Presidenti Xi më në fund pranon gabimet e politikës katastrofike të Kinës Zero Covid pasi vala e madhe e daljes së infeksioneve 'KALON' në Pekin pasi 250 milion njerëz u infektuan muajin e kaluar

- Xi Jinping tha se ishte "vetëm e natyrshme" që politikat e tij drakoniane u përballën me trazira
- Ai i bëri thirrje vendit të kapërcejë "vështirësitë e paprecedentë"
- Kina po vuan një rritje të madhe Covid me spitale të mbingarkuara me pacientë


Nga JACK NEWMAN

Presidenti i Kinës Xi Jinping më në fund ka pranuar gabimet e politikës së tij drakoniane Zero Covid, e cila nuk arriti të përmbajë virusin dhe shkaktoi protestat e para masive të përhapura në vend në dekada.

Kryeministri pranoi "vështirësi dhe sfida të paprecedentë" në fjalimin e tij të Vitit të Ri drejtuar kombit dhe tha se ishte "vetëm e natyrshme" që masat e tij të ashpra të bllokimit u përballën me rezistencë.

Pas trazirave të mëdha, Xi hoqi masat Zero Covid më 7 dhjetor, por strategjia e tij e re për të jetuar me virusin ka bërë që infeksionet të rriten në qiell, me infeksionet që aktualisht arrijnë kulmin në Pekin .

Në 20 ditët e para të dhjetorit, autoriteti më i lartë shëndetësor i qeverisë vlerëson se 248 milion njerëz - ekuivalent me 18 përqind të popullsisë - u infektuan me virusin.

Emri:  66115403-11591757-image-a-1_1672659478916.jpg

Shikime: 65

Madhësia:  60.3 KB
Një pacient i moshuar shtyhet përgjatë një korridori të repartit të urgjencës në një spital në Pekin, ku infeksionet Covid po arrijnë kulmin

Spitalet janë përplasur me pacientë ndërsa krematoriumet kanë luftuar për të përballuar rritjen e vdekjeve, pavarësisht se zyrtarët besnikë pretendojnë se vetëm një vdekje u regjistrua sot.

Në fjalimin e tij, Xi theu heshtjen e tij për strumbullarin e tij të papritur të politikës muajin e kaluar që çliroi miliona nga arresti virtual në shtëpi, testimi i detyrueshëm, kufijtë e mbyllur dhe kampet e karantinës.

Ai tha se Kina tani është në një fazë të re të kontrollit të Covid-it, i cili është 'optimizuar' për të mbrojtur jetët dhe ekonominë.

Ai tha: “Që kur Covid-19 goditi, ne i kemi vënë njerëzit në radhë të parë dhe e kemi vënë jetën në radhë të parë.

“Me përpjekje të jashtëzakonshme i kemi mposhtur vështirësitë dhe sfidat e papara dhe nuk ka qenë një rrugëtim i lehtë për askënd.

Emri:  66114925-11591757-image-a-2_1672659538354.jpg

Shikime: 23

Madhësia:  50.3 KB
Kryeministri pranoi "vështirësi dhe sfida të paprecedentë" në fjalimin e tij të Vitit të Ri drejtuar kombit.

Emri:  66114975-11591757-image-a-3_1672659544824.jpg

Shikime: 26

Madhësia:  77.1 KB
Një punonjës mjekësor me një kostum mbrojtës regjistron informacionin për një pacient në hyrje të klinikës së etheve të Spitalit Qendror të Wuhan

Emri:  66114959-11591757-image-a-4_1672659555599.jpg

Shikime: 26

Madhësia:  74.4 KB
Policia ruan një zonë për të shmangur grumbullimet masive gjatë festimeve të Vitit të Ri në Wuhan



“Tani kemi hyrë në një fazë të re të reagimit ndaj Covid ku mbeten sfida të vështira.

Ai shtoi: “Ajo që ka rëndësi është që ne të ndërtojmë konsensus përmes komunikimit dhe konsultimit.

"Le të bëjmë një përpjekje shtesë për të ecur përpara pasi këmbëngulja dhe solidariteti do të thotë fitore."

Fjalimi ishte një ndryshim i madh nga toni festiv në tetor, kur ai siguroi një mandat të tretë në pushtet në kongresin e partisë së tij.

Tani, vendi mund të shohë deri në 25,000 vdekje në ditë nga virusi në janar, tha firma kërkimore Airfinity Ltd.

Rreth 9,000 njerëz në Kinë ndoshta po vdesin çdo ditë, ndërsa vdekjet kumulative që nga 1 dhjetori kanë arritur ndoshta 100,000, me infeksione në 18.6 milion, thanë ata.

Airfinity, me seli në Britani, pret që rastet e Kinës të arrijnë kulmin e tyre të parë më 13 janar me 3.7 milionë infeksione ditore.

Emri:  66115415-11591757-image-a-5_1672659573328.jpg

Shikime: 27

Madhësia:  62.7 KB
Pacientët e moshuar pushojnë në një zonë të rrethuar për të siguruar pika intravenoze në një spital në Pekin

Emri:  66115407-11591757-image-a-6_1672659589862.jpg

Shikime: 26

Madhësia:  73.1 KB
Përfundimi i menjëhershëm i testimit dhe masave të tjera erdhi pasi spitalet u përmbytën nga pacientë me ethe dhe gulçim Covid-19

Por zyrtarët kinezë pretendojnë se vetëm 5,250 vdekje janë regjistruar gjatë gjithë pandemisë, krahasuar me më shumë se një milion në SHBA dhe 11,000 në Hong Kongun fqinj, në një popullsi prej 7.4 milionë banorësh.

Kina ka thënë se numëron vetëm vdekjet e pacientëve të shkaktuar nga pneumonia dhe dështimi i frymëmarrjes si të lidhura me Covid.

Numri relativisht i ulët i vdekjeve nuk është gjithashtu në përputhje me kërkesën në rritje të raportuar nga sallonet e funeralit në disa qytete.

Midis atyre që u mblodhën për të bërë sajë ose patinazh në akull në një liqen të ngrirë në Parkun e Liqenit Shichahai të kryeqytetit ishin disa optimistë për heqjen e kufizimeve.

“Pas përfundimit të këtij bllokimi, ne nuk duhet të skanojmë më kodin shëndetësor, as nuk duhet të kontrollojmë kodin e udhëtimit”, tha një nga ata në park, Yang, i cili dha vetëm një emër.

"Pra, ne jemi të lirë tani."

Gjithashtu në liqen ishte Zhong, një student kolegji 22-vjeçar, i cili tha se kishte qëndruar në shtëpi për dy ose tre javë pasi u infektua.



“Tani mund të dal dhe është koha e duhur për festën e Vitit të Ri”, shtoi ai. "Dua të shkoj nëpër Pekin, të shikoj dhe të ndjej humorin festiv."

E hëna ishte një festë publike, por trafiku në kryeqytet është shtuar sërish në ditët e fundit pasi njerëzit dynden drejt vendeve të jashtme. Megjithatë, biznesi është ende i ngadaltë në disa vende më të vogla, të mbyllura, si restorante.

Pronari i një restoranti me ushqim deti në Pekin tha se klientët nuk ishin kthyer në fuqinë e plotë.

“Unë pres që kjo situatë të zgjasë gjatë festës së Vitit të Ri Hënor”, ​​tha Chen, i cili dha vetëm mbiemrin e tij. "Unë po llogaris që biznesi të jem më normal pas pushimeve."

Në qytetin qendror të Wuhan, ku filloi pandemia tre vjet më parë, njerëzit nuk ishin më aq të shqetësuar, tha një burrë me mbiemrin Wu për Reuters.

“Prodhimi i punës, jeta dhe argëtimi po kthehen në nivele normale”, shtoi Wu, një mësuese në një qendër private trajnimi.

Festa më e madhe e Kinës, Viti i Ri Hënor, fillon më 21 janar të këtij viti, kur rrjeti hekurudhor pritet të transportojë 5.5 milionë pasagjerë, ka thënë transmetuesi shtetëror CCTV.

Ndërsa pritjet për udhëtime pushimesh rriten, autoritetet në Pallatin spektakolar Potala të Tibetit thanë se do të hapet për vizitorët nga 3 janari, pasi u mbyll gushtin e kaluar për shkak të një shpërthimi.

Disa hotele në resortin turistik jugor të Sanyas janë rezervuar plotësisht për Vitin e Ri Hënor, kanë thënë mediat.

Ditët e fundit media shtetërore ka kërkuar të sigurojë publikun se shpërthimi ishte nën kontroll dhe po i afrohej kulmit.

Duke cituar studiues, gazeta e lajmeve Caixin tha të dielën se infeksionet në qytetet e Pekinit, Guangzhou, Shanghai dhe Chongqing janë afër përfundimit.

Por infeksionet do të arrijnë kulmin në rajonet urbane të Sichuan, Shaanxi, Gansu dhe Qinghai në gjysmën e dytë të janarit, shtuan ata.

Më shumë se 80 për qind e atyre që jetojnë në Sichuan jugperëndimore janë infektuar, ka thënë Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve të provincës.




Burimi: DailyMail