Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,347
    Postimet në Bllog
    17

    SHBA: Sportisti i ekipit Buffalo Bills pëson kardiak arrest në mes të fushës gjatë transmetimit Live

    Hamlin i Bills në gjendje kritike pas rrëzimit në fushë

    Emri:  1000.jpg

Shikime: 762

Madhësia:  47.1 KB

    Nga MITCH STACY


    CINCINNATI (AP) - Mbrojtësi mbrojtës i Buffalo Damar Hamlin ishte në gjendje kritike të martën herët pasi Bills thonë se zemra e tij ndaloi pas një ndërhyrjeje gjatë ndeshjes së futbollit të së hënës në mbrëmje, e cila u shty për një kohë të pacaktuar.

    Hamlin u rrëzua në fushë gjatë çerekut të parë të ndeshjes së televizionit kombëtar kundër Cincinnati Bengals dhe iu dha trajtim mjekësor për gati 20 minuta përpara se të dërgohej në spital.

    “Damar Hamlin pësoi një arrest kardiak pas një goditjeje në ndeshjen tonë kundër Bengalëve. Rrahjet e zemrës së tij u rivendosën në fushë dhe ai u transferua në Qendrën Mjekësore të UC për testime dhe trajtim të mëtejshëm, "tha Bills në një deklaratë. "Ai aktualisht është i qetësuar dhe i listuar në gjendje kritike."

    Jordon Rooney, një përfaqësues i familjes që e përshkroi veten si një mik i mirë i lojtarit, tha për "Good Morning America" ​​të ABC të martën se të afërmit e Hamlin janë në gjendje shpirtërore të mirë, por po kalojnë shumë dhe kanë nevojë për privatësinë e tyre. Ai nuk pranoi të jepte detaje mbi gjendjen e Hamlinit, përveçse të thoshte se ishte i qetësuar.

    “Gjithçka që mund të them është se ai po lufton; ai është një luftëtar”, tha Rooney.

    Në një skenë rrëqethëse , Hamlinit iu nënshtrua CPR në fushë, raportoi ESPN, ndërsa ishte i rrethuar nga shokët e skuadrës, disa prej tyre në lot, ndërsa ata e mbronin atë nga sytë e publikut. Ai u lëndua ndërsa po përballej me marrësin e Bengals Tee Higgins në një lojë në dukje rutinë që nuk dukej jashtëzakonisht e dhunshme.

    NFL njoftoi gjendjen e Hamlin menjëherë pasi ai u dërgua në spital, por as liga dhe as spitali nuk dhanë detaje të tjera në lidhje me gjendjen mjekësore të 24-vjeçarit. Deklarata e ekipit u publikua përpara se fluturimi i tij të kthehej në Buffalo herët të martën. Nuk kishte asnjë përditësim të menjëhershëm për statusin e ardhshëm të lojës.

    Në lojë Hamlin 6-këmbë dhe 200 kile u lëndua, Higgins udhëhoqi me shpatullën e tij të djathtë, e cila goditi shpinën mbrojtëse në gjoks. Hamlin më pas i mbështolli krahët rreth shpatullave dhe helmetës së Higgins për ta tërhequr poshtë. Hamlin u ngrit shpejt në këmbë, u duk se rregulloi maskën e fytyrës me dorën e djathtë dhe më pas ra mbrapa rreth tre sekonda më vonë dhe u shtri pa lëvizur.

    Hamlin u trajtua në terren nga ekipi dhe personeli mjekësor i pavarur dhe paramedikët lokalë dhe ai u dërgua me ambulancë në Qendrën Mjekësore të Universitetit të Cincinnati. Shoku i skuadrës Stefon Diggs më vonë iu bashkua Hamlinit në spital.

    Rreth 100 tifozë të Bills dhe disa tifozë të Bengalit u mblodhën në një cep një bllok larg hyrjes së dhomës së urgjencës, disa prej tyre duke mbajtur qirinj.

    Jeff Miller, një nënkryetar ekzekutiv i NFL, u tha gazetarëve në një telefonatë konferencë të martën herët se liga nuk kishte bërë asnjë plan në këtë kohë për të luajtur lojën, duke shtuar se shëndeti i Hamlin ishte fokusi kryesor.

    Një ambulancë ishte në fushë katër minuta pasi Hamlin u rrëzua ndërsa shumë lojtarë u përqafuan, duke përfshirë qendërmbrojtësin e Buffalo-s, Josh Allen dhe Joe Burrow të Cincinnati-t.

    "Ju lutemi lutuni për vëllanë tonë," shkroi Allen në Twitter.

    Hamlin u rrëzua në orën 20:55 dhe kur u hoq nga fusha rreth 19 minuta më vonë në atë që dukej si një përjetësi, Faturat u mblodhën në lutje. Pak minuta pasi ambulanca u largua nga fusha, ndeshja u ndërpre dhe lojtarët u larguan nga fusha ngadalë dhe në dhomat e zhveshjes së tyre ku prisnin fjalë për Hamlin dhe lojën.

    "Unë kurrë nuk kam parë diçka të tillë që kur isha duke luajtur," tha ekzekutivi i NFL, Troy Vincent, një mbrojtës gjashtë herë në "Pro Bowl" gjatë karrierës së tij, në telefonatën e konferencës herët të martën. "Menjëherë, kapelja ime e lojtarit vazhdoi, si, si do të rifilloni të luani pasi keni parë një ngjarje traumatike para jush?"

    Uniforma e Hamlinit ishte prerë pasi ai ishte nën kujdesin e personelit mjekësor. ESPN raportoi në televizionin e tij se Hamlin i ishte dhënë gjithashtu oksigjen.

    Vincent tha se liga nuk ndërmori hapa drejt rifillimit të lojës dhe nuk u kërkoi lojtarëve të fillonin një periudhë ngrohjeje prej pesë minutash siç kishin njoftuar transmetuesit e ESPN.

    "Nuk na ka shkuar kurrë në mendje të flasim për ngrohjen për të rifilluar lojën," tha Vincent. “Kjo është qesharake. Kjo është e pandjeshme. Ky nuk është vendi ku duhet të jemi kurrë.”

    Vincent tha se Bills po ktheheshin herët në mëngjes të martën në objektin e ekipit në Orchard Park, Nju Jork, me përjashtim të disa lojtarëve që qëndruan prapa me Hamlin.

    Kishte një prani të madhe policie në Aeroportin Ndërkombëtar të Buffalo Niagara kur ekipi mbërriti rreth orës 2:45 të mëngjesit. Një grup i vogël tifozësh u mblodhën matanë rrugës nga zona e parkimit të lojtarëve pranë aeroportit. Policia ka bllokuar rrugën për të lejuar lojtarët të largohen.

    Bengalët kryesuan 7-3 në çerekun e parë të një loje mes skuadrave që luftonin për topin e parë të playoff-it në AFC. Cincinnati hyri në 11-4 dhe kryesoi AFC North me një ndeshje ndaj Baltimores, ndërsa kampioni i AFC East Buffalo ishte 12-3.

    "NFLPA dhe të gjithë në komunitetin tonë po luten për Damar Hamlin," tha sindikata e lojtarëve në një deklaratë. “Ne kemi qenë në kontakt me lojtarët e Bills dhe Bengals dhe me NFL. E vetmja gjë që ka rëndësi në këtë moment është shëndeti dhe mirëqenia e Damar.”

    Ndeshja e papërfunduar ka implikime të mëdha në play-off pasi NFL hyn në javën e fundit të sezonit të rregullt, me raundin e play-off-it wild-card të planifikuar të fillojë më 14 janar.

    Pasojat e lëndimit të kujtonin kur Bills fundi i ngushtë, Kevin Everett u shtri i palëvizshëm në fushë pasi bëri një ndërhyrje në fillimin e pjesës së dytë në ndeshjen e fillimit të sezonit 2007 të Buffalo kundër Denver Broncos.

    Everett pësoi një dëmtim të shtyllës kurrizore që fillimisht e la atë pjesërisht të paralizuar.

    Hamlin kaloi pesë vjet kolegj në Pittsburgh - vendlindja e tij - dhe u shfaq në 48 ndeshje për Panthers gjatë asaj periudhe. Ai ishte një interpretues i ekipit të dytë All-ACC si i moshuar, u votua kapiten i ekipit dhe u zgjodh për të luajtur në Senior Bowl.

    Ai u hartua në raundin e gjashtë nga Bills në 2021, luajti në 14 ndeshje si fillestar dhe më pas u bë titullar këtë vit pasi Micah Hyde humbi për sezonin për shkak të lëndimit.

    Deri të martën në mëngjes, një vozitje me lodra në komunitet e organizuar nga Hamlin ishte rritur në më shumë se 3.7 milionë dollarë donacione. Qëllimi i tij i deklaruar ishte 2500 dollarë.

    Kathryn Bersani dhe nëna e saj, Gayle, ishin mes tifozëve të Bills që udhëtuan nga Buffalo për ndeshjen dhe shkuan në spital nga stadiumi.

    "Këto janë Krishtlindjet tona familjare," tha Kathryn Bersani. “Ne menduam se do të ishte një lojë e shkëlqyer. Joe (Burrow) dhe Josh (Allen) janë njerëz kaq të mëdhenj. Kohë e trishtuar, e trishtuar. Një tronditje e tillë. Unë thjesht shpresoj se ai mund të jetojë një jetë normale. Na habiti.”

    Chuck dhe Janet Kohl shkuan në spital pasi panë ndeshjen në shtëpi.

    "Kjo është shumë më e rëndësishme se futbolli," tha Chuck Kohl. “Duhej të vinte dhe të lutesha për zotin Hamlin.”

    Duke hyrë në lojë, Hamlin pati 91 goditje, duke përfshirë 63 goditje të vetme dhe 1 1/2 thes.

    Një postim në Twitter nga llogaria e futbollit Pitt ishte i thjeshtë dhe i qartë: “Damar Hamlin është më i miri prej nesh. Ne të duam, 3”, shkruhej në Twitter, duke iu referuar Hamlin me numrin e fanellës së tij të kolegjit. "Duke u lutur për ju."



    Burimi: AP

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,347
    Postimet në Bllog
    17

    Për: SHBA: Sportisti i ekipit Buffalo Bills pëson kardiak arrest në mes të fushës gjatë transmetimit

    VAKSINA: Mbrojtësi i ekipit të futbollit Bills të NFL, Damar Hamlin bie pa ndjenja në ndeshjen kundër Bengals; Dr. Ramin Oskoui kardiologu më telefonoi dhe më dërgoi disa të dhëna; Dr. McCullough e ka ngritur zërin fort për këtë; JJ Watt

    "Duke vdekur pak para agimit" thamë për shkak të katekolaminave, mos u habisni nëse kjo është për shkak të vaksinës, dëmtimit të miokardit dhe rritjes së dopaminës/epinefrinës; zemra nuk e përballon dot stresin

    Nga Dr. Paul Alexander

    Bill Clinton tha në mënyrë të famshme në zgjedhjen e tij kundër POTUS George Bush Sr.: "Është ekonomia, budalla, është ekonomia!" Dr. Paul Elias Alexander po thotë: "Është vaksina, budalla, është vaksina!"

    Emri:  Screen Shot 2023-01-03 at 4.35.38 PM.jpg

Shikime: 21

Madhësia:  9.4 KB

    Shikoni TWC në: TWC.health (url: https://www.twc.health/en-ca )

    Së pari, ky është një qenie njerëzore, dikush që lufton për jetën dhe ne duhet ta respektojmë këtë. Dikush që jetoi jetën e tij duke u përpjekur të nxirrte njerëzit nga kapuç. Jeta e tij, si të gjitha, është e çmuar. Lutuni dhe mbështesni familjen e tij.

    Megjithatë, ky është një moment i mësueshëm që mund të përdoret për të edukuar njerëzit mbi këtë injeksion të gjenit COVID dhe rreziqet. Edhe nëse kjo përjashtohet këtu. Megjithatë, janë ata që duhet të më vërtetojnë se ky nuk ishte dëmtim i miokardit nga vaksina.

    Ata që më sulmojnë duke thënë se nuk kam asnjë provë se ishte vaksinë, pastaj them më tregoni provat tuaja se ishte commotio cordis. Me trego. Ju vetëm po spekuloni dhe kirurgë, kardiologë, mjekë të panumërt më kanë kontaktuar tashmë duke thënë se kam të drejtë. Ne jemi mbi objektivin.

    Injeksioni i gjenit COVID është elefanti në dhomë. Ata duan që ju të mos flisni për dëmet dhe vdekjet dhe atë që ka bërë. Nuk do t'i lë këtu.

    IMO, nuk është goditja që ai mori, është ndoshta vaksina. Me shumë mundësi. Diçka është ndryshe për këtë hit. Kjo formë e arrestit kardiak në terren me sforcim, po ndjek vazhdimisht administrimin e vaksinës së injektimit të gjenit COVID në atletë të rinj të ngjashëm. Ne presim më shumë informacion ende derisa të shoh ndryshe, kjo ishte vaksina. A ishte ky një shqetësim i ritmit për shkak të miokarditit të heshtur (që zemra e tij ishte dëmtuar dhe nuk funksiononte në mënyrë optimale para goditjes) që goditja e trupit u përkeqësua dhe shkaktoi arrest kardiak? Një atlet i ri 24-vjeçar i fortë si ky nuk pëson arrest kardiak si ky. Kjo nuk ishte për shkak të goditjes, IMO dhe unë e bazojmë këtë në peizazhin që është grumbulluar që nga shkurti 2021. Pavarësisht sa herë e shikoni këtë në kasetë. Nëse ai mori një vaksinë injeksioni mRNA/ADN të gjenit COVID dhe gati 100% e bëri (liga NFL e ka mandatuar), atëherë kjo ka të ngjarë të jetë rezultat i injektimit të gjenit COVID (nuk mund të përjashtohet dhe ka ndonjë rol). Jeni ju që duhet të provoni të kundërtën.

    Ne lutemi që ai të mbijetojë!

    Media nuk kujdeset për këtë djalë të ri dhe kujdeset vetëm për një gjë, të ruajë narrativën e një vaksine të sigurt, duke qenë se ato ndihmuan të shtynin mashtrimin me vdekjen mbi ne.

    IMO, goditja që ai mori ishte vetëm këmbëza në një armë tashmë të mbushur, ai kishte miokardit të heshtur nëse do të gjuante dhe duhej ta bënte, pak ishin si Aaron Rodgers; plagosja tashmë po flluskonte, po rridhte, po shpalosej, ende ishte e heshtur. Ka të ngjarë që goditja të ketë shpërthyer diçka që tashmë ishte depërtuar. Për mua. Sinjali elektrik ka të ngjarë të jetë prishur për shkak të dëmtimit të mëparshëm të vaksinës dhe goditja e prishi atë më shumë.

    Dr. Peter McCullough, kardiologu më i mirë në botë ka vlerësuar (dhe kjo është në përputhje me atë që unë po them në lidhje me rritjet e adrenalinës në sfondin e muskujve të dëmtuar të zemrës):

    Dr. McCullough:

    "Unë e pashë shfaqjen drejtpërdrejt si një tifoz dhe një kardiolog dhe pashë traumë të mprehtë në qafë dhe gjoks, një shërim të shkurtër pas goditjes dhe më pas një arrest kardiak klasik. Kam komunikuar me një nga trajnerët më me përvojë në botë dhe ne dakord që ishte një arrest kardiak në kushtet e një rritjeje të madhe të adrenalinës. Nëse Damar Hamlin me të vërtetë mori një nga vaksinat e COVID-19, atëherë miokarditi subklinik i shkaktuar nga vaksina duhet të merret parasysh në diagnozën diferenciale. Na është thënë se ai ishte defibriluar me sukses në fushë dhe është intubuar dhe nuk po merr frymë spontanisht, gjë që është në përputhje me encefalopatinë anoksike. Kombi lutet për shërimin e tij të plotë."

    Dr. Oskoui mendon se mund të jetë Commotio cordis (duket dhe një goditje e tillë mund të shkaktojë këtë arrest kardiak), por mund të ketë një komponent vaksine. Nuk mund të përjashtohet. Çështja është nëse ky është komponenti kryesor. Cili është komponenti kryesor? Commotio cordis apo injeksion i gjenit COVID? Pozicioni i Dr. Oskoui është në përputhje me atë të Dr. McCullough dhe pikëpamjet këtu janë të miat. Mos ia atribuoni atyre pikëpamjet e mia.

    Një tjetër MD i shquar i shkroi një e-mail një grupi shkencëtarësh (unë jam pjesë) duke deklaruar këtë dhe ai tha se mund të citoj pa emër:

    "Po aq befasuese është shpejtësia me të cilën mjekët e tjerë kanë etiketuar këdo që argëton një Dx diferencial si "nazistë të pashpirt".

    Marrë shënim. Autoritarët e vërtetë po heqin maskat. Çdo mjek që kërcen të pretendojë se kjo është "commotio cordis" e bën këtë bazuar në asnjë provë.

    Si një kirurg transplanti CT në pension me një përvojë të gjatë në traumat e kraharorit, kjo nuk është si çdo gjë që kam parë ndonjëherë më parë. Na thuhet se një atlet i ri profesionist i kondicionuar mirë, i kontrolluar mirë, me mbushje mbrojtëse, vuante nga diçka që nuk e pashë kurrë te pasagjerët që kishin MVA me shpejtësi të lartë dhe që një timon ndikonte drejtpërdrejt në sternumin e tyre.

    Jo e pamundur, por kushdo që thotë këtë Dx është qesharake të mendosh, është thjesht një propagandist.”

    Unë i bazoj pikëpamjet e mia në atë që pashë si të gjithë mjekët dhe shkencëtarët e televizionit që gjithashtu nuk e kanë ekzaminuar këtë person. Por ne e dimë atë që pamë dhe pamë një djalë të ri duke rënë në të njëjtën mënyrë si shumë futbollistë të nivelit të lartë kanë rënë të vdekur në fushë, pas vaksinës kundër COVID. Dhe vdiq papritur.

    IMO, media po përpiqet t'ju keqdrejtojë, ju ngatërrojë. Kini kujdes këtu. Ju duhet të bëni pyetjet e duhura tani dhe NFL duhet të bëjë gjënë e duhur dhe të sigurohet nëse kjo ishte në ndonjë mënyrë e lidhur me goditjen e COVID, që të paralajmërojë lojtarët tani. NFL mandatoi këto të shtëna.

    E them përsëri, ndaloni menjëherë këtë injeksion të gjenit COVID pasi ka shumë dëm që lidhet me të! Në të gjitha grupmoshat. Ka kaluar koha për të ndaluar xhirimin e gjenit COVID dhe për të tërhequr të gjithë nga tregu, të gjithë, dhe për të filluar mbikëqyrjen e duhur të sigurisë.

    Çfarë do të duhet më shumë për të ndaluar këtë goditje me mpiksje, këtë bioarmë, këtë bioarmë 'vrasjeje të ngadaltë'? Çfarë? Për mua kjo është një ngjarje kardiake dhe për mua, kjo ishte e shkaktuar nga vaksina.

    Do të ishim budallenj dhe të pamatur të injoronim të gjithë atletët e elitës së aftë me cilësi të lartë, të cilët kanë vdekur papritmas duke luajtur sport.

    ne lutemi. Ne duhet të lutemi fort.

    Dr. Ramin Oskoui (jashtë Uashingtonit, Foxhall Kardiologjia) sugjeroi që të jemi të hapur për të gjitha mundësitë këtu (për sa i përket diagnozës diferenciale pasi mësohet më shumë). Një zemër e dëmtuar për shkak të vaksinës nuk mund të përballonte goditjen që zakonisht mund të kishte. Goditja shkakton një rritje të adrenalinës etj. që streson shumë muskulin e zemrës. Me miokardin e dëmtuar dhe sinjalet elektrike të shqetësuara, zemra mund të shkojë në arrest kardiak.


    Burimi: Substack

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,347
    Postimet në Bllog
    17

    Për: SHBA: Sportisti i ekipit Buffalo Bills pëson kardiak arrest në mes të fushës gjatë transmetimit


  4. #4
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,347
    Postimet në Bllog
    17

    Për: SHBA: Sportisti i ekipit Buffalo Bills pëson kardiak arrest në mes të fushës gjatë transmetimit

    Futbollisti i Bills Damar Hamlin ben deklaraten e tij publike:


Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 08-02-2021, 23:52
  2. C.I.A. kokë dhe Komandanti i SHBA në Afganistan = e shtunë skeç Night Live.
    Nga FreeByrd në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 15-11-2012, 01:58
  3. Mënyra e transmetimit të informacioneve
    Nga juxhi në forumin Mentori akademik
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 15-05-2012, 04:44
  4. SHBA-të kërkojnë 16 ushtarë të zhdukur në Kosovë gjatë LDB
    Nga PLAKU në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 27-04-2012, 20:08
  5. Sfida nga Pr-Tech: Dekodimi i transmetimit të Morsit
    Nga edspace në forumin Arti i programimit
    Përgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 18-11-2005, 13:25

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •