Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,834
  Postimet n Bllog
  4

  Pasanikt e bots: Do ushqeheni me krimba e do t jeni t lumtur!

  Beetleburgers s shpejti mund t arrijn prodhimin masiv - duke ndihmuar pr t ushqyer botn

  Emri: 241671_web-604x385.jpg

Shikime: 137

Madhsia: 41.3 KB

  T prziera me sheqer, brumbujt supozohet se shijojn njsoj si mishi i vrtet. Ato gjithashtu mund t bhen alternativa ndaj salsieve ose copzave t puls.

  PARIS - Sipas nj studimi t ri, Beetleburgers s shpejti mund t ndihmojn pr t ushqyer botn. Larvat rrqethse t zvarritsve - t njohura m mir si krimbat e miellit - mund t veprojn si nj alternativ mishi pr t lehtsuar urin n mbar botn. Procesi prdor nj pjes t toks dhe ujit dhe lshon nj gjurm m t vogl karboni n krahasim me bujqsin tradicionale.

  Pr ta br kt realitet, kompania franceze bioteknike Ynsect po planifikon nj rrjet global t fermave t insekteve, duke prfshir erdhe dhe thertore. Nj fabrik pilot tashm sht ngritur n Dole n rajonin Bourgogne-Franche-Comte t Francs.

  Ndryshe nga industria e blegtoris, ku rritja sht zakonisht e ndar, i gjith ky operacion i bazuar n insekte sht nn nj ati.

  Ne jemi n kontroll t plot t zinxhirit t prodhimit. Kjo na jep forc pr sa i prket cilsis, siguris dhe siguris, thot Benjamin Armenjon, menaxher i prgjithshm i Ynsect, sipas nj deklarate nga SWNS.

  Kraht robotik dhe shiritat transportues t automatizuar transportojn pirgje tabakash t kuqe n do drejtim. Ato jan t mbushura me miliarda larva beetle molitor Tenebrio . Krimbet e thara jan m shum se 50 pr qind proteina dhe t pasura me fibra dhe yndyrna gjithashtu.

  Emri: beetleburgers-c-945260-scaled.jpg

Shikime: 83

Madhsia: 43.6 KB
  Linja e prodhimit t krimbit t miellit n kompanin e ushqimit t insekteve Ynsect.

  Ato mund t shndrrohen n pluhur proteinash, shake, hamburger, drithra, madje edhe vajra gatimi me nj fraksion t kostos mjedisore t bujqsis tradicionale. Pr do kilogram protein, Ynsect prdor 98 pr qind m pak tok dhe lshon 40 her m pak karbon sesa mishi i viit. Ai gjithashtu prdor 40 her m pak uj se prodhimi i derrit.

  Krimbat e miellit ushqehen me nnprodukte nga prpunimi i grurit. T prziera me sheqer, brumbujt supozohet se shijojn njsoj si mishi i vrtet. Ato gjithashtu mund t bhen alternativa pr salsiet ose copat e puls.

  Firma po eksperimenton me kushte optimale pr prodhim masiv si ushqimi,
  temperatura dhe lagshtia n selin e saj n Paris.

  Studiuesit e Ynsekteve po analizojn gjithashtu prmbajtjen ushqyese dhe potencialin e prdorimit t insekteve t tjera. Nj fabrik m e madhe do t hapet n Amiens m von kt vit. Ajo do t prodhoj 200,000 ton ushqime me baz insektet n vit, duke e br at fermn m t madhe t insekteve n bot.

  Projekti ambicioz do t ul kostot pr t konkurruar me rivalt q prodhojn hamburger me soje dhe perime.

  Emri: beetleburgers-c-945264.jpg

Shikime: 77

Madhsia: 17.1 KB
  Vakt me prejardhje nga insektet nga Ynsect.

  Vlersimet parashikojn se popullsia njerzore do t arrij pothuajse 10 miliard deri n vitin 2050. Mishi sht kryesisht proteina, yndyra dhe uj. Ka nj krkes n rritje pr produkte me baz burimesh, me baz shtazore. Megjithat, rajonet e pasigurta ushqimore kan nevoj t dshpruar pr m shum opsione.

  Studiuesit besojn se ndryshimi i klims do t ket implikime t rndsishme pr dietn dhe ushqimin n t ardhmen. Ushqimi i insekteve sht br nj tem n trend pr shkak t rritjes s kostos s proteinave shtazore, si dhe shtjeve mjedisore q lidhen me to.

  Konsumimi i lopve, derrave dhe deleve krkon sasi t mdha ushqimi, uj dhe tok. Nga ana tjetr, brumbujt jan t ngrnshm, ushqyes dhe shum m t qndrueshm. N shum vende, prtypja e tyre i mbush njerzit me neveri. Disa prodhues po shesin krimbat e gatuar si ushqime krokante dhe t kripura, por pranimi nuk sht i prhapur.

  Ynsect prodhon plehra kimike pr bim, ushqim pr kafsht shtpiake dhe ushqime pr ferma pr derrat dhe pulat. Megjithat, krimbat e miellit u miratuan pr konsum njerzor n Bashkimin Evropian n vitin 2021. Kompania pret q tregu t rritet me shpejtsi n vitet e ardhshme.

  Kompania thot se shpreson t hap 15 fabrika t tilla deri n vitin 2030, duke prfshir
  fermn m t madhe n bot t insekteve n Amiens, Franc. N dhjetor, Mbretria e Bashkuar shpalli nj konkurs prej 19 milion dollarsh pr t gjetur mnyra me emetim t ult pr t prodhuar ushqim. Insektet mund t jen nj pjes e madhe e zgjidhjes.

  "Proteina e insekteve thjesht do t rritet pr sa i prket pranimit t saj dhe sa njerz e han at - tregu do t rritet dhe zhvillohet," thot Olivia Champion e Entec Nutrition, nj kompani e ushqimit t kafshve me baz insektet n MB.

  Suksesi do t varet n mas t madhe nga forma n t ciln njerzit konsumojn ushqimin me baz insektet, shton Champion.

  Nj hamburger me proteina insektesh n t ka t ngjar t jet m i shijshm pr konsumatort sesa krimbat e skuqur t
  plot, pr shembull. Ynsect beson se me edukim t mjaftueshm, qndrimet kulturore do t ndryshojn me kalimin e kohs. Armenjon i sheh insektet si pjes e nj ekosistemi alternativ t mishit, me disa njerz q han mish t rritur n laborator dhe t tjer i prmbahen alternativave me baz bimore. Megjithat, ai shpreson se disa do t zgjedhin ushqime me baz insektet.

  Ka njerz vegan, fleksitarian, vegjetarian, adhurues t mishit kjo sht mir, ne nuk duam t'i ndryshojm njerzit, thot Armenjon pr SWNS.  Burimi: StudyFinds

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,834
  Postimet n Bllog
  4

  Cinxrat futen n dietn e ushqimeve n mbar vendet e Bashkimit Evropian

  'Aditiv' i grimcuar i insekteve tani prfshihet n pica, makarona dhe drithra n t gjith BE-n

  Nga Paul Joseph Watson

  Emri: 240123crickets1.jpg

Shikime: 109

Madhsia: 58.2 KB

  Q nga dita e djeshme, nj aditiv ushqimor i br nga kriketat pluhur filloi t shfaqet n ushqime nga pica, makaronat dhe drithrat n t gjith Bashkimin Evropian.

  Po, vrtet.

  Kriketat e yndyrshme t shtpis jan n menun e evropianve n t gjith kontinentin, pa e ditur shumica drrmuese e tyre se tani sht n ushqimin e tyre.

  "Kjo vjen fal nj vendimi t Komisionit Evropian t miratuar n fillim t ktij muaji," raporton RT .

  Sipas vendimit, i cili citoi opinionin shkencor t Autoritetit Evropian t Siguris Ushqimore, aditiv sht i sigurt pr t'u prdorur n nj gam t tr produktesh, duke prfshir por pa u kufizuar n bare drithrash, biskota, pica, produkte me baz makaronash dhe hirr. pluhur.

  Por mos u shqetsoni, sepse kriketat s pari duhet t kontrollohen pr t'u siguruar q ata "e hedhin posht prmbajtjen e tyre t zorrve" prpara se t ngrihen.

  Gjra t bukura.

  Kritikt sugjeruan q sapo defektet t pranohen gjersisht si nj shtes ushqimore, konsumi i tyre do t normalizohet n t gjith bordin.

  "Rendi Botror Liberal ka vendosur q njerzit e vegjl duhet t han insekte pr t parandaluar luhatjen e klims, n prputhje me ideologjin e klass sunduese," shkruan Dave Blount .

  "Megjithat, n vend q t'u binden pa mendje Ekspertve, si bn shumica me politikn e Covid, njerzit kan rezistuar. Pra, sundimtart tan t hns po futin fshehurazi insektet n ushqim.

  "Kjo do t'i lejoj ata t zbulojn n t ardhmen e afrt se ne tashm kemi ngrn insekte, kshtu q nuk ka asnj arsye pr t kundrshtuar q ata t mbyllin fermat dhe t imponojn nj diet t re."

  Bashkimi Evropian gjithashtu miratoi s fundmi prdorimin e Alphitobius diaperinus, i njohur ndryshe si krimbi m i vogl i miellit, pr konsum njerzor.

  Si e kemi dokumentuar n mnyr shteruese, teknokratt globalist dhe aktivistt e ndryshimeve klimatike kan lobuar vazhdimisht q njerzit t fillojn t han insekte pr t luftuar ngrohjen globale, pavarsisht se praktika sht e lidhur me infeksionet parazitare .

  Dyshoj disi se teknokratt elitar q vizituan s fundmi Davosin do t kalojn n dietn e insekteve, pa marr parasysh sa shum na rrahin pr ndryshimet klimatike t shkaktuara nga njeriu.

  N nntor, Washington Post kshilloi amerikant q n vend t nj darke tradicionale t Falnderimeve, e cila tani sht e paprballueshme pr nj t katrtn e familjeve, ata duhet t shikojn n vend t ngrnjes s insekteve.

  Ndrsa fermert blegtoral n Holand po i rregullojn ndryshimet klimatike jasht ekzistencs, fmijt e shkollave po indoktrinohen pr t ngrn insekte, ndrsa nj shkoll tjetr gjermane e ka ndaluar trsisht mishin.  Burimi: Summit News

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,834
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Cinxrat futen n dietn e ushqimeve n mbar vendet e Bashkimit Evropian

  Kriketat e shtpis lejohen si ushqim n BE

  Nj vendim i Komisionit Evropian lejon q insektet n form t yndyrosur dhe pluhur t shtohen tani n produktet me baz picn dhe makaronat.

  Emri: 63ce6dd485f5407f20500249.jpg

Shikime: 37

Madhsia: 20.8 KB

  Kriket shtpiak pjesrisht t dhjamosur dhe pluhur do t jen zyrtarisht n gjendje t gjejn rrugn e tyre drejt tryezave t qytetarve t BE duke filluar nga 24 janari. Kjo vjen fal nj vendimi t Komisionit Evropian t miratuar n fillim t ktij muaji.

  Sipas vendimit, i cili citoi opinionin shkencor t Autoritetit Evropian t Siguris Ushqimore, aditiv sht i sigurt pr t'u prdorur n nj gam t tr produktesh, duke prfshir por pa u kufizuar n bare drithrash, biskota, pica, produkte me baz makaronash dhe pluhur hirr. .

  N gusht t vitit 2021, Autoriteti Evropian i Siguris Ushqimore doli n prfundimin se " formulimet e ngrira dhe t thara nga kriketat e shtpis " jan "t sigurta sipas prdorimeve dhe niveleve t prdorimit t propozuar". Zyrtart vun n dukje, megjithat, se insektet mund t shkaktojn reaksione alergjike te disa konsumator.

  Rregulloret e BE-s thon se kriketat e rritur duhet s pari t'i nnshtrohen nj periudhe agjrimi 24-orshe n mnyr q ata " t heqin prmbajtjen e tyre t zorrve. Pas ksaj, insektet ngrihen, lahen, prpunohen termikisht, nxirret vaji i tyre dhe bluhen n pluhur.

  do ushqim q prmban kt aditiv t ri do t duhet t mbaj etiketat "t prshtatshme ".

  N krye t kriketave, Komisioni Evropian miratoi gjithashtu n fillim t ktij muaji larvat e Alphitobius diaperinus, e njohur si krimbi m i vogl i miellit, pr konsum njerzor.

  Ndrsa pjes e kuzhinave tradicionale n disa vende aziatike, prdorimi i insekteve si ushqim sht ende relativisht i ri pr Evropn.

  Prkrahsit kmbngulin se insektet mund t bhen nj burim kryesor i proteinave shtazore duke reduktuar gjurmn e karbonit t njerzimit. Fermat e insekteve besohet t jen shum m miqsore me mjedisin sesa blegtoria tradicionale. Insektet gjithashtu po reklamohen si nj alternativ m e prballueshme pr mishin.

  Burimi: RT

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,834
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Pasanikt e bots: Do ushqeheni me krimba e do t jeni t lumtur!

  Milingonat e kripura. Kriket n tok. Pse duhet t provoni insektet e ngrnshme.

  Nga Carolyn Beans

  27 nntor 2022

  Emri: XSEJOZEQUDQKOCRGPEF5BQ22TQ.jpg

Shikime: 51

Madhsia: 42.1 KB
  "Kjo shijon si misri i zier!" thot Adaline Welk, 6 vje, pr krimbin e miellit q hngri. (Carolyn Beans)

  N nj mngjes t kthjellt gushti n Pensilvanin juglindore, m shum se nj duzin t rritur dhe fmij qndronin n nj pavijon t parkut, duke dgjuar krimbat e miellit q ccritnin n nj tigan t nxeht. Ata po msonin pr entomofagin - konsumimin e insekteve nga njerzit - nga Lisa Sanchez, nj natyraliste n Departamentin e Parqeve dhe Rekreacionit t Qarkut Lancaster, e cila e ka msuar kt praktik pr 25 vjet.

  Papritur, nj krimb i miellit doli nga tigani. Gjasht vjearja Adaline Welk – pa e nxitur – e hodhi at n goj. Turma brohoriste pr entomofagistin e sapoformuar. "Nuk eshte aq keq!" Brtiti ajo. "Kjo shije si misri n kazan!"

  Sanchez inkurajon njerzit t han insekte, pjesrisht, pr t lehtsuar gjurmt mjedisore. Insektet e kultivuara prodhojn shum m pak gaz serr dhe krkojn shum m pak tok dhe uj sesa bagtit konvencionale . Insektet gjithashtu gjenerojn m shum biomas me m pak input. Kriketat, pr shembull, jan 12 her m efikase se lopt n shndrrimin e ushqimit n pesh ushqimore.

  Tashm, 2 miliard njerz han insekte, sipas nj vlersimi - kryesisht n pjes t Afriks, Ameriks Latine dhe Azis. Praktika daton mijra vjet m par. "Gjithmon kam menduar, edhe n vitet '90, nj dit, ndoshta, [amerikant] do ta bjn kt," thot Sanchez.

  Vitet e ardhshme mund t dshmojn t drejtn e saj. Industria e insekteve ushqimore po rritet – nj raport parashikon se tregu do t arrij n 9.6 miliard dollar deri n vitin 2030. Konsumatort tashm mund t gjejn ushqime si milingonat e kripura n Amazon dhe bare proteinash pluhur kriketi n dyqanet ushqimore zvicerane. Vitet e fundit jan par histori t shumta mediatike q lartsojn virtytet e ngrnies s insekteve.

  Por, prpara se insektet t bhen ushqim i zakonshm, m shum konsumator duhet t binden se kafsht me gjasht kmb jan, n fakt, ushqim. Nprmjet eksperimenteve t shijimit, sondazheve dhe demonstrimeve edukative, studiuesit, siprmarrsit dhe edukatort po grmojn n psikologjin e konsumatorve dhe po zbulojn se rezistenca ndaj ngrnies s insekteve mund t jet e fort.

  "T kaprceni neverin fillestare t ides pr t ngrn dika q shpesh mendohet si e ndyr dhe e papastr sht nj penges e madhe," thot Matthew Ruby, nj pedagog n psikologji n Universitetin La Trobe n Albury-Wodonga, Australi, i cili ka studiuar kt tem. .

  Por studiuesit po zbulojn se neveria zbehet sapo njerzit t shijojn insektet. N nj studim spanjoll t vitit 2022, pr shembull, vullnetart u ndjen m pozitivisht pr picn e mbushur me krimba pasi e shijuan. Ather, si t'i detyrojm njerzit t marrin at kafshatn e par?

  Nj pickim i par

  "Ne vazhdimisht zbulojm se nse nuk i shihni insektet, njerzit jan shum m t hapur pr t'i ngrn", thot Ruby. Nprmjet nj pyetsori n internet t 177 t rriturve amerikan, ekipi i tij zbuloi se, mesatarisht, individt ishin t knaqur me iden pr t ngrn biskota q prmbajn deri n 30 pr qind larva t mizave t zeza t ushtarve t shtuar si miell.

  "Shumica e njerzve nuk duan t han nj lop q duket si nj lop," thot Charles Wilson, themeluesi i Cricket Flours me qendr n Portland, Ore. Cricket Flours shet insekte t plota pr t ngrn, por edhe przierje brownie t pasuruar me pluhur kriketi ( bluar kriket), si dhe pluhur i pastr i kriketit, t cilin klientt mund ta prfshijn n mnyr diskrete n produkte t pjekura ose shake proteinash.

  Rndsia e insekteve n paketim mund t ndikoj gjithashtu tek konsumatort, thot Dror Tamir, bashkthemelues dhe CEO i Hargol FoodTech n Izrael. "Ne bm shum prova duke punuar me konsumatort pr t pasur komentet e tyre se sa duhet t theksojm karkalecat," thot ai. "T kemi karkaleca para pakos nuk sht nj gj e mir pr ne."

  Hargol, e themeluar n vitin 2016, sht kompania e par q rrit nj specie karkalecash n shkall tregtare. Produktet e saj u shiten kryesisht prodhuesve t tjer ushqimor. Por ajo gjithashtu u shet produkte t gatshme konsumatorve n internet prmes nn-marks s saj, Biblical Protein. Shake proteinash me okollat t Hargol-it paraqet nj lng okollate q derdhet n nj got - pa krah, kmb ose antena n pamje.

  Sapo njerzit provojn insektet e bluara, ata shpesh jan gati t kalojn n t gjith insektin, thot Joseph Yoon, themeluesi i Brooklyn Bugs, nj organizat e dedikuar pr rritjen e vlersimit pr insektet e ngrnshme. Dikur nj kuzhinier privat, Yoon tani kryen demonstrime dhe degustime t gatimit t insekteve n shkolla, universitete dhe muze. Ai mund t'u ofroj fillestarve gougeres (pufka djathi francez) t bra me pluhur kriketi. "Ata zakonisht jan pothuajse menjher gati pr t par [insektin]," thot Yoon. "Ata thon: "Un hngra at kriket. Kjo ishte e leht. Mund ta haja gjith ditn. N rregull, m jep dika tjetr'”.

  Marketingu si zakonisht

  Por prpara se konsumatort t ndihen t detyruar t rrmbejn nj paket kriketash t thara, kompanive do t'u duhet t'i joshin ata me reklama. “T thuash njerzve se duhet t han m shum insekte sepse sht e mir pr ta dhe/ose mir pr planetin nuk duket se ka shum ndikim n sjellje”, thot psikologu eksperimental dhe gastrofizikani Charles Spence nga Universiteti i Oksfordit n Angli.

  N nj studim t vitit 2022 , ekipi i tij testoi nj strategji marketingu t provuar dhe t vrtet: miratimin e t famshmve. Studiuesit prezantuan reklama imagjinare pr ushqimet me baz insektet pr m shum se 1000 njerz me baz n Shtetet e Bashkuara. Vullnetart q pan reklama q shfaqnin atlet si Serena Williams dhe Roger Federer ose aktor si Ryan Reynolds dhe Angelina Jolie than se ishin m t gatshm ta provonin produktin sesa ata q shihnin reklama pa t famshm.

  Gjetjet sugjerojn se tregtart mund t mos ken nevoj t rishpikin reklamat pr t shitur insekte, thot Spence.

  "Shija sht mbret"

  Pavarsisht, shija ndikon nse dikush do t kthehet pr m shum. Yoon i mson njerzit se si t prdorin insektet n recetat e tyre n mnyra trheqse. Pr shembull, shtimi i pluhurit t kriketit n salcn marinara, thot ai, shton jo vetm ushqimin, por edhe umami. "Shija sht mbret", thot Tamir. Karkalecat, thot ai, kan “shije umami – kryesisht krpudha, pecans, kafe dhe okollat. Ato prmirsojn shijen e mishit.”

  Hargol po punon me prodhuesit e mishit t prpunuar n Shtetet e Bashkuara, Kanada dhe Azi pr t zhvilluar produkte si burgers, qofte dhe sallam q do t prmbajn pul, mish vii ose burime t tjera proteinash t kombinuara me karkaleca t bluara.

  Duke treguar nj foto t nj prototipi t puls dhe karkalecit, Tamir prshkruan pikat e shitjes s Hargol: Ka shije m t mir se burgert e tjer pr shkak t ktij prbrsi unik (t cilin ai e l pa emr). "Dhe ather ne mund t shpjegojm, sht m mir pr mjedisin, sht m mir pr shndetin tuaj."

  Krijimi i nj norme t re

  Shikimi i t tjerve duke shijuar insektet mund t ndihmoj gjithashtu n thyerjen e barrierave. N ort e entomofagis s Sanchez-it, ajo diskuton se si i plqen t haj vet insektet. Ajo kurr nuk detyron asknd t provoj insektet, megjithse shumica, thot ajo, e bjn.

  Kthehu n pavijon n Lancaster County, pasi Welk hodhi at krimb t gatuar n goj, shum t tjer ndoqn shembullin. Motra 8-vjeare e Welk, Leona, nuk ishte aq e sigurt. Ata shijojn m mir se sprkatjet, e siguroi Sanchez.

  Leona shikonte ndrsa antart e familjes provonin insektet. Programi ishte gati t prfundonte kur ajo m n fund marshoi drejt tryezs demo, mori nj krimb dhe e hngri. "Nuk kishte shije si asgj," ngriti supet ajo. "Un ende nuk po i vendos ato n akulloren time."

  Burimi: Washington Post

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,834
  Postimet n Bllog
  4

  Forumi Ekonomik Botror i Davos do q un t ha cinxra t pjekur. Un i them, jo, jo, jo!

  Emri: shutterstock_550516177-scaled-e1674851957912.jpg

Shikime: 115

Madhsia: 37.0 KB

  Nga Itxu Diaz

  Deri m tani, arsyeja e shndosh na bri t shkelnim pa hezitim mbi do insekt q gjejm duke trhequr barkun e tyre npr dyshemen e kuzhins. Por aktualisht, zotrit e universit jan t vendosur t korrigjojn kt praktik: Ata preferojn q ju t'i hani ato.

  Muajt ​​e fundit ka pasur nj fushat mbarbotrore, veanrisht intensive n Bashkimin Evropian, pr t na bindur q t prfshijm cinxrat dhe krimbat n dietn ton. Dhe, duke qen se ne nuk jemi ende aq t mendur pr ta br kt, ata kan gjetur nj mnyr pr t na detyruar ta bjm kt gjithsesi: duke i prfshir si zvendsues t miellit dhe proteinave n produktet q konsumojm do dit.

  N tekstin themelues t BE-s thuhet se unioni bazohet mbi vlerat e respektimit t dinjitetit njerzor, liris, demokracis, barazis, shtetit t s drejts dhe respektimit t t drejtave t njeriut. Dhe na siguron se qllimi i saj sht t promovoj paqen, vlerat e saj dhe mirqenien e popujve t saj. Aq sa i kam lexuar t gjitha dokumentet e themelimit, nuk kam gjetur kurr asnj gjurm cinxri aty. E megjithat, pikrisht tani, BE-ja po v bast gjithka pr miellin e cinxrit si ushqimin mrekullibrs q do t shptoj planetin.

  Vetm dit m par, qeveria spanjolle miratoi nj rregullore zyrtare q autorizon prdorimin e cinxrit n produktet e destinuara pr konsum njerzor, duke u mbshtetur nga ana tjetr n autorizimin e fundit (dhe pothuajse t panjohur deri m tani) t dhn nga Bashkimi Evropian n listn e tij t "ushqimeve t reja". " sht edhe m keq se sa duket n shikim t par: q nga vera e kaluar, BE ka miratuar gjithashtu krimbin e verdh t thar t miellit dhe karkalecat migratore si ushqime t reja. Un dyshoj se tarantulat, dyshekt e makinave dhe truri i MP-s gjithashtu do t prfshihen s shpejti n at list.

  Tash e tutje, buka, biskotat, picat, salcat, snacks dhe produkte t tjera buke mund t bhen me miell cinxri, i cili prodhohet duke shtypur dhe bluar cinxrat. T paktn n Spanj, rekomandimi sht q prodhuesi ta tregoj qart n paketim, por sht thjesht nj rekomandim, dhe - prve renditjes s insekteve n prbrs dhe paralajmrimeve pr alergjent - ata nuk jan t detyruar ta bjn kt. sht e arsyeshme q asnj prodhues i biskotave nuk do t ndryshoj planin e par t fushave t bukura dhe me diell me grur pr nj plag t qeshur, me syze dielli n pjesn e prparme t paketimit t tij, nse ndonjher dshiron t shes nj biskot tjetr.

  Origjina e gjith ksaj mendurie mund t gjendet n at q BE e quan "Strategjia nga ferma n pirun", ose ajo q un e quaj strategjia "Nga cinxrat n tenxhere". Kjo sht pjes e Marrveshjes s Gjelbr Evropiane, e cila sipas gjermanve dhe gjermanve Ursula von der Leyen sht projekti i madh i BE-s pr rimkmbjen ekonomike pas pandemis.Deri m tani askush n Bruksel nuk ka qen n gjendje t shpjegoj se far dreqin ka t bj nj marrveshje e gjelbr me rimkmbjen ekonomike.

  Farm to Fork synon "t'i bj sistemet ushqimore t drejta, t shndetshme dhe miqsore me mjedisin". Nuk e di nse mielli i kriketit sht veanrisht miqsor ndaj mjedisit, por ajo q di sht se nuk sht aspak miqsor ndaj cinxrit, nj shtje q duket se nuk shqetson aspak ekologt post-modern.

  Deri m tani, i vetmi lider evropian q ka mbrojtur qytetart q nuk duan t detyrohen t han cinxra sht ministri italian Francesco Lollobrigida: "Nuk do t ket vend n kt qeveri pr mish sintetik dhe miell cinxri. Qllimi yn sht t mbrojm qytetart nga degjenerim q duan t kalojn iden se mjafton t ushqehesh, pavarsisht se ku dhe si prodhohet ushqimi, por ne nuk mund ta pranojm at. N deklaratn e tij, Lollobrigida sht br prfaqsuesi yn pr sensin e shndosh n Evrop.

  Por ka nj shtje tjetr. Pr pes vitet e ardhshme, i gjith mielli i cinxrit i konsumuar n Evrop mund t prodhohet vetm nga Cricket One Co. Ltd. Pse? Ne do t donim t dinim... Slogani i kompanis sht "Proteina klasike pr nj bot moderne" dhe ne do t prisnim t gjenim cinxra q krcejn rreth ekranit ose imazhe t fermave t insekteve dhe t ngjashme n faqen e saj zyrtare t internetit . Por imazhi kryesor sht nj fush e bukur e gjelbr me grur. Pak m posht, dhe jo rastsisht, do t gjeni logot dhe tekstet zyrtare t Objektivave t Zhvillimit t Qndrueshm t OKB-s, t njohura edhe si Axhenda 2030. Kjo sht ajo q Forumi i Davosit na shpjegoi n videon e diskutueshme pr parashikimet e tij pr vitin 2030, n t ciln ata njoftuan se "Nuk do t zotroni asgj" dhe "ju do t jeni t lumtur pr kt".

  The United States is not as restrictive about what you can and cannot eat as the European Union. The United States, thank God, is not as restrictive about anything. So Americans can eat insects if it makes them happy, however, if you do buy a product with, for example, cricket flour, it should be clear on the labeling in both its scientific name and its common name. So far, however, Biden has not taken it upon himself to get Americans to save the planet by eating cricket crackers or swapping their delicious beef burgers for ones made with mealworm fibers, which is the goal of Farm to Fork.

  Megjithse e majta mjedisore nuk sht ende e prqendruar n Shtetet e Bashkuara n fushatn e saj pr konsumimin e insekteve, ka fuqi mediatike - q po punojn n hije pr ta realizuar at. Dhe t gjith duket se kan arritur nj lloj marrveshjeje gjat javve t fundit: Nj vshtrim n lajmet e fundit rreth "miellit t cinxrit" n shtyp do t zhduk do dyshim se ka nj plan dhe do t habiteni nga entuziazmi q befas t gjitha mediat progresive tregojn pr perspektivn pr t na par t gjithve duke ngrn insekte.

  Edhe botimet shkencore si Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) diskutojn hapur se si t arrihet kjo, sikur duhet t ndodh me do kusht: "Si t'i bindni njerzit t han insekte." Rastsisht, artikulli tregon pr nj vizit t aktivistve t entomofagis n nj shkoll n Pensilvani, t cilt gatuanin insekte dhe i detyronin fmijt t'i provonin, sikur t ishte nj histori suksesi. Nuk mund t mos mendoj se gjithka po ecn shum shpejt tani: n kohn time, nse nj aktivist do t vinte n klas pr t na msuar se si t ham cinxra, do t gatuante nj prej tyre dhe do ta mbante at n goj, nuk do ta kishim ngrn kurr cinxrin, por ne mund ta kishim ngrn aktivistin.

  Gjithka me historin e cinxrit sht e gabuar. Miratimi i BE-s nuk do t kishte rndsi nse do t kishte t bnte me shitjen e kutive me cinxrave si ushqime, por n fakt ka t bj me promovimin institucional t nj mielli cinxri q nuk duhet t ishte quajtur kurr "miell" n radh t par, gj q e lejon at t prfshihet n produktet e konsumuara zakonisht. Prodhuesit do t gjejn nj mnyr pr t marr subvencione pr vendosjen e cinxrave n biskotat e tyre dhe njerzit q blejn produktet m t lira dhe me cilsi m t ult do t prfundojn duke ngrn pa vetdije biskota. E vrteta sht se e gjith kjo sht nj prmbledhje e prsosur e asaj q duan t pasurit q shkojn n vende si Davos: q ju t udhtoni me skuter dhe q ata t vazhdojn t mbushin aeroportet me aviont e tyre privat sa her q mbajn nj takim; q ju t hani insekte ndrsa ata darkojn n dhoma private n restorantet m t mira n bot.

  Konservatort n mbar botn duhet t ndjekin shembullin e Lollobrigids, sepse kan gjithka pr t fituar. sht nj betej q padyshim mund t fitohet n rrug pa shum prpjekje. Nuk njoh asknd q dshiron t'u lr fmijve t tij nj bot ku mund t qarkullosh vetm me biiklet ose, n rastin m t mir, me makina elektrike, ku ngrohja sht e ndaluar dhe n drek gjen nj sallat me kripa, krimba dhe biftek fallco. nga Bill Gates duke ju pritur n pjatn tuaj. Kjo nuk sht nj bot, ajo sht ferr.

  Pr shekuj me radh, pjesa m e madhe e eprsis s qytetrimit perndimor ka qen e dukshme n ushqimin ton. Nuk ka nevoj t'i lm rnies son morale nj vend n tryezn e darks. Refuzimi pr t ngrn insekte sht nj shfaqje respekti dhe bindjeje ndaj nnave tona, t cilat kur si foshnje ngrinim imkat nga toka n goj, na thoshin: "Mos e hani at!"


  Itxu Daz sht nj gazetar, satirist politik dhe autor spanjoll. Ai sht nj kontribues n The Daily Beast, The Daily Caller, National Review , The American Conservative , American Spectator dhe Diario Las Amricas n Shtetet e Bashkuara, dhe nj kolumnist pr disa revista dhe gazeta spanjolle. Ai ishte gjithashtu kshilltar i Ministris s Arsimit, Kulturs dhe Sporteve n Spanj. Ndiqni at n Twitter n @itxudiaz ose vizitoni faqen e tij t internetit www.itxudiaz.com .

  Burimi: The American Conservative

 6. #6
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,400
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: Pasanikt e bots: Do ushqeheni me krimba e do t jeni t lumtur!

  Ceshtja e ushqimit eshte personale, me i mire eshte ushqimi me fruta.
  Duaje te afermin tend si veten

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,834
  Postimet n Bllog
  4

  Itali: Qeveria i thot JO Brukselit! Ndalon prdorimin e miellit nga insektet n makarona dhe pica

  Italia ndalon miellin e insekteve nga makaronat e saj, pavarsisht zhurms pr mbrojtjen e ambientit

  Emri: 63587bf833e599da4930c6d8c9a6b1c0.jpg

Shikime: 83

Madhsia: 64.6 KB

  ANSA - ROM, 23 MARS - Qeveria italiane tha t enjten se ka miratuar katr dekrete q rregullojn prdorimin e katr miellrave t ndryshm q rrjedhin nga insektet pasi Bashkimi Evropian miratoi s fundmi shitjen e tyre pr konsum njerzor.

  Dekretet kan t bjn me pluhurat e bra nga kriket, karkalecat migratore, krimbat e miellit dhe larvat.

  Dekretet ndalojn prdorimin e miellit t insekteve n disa ushqime dhe detyrojn prodhuesit t bjn shum t qart n etiketa se kur nj artikull i prmban ato.

  Ne do t kujdesemi pr respektimin e plot t masave t shpallura sot me policin shndetsore t NAS, si n lidhje me ndalimin e prdorimit t miellit t insekteve n ushqimet tipike t diets mesdhetare, si pica dhe makarona, ashtu edhe n etiketimin e produkteve. q i prmbajn ato, t cilat do t duhet t jen t dukshme dhe t qarta, tha ministri i Shndetsis Orazio Schillaci gjat nj konference pr shtyp. (ANSA).

  Burimi: ANSA

Tema t Ngjashme

 1. Si t jeni m t lumtur
  Nga ATMAN n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 07-07-2021, 04:42
 2. A jeni te lumtur ne keto momente?
  Nga AAnnaa n forumin Grupmoshat e komunitetit
  Prgjigje: 389
  Postimi i Fundit: 30-09-2015, 16:07
 3. A Mendoni se jeni vertet te lumtur ?
  Nga Flami n forumin N krkim t romancs
  Prgjigje: 51
  Postimi i Fundit: 11-09-2008, 14:58
 4. Vendet me njerzit m t lumtur t bots dhe arsyet
  Nga RaPSouL n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 27-04-2008, 18:58
 5. Sa t lumtur jeni ju n perndim
  Nga WALCHIRIA n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 102
  Postimi i Fundit: 19-02-2007, 08:10

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •