Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,355
  Postimet n Bllog
  4

  Dr. Lawrence Sellin: Kongresi amerikan t hetoj mbi origjinn laboratorike t covid-19

  M 10 janar 2023, Dhoma e Prfaqsuesve e SHBA votoi 365 me 65 pro nj rezolute pr krijimin e Komitetit t Przgjedhur pr Konkurrencn Strategjike ndrmjet Shteteve t Bashkuara dhe Partis Komuniste Kineze, t kryesuar nga Rep. Mike Gallagher (R-WI). Informacioni i mposhtm sht i denj pr hetim t mtejshm nga ai komitet.

  SARS-CoV-2, koronavirusi prgjegjs pr smundjen dhe pandemin COVID-19, posedon nj sr veorish t pazakonta strukturore, t cilat e bjn nj origjin natyrore shum t pamundur.

  Proteina spike, e cila shtrihet jasht trupit t virusit dhe modulon lidhjen dhe shkrirjen e virusit me qelizat njerzore, ka prbrs q duket se jan unik pr SARS-CoV-2 dhe jo si pasoj e nj procesi normal evolucionar.

  Kryesorja ndr tiparet gjenetike t pazakonta t virusit sht nj struktur e vogl e quajtur nj vend i ndarjes polibazike t furins, e cila mund t konsiderohet si nj nga disa pjes t dshmive t "arm duhanpirse" pr origjinn laboratorike t SARS-CoV-2.

  Tashm n vitin 2005, pas pandemis s par SARS 2002-2004 (SARS-CoV-1), furina dhe proceset e tjera t ndarjes s proteinave ishin t njohura pr t rritur transmetueshmrin dhe patogjenitetin e koronaviruseve.

  Prania e vendit t ndarjes polibazike t furins mund t rris aftsin e SARS-CoV-2 pr t infektuar sisteme t shumta t organeve njerzore.

  I identifikuar tashm nga mesi i shkurtit 2020 (5), vendi i ndarjes polibazike t furins n SARS-CoV-2 sht nj sekuenc katr aminoacide, Proline-Arginine-Arginine-Alanine ose PRRA n kryqzimin e prbrsve S1 dhe S2 t majs. proteina, nj struktur q nuk gjendet n asnj koronavirus kafshsh nga i cili SARS-CoV-2 mund t ket evoluar.

  Pr m tepr, pjesa RR n vendin e ndarjes polibazike t furins PRRA sht e koduar nga sekuenca gjenetike CGG-CGG, nj kodon i dyfisht jashtzakonisht i rrall, q nuk gjendet diku tjetr n SARS-CoV-2 ose n ndonj koronavirus nga i cili mund t ket SARS-CoV-2. evoluar, nj fakt i njohur edhe nga shkenctart kinez deri n qershor 2020.

  uditrisht, sekuenca e sakt gjenetike e kundrt e vendit t ndarjes polibazike t furins q gjendet n SARS-CoV-2 gjendet gjithashtu n nj patent t vitit 2016 t paraqitur nga prodhuesi i vaksinave Moderna.

  Probabiliteti i llogaritur q vendi i ndarjes polibazike t furins t shfaqet n SARS-CoV-2 dhe sekuenca e tij e kundrt gjenetike e pranishme n patentn Moderna q ndodh si dy ngjarje t pavarura sht pafundsisht e vogl, gj q e bn praktikisht t pamundur q futja e PRRA t mund t ket ndodhur natyrshm.

  Nj marrveshje e 12 dhjetorit 2019 midis Anthony Fauci t Institutit Kombtar t Alergjis dhe Smundjeve Infektive (NIAID) dhe Ralph Baric t Universitetit t Karolins s Veriut, nj shkenctar i njohur pr eksperimentet e tij t "fitimit t funksionit" mbi koronaviruset, e lejoi Baric t merrte "Kandidatt pr vaksinn e koronavirusit mRNA t zhvilluara dhe n pronsi t prbashkt nga NIAID dhe Moderna."

  Ndrveprimet e mundshme midis Fauci, Baric, Moderna dhe shkenctarve n Kin shum koh prpara shprthimit t pandemis COVID-19 sugjerojn se informacioni i prfshir n patentn Moderna mund t ishte prdorur n krijimin laboratorik t SARS-CoV-2.

  Nj tjetr "arm duhanpirse" sht receta shkencore de fakto pr krijimin laboratorik t SARS-CoV-2 e prshkruar n aplikimin e grantit t krkimit 2018 pr Agjencin e Projekteve t Avancuara t Krkimit t Mbrojtjes t Departamentit t Mbrojtjes t SHBA-s (DARPA) me titull " Project DEFUSE: Zbutjen e krcnimit t Koronaviruseve t lindur nga lakuriqt”

  Emri: sellin-1-1.jpg

Shikime: 84

Madhsia: 79.3 KB

  Ai aplikim pr grant u dorzua nga Peter Daszak i Aleancs EcoHealth dhe bashk-aplikuesit kryesor t tij: Zheng-Li Shi, "gruaja e lakuriqve t nats" e Institutit t Virologjis n Wuhan; Ralph Baric i Universitetit t Karolins s Veriut; dhe Linfa Wang nga Universiteti Duke-Universiteti Kombtar i Singaporit, nj shkenctare kineze, e cila gjithashtu ka punuar n Institutin e Virologjis Wuhan.

  N t njjtin vit, t gjith aplikantt e prmendur n at aplikim pr grantin e krkimit DARPA morn pjes n Simpoziumin e 8-t Ndrkombtar pr Smundjet Virale n zhvillim n Wuhan, Kin, 21-22 tetor 2018.

  Aplikimi u refuzua prfundimisht nga DARPA sepse prfshinte eksperimente t rrezikshme "prfitimi t funksionit" q krijuan viruse t reja q infektonin njerzit dhe sepse krkimi kishte nj potencial t qart pr prdorim t dyfisht brenda nj programi t zhvillimit t armve biologjike.

  Hulumtimi i fitimit t funksionit prkufizohet si kur nj virus q ndodh natyrshm manipulohet gjenetikisht ose ndryshe pr ta br at ose m ngjits, m vdekjeprurs ose t dyja.

  DARPA, megjithat, e la t hapur dern pr financim t pjesshm dhe ka shum t ngjar q eksperimentet t ishin duke u zhvilluar tashm n laboratort e hetuesve kryesor n kohn kur u dorzua aplikimi.

  Aplikacioni pr grantin e krkimit 2018 DEFUSE deklaron n mnyr eksplicite synimin e aplikantve pr t futur artificialisht vende t ndarjes polibazike t furins n koronaviruset e lakuriqve me bollk t lart, por me rrezik t ult t gjetur n Kin dhe testimin e aftsis s atyre viruseve t krijuar n laborator q prmbajn nj vend ndarjeje polibazike furine t futur artificialisht pr t infektojn qelizat e njeriut.

  Aplikimi pr grant DARPA 2018 lexohet si nj "rrfim", n t cilin autort shprehin qllimin e tyre pr t krijuar artificialisht nj koronavirus t ri q sht shum infektues pr njerzit, ashtu si SARS-CoV-2.

  Ka t ngjar q diku n vitin 2018 Ushtria lirimtare Popullore, s bashku me nj rreth t ngusht shkenctarsh kinez brenda dhe jasht Kins, t ken rrmbyer at projekt projekti, nj virus q prputhej ngusht me llojin e armve biologjike t prshkruar n doktrinn ushtarake t Kins.


  Lawrence Sellin, Ph.D. sht kolonel rezerv i ushtris amerikane n pension dhe veteran i Afganistanit dhe Irakut. Ai kishte nj karrier civile n biznesin ndrkombtar dhe krkimin mjeksor. Dr. Sellin sht autori i Rivendosjes s Republiks: Argumentet pr nj Revolucion t Dyt Amerikan. Adresa e tij e emailit sht lawrence.sellin@gmail.com .  Burimi: TGP
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 11-01-2023 m 11:49

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,355
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Dr. Lawrence Sellin: Kongresi amerikan t hetoj mbi origjinn laboratorike t covid-19

  ORIGJINA LABORATORIKE E COVID-19 DHE FSHEHJA E VAZHDUESHME E ORIGJINS S TIJ, STRUKTURA E PROGRAMIT BIOLUFTARAK T KINS DHE INFILTRIMI MASIV I KINS T LABORATORVE T VIRUSIT SH.B.A.

  Nga Lawrence Sellin

  Prmbledhja ekzekutive

  SARS-CoV-2, koronavirusi prgjegjs pr smundjen dhe pandemin COVID-19, u krijua n nj laborator n Kin si pjes e programit t tij biowarfare. Pas dy vitesh nga fillimi i pandemis, nuk sht identifikuar asnj burim natyror i SARS-CoV-2. N t kundrt, strukturat brenda vet virusit jan identifikuar q vrtetojn origjinn e tij laboratorike.

  Mbetet e paqart se si u lshua SARS-CoV-2 dhe kur. Mund t ket ndodhur ose si nj aksident laboratorik ose si nj test i qllimshm n ajr t hapur nga Ushtria Popullore lirimtare e Kins. Ka prova rrethanore q virusi filloi t qarkullonte n Kin q n gusht 2019, por ka shum t ngjar q rastet m t hershme t ndodhn midis mesit t tetorit dhe mesit t nntorit 2019.

  Q nga fillimi i pandemis COVID-19, zyrtart dhe shkenctart si n Kin ashtu edhe n Shtetet e Bashkuara jan angazhuar n mnyr aktive n nj fshehje t origjins s saj dhe jan prpjekur t shtypin do diskutim q SARS-CoV-2 nuk ishte nj transmetim natyror i smundjes nga kafsht te njerzit. Shum nga ata t prfshir n censurn shkencore mund t konsiderohen fajtor pr asistimin n krijimin laboratorik t SARS-CoV-2 dhe, t paktn n mnyr indirekte, duke kontribuar n programin biowarfare t Kins.

  Q nga pandemia SARS-CoV-1 2002-2004, ushtria kineze shtoi programin e saj tradicional t biolufts pr t prfshir arm t bazuara n bioteknologji. Pr t arritur kt qllim, Kina ka shkrir krkimin ushtarak dhe civil dhe ka zbatuar nj program t "migrimit zinxhir shkencor" masiv, ku shkenctart kinez marrin pozicione n Shtetet e Bashkuara dhe aksesojn njohurit, aftsit, teknologjin dhe financimin e krkimit amerikan. Produktet nga e gjith kjo prpjekje ushqehen prsri n programin biowarfare t Kins. Kshtu, laboratort e krkimit amerikan jan br pak m shum se koloni kineze, zgjerime t programit t bashkuar krkimor ushtarako-civil t Kins dhe t financuara plotsisht nga taksapaguesit amerikan. Nga sot, SHBA

  Tre "arm duhanpirse" - Dshmi e padiskutueshme pr origjinn laboratorike t SARS-CoV-2
  SARS-CoV-2, koronavirusi prgjegjs pr smundjen dhe pandemin COVID-19, posedon nj sr veorish t pazakonta strukturore, t cilat e bjn nj origjin natyrore shum t pamundur.

  Proteina spike, e cila shtrihet jasht trupit t virusit dhe modulon lidhjen dhe shkrirjen e virusit me qelizat njerzore, ka prbrs q duket se jan unik pr SARS-CoV-2 dhe jo si pasoj e nj procesi normal evolucionar.

  Kryesorja ndr tiparet gjenetike t pazakonta t virusit sht nj struktur e vogl e quajtur nj zon e ndarjes polibazike t furins, e cila mund t konsiderohet si nj nga tre pjest kryesore t dshmive t "arm duhanpirse" pr origjinn laboratorike t SARS-CoV-2.

  Tashm n vitin 2005, pas pandemis s par t SARS 2002-2004 (SARS-CoV-1), furina dhe proceset e tjera t ndarjes s proteinave dihej se rrisin si transmetueshmrin ashtu edhe patogjenitetin e koronaviruseve (1,2).

  Prania e vendit t ndarjes polibazike t furins mund t rris aftsin e SARS-CoV-2 pr t infektuar sisteme t shumta t organeve njerzore (3,4).

  I identifikuar tashm nga mesi i shkurtit 2020 (5), vendi i ndarjes polibazike t furins n SARS-CoV-2 sht nj sekuenc katr aminoacide, Proline-Arginine-Arginine-Alanine ose PRRA n kryqzimin e prbrsve S1 dhe S2 t majs. proteina, nj struktur q nuk gjendet n asnj koronavirus kafshsh nga i cili SARS-CoV-2 mund t ket evoluar (4).

  Pr m tepr, pjesa RR n vendin e ndarjes polibazike t furins PRRA sht koduar nga sekuenca e gjeneve CGG-CGG, nj kodon i dyfisht jashtzakonisht i rrall (6), q nuk gjendet diku tjetr n SARS-CoV-2 (7) ose n ndonj koronavirus nga i cili SARS -CoV-2 mund t kishte evoluar (8), nj fakt i njohur edhe nga shkenctart kinez deri n qershor 2020 (9).

  ================================================== ==========================

  Ky seksion i izoluar i prcaktuar me shenja t barabarta "====" u shtua m 23 shkurt 2022 si dshmi shtes q segmenti PRRA i zons s ndarjes polibazike t furins q gjendet n SARS-CoV-2 ishte futur artificialisht n nj shtyll t koronavirusit t lakuriqit t nats.

  Informacioni i prfshir ktu bazohet n nj artikull t botuar m 21 shkurt 2022:

  Ambati Balamurali K., Varshney Akhil, Lundstrom Kenneth, Pal Giorgio, Uhal Bruce D., Uversky Vladimir N., Brufsky Adam M. MSH3 Homologjia dhe Rekombinimi i mundshm Lidhja me Vendin e ndarjes s Furinit SARS-CoV-2. Kufijt n virologji. VLLIMI 2 (2022).

  https://www.frontiersin.org/articles...22.834808/full

  Duke cituar drejtprdrejt nga artikulli:

  "Nj krkim BLAST pr futjen me 12 nukleotide na oi n nj prputhje 100% t kundrt n nj sekuenc t pronarit (SEQ ID11652, nt 2751-2733) q gjendet n patentn amerikane 9,587,003 t paraqitur m 4 shkurt 2016 ( Fig. 4 , 2016 ) ( Figura 4, 2016) ). Ekzaminimi i SEQ ID11652 zbuloi se prputhja shtrihet prtej futjes s 12-nukleotideve n nj sekuenc 19-nukleotide: 5'-CTACGTGCCCGCCGAGGAG-3' (nt 2733-2751 e SEQ ID11652), e till q do t kishte rezultuar mRNAGCUGCAGCCUGCAUGCGAUGC- -5', ose ekuivalente 5'- CU CCU CGG CGG GCA CGU AG-3' (nukleotidet 23547-23565 n gjenomn SARS-CoV-2, n t cilat katr kodonet e theksuara japin PRRA, aminoacide 681-684 t majs s saj proteina). Kjo sht shum e rrall n bazn e t dhnave NCBI BLAST.

  Korrelacioni midis ksaj sekuence SARS-CoV-2 dhe komplementit t kundrt t nj sekuence t pronarit mRNA sht me origjin t pasigurt. Analiza konvencionale biostatistikore tregon se probabiliteti q kjo sekuenc t jet e pranishme rastsisht n nj gjenom viral me 30,000 nukleotide sht 3,21 10−11 ( Figura 2 ).

  Patenta e prmendur m sipr u depozitua nga prodhuesi i vaksinave Moderna, me numrin e patents US9587003B2 (https://patents.google.com/patent/US9587003B2/en).

  Analiza statistikore e ofruar n Ambati Balamurali K., Varshney Akhil, Lundstrom Kenneth et al. artikulli, i cituar m sipr, e bn praktikisht t pamundur q futja e PRRA t mund t ket ndodhur natyrshm.

  Lidhjet midis Anthony Fauci t Institutit Kombtar t Alergjis dhe Smundjeve Infektive, Ralph Baric t Universitetit t Karolins s Veriut, i njohur pr krkimin e tij t "fitimit t funksionit" mbi koronaviruset, dhe Moderna m 12 dhjetor 2019 dhe ka t ngjar m hert, para publikimit njohurit pr shprthimin e COVID-19, u diskutuan n detaje n nj artikull t 27 shkurtit 2021:

  Sellin L. EKSKLUZIVE E MADHE: Dr. Ralph Baric n SHBA po rishikonte vaksinn kundr Coronavirus t Moderna dhe Dr. Fauci n dhjetor 2019! — far po ndodh? The Gateway Pundit, 27 shkurt 2021. https://www.thegatewaypundit.com/202...ber-2019-know/

  Ndrveprimet e mundshme midis Fauci, Baric, Moderna dhe shkenctar n Kin, sugjerojn se informacioni i prfshir n patentn Moderna mund t ishte prdorur n krijimin laboratorik t SARS-CoV-2.

  ================================================== ==========================

  N vitin 2007, shkenctart e lidhur me PLA, Lanying Du, Yusen Zhou dhe Shibo Jiang, t cilt m von do t luanin role t spikatura n aktivitetet krkimore SHBA-Kin q uan n krijimin e SARS-CoV-2 (10), filluan t studiojn efekti i vendeve t ndarjes n kryqzimin S1-S2 n infektivitetin e koronavirusit duke prdorur "pseudo-viruse" t gjeneruar gjenetikisht q kombinojn proteinn e majs SARS-CoV-1 me virusin e mungess s imunitetit t njeriut (HIV) (11).

  Emri: 2fa36aee-e751-47f6-ada7-a45ef7b9d176_984x385.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 29.1 KB

  N vitin 2009, shkenctart amerikan konfirmuan se futja artificiale e nj vendi t ndarjes polibazike t furins n kryqzimin S1-S2 t virusit SARS-CoV-1 2002-2004 rriti infektivitetin e tij (12).

  N vitin 2004, gjat pandemis s par SARS, u paraqit nj patent e rndsishme e titulluar "Futja e vendeve t ndarjes s proteazs s Furinit n proteinat e membrans dhe prdorimet e tyre" (13, 14).

  Deri m sot, ka pasur vetm 24 citate shkencore t asaj patente. Njra sht nga Shibo Jiang dhe kolegu i tij i trajnuar nga PLA, Shuwen Liu.

  N vitin 2013, Shibo Jiang dhe Shuwen Liu, demonstruan futjen artificiale t nj vendi t ndarjes polibazike t furins t ngjashme me at t gjetur n SARS-CoV-2 (14, 15).

  Emri: 0cbec941-1113-40b6-ada9-494a4ea5b938_380x241.jpeg

Shikime: 19

Madhsia: 26.0 KB

  Ai studim u financua drejtprdrejt nga qeveria kineze dhe nj kompani private bioteknike kineze, ndrsa Shibo Jiang po financohej gjithashtu nga Instituti Kombtar i Alergjis dhe Smundjeve Infektive (NIAID) i Anthony Fauci pr t kryer krkime n SHBA pr mbrojtjen biologjike (16).

  N fakt, gjat 21 viteve (1997-2018) ai po financohej nga Anthony Fauci pr mbi 17 milion dollar, Shibo Jiang mbajti nj bashkpunim t vazhdueshm krkimor me PLA.

  Vetm faktet e siprcituara ofrojn prova t mjaftueshme se vendi i ndarjes polibazike t furins SARS-CoV-2 nuk sht produkt i evolucionit natyror dhe sht futur artificialisht n nj koronavirus nga shkenctart kinez pr t rritur infektueshmrin e tij.

  Prve ksaj, gjat rrjedhs s pandemis, kan ndodhur mutacione n vendin e ndarjes polibazike t furins SARS-CoV-2 duke e br at m "polibazik", gj q kontribuoi n nj rritje t infektivitetit n Alpha (17), Delta (18) dhe Omicron. (19) variante me mutacione P681H, P681R dhe N679K dhe P681H, respektivisht.

  Q n fillim, virusi SARS-CoV-2 u duk se ishte i prshtatur mir (20), madje i para-prshtatur (21) pr t'u lidhur me qelizat njerzore, sepse nuk iu nnshtrua t njjtit mutacion dhe prshtatje tek njerzit me kalimin e kohs si 2002-2004 virusi SARS-CoV-1, por tashm, q n fillim, i ngjante infeksioneve SARS-CoV-1 n fazn e von (22).

  N fakt, SARS-CoV-2 lidhet me qelizat njerzore 15 her m mir se SARS-CoV-1 nga pandemia 2002-2004 (23).

  Nj para-prshtatje e till pr infeksionin njerzor mund t realizohet n laborator duke ekspozuar vazhdimisht koronaviruset te minjt e gjeneruar gjenetikisht q kan receptorin njerzor, nj proces i njohur si kalim serik (24).

  Kalimi serik sht ri-infeksioni i prsritur brenda nj popullate kafshsh ose njerzore, q lejon nj virus t prshtatet n mnyr specifike me speciet e infektuara.

  Ky proces ndodh n natyr, por mund t prshpejtohet n mas t madhe n laborator me kalimin e qllimshm serial t viruseve n sistemet e kulturs qelizore ose kafsht, duke ln potencialisht pak ose aspak gjurm nse viruset e prshtatur jan t natyrshme apo t manipuluara n laborator.

  Q nga viti 2007, shkenctart kinez kan prdorur modele t humanizuara t miut pr t eksperimentuar me koronaviruset, duke filluar me SARS-CoV-1 2002-2004 (25), si nj mjet pr t rritur virulencn ose pr t para-prshtatur koronaviruset pr infeksionin njerzor (26).

  Emri: dde2a90e-a313-49f4-ad29-50d1808c7466_1124x443.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 42.6 KB

  Dr. Chuan Qin konsiderohet eksperti kryesor i Kins n modelet e kafshve pr rritjen e virulencs virale dhe prdorimin e kafshve t humanizuara pr testimin e viruseve natyrore ose t krijuara nga njeriu.

  "Arma e duhanit" e dyt sht nj struktur e pazakont brenda proteins s thumbave pran zons s ndarjes polibazike t furins, e cila nuk gjendet n koronaviruset e tjer t lakuriqve nga t cilt mund t ket evoluar SARS-CoV-2, gj q mund ta bj SARS-CoV-2 shum m toksike sesa realizuar s pari (27).

  Prafrsisht 20 aminoacide q rrethojn vendin e ndarjes polibazike t furins s SARS-CoV-2 kan sekuenc dhe elemente strukturore t krahasueshme me ato t enterotoksins B stafilokoksike (28).

  Enterotoksina B stafilokokale vepron si nj "superantigjen" dhe aktivizues i sistemit imunitar duke stimuluar lirimin e sasive t mdha t citokineve, t quajtura shpesh "stuhi citokine" dhe e aft pr t prodhuar hiperinflamacion shum-organsh t ngjashm me sindromn e shokut toksik.

  Autort deklarojn gjithashtu se mutacionet SARS-CoV-2 forcojn karakterin e tij "superantigjen".

  Si konfirmim i atyre vzhgimeve, i njjti grup krkimor tregoi se antitrupat monoklonal t drejtuar kundr "superantigjenit" t enterotoksins B stafilokokale pengojn hyrjen e SARS-CoV-2 n qelizat e kultivuara (29).

  Mund t mos jet rastsi q Universiteti i Tret Ushtarak Mjeksor Ushtarak i PLA ka br krkime t gjera mbi enterotoksinn Stafilokokale B dhe "superantigjenet" (30) sepse ajo qendr sht implikuar n krijimin e SARS-CoV-2 (31) dhe sht e lidhur me "Shrimi" i fundit i antitrupave monoklonal i shpallur pr SARS- CoV -2, i cili redukton inflamacionin (32) dhe mund t synoj prbrsin e enterotoksins B stafilokokale t proteins s spikes.

  "Arma e duhanpirjes" e tret sht receta shkencore de fakto pr krijimin laboratorik t SARS-CoV-2 e prshkruar n aplikimin pr grante krkimore 2018 pr Agjencin e Projekteve t Avancuara t Krkimeve t Mbrojtjes t Departamentit t Mbrojtjes t SHBA (DARPA) me titull "Project DEFUSE: Defusing the Krcnimi i Koronaviruseve t lindur nga lakuriqt e nats” (33, 34).

  Emri: 191aa510-7e0b-4c13-959d-b95a456825e4_920x780.jpg

Shikime: 18

Madhsia: 62.1 KB

  Ai aplikim pr grant u dorzua nga Peter Daszak i Aleancs EcoHealth dhe bashk-aplikuesit kryesor t tij: Zheng-Li Shi, "gruaja e lakuriqve t nats" e Institutit t Virologjis n Wuhan; Ralph Baric i Universitetit t Karolins s Veriut; dhe Linfa Wang nga Universiteti Duke-Universiteti Kombtar i Singaporit, nj shkenctare kineze, e cila gjithashtu ka punuar n Institutin e Virologjis Wuhan.

  N t njjtin vit, t gjith aplikantt e prmendur n at aplikim pr grantin e krkimit DARPA morn pjes n Simpoziumin e 8-t Ndrkombtar pr Smundjet Virale n zhvillim n Wuhan, Kin, 21-22 tetor 2018.

  Emri: 5e8b7b01-a030-49d7-8bd7-246acd4d3e1e_1417x803.jpg

Shikime: 21

Madhsia: 67.5 KB

  Aplikimi u refuzua prfundimisht nga DARPA sepse prfshinte eksperimente t rrezikshme "prfitimi t funksionit" q krijuan viruse t reja q infektonin njerzit dhe sepse krkimi kishte nj potencial t qart pr prdorim t dyfisht brenda nj programi t zhvillimit t armve biologjike (35).

  Hulumtimi i fitimit t funksionit prkufizohet si kur nj virus q ndodh natyrshm manipulohet gjenetikisht ose ndryshe pr ta br at ose m ngjits, m vdekjeprurs ose t dyja.

  DARPA, megjithat, e la t hapur dern pr financim t pjesshm dhe ka shum t ngjar q eksperimentet t ishin duke u zhvilluar tashm n laboratort e hetuesve kryesor n kohn kur u dorzua aplikimi.

  Propozimi i krkimit thot se mostrat e koronavirusit t lakuriqve t nats, t mbledhura n Kinn jugore nga Instituti i Virologjis n Wuhan, do t izolohen dhe sekuencohen gjenetikisht n Wuhan, n veanti, proteinat e majave, t cilat jan elementi lidhs pr fillimin e infeksionit.

  N eksperimentet vijuese t kryera nga Zheng-Li Shi i Institutit t Virologjis n Wuhan dhe Linfa Wang i Universitetit Duke-Universiteti Kombtar i Singaporit, proteinat e majave q demonstrojn "rrezik t lart" pr infeksionin njerzor do t kombinohen artificialisht me "shtylla kurrizore" t tjera t koronavirusit t lakuriqve. ” duke krijuar koronaviruse krejtsisht t reja dhe potencialisht t rrezikshme, t cilat m pas do t testoheshin pr infeksion njerzor nga Ralph Baric i Universitetit t Karolins s Veriut.

  Aplikacioni pr grantin e krkimit 2018 DEFUSE deklaron n mnyr eksplicite synimin e aplikantve pr t futur artificialisht vende t ndarjes polibazike t furins n koronaviruset e lakuriqve me bollk t lart, por me rrezik t ult t gjetur n Kin dhe testimin e aftsis s atyre viruseve t krijuar n laborator q prmbajn nj vend ndarjeje polibazike furine t futur artificialisht pr t infektojn qelizat njerzore:

  "Ne do t analizojm t gjitha sekuencat e gjeneve SARS-CoV pr vendet e ndarjes proteolitike t konservuara n mnyr t prshtatshme n S2 dhe pr pranin e vendeve t ndarjes s furins s mundshme. SARSr-CoV S me mosprputhje n vendet e ndarjes proteolitike mund t aktivizohet nga tripsina ekzogjene ose katepsina L. Aty ku ndodhin mosprputhje t qarta, ne do t prezantojm vende t prshtatshme t ndarjes specifike t njeriut dhe do t vlersojm potencialin e rritjes n qelizat Vero dhe kulturat HAE. N SARS-CoV, ne do t heqim disa nga kto vende bazuar n studimet e grimcave t pseudotipizuara dhe do t vlersojm ndikimin e ndryshimeve t zgjedhura SARSr-CoV S n riprodhimin dhe patogjenezn e virusit. Ne gjithashtu do t shqyrtojm t dhnat e sekuencs s thell pr SARSr-CoV me rrezik t lart me bollk t ult q kodojn vendet funksionale t ndarjes proteolitike dhe nse po, do t'i prezantojm kto ndryshime n tendosjen e duhur prindrore me bollk t lart dhe me rrezik t ult.

  Aplikimi pr grant DARPA 2018 lexohet si nj "rrfim", n t cilin autort shprehin qllimin e tyre pr t krijuar artificialisht nj koronavirus t ri q sht shum infektues pr njerzit, ashtu si SARS-CoV-2.

  Ka t ngjar q diku n vitin 2018, PLA, s bashku me nj rreth t ngusht shkenctarsh kinez brenda dhe jasht Republiks Popullore t Kins, t ken rrmbyer at dizajn t projektit.

  Futja artificiale e zons s ndarjes polibazike t furins n shtylln kurrizore t koronavirusit t lakuriqit t nats mund t ishte br nn mbikqyrjen e Shibo Jiang n koordinim me kolegun e tij t strvitur ushtarakisht Shuwen Liu dhe t tjer n Shkolln e Shkencave Farmaceutike, Universiteti Mjeksor Jugor n Guangzhou, Kin. .

  Prve atyre t prmendur m lart, ka nj numr shkenctarsh t tjer kinez q kishin ekspertizn e duhur dhe mund t ken qen t prfshir n krijimin e SARS-CoV-2.

  Emri: 21ae4a47-ebaf-41dd-9689-943c66a54d6a_848x612.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 60.3 KB

  Si u diskutua m von, karakteristikat e SARS-CoV-2 prputhen mir me doktrinn ushtarake t Kins dhe zhvillimi i SARS-CoV-2 pasqyron strukturn dhe funksionimin modern t programit t bio-lufts t Kins duke u fokusuar n armt e reja "bioteknologjike" me efekte t shumfishta.

  Skenart e mundshm q lidhen me nj lshim aksidental ose t qllimshm t SARS-CoV-2
  Duke pasur parasysh mungesn e ndonj dshmie t besueshme q SARS-CoV-2 doli natyrshm nga kafsht dhe u mutua pr t infektuar njerzit, anomalit strukturore t gjetura n proteinn e tij t majs, e bjn t logjikshme t konkludohet se SARS-CoV-2 sht br n nj laborator n Kin. dhe se ishte pjes e programit biowarfare t Kins.

  ...

  Megjithat, mbetet ende pr t'u zgjidhur nse lirimi ishte aksidental apo i qllimshm, pr t cilin ka prova q implikojn t dy skenart.

  Ka pasur raporte t ndryshme t bazuara n prova rrethanore se infeksioni i par ka ndodhur diku midis gushtit 2019 (36) dhe 17 nntorit 2019 (37).

  Infeksioni i par i dokumentuar zyrtar ndodhi n 1 dhjetor 2019 (38), gj q sugjeron nj ekspozim ndaj SARS-CoV-2 diku n fund t nntorit 2019.

  sht e mundur q SARS-CoV-2 t qarkullonte i pazbuluar n Wuhan disa jav prpara se shprthimi t zbulohej pr her t par ose q njohuria pr nj shprthim t ishte shtypur zyrtarisht.

  Nj aksident laboratorik q rezulton n ekspozimin e njerzve mund t ket ndodhur n do koh n rrethana t ndryshme.

  Rrjedhjet jasht laboratorve kinez ndodhn n dy incidente t veanta n prill 2004, ku prfshiheshin studiues t infektuar me koronavirusin vdekjeprurs SARS-CoV-1, prgjegjs pr pandemin 2002-2003 (39).

  Nj raport nga nj burim konfidencial, i cili ishte i prfshir n prgjigjen mjeksore n Wuhan gjat javve t para t pandemis COVID-19 dhe i njohur me aktivitetet e PLA, dha informacion n lidhje me skenart e mundshm t lshimit aksidental dhe t qllimshm.

  Sipas burimit (40):

  Nj SARS-CoV-2 i formuar plotsisht ose pothuajse plotsisht i formuar mbrriti n Institutin e Virologjis Wuhan nga Komanda e Teatrit Lindor PLA n muajt e par t 2019 pr testimin e transmetimit te primatt jo-njerzor.

  Ekipi testues i virologve t rinj udhhiqej nga Chao Shan (41), i cili m hert bashkpunoi me PLA dhe u trajnua n Degn Mjeksore t Universitetit t Teksasit n Galveston, ku Departamenti i Mbrojtjes i SHBA financon Qendrn pr Mbrojtjen Biologjike dhe Smundjet Infektive emergjente me nj struktur e nivelit 4 t biosiguris me prmbajtje t lart pr krkime mbi viruset e rrezikshm (42).

  ================================================== ===========================

  Ky seksion i izoluar i prcaktuar me shenja t barabarta "====" u shtua m 8 shtator 2022. Tani ka prova t marra s fundi q tregojn se Chao Shan mund t mos ket qen n Kin prpara shprthimit t pandemis COVID-19, si u raportua fillimisht nga burimi brenda Kins, duke ngritur pikpyetje n lidhje me provat q mbshtesin nj skenar t lirimit t qllimshm.

  Shihni: https://usrtk.org/wp-content/uploads...1-combined.pdf

  Mund t ndodh q informacioni i dhn nga burimi brenda Kins mund t ket origjinn nga persona t dyt, t cilt nuk ishin vet t prfshir, por prshkruanin ngjarje q ata besojn se kan ndodhur. Sqarime shtes do t jepen pasi t ket informacione t reja.


  ================================================== ===========================

  Ekipi i Institutit t Virologjis Wuhan u trajnua nga PLA n ushtrimet e simuluara t lshimit dhe reagimit ndaj koronavirusit (43) n aeroportin Tianhe t Wuhan n shtator 2019 pr nj lshim t mpasshm t testit t SARS-CoV-2 n Wuhan World 18–27 tetor 2019 Lojra Ushtarake.

  Emri: d484f4ce-92ff-4156-b6e9-e7bb76c6e80d_1008x591.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 41.9 KB

  Pr shkak se SARS-CoV-2 ishte projektuar pr nj mohim t besueshm, infeksionet nuk mund t gjurmoheshin lehtsisht n Kin dhe gjithashtu mund t'i atribuohej nj origjin natyrore.

  Burimi shpjegoi se shprthimi i mvonshm n Wuhan ishte krejtsisht i papritur. Kjo do t thot, pati nj prhapje t paqllimshme n mesin e popullsis kineze t Wuhan sepse ata e kishin nnvlersuar transmetueshmrin e saj.

  Ka pasur thashetheme t vazhdueshme pr simptoma t ngjashme me COVID-19 midis atletve q morn pjes n Lojrat Ushtarake Botrore n Wuhan, nj shtje e cila sht hetuar nga Kongresi i SHBA (44).

  Ka prova t drejtprdrejta nga burimet parsore q Departamenti i Mbrojtjes i SHBA-s urdhroi atlett ushtarak q t mos flasin me asknd, veanrisht me mediat e lajmeve, pr simptoma t ngjashme me COVID-19 q mund t ken prjetuar gjat ose pas Lojrave Botrore Ushtarake n Wuhan t tetorit 2019.

  Nj skenar i lshimit aksidental q ndodh brenda t njjtit korniz kohore prfshin gjithashtu Chao Shan dhe ekipin e tij nga Instituti i Virologjis Wuhan, t cilt u ngarkuan nga PLA pr t kryer studime t transmetueshmris s SARS-CoV-2 mbi primatt jo njerzor.

  Kto eksperimente t primatve jo-njerzor ndoshta nuk u kryen n objektin e nivelit t lart t Biosiguris 4 n kampusin e ri t Institutit t Virologjis Wuhan n Distriktin Jiangxia, 11 milje n jug t Wuhan, por n nivelin 3 t Biosiguris s Kafshve t Universitetit Wuhan (ABSL- 3) laborator n rrethin Wuchang, i cili ishte n qendr t qytetit.

  Emri: 796803a6-b442-42b3-bbef-7ac979ab1a59_512x379.jpeg

Shikime: 20

Madhsia: 73.7 KB

  Edhe "Gruaja Lakuq Nate" Zheng-Li Shi e Institutit t Virologjis n Wuhan tha se objekti i Nivelit 4 t Biosiguris s Jiangxia nuk prdori primat jo njerzor prpara shprthimit (45).

  Emri: 89be1548-0e7e-4246-8251-e62978988023_711x531.jpg

Shikime: 20

Madhsia: 79.6 KB

  N t kundrt, Qendra e Eksperimenteve t Kafshve Universitare Wuhan dhe objekti ABSL-3 kan aftsin pr t kryer eksperimente me primat jo njerzor.

  Pr m tepr, udhheqsi i supozuar i eksperimenteve t primatve jo-njerzor SARS-CoV-2, Chao Shan, rendit adresn e tij profesionale, jo n laboratorin e Nivelit t Biosafety-4 n Distriktin Jiangxia, por n Nivelin-3 t Biosiguris t Institutit t Virologjis Wuhan. objekt n rrugn Keji, afr laboratorit ABSL-3 t Universitetit Wuhan.

  Objekti ABSL-3 i Universitetit Wuhan sht brenda epiqendrs s shprthimit t hershm t COVID-19 dhe afr nj kompleksi t madh spitalor PLA dhe objektit t Nivelit 3 t Biosiguris t Institutit t Virologjis Wuhan.

  Emri: 4b76e14c-3947-471a-ae0a-f22c61e27180_770x385.jpg

Shikime: 20

Madhsia: 42.9 KB

  Dshmi shtes doln q mbshtesin pretendimin se virusi COVID-19 mund t ishte lshuar nga laboratori i kafshve ABSL-3 i Universitetit Wuhan gjat kryerjes s studimeve t transmetueshmris, ndoshta duke infektuar puntort n at objekt.

  Megjithse u nderua m par n 2016 si Talent Kryesor i "Programit Kombtar t Dhjet Mij Talenteve", m 6 maj 2020, Hongliang Li u hoq papritur si Drejtor i Qendrs s Eksperimenteve t Kafshve t Universitetit Wuhan dhe si Drejtor i laboratorit ABSL-3. t Universitetit Wuhan, sipas raportit:

  “Pas hetimit, nuk u gjet asnj falsifikim, por shum dokumente u zbuluan se kishin keqprdorim t imazheve, duke reflektuar mungesn e prpunimit rigoroz t t dhnave eksperimentale.”

  .... vijon
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 11-01-2023 m 12:31

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,355
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Dr. Lawrence Sellin: Kongresi amerikan t hetoj mbi origjinn laboratorike t covid-19

  Emri: 2c863cb1-ea14-459c-b243-6c7d5613927c_624x360.jpeg

Shikime: 20

Madhsia: 77.0 KB

  M pas, u ndrmorn nj seri e gjer inspektimesh sigurie t laboratorit ABSL-3 t Universitetit Wuhan dhe u shpalln protokolle t reja sigurie m 24 gusht 2020, duke adresuar n mnyr specifike krkimin e koronavirusit (46).

  SHBA i bashkohet mbulimit t origjins s pandemis COVID-19 nga Kina
  Ata e hoqn lojn hert.

  Nse COVID-19 ishte thjesht nj transmetim natyror i pafajshm i nj smundjeje nga kafsht te njerzit, ather pse mbulimi i qllimshm?

  Pse prpjekjet e rnda pr t kontrolluar narrativn n lidhje me origjinn e SARS-CoV-2, kryesisht nga prhapja e qllimshme e dezinformatave dhe censurimi i diskutimit t hapur, t bazuar n shkenc?

  Gnjeshtrat filluan menjher.

  SARS-CoV-2 qarkullonte n Wuhan pr t paktn gjasht jav prpara se (47) qeveria kineze m 31 dhjetor 2019 t pranonte se kishte nj epidemi (48).

  Emri: 514e8d92-1daf-4569-924f-0c66311a1724_758x271.jpg

Shikime: 17

Madhsia: 24.8 KB

  uditrisht, qeveria kineze fillimisht pretendoi m 14 janar 2020, t paktn dy muaj nga fillimi i shprthimit, se nuk kishte asnj transmetim nga njeriu te njeriu i SARS-CoV-2, nj gnjeshtr e dukshme, t ciln Kina u detyrua ta bnte. pranojn m pak se nj jav m von (49).

  Emri: 25b1151b-58cd-42be-90c2-f0a36ad83bfc_555x517.jpeg

Shikime: 17

Madhsia: 75.5 KB

  Autoritetet kineze gjithashtu nnvlersuan qllimisht numrin e rasteve SARS-CoV-2 n Wuhan n janar 2020 pr t fshehur shtrirjen e shprthimit (50).

  Nj tjetr gnjeshtr e kryer nga Kina duke filluar nga janari 2020 ishte se SARS-CoV-2 u transmetua natyrshm nga kafsht te njerzit dhe e kishte origjinn n nj treg Wuhan (51):

  “Ekspertt nga Qendra Kineze pr Kontrollin dhe Parandalimin e Smundjeve (CDC) than se testet konfirmuan se virusi fillimisht u hodh nga kafsht te njerzit brenda tregut me shumic t ushqimeve t detit Huanan n zemr t qytetit, sipas agjencis shtetrore t lajmeve t Kins Xinhua”.

  Pas muajve dhe rigurgitimit t pafund t pikave t diskutimit t CCP nga mediat kryesore, pretendimi i Kins se tregu i ushqimeve t detit Wuhan ishte burimi i transmetimit t COVID-19 nga kafsha te njeriu u diskreditua plotsisht, madje edhe nga Qendra Kineze pr Kontrollin dhe Parandalimin e Smundjeve ( 52).

  Gnjeshtra kryesore kineze se SARS-CoV-2 ishte nj smundje natyrale e transmetuar nga kafsht te njerzit ka qen m e vazhdueshme, kryesisht pr shkak t mbshtetjes s ofruar nga aleatt e Kins brenda qeverive dhe midis antarve t komunitetit shkencor, t gjith t prhapur me padurim nga mediat e majta.

  N janar 2020, n t njjtn koh q PKK po promovonte gnjeshtrn e saj pr origjinn natyrore t SARS-CoV-2, shkenctart n Shtetet e Bashkuara po komplotonin fushatn e tyre t propagands dhe censurs pr t mbshtetur pretendimin e rrem t Kins dhe pr t fshehur fajin e tyre t mundshm. pr ndihmn e Kins n krijimin laboratorik t SARS-CoV-2.

  Deri m 13 janar 2020, tashm kishte komente n internet se SARS-CoV-2 ishte prodhuar n nj laborator n Kin dhe se shkenctart amerikan mund t ken ndihmuar shkenctart kinez t merrnin njohurit pr ta br kt, veanrisht n laboratorin e Dr. Zheng -Li Shi n Institutin e Virologjis Wuhan me ndihmn e Dr. Ralph Baric n Universitetin e Karolins s Veriut (53).

  M 26 janar 2020, reporteri investigativ dhe eksperti i mbrojtjes, Bill Gertz, i cili kishte marr informacionin nga eksperti i inteligjencs izraelite Dany Shoham dhe sinjalizuesi kinez Dr. Li-Meng Yan, shkroi n nj artikull t Washington Times (54):

  “Koronavirusi vdekjeprurs nga kafsht q prhapet globalisht mund t ket origjinn n nj laborator n qytetin Wuhan t lidhur me programin e fsheht t armve biologjike t Kins.”

  Tashm n janar 2020, n literaturn shkencore po shfaqeshin prova q SARS-CoV-2 ishte krijuar n nj laborator kinez.

  Emri: cef22f91-946a-4b8c-b726-311536fa99df_737x497.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 44.1 KB

  M 31 janar 2020, eksperti i smundjeve infektive, Kristian Andersen nga Instituti Scripps, nj shkenctar i cili prfundimisht do t luante nj rol kryesor n mbulimin e origjins laboratorike t SARS-CoV-2, i shkroi nj email Anthony Fauci, drejtor. t NIAID-it (55).

  N at email, Andersen tha se COVID-19 dukej se ishte "inxhinieruar" dhe zotronte nj "gjenom q nuk prputhej me pritshmrit nga teoria evolucionare".

  Me fjal t tjera, SARS-CoV-2 ishte krijuar nga njeriu.

  Ishte ather q u konceptua komploti pr t fshehur origjinn e vrtet laboratorike t SARS-CoV-2 nga nj grup zyrtarsh t qeveris amerikane dhe shkenctarsh amerikan (56).

  Emri: b7f0026d-ee12-4544-b038-fc7528980e3d_603x388.jpeg

Shikime: 18

Madhsia: 86.6 KB

  ================================================== ==========================

  Ky seksion i izoluar i prcaktuar me shenja t barabarta “====” u shtua m 3 dhjetor 2022.

  Nj seri prej dhjet komentesh n Twitter nga Florin_Uncovers, t postuara m 3 dhjetor 2022, kan ofruar prova t armve t duhanit pr marrveshjen e fsheht midis zyrtarve t qeveris amerikane dhe shkenctarve t prmendur ktu pr t mbuluar origjinn laboratorike t virusit COVID-19.  ================================================== ==========================

  Brenda disa ditsh nga emaili i tij i 31 janarit 2020 drejtuar Anthony Fauci, Kristian Andersen do t ndryshonte plotsisht mendimin e tij pr origjinn e SARS-CoV-2.

  N nj email t 4 shkurtit 2020 (57) duke diskutuar nj projekt-letr drejtuar Akademive Kombtare t Shkencave, Inxhinieris dhe Mjeksis, Anderson tallte "teorit e kripura" se COVID-19 ishte "disi i projektuar me qllim dhe q duket se nuk sht kshtu". opinionet q ai vet i ka shprehur pak dit m par.

  Emri: e7965cad-a679-4530-ba8b-5d7f517f0377_876x501.jpg

Shikime: 18

Madhsia: 55.9 KB

  N emailin e tij t 4 shkurtit 2020 drejtuar Peter Daszak t Aleancs EcoHealth, i cili punoi pr koronaviruset me "gruan e lakuriqve t nats" Zheng-Li Shi t Institutit t Virologjis Wuhan prpara pandemis COVID-19, Andersen theksoi rndsin e shtypjes "teorit e skajshme" dhe prshkroi do diskutim q nuk prputhet me origjinn natyrore t SARS-CoV-2 si ato t "teoricienve t konspiracionit".

  Miratimi i propagands s CCP nga Andersen se SARS-CoV-2 po ndodhte natyrshm u zhvillua brenda kontekstit t nj prpjekjeje m t madhe nga zyrtart e qeveris amerikane dhe shkenctart amerikan t lidhur drejtprdrejt me programet krkimore t koronavirusit t Kins pr t kontrolluar narrativn q lidhet me origjinn e SARS-CoV -2.

  Pa dyshim, i inkurajuar nga Anthony Fauci dhe Drejtori i Institutit Kombtar t Shndetsis, Francis Collins, Kelvin Droegemeier, nj produkt i krijimit republikan dhe m pas Drejtor i Zyrs s Politiks s Shkencs dhe Teknologjis t Shtpis s Bardh (OSTP), shkroi letrn e 3 shkurtit 2020 (58 ) Dr. Marcia McNutt, presidente e Akademis Kombtare t Shkencave, duke pyetur:

  "Akademit Kombtare t Shkencave, Inxhinieris dhe Mjeksis (NASEM) pr t ekzaminuar me shpejtsi informacionin dhe pr t identifikuar krkesat e t dhnave q do t ndihmonin n prcaktimin e origjins s 2019-nCoV, veanrisht nga pikpamja e biologjis evolucionare/strukturore."

  uditrisht, sipas letrs s tij, shqetsimi i Droegemeier u nxit nga nj studim indian i panjohur, jo i rishikuar dhe tashm i trhequr "Ngjashmri e uditshme e inserteve unike n proteinn e spikut 2019-nCoV [SARS-CoV-2] me HIV-1 gp120 dhe Gag”, botuar m 31 janar 2020 (59), t cilin Droegemeier ndoshta nuk e lexoi, por iu sugjerua si nj kashts shkencor nga Fauci dhe Collins.

  Motivi i mashtrimit ka t ngjar t ishte dshira pr t mos u detyruar t prballej me Kinn pr krijimin e SARS-CoV-2 dhe pr t mbrojtur zyrtart e qeveris amerikane dhe shkenctart amerikan nga faji pr ndihmn e Kins pr ta br kt.

  Sidoqoft, bazuar n shkenctart e regjistruar pr t formuluar nj prgjigje (60) ndaj krkess s OSTP-s, rezultati i hetimit t Droegemeier ishte paracaktuar, domethn, heqja e plot e prgjegjsis s Kins pr pandemin COVID-19.

  Ata shkenctar ishin Kristian G. Andersen (Instituti i Krkimeve Scripps), Ralph Baric (Universiteti i Karolins s Veriut), Trevor Bedford (Instituti i Kancerit Fred Hutchinson, Seattle, Washington), Aravinda Chakravarti (Shkolla e Mjeksis e Universitetit t Nju Jorkut), Peter Daszak (EcoHealth). Alliance), Gigi K. Gronvall (Shkolla e Shndetit Publik n Bloomberg n Universitetin John Hopkins), Tom Inglesby (Qendra pr Sigurin Shndetsore e Universitetit John Hopkins) dhe Stanley Perlman (Universiteti i Iowa).

  Emri: b0f000ca-55ec-4aaa-ad7d-2043577a49d6_853x539.jpg

Shikime: 16

Madhsia: 44.9 KB

  Duke cituar nj artikull shkencor (61) nga Instituti i Virologjis n Wuhan ku thuhet se shprthimi i smundjes "filloi nga nj treg lokal i ushqimeve t detit", letra e Akademis Kombtare t Shkencave drejtuar OSTP-s mbshteti pa mdyshje pretendimin e br nga qeveria CCP se pandemia COVID-19 ishte nj transmetim q ndodh natyrshm nga kafsht te njerzit.

  Pr m tepr, tre presidentt e Akademis Kombtare t Shkencave, Inxhinieris dhe Mjeksis rekomanduan q Shtetet e Bashkuara t vazhdojn t punojn ngusht me Kinn, n veanti, Akademin Kineze t Shkencave dhe Institutin e Virologjis Wuhan.

  Shumica e shkenctarve t konsultuar pr prgjigjen e Akademis Kombtare t Shkencave kishin histori t gjata bashkpunimi me Kinn dhe/ose m von u shoqruan me nj mbshtetje t fort t Kins dhe teorin se SARS-CoV-2 e kishte origjinn si nj smundje q ndodh natyrshm.

  N disa aspekte t rndsishme, prgjigja prfundimtare e Akademis Kombtare t Shkencave e dats 6 shkurt 2020 (60), ka pak ngjashmri me draftin origjinal, t dats 4 shkurt 2020 (57).

  Sipas shkmbimeve me email midis Akademis Kombtare t Shkencave dhe shkenctarve konsulent, u duk se kishte nj prpjekje t qart nga shkenctart pr t mbshtetur teorin e natyrshme dhe pr t eliminuar ose minimizuar do prmendje q SARS-CoV-2 ishte projektuar, kishte karakteristikat unike t lidhjes njerzore, mund t psojn mutacion drejt infektivitetit m t lart dhe posedojn nj vend ndarjeje polibazike t furins q nuk gjendet n asnj koronavirus t lidhur me lakuriqt.

  M pas, shkenctart e konsultuar pr prgjigjen e Akademis Kombtare t Shkencave filluan fushatn e tyre t marrdhnieve me publikun pr t mbshtetur Kinn dhe teorin se SARS-CoV-2 ishte nj transmetim natyror nga kafsht te njerzit.

  M 7 mars 2020, Peter Daszak udhhoqi nj grup shkenctarsh me mendje t njjt, t cilt botuan nj artikull (62) n revistn mjeksore britanike The Lancet, i cili thoshte "Ne qndrojm s bashku pr t dnuar fuqimisht teorit konspirative q sugjerojn se SARS-CoV-2 nuk ka origjin natyrore.”

  Prve Daszak, shum nga autort e artikullit t The Lancet mund t konsiderohen si bashkpuntor n origjinn laboratorike t SARS-CoV-2 dhe, pr rrjedhoj, duan t shtypin do hetim objektiv, ose, pr arsye financiare dhe profesionale, t ken nj interes t caktuar. n bashkpunim t pandrprer krkimor me Kinn.

  Lista e autorve amerikan n artikullin e The Lancet prfshin: Dennis Carroll i Agjencis Amerikane pr Zhvillim Ndrkombtar (USAID), i cili projektoi dhe mbikqyri projektin PREDICT me Jonna Mazet nga Universiteti i Kalifornis, Davis, drejtoresh globale e projektit PREDICT; Rita Colwell nga Universiteti i Maryland; James M. Hughes nga Universiteti Emory; William B Karesh i Organizats Botrore pr Shndetin e Kafshve n Nju Jork; Gerald T Keusch nga Universiteti i Bostonit; Larry Madoff i Shkolls Mjeksore t Massachusetts; Peter Palese i Shkolls s Mjeksis Icahn, Spitali Mt Sinai, Nju Jork; Stanley Perlman i Universitetit t Iowa-s; dhe Linda Saif nga Universiteti Shtetror i Ohajos.

  T paktn nj pjes e fondeve t USAID-it pr t mbshtetur projektin PREDICT iu kushtua bashkpunimit me shkenctart kinez (63, 64, 65, 66, 67), nga i cili varej n mas t madhe suksesi dhe vazhdimsia e projektit PREDICT.

  Nj studim krkimor i koronavirusit i mbshtetur nga financimi i USAID PREDICT prfshiu Peter Daszak dhe Hume E. Field, nj autor tjetr i artikullit t The Lancet, dhe "gruaja lakuriq nate" Zheng-Li Shi nga Instituti i Virologjis n Wuhan, por, uditrisht, askush nga PARASHIKON vet projektin (68).

  Nj marrveshje e till financiare t kujton shtresat e kompanive guack q marrin pjes n pastrimin e parave.

  N do rast, financimi pr programin PREDICT prfundoi n vjeshtn e vitit 2019 pak para fillimit t pandemis COVID-19 (69).

  M 17 mars 2020, Kristian G. Andersen u shfaq si autor i vjetr n artikullin "Origjina proksimale e SARS-CoV-2", i cili pretendonte se SARS-CoV-2 "nuk ishte nj virus i manipuluar me qllim" (70).

  M 21 shtator 2020, Gigi K. Gronvall ishte pjes e nj ekipi t Universitetit Johns Hopkins q shkroi nj kritik (71) ndaj sinjalizuesit kinez Dr. Li-Meng Yan, i cili paraqiti prova (31) se SARS-CoV-2 ishte krijuar n nj laborator.

  sht gjithashtu e njohur se Ralph Baric ka qen nj bashkpuntor pr nj koh t gjat me Zheng-Li Shi, "gruaja e lakuriqve t nats" nga Instituti i Virologjis Wuhan, duke prfshir kryerjen e eksperimenteve q prfshijn prfitime shum t rrezikshme t krkimit t funksionit.

  Si prshkruhet nga Neil Patel n Daily Signal (72), Peter Daszak, prfaqsuesi i vetm i SHBA-s n ekipin e Organizats Botrore t Shndetsis q heton origjinn e SARS-CoV-2, sht gjithashtu nj bashkpuntor i ngusht i Zheng-Li Shi dhe ishte nj ky. figura n drejtimin e fondeve t taksapaguesve amerikan n Institutin e Virologjis Wuhan.

  Daszak madje organizoi nj fushat pr marrdhniet me publikun (72) pr t prshkruar hipotezn e rrjedhjes s laboratorit si nj "komplot" prpara se t ishte kryer ndonj hetim i plot. Zdhnsi i tij m von tha se qllimi ishte mbrojtja e shkenctarve t laboratorit, por n fund dhe, ndoshta qllimisht, prfituesit ishin Kina, interesat financiare ndrkombtare, themelimi shkencor global dhe, n veanti, antart e komunitetit shkencor, si Peter Daszak, i cili mund t konsiderohen fajtor pr pandemin COVID-19.

  Shkenctart potencialisht fajtor pr pandemin SARS-CoV-2 nuk ishin t vetmit q prforcuan fushatn propagandistike t CCP se SARS-CoV-2 po ndodhte natyrshm.

  ================================================== ===========================

  Ky seksion i izoluar i prcaktuar me shenja t barabarta "====" u shtua m 8 shtator 2022 si nj shpjegim i mtejshm i origjins s artikullit "Nuk ka prova t besueshme q mbshtesin pretendimet e inxhinieris laboratorike t SARS-CoV-2" t prshkruar m posht.

  Si u prshkrua m lart, n fund t janarit dhe n fillim t shkurtit 2020, zyrtar t qeveris amerikane, duke prfshir Anthony Fauci nga Instituti Kombtar i Alergjis dhe Smundjeve Infektive, u pajtuan me nj grup t zgjedhur shkenctarsh amerikan t udhhequr nga Peter Daszak i Aleancs EcoHealth pr t promovuar kinezt. Narrativa e Partis Komuniste se virusi COVID-19 ishte nj transmetim i natyrshm nga kafsht te njerzit dhe gjithashtu pr t shtypur t gjitha diskutimet pr origjinn laboratorike si nj teori konspirative.

  Zyrtart e qeveris amerikane dhe shkenctart amerikan t prfshir n fshehjen e origjins laboratorike t COVID-19, ka t ngjar ta bnin kt pr t mbrojtur karriern e tyre nga akuzat pr bashkpunim ose faj pr krijimin e nj virusi artificial q, deri m tani, ka infektuar. mbi 600 milion njerz dhe vran 6.4 milion prej tyre.

  Paralelisht, pati prpjekje t veanta nga shkenctart kinez q punojn n SHBA pr t'i br jehon teoris natyrore t Kins si shkaktar i pandemis COVID-19.

  Ndryshe nga zyrtart e qeveris amerikane dhe shkenctart amerikan, prpjekjet e shkenctarve kinez n SHBA mund t jen ndikuar nga udhzimet e drejtprdrejta ose t trthorta q burojn nga Partia Komuniste Kineze.

  Disa nga informacionet e mposhtme erdhn nga nj krkes e Aktit t Liris s Informacionit (FOIA) nga E drejta e SHBA pr t ditur .

  https://usrtk.org/wp-content/uploads...SU-Batch-1.pdf

  https://usrtk.org/biohazards/foi-doc...iosafety-labs/

  N nj dat t panjohur prpara 11 shkurtit 2020, koh kur nuk kishte prova prfundimtare n lidhje me origjinn e COVID-19, Shan Lu, nj profesor n Shkolln Mjeksore t Universitetit t Massachusetts dhe redaktor i revists kineze "Emerging Microbes and Infections". me qendr n Shanghai, u krkoi dy shkenctarve t tjer emigrant kinez, Shan-Lu Liu nga Universiteti Shtetror i Ohajos dhe Lishan Su, ather n Universitetin e Karolins s Veriut, t shkruanin nj artikull opinioni q pasqyronte pretendimin e Partis Komuniste Kineze se COVID-19 erdhi nga natyra.

  Pas emigrimit n Shtetet e Bashkuara nga Kina komuniste, t tre, Shan Lu, Shan-Lu Liu dhe Lishan Su mbajtn nj bashkpunim aktiv t krkimit t virusit me shkenctart e Ushtris Popullore lirimtare t Kins, ndrsa financoheshin edhe nga Instituti Kombtar i Shndetit i SHBA.

  Emri: 1682efc3-063b-4e3d-8543-11417062f161_1209x365.jpg

Shikime: 18

Madhsia: 34.7 KB

  Emri: 8d6b9c1b-143a-43b0-9e4b-50ab699c8cff_1221x417.jpg

Shikime: 16

Madhsia: 38.9 KB

  Emri: 3657107b-ff2b-4fb5-95f2-23e538a3ad77_1213x405.jpg

Shikime: 17

Madhsia: 42.2 KB

  Midis 11 shkurtit 2020 dhe 13 shkurtit 2020, titulli i artikullit ndryshoi, duke u br m i favorshm pr narrativn e promovuar nga Partia Komuniste Kineze, duke evoluar nga "A sht 2019-nCoV me origjin laboratorike?" tek "SARVS-CoV-2: nuk ka dshmi t origjins laboratorike" deri n titullin prfundimtar "Nuk ka prova t besueshme q mbshtesin pretendimet e inxhinieris laboratorike t SARS-CoV-2".

  Gjat atyre dy ditve, dy autor t tjer iu bashkuan me entuziazm prpjekjes, Linda Saif, gjithashtu nga Universiteti Shtetror i Ohajos, dhe Susan R. Weiss nga Universiteti i Pensilvanis, t dyja bashkpuntore krkimore prej kohsh me shkenctart kinez.

  Shkenctari i njohur i "fitimit t funksionit" Ralph Baric i Universitetit t Karolins s Veriut rishikoi dhe korrigjoi artikullin prpara botimit, por u krkoi autorve t mos zbulonin pjesmarrjen e tij n prgatitjen e dorshkrimit pr dorzim.

  ... vijon

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,355
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Dr. Lawrence Sellin: Kongresi amerikan t hetoj mbi origjinn laboratorike t covid-19

  Emri: 18566152-d70e-46d1-b41a-047393fb0e79_872x226.jpg

Shikime: 16

Madhsia: 18.9 KB

  Artikulli u dorzua n revistn kineze "Emerging Microbes and Infections" n orn 22:58 me kohn Lindore t SHBA m 12 shkurt 2020.

  Ai u pranua pr botim mngjesin tjetr m 13 shkurt 2020 n orn 9:49 t mngjesit me kohn Lindore t SHBA-s, pa dyshim pranimi m i shpejt i dorshkrimit n historin e shkencs.

  Kishte vetm nj recensues, ndoshta vet redaktori Shan Lu, i cili shkroi ndoshta recensionin m t shkurtr dhe m qesharak n historin e shkencs:

  “Ky sht nj koment n kohn e duhur. sht shkruar n mnyr perfekte. T katr autort jan virolog t mirformuar. Un sugjeroj q t publikohet menjher.”

  Publikimi i artikullit (treguar m posht) "Asnj prov e besueshme q mbshtet pretendimet e inxhinieris laboratorike t SARS-CoV-2" ishte padyshim i motivuar politikisht.

  Muaj m von, pati diskutime t vazhdueshme pr nj grup privat WeChat n gjuhn kineze pr t inkurajuar shkenctart kinez t botonin artikuj q mbshtesin pretendimin e Partis Komuniste Kineze se COVID-19 e kishte origjinn nga natyra, jo nga nj laborator.

  Emri: 64e6650d-c497-4552-add4-3e7d73b8eac4_881x748.jpg

Shikime: 15

Madhsia: 76.8 KB

  ================================================== ===========================

  Linda Saif, e cila shfaqet n shkmbimet e posts elektronike t Peter Daszak n shkurt 2020, dhe Shan-Lu Liu, kolegu i saj i trajnuar n Kin n Universitetin Shtetror t Ohajos, shkruan nj artikull (73) n t cilin lavdronin virologt kinez, mbshtetn pretendimin e Kins se SARS-CoV- 2 ishte nj shprthim natyror me origjin nga tregu Wuhan dhe rekomandoi q bashkpunimi shkencor midis SHBA dhe Kins t vazhdonte pandrprer.

  Ai artikull u pasua m 22 shkurt 2020 nga nj artikull i dyt i formuluar edhe m fort q mbshtet argumentet e PKK.

  T bashkuar nga Susan Weiss nga Universiteti i Pensilvanis dhe Lishan Su i trajnuar n Kin nga Universiteti i Karolins s Veriut, Linda Saif dhe Shan-Lu Liu botuan nj artikull n revistn e kontrolluar nga Kina Emerging Microbes and Infections me titull "Nuk ka prova t besueshme q mbshtesin pretendimet e inxhinieria laboratorike e SARS-CoV-2” (74).

  Emri: 4b663ea5-fd44-493e-8798-ebd6a066cd01_764x598.jpg

Shikime: 16

Madhsia: 55.6 KB

  N at artikull, autort miratuan pa mdyshje narrativn e CCP se SARS-CoV-2 ishte "krijuar n natyr", duke e quajtur do sugjerim q SARS-CoV-2 kishte origjinn n nj laborator "spekulime, thashetheme dhe teori konspirative".

  T dy shkenctart e trajnuar nga Kina Shan-Lu Liu (75) dhe Lishan Su (76) kan pasur bashkpunim krkimor me PLA ndrsa jan financuar nga NIAID e Anthony Fauci (77).

  Mbulimi i origjins laboratorike t SARS-CoV-2 vazhdon edhe sot e ksaj dite, i kryer nga zyrtar t qeveris amerikane dhe shkenctar amerikan, t cilt mund t konsiderohen fajtor n krijimin e SARS-CoV-2 dhe fillimin e COVID-19 pandemis ose kan interesa profesionale dhe financiare pr t mbshtetur bashkpunimin krkimor me Kinn. Ka edhe shkenctar kinez, t cilt kan emigruar n Shtetet e Bashkuara, por ruajn besnikrin dhe ndihmojn n prpjekjet pr t prhapur propagandn e CCP n Shtetet e Bashkuara.

  Pr m tepr, karakteristikat e SARS-CoV-2 prputhen mir me doktrinn ushtarake t Kins dhe zhvillimi i saj ishte reflektues i qasjes bioteknologjike-arm t programit t bio-lufts s Kins.


  Evolucioni i doktrins ushtarake t Kins n themel t armve bioteknologjike

  Origjina dhe thelbi tradicional i programit t lufts biologjike t Kins nuk sht mjeksor, por veterinar dhe n nj far mase bujqsore.

  I njohur zyrtarisht me emrin Departamenti i Parandalimit t Epidemis dhe Pastrimi i Ujit i Ushtris Kwantung n Manuria, Njsia 731 ishte n fakt nj program i fsheht krkimor dhe zhvillimi i lufts biologjike dhe kimike i Ushtris Perandorake Japoneze gjat Lufts s Dyt Botrore.

  Emri: df072d6d-7d7b-48a9-8364-1a6bc2ad470a_294x172.jpeg

Shikime: 14

Madhsia: 15.9 KB

  Kur CCP nnshtroi Kinn kontinentale n 1949, PLA mori kontrollin e Njsis 731 dhe Institutit t Smundjeve t Kuajve, Akademia Kontinentale e Shkencave, e themeluar gjithashtu nga Ushtria Perandorake Japoneze n Manuria.

  Sipas kujtimeve t Ushtris Japoneze Kwantung, krkimet veterinare dhe kujdesi shndetsor i kuajve ushtarak u prdorn si mbulesa pr t fshehur qllimin e vrtet t objekteve Manuriane, studimin dhe prodhimin e armve biologjike.

  Duket se PLA kineze miratoi, jo vetm burimet e saj, por edhe modus operandi t Ushtris Perandorake Japoneze.

  N vitin 1953, katr Universitetet Veterinare PLA n Kin u bashkuan n nj institucion t vetm t madh n Changchun, vetm 140 milje n jug t vendndodhjes s mparshme t Njsis 731.

  Instituti i Krkimeve Veterinare Ushtarake prfshinte departamente krkimore brenda universiteteve aty pran n provincn Jilin.

  Paralelisht dhe si emri i saj i Ushtris Perandorake Japoneze, "Institutet Shndetsore t Kalit t Lufts" u krijuan n Pekin, Chengdu, Guangzhou, Nanjing dhe Yunnan, afrsisht n prputhje me komandat ushtarake rajonale.

  Ai rrjet krkimor veterinar, i udhhequr nga PLA dhe i mbikqyrur nga Akademia Kineze e Shkencave Mjeksore Ushtarake, sht nj element thelbsor komandimi dhe kontrolli pr programin biowarfare t Kins q ka qen prgjegjs pr grumbullimin e baktereve dhe viruseve me prdorim t mundshm si bioarm.

  N vitet e fundit, dy veteriner ushtarak, Xianzhu Xia dhe Ningyi Jin kan dhn udhheqjen. Ata jan t dy antar t Komitetit Kshillimor Akademik t Akademis Kineze t Shkencave Mjeksore dhe kan punuar s bashku n Institutin e Krkimeve Veterinare Ushtarake dhe Institutin e Smundjeve Zoonotike n Changchun.

  T paktn katr bashkpuntor t Xianzhu Xia dhe Ningyi Jin jan angazhuar n nj prpjekje masive pr mbledhjen e viruseve vendase dhe ndrkombtare pr m shum se tet vjet: Biao He, Quanshui Fan, Changchun Tu dhe Zhiqiang Wu.

  Biao He, s bashku me Changjun Wang i Universitetit t Tret Ushtarak Mjeksor, luajtn nj rol ky n izolimin e koronavirusve t lakuriqve t nats ZC45 dhe ZXC21, t pretenduar nga sinjalizuesi kinez Dr. Li-Meng Yan si shtylla kurrizore virale pr SARS-CoV-2 (31 ).

  Emri: 75b89f81-09a7-47e6-ad9b-b3ccc0deb4a8_824x189.jpg

Shikime: 15

Madhsia: 19.3 KB

  Fillimi i pandemis s par SARS-CoV-1 n 2002 shkaktoi nj ndryshim t madh n aktivitetet krkimore t virusit t PLA, qasjen e saj doktrinore ndaj biolufts dhe shfrytzimin e saj t shkenctarve kinez q kishin emigruar n laboratort amerikan dhe u bn kontribues n programet e biolufts t Kins. .

  Strategt e PLA filluan t shkruanin artikuj rreth formave t reja t bio-lufts (78).

  N vitin 2005, koloneli Ji-Wei Guo i Universitetit t Tret t Mjeksis Ushtarake n Chongqing, prshkroi nj lloj t ri t armve biologjike (79).

  Koloneli Guo hodhi posht armt e ngathta, tradicionale biologjike q prodhonin shkatrrim n mas, ato q, sipas fjalve t tij:

  “varet nga mikrobiologjia, veanrisht nga bakteriologjia, e cila prdor baktere, viruse dhe trupa t gjall toksik t marr drejtprdrejt nga bota natyrore. Kto arm i nnshtrohen natyrs, jan t vshtira pr t'u kontrolluar dhe kan efekte t pakthyeshme.

  Kina do t prdorte bioteknologjin pr t krijuar forma t reja t "armve bioteknologjike" t dizajnuara q do t ishin "t kontrollueshme" dhe "t rikuperueshme" pr t cilat Kina do t kishte n pronsi t vetme vaksinn ose antidotin.

  Armt e tilla do t ishin shum ngjitse, por me vdekshmri t ult, t afta pr t'u vendosur n kushtet e "para lufts" pr t prfituar prparsi strategjike pr Kinn pa efektet shkatrruese t armve konvencionale ose brthamore n infrastruktur.

  Sipas fjalve t vet PLA, armt biologjike duhet t prdoren n nj mnyr q mund t shmang dnimin global.

  Sipas doktrins ushtarake kineze, nj konsiderat kryesore n zgjedhjen e nj arme biologjike sht "mohimi i besueshm".

  Bioarmt duhet t vendosen n mnyr t fsheht dhe nse dyshohet, agjenti i bio-lufts mund t maskohet n at mnyr q edhe analizat m t sofistikuara t mos jen prfundimtare pr origjinn e tij.

  Kjo do t thot, bioarma mund t'i fajsohet natyrs, ashtu si SARS-CoV-2

  Emri: d0689a03-57a4-470f-9420-27891e374d17_829x570.jpg

Shikime: 16

Madhsia: 72.6 KB

  N librin e tij t vitit 2008, "Pikpamja biologjike mbi luftn dhe largpamsia e supremacis s bioteknologjis", koloneli Guo shtjelloi aplikimin e bioteknologjis n luftn e bazuar n bio, duke prfaqsuar "Krcimin e tret" n strategjin ushtarake:

  “Krcimi i tret prfshin bioteknologjin dhe shkencat prkatse q zhvillohen dhe rriten n baz t teknologjis s informacionit (prfshir kompjuterin dhe komunikimin e avancuar), nano-shkencn dhe teknologjit e tjera t konvergjencs, ku bioteknologjia dhe shkenca biomjeksore (prfshir inxhinierin gjenetike), shkencn njohse (prfshir neuroshkenca konjitive) zbatohen n mnyr gjithprfshirse. Ai do t shkaktoj ndryshime t mdha sasiore n mjedisin luftarak, metodat e luftimit, marrdhniet hapsir-koh, strukturn dhe funksionin ushtarak dhe prfundimisht do t shkaktoj ndryshime t reja cilsore, t cilat do t sjellin ndryshime t thella n historin moderne ushtarake. Ndryshimi i nivelit operacional i sjell nga ky transformim ushtarak sht zgjerimi i mtejshm i teoris s kontrollit t fuqis me bioteknologjin moderne si tipar kryesor”.

  Midis 2010 dhe 2018, koloneli Guo dhe kolegt e tij t PLA shkruan nj seri artikujsh n revistat ushtarake kineze n lidhje me armt bioteknologjike dhe luftn e bazuar n bio (80, 81, 82, 83, 84, 85, 86).

  Komentet e kolonelit Guo nuk prfaqsonin vetm mendimet e rastsishme t nj oficeri t veant ushtarak kinez, por ishin koncepte t prqafuara nga PLA e Kins dhe u prfshin n doktrinn e saj ushtarake (87).

  Emri: d34d6df9-70fa-4c50-8039-0d83a3edb8e3_1022x320.jpg

Shikime: 14

Madhsia: 21.5 KB

  N artikullin e tij t vitit 2012 "Zhvillimi i bioteknologjis ushtarake dhe e ardhmja e lufts s bazuar n bio", gjeneralmajor Fu-Chu Ai shkroi:

  “Si nj teknologji n zhvillim, bioteknologjia ushtarake zgjeron konceptin e armatimit dhe pajisjeve dhe bhet nj forc e rndsishme lvizse pas zhvillimit t armatimit dhe pajisjeve. Vitet e fundit, jan br prparime t mdha n shum fusha t bioteknologjis ushtarake, si biologjia sintetike, ndrfaqja tru-kompjuter dhe kontrolli i trurit, materialet biologjike, makinerit e frymzuara nga bio, biokarburantet, bio-elektronika, bio-kompjutert dhe jo. -armt vdekjeprurse, q ojn n lindjen e koncepteve t reja operacionale. N luftrat e ardhshme, bioteknologjia ushtarake do t promovoj armt dhe pajisjet e bazuara n bio, forcat e bazuara n bio dhe stilin e luftimit t bazuar n bio.

  Gjeneralmajor Fu-Chu Ai ishte President i Akademis s Shkencave Mjeksore Ushtarake (88), Zvends President i Akademis s Shkencave Mjeksore t Kins, Antar Alternativ i Komitetit Qendror t 18-t t CCP (89) dhe Zvends Drejtor i Komitetit Shkencor dhe Teknik i lidhur me Komisionin Qendror Ushtarak (90), i cili sht ekuivalenti i Kins me DARPA t Departamentit t Mbrojtjes t SHBA-s, Agjencia e Projekteve t Avancuara t Krkimit t Mbrojtjes.

  Gjeneralmajor Chen Wei sht aktualisht Drejtor i Institutit t Bioteknologjis, Akademis s Shkencave Mjeksore Ushtarake dhe kreu i supozuar i programit t lufts biologjike t Kins.

  Ajo u vendos n komandn e operacionit t "pastrimit" n Wuhan pasi autoritetet lokale humbn kontrollin e shprthimit t COVID-19. Ajo gjithashtu udhhoqi prpjekjet e Kins pr t krijuar nj vaksin COVID-19.

  Botuar n 2014, gjeneralmajor Chen Wei ishte bashkautor i librit "Libri vjetor i zhvillimit t bioteknologjis, 2013", i cili prshkruante prparimet kryesore bioteknologjike dhe ndikimin e tyre n shkencn mjeksore ushtarake (91).

  Libri prmbante 10 seksione me 25 tema specifike bioteknologjike, duke prfshir manipulimin e gjeneve, biologjin sintetike, renditjen e gjeneve, bioterapeutikn, biomaterialet, bioinformatikn, bio-imazhin, klonimin dhe neurobiologjin.

  T gjitha burimet e krkimit dhe zhvillimit t Kins jan grumbulluar pr dominimin e bioteknologjis.

  N vitin 2016, Programi i Fusionit Ushtarak-Civil t Shkencs dhe Teknologjis i Planit t Trembdhjet Pesvjear u lanua nga Komiteti Shkencor dhe Teknik i lidhur me Komisionin Qendror Ushtarak (92) me fokus n "biologjin sintetike" (93). Kjo do t thot, "duke e br biologjin m t leht pr t'u inxhinieruar" si ka deklaruar partneri krkimor i Kins Gigi Gronvall i Qendrs Johns Hopkins pr Sigurin Shndetsore (94), dhe i cili sht gjithashtu antar i komplotit pr t mbuluar origjinn laboratorike t SARS-CoV-2 ( 57, 71).

  Ai program prfshiu t gjitha universitetet kineze, kompanit farmaceutike dhe qendrat krkimore "civile", si Instituti i Virologjis Wuhan, n prpjekjen e lufts bioteknologjike t PLA.

  Ather nuk sht pr t'u habitur q paraardhsi i gjeneralmajorit Chen Wei si Drejtor i Institutit t Bioteknologjis dhe Zvends President n pension i Akademis s Shkencave Mjeksore Ushtarake, Gjeneral Major Pei-Tang Huang u b drejtor i pavarur i Hualan Biological Bacterin Inc. m 26 prill. 2019 (95).

  Duke pasur parasysh intensitetin e programit t shkrirjes krkimore ushtarako-civile, ndoshta nuk sht rastsi q n dy deri n tre muaj pas emrimit t Pei-Tang Huang, drejtuesit ekzekutiv t 23 kompanive farmaceutike shumkombshe dhe vendase n t gjith Kinn dhan dorheqjen ose u trhoqn n pension, prfshir Sanofi. , Roche, Bayer, Bristol-Myers Squibb dhe General Electric Healthcare (96).

  Sot, programi i bio-lufts s Kins ekziston n tre nivele:

  Ekziston nj nivel ushtarak sekret, thelbsor, i cili prbhet nga institute krkimore ushtarake dhe spitale ushtarake.

  Niveli i dyt prfshin t gjitha universitetet kineze dhe qendrat krkimore "civile", si Instituti i Virologjis Wuhan.

  Ky nivel i dyt i lejon nivelit kryesor sekret ushtarak t aksesoj njohurit, aftsit, teknologjin dhe financimin e krkimit nga niveli i tret i programit biowarfare t Kins, universitetet ndrkombtare dhe qendrat krkimore, veanrisht ato n Shtetet e Bashkuara.

  Shkenctart e PLA gjithashtu lidhen me universitetet kineze t nivelit t dyt, shpesh qendra krkimore bujqsore, dhe gjithashtu "civile", gj q u lejon atyre t bashkpunojn dhe ndonjher t punojn n laboratort krkimor t SHBA-s, ndrkoh q fshehin qllimisht pozicionet e tyre t vrteta si antar t ushtris kineze.

  Struktura me tre nivele e programit t bio-lufts s Kins ka krijuar nj rrjet masiv mbshtets shkenctarsh dhe qendrash krkimore si brenda Kins ashtu edhe t lidhura me shkenctart kinez me baz n Shtetet e Bashkuara, t cilt kan akses n njohurit, aftsit dhe teknologjin amerikane, t cilat t gjitha kthehen n Programi i bio-lufts s Kins.

  Nj shembull i programit t bio-lufts n tre nivele t Kins sht krkimi mbi Flaviviruset. Megjithse edhe viruset e ARN-s si SARS-CoV-2, ato jan shum m vdekjeprurse, duke prfshir disa nga viruset e etheve hemorragjike; virusi i dengs, virusi i etheve t verdha, virusi i encefalitit t lindur nga rriqrat, virusi Zika, virusi i Nilit Perndimor dhe disa viruse t tjera q mund t shkaktojn encefalit.

  Organizimi i programit t bio-lufts s flavivirusit t Kins ilustron shkrirjen e krkimit ushtarak dhe civil dhe lidhjet e tij me personelin dhe burimet e SHBA-s, si tregohet n imazhet e mposhtme.

  Niveli 1 – Programi thelbsor, sekret i bioarmve ushtarake i prfshir n krkimin e Flavivirusit.

  Emri: 080ee770-b8b7-43e1-8cbf-48d70b0a2d92_1004x797.jpg

Shikime: 13

Madhsia: 69.2 KB

  Niveli 2 - Universitetet kineze dhe qendrat krkimore civile t prfshira n krkimin e Flavivirus.

  Emri: 8827db1e-d740-402c-a587-c7fbc275c75d_1277x479.jpg

Shikime: 13

Madhsia: 41.0 KB

  Niveli 3 – Shkenctart nga Republika Popullore e Kins q punojn n SHBA dhe t financuar nga NIAID e Anthony Fauci q kryejn krkime mbi Flavivirus me shkenctar n Republikn Popullore t Kins, disa nga PLA.

  Emri: 3cdd4443-abc4-479b-b518-34cd539e2283_1183x569.jpg

Shikime: 14

Madhsia: 58.6 KB

  Lidhjet e gjera krkimore midis Pei-Yong Shi t Degs Mjeksore t Universitetit t Teksasit n Galveston dhe PLA kineze jan prshkruar n detaje (97, 98).


  "Migrimi i zinxhirit shkencor" tridhjetvjear n Shtetet e Bashkuara t shkenctarve kinez besnik ndaj Republiks Popullore t Kins

  Rritja e sektorit t bioteknologjis dhe programit t bio-lufts s Kins varej nga qasja n njohuri, aftsi dhe teknologji nga jasht Kins (99, 100), veanrisht nga universitetet n Shtetet e Bashkuara, t cilat do t ishin t etur pr t bashkpunuar me Kinn dhe pr t pranuar parat e CCP.

  Pr t arritur kt qllim, udhheqsi i CCP, Deng Xiaoping dhe presidenti i SHBA Jimmy Carter (101), n 1979, nnshkruan (102) nj marrveshje historike pr shkmbimin e shkencs dhe teknologjis, nga e cila u b programi Kina-Shtetet e Bashkuara t Ameriks pr Provimin dhe Aplikimin e Biokimis (CUSBEA). nj pjes (103).

  Ai program prfshiu mbi 60 universitete amerikane dhe menjher m pas mijra student dhe studiues kinez filluan t vrshojn n Shtetet e Bashkuara, shum prej tyre morn pozicione t prhershme dhe u bn qytetar amerikan, por duke ruajtur besnikrin ndaj PKK.

  N nj proces q mund t quhet "migrim i zinxhirit shkencor", valt e njpasnjshme t shkenctarve t CCP dhe PLA do t vendoseshin n institucionet krkimore amerikane dhe m pas do t ftonin shkenctar t tjer t CCP dhe PLA n laboratort e tyre amerikan pr t hyr n njohurit, aftsit, teknologjit dhe financimin e qeveris amerikane. , e cila, nga ana tjetr, do t ushqehej n programet e krkimit dhe zhvillimit t Kins, duke prfshir ato t ushtris kineze.

  Presidenti Bill Clinton zgjeroi marrveshjen Carter-Deng Xiaoping duke ftuar hapur shkenctart ushtarak kinez n qendrat krkimore t Departamentit t Mbrojtjes s SHBA, duke prfshir Institutin e Krkimeve Mjeksore t Ushtris Amerikane t Smundjeve Infektive n Fort Detrick (104).

  Disa nga ata t ftuar n objektet ushtarake amerikane, si Liang-Ming Liu dhe Dai-Zhi Peng, u identifikuan qart si oficer t PLA, shkenctar t tjer t CCP dhe oficer t PLA fshehn prejardhjen e tyre.

  Por askush n administratn e Klintonit nuk u mundua t kontrollonte.

  ...vijon

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,355
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Dr. Lawrence Sellin: Kongresi amerikan t hetoj mbi origjinn laboratorike t covid-19

  Emri: a78a313a-5151-49c1-bf0a-12bd7ac624bf_1104x672.jpg

Shikime: 16

Madhsia: 50.1 KB

  Jing-Ning Huan, i njohur gjithashtu si Jing-Ning Xun, rendit institucionin e tij arsimor si Universiteti i Dyt Mjeksor i Shangait. sht n fakt Universiteti i Dyt Ushtarak Mjeksor i PLA.

  Jing-Ning Huan prfundimisht u ul n laboratorin e Dr. Allan Z. Zhou n Universitetin e Pitsburgut (105). Ne nuk e dim historikun e plot t Dr. Zhou, por q ather ai sht kthyer n Kin n Shkolln e Shkencave Biomjeksore dhe Farmaceutike, Universiteti i Teknologjis Guangdong (106).

  Sfondi arsimor i Guo-Ping Li sht i paqart, por ajo mbajti nj pozicion t prhershm me Bell-Northern Research Ltd. n Kanada prpara se t pranonte nj pozicion t prkohshm krkimor q studionte teknologjit e avancuara lazer nn t njjtin program t ushtris amerikane q solli oficert e PLA n SHBA Komanda e Krkimeve Mjeksore dhe e Materialeve t Ushtris (104).

  Emri: 95af2f01-6f56-43d8-9fe3-f9e02e62692e_829x612.jpg

Shikime: 15

Madhsia: 71.8 KB

  sht gjithashtu e paqart pse Guo-Ping Li ka veshur nj uniform t ushtris amerikane ndrsa studion teknologjit e avancuara t lazerit n Detashmentin e Krkimeve Mjeksore t Ushtris Amerikane n San Antonio, Teksas, apo far ndodhi me t m pas.

  Tani sht nj Guo-Ping Li q punon pr programin hapsinor kinez duke prdorur teknologji lazer (107) pr teleskopt radio (108).

  Sipas t njjtit program t Pentagonit, administrata e Klintonit rekrutoi Chunyuan Luo dhe Chunsheng Xiang (104).

  Emri: 5f91d065-c301-4b40-acaa-fc203d669488_1191x272.jpg

Shikime: 12

Madhsia: 19.9 KB

  Menjher prpara se t bhej punonjs i Institutit t Krkimeve t Ushtris Walter Reed, Chunyuan Luo punoi n Institutin e Farmakologjis dhe Toksikologjis, Akademin e Shkencave Mjeksore Ushtarake n Pekin, nj element i programit t lufts kimike t Kins (109).

  Pr m shum se dhjet vjet n Walter Reed, Chunyuan Luo studioi shtje q lidhen me luftn kimike duke prfshir bashkpunimin e drejtprdrejt me Institutin e Krkimeve Mjeksore t Ushtris Amerikane t Mbrojtjes Kimike n Aberdeen Proving Ground, Maryland (110).

  Pasi u largua nga Walter Reed n vitin 2012, Chunyuan Luo u b nj ekzaminues i patentave pr Zyrn e Patentave dhe Markave t SHBA-s, duke mbuluar fushat e ekspertizs s tij.

  Chunyuan Luo shfaqet n nj baz t dhnash talentesh, disa e konsiderojn si nj tregues t interesit ose miqsis s CCP (111).

  Chunsheng Xiang, nj shtetas i Republiks Popullore t Kins dhe nj antar i CCP, gnjeu se kombsia e tij ishte kanadeze.

  Megjithat, ai u caktua n Institutin e Krkimeve Mjeksore t Smundjeve Infektive t Ushtris Amerikane, ku studioi agjentin shum patogjen dhe potencial t lufts biologjike, virusin Ebola.

  Chunsheng Xiang tani sht profesor n Universitetin Zhejiang dhe i lidhur mir me nivelet m t larta t CCP dhe PLA.

  N vitin 2011, Presidenti Barack Obama zgjati, pr nj koh t pacaktuar, marrveshjen e shkmbimit shkencor Carter-Deng Xiaoping.

  Emri: 344365d8-a079-4b95-b1ba-afd27de7b8be_692x588.jpg

Shikime: 14

Madhsia: 59.0 KB

  Nj vlersim i pjesshm i infiltrimit t Kins n programet dhe industrit krkimore amerikane q rezultojn nga programi CUSBEA mund t shihet n internet (103).

  Xiao-fan Wang dhe gruaja e tij Xin-nian Dong jan t diplomuar n Universitetin Wuhan, t cilt erdhn n Shtetet e Bashkuara nn programin CUSBEA dhe tani jan profesor n Universitetin Duke (101).

  Emri: e40c05b4-1b5d-4ea9-ba16-b960e3e73ec8_597x241.jpeg

Shikime: 13

Madhsia: 44.3 KB

  Xiao-fan Wang sht nj antar "i huaj" i Akademis Kineze t Shkencave dhe Xin-nian Dong sht antar i Akademis Kombtare t Shkencave t SHBA.

  Qi-Jing Li sht nj bashkpuntor krkimor i Xiao-fan Wang, i cili ishte pjes e "migrimit t zinxhirit shkencor" nga Kina dhe tani sht nj profesor i asociuar n Universitetin Duke.

  T dy Xiao-fan Wang dhe Qi-Jing Li kan marr m shum se 22.5 milion dollar (112) dhe 7.4 milion dollar (113), respektivisht, nga Instituti Kombtar i Shndetsis i SHBA-s, duke prfshir NIAID-in e Dr. Anthony Fauci.

  T dy Xiao-fan Wang dhe Qi-Jing Li kan mbajtur gjithashtu nj bashkpunim aktiv krkimor me ushtrin kineze pr t paktn dhjet vitet e fundit duke prfshir dhjetra shkenctar t mi t PLA.

  Kto aktivitete prfshijn trajnimin e shkenctarve t PLA n Universitetin Duke (114), mbi njzet botime t prbashkta me PLA, shumica e t cilave u financuan pjesrisht nga qeveria e SHBA (115).

  Qi-Jing Li, pr shembull, sht renditur si i lidhur njkohsisht me Universitetin Duke dhe Universitetin e Tret Ushtarak Mjeksor Ushtarak PLA (116).

  Xiao-fan Wang dhe Qi-Jing Li kryen krkime me Universitetet Ushtarake Mjeksore Ushtarake t Dyt (Shanghai) (117), t Tret (Chongqing) (118, 119) dhe t Katrt (Xi'an) (119) t PLA dhe me Akademin Ushtarake Shkenca Mjeksore n Pekin (119).

  Emri: c1bb363d-60ba-4b2d-86f8-2a946f9a2374_912x280.jpg

Shikime: 15

Madhsia: 25.8 KB

  Xiao-fan Wang dhe Qi-Jing Li jan gjithashtu t prfshir me nj oficer aktual ose ish-oficer t PLA, Haiyang Wu (120), n nj kompani kineze, TCRCure (121), e cila po operon gjithashtu me ta n Universitetin Duke (122).

  Qi-Jing Li sht nj bashkthemelues (123) i TCRCure dhe Xiao-fan Wang sht bashkkryetar (124) i ekipit kshillues. Sipas faqes s internetit, TCRCure po zhvillon krkime klinike prkthimore dhe po kryen prova klinike njerzore me Institutin e Krkimit t Kancerit PLA n Universitetin e Tret Ushtarak Mjeksor (125). Kjo kompani ka vendndodhje n Los Angeles dhe Durham, Karolina e Veriut dhe dy n Kin, Guangzhou dhe Chongqing (126), ku ndodhet Universiteti i Tret Ushtarak Mjeksor.

  Xiao-fan Wang sht gjithashtu Drejtor i Komitetit Ekzekutiv Ndrkombtar t Vlersimit t Performancs pr Institutin e Virologjis Wuhan (127), nj fakt q u fshi (128) nga faqja e internetit e Institutit t Virologjis Wuhan n vitin 2020.

  N nj artikull n gjuhn kineze t vitit 2010 (129), Xiao-fan Wang tha "Un do t bj m shum pr t promovuar arsimin dhe shkencn e atdheut" (Kin).

  Xiao-fan Wang e ka br kt.

  N vitin 2017, Xiao-fan Wang bri rekomandime pr zhvillimin e mtejshm t programeve t Talenteve t Kins, si "Plani i Mijra Talenteve" dhe Fondi Kombtar i Shkencs pr Dijetart e Rinj t Shquar (130).

  S fundi, duke kontribuar n t, n vitin 2021, Xiao-fan Wang vrejti pr supremacin e ardhshme t Kins (131):

  “I ndikuar nga situata e brendshme politike dhe ekonomike n SHBA dhe marrdhnia e re bashkpunuese dhe konkurruese midis Kins dhe SHBA-s n fushn e shkencs dhe teknologjis, nj ndryshim i parashikueshm sht q kanalet pr studime t doktoraturs dhe trajnime krkimore postdoktorale n SHBA jan ka gjasa t ngushtohet gradualisht dhe numri i talenteve t rinj q kan marr trajnim rigoroz pr krkime nga institucionet m t larta akademike t SHBA-s ka t ngjar t bjer ndjeshm pas disa vitesh.”…duke uar n talentet “Made in China”.”

  Sot, laboratort e krkimit amerikan jan de facto zgjerime t programit t bashkuar t krkimit ushtarako-civil t PKK-s, n t cilin shkenctart kinez q punojn n Shtetet e Bashkuara punojn me shkenctart n Kin, duke prfshir ata q lidhen me programin e bio-lufts s Kins.

  N thelb, Kina kolonizoi programet krkimore amerikane, koloni q financoheshin nga taksapaguesit amerikan, me gjas q arrinin n miliarda dollar.

  Deri m sot, praktikisht nuk ka asgj q ndodh n laboratort e krkimit amerikan, pr t ciln ushtria e Kins nuk sht plotsisht e vetdijshme. Dhe qeveria amerikane nuk po bn asgj pr kt (132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140).


  Referencat

  1. Bergeron E, Vincent MJ, Wickham L, etj. Ndikimi i konvertazave t proteinave n prpunimin dhe prhapjen e koronavirusit t sindroms s rnd akute t frymmarrjes. Biochem Biophys Res Commun . 2005; 326 (3): 554-563. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15596135/

  2. Sellin L. Si mund ta kishte krijuar Kina COVID-19 duke fshehur origjinn e tij. WION News, 23 prill 2020. https://www.wionews.com/opinions-blo...-origin-294223

  3. Mallapaty S. Pse koronavirusi prhapet kaq leht midis njerzve? Natyra. Mars 2020; 579(7798):183. https://www.nature.com/articles/d41586-020-00660-x

  4. Sellin L. Shpjegoi: Baza konceptuale pr nj COVID-19 t bioinxhinieruar. WION News, 28 prill 2020. https://www.wionews.com/opinions-blo...ovid-19-295302

  5. Wang, Q., ***, Y., Li, JY. et al. Nj vend unik i ndarjes s proteazs i parashikuar n proteinn spike t koronavirusit t ri t pneumonis (2019-nCoV) i lidhur potencialisht me transmetueshmrin virale. Virol. Mkati. 35, 337–339 (2020). https://link.springer.com/content/pd...20-00212-7.pdf

  6. Segreto, R. & Deigin, Y. A sht konsiderimi i origjins s manipulimit gjenetik pr SARS-CoV-2 nj teori konspirative q duhet censuruar? Porta Krkimore (2020). https://www.researchgate.net/publication/340924249

  7. Postnikova OA, Uppal S, Huang W, Kane MA, Villasmil R, Rogozin IB, Poliakov E, Redmond TM. Pasojat funksionale t vendndodhjes s re t ndalimit ribozomal n ARN-n e glikoproteins s spikut SARS-CoV-2. Revista Ndrkombtare e Shkencave Molekulare. 2021; 22(12):6490. https://www.mdpi.com/1422-0067/22/12/6490

  8. Sellin L. Shkenctari kinez thot se Covid-19 u krijua nga ushtria e Kins. WION News, 16 shtator 2020. https://www.wionews.com/opinions-blo...ilitary-327862

  9. Li, Xin, etj. "Nj vend i ndarjes s furins u zbulua n proteinn S t koronavirusit t ri 2019." Gazeta Kineze e Bioinformatiks (2020): 103-108. https://search.bvsalud.org/global-li...ovidwho-827739

  10. Sellin L. Po, COVID-19 ishte nj sulm biologjik nga Partia Komuniste Kineze – Lawrence Sellin, Ph.D. The Gateway Pundit, 1 prill 2021. https://www.thegatewaypundit.com/202...e-sellin-ph-d/

  11. Du L, Kao RY, Zhou Y, He Y, Zhao G, Wong C, Jiang S, Yuen KY, Jin DY, Zheng BJ. Ndarja e proteins spike t koronavirusit SARS nga faktori proteaz Xa lidhet me infektivitetin viral. Biochem Biophys Res Commun. 2007 korrik 20; 359 (1): 174-9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17533109/

  12. Belouzard, Sandrine, Victor C. Chu dhe Gary R. Whittaker. "Aktivizimi i proteins s spikut t koronavirusit SARS nprmjet ndarjes sekuenciale proteolitike n dy vende t ndryshme." Procedurat e Akademis Kombtare t Shkencave 106.14 (2009): 5871-5876. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19321428/

  13. Brown, Dennis T. "Insertion of furin protease cleavage sites in membrane proteins and use of them." Patenta amerikane nr. 7,223,390. 29 maj 2007. https://patents.google.com/patent/CN100385011C/en

  14. Sellin L. Si mund t ket kontribuar pa dashje ekspertiza amerikane n COVID-19. WION News, 4 maj 2020. https://www.wionews.com/opinions-blo...ovid-19-296512

  15. Zhou Y, Wang J, Zhou I, Lou H, Li CZ, Chen ZR, Zhang ZH, Liu S, Wu S, Tan W, Jiang S, Zhou C. Shprehje e njkohshme e antitrupave t shfaqur dhe t sekretuar pr ekranin e antitrupave. PLoS One. 2013 nntor 11; 8 (11): e80005. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24244593/

  16. Shibo Jiang, grante krkimore nga Instituti Kombtar i Shndetsis. https://reporter.nih.gov/search/qc-J...hIpyg/projects

  17. Davies NG, Abbott S, Barnard RC, et al. Transmetueshmria dhe ndikimi i vlersuar i linjs SARS-CoV-2 B.1.1.7 n Angli. MedRxiv 2021. https://www.science.org/doi/full/10....cience.abg3055

  18. Shndeti Publik Angli. Variantet shqetsuese t SARS-CoV-2 dhe variantet nn hetim n Angli. Prmbledhje teknike 14. 3 qershor 2021. N dispozicion n: https://assets.publishing.service.go...echnical_1_Bri

  19. Qendra Evropiane pr Parandalimin dhe Kontrollin e Smundjeve. Implikimet e shfaqjes dhe prhapjes s SARS-CoV-2 B.1.1. 529 varianti i shqetsimit (Omicron), pr BE/EEA (26 nntor 2021). N dispozicion n: https://www.ecdc.europa.eu/sites/def...micron-for-the -EU-EEA-Nov2021.pdf (Qasur m 1 dhjetor 2021).

  20. Piplani S, Singh PK, Winkler DA, Petrovsky N. Krahasimi siliko i afiniteteve lidhse t proteins spike-ACE2 npr specie; rndsi pr origjinn e mundshme t virusit SARS-CoV-2. arXiv paraprintim arXiv:2005.06199. 13 maj 2020. https://arxiv.org/abs/2005.06199

  21. Sellin L. Provat tregojn se COVID-19 ishte prshtatur artificialisht pr t infektuar njerzit. WION News, 18 maj 2020. https://www.wionews.com/opinions-blo...-humans-299220

  22. Zhan SH, Deverman BE, Chan, YA. SARS-CoV-2 sht prshtatur mir pr njerzit. far do t thot kjo pr rishfaqjen? 2 maj 2020 https://www.biorxiv.org/content/10.1...05.01.073262v1

  23. Khatri I, Staal FJT, van Dongen JJM. Bllokimi i ndrveprimit-sinapse me afinitet t lart ndrmjet spikes SARS-CoV-2 dhe proteinave njerzore ACE2 ka t ngjar t krkoj antitrupa t shumt me afinitet t lart: Nj perspektiv imune. Publikuar 17 shtator 2020. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33042151/

  24. Sellin L. Nse nuk identifikohet origjina e vrtet e koronavirusit, nj tjetr pandemi kineze sht n prag. WION News, 13 gusht 2020. https://www.wionews.com/opinions-blo...in-the-offing- 320236

  25. Yang XH, Deng W, Tong Z, Liu YX, Zhang LF, Zhu H, Gao H, Huang L, Liu YL, Ma CM, Xu YF, Ding MX, Deng HK, Qin C. Minjt transgjenik pr angiotenzinn njerzore enzima konvertuese 2 ofron nj model pr infeksionin me koronavirus SARS. Comp Med. 2007 Tetor;57(5):450-9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17974127/

  26. Sellin L. Raport: Arma Ushtarake e Kins COVID-19 u ndrtua plotsisht nn komandn dhe kontrollin e ushtris kineze. The Gateway Pundit, 18 maj 2021. https://www.thegatewaypundit.com/202...nese-military/

  27. Sellin L. EKSKLUZIVE… Lawrence Sellin: Dshmit tregojn se COVID-19 sht nj bioarm e dizenjuar me nj struktur toksike q MUND T REPLIKOHET N VAKSINA. The Gateway Pundit, 3 dhjetor 2021. https://www.thegatewaypundit.com/202...ated-vaccines/

  28. Cheng MH, Zhang S, Porritt, RA et al., Nj futje unike pr SARS-CoV-2 shfaq karakter superantigjenik t forcuar nga mutacionet e fundit. bioRxiv, 21 maj 2020. https://www.biorxiv.org/content/10.1...05.21.109272v1

  29. Cheng MH, Porritt RA, Rivas MN et al. Nj antitrup monoklonal kundr superantigjenit t enterotoksins B stafilokokale pengon hyrjen e SARS-CoV-2 in vitro. Structure 29, 951–962, 2 shtator 2021. https://www.cell.com/structure/fullt....elsevier.com% 2Fretrieve%2Fpii%2FS0969212621001210%3Fshowall%3Dt rue

  30. Liu Y, Song Z, Ge S etj. Prcaktimi i karakteristikave imunologjike t nj antitrupi t ri monoklonal njerzor t zhvilluar kundr enterotoksins stafilokokale B. Human Vaccines & Immunotherapeutics, Vllimi 16, 2020. https://www.tandfonline.com/doi/full.../21645515.2043.

  31. Yan LM, Kang S, Hu S. Tipare t pazakonta t gjenomit SARS-CoV-2 q sugjerojn modifikim t sofistikuar laboratorik n vend t evolucionit natyror dhe prcaktimin e rrugs s tij t mundshme sintetike. Zenodo, 14 shtator 2020. https://zenodo.org/record/4028830

  32. Wang X, Hu A, Chen X et al. Nj antitrup monoklonal i njeriut i neutralizon fuqishm VOC-t e SARS-CoV-2 duke synuar vendet e pandryshueshme t RBD. bioRxiv 30 nntor 2021. https://www.biorxiv.org/content/10.1...11.29.470356v1

  33. Sellin, L. Dokumentet e reja t Pentagonit tregojn se COVID sht bioarm e prodhuar n Kin e paguar dhe e zhvilluar nga shkenctart amerikan q m pas e mbuluan at ndrsa nxisnin politika t gabuara t shndetit publik. The Gateway Pundit, 12 janar 2022. https://www.thegatewaypundit.com/202...-us-scientists -politikat e mbuluara me t meta t shndetit publik/

  34. Projekti DEFUSE: Zbutja e Krcnimit t Koronaviruseve t lindur nga lakuriqt https://s3.documentcloud.org/documen...e-proposal.pdf

  35. Defuse Project Rejection nga DARPA https://www.scribd.com/document/5268...ction-by-Darpa

  36. Brown L, hetimi republikan thuhet se 'provon' COVID t rrjedhur nga laboratori Wuhan. New York Post, 2 gusht 2021. https://nypost.com/2021/08/02/gop-in...an-lab-report/

  37. Reich, A. N kt dit: Pacienti zero COVID-19 raportohet se u diagnostikua n Kin n 2019, Jerusalem Post, 17 nntor 2021. https://www.jpost.com/health-and-wel...oronavirus/on- kt dit-covid-19-pacient-zero-raportedly-diagnosed-in-china-in-2019-685195

  38. Huang C, Wang Y, Li X et al. Karakteristikat klinike t pacientve t infektuar me koronavirusin e ri 2019 n Wuhan, Kin, The Lancet, Vllimi 395, Botimi 10223, 2020, Faqe 497-506. https://www.thelancet.com/journals/l...183-5/fulltext

  39. Walgate R. SARS iku dy her nga laboratori i Pekinit. Shkenctari, 25 prill 2004 https://www.the-scientist.com/news-a...ab-twice-50137

  40. Sellin L. Ne e dim q COVID-19 u krijua n nj laborator – Zbulimet e reja nga brenda Kins tregojn vendndodhjen aktuale t origjins s tij ushtarake. The Gateway Pundit, 20 maj 2021. https://www.thegatewaypundit.com/202...litary-origin/

  41. Shan C, Yao YF, Yang, XL et al. Infeksioni me koronavirusin e ri (SARS-CoV-2) shkakton pneumoni te makakt Rhesus. Cell Res 30, 670–677 (2020). https://www.nature.com/articles/s41422-020-0364-z

  42. Zst R, Li SH, Xie X, Velumani S, Chng M, Toh YX, et al. Karakterizimi i nj vaksine kandidate tetravalente t bazuar n mutantt e 2'-O-metiltransferazs. (2018) PLoS ONE 13(1): e0189262. https://journals.plos.org/plosone/ar...l.pone.0189262

  43. Sellin L. M shum dshmi t zbuluara nga Kina mbi lshimin e qllimshm t COVID-19 nga ushtria kineze. The Gateway Pundit, 23 korrik 2021. https://www.armyupress.army.mil/Port...technology.pdf

  44. Kongresi Rogin J. po heton nse Lojrat Botrore Ushtarake 2019 n Wuhan ishin nj ngjarje superprhapse e Covid-19. Washington Post, 23 qershor 2021 https://www.washingtonpost.com/opini...es-2019-covid/

  45. Shi Zhengli Prgjigje me Shkrim pr Pyetjet e Revists Science. Komenti shndetsor, pa dat. http://www.healthcommentary.org/abou...ine-questions/

  46. ​​Laboratori A3 i shkolls son pranon inspektimin e paparalajmruar nga grupi i ekspertve t Komisionit Kombtar t Shndetsis (Kinez), 24 gusht 2020 http://kfy.whu.edu.cn/info/1005/2161.htm

  47. Ma J. Coronavirus: Rasti i par i konfirmuar i Kins Covid-19 u gjurmua n 17 nntor. South China Morning Post, 13 mars 2020. https://www.scmp.com/news/china/soci...ticle/3074991/ koronavirus-chinas-first-confirmed-covid-19-case-traced-back

  48. Pneumonia me shkak t panjohur raportuar n Zyrn e OBSH-s n Kin, 31 dhjetor 2019. https://www.who.int/emergencies/dise...as-they-happen

  49. Wang Y, Moritsugu K. Transmetimi nga njeriu te njeriu i konfirmuar n Kinn e koronavirusit. Associated Press, 20 janar 2020. https://apnews.com/article/pneumonia...a9ea593bb2a8c5

  50. Rastet e koronavirusit t Kins Dewan A. ka t ngjar t nnvlersohen jashtzakonisht, thot studimi. CTV News Canada, 18 janar 2020. https://www.ctvnews.ca/health/china-...says-1.4773429

  51. Testet konfirmojn burimin e shprthimit vdekjeprurs t koronavirusit n Wuhan. 28 janar 2020. https://www.news.com.au/lifestyle/he...9e12712a3a2386

  52. Woodward A. CDC kineze tani thot se koronavirusi nuk u hodh te njerzit n tregun e lagsht t Wuhan-it – prkundrazi, ai ishte vendi i nj ngjarje superprhapse. Business Insider, 29 maj 2020. https://www.businessinsider.com/coro...dc-says-2020-5

  53. Olson S. COVID-19: LINDUR N KAROLINN E VERIUT, SHITET N LABORIN E WUHAN, I OPTIMIZUAR PR SHPRNDARJE T PANDEMIS. 13 janar 2020. http://www.shadolsonshow.com/2020/01...ndemic-spread/

  54. Gertz B. Lidhja e koronavirusit me programin e bio-lufts n Kin sht e mundur, thot analisti. Washington Times, 26 janar 2020. https://www.washingtontimes.com/news...program-possi/

  55. Kerr A. Eksperti i Smundjeve Infektive i tha Fauci-t n janar 2020 se COVID-19 dukej potencialisht 'i inxhinieruar'. Telefonuesi i prditshm, 2 qershor 2021. https://dailycaller.com/2021/06/02/k...id-engineered/

  56. Sellin L. Provat e reja tregojn Qeverin e SHBA-s dhe Institucionin Shkencor Amerikan t prfshir n Mbulimin e Origjins s COVID-19. The Gateway Pundit, 1 mars 2021. https://www.thegatewaypundit.com/202...vid-19s-origin /

  57. E drejta e SHBA pr t ditur. Email Baric, 17 shkurt 2021. https://usrtk.org/wp-content/uploads...ls-2.17.21.pdf

  58. Office of Science and Technology Policy Science Coronavirus Request to the National Academy of Science, Engineering and Medicine February 6, 2020. https://www.nationalacademies.org/do...20Coronavirus% 20Krkes%20 n%20NASEM_02.06.2020.pdf?hide=thimbs+breadcrumbs+ favs+props+nextprev+sidebar+pin+actions&scheme=light&fitwidth

  59. Pradhan P, Pandey AM, Mishra A et al. Ngjashmri e uditshme e futjeve unike n proteinn spike 2019-nCoV me HIV-1 gp120 dhe Gag. 31 janar 2020. https://www.biorxiv.org/content/10.1...01.30.927871v1

  60. National Academy of Science, Engineering and Medicine Response to Office of Science and Technology Policy Science re: Coronavirus, February 6, 2020. https://www.nationalacademies.org/do...C29976D/NASEM% 20Response%20to%20OSTP%20re%20Coronavirus_shkurt%2 06%2C%202020.pdf?hide=thumbs+breadcrumbs+favs+prop s+nextprev+sidebar+pin+actions&scheme=light&fitwidth

  61. Zhou P, Yang XL, Wang XG et al. Nj shprthim i pneumonis i lidhur me nj koronavirus t ri me origjin t mundshme lakuriqsh nate. Nature 579, 270–273 (2020). https://www.nature.com/articles/s415...-2012-7#citeas

  62. Calisher C, Carroll D, Colwell R et al. Deklarat n mbshtetje t shkenctarve, profesionistve t shndetit publik dhe profesionistve mjeksor t Kins q luftojn COVID-19. The Lancet, VLLIMI 395, ISSUE 10226, E42-E43, 07 MARS, 2020. https://www.thelancet.com/journals/l...418-9/fulltext

  63. Wu D, Zhang Y, Zhouhui Q, etj. Virusi Chikungunya me mutacion E1-A226V q shkakton dy shprthime n 2010, Guangdong, Kin. Virol J. 2013; 10:174. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3691762/

  64. Lam, TY, Wang, J, Shen, Y et al. Gjeneza dhe burimi i viruseve t gripit H7N9 q shkaktojn infeksione njerzore n Kin. Nature 502, 241–244 (2013). https://www.nature.com/articles/nature12515#citeas

  65. Cui J, Mary Tachedjian M, Wang L et.al. Zbulimi i homologve retroviral n lakuriqt e nats: Implikime pr origjinn e gammaretroviruseve t gjitarve. Journal of Virology Vol. 86, Nr. 8 2012. https://journals.asm.org/doi/full/10.1128/JVI.06624-11

  66. De W, Jing K, Huan Z, Qiong ZH, Monagin C, Min ZJ, etj. Scrub Tiphus, nj smundje me krcnim n rritje n Guangdong, Kin. 2015, PLoS ONE 10(2): e0113968. https://journals.plos.org/plosone/ar...l.pone.0113968

  67. De W, Huanying Z, Hui L et al. Karakterizimi filogjenetik dhe molekular i izolimeve t variantit t virusit coxsackie A24 nga nj shprthim konjuktiviti hemorragjik akut i vitit 2010 n Guangdong, Kin. Virol J 9, 41 (2012). https://link.springer.com/article/10...1743-422X-9-41

  68. Latinne A, Hu B, Olival KJ et al. Origjina dhe transmetimi ndr-specie i koronaviruseve t lakuriqve n Kin. Nat Commun 11, 4235 (2020). https://www.nature.com/articles/s414...17687-3#citeas

  69. McNeil DG. Shkenctart po krkonin Eboln e radhs. Tani SHBA ka ndrprer financimin e tyre. New York Times, 25 tetor 2019. https://www.nytimes.com/2019/10/25/h...d-viruses.html

  70. Andersen KG, Rambaut A, Lipkin WI et al. Origjina proksimale e SARS-CoV-2. Nat Med 26, 450–452 (2020). https://www.nature.com/articles/s415...-0820-9#citeas

  71. Warmbrod KL, West RM, Connell ND, Gronvall GK. N prgjigje: Yan et al. Ekzaminimet paraprintuese t origjins s SARS-CoV-2. 21 shtator 2020. https://www.centerforhealthsecurity....sponse-yan.pdf

  72. Patel N. Si Censort e COVID-19 vran t vrtetn, sinjali ditor, 19 shkurt 2021. https://www.dailysignal.com/2021/02/...censors-killed -the-truth/?utm_source=TDS_Email&utm_medium=email&utm_campaign=MorningBell&utm_content=httpswwwdailysignalcom20210219howtheco vid19censorskilledthetruthutmsourcerssutmmediumrss utmcampaignhowthecovid19censorskilledthetruth&mkt_tok=ODI0LU1IVC0zMDQAAAF7XdNDF42UyrasTH6XY4EQCh 6LqkIJv1HfzYoT_gCTT4hopxetHE0kbTOiqfvelvDxRZOokWdN hs4I7hXnLbdNT_mtr651M8L0t_s2H6dJDrMhoQ

  73. Liu SL, Saif L. Viruset n zhvillim pa kufij: Koronavirusi Wuhan. Viruset. 2020; 12 (2): 130. Publikuar 22 janar 2020. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7077218/

  74. Liu SL, Saif LJ, Weiss SR, Su L. Nuk ka prova t besueshme q mbshtesin pretendimet e inxhinieris laboratorike t SARS-CoV-2. Infektojn mikrobet emerg. 2020; 9 (1): 505-507. Publikuar 26 shkurt 2020. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7054935/

  75. *** X, Lei Y, Yang P, Gao Q, Wang N, Cao L, Yuan S, Huang X, Deng Y, Ma W, Ding T, Zhang F, Wu X, Hu J, Liu SL, Qin C, Wang X, Xu Z, Rao Z. Baza strukturore pr neutralizimin e virusit t encefalitit japonez nga dy antitrupa t fuqishm terapeutik. Nat Microbiol. Mars 2018; 3 (3): 287-294. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29379207/

  76. Bian Y, Zhang Z, Sun Z, Zhao J, Zhu D, Wang Y, Fu S, Guo J, Liu L, Su L, Wang FS, Fu YX, Peng H. Vaksinat q synojn domenin preS1 kaprcejn tolerancn imune n hepatit Minjt barts t virusit B. Hepatologjia. 2017 Tetor;66(4):1067-1082. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28445927/

  77. Sellin L. Kuadri i Partis Komuniste Kineze mund t jet tashm n vend n SHBA pr nj Marrje t Planifikuar. The Gateway Pundit, 11 prill 2021. https://www.thegatewaypundit.com/202...nned-takeover/

  78. Sellin L, Chen A. Raporti i ri zbulon se COVID-19 ishte nj bioarm e planifikuar nga Ushtria lirimtare Popullore e Kins. The Gateway Pundit, 11 tetor 2021. https://www.thegatewaypundit.com/202...beration-army/

  79. Guo Ji-wei, Yang Xue-sen. Ultramikro, jovdekjeprurse dhe e kthyeshme Duke par prpara pr bioteknologjin ushtarake. Mars-Prill 2018. https://www.armyupress.army.mil/Port...technology.pdf

  80. ZHOU Zhi-jian,GUO Ji-wei,SUN Shi-jun. Ndrtimi i bio-mikro-kufirit bazuar n teorin e supremacis s bioteknologjis. 2010. https://en.cnki.com.cn/Article_en/CJ...X201001000.htm

  81. Zhang Xiaoying, Guo Jiwei, Zhou Zhijian. Hulumtimi teorik i "bio-siguris ushtarake". 2011. http://qikan.cqvip.com/Qikan/Article/Detail?id=36778227

  82. XU Chi, LOU Tie-zhu, BO Xiao-chen, XUE Quan, MAO Jun-wen, HE Fu-chu. Zhvillimi i bioteknologjis ushtarake dhe e ardhmja e lufts s bazuar n bio. 2012. https://en.cnki.com.cn/Article_en/CJ...X201205005.htm

  83. Huo Kun, Guo Jiwei. Efekti i zgjerimit t bioteknologjis n zhvillimin e armve jo-vdekjeprurse. 2013. http://qikan.cqvip.com/Qikan/Article/Detail?id=44964577

  84. Guo Jiwei. Bioteknologjia Ushtarake Ofensive dhe Mbrojtse n Transdormimin Ushtarak. 2014. http://qikan.cqvip.com/Qikan/Article...l?id=662252615

  85. Li Hongjun, Guo Jiwei. Evolucioni i formave t lufts t promovuara nga bioteknologjia moderne. 2016. http://qikan.cqvip.com/Qikan/Article...l?id=667904502

  86. Guo Jiwei. Agjent nervor NOVOCHOK dhe arm kimike binare. 2018. http://www.81.cn/jwgz/2018-03/31/content_7989440.htm

  87. Sellin L, Chen A. Ushtria e Kins deklaron luftn bioteknologjike si Parimin e saj Udhheqs Themelor. The Gateway Pundit, 22 tetor 2021. https://www.thegatewaypundit.com/202...ing-principle/

  88. http://scitech.people.com.cn/n/2012/...-19600698.html

  89. https://china.caixin.com/2012-11-14/100460481.html

  90. https://www.thepaper.cn/newsDetail_forward_1420318

  91. Chen Wei, Cao Cheng. Libri vjetor i zhvillimit t bioteknologjis. 2014. https://xueshu.baidu.com/usercenter/...site=xueshu_se

  92. U publikua “Plani i Trembdhjet Pesvjear” i Posam pr Integrimin Ushtarak-Civil t Zhvillimit t Shkencs dhe Teknologjis. 2017. http://www.gov.cn/xinwen/2017-08/25/content_5220249.htm

  93. Sellin L. Partia Komuniste Kineze ka nj rrjet t gjer krkimi q mbshtet Biowarfare. The Gateway Pundit, 20 prill 2021. https://www.thegatewaypundit.com/202...ng-biowarfare/

  94. Sellin L. A po kryen Universiteti Johns Hopkins Politikn e tij t Jashtme t Bio-Lufts me Partin Komuniste Kineze? The Gateway Pundit, 14 shkurt 2022. https://www.thegatewaypundit.com/202...omunist-party/

  95. http://stockdata.stock.hexun.com/2009_gg_002007.shtml

  96. Largohen drejtues t 23 kompanive farmaceutike mes tyre Bayer Roche, Sanofi etj. 2019. https://www.hzeyun.com/detail/2444188

  97. Sellin L, Chen A. E zbuluar – Nj lidhje e drejtprdrejt ndrmjet ushtris kineze dhe nj qendre t madhe krkimore pr viruse t financuar nga Pentagoni. The Gateway Pundit, 14 maj 2021. https://www.thegatewaypundit.com/202...search-center/

  98. Sellin, L. Dr. Anthony Fauci Financuar krkime q uan n patenta pr ushtrin kineze. The Gateway Pundit, 15 maj 2021. https://www.thegatewaypundit.com/202...nese-military/

  99. Sellin L, Chen A. RAPORT EKSPOZIV MBI TRADHTIN SHKENCORE: Tradhtart e SHBA, t shtyr nga lakmia, po vn bast pr suksesin e Kins. The Gateway Pundit, 6 nntor 2021. https://www.thegatewaypundit.com/202...success-china/

  100. Sellin L, Chen A. SELLIN EKSKLUZIVE: Shkenctart e Partis Komuniste Kineze n SHBA po gjakosin Amerikn e Bioteknologjis Jetsore. The Gateway Pundit, 28 dhjetor 2021. https://www.thegatewaypundit.com/202...biotechnology/

  101. Sellin L, Chen A. Si Jimmy Carter, Bill Clinton dhe Barack Obama Lehtsuan Kolonizimin e Programeve Krkimore t SHBA nga Kina. The Gateway Pundit, 21 nntor 2021. https://www.thegatewaypundit.com/202...arch-programs/

  102. Jimmy Carter dhe Deng Xiaoping, Shkmbimi i komenteve dhe dollive n Shtpin e Bardh, 29 janar 1979. https://china.usc.edu/jimmy-carter-a...-comments-and- dolli-shtepia e bardhe-jan-29-1979

  103. Chang Z. Programi CUBEA: Njzet vjet m pas. 26 maj 2009. https://iubmb.onlinelibrary.wiley.co...0.1002/iub.218

  104. Sellin L, Chen A. Administrata e Klintonit ftoi ushtrin kineze n qendrat e ndjeshme ushtarake t SHBA-s pr biombrojtje. The Gateway Pundit, 27 maj 2021. https://www.thegatewaypundit.com/202...fense-centers/

  105. Huan JN, Li J, Han Y et al. Reduktimi selektiv i adipociteve i receptorve t leptins i shkaktuar nga ARN antisense on n rritjen e dhjamosjes, dislipidemis dhe rezistencs ndaj insulins. METABOLIZMI DHE BIOENERGETIKA, VLIMI 278, NUMRJA 46, P45638-45650, NNTOR 2003 https://www.jbc.org/article/S0021-92...-4/fulltext#%2

  106. Yang M, *** S, He Y, Li L, Wu T, Ding N, Li F, Zhao AZ, Yang G. Ablacioni gjenetik i gjenit t proteins C-reaktive jep rezistenc ndaj obezitetit dhe rezistencs ndaj insulins tek minjt. Diabetologjia. 2021 maj; 64 (5): 1169-1183. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33544171/

  107. Yong Zhang, Jie Zhang, De-Hua Yang, Guo-Hua Zhou, Ai-Hua Li, Guo-Ping Li. Nj anten reflektore aktive duke prdorur nj sistem metrologjik me knd lazer. Krkime n Astron. Astrofia. 2012 Vol. 12 Nr. 6, 713-722. https://iopscience.iop.org/article/1...7/12/6/011/pdf

  108. Dehua Yang, Yong Zhang, Guohua Zhou, Aihua Li, Kunxin Chen, Zhenchao Zhang, Guoping Li, Yingxi Zuo, Ye Xu. Nj prmirsim aktiv i siprfaqes pr radio Teleskopin Delingha 13,7 m. Vllimi i Procedurave 8444, Teleskop me baz toksore dhe ajrore IV; 84444B (2012). https://www.spiedigitallibrary.org/c...789.short?SSO= 1

  109. Luo Chunyuan. Progresi n studimet e strukturave dhe funksioneve t acetilkolinesterazs dhe mekanizmit t riaktivizimit t enzims s frenuar nga organofosfati. Sheng wu hua xue yu Sheng wu wu li jin Zhan, 01 janar 1996, 23 (4): 329-333,355. https://europepmc.org/article/cba/289969

  110. Chunyuan Luo, Haim Leader, Zoran Radic, Donald M. Maxwell, Palmer Taylor, Bhupendra P. Doctor, Ashima Saxena. Dy orientime t mundshme t molekuls HI-6 n riaktivizimin e acetilkolinesterazs s frenuar nga organofosfati, Farmakologjia Biokimike, Vllimi 66, Botimi 3, 2003, Faqe 387-392. https://www.sciencedirect.com/scienc...06295203002375

  111. Baza e t dhnave t talenteve t Partis Komuniste Kineze. https://www.aminer.org/profile/c-luo...bfaee0d9b14f29

  112. Xiao-fan Wang. Grante krkimore nga Instituti Kombtar i Shndetsis. https://reporter.nih.gov/search/mmmX...mk1SA/projects

  113. Qijing Li. Grante krkimore nga Instituti Kombtar i Shndetsis. https://reporter.nih.gov/search/S88A...mNfhQ/projects

  114. Xiang H, Yuan L, Gao X, Alexander PB, Lopez O, Lau C, Ding Y, Chong M, Sun T, Chen R, Liu SQ, Wu H, Wan Y, Randell SH, Li QJ, Wang XF. UHRF1 krkohet pr prhapjen e qelizave burimore bazale n prgjigje t dmtimit t rrugve t frymmarrjes. Cell Discov. 2017 qershor 13; 3:17019. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28626588/

  115. Jia Q, Wu W, Wang Y, et al. Diversiteti lokal mutacional nxit heterogjenitetin imunitar intratumoral n kancerin e mushkrive me qeliza jo t vogla. Nat Komuna. 2018; 9 (1): 5361. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6299138/

  116. Jia Q, Wu W, Wang Y, Alexander PB, Sun C, Gong Z, Cheng JN, Sun H, Guan Y, Xia X, Yang L, Yi X, Wan YY, Wang H, He J, Futreal PA, Li QJ, Zhu B. Diversiteti mutacional lokal nxit heterogjenitetin imunitar intratumoral n kancerin e mushkrive me qeliza jo t vogla. Nat Komuna. 18 dhjetor 2018; 9 (1): 5361. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30560866/

  117. Zhang Y, Yang P, Sun T et al. miR-126 dhe miR-126* shtypin rekrutimin e qelizave staminale mezenkimale dhe monociteve inflamatore pr t penguar metastazat e kancerit t gjirit. Nat Cell Biol 15, 284–294 (2013). https://www.nature.com/articles/ncb2690#citeas

  118. Xiang H, Yuan L, Gao X, Alexander PB, Lopez O, Lau C, Ding Y, Chong M, Sun T, Chen R, Liu SQ, Wu H, Wan Y, Randell SH, Li QJ, Wang XF. UHRF1 krkohet pr prhapjen e qelizave burimore bazale n prgjigje t dmtimit t rrugve t frymmarrjes. Cell Discov. 2017 qershor 13; 3:17019. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28626588/

  119. Zheng M, Zhang X, Zhou Y, Tang J, Han Q, Zhang Y, Ni Q, Chen G, Jia Q, Yu H, Liu S, Robins E, Jiang NJ, Wan Y, Li QJ, Chen ZN, Repertori Zhu P. TCR dhe analizat e motivit CDR3 prshkruajn rolin e qelizave αβ T n spondilitin ankilozues. EBioMjeksia. 2019 shtator; 47:414-426. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31477563/

  120. Xiang H, Yuan L, Gao X, Alexander PB, Lopez O, Lau C, Ding Y, Chong M, Sun T, Chen R, Liu SQ, Wu H, Wan Y, Randell SH, Li QJ, Wang XF. UHRF1 krkohet pr prhapjen e qelizave burimore bazale n prgjigje t dmtimit t rrugve t frymmarrjes. Cell Discov. 2017 qershor 13; 3:17019. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28626588/

  121. Kura TCR. http://en.tccure.com/

  122. Christian LS, Wang L, Lim B, Deng D, Wu H, Wang XF, Li QJ. Qelizat T t memories rezidente n indet e largta nga tumori forcohen kundr formimit t metastazave. Cell Rep. 2021 11 maj;35(6):109118. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33979626/

  123. Themeluesi i TCR Cure. http://en.tcrcure.com/about/founder.html

  124. Bordi Kshillues i TCR Cure. http://en.tcrcure.com/about/advisory.html

  125. Puna e kurimit TCR me Universitetin e Tret Ushtarak Mjeksor Ushtarak t Ushtris lirimtare Popullore http://en.tcrcure.com/about/

  126. Zyra e kurimit TCR e vendosur n t njjtin qytet me Universitetin e Tret Ushtarak Mjeksor Ushtarak t Ushtris lirimtare Popullore http://en.tcrcure.com/contact/

  127. Xiaofan Wang sht Drejtor i Komitetit Ekzekutiv Ndrkombtar t Vlersimit t Performancs t Institutit t Virologjis Wuhan. https://web.archive.org/web/20200404...16/Committees/

  128. Versioni i pastruar i faqes s internetit t Institutit t Virologjis Wuhan. http://english.whiov.cas.cn/About_Us2016/Committees/

  129. Profesori i Universitetit Duke, Wang Xiaofan: Do t bj m shum pr shkencn dhe arsimin e atdheut. 2010. https://www.chinanews.com.cn/lxsh/ne.../2172013.shtml

  130. Xiaofan Wang. Paraqitja e prgjithshme e planit t talenteve shkencore dhe teknologjike t Kins duhet urgjentisht t rregullohet dhe t prmirsohet. Rishikimi i Shkencs dhe Teknologjis, 2017, 35 (2): 11-11. http://www.kjdb.org/CN/abstract/abstract14117.shtml

  131. Xiaofan Wang: Krijoni nj sistem edukimi shkencor m t plot dhe t pavarur pr t arritur "Made in China" pr talentet drejtuese. 2021. http://www.ccg.org.cn/archives/63064

  132. Sellin L, Chen A. Kina sht infiltruar n Programin Ushtarak t Biodrojts s SHBA n Fort Detrick. The Gateway Pundit, 23 maj 2021. https://www.thegatewaypundit.com/202...-fort-detrick/

  133. Sellin L, Universiteti Chen A. Emory sht terren trajnimi pr shkenctart ushtarak kinez t lidhur me krkimin biowarfare me financim nga Dr. Fauci. The Gateway Pundit, 16 nntor 2021. https://www.thegatewaypundit.com/202...rch-funding-dr -fauci/

  134. Sellin L. Anthony Fauci financon drejtprdrejt krkimin nga shkenctart ushtarak kinez. The Gateway Pundit, 31 dhjetor 2021. https://www.thegatewaypundit.com/202...ry-scientists/

  135. Laboratort e Universitetit Sellin LUS kan hapur dyert e tyre pr ushtrin e Kins dhe askush n qeverin e SHBA nuk po e sfidon at. The Gateway Pundit, 10 janar 2022. https://www.thegatewaypundit.com/202...inas-military/

  136. Sellin L. Ndrsa FBI gjuan amerikant patriot, "Agjentt e Dyfisht Shkencor" t Kins veprojn lirisht n universitetet amerikane. The Gateway Pundit, 19 janar 2022. https://www.thegatewaypundit.com/202...s-universities /

  137. Sellin L. Spiunt shkencor t Kins q veprojn n SHBA kan emra t kodit t siguris shtetrore kineze – Pse po e lejon SHBA-ja kt? The Gateway Pundit, 24 janar 2022. https://www.thegatewaypundit.com/202...es-us-allowing /

  138. Sellin L. Agjentt e Partis Komuniste Kineze kan infiltruar median, politikn, shkencn dhe ushtrin amerikane dhe megjithat regjimi i Bidenit nuk bn asgj. The Gateway Pundit, 27 janar 2022. https://www.thegatewaypundit.com/202...egime-refuses/

  139. Sellin L, Yuan J. Lawrence Sellin Identifikon nishanin e shkencs kineze n nivelin m t lart t Institutit Kombtar t Shndetit (NIH). The Gateway Pundit, 3 shkurt 2022. https://www.thegatewaypundit.com/202...titutes-health -NIH/

  140. Sellin L. Instituti Kombtar i Shndetsis (NIH) shpenzoi miliarda dollar pr t mbshtetur krkimin n Kin, duke prfshir programin e saj biowarfare. The Gateway Pundit, 5 shkurt 2022. https://www.thegatewaypundit.com/202...arfare-program /  Burimi: Substack

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-10-2022, 17:12
 2. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-08-2022, 21:48
 3. Kongresi Amerikan: Peticion pr pavarsin e Kosovs
  Nga dodoni n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 22-05-2004, 09:02
 4. Kongresi amerikan: Ok Shqipris pr n NATO
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 06-04-2004, 06:58
 5. Kongresi Amerikan pritet te votoje pavaresine e Kosoves pa kushte
  Nga dodoni n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-02-2003, 03:48

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •