Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,348
    Postimet në Bllog
    17

    Steve Kirsch: Më shumë prova që maskat nuk të mbrojnë nga virusi

    Edhe më shumë prova: Maskat nuk funksionojnë

    Një studim i ri tregon se COVID është shumë i pranishëm në çdo aeroplan. Asnjë çudi! Por kur u hoq mandati i maskës, shkalla e vdekjeve nga COVID mbeti e SHFESË. Maskat nuk bënë asnjë ndryshim.

    Ky postim në Twitter nga ish-kirurgu amerikan, gjenerali Jerome Adams me 1.3 milion shikime më ra në sy:

    Emri:  e90bf746-69ac-46a6-813a-0bb630d73b8d_591x569.png

Shikime: 66

Madhësia:  279.2 KB

    Para së gjithash, Adams nuk duhet të shprehet për maskat pasi nuk ka asnjë mbështetje provuese për përfundimin e tij. Të tre provat e rastësishme vërtetojnë se nuk bëjnë asgjë. Në fakt, në studimin e Bangladeshit, kthesat ishin njëra mbi tjetrën, pra pa dallim. Nuk e kuptoj se si Adams po e injoron shkencën.

    Në cilën "shkencë" të re po mbështetet ai për rekomandimin e tij të maskës? Nuk e kam idenë.

    Adams fillimisht ishte kundër mbajtjes së maskës duke u thënë njerëzve:

    Ato NUK janë efektiv në parandalimin e publikut të gjerë nga kapja e #Coronavirus, por nëse ofruesit e kujdesit shëndetësor nuk mund t'i detyrojmë të kujdesen për pacientët e sëmurë, kjo i vë ata dhe komunitetet tona në rrezik!
    Shkurtimisht, ai u tha njerëzve se maskat nuk do të funksionojë për ta, por do të funksionojë për punonjësit e kujdesit shëndetësor. Ai më vonë shpjegoi se kjo ndodh sepse punonjësit e kujdesit shëndetësor janë të ekspozuar më shumë ndaj virusit (dhe me sa duket askush në publikun e gjerë nuk do të ekspozohej ndonjëherë më shumë se një punonjës i kujdesit shëndetësor).

    OK, atëherë ku është llogaritja se kur ka ndryshuar? Do të doja ta shihja atë!

    Akoma më keq është kjo video që ai ka bërë se si të bëhet një maskë. Si është akoma kjo në YouTube? Ky është dezinformatë në të mirën e tij. Njerëzit mashtrohen duke besuar se maskat që mund të bëni një shtëpi nga një bluzë janë efektive për të ndaluar virusin! Dhe asnjë censor i YouTube nuk e ka shënuar si mashtruese?!?! Uau. Çfarë po mendojnë censuruesit!?!?



    Ai bën me turp këdo që beson në shkencë. Dhe nëse një nga zyrtarët e lartë të bën të turpërohesh, çfarë do të thotë kjo për pjesën tjetër të komunitetit mjekësor?

    I dërgova Jerome një email duke e sfiduar atë të mbronte deklaratën e tij. Ai nuk u përgjigj.

    Kështu, më 14 janar 2023, i dërgova një mesazh në celularin e tij personal. Ai ende nuk u përgjigj.

    Ai nuk mund të përdorë justifikimin se unë thjesht po përpiqem të tërheq vëmendjen; ai ka shumë herë më pak ndjekës se unë në rrjetet sociale.

    Dyshoj se do të dëgjoj ndonjëherë nga ai, sepse ai nuk ka asnjë mbështetje provuese për pozicionin e tij. Është turp që një ish-kirurg i përgjithshëm amerikan refuzon të mbrojë këshillën e tij krejt të gabuar.

    Unë mendoj se ai gjithashtu beson se është më mirë t'i mbyllni gojën kundërshtimit tuaj sesa t'i përfshini ata në një bisedë. Pse mendoj kështu? Sepse ai nuk kundërshtoi kur kirurgu aktual i përgjithshëm Vivek Murthy shpalli listën e "Duzinës së Dezinformimit". Gjëja e duhur që duhet bërë është ta përdorni atë listë për t'i debatuar, jo ta përdorni listën për t'u mbyllur gojën.


    Maskat mund të kenë efekt të kundërt

    Literatura shkencore e rishikuar nga kolegët vë në dukje mundësinë e dëmtimit të konsiderueshëm të maskave nëpërmjet efektit Foegen.

    Gazeta Foegen vuri në dukje dy gjëra kryesore:

    - Në Kansas, qarqet me mandat maske kishin nivele të dukshme më të larta të vdekshmërisë sesa qarqet pa mandatin e maskës, me një raport rreziku prej 1.85 (95% interval besimi [95% CI]: 1.51-2.10) për vdekjet e lidhura me COVID-19

    - Këto gjetje sugjerojnë se përdorimi i maskës mund të përbëjë një kërcënim ende të panjohur për përdoruesit në vend që t'i mbrojë ata, duke i bërë mandatet e maskës një ndërhyrje epidemiologjike të diskutueshme. Shkaku i këtij trendi shpjegohet këtu duke përdorur teorinë e "Efektit Foegen"; domethënë, riinhalimi i thellë i pikave të hiperkondensuara ose virioneve të pastra të kapura në maskat e fytyrës pasi pikat mund të përkeqësojnë prognozën dhe mund të lidhen me efektet afatgjata të infeksionit COVID-19. Ndërsa "efekti Foegen" është vërtetuar për së gjalli në një model kafshësh, nevojiten kërkime të mëtejshme për ta kuptuar plotësisht atë.

    Ajo tregon se në 100% të mostrave që ata testuan, kishte dikë të infektuar me COVID në çdo fluturim të vetëm. Kjo nuk duhet të jetë aspak tronditëse. Me qindra njerëz në një aeroplan tipik, është praktikisht e garantuar që të paktën një person në çdo avion (i cili jashtëqiti në tualetin e avionit) ka COVID.


    Çfarë ndodhi me vdekjet nga COVID kur u hoq mandati i maskës? Ato mbetën të ULTA.

    Kur ndalimi federal i maskave u hoq më 18 prill 2022, shikoni se çfarë ndodhi me vdekjet: ASGJE. A e keni parë ndonjëherë CDC-në të theksojë këtë??

    Ah sikur, do të doja që ta bënin… Mund ta imagjinoni? “Shiko publikun amerikan… shiko çfarë ndodhi kur nuk ndoqët këshillën tonë? Asgjë!”

    Emri:  5ea29c94-d95b-4e75-8ebe-7649291e1c03_678x556.jpg

Shikime: 29

Madhësia:  26.2 KB
    Pasi të gjithë nuk duhej të mbanin maska ​​më 18 Prill, shikoni çfarë ndodhi me vdekjet nga COVID: ASGJE!!!! Nuk lëvizi. Pikërisht siç e prisja.


    Një mësim matematike nga Megan Mansell mbështet të dhënat e vëzhgimit

    Megan Mansell më shkroi më 1 nëntor 2022 shpjegimin e mëposhtëm se pse maskat rrisin mundësinë tuaj për t'u infektuar (d.m.th., saktësisht e kundërta e asaj që thotë CDC):

    Doja të tingëlloja me një ndarje që mund t'ju duket e dobishme, që mendoj se njerëzit si Pierre Kory e anashkalojnë (por nuk do të ishte në të njëjtën mënyrë të çuditshme nëse ky do të ishte një aerosol tjetër i rrezikshëm ku ne nuk do të llogarisnim një normë mbijetese prej 99.8%. ekspozimi ynë).

    N95-të vlerësohen në shkallën e kapjes 95%, por vetëm të grimcave më të mëdha se 0,3 mikron . Me diapazonin minimal të madhësisë së grimcave praktike të COVID që është në 0,06-,14 mikron , dhe aplikimi i koncepteve të tilla si Efekti Foegen, i cili është nebulizimi i ngjarjeve të gjenerimit të forcës shpërthyese të grimcave të lidhura (kollitjet, teshtitjet), presioni i ndryshëm i frymëmarrjes dhe një konsideratë e presioni i ushtruar mbi një pikë në një membranë që rezulton në aerosolizimin e pikave, unë parashtroj përkeqësim të përhapjes me një individ ngjitës që mban këto aparate . Shihni gjithashtu seksionin tim mbi shtëllungat e fokusuara në mini-librin e lidhur më poshtë, i cili përfshihet gjerësisht në dështimin e N95 për të zbutur.

    Me një ritëm të frymëmarrjes në 16-20 frymëmarrje në minutë, një llogaritje e thjeshtë e bazuar në dozën minimale infektive prej 1000 virionesh për transmetim dhe 100,000 dalje virionesh në minutë, me 90%+ të emetimeve të frymëmarrjes që janë <.3 mikron aerosole, mund të bëhet lehtësisht. e pa pse edhe me një normë kapjeje të supozuar perfekte prej 95% ( që as prodhuesit nuk e pohojnë ), pragu minimal i dozës infektive arrihet ende lehtësisht për këtë rrezik që qëndron lart për orë të tëra në hapësira të mbyllura, prandaj ato janë jozbutëse .

    Një orë prodhimi me 100,000 virione në minutë është 6 milionë virione, megjithatë doza minimale infektive e mjaftueshme për 300 individë nëse arrihet shkalla hipotetike 95% e kapjes perfekte , doza minimale infektive e mjaftueshme për 2,400 individë në një ditë 8 orësh me një shkallë kapjeje perfekte prej 95% - kjo është vetëm për 5% të bllokuar/kapur kurrë. Mund ta kuptoni lehtësisht pse këto dolën të pavlefshme ndërsa ndodheshin në mjedise të afërta, si pranë një individi ngjitës që merr frymë me një shtëllungë anësore të fokusuar në fytyrën tuaj gjatë kohëzgjatjes së fluturimit.

    Emri:  8e26ca1e-7e9c-4b79-9aba-20c57f9a8cda_719x459.jpg

Shikime: 25

Madhësia:  30.8 KB

    Faqet 26-37 të mini-librit tim hyjnë në këtë më të thellë se sa e kam përshkruar më sipër. Këtu është një lidhje me atë, me referenca të gjera në fund për figurat e mia.

    Më njoftoni nëse mund të ndihmoj më tej.

    Megan Mansell


    Intervista e Megan nga Daniel Horowitz

    Nuk jeni ende të bindur? Ju mund të dëgjoni këtë podcast ku Daniel Horowitz interviston Meganin e cila shpjegon pse maskat i bëjnë gjërat më keq.


    Shënim për minilibrin e Meganit

    Kam lexuar mini-librin e Meganit. Nëse nuk ishit të bindur se sa absolutisht absurde ishin udhëzimet e CDC, do të jeni pasi ta lexoni këtë libër.

    Testimi i dijes në fund është i mrekullueshëm. Mos u shqetësoni, ka një çelës përgjigjeje pas testimit, kështu që ju mund të shihni se si ia dilni. Pyetja #10 është e mrekullueshme sepse ju tregon se sa mirë funksionojnë politikat në botën reale (paralajmërim për prishje: zero).

    Përfundimi është se maskat ka të ngjarë t'i bëjnë gjërat më keq (një studim i madh në Finlandë e vë në dukje këtë ku fëmijët që mbanin maska ​​ishin në disavantazh; shih Maskimi i fëmijëve 10-12: Një eksperiment i ri natyror nga Finlanda. A funksionoi? ).


    Një studim i tretë i rastësishëm i maskave tregon se maskat kirurgjikale janë vetëm pak më të këqija se maskat N95

    Maskat mjekësore kundrejt respiratorëve N95 për parandalimin e COVID-19 në mesin e punonjësve të kujdesit shëndetësor tregon se maskat kirurgjikale ishin mesatarisht 14% më të mira se N95 për sa i përket mbrojtjes, por shiritat e gabimit ishin mjaft të gjera sa nuk kishte dallim statistikisht domethënës midis maskave.

    Dhe ne e dimë se maskat kirurgjikale janë një shaka.

    Pra, ky studim tregoi se N95 mbrohej po aq mirë.

    Tani kemi tre prova të rastësishme (Danimarka, Bangladeshi dhe ky provë me katër vende): të gjitha ato nuk tregojnë asnjë efekt.


    Shiko gjithashtu

    Letër Stephen Petty
    Artikulli im kryesor i maskave


    Burimi: Substack
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 15-01-2023 më 14:23
    "Babai i shtetit është Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencëtari!"

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 08-01-2024, 00:04
  2. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 31-12-2022, 15:42
  3. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 21-12-2022, 02:26
  4. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 15-12-2022, 15:45
  5. Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 06-12-2022, 03:12

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •