Shqiptari 13-vjear, kampion bote n vallzimin modern

Nga Isuf Kadriu REL


Titullin e m t mirit n vallzimin modern, Andi e fitoi n kampionatin botror n Podetrtek t Sllovenis, q u mbajt n Nntor-Dhjetor t vitit 2022, me pjesmarrjen e garuesve nga 32 shtete t bots.

Ky nuk sht titulli i par pr Andin. Ai u shpall kampion bote edhe n vitin 2021, n kampionatin q u mbajt n Poloni, ndrsa me vendin e par u kurorzua edhe n garat evropiane.

Ky ishte mimi im i katrt. N vitin 2019 mora vendin e par [n Poloni) sikur edhe n vitin 2021. N vitin 2022 u shpalla kampion n dy kategorit, [n vallzimin xhaz dhe modern] , thot Andi.

Ky nuk sht titulli i par pr Andin. Ai u shpall kampion bote edhe n vitin 2021, n kampionatin q u mbajt n Poloni, ndrsa me vendin e par u kurorzua edhe n garat evropiane.

Ky ishte mimi im i katrt. N vitin 2019 mora vendin e par [n Poloni) sikur edhe n vitin 2021. N vitin 2022 u shpalla kampion n dy kategorit, [n vallzimin xhaz dhe modern] , thot Andi.

Andi sht nxns n shkolln fillore Goce Dellev n Gostivar, ndrsa me vallzim filloi t merret nga mosha 8-vjeare, i inspiruar nga valltar t tjer, t cilt si thot, i ndiqte me ndje npr rrjetet sociale dhe kanalin YouTube, ndrsa m pas filloi t vizitonte edhe nj shkoll baleti n qytetin e tij t lindjes.

Un fillimisht kam par disa valltar n YouTube, t cilt m inspiruan shum n rrugn e mtejm. Gruaja e dajs tim i drgonte vajzat e saj n nj studio baleti ktu ku jetoj dhe un shkoja her pas here ti vizitoja. Nj dit msuesja e baletit m ftoi t vallzoja dhe u impresionua shum nga talenti im dhe kshtu un vazhdova i bindur se do tia arrija, thot Andi.

Suksesin pr t arriturat Andi ia dedikon familjes s tij, e cila i ka dhn mbshtetje t madhe ndrsa babai i tij, Fatoni, e shoqron n t gjitha garat ndrkombtare. Nj ndihm t madhe thot se merr edhe nga disa biznese, pa ndihmn e t cilave do ta kishte t vshtir t realizonte ndrrn e tij.

Andi thot se sukseset q arrin e bjn at krenar dhe e motivojn q t vazhdoj me prkushtim pr t arritur majat e vallzimit botror.

N garat ku marr pjes, kemi pjesmarrs nga e gjith bota dhe kam arritur t formoj shoqri t ndryshme. Ajo q m plqen n kto gara m shum sht shoqria sesa mimet. T gjith m motivojn pr t ecur m tej dhe kjo sht ajo pjesa q m s shumti m plqen n gara, shprehet Andi Ismaili.

Andi sht i knaqur edhe nga mbshtetja q merr nga shokt n qytetin e lindjes, edhe pse ka pasur momente kur ka marr edhe komente q nuk i kan plqyer.

Ndonjher kam marr disa komente negative, si p.sh. ky sht nj sport vajzash, ky sht kshtu apo ashtu, por n prgjithsi jam falnderues dhe si gjithmon m presin mir, thot ai.

Andi u prit edhe nga presidenti i Maqedonis s Veriut, Stevo Pendarovski, n nj manifestim t organizuar pr festat e funditit. Ai thot se nga kreu i shtetit ka marr premtime pr mbshtetjen e talentit t tij.

Sikur do fmij tjetr, edhe Andi ka ndrrat e tij.

Ndoshta t jetoj n Amerik, sepse atje mendoj se kemi m shum mundsi q t gjith valltart ti realizojm ndrrat tona, thot ai.

Ai pr fund ka edhe nj thirrje pr t gjith bashkmoshatart tij.

Ti ndiqni ndrrat. Ne t gjith kemi ndrra, por sht zgjеdhja jon se a do t zgjohemi q ti realizojm ato apo do t vazhdojm t flem dhe t ndrrojm, thot 13-vjeari kampion bote n vallzimin modern.


Gazeta Tema

https://www.gazetatema.net/kulture/s...modern-i371588