Nga Gaia Pianigiani

Policia italiane arrestoi të hënën ndoshta të arratisurin më të kërkuar në vend, Matteo Messina Denaro, një bos mafioz që u kishte shpëtuar autoriteteve për tre dekada dhe u dënua në mungesë për vrasje dhe krime të tjera.

Emri:  230116104133-01-matteo-messina-denaro-011623.jpg

Shikime: 83

Madhësia:  49.0 KB

Z. Messina Denaro, 60 vjeç, u arrestua në një spital në Palermo, në Sicilinë e tij të lindjes, ku po i nënshtrohej trajtimit, tha në një deklaratë Pasquale Angelosanto, një gjeneral i policisë kombëtare italiane.

Kryeministri italian, Giorgia Meloni, përgëzoi policinë dhe prokurorët për arrestimin e “përfaqësuesit më të rëndësishëm të sindikatave mafioze”, duke e cilësuar atë një “fitore të madhe për shtetin që tregon se nuk dorëzohet kurrë përballë mafies”.

Presidenti Sergio Mattarella i Italisë, vëllai i të cilit, Piersanti Mattarella, u vra nga mafia në vitin 1980 ndërsa shërbente si guvernator i Siçilisë, telefonoi policinë dhe prokurorët të hënën për t'i uruar ata për arrestimin.

Z. Messina Denaro konsiderohej trashëgimtari i Salvatore Riina, "bosi i bosëve" i cili ishte përgjegjës për një seri vrasjesh brutale të prokurorëve dhe oficerëve të policisë italiane në vitet 1990. Z. Riina u kap në vitin 1993, po në Palermo, dhe e kaloi pjesën tjetër të jetës në burg. Ai vdiq në vitin 2017.

Z. Messina Denaro besohet se ka mbajtur pushtetin edhe kur ishte fshehur. Ai u dënua me burgim të përjetshëm në mungesë për rolin e tij në vrasjet në vitin 1992 të dy prokurorëve antimafia, Giovanni Falcone dhe Paolo Borsellino, dhe bombat në 1993 në Firence, Milano dhe Romë që lanë 10 të vdekur.

Prokurorët thonë se ai ishte gjithashtu i përfshirë në rrëmbimin në vitin 1993 të një djali 12-vjeçar, Giuseppe Di Matteo, për t'i bërë presion babait të tij që të ndalonte zbulimin e sekreteve të mafias tek autoritetet. Eshtrat e djalit u gjetën më vonë të tretura në acid.

Z. Messina Denaro mendohet të jetë përfshirë në dhjetëra vrasje në vitet 1990, duke përfshirë mbytjen e një gruaje shtatzënë, partneri i së cilës shihej si një kërcënim për klanin e tij dhe ishte vrarë ditë më parë.

Policia ishte përpjekur disa herë të kapte z. Messina Denaro pasi ai doli në ilegalitet në qershor 1993, por një rrjet bashkëpunëtorësh në Siçili, veçanërisht në rajonin perëndimor të Trapanit, e ndihmuan atë të shmangte arrestimin.

Pamjet video të ndalimit të z. Messina Denaro treguan kalimtarë jashtë klinikës private në veri të Palermos duke duartrokitur oficerët e policisë, me fytyrat e tyre të mbuluara me kapuç, ndërsa ai u mor me makinë.


Burimi: MSN