Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,623
  Postimet n Bllog
  11

  1/11/2023: Gjith fluturimet e avionve pezullohen n SHBA

  T gjitha fluturimet e brendshme t SHBA-s u ndaluan pas nj defekti softuerik

  Administrata Federale e Aviacionit (FAA) ka raportuar nj dshtim t sistemit vendimtar t Njoftimit pr Misionet Ajrore

  Emri: 63bea24385f5405aea49fe93.jpg

Shikime: 98

Madhsia: 26.7 KB

  Nj defekt softuersh n sistemin e Administrats Federale t Aviacionit t SHBA-s (FAA) q prdoret pr t drguar informacione thelbsore n avion, ka br q rregullatori t ndaloj t gjitha nisjet e mtejshme t brendshme n SHBA.

  shtja preku Sistemin e Njoftimit pr Misionet Ajrore (NOTAM) t mrkurn n mngjes, tha FAA n nj deklarat. Kjo prdoret pr t komunikuar t dhna thelbsore pr kontrollin e trafikut ajror.

  Rregullatori tha se fatkeqsia po prekte t gjitha fluturimet npr SHBA dhe se stafi i tij teknik po kryente kontrolle t vrtetimit dhe po prpiqej t rindizte sistemin, por nuk ofroi asnj tregues se sa koh do t zgjaste.  M von gjat dits, agjencia tha se kishte urdhruar pezullimin e nisjeve brenda vendit pr disa or, pasi sistemi po rikthej gradualisht funksionalitetin. FAA deklaroi se aviont tashm n qiell nuk ishin n rrezik si pasoj e ndrprerjes s NOTAM.

  Probleme serioze me fluturimet jan raportuar m par nga mediat amerikane. FlightAware, nj shrbim q ndjek ngjarje t tilla, raportoi m shum se 2,500 vonesa dhe mbi 300 anulime t fluturimeve q udhtonin drejt ose nga aeroportet amerikane.

  Dy or pas raportit fillestar, rregullatori njoftoi se ndalesa n tok ishte hequr.

  Sekretari amerikan i Transportit Pete Buttigieg informoi Presidentin Joe Biden pr ndrprerjen, sipas sekretares s shtypit t Shtpis s Bardh Karine Jean-Pierre. Nuk ka asnj dshmi t nj sulmi kibernetik n kt pik , shtoi ajo.


  Burimi: RT

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,623
  Postimet n Bllog
  11

  Pr: 1/11/2023: Gjith fluturimet e avionve pezullohen n SHBA

  UPDATE 2-Shtetet e Bashkuara po hetojn ndrprerjen e FAA, shkaku nuk sht i qart - Biden

  E mrkur, 11 janar 2023 n orn 4:58 PST 1 min lexim

  UASHINGTON, 11 janar (Reuters) - Presidenti Joe Biden ka urdhruar nj hetim pr nj ndrprerje t sistemit FAA q ndaloi fluturimet n t gjith vendin t mrkurn n mngjes dhe tha se shkaku i dshtimit ishte i panjohur.

  Biden u tha gazetarve n Shtpin e Bardh se kishte folur me Sekretarin e Transportit Pete Buttigieg dhe ata duhet t ken nj kuptim t mir brenda disa orsh t asaj q shkaktoi ndrprerjen.

  "Ne do t prgjigjemi n at koh," tha Biden. I pyetur nse ndrprerja ishte shkaktuar nga nj sulm kibernetik, ai tha: "Nuk e dim".

  "Ata nuk e din se cili sht shkaku," tha Biden. "Aeroplant mund t ulen ende n mnyr t sigurt, por nuk mund t ngrihen tani. Ne nuk e dim se cili sht shkaku i tij."

  Sekretarja e shtypit e Shtpis s Bardh Karine Jean-Pierre tha m hert n nj postim n Twitter se nuk kishte asnj prov pr nj sulm kibernetik n kt moment.

  Fluturimet amerikane u ndaluan ose u vonuan t mrkurn pasi FAA u prpoq t rregullonte nj ndrprerje t sistemit, me pasagjert u tha t kontrollonin me linjat ajrore pr prditsime.

  FAA tha se kishte urdhruar linjat ajrore t ndalonin t gjitha nisjet e brendshme deri n orn 9 t mngjesit ET (1400 GMT) pr t lejuar agjencin t vrtetoj integritetin e informacionit t fluturimit dhe siguris. (Raportimi nga Steve Holland; Shkrimi nga Doina Chiacu; Redaktimi nga Andrew Heavens)

  Burimi: Yahoo!

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,623
  Postimet n Bllog
  11

  Pr: 1/11/2023: Gjith fluturimet e avionve pezullohen n SHBA

  Tucker Carlson: Pati probleme sistemi apo u morr peng nga forca q e lshuan vetm kundrejt pagess?


Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-01-2022, 23:57
 2. 7-vjearja vdes n spital, Tavo: Pezullohen 3 mjek.
  Nga Deni_Boy n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 28-12-2012, 22:59
 3. Bashkia Tiran: Pezullohen 67 ndrtime pa leje
  Nga mardo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 03-08-2011, 16:00
 4. Linjat e avioneve
  Nga EuroStar1 n forumin Ndihmoni njri-tjetrin
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 20-04-2010, 22:25
 5. Angli: Ndrpritet komplot terrorist kundr avionve
  Nga DYDRINAS n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 11-09-2006, 15:55

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •