Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,347
    Postimet në Bllog
    17

    Dokumentari: Pse nuk u gjet kurrë avioni malajzian MH370 që humbi 9 vjet më parë?

    Emri:  Boeing_777-200ER_Malaysia.jpg

Shikime: 144

Madhësia:  25.4 KB

    Dokumentari me poshte trajton edhe njehere te gjitha faktet e humbjes se avionit te nisur nga Malajzia 9 vjet me pare, fati i te cilit nuk dihet as sot e kesaj dite. Mund ta ndiqni ne anglisht me poshte, u publikua ne 7 janar 2023.

    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 15-01-2023 më 01:53

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,347
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Dokumentari: Pse nuk u gjet kurrë avioni malajzian MH370 që humbi 9 vjet më parë?

    Duhet ta shikoni e degjoni emisionin deri ne fund (5 min e fundit) per te mesuar se pse avioni u zhduk - ne avion fluturonin inxhinieret e kompanise Freescale qe prodhon çip kompjuterash qe nuk mund te hakohen. Kjo kompania u shit e u ble me pas nga kompania e "shkembit te zi", BlackRock.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 28-02-2023 më 02:25

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,924

    Për: Dokumentari: Pse nuk u gjet kurrë avioni malajzian MH370 që humbi 9 vjet më parë?

    Pashe dokumentarin e netflix dje shume i gjate qendrova deri ne 3 te nates ,kishte shume disinformazione aty,por dy pistat e ngritura ajo e sherbimeve sekrete ushtarake ruse, dhe pista tjeter ajo e amerikane ishin me te qendrueshme dhe me te besueshme, une i besoj te dyja pistat sepse edhe satelliti imarsat e konfirmon nje gje te tille

  4. #4
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,347
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Dokumentari: Pse nuk u gjet kurrë avioni malajzian MH370 që humbi 9 vjet më parë?

    Video te avionit ne flake nga satelitetet amerikane:


  5. #5
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,347
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Dokumentari: Pse nuk u gjet kurrë avioni malajzian MH370 që humbi 9 vjet më parë?

    Teknologjia e Pentagonit u përdor për të rrëmbyer avionin?



    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 01-12-2023 më 23:21

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,924

    Për: Dokumentari: Pse nuk u gjet kurrë avioni malajzian MH370 që humbi 9 vjet më parë?

    ...... informacione dhe zhvillime të fundit lidhur me humbjen e avionit MH370:

    1. Raporti përfundimtar: Në martën e 2 marsit 2021, Autoriteti Aviacionit Civil të Malajzisë (DCA) publikoi raportin përfundimtar mbi humbjen e avionit MH370. Raporti përfshin të dhëna teknike dhe analiza të detajuara të bazuara në shumë vitet e hulumtimeve dhe hetimeve të kryera nga ekipet ndërkombëtare. Megjithatë, raporti nuk arrin të japë një përgjigje të qartë dhe të plotë në lidhje me arsyet e humbjes së avionit.

    2. Hulumtimet nën ujë: Për të kërkuar epavën e humbur të avionit, hulumtimet nën ujë kanë luajtur një rol të rëndësishëm. Një kompani privatë e specializuar në hulumtimin nën ujë, Ocean Infinity, është përfshirë në kërkime në vitin 2018 duke përdorur teknologjinë e avancuar të robotëve nën ujë. Megjithatë, pavarësisht përpjekjeve intensive, epava e avionit nuk u gjet.

    3. Teoritë shtesë: Nëpër vite, kanë qarkulluar shumë teori shtesë lidhur me humbjen e avionit MH370. Një teori thekson mundësinë e ndërhyrjes nga personat në kokpitë dhe vullnetarët. Teori të tjera përfshijnë ndërhyrje të huaja, sulme terroriste, dhe mospërputhje teknike. Megjithatë, deri më tani, nuk ka pasur prova të mjaftueshme për të konfirmuar asnjë nga këto teori.

    4. Vazhdimi i përpjekjeve: Pavarësisht kalimit të kohës, përpjekjet për të gjetur avionin MH370 nuk janë ndalur. Familjet e të zhdukurve dhe komuniteti i aviacionit kanë kërkuar vazhdimisht përgjigje dhe vazhdojnë të shtyjnë për të mbajtur interesin për këtë çështje në publikun ndërkombëtar.

    5. Mësimet e nxjerra: Humbja e avionit MH370 ka sjellë ndryshime në industrinë e aviacionit. Në përgjigje të kësaj ngjarjeje, organizatat ndërkombëtare si Organizata Botërore e Aviacionit Civil (ICAO) kanë hartuar rregullore të reja që kërkojnë instalimin e pajisjeve të gjurmimit të fluturimit në kohë reale në avionët pasagjerë për të ndihmuar në identifikimin dhe ndjekjen e avioneve në rast të humbjes së tyre.

    Megjithëse përpjekjet për të zbuluar fatin e avionit MH370 vazhdojnë, ende ekziston një mungesë e qartësisë dhe përgjigjeve të plota. Humbja e avionit vazhdon të jetë një mister i madh dhe një pengesë sfiduese për komunitetin ndërkombëtar të aviacionit dhe shkencëtarët e kërkimit.

Tema të Ngjashme

  1. U gjet viktima e parë e tsunamit që shkatërroi Mesdheun Lindor
    Nga fegi II në forumin Historia botërore
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 23-01-2022, 07:21
  2. Disfata e parë e SHBA pas fitores të Luftës së Ftohtë 30 vjet më parë
    Nga pirro2020 në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 18-08-2021, 05:05
  3. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 31-07-2021, 07:02
  4. Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 02-02-2018, 02:57
  5. Erjon Veliaj - “Edhe Obama humbi në garën e parë”
    Nga Jack Watson në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 27
    Postimi i Fundit: 04-07-2009, 14:39

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •