Skulptort dhe piktort nga qyteti bregdetar q jetojn dhe ekspozojn n Itali prej gati tre dekadash jan kthyer n burim krenarie pr komunitetin shqiqtar n vendin fqinj.

Nga Gzim Kabashi

Emri:  PHOTO-2022-12-29-21-03-35.jpg

Shikime: 85

Madhsia:  74.6 KB

Tre jav m par n nj nga sheshet qendrore t Novars sht hapur nj ekspozit skulpture q ka trhequr interesin e artdashsve vendas dhe t huaj.

Skulptori shqiptar Ilirjan Xhixha, i cili banon prej dy dekadash n qytetin e Italis veriore, ka instaluar n t katr ant e sheshit skulptura n material prej eliku inoxidabl, nj teknik q artisti e prdor prej kohsh.

Ekspozita n Piazza dei Martiri sht kthyer n nj burim krenarie pr komunitetin shqiptar t Novars, shum prej t cilve e njohin personalisht artistin durrsak dhe bashkshorten e tij.

Ne i njohim nga afr bashkshortt artist Ilirjanin dhe Ilirn, tha Kujtimi, me origjin nga Durrsi dhe banim n Novara.

Agroni, nj tjetr bashkatdhetar, ishte veantrisht i emocionuar pr nj nga skulpturat q i dedikohet poezis Gjuha Shqype e At Gjergj Fishts.

do fundjav mblidhemi n shesh me shqiptar t tjer dhe i gzohemi suksesit t tyre, tha ai. Na knaqin ngjyrat kuq e zi t flamurit kombtar, shtoi Agroni.

Kuratori i ekspozits Edoardo Di Mauro shkruan se skuptori Ilirjan Xhixha realizon instalacione tredimensionale, disa her njfaqshe, n elik inoks t dimensioneve t gjera, t grshetuara dhe t goditura nga lvizje pshpritse, ose t mbrritura nga nj burim misterioz energjie, n nj alternim t zgjuar dhe n nj ekuilibr mes rregullit dhe parregullsis.

I lindur n Durrs n vitin 1964, Ilirjan Xhixha ka studiuar n Akademin e Arteve t Bukura n Tiran dhe gjithashtu sht diplomuar pr skulptur dhe piktur n Akademin e Arteve t Bukura n Brera. Edhe vllai i tij Helidon Xhixha sht nj alumn i Breras dhe skultor i njohur. 52-vjeari q jeton n Milano ka ekspozuar thuajse n t gjitha qytetet kryesore e italis.

Emri:  PHOTO-2022-12-29-21-03-35_2.jpg

Shikime: 46

Madhsia:  39.3 KB
Skulptori Ilirjan Xhixha

Ngjashm me Xhixhat edhe skulptori Alfred Kedhi ka studiuar n Akademin e Breras, pran Milanos.

Nuk ishte e leht, por ndoshta prbnte nj shtys t msonin n t njejtn akademi ku n vitin 1938 ishte regjistruar nj durrsak tjetr i madh me fam evropiane, piktori Ibrahim Kodra, tha Kedhi.

Artisti nga Durrsi sht bashkthemelues i studios ArtMonumental. Ai sht vazhdimisht n krkim t rrugve t reja artistike, duke ruajtur nj bashkpunim t veant me artistt bashkmoshatar durrsak dhe shqiptar n prgjithsi.

N pjesn jugore t gadishullit Apenin, n Corato t Puglias punon skulptori tjetr durrsak, Edmond Lalla. Mondi nuk ka hequr dor nga figurat e rndsishme t prelatve katolik, nj prej t cilave dallon ajo e Papa Karol Wojtila, Papa nga Polonia.

N grupin e artistve durrsak, mjaft t njohur n Itali, bjn pjes edhe nj grup piktorsh q bashkpunojn me njeri-tjetrin.

Tre prej tyre, q punojn dhe jetojn n qytete t ndryshme t Italis, jan br bashk gjasht muaj m par si pjes e projektit Arti mural dhe mali.

Piktort Albert Dedja nga Shijaku, Kujtim Turkeshi nga Durrsi e Armand Xhomo nga Fieri, kan realizuar disa murale n banesat e qytezs Castello Tesino n Trentino.

Migracioni i fillimshekullit t kaluar nga kjo zon alpine e Italis drejt vendeve t ndryshme t bots e ka br m t leht zgjedhjen e tems s murales nga ana e piktorit Albert Dedja.

Tema e puns sime Nnat me lartsi 9 metra dhe gjrsi 4 metra u frymzua nga historia e migrimit, tha artisti shqiptar.

Njlloj si banort e Castello Tesino edhe un q kam prjetuar nj histori t ngjashme dhe desha t krijoj nj lidhje mes prvojave dhe ndjesive, shtoi ai.

Sipas Dedjes, ve kujtimeve kur largohesh lihen pas edhe nnat, shum nna, t cilat mbeten n banesat e hershme dhe q mbajn t gjalla rrnjt ku rrjedh limfa dhe lidhjet e jets.

Emri:  PHOTO-2022-12-29-21-03-35_4.jpg

Shikime: 37

Madhsia:  49.0 KB
Piktur murale n Testino nga Kujtim Turkeshi

Banort e Castel Tesinos kan ndjekur nga afr punn e artistve shqiptar, t cilt n ditn e par kan ndihmuar njeri-tjetrin pr t hedhur n mur temat e vizatimevet t tyre.

Kujtim Turkeshi nga Durrsi, ka realizuar nj vepr me siprfaqe muraleje prej afro 20 metra katror. Ai ka preferuar q ti sjell elementet e vendit t tij prmes ngjyrave kuq e zi, duke ruajtur simbolin e migracionit t zons s Trentino-Alto Adiges.

Kthimi n familje si moment feste , kostumet tradicionale dhe shamia e qndisur me t bardh para nisjes, prbjn edhe simbolet e migrimit dhe t historis s zons ne Trentino.

Piktori Kujtim Turkeshi thot se nismat pr realizimin e pikturave muraleve jan nj mnyr e mir pr t nxitur turizmin edhe n Shqipri, por realizimi i tyre krkon njerz mendjehapur dhe pa paragjykime.

BIRN