Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Elon Musk thyen rekordin Guinness: Humbet 200 miliard dollarë në vitin 2022

    Sipërmarrësi pësoi humbjen më të madhe të pasurisë personale që nga rrëzimi i Dotcom në 2000

    Emri:  63b9f37e85f5406b065c996a.jpg

Shikime: 110

Madhësia:  22.4 KB

    CEO i Tesla, Elon Musk, dikur njeriu më i pasur në botë, ka thyer një rekord botëror Guinness për humbjen më të madhe të pasurisë personale në histori, duke humbur deri në 200 miliardë dollarë që nga viti 2021, pranoi botimi të premten.

    Manjati i automjeteve elektrike ka humbur 182 miliardë dollarë që nga nëntori 2021, sipas Forbes, megjithëse burime të tjera i kanë vlerësuar humbjet e tij deri në 200 miliardë dollarë. Performanca e dobët e tregut të Teslës ishte shkaku kryesor i fatkeqësive fiskale të Musk, pasi miliarderi ka investuar shumicën e parave të tij në kompani.

    Rekordi mbahej më parë nga një sipërmarrës teknologjik, miliarder koreano-japonez Masayoshi Son, i cili kishte parë rreth 60 miliardë dollarë nga pasuria e tij neto të zhdukeshin në një moment gjatë rrëzimit të Dotcom të vitit 2000.

    "Dhe mos u shqetësoni, edhe pse Musk ka humbur më shumë para se çdo njeri në histori, ai nuk do të jetë i uritur së shpejti - ai është ende personi i dytë më i pasur në botë," tha organizata e gjurmimit të rekordeve në një postim në blog.

    Bernard Arnault, themeluesi francez i markës luksoze LVMH, ka zëvendësuar Musk në krye të listës së Guinness si njeriu më i pasur në botë, me një pasuri neto prej rreth 190 miliardë dollarë.

    Aksionet e Tesla-s kanë humbur 65% të vlerës së saj gjatë vitit të kaluar, me Musk që kontribuoi në rënien e tij pasi shiti aksionet e Tesla-s për të paguar blerjen e tij prej 44 miliardë dollarësh të Twitter-it dhe duke shkaktuar shitjen më të madhe që kur kompania u bë publike. në vitin 2010.

    Pavarësisht këtyre shifrave të tmerrshme, megjithatë, deklaratat publike të Musk sugjerojnë se ai është optimist për të ardhmen e kompanisë së tij të makinave – edhe pse investitorët e akuzojnë atë se është shpërqendruar nga Twitter. Tesla po "ekzekuton më mirë se kurrë" , tha ai muajin e kaluar, duke siguruar investitorët se "bazat themelorë afatgjatë janë jashtëzakonisht të fortë" edhe nëse "çmenduria afatshkurtër e tregut është e paparashikueshme".

    Burimi: RT

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Elon Musk thyen rekordin Guinness: Humbet 200 miliard dollarë në vitin 2022

    Elon Musk pëson humbjen më të madhe të pasurisë në histori mes "çmendurisë së tregut"

    Emri:  Elon-Musk-with-hands-outstretched_tcm25-731987.jpg

Shikime: 31

Madhësia:  14.4 KB

    Elon Musk (Afrika e Jugut) ka thyer zyrtarisht rekordin botëror për humbjen më të madhe të pasurisë personale në histori.

    Ai ka humbur afërsisht 182 miliardë dollarë (153 miliardë £; 173 miliardë euro) që nga nëntori 2021, siç vlerësohet nga Forbes, megjithëse burime të tjera sugjerojnë se në fakt mund të jetë më afër 200 miliardë dollarë.

    Megjithëse shifra e saktë është pothuajse e pamundur të përcaktohet, humbjet totale të Musk tejkalojnë shumë rekordin e mëparshëm prej 58.6 miliardë dollarësh, të vendosur nga investitori japonez i teknologjisë Masayoshi Son në 2000.

    Sipas Forbes, vlera neto e Musk ra nga një kulm prej 320 miliardë dollarësh në 2021 në 138 miliardë dollarë që nga janari 2023, kryesisht për shkak të performancës së dobët të aksioneve të Tesla-s.

    “Bazat themelore afatgjata janë jashtëzakonisht të forta. Çmenduria afatshkurtër e tregut është e paparashikueshme”, shkroi Musk në Twitter pasi tregu u mbyll për vitin më 30 dhjetor 2022.

    Fatkeqësitë e Musk gjithashtu e panë atë të humbasë statusin e tij si personi më i pasur në botë ndaj Bernard Arnault (Francë), themelues i konglomeratit të mallrave luksoze LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy), i cili ka një vlerë neto të vlerësuar prej 190 miliardë dollarë (156 miliardë £; 177 miliardë euro).

    Emri:  Elon-Musk-talking-with-his-hands-outstretched-wide_tcm25-731985.jpg

Shikime: 30

Madhësia:  16.2 KB

    Pjesa më e madhe e pasurisë së Elon Musk është e lidhur në aksionet e Tesla-s, vlera e të cilave ra me 65% në vitin 2022.

    Kjo rënie alarmante u përshpejtua në tetor pasi Musk bleu Twitter për rreth 44 miliardë dollarë (37 miliardë £; 42 miliardë euro).

    Marrja e trazuar, e shoqëruar me sjelljen polarizuese të Musk në platformë, shkaktoi shitjen më të madhe të aksioneve të Tesla që kur kompania u bë publike në vitin 2010.

    Pavarësisht rënies së prosperitetit, Tesla mbetet kompania më e vlefshme e makinave në botë, me një kapak tregu mbi 100 miliardë dollarë më të madh se konkurrenti i tyre më i afërt, Toyota.

    Dhe mos u shqetësoni, edhe pse Musk ka humbur më shumë para se çdo njeri në histori, ai nuk do të jetë i uritur së shpejti - ai është ende personi i dytë më i pasur në botë.

    Elon gjithashtu duket se është ende në humor të lartë; ai në fakt kohët e fundit fluturoi për në Katar ku mundi të shikonte Messin duke ngritur trofeun e Kupës së Botës.



    Pasuria neto e miliarderëve është shumë më e paqëndrueshme dhe e ndryshueshme sesa vlera neto e dikujt që fiton të ardhura mesatare.

    Kjo ndodh sepse pjesa më e madhe e pasurisë së një miliarderi zakonisht merr formën e aksioneve dhe investimeve. Ndërsa vlerësimi në treg i këtyre investimeve luhatet, po ashtu luhatet edhe pasuria e dukshme e pronarit të tyre.

    Kjo është dyfish e vërtetë për miliarderët 'vetëbërë' si Musk ose ish-rekordmeni Masayoshi Son sepse vlera e tyre neto zakonisht rrjedh pothuajse tërësisht nga vlerësimi i tregut të kompanisë që ata themeluan (edhe pse Musk nuk ishte në të vërtetë një themelues origjinal i Tesla-s ; ai ishte një investitor i hershëm).

    Nëse çmimi i aksioneve të kompanisë së tyre bie, kështu bie edhe vlera e tyre neto.



    Në rastin e Masayoshi Son, vlera neto e të cilit ra nga kulmi prej 78 miliardë dollarësh në shkurt 2000 në 19.4 miliardë dollarë në korrik të të njëjtit vit, vlera e konglomeratit të tij teknologjik, Softbank, u fshi nga përplasja e dot-com.

    Në vitin 2000, situata në Softbank ishte aq e paqëndrueshme saqë vlera neto e Son ndonjëherë ndryshonte deri në 5 miliardë dollarë në ditë.

    Fatmirësisht për Masayoshi Son, Softbank do të forcohej në vitet në vijim, duke blerë disa kompani të teknologjisë amerikane dhe britanike.

    Ndërsa Elon Musk vazhdon të ndërtojë konglomeratin e tij të teknologjisë, ne nuk do të befasohemi ta shohim atë të rikthehet në një moment në të ardhmen.


    Burimi: Rekordet Guiness

Tema të Ngjashme

  1. Saimir Strati thyen rekordin Guiness
    Nga Albo në forumin Arti shqiptar
    Përgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 18-04-2023, 23:23
  2. Elon Musk vesh kostumin e djallit për Halloween
    Nga Albo në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 01-11-2022, 10:38
  3. Elon Musk i prezanton publikut robotin humanoid
    Nga Albo në forumin Shkenca dhe jeta
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 01-10-2022, 17:13
  4. Elon Musk blen Twitter për 44 miliardë dollarë
    Nga Albo në forumin Ekonomi & biznes
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 30-09-2022, 10:37
  5. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 19-02-2021, 06:41

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •