Nga Gaia Pianigiani

Policia italiane arrestoi t hnn ndoshta t arratisurin m t krkuar n vend, Matteo Messina Denaro, nj bos mafioz q u kishte shptuar autoriteteve pr tre dekada dhe u dnua n munges pr vrasje dhe krime t tjera.

Emri:  230116104133-01-matteo-messina-denaro-011623.jpg

Shikime: 71

Madhsia:  49.0 KB

Z. Messina Denaro, 60 vje, u arrestua n nj spital n Palermo, n Sicilin e tij t lindjes, ku po i nnshtrohej trajtimit, tha n nj deklarat Pasquale Angelosanto, nj gjeneral i policis kombtare italiane.

Kryeministri italian, Giorgia Meloni, prgzoi policin dhe prokurort pr arrestimin e prfaqsuesit m t rndsishm t sindikatave mafioze, duke e cilsuar at nj fitore t madhe pr shtetin q tregon se nuk dorzohet kurr prball mafies.

Presidenti Sergio Mattarella i Italis, vllai i t cilit, Piersanti Mattarella, u vra nga mafia n vitin 1980 ndrsa shrbente si guvernator i Siilis, telefonoi policin dhe prokurort t hnn pr t'i uruar ata pr arrestimin.

Z. Messina Denaro konsiderohej trashgimtari i Salvatore Riina, "bosi i bosve" i cili ishte prgjegjs pr nj seri vrasjesh brutale t prokurorve dhe oficerve t policis italiane n vitet 1990. Z. Riina u kap n vitin 1993, po n Palermo, dhe e kaloi pjesn tjetr t jets n burg. Ai vdiq n vitin 2017.

Z. Messina Denaro besohet se ka mbajtur pushtetin edhe kur ishte fshehur. Ai u dnua me burgim t prjetshm n munges pr rolin e tij n vrasjet n vitin 1992 t dy prokurorve antimafia, Giovanni Falcone dhe Paolo Borsellino, dhe bombat n 1993 n Firence, Milano dhe Rom q lan 10 t vdekur.

Prokurort thon se ai ishte gjithashtu i prfshir n rrmbimin n vitin 1993 t nj djali 12-vjear, Giuseppe Di Matteo, pr t'i br presion babait t tij q t ndalonte zbulimin e sekreteve t mafias tek autoritetet. Eshtrat e djalit u gjetn m von t tretura n acid.

Z. Messina Denaro mendohet t jet prfshir n dhjetra vrasje n vitet 1990, duke prfshir mbytjen e nj gruaje shtatzn, partneri i s cils shihej si nj krcnim pr klanin e tij dhe ishte vrar dit m par.

Policia ishte prpjekur disa her t kapte z. Messina Denaro pasi ai doli n ilegalitet n qershor 1993, por nj rrjet bashkpuntorsh n Siili, veanrisht n rajonin perndimor t Trapanit, e ndihmuan at t shmangte arrestimin.

Pamjet video t ndalimit t z. Messina Denaro treguan kalimtar jasht kliniks private n veri t Palermos duke duartrokitur oficert e policis, me fytyrat e tyre t mbuluara me kapu, ndrsa ai u mor me makin.


Burimi: MSN