të vazhdojnë të blejnë të njëjtën shumë dhe thjesht të bëjnë diferencën duke marrë hua. Pra, Rezerva Federale është ende duke i mbajtur normat e interesit shumë të ulëta dhe duke lejuar që kredia të rritet me bollëk, në mënyrë që kreditë shtesë të jenë në dispozicion të konsumatorëve për të vazhduar të ofrojnë çmime më të larta. Dhe kështu ata nuk janë duke u kushtuar çmim jashtë tregjeve sepse ata po qëndrojnë në treg për shkak të aksesit të tyre në kredi. Pra, me fjalë të tjera, inflacioni po vazhdon në tregjet e kredisë.”
Përfundimi është se rritja e nivelit të borxhit nuk është shenjë e një ekonomie të fortë. Është një shenjë e dobësisë ekonomike. Dhe po përkeqëson presionin inflacioniste. Është tregues i faktit që Fed po humb betejën e inflacionit.

Fed duhet të dekurajojë shpenzimet dhe të inkurajojë kursimet. Por kjo nuk po ndodh.

Fed po rrit normat e interesit, por konsumatorëve nuk u intereson. Ata thjesht po huazojnë më shumë para dhe po shpenzojnë më shumë para. Pra, oferta e kredisë po zgjerohet dhe kjo do të vazhdojë të ushtrojë presion rritës mbi çmimet. Fed nuk po bën ndonjë përparim real në betejën e saj kundër inflacionit.”
Burimi: SchiffGold