Amerika e Trumpit: Serbia duhet ta njoh Kosovn Amerika e Biden: Njohja nga Serbia tash nuk sht e mundur


Ballina 23:36 / 03 Janar 2023


nga lirim Qeriqi

Prderisa n shkurt t vitit 2019, ish-presidenti i ShBA-ve, Donald Trump prmes nj letre q ua kishte drguar ish-presidentit t Kosovs, Hashim Thai dhe presidentit t Serbis, Aleksander Vuiq se ShBA jan t prkushtuara q pjes t marrveshjes finale Kosov-Serbi, t jet n fokus njohja e ndrsjellt.

Pikrisht pr kt ish-presidenti Trump kishte organizuar takimin n Uashington, n Shtpin e Bardh, ku Kosova kishte fituar njohjen e shtetit t Izraelit, shkruan kosovalive.net


Pas ktij takimi, dialogu Kosov-Serbi nuk pati m progres t fuqishm pas ardhjes n pushtet t Qeveris Kurti.

Tash duket se jemi n nj momentum t ri politik, nga situata kur ShBA-t qart dhe me z t fort se marrveshja finale duhet ta prfshij njohjen e Kosovs nga Serbia, tash jemi n nj momentum kur ambasadori amerikan n Kosov, Jeff Hovenier thot se njohja e Kosovs nga Serbia n kto rrethana nuk sht e mundur.

Kt ambasadori amerikan e tha n nj intervist pr gazetarin e mediumit The Economist, Tim Judah.

Ai m tregoi se, prderisa qllimi i fundm ishte njohja reciproke ndrmjet Kosovs dhe Serbis, e cila pr fat t keq tani nuk sht e mundur, sfidat e sotme ende mund t tejkalohen, rrfen Judah, duke parafrazuar dhe cituar ambasadorin Hovenier.

Hovenier ka thn se marrveshja ndrmjet Kosovs dhe Serbis mund t jet hap i prkohshm drejt njohjes mes Kosovs dhe Serbis si dy shtete t pavarura.

Nse e shihni kt marrveshje, kt angazhim si nj hap t prkohshm drejt saj ka mundsi reale, ka thn Hovenier. /kosovalive.net/