Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,599
  Postimet n Bllog
  11

  Qeveri hajdutsh: Zyrtari i ministris s financave i vodhi buxhetit t shtetit 1.2 milion euro

  Skema 1.2 milion euro, arrestohet zyrtari i lart i Ministris s Financave

  Prokuroria e Tirans e akuzon sekretarin e Prgjithshm t Ministris s Financave, Arlind Gjokuta dhe dy persona t tjer pr krijimin e nj skeme vjedhje nga buxheti i shtetit t 1.2 milion eurove prmes dmshprblimit t nj pronari t rrem, i cili ishte paguar edhe n vitin 2015.

  Nga Edmond Hoxhaj

  Emri: Foto-Arlind-Gjokuta-1.jpg

Shikime: 70

Madhsia: 36.5 KB
  Sekretari i Prgjithshm i Ministris s Financave, Arlind Gjokuta akuzohet pr shprdorim detyre, Foto: Facebook.

  Sekretari i Prgjithshm i Ministris s Financave, Arlind Gjokuta, drejtori i shrbimeve mbshtetse n kt institucion, Fatmir Hoxha dhe prmbaruesi gjyqsor privat, Alban Ruli u arrestuan me urdhr t gjykats t mrkurn, nn akuzn e krijimit t nj skeme pr t vjedhur nga buxheti i shtetit nj vler prej 145.8 milion leksh, q deri tani ka sjell nj dm real n masn e 48 milion lekve.

  Sipas njoftimit t prokuroris, me krkes t prokurorit Ndini Tavani u caktua masa e sigurimit arrest n burg pr Gjokutn, Hoxhn dhe Rulin, pr veprn penale t shprdorimit t detyrs, e parashikuar nga neni 248 i Kodit Penal.

  Sipas prokuroris, dy zyrtart e Ministris s Financave dhe prmbaruesi privat kan pranuar t dmshprblejn shtetasin Ilir Thana n vlern e 145.8 milion lekve, duke e trajtuar si pronar t nj objekti pa e pasur kt status.

  Thana dmshprblehej ksisoj pr her t dyt pr nj vendim gjyqsor t ekzekutuar nga Ministria e Financave edhe n vitin 2015. Nga shuma totale prej 145.8 milion leksh, 48 milion lek kan kaluar n llogarin e tij.

  Nga hetimi ka rezultuar se Thana ka bler n vitin 1992 pr 103 mij lek nj objekt + truall nga Drejtoria e Shrbimit Qeveritar dhe A.K e Privatizimit, por n vijim pas nj procesi gjyqsor civil, Gjykata e Apelit Tiran ka vendosur kthimin e palve n gjendjen e mparshme. Gjykata ka vendosur q Thans ti kthehet pagesa e kryer, e konvertuar me indeksin e rritjes s mimeve n kohn e ekzekutimit t vendimit.

  Nga burime t akuzs msohet se e gjith skema e mashtrimit sht zbuluar pas verifikimit t kallzimit t kryer nga nj bank e nivelit t dyt ndaj Thans, i cili ishte kreditor dhe nuk shlyente detyrimin. Nga hetimet ka rezultuar se Thana e ka shitur objektin n fjal n vitin 2005 tek nj shtetas tjetr, kur me vendimin e Gjykats s Apelit Tiran t vitit 2000 ishte zhveshur nga pronsia.

  N shkurt t vitit 2015, Ministria e Financave dhe e Ekonomis, ka ekzekutuar vendimin e forms s prer pr shprblimin e Thans, duke i paguar atij vlern 284 mij lek, sipas indeksit t rritjes s mimit.

  Megjithat, ai nuk sht mjaftuar me kaq, por ka krkuar t shprblehet n cilsin e ish-pronarit t magazins dhe truallit, megjithse nuk e ka pasur asnjher kt status. Ai i sht drejtuar n vijim nj zyre prmbarimore, e cila e ka vlersuar magazinn n vlern rreth 70 milion lek, por pa arritur ta realizoj ekzekutimin. Edhe nj tjetr prmbarues gjyqsor q ka kryer vlersimin e objektit n masn 82 milion lek nuk ka mundur ta ekzekutoj, ndrsa prmbaruesi i tret e ka vlersuar at 145.8 milion lek dhe ka filluar ekzekutimin e ksaj vlere n favor t Thans, n cilsin e ish-pronarit t pasurive.

  Sekretari i Prgjithshm i Ministris s Financave, Arlind Gjokuta ka mbajtur m par funksione t larta n administratn shtetrore, si drejtor i Doganave apo i Drejtoris s Prgjithshme t Parandalimit t Pastrimit t Parave.

  Gjokuta akuzohet se ka nnshkruar urdhrin e xhirimit t vlers s krkuar nga prmbaruesi i tret, ndonse nj zyrtare e ministris e kishte informuar prmes nj memoje se vendimi i Apelit n favor t Thans ishte ekzekutuar n vitin 2015 dhe se ai nuk mund t paguhej me 145.8 milion lek t tjera.

  Pak dit m von, kjo npunse msohet se sht dorhequr nga detyra, ndrkoh q n tavolinn e Gjokuts ka mbrritur nj memo e dyt, e nnshkruar nga drejtori i shrbimeve, Fatmir Hoxha, i cili ndryshe nga kolegia, krkonte pagesn e vlers 145.8 milion lek n favor t Thans. Kan qen kto memo provat q kan vn nn akuz Gjokutn dhe Hoxhn.

  N njoftimin e prokuroris evidentohet se vlera e prcaktuar pr tiu dhn Thans n vitin 2022 si shprblim pr magazinn dhe truallin, duke e trajtuar at si ish pronar ndrkoh q nuk e ka pasur asnjher nj status t till, cenon buxhetin e shtetit n rreth 1.2 milion euro.

  Nga verifikimet e kryera nga organi i akuzs, ka rezultuar se Ministria e Financave ka kaluar n favor t Ilir Thans vlern 48 milion lek. Nga kjo vler, 25 milion lek jan kaluar n favor t shtetases Sh.P., q sipas burimeve t prokuroris sht familjare e Thans.

  Organi procedues konstaton dhe mon se ka dyshime se veprimet e prmbaruesit, t Ministris s Financave dhe persona t tjer, kan shprdoruar detyrn duke vjedhur nga Buxheti i Shtetit deri n kt faz shumn 48.118.366 lek dhe tentuar pr t vjedhur pjesn e mbetur, citohet n njoftimin e Prokuroris s Prgjithshme.

  Prokuroria ka urdhruar sekuestrimin e shums q i sht kaluar Thans, prej nga sht arritur t gjenden dhe sekuestrohen 22 milion lek.

  Ilir Thana u arrestua n dhjetor t vitit t shkuar, i akuzuar pr veprn penale t prvetsimit t pasuris publike nprmjet paraqitjes s fakteve t rreme dhe pengime pr ekzekutimin e vendimeve t gjykats.


  BIRN

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,599
  Postimet n Bllog
  11

  Pr: Qeveri hajdutsh: Zyrtari i ministris s financave i vodhi buxhetit t shtetit 1.2 milion euro

  Skema/ Si po plakiten financat nga npunsit e Rilindjes

  Emri: Arlind-Gjokutaj-1-2048x1152.jpg

Shikime: 13

Madhsia: 27.3 KB

  Arrestimi i Sekretarit t Prgjithshm t Ministris s Financave, Arlind Gjokutaj sht nj goditje n nivelet m t larta t administrats publike pr nj rast korrupsioni. S bashku me Drejtorin e Shrbimeve Mbshtetse dhe shtjeve Ligjore Fatmir Hoxha dhe prmbaruesin Alban Ruli ata akuzohen se i dhan 1.2 milion euro nga buxheti nj person, q i kishte marr nj her parat.

  Por far skeme prdorn npunsit e administrats pr nxjerrjen e 1.2 milion eurove nga buxheti i shtetit?


  Dmshprblimi i par

  Historia nis me privatizimin e nj magazine dhe t nj trualli nga Ilir Thana n vitin 1992. Pr privatizimin Thana pagoi rreth 102 mij leksh n shtet. Por e gzoi pronn vetm tre vjet.

  Agjensia e Kthimit dhe Kompensimit t Pronave vendosi q godina duhet t’u kthehej pronarve t ligjshm. Vendimi u konfirmua edhe nga gjykata.

  Pr kt arsye Thans duhej t’i ktheheshin parat nga buxheti i shtetit.

  N dosjen e prokuroris ka nj korrespondenc t gjat pr ndryshimin e vlers s lekut ndrmjet INSTAT dhe Ministris s Financave. Sa m shum kalonin vitet, aq m shum rritej shuma me t ciln duhej dmshprblyer Ilir Thana.

  Si prfundim, n vitin 2015 atij i kthehen parat. Nj shum prej 284 mij leksh.


  Dmshprblimi i dyt

  Nuk dihet se si, por Thana arriti q nprmjet zyrs s prmbarimit t marr prsri parat e dmshprblimit t s njjts magazin dhe truall. Ktu hyn n loj t arrestuarit, npunsit e shtetit Gjokutaj dhe Hoxha dhe prmbaruesi Ruli.

  Prokuroria thot se prmbaruesit e caktuan vlern e magazins n kundrshtim me ligjin pr 145.000.000 lek duke e trajtuar si ish pronar Ilir Thann.

  N Shtator t vitit 2022, shkresat u firmosn edhe n Ministrin e Financave.

  Vendimi u mor megjith paralajmrimet e nj specialisteje t thjesht q ju tregoi statusin e objektit.

  Ndaj Ilir Thans dhe t motrs ishin paguar deri tani 480 milion lek, nj shum q prokuroria e konsideron vjedhje n Buxhetin e Shtetit dhe pr t ciln u arrestua Alind Gjokutaj, sekretar i Prgjithshm i Ministris s Financave.


  Kush sht i arrestuari Arlind Gjokutaj

  Emri i t arrestuarit, Arlind Gjokutaj simbolizon nj nga historit e suksesit t npunsve t administrats civile gjat qeverisjes s Rilindjes.

  Arlind Gjokutaj sht emruar sekretar i Prgjithshm t Ministris s Financave rreth nj vit m par. Gjokutaj s fundmi ka drejtuar Njsin Speciale Antikorrupsionit dhe Antievazion.

  M hert ai ka qen ka pasur disa detyra t rndsishme e kryesisht n institucionet si Drejtoria pr Parandalimin e Pastrimit t Parave dhe drejtor i Prgjithshm i Doganave. Ai qndroi n postin e “kryedoganierit” vetm pr 7 muaj.

  Prve karriers s suksesshme n administrat, Gjokutaj ka nj cv pr t’u pasur zili. Ai ka kryer studimet pr Administrim Biznesi n Universitetin “Bocconi” n Milano, si dhe ka prfunduar studimet master pr Financ dhe Menaxhim Risku n Universitetin “Bicocca” n Milano.

  Ai sht angazhuar si lektor i jashtm n Universitetin e Tirans dhe n disa Universitete private. sht ertifikuar si “Trainer of Trainer n fushn e Antikorrupsionit dhe mirqeverisjes”, nga OSBE, Shkolla Italiane e Administrats Publike dhe ASPA.

  Gjat karriers s tij profesionale ka marr pjes n trajnime dhe seminare n institucione t rndsishme ndrkombtare financiare, si FMN, Banka Botrore, Banka e Anglis, Banka e Holands, Banka e Italis, Center of Excellence in Finance etj.

  Gjokuta sht autor dhe bashkautor i disa punimeve krkimore, kryesisht n analizn e politiks fiskale dhe t qndrueshmris t borxhit publik.

  NJOFTIMI I PROKURORISE

  Me krkes t Prokuroris Pran Gjykats s Shkalls s Par Tiran, u caktua masa e sigurimit “Arrest n burg” pr shtetasin, A.GJ., Sekretar i Prgjithshm i Ministris s Financave, shtetasin F. H., Drejtor i Shrbimeve mbshtetse dhe shtjeve ligjore dhe A.R., prmbarues gjyqsor privat si t dyshuar pr kryerjen e veprs penale t “Shprdorimit t Detyrs” parashikuar nga Neni 248 i Kodit Penal.

  Kta shtetas kan vepruar duke pranuar shprblimin e shtetasit I. TH., n vlern e rreth 82.000.000 lekve, nga t cilat 50.000.000 lek t kaluara n llogarin e ktij shtetasi duke e trajtuar si pronar pa qen n kt status si dhe duke ekzekutuar pr her t dyt nj vendim gjyqsor t ekzekutuar nga Ministria e Financave n vitin 2015.

  Prokuroria pran Gjykats s Shkalls s Par Tiran ka regjistruar procedimin penal nr. 8586/2022 pr veprat penale t parashikuara nga nenet 248 dhe 320 t K.Penal.

  Nga aktet e ktij procedimi, rezultoi se:

  Gjykata e Apelit Tiran me vendimin e saj nr. 16, dat 14.07.2000 ka vendosur: “Urdhrohet zgjidhja e pasojave pr konstatimin e pavlefshmris s kontrats s shitjes dat 23.04.1992 t lidhur mes shitsave Drejtoris s Shrbimit Qeveritar dhe A.K Privatizimit dhe blersit I.Th, duke i kthyer palt n gjendjen e mparshme, ku objekti magazin nr.2 i kthehet Drejtoris s Shrbimit Qeveritar dhe kjo e fundit s bashku me AKP-n t’i kthej bleresit I.Th vlern e objekteve t blera (magazine dhe truall) q sht 103.046 lek t konvertuar me indeksin e rritjes s mimeve n kohn e ekzekutimit t vendimit”.

  Ministria e Financave dhe Ekonimis ka ekzekutuar vendimin nr.9150 dat 12.11.1996 t Gjykats s Rrethit Gjyqsor Tiran, ln n fuqi nga Gjykata e Apelit, duke shlyer detyrimin e plot ndaj kreditorit I.Th sa vlera e objekteve t blera e konvertuar me indeksin e rritjes s mimeve, bazuar n informacionin e drguar nga Sektori i Publikimeve n INSTAT.

  N zbatim t vendimit t msiprm, nga Ministria e Financave sht transferuar n llogarit n llogarit e I.Th vlera prej 284.139 me urdhr shpenzimi nr.90 dat 27.02.2015.

  M tej, rezulton se shtetasi I. Th sht drejtuar zyrs prmbarimore, e cila n kundrshtim flagrant me ligjin ka vlersuar n vitin 2022, objektin magazin dhe truallin pr nj vler t prgjithshme prej 145.867.920 , duke u hequr dhe trajtuar si ish pronar shtetasin I. Th n nj koh q nuk ka qen asnjher me kt status.

  E gjith vlera e prcaktuar pr t’ju dhn ktij shtetasi sht e prcaktuar n kundrshtim me ligjin dhe cenon buxhetin e shtetit n rreth 1.200.000 euro.

  Deri n kt faz rezulton se Ministria e Financave ka kaluar n favor t shtetaist I. Th. shumn 48.118.366 lek. Nga kjo shum sht e provuar se 25.000.000 lek kan kaluar n favor t shtetases Sh.P.

  Organi procedues konstaton dhe mon se ka dyshime se veprimet e prmbaruesit, t Ministris s Financave dhe persona t tjer, kan shprdoruar detyrn duke vjedhur nga Buxheti i Shtetit deri n kt faz shumn 48.118.366 lek dhe tentuar pr t vjedhur pjesn e mbetur.
  Organi procedues ka urdhruar sekuestrimin e shums se kaluar shtetasit I. Th. dhe llogaris qllimore t prmbaruesit, duke arritur t sekuestroj deri n kt faz t hetimeve rreth 22.000.000 lek.

  Prokuroria pran Gjykats s Shkalls s Par Tiran, ka urdhruar ndalimin e shtetasit I.Th., pr veprat penale t parashikuara nga nenet 134/3 dhe 320 t K.Penal si dhe vazhdon hetimet n lidhje me prgjegjsin penale t personave t tjer t prfshir n kt aktivitet kriminal.

  Lapsi.al

Tema t Ngjashme

 1. KLSH: Gropa n buxhetin e shtetit n 2020, 711.8 milion euro
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 03-05-2021, 08:58
 2. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-04-2021, 11:34
 3. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-11-2015, 14:29
 4. Mburret ne facebook qe vodhi 1.3 milion$ taksa nga IRS,denohet 21 vjet.
  Nga benseven11 n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 15-08-2013, 21:34
 5. Buxhetit t Kosovs i mungojn 400 milion euro
  Nga PLAKU n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 28-02-2011, 07:06

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •