Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,109
  Postimet n Bllog
  15

  Qeveria Rama, gati 159 milion euro pr t bler votat e shqiptarve n zgjedhjet lokale

  ‘Pako e madhe’ apo ‘pilul elektorale’; qeveria shprndan 159 milion euro n prag t zgjedhjeve

  Vendimet e Kshillit t Ministrave pr alokim fondesh pr tet bashki si dhe nj paket ndihme financiare pr shtresat n nevoj, kan ngritur pikpyetje pr prdorimin e fondeve publike prpara zgjedhjeve vendore, si dhe akuza nga opozita pr blerje votash.

  Nga Blerina Gjoka

  Emri: Kryeministri-Edi-Rama-gjate-preantimit-te-projektit-te-portit-te-ri-te-Durresit.jpg

Shikime: 80

Madhsia: 23.7 KB

  N mbledhjen e dats 12 dhjetor, Kshilli i Ministrave mori dhjetra vendime pr alokim fondesh pr nnt bashki, pr procesin e rindrtimit nga trmeti i vitti 2019-s dhe investime publike.

  Nga rreth 10 miliard lek (89 milion euro) t alokuara nprmjet transfertave t pakushtzuara 6.6 miliard jan destinuar pr bashkin Tiran t prcaktuara si grante individuale, rikonstruksione ose riparime pallatesh, shkolla, rindertime tersore, etj..

  Bashkit e tjera q prfitonin grante individuale pr pasojat e trmetit t nntorit 2019 dhe fonde pr investime publike n prag t zgjedhjeve t reja vendore jan Durrsi, Vora, Shijaku, Kruja Kamza, Kurbini, Lezha dhe Mirdita.

  Po ashtu qeveria vendosi me 29 dhjetor t shprndaj n form shprblimi me lek n dor 8 miliard lek pr afro 1 milion qytetar shqiptar pr nj sr kategorish, duke nisur nga pensionistt, infermiert, familjet n nevoj e t tjer.

  E quajtur “Pakoja e Madhe” shprndarja e ktij fondi u argumentua nga kryeministri Edi Rama si nj mas zbutse e inflacionit t mimeve. Ndryshe e sheh kt paket kreu i opozits Sali Berisha, i cili e sulmoi nismn si nj “pilul elektorale”.

  Vendimet pr alokimin e ktyre fondeve jan marr vetm pes muaj para zgjedhjeve pr pushtetin vendor t cilat mbahen m 14 maj. Megjithat, kjo rishaprndarje masive e buxhetit t shtetit bhet prpara afatit ligjor q ndalon prdorimin e fondeve publike si shprblime ose akte t tjera q ndikojn drejprdrejt tek votuesit.

  Neni 91 i Kodit Zgjedhor, i ndryshuar me marrvshje politike n vitin 2020, parashikon se “katr muaj para dats s zgjedhjeve deri n formimin e qeveris s re paszgjedhjeve ndalohet propozimi, miratimi ose nxjerrja e akteve ligjore ose nnligjore, t cilat parashikojn dhnien e prfitimeve pr kategori t caktuara t popullsis, t tilla si aktet q parashikojn rritjen e pagave, pensioneve, mbshtetjes ekonomike apo sociale, uljen ose heqjen e taksave, vendosjen e amnistive fiskale, privatizimin apo dhnien e pasurive, t shprblimeve, etj., prvese kur nisma kushtzohet nga gjendje t fatkeqsis natyrore”.

  Shprndarja e granteve individuale pr zbutjen e pasojave t trmetit ishte prezente edhe gjat zgjedhjeve parlamentare t 2021-it duke ngritur pikpyetje pr mnyrn se si Partia Socialiste e prdor qeverisjen pr t ndikuar tek vendimi i votuesve.

  Aktivistt e shoqris civile e shohin shqetsuese kt praktik n prag t zgjedhjeve dhe i konsiderojn fondet pr bashkit si nj planifikim elektoral, jo t ndikuara nga interesat e publikut.

  Alokimi i fondeve pr bashkit n dhejtor 2022 nga Kshilli i Ministrave


  Emri: Screen Shot 2023-01-04 at 2.53.53 PM.jpg

Shikime: 29

Madhsia: 16.8 KB

  Rigels Xhemollari, drejtor ekzekutiv i “Qendresa Qytetare”, nj organizat q monitoron procesin zgjedhor, i tha BIRN-it se po shihet nj intensifikim i alokimit t fondeve dhe prshpejtim t procesit t rindrtimit me afrimin e dats s zgjedhjeve.

  “Kalimi i fondeve nga qeveria tek bashkit e prekura nga trmeti n muajin dhjetor n nj shifr kaq t lart, tregon nj planifikim elektoral t ndrhyrjes n kto zona,” tha ai.

  Procesi i rindrtimit hyn n 2023 n vitin e katrt t tij dhe prkon me nj vit elektoral. Sipas Xhemollarit qeveria vendos t kaloj shuma t larta pr bashkit, nj muaj para periudhs 4 mujore ku ndalohet alokimi i fondeve dhe prdorimi i tyre pr investime pasi ndikon drejtprdrejt fushatn.

  “Por, ky veprim nuk sht i vetmi,” theksoi ai, ndrsa shtoi se “muaji dhjetor po tregon se sht muaji i thesarit t shtetit pr t mbushur arkat e bashkive, t cilat n fillim t vitit hyjn n gar”.

  Xhemollari thot se shumica e kryetarve aktual, pritet t jen srish kandidat pr t’i fituar ato dhe kjo mbshtetje financiare bn q ata t hyjn n nj gar “jo t barabart” dhe t “suportuar” fort nga qeveria qendrore.

  As ndalimet ligjore nuk shmangin dot prdorimin e fondeve publike n favor t fushats elektorale.

  I pyetur nga BIRN nse “prben shqetesim per Komisionin Qendror te Zgjedhjeve perdorimi i burimeve publike, financiare e njerezore, para fushats zgjedhore”, Komisioneri Shtetror i Zgjedhjeve Ilirjan Celibashi, tha se vendimmarrja e KQZ-s pr kt shqetsim bazohet n Kodin Zgjedhor.

  “Respektimi i rregullave dhe parimeve pr zhvillimin e nj fushat zgjedhore sipas standardeve t praktikave t mira n fushn e zgjedhjeve mbetet (duhet t mbetet) nj synim i t gjith aktorve t prshir n zgjedhje,” u shpreh Celibashi.

  Celibashi shton se KQZ do t monitoroj raportimet dhe sjelljen institucioneve publike dhe do t disponoj me vendimmarrjen prkatse kur sht rasti, si i vetmi mekanizm pr t’iu prgjigjur shkeljeve t kodit.

  “Prdorimi apo vnia n mbshtetje t kandidatve, t partive politike apo koalicioneve n zgjedhje e burimeve (prfshir asete dhe burime njerzore) t organeve apo enteve publike prbn veprimtari t ndaluar,” saktsoi Komisioneri, duke shtuar se pret bashkpunimin e shoqris civile n monitorimin e zbatimit t Kodit Zgjedhor.


  Burimi: BIRN
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 04-01-2023 m 15:54

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-05-2022, 08:53
 2. Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 11-05-2021, 12:31
 3. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 29-04-2021, 15:18
 4. Rama: PS nuk merr pjese ne zgjedhjet lokale
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 101
  Postimi i Fundit: 12-02-2011, 10:51
 5. Kryebashkiaku fsheh 6 milion euro nga buxheti i Bashkis pr zgjedhjet
  Nga white-knight n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 40
  Postimi i Fundit: 15-03-2009, 02:51

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •