Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,834
  Postimet n Bllog
  4

  Pano Soko: mime t larta t banesave, 80% e t rinjve nuk martohen dot

  Emri: pano-765x433-1.jpg

Shikime: 78

Madhsia: 25.0 KB

  Ekonomisti Pano Soko analizoi n studion e Opinion situatm me tregun e pasurive t paluajtshme n Shqipri. Ai tha se stoku i banesave n Tiran sht rritur me 30%, ndrkoh q popullsia sht rritur me vetm 3%.

  N kt logjik, ai tha se sht ende e paqart se si mimi i banesave mbetet i palvizshm.

  27% sht rritur stoku i Tirans, ndrkoh q popullsia sht rritur me 3%. N Londr nuk ka rritje t tilla t stokut.

  Kush sht problemi me 27%? Pra, ne pavarsisht se rritja e stokut ka tejkaluar rritjen e qytetit, nuk na ulet mimi.

  Vetm gjysma e apartamenteve blihen me kredi bankare. Gjysma tjetr me far blihen? Pr t treja vitet e fundit cash flow sht n ulje. 1.5 mikliard euro sht shifra e prgjithshme e gjith ndrtimeve, nga kto 750 milion euro q kalojn pa bank. Problemi m i madh q kemi ne me kto mime t rritura t apartamneteve sht fakti, q 80% e t rinjve nuk martohen pr shkak t pamundsive ekonomike, tha Soko.

  Koha Jone

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,834
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Pano Soko: mime t larta t banesave, 80% e t rinjve nuk martohen dot

  Shakohoxha: mimi m i lart nj apartamenti n Tiran shkon edhe 5-6 mij euro m2


  Emri: shako.jpg

Shikime: 26

Madhsia: 10.6 KB

  Gazetari Dritan Shakohoxha i cili prej disa kohsh sht duke menaxhuar nj zyr real estate, tha n emisionin “Opinion” se mimi m i lart i nj apartamenti n Tiran shkon n 5-6 mij metr katror. Ai tha se bhet fjal pr apartamente t nj cilsie t lart dhe q n do vende t bots ka disa ndrtime q bjn diferencn.

  Pjes nga biseda n studio:

  Shakohoxha: mimi m i lart sht roof top, kati i fundit i nj pallati dhe nuk ka mim. Mund t shkoj 5-6 mij euro metri katror.

  Fevziu: Kush e blen?

  Shakohoxha: N do vend t bots, kush mund t blej nj apartament t till, vetm 1% e njerzve.

  Fevziu: T marrsh pallati t ri normal, sa t shkon n qendr t Tirans?

  Shakohoxha: 2500-3000, edhe 3500 euro pr metr, por jan katr pallate t tilla. Pr katr pallate do prfshihet gjith Shqipria. N do vend i ke katr pallate


  Koha Jone

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,834
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Pano Soko: mime t larta t banesave, 80% e t rinjve nuk martohen dot

  Arbi Mazniku tregon si sht raporti i rritjes s banorve dhe ndrtimeve n Tiran

  Emri: mazniku.jpg

Shikime: 25

Madhsia: 25.1 KB

  Zvendskryetari i Bashkis s Tirans, Arbi Mazniku, u shpreh n emisionin “Opinion” se aktualisht Tirana e kalon numrin e 1 milion banorve.

  Gjat fjals s tij, Mazniku tha se numri i metrave katror q ndrtohen nuk sht larg me numrin e rritjes s banorve.

  Nnkryetari i Bashkis s Tiran, Arbi Mazniku u shpreh se metri katror n Tiran sot shitet mesatarisht 1200 Euro. Ai u shpreh se n vit totali i metrave katror t ndrtimit mund t shkoj deri n 850 mij metra katror.

  Blendi Fevziu: Sa sht Tirana sot si numr banorsh?

  Arbi Mazniku: Tirana sot si numr banorsh e kalon numrin e 1 milion banorve.

  Blendi Fevziu: Bashkia e Tirans?

  Arbi Mazniku: Po.

  Blendi Fevziu: Thuajse diku tek 40%-35% e popullats s Shqipris.

  Arbi Mazniku: Me listn e zgjedhsve mjafton t them q lista q doli javs q kaloi ka 715 mij votues.

  Blendi Fevziu: 750-850 mij metra katror ndrtim n vit. N 10 vjet i bie 8 milion e gjysm metra katror.

  Arbi Mazniku: Jo, jo! Ta bjm llogarin mbrapsht. 700 mij metra ndrtim nga t cilat un po them 550 mij jan metra rezidenciale. Tani me 100 metra katror pr apartament, po e bjm trash llogarin, jan 5500 apartamente. Me 3 veta pr apartament jan 15 mij, 16 mij, 17 mij veta. Tirana rritet normalisht 20 mij veta n vit. Q do t thot raporti i rritjes s banorve t qytetit me raportin e rritjes s metrave katror t ndrtimit nuk sht shum larg. Duhet pasur parasysh q nj ndr forcat shtytse t mdha t krkess sht edhe tentativa e shum njerzve, shum legjitime, pr t marr pak metra katror. Totali i metrave katror t ndrtimit shkon n nivelin 750-850 mij metra katror. Kto jan t gjith ktu, edhe objekte industriale, objekte rezidenciale, edhe objekte shrbimi, shkolla dhe t gjitha me radh”, u shpreh Mazniku.

  Po kshtu debat ngjalli edhe numri i firmave q ndrtojn.

  Ndrtimet n Tiran dhe mimet e tyre ishte fokusi i diskutimit n emisionin “Opinion”.

  Pas sqarimit t minimeve, zv/kryetari i Bashkis s Tirans Arbi Mazniku ka thn se nga 1000 objekte n Tiran jan vetm 20 objekte m t larta se 12 kate.

  Gj e cila solli dhe reagimin e t ftuarve t tjer n emision, duke kundrshtuar nj shifr t till.

  Pavarsisht ktyre reagimeve, Mazniku tha i bindur se si ndrtime me leje si pa leje, jan vetm 20 ndrtime q e kalojn kt lartsi.

  Arbi Mazniku: Nga 312 objekte t larta q jan objektet mbi 4 kate, n 1000, vetm 6 prqind, ose 20 objekte jan mbi 12 kate.

  Blendi Fevziu: Si qenkan 20 mbi 12 kate?! Ti po quan ato me leje. Po ato pa leje?

  Arbi Mazniku: Me leje pa leje jan 20.

  Blendi Fevziu: Si mo 20?!

  Arbi Mazniku: Objekte mbi 12 kate jan 20 objekte dhe asnj m shum, asnj m pak. Ua siguroj un kto t dhna, nse do dikush t’i shikoj nj pr nj. Dhe tjetra, mbi 292 jan objekte deri n 12 kate.


  Koha Jone

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,834
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Pano Soko: mime t larta t banesave, 80% e t rinjve nuk martohen dot

  Kush prfiton e kush humbet nga rritja e mimit t shtpive?

  N vendet normale, me kryebashkiak normal, kostoja e banimit sht nj tem madhore elektorale dhe shoqrore dhe politikant jan gjithmon nn presion pr ta ulur kt kosto. Por kryebashkiaku i Tirans, Erion Veliaj, ka nervin q ta prezantoj rritjen marramendse t mimit t shtpive si sukses. Nj sukses ky nga i cili prfiton nj minoranc fare e vogl e popullsis.

  Nga Gjergj Erebara

  Emri: Erion-Veliaj-2.jpg

Shikime: 7

Madhsia: 32.7 KB

  Sipas kryebashkiakut t Tirans, Erion Veliaj, t gjith duket se kemi dal t fituar nga rritja marramendse e mimit t apartamenteve n Tiran gjat viteve t fundit. Argumenti i tij, i thn n nj studio televizive, ishte q nse ti si qytetar ke nj apartament, ai kushton sot m shtrenjt nga sa kushtonte pes vjet m par. Pra teorikisht, ne t gjith jemi m t pasur.

  N fakt kjo ndodh vetm teorikisht. Praktikisht, nse ti ke qlluar me fat dhe ke nj apartament ku banon, je njsoj si sot, si para dhjet vjetsh. Para dhjet vjetsh mund ta shisje apartamentin pr, fjala vjen, 50 mij euro, por nuk e shite, sepse prndryshe do t mbeteshe pa shtpi. Sot, mund ta shessh pr 100 mij euro, por normalisht q nuk e shet, sepse njsoj si para dhjet vjetsh, do t mbetesh pa shtpi.

  N fakt kjo sht situata normale pr ndoshta pjesn m t madhe t popullsis. Por problemi sht q ka nj pjes aspak t vogl, e cila ka zero shtpi. Jeton me qira. Ose ka nj shtpi t vogl e po i rriten fmijt dhe dshiron t marr nj shtpi pak m t madhe. Ose ka nj shtpi t vogl, t bler para shum vitesh, pasi ka ardhur nga ndonj provinc e br e pajetueshme dhe dshiron q prindrit, tashm t moshuar, t’i marr n Tiran. Dhe pr kt t duhet nj dhom shtes. Ose ka nj shtpi t vogl dhe t keqe, (cilsia e ndrtimit ktu nuk ka qen kurr normale), dhe dshiron t ket nj shtpi m t mir.

  Nse bie n kt kategori qytetarsh, situata sht br tmerrsisht e vshtir. Nse paga mesatare e shqiptarit m 2015 ishte 42 mij lek n muaj, mund t gjeje apartament me mim 800 apo 1 mij euro pr M2. Paga jote mujore mjaftonte pr t bler 0.4 apo 0.5 metra katror shtpi. Pr t bler nj shtpi 70 metra katror, t duhej t punoje 140-170 muaj, ose 12-14 vjet. N vitin 2022, paga jote mesatare sht 66 mij lek. mimi i apartamenteve sht rritur shum m shpejt se sa pagat. Pagat jan rritur me 61%, ndrsa mimi i banesave sht rritur me afro 90%. Me pak fjal, sot t duhen 15-18 vjet pun pr t bler nj apartament minimal.

  Natyrisht q rritja e mimeve t banesave sjell prfitim pr disa. Ndrtuesit, kostot e t cilve jan pothuajse njsoj, fitojn dhe sistemi famkeq i lejeve dhe licencave ka gjasa q t fitoj gjithashtu. Fitojn edhe ata t pakt q kan pasur fat n jet e q kan m shum se sa nj shtpi. Pjesa tjetr, ose nuk fiton, si n rastin e atyre q kan vetm nj shtpi, ose humbet. Por humbja e ksaj kategoris s fundit nuk sht thjesht humbje financiare. Ajo sht para s gjithash humbje njerzore dhe dhunim dinjiteti.

  Njeriu q duhet t zhytet n kredi pr nj shtpi e ka shum t vshtir t’i lejoj vetes t heq dor nga nj pun ku nuk ndjehet mir, apo ndjehet i shfrytzuar me tepri. Dhe sa m gjat t vijoj kredia, aq m gjat vijon dhunimi potencial. Ndrsa mimet tepr t larta dhe krejtsisht t paarsyeshme t shtpive bjn q nj pjes aspak e vogl prej atyre q nuk kan shtpi, ta shohin t pamundur t bjn jet normale dhe dinjitoze ktu. Ata zgjedhin emigrimin. Fakti sht q shtpit jan t paarritshme pr nj pjes t madhe t shqiptarve. Dhe fakti sht q nuk ka kurrfar arsyeje se pse mimet e shtpive t jen kaq t larta. Toka nuk ka mbaruar dhe qytetet mund t zgjerohen. Mund t zgjerohen me qllim q t ket ofert m t lart pr banesa dhe njkohsisht q t ket ofert pr banesa m cilsore.

  N nj vend normal, kandidatt pr kryebashkiak do t mund t prezantonin ide se cilat qyteza t reja do t themelojn prreth Tirans, se sa shum toka aktualisht t lna djerr do t mund t urbanizohen pr t krijuar kushte jetese normale pr nj popullsi q shpresohet se do t vijoj t rritet, ndonse shenjat jan t qarta se edhe n Tiran, popullsia ka gjasa ka filluar t grryhet nga emigrimi.

  N vend t ksaj, kryetari mendon pr at minoranc fare t vogl q prfiton nga rritja e mimeve, duke ndrtuar m keq dhe m shum n at hapsir q sakaq sht e mbingarkuar.


  BIRN

Tema t Ngjashme

 1. Rama: Nism ligjore pr sigurimin e banesave e bizneseve nga prmbytjet
  Nga Neteorm n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-12-2017, 10:53
 2. Marrveshje pr hipotekimin e dhjetra mijra banesave n Tiran
  Nga shigjeta n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 23-09-2011, 02:14
 3. Cmimi i banesave dhe trojeve ne Shqiperi
  Nga KokeKatrori n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 28-08-2010, 07:15
 4. mime t larta t ndrtimeve n Tiran
  Nga DYDRINAS n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 03-05-2007, 07:51
 5. Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 21-09-2002, 11:44

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •