Mashtrimi i Pearl Harbor

Emri:  stinnett_robert_1280x909.jpg

Shikime: 62

Madhësia:  33.6 KB

Nga ROBERT B. STINNETT

2 dhjetor 2002

Dy pyetje në lidhje me sulmin japonez në Pearl Harbor kanë ndezur një polemikë që është djegur për 60 vjet: A i thyen kriptografët e marinës amerikane kodet detare japoneze përpara sulmit? A thyen heshtjen e radios në det para sulmit luftanijet japoneze dhe admiralët e tyre komandues?

Nëse përgjigja për të dyja është "jo", atëherë Pearl Harbor ishte me të vërtetë një sulm i befasishëm i përshkruar nga Presidenti Franklin D. Roosevelt si "Dita e turpit". Integriteti i qeverisë amerikane në lidhje me Pearl Harbor mbetet i fortë.

Por nëse përgjigja është "po", atëherë qindra libra, artikuj, filma dhe dokumentarë televizivë të bazuar në përgjigjen "jo" - dhe integritetin e qeverisë federale - do të zbehen. Nëse kodet detare japoneze u kapën, dekodoheshin dhe përktheheshin në anglisht nga kriptografët e marinës amerikane përpara Pearl Harbor, atëherë sulmet detare japoneze në bazat ushtarake amerikane të Paqësorit ishin të njohura paraprakisht midis niveleve më të larta të qeverisë amerikane.

Gjatë 60 viteve, përgjigjet e vërteta u fshehën në kasaforta të mbrojtura nga bomba, të fshehura nga dy hetime të Kongresit Pearl Harbor dhe nga populli amerikan. Deri në vitin 1995, Hetimit të Përbashkët të Kongresit të kryer nga senatori Strom Thurmond dhe deputeti Floyd Spence, iu mohua qasja në një kasafortë magazinimi detar në Crane, Indiana, që përmbante dokumente që mund të zgjidhnin çështjet.

Amerikanëve iu tha për suksesin e kriptografëve amerikanë në thyerjen e kodeve diplomatike japoneze para-Pearl Harbor, por asnjë fjalë nuk është thënë zyrtarisht për suksesin e tyre në thyerjen e kodeve ushtarake japoneze.

Në mesin e viteve 1980 mësova se asnjë nga qindra mijëra mesazhet ushtarake japoneze të marra nga stacionet e monitorimit të SHBA-së përpara Pearl Harbor-it nuk u prezantua apo diskutuan gjatë hetimit të Kongresit të viteve 1945-1946. I vendosur për të depërtuar në sekretet e Pearl Harbor, unë paraqita kërkesa për Lirinë e Informacionit (FOIA) në Marinën e SHBA. Zyrtarët e marinës në Uashington më lëshuan disa dokumente para Pearl Harbor-it në vitin 1985. I pakënaqur nga publikimi i vogël, vazhdova të paraqes FOIA.

Më në fund në vitin 1993, Komanda e Grupit të Sigurisë Detare të SHBA-së, kujdestari i dosjeve të vinçit, ra dakord të transferonte të dhënat në Arkivin Kombëtar në Uashington, DC Në dimrin e 1993-94 dosjet u transportuan me autokolonë kamionësh në një objekt të ri qeveritar të ndërtuar. në kampusin e College Park të Universitetit të Maryland brenda Rripit të Uashingtonit, i quajtur Archives II. Z. Clarence Lyons, në atë kohë kreu i Degës së Referencës Ushtarake, më lëshoi ​​grupin e parë të Skedarëve Crane në Qendrën Kërkimore Steny Hoyer në Arkivat II në janar 1995.

Me sa duket, të dhënat e para-Pearl Harbor nuk ishin parë apo rishikuar që nga viti 1941. Ndonëse u rikrijuan në kuti arkivore të sigurta me pH nga stafi i Lyons, disa nga dokumentet e Crane ishin të mbuluara me pluhur, të grumbulluara fort së bashku në kuti dhe të lidhura me të pazakonta spango dylli. Lyons konfirmoi se të dhënat ishin marrë nga Marina e SHBA në atë gjendje.

M'u desh një vit për të vlerësuar rekordet. Informacioni i zbuluar në dosje ishte befasues. Ai zbuloi një histori të Pearl Harbor të fshehur nga publiku. Unë besoja se historia duhet t'i tregohej popullit amerikan. Redaktorët e Simon & Schuster/The Free Press botuan Day of Deceit: The Truth About FDR dhe Pearl Harbor më 7 dhjetor 1999.

Dita e Mashtrimit u prit mirë nga rishikimet e librave mediatikë dhe nga shitësit online, Amazon.com dhe Barnes & Noble.com, duke fituar një vlerësim prej 70 përqind të miratimit publik. Dita e Mashtrimit vazhdon mes dhjetë librave më të shitur në kategorinë e librave jo-fiction Pearl Harbor, sipas Amazon.com dhe Barnes & Noble.com.

Rreth 30 për qind e komenteve kanë zbritur zbulimet e librit. Udhëheqësit e mosmarrëveshjes përfshijnë Stephen Budiansky, Edward Drea dhe David Kahn, të cilët të gjithë kanë autorë libra ose artikuj mbi thyerjen e kodit. Për të forcuar teoritë e tyre para Pearl Harbor, treshja shkeli etikën gazetareske dhe shtrembëroi gjurmët e letrës para Pearl Harbor të Marinës së SHBA. Përpjekjet e tyre nuk mund të injorohen. Treshja ka lidhje të ngushta me Agjencinë e Sigurisë Kombëtare, mbikëqyrësin e dosjeve të komunikimit detar të SHBA. Kahn është paraqitur para seminareve të NSA-së. NSA nuk i ka respektuar kërkesat e mia për FOIA për të zbuluar honorarët e paguar pjesëmarrësve të seminarit, por ka publikuar të dhëna që konfirmojnë se Kahn ka qenë pjesëmarrës.

Menjëherë pasi Dita e Mashtrimit u shfaq në librari në vitin 1999, NSA filloi tërheqjen e dokumenteve të para-Pearl Harbor nga Dosjet Crane të vendosura në Arkivin II. Kjo do të thotë se qeveria vendosi të vazhdojë censurën 60 vjeçare të Pearl Harbor. Që nga janari 2002, mbi dy duzina njoftime për tërheqje nga NSA kanë shkaktuar heqjen e dokumenteve të Pearl Harbor nga inspektimi publik.

Numri i faqeve në dokumentet e tërhequra duket të jetë në qindra. Ndër të dhënat e tërhequra janë ato të Admiralit Harold R. Stark, Shefit të Operacioneve Detare të vitit 1941, si dhe të dhënat kripto me autor komandanti Joseph J. Rochefort, kryekriptograf për Flotën e Paqësorit në kohën e Pearl Harbor. Sipas marrëveshjes së transferimit të skedarit Crane me Arkivat Kombëtare, NSA ka të drejtën ligjore të tërheqë çdo dokument bazuar në shqetësimet e mbrojtjes kombëtare.

Njëkohësisht me tërheqjet e NSA-së, Budiansky, me ndihmën e Kahn dhe Drea, filloi një fushatë mediatike dyvjeçare për të diskredituar gjurmët në letër të dokumenteve të marinës amerikane që formojnë shtyllën kurrizore të Ditës së Mashtrimit . Një nga shembujt më skandaloz të shkeljeve etike u shfaq në një artikull nga Kahn i botuar në New York Review of Books më 2 nëntor 2000. Në atë artikull, Kahn u përpoq të forconte pretendimin e tij se admiralët japonezë dhe anijet luftarake respektonin heshtjen e radios gjatë rrugës. për të sulmuar bazat amerikane të Paqësorit. Kahn theu etikën bazë të gazetarisë dhe rishkruan një Përmbledhje të Komunikimit Detar të SHBA-së të përgatitur nga Komandanti Rochefort në qendrën e tij të kriptove që ndodhet në oborrin detar Pearl Harbor.

Rreth 1000 mesazhe radio detare japoneze të përgjuara formuan bazën e çdo Përmbledhjeje ditore të shkruar nga Rochefort dhe stafi i tij. Të dhënat e inteligjencës japoneze të komunikimit të përfshira në mesazhe përmblidheshin dhe i dorëzoheshin çdo ditë Admiralit Burrit E. Kimmel, Komandantit të Përgjithshëm të Flotës së Paqësorit. Përmbledhja e Rochefort e 25 nëntorit 1941 (koha e Hawaiit) nuk i pëlqeu Kahn. Ai zbuloi se Komandantët Transportues të Marinës Perandorake Japoneze nuk po respektonin heshtjen e radios, por ishin në "komunikim të gjerë" me forcat e tjera detare japoneze, admiralët e të cilëve komandonin drejtpërdrejt forcat e përfshira në sulmin në Pearl Harbor. Për shkak të linjës ndërkombëtare të datës, "komunikimet e gjera" të përmendura në përmbledhje u zhvilluan më 26 nëntor 1941, me kohën e Japonisë, pikërisht ditën kur forca transportuese japoneze filloi udhëtimin e saj për në Hawaii.

Në tërësinë e saj, përmbledhja e Rochefort thotë: “FLOTA E KATËRT—CinC. Flota e Katërt është ende duke mbajtur komunikime të gjera me komandantin e Flotës së Nëndetëseve, forcat në Jaluit dhe Komandantin e Transportuesve. Komunikimet e tij të tjera janë me Forcat Bazë të Tretë, të Katërt dhe të Pestë.”

Kuptimi i përmbledhjes është i qartë: komandantët e forcave të fuqishme japoneze të pushtimit, nëndetëseve dhe transportuesve nuk respektuan heshtjen e radios ndërsa manovruan drejt bazave amerikane në Hawaii, Wake dhe Ishujt Guam në Paqësorin Qendror. Në vend të kësaj ata përdorën transmetues radio në bordin e anijeve të tyre dhe koordinuan strategjinë dhe taktikat me njëri-tjetrin.

Përmbledhja vërteton gjetjet e mëparshme të historianit fitues të çmimit Pulitzer, John Toland. Në fund të viteve 1970, Toland intervistoi personelin dhe mori dokumente të marinës amerikane nga Distrikti i Dymbëdhjetë Detar i San Franciskos që zbuluan se "komunikimet e gjera" u përgjuan nga gjetësit e drejtimit të radios të Rrjetit të Inteligjencës të Komunikimeve të Bregut Perëndimor të Marinës së SHBA. Doubleday publikoi llogarinë e Toland në 1982 si Poshtërsia: Pearl Harbor dhe pasojat e tij .

Megjithatë, në artikullin e tij në NYRoB , Kahn fshiu pjesë të përmbledhjes së Rochefort në mes të fjalisë së parë, duke e zvogëluar thellësisht rëndësinë e saj. Versioni i Kahn: "Flota e Katërt është ende duke mbajtur komunikime të gjera me Flotën Komandant të Nëndetëseve".

Kahn shkeli rregullat bazë të gazetarisë duke fshirë fjalët thelbësore dhe duke mos përdorur eklipset për të treguar një fshirje. Kur ua përmenda këto shkelje etike redaktorëve të NYRoB , Kahn ofroi një justifikim dhe la të kuptohej se përmbledhja e Rochefort ishte shumë e gjatë. “Më është dashur të përmbledh rishikimin tim,” shkroi ai.

Kahn ndoshta beson se fshirja e tij ishte e parëndësishme sepse ai mohon që Commander Carriers ishin përfshirë në sulmin e Pearl Harbor. "Forca që sulmoi Hawaiin nuk ishte ajo e Komandantit Transportues, por Flota e Parë Ajrore," shkroi ai në përgjigjen e tij ndaj letrës sime drejtuar redaktorit të NYRoB (8 shkurt 2002). Kahn zbuloi injorancën e tij për organizatën detare japoneze. Flota e Parë Ajrore operonte nën Komandantin e Transportuesve, domethënë Zëvendës Admiralin Chuichi Nagumo, i cili ishte në krye të të gjithë Operacionit të Havait.

Kapiteni A. James McCollum, USNR (Ret), i cili shërbeu në zyrën e inteligjencës të Distriktit të Dymbëdhjetë Detar të San Franciskos (dhe më vonë në stafin e inteligjencës së Admiralit të Flotës Chester Nimitz) akuzoi Kahn për kryerjen e "krimeve gazetareske". "Ai kritik, David Kahn, duket se ka shtrembëruar qëllimisht disa fakte dhe madje ka ndryshuar citime...," shkroi McCollum në letrën e tij drejtuar redaktorëve të NYRoB më 14 shkurt 2001. Letra nuk u publikua kurrë.

Stephen Budiansky vazhdoi fushatën e tij mediatike në Wall Street Journal . Në një Letër të 27 dhjetorit 2001 drejtuar redaktorit të Gazetës , Budiansky vlerësoi Kahn si "...i konsideruar gjerësisht si autoriteti kryesor në botë në historinë e thyerjes së kodit..." Më pas në paragrafët vijues, Budiansky imitoi Kahnin dhe raportoi gabimisht fakte në lidhje me stacionin e monitorimit të marinës amerikane në Corregidor, i njohur si CAST. Ai sfidoi llogarinë e Ditës së Mashtrimit dhe shkroi se CAST ndodhej në Cavite, Filipine.

Gabimet e Budiansky që përfshijnë CAST zbulojnë një kuptim të dobët të operacioneve të inteligjencës të komunikimit detar të SHBA. CAST u vendos përkohësisht në bazën detare Cavite në 1936, më pas u zhvendos në Mariveles në Gadishullin Bataan. Në tetor 1940, stacioni u zhvendos në Corregidor. Lagjet e reja ishin vendosur në një qendër nëntokësore kriptosh të gdhendur nga shkëmbi i Corregidor. CAST mbeti në shkëmb deri në pranverën e vitit 1942 kur forcat japoneze të avancuara e detyruan largimin e tij në Australi. Budiansky nuk bëri dallim midis qendrës radio transmetuese të marinës amerikane të viteve 1940-41 në Cavite dhe stacionit të monitorimit kriptografik të marinës amerikane në Corregidor.

Gabimet e ekipit Budiansky-Drea-Kahn në lidhje me Stacionin CAST përkeqësohen.

Në të njëjtin botim të Wall Street Journal , Edward J. Drea, një historian i ushtrisë amerikane në pension, shkroi gjithashtu një rrëfim mashtrues të operacioneve të kriptove në CAST në nëntor 1941. Z. Drea kundërshtoi një raport CAST të datës 16 nëntor 1941, me anë të komandimit të tij oficeri, toger John M. Lietwiler, i cili raportoi në Uashington se stafi i tij ishte "aktual" në përgjimin, dekodimin dhe përkthimin e Kodit të Operacionit të marinës japoneze.

Lietwiler ishte një ekspert shumë i trajnuar i kriptove në deshifrimin e kodit kryesor të operimit të marinës japoneze i njohur në Japoni në vjeshtën e vitit 1941 si Kaigun Ango-sho D, Ransuhyo nana (Libri i kodit të marinës D, tabela e numrave të rastësishëm shtatë). Ai kaloi vitin 1940 dhe pjesën më të madhe të vitit 1941 duke mësuar parimet e deshifrimit të Librit të Kodit D nga Agnes Meyer Driscoll, kryeanalistja e shkëlqyer civile e kriptanizmit për Marinën e SHBA. Zonja Driscoll ishte amerikanja e parë që zbuloi zgjidhjen e Librit të Kodit D, menjëherë pasi Japonia e prezantoi atë në qershor 1939.

Pas përfundimit të kursit të kripto Librit D të Kodit, Lietwiler u dërgua në CAST me detajet më të fundit të dekodimit të Tabelës Shtatë. Ai mbërriti dhe mori komandën e CAST në shtator 1941. Ekspertiza dhe përkushtimi i Lietwiler ndaj detyrës së tij të kriptos nuk do të thoshte asgjë për Drean. Në letrën e tij, Drea uli nëntogerin Lietwiler dhe e përshkroi atë si një "shkrimtar të 1941".

Duke sfiduar interpretimin tim të letrës së Lietwilerit, Drea thotë: «Askund në komunikimet e cituara nuk përmendet kodi detar japonez.» Drea është e saktë në kuptimin më të ngushtë. Për të kuptuar se Lietwiler po diskutonte kodin e operacioneve detare japoneze kërkon një kontekst më të gjerë.

Z. Drea nuk arriti të kuptonte gjuhën e kriptos teknike të Lietwiler të përdorur në letër. Ai iu drejtua homologut të Lietwiler-it në Uashington, DC, toger Lee W. Parke, një tjetër prej kriptografëve të shkëlqyer të Marinës Amerikane. Parke kishte krijuar një kriptomakinë që dekodonte automatikisht tabelat kolone shtuese/zbritëse të Tabelës Shtatë. Parke e quajti shpikjen e tij JEEP IV dhe e dërgoi në CAST me një korrier oficeri. Ai mbërriti në Corregidor më 6 tetor 1941, nëpërmjet transportit detar të armatosur amerikan USS Henderson.

Ndërtimi i JEEP IV u autorizua në mënyrë specifike nga Admirali Royal Ingersoll, ushtrues detyre i shefit të operacioneve detare. Në një memo të datës 4 tetor 1940, Ingersoll shkroi, duke iu referuar Librit të Kodit D: “në këtë kod përdoret një shifër shtesë e çelësit dhe, megjithëse metoda e rikuperimit është e përcaktuar mirë, procesi është i mundimshëm, duke kërkuar nga një orë deri në disa ditë për çdo mesazh. Një makinë është në ndërtim e cila do të ndihmojë në pjesën mekanike të zgjidhjes, por duhet pranuar se informacioni aktual rrallëherë do të jetë i disponueshëm menjëherë...” Memorandumi Ingersoll lidh drejtpërdrejt memon Lietwiler me kodin e operacioneve detare japoneze.

Lietwiler i referohet në mënyrë eksplicite JEEP IV në letër dhe shton se Crypto Yeoman Albert Myers Jr., e anashkaloi JEEP IV dhe ishte në gjendje të "eci nëpër" tabelat e shumta kolone të Librit të Kodit D. Lexuesit e Wall Street Journal duhet ta dinë atë Kod Libri D përdori një numër kolonash të rastësishëm Tabela Shtatë në vjeshtën e vitit 1941. Nëse z. Drea do të kishte bërë më shumë detyra shtëpie kripto, ai do ta dinte qëllimin e JEEP IV. Është plotësisht e shkruar në dosjet e Marinës së SHBA. JEEP IV rrjedh nga njësia e Parke, përcaktimi sekret i kriptos marinës së të cilit ishte GYP (fonetik = xhip). Por ai nuk arriti të kuptonte gjuhën ezoterike të përdorur nga dy shkelësit e kodit.

Mund të vë në dukje më shumë gabime nga treshja, por do të kufizohem në një tjetër. Ata i referohen gabimeve në data në Ditën e Mashtrimit . Të ashtuquajturat “gabimet” e datës që ata citojnë nuk janë “gabime” por janë të lidhura me gjeografinë e linjës ndërkombëtare të datës. Ashtu si shumë lindorë që nuk kanë qenë kurrë në perëndim të lumit Hudson, treshja nuk e kupton se 25 nëntori në Hawaii është 26 nëntori në Japoni. Ndryshimi i datës në mes të oqeanit midis Amerikës dhe Japonisë është i njohur në të gjithë botën. Është rezultat i gjeografëve që vendosën vijën e datës në mes të Paqësorit. Dita e Amerikës fillon në Guam, jo ​​në Nju Jork.


Robert B. Stinnett (1924-2018) ishte një studiues në Institutin e Pavarur dhe autor i Ditës së Mashtrimit: E vërteta rreth FDR dhe Pearl Harbor (Shtypi i Lirë). Ai shërbeu në Marinën e SHBA nga viti 1942 deri në 1946, ku fitoi dhjetë yje beteje dhe një citim të njësisë presidenciale.


Burimi: Independent.org