Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,200

    Një Vit i Ri - Shanse të Reja !

    5 strategji të bazuara në shkencë për të arritur qëllimet tuaja në këtë Vit të Ri !

    Disa njerëz e duan traditën e vendosjes së një objektivi çdo 1 Janar.

    Fillimet e reja si data si dita e Vitit të Ri, ditëlindja juaj dhe madje edhe të hënat jeni më shumë i motivuar për të arritur qëllimet tuaja, sepse mendoni se mund të ktheni faqen në dështimet e së kaluarës. Ndoshta keni dashur të lini duhanin, të fitonit formë ose të filloni të flini në një orë të arsyeshme vitin e kaluar dhe nuk e bëtë. Një fillim i ri si ai i Vitit të Ri ju lejon t’i zhvendosni ato hapa të gabuara në një kapitull të kaluar.

    Nëse doni të rrisni shanset tuaja për t’iu përmbajtur zgjidhjes së Vitit të Ri 2023, shkencëtarët e sjelljes kanë zbuluar një mori teknikash që mund të ndihmojnë. Këto taktika janë më të dobishme nëse keni zgjedhur një qëllim konkret dhe të vogël.

    Këtu janë pesë këshillat të bazuara në shkencë për t’iu përmbajtur synimeve tuaja.

    1. Bëni një plan të bazuar në sugjerime

    Sigurohuni që të detajoni kur dhe ku do të ndiqni.

    Nëse vendimi juaj i Vitit të Ri është të meditoni pesë ditë çdo javë, një plan si “Unë do të meditoj gjatë ditëve të javës” do të ishte shumë i paqartë. Por një plan i bazuar në sugjerime si “Unë do të meditoj në zyrë gjatë ditëve të javës gjatë pushimit të drekës” do t’i përshtatej faturës.

    Planifikimi i detajuar gjithashtu mund t’ju ndihmojë të parashikoni dhe shmangni pengesat, kështu që nëse planifikoni të meditoni gjatë drekës, do të jeni të sigurt që të refuzoni një takim të ofruar për drekë.

    2. Konsideroni një klauzolë ndëshkuese

    Kjo mund të tingëllojë e keqe, por siguria se do të përballeni me një dënim nëse nuk arrini zgjidhjen tuaj të Vitit të Ri, mund të bëjë mrekulli.

    Një mënyrë e thjeshtë për ta bërë këtë është duke u treguar disa njerëzve për qëllimin tuaj, kështu që do të ndiheni të turpëruar nëse ata kontrollojnë përsëri më vonë dhe zbulojnë se nuk e keni ndjekur.

    Ju mund të vendosni një bast me një mik që do t’i përmbaheni zgjidhjes ose pagimit të Vitit të Ri. Përndryshe, teknologjia mund të ndihmojë. Logjika përse kjo funksionon është e thjeshtë. Stimujt ndryshojnë vendimet tona dhe ndëshkimet janë edhe më motivuese sesa shpërblimet.

    3. Bëjeni argëtuese

    Nëse nuk është argëtuese të stërvitesh apo të studiosh, nuk ka gjasa të vazhdosh. Por nëse kënaqeni nga stërvitjet ose seancat e studimit, hulumtimet kanë zbuluar se do të vazhdoni më gjatë.

    Një mënyrë për ta bërë më argëtuese ndjekjen e një qëllimi që normalisht ndihet si një punë e përditshme është ta kombinosh atë me një kënaqësi fajtore.

    Konsideroni t’i lejoni vetes të shikoni shfaqjen tuaj të preferuar televizive në palestër, në mënyrë që të filloni të prisni me padurim stërvitjet. Ose ta lini veten të pini një moka latte gjatë sesioneve të studimit, në mënyrë që të ketë një grep për t’ju çuar në bibliotekë. Hulumtimi tregon se bashkimi i tundimeve mund të jetë i dobishëm kur përndryshe mund të braktisni zgjidhjen tuaj të Vitit të Ri.

    4. Lejoni raste urgjente

    Nëse devijoni fare nga vendimi juaj i Vitit të Ri, instinkti juaj mund të jetë të deklaroni veten të dështuar dhe ta hidhni poshtë. Studiuesit e quajnë këtë ” Efekti i dreqit “.

    Ja si duket: Keni planifikuar të shkoni në shtrat herët çdo natë, por nuk mund t’i rezistoni të qëndroni zgjuar vonë një të premte për të parë një episod shtesë të “Succession”. Pas kësaj, planet tuaja për t’u fjetur herët dolën nga dritarja sepse “Dreqin”, ju tashmë keni dështuar.

    Për fat të mirë, ekziston një mënyrë për t’i shmangur këtij fati. Duke vendosur objektiva të vështira (si ora 22:00 para gjumit çdo natë), por duke i dhënë vetes një ose dy letra pa burg çdo javë, mund të merrni rezultate më të mira sesa duke vendosur objektiva të vështira ose të lehta pa hapësirë ​​për lëvizje.

    5. Merrni pak ndihmë nga miqtë tuaj

    Kalimi i kohës rreth njerëzve me arritje të larta mund të rrisë performancën tuaj. Nëse vendimi juaj i Vitit të Ri është të vraponi një maratonë ose të shkruani një libër, do të ishte e mençur të filloni të rrini me miqtë që kanë arritur në vijën e finishit dhe mund t’ju tregojnë se si është bërë. Do t’ia dilni mbanë vetëm duke kaluar kohë së bashku, sepse do të jeni të prirur të përshtateni me modelet e tyre të sjelljes.

    Mjaft e çuditshme, ka prova që stërvitja e miqve me qëllime të përbashkëta mund të përmirësojë gjithashtu shkallën tuaj të suksesit. Kur jeni gati t’i jepni dikujt tjetër këshilla se si të arrini, kjo rrit vetëbesimin tuaj.

    Edhe një gjë

    Le të themi se dita e Vitit të Ri ka kaluar në kohën kur po lexoni këtë artikull dhe ju mendoni se tashmë keni dështuar. Shkenca thotë se nuk keni. Mund të filloni nga e para me çdo fillim të ri që zgjidhni të hënën e ardhshme, muajin tjetër ose në ditëlindjen tuaj. Ose zgjidhni çdo ditë për të filluar nga e para dhe ndiqni këto pesë hapa për të krijuar një zakon tjetër të mirë.


    Top Channel

    https://top-channel.tv/2023/01/02/5-...ete-vit-te-ri/

  2. Anetarët më poshtë kanë falenderuar sirena_adria për postimin:

    Neteorm (03-01-2023)

  3. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,200

    Për: Një Vit i Ri - Shanse të Reja !

    Disa zakone të lehta shëndetësore për të pasur sukses për vitin e ri

    Hulumtimet tregojnë se arritjet e vogla sinjalizojnë qarkun e shpërblimit në trurin tonë, kjo çliron kimikate që na bëjnë të ndihemi më të sigurt, duke rritur vetëvlerësimin tonë dhe duke ushqyer motivimin tonë të brendshëm.

    Pra, ndërsa këto zakone mund të duken si pa mend, zotërimi i tyre tani mund të bëjë një ndryshim të madh në nivelin tuaj të motivimit muajin e ardhshëm.

    Pini një gotë ujë çdo mëngjes

    Deri tani ju ndoshta keni dëgjuar këshillat e rekomanduara për të pirë gjysmën e peshës tuaj trupore në një gotë ujë çdo ditë. Por nëse kjo duket si një arritje e pamundur, ose nëse tashmë po e bëni këtë, provoni këtë mënyrë të thjeshtë për të pirë më shumë. Vendosni një shishe uji ose një gotë me ujë pranë aparatit tuaj të kafesë, në mënyrë që në mëngjes, para se të pini një gllënjkë nga ndonjë gjë tjetër, të pini një gotë ujë .

    Shtoni një perime në ditë në dietën tuaj

    Inkurajoni veten të hani më shëndetshëm duke u përkushtuar të hani vetëm një perime shtesë në ditë.

    Lëvizni për 5 minuta në ditë

    Angazhohuni të lëvizni trupin tuaj për vetëm 5 minuta në ditë , qoftë duke marshuar në vend ndërsa gatuani mbi sobë ose duke ecur. Ulja e pritshmërive tuaja për stërvitje pakëson motivimin e kërkuar për t’u larguar nga divani dhe zvogëlon sasinë e vullnetit të nevojshëm për të fuqizuar përmes një stërvitje më të gjatë. Dhe mund të habiteni se sa e lehtë është ta ktheni atë shëtitje 5-minutëshe në një shëtitje 10-15-minutëshe sapo të lëvizni.

    Uluni të dielave dhe planifikoni stërvitjet tuaja

    Pavarësisht nëse është një shtrirje joga 5-minutëshe në një aplikacion ose një shëtitje e plotë 45-minutëshe ose stërvitje HII, vendoseni në kalendarin tuaj në ditën dhe orën që planifikoni ta përfundoni. Fakti i thjeshtë që keni shpenzuar 5 minuta duke e bërë këtë është diçka për të festuar

    Punoni në marrëdhënien tuaj me veten

    Pavarësisht nëse doni të gjeni motivim për të ushtruar, të ndiheni më të sigurt në punë ose të jeni më të lumtur në përgjithësi, kultivimi i një marrëdhënieje pozitive me veten është hapi i parë për të arritur atje. Provoni të vendosni një ditar pranë shtratit tuaj ose një libër vetë-përmirësimi në tavolinën e kafesë pranë telekomandës.

    Lironi një pjesë të ngurtë të trupit

    A është qafa juaj gjithmonë e shtrënguar? Apo ndoshta ijet tuaja janë gjithmonë të lënduara? Zgjidhni një zonë të trupit tuaj dhe bëni një shtrirje në ditë për të ndihmuar në lirimin e asaj zone. Nëse është qafa juaj, provoni ta lëshoni veshin e djathtë në shpatullën tuaj të djathtë për disa frymëmarrje dhe më pas të ndërroni anën. Nëse janë ijet tuaja , provoni të uleni me kyçin e këmbës së djathtë mbi gjurin tuaj të majtë për të shtrirë ijën e jashtme dhe glute.

    Vendosni një rutinë 5-minutëshe të natës

    Largoni stresin dhe zëvendësoni zakonet e pashëndetshme, si snacking dhe pirja, duke marrë disa minuta për veten tuaj gjatë natës. Vendosni një alarm në telefonin tuaj si kujtesë dhe më pas vendosni kohëmatësin për 5 minuta. Bëni një meditim, frymëmarrje të thellë, ditar ose dërgoni mesazhe një miku. Përqendrohuni në shpenzimin e atyre minutave duke bërë diçka që ju relakson. Mund të jetë edhe një rutinë e re bukurie gjatë natës, si një maskë për fytyrën ose masazhimi i këmbëve. Praktikoni një kujdes për veten në çdo mënyrë që ju relakson në mbrëmje.


    Gazeta Telegraf

    https://telegraf.al/shendetesi/disa-...er-vitin-e-ri/

  4. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,200

    Për: Një Vit i Ri - Shanse të Reja !

    Si t’i arrini objektivat që keni vendosur për vitin e ri

    Jemi në periudhën, ku ashtu si në shtator, shënohen qëllimet për vitin që sapo ka filluar, dhe të cilat nuk janë ndoshta as të reja. Në fakt në shumë raste, ato janë vetëm përsëritje e atyre të viteve të kaluara, të cilat kanë mbetur të parealizuara.

    Po cili është sekreti për të arritur objektivat që i keni caktuar vetes për vitin e ri? Cilatdo qofshin ambiciet tuaja, ekspertët Piter Heslin, Loren A.Kiting dhe Ute-Kristin Klehe, rekomandojnë 12 mënyra për të rritur shanset për t’i arritur ato, të organizuara në 4 makro-kategori.

    1. Organizim dhe hedhje e hapave të vegjël

    Le t’ia nisim nga bazat, pra të vendosim synimet që synojmë të arrijmë, duke i ndarë ato sipas llojit: të sjelljes, të mësuarit apo të performancës. Ekspertët thonë se do të ishte e përshtatshme – nëse flasim për sjellje që duhen modifikuar – që ato të përputhen me qëllimin e performancës, të mbështeten tek aktivitetet që duhet të përsëriten me kalimin e kohës, dhe të përfitojnë nga sugjerimet e një eksperti të fushës.

    Kalimi nga teoria në praktikëër shembull dëshira për të ndryshuar punë do të thotë të kuptosh atë që dëshiron dhe të punosh për arritjen e saj, të përditësosh CV-në, ta krahasosh veten me njerëzit e tjerë, dhe të aplikosh për oferta të ndryshme pune. Këto veprime duhen përsëritur me kalimin e kohës, pa u dorëzuar.

    Po ashtu këshillohet mbështetja tek dikush që di më shumë se sa ne. Gjatë rrugëtimit tuaj këtë vit është e rëndësishme të vendosni nën-objektivat, pikat e ndërmjetme midis pikës së fillimit dhe mbërritjes, për të krijuar një ide mbi përparimin e bërë, shpejtësinë me të cilën po përparoni, dhe që të kuptoni nëse dhe si është e nevojshme të rregulloni qëllimin përfundimtar. Ky aspekt jo më pak i rëndësishëm, ndihmon në zhvillimin e vetëvlerësimit, duke e përforcuar idenë se me hapa të vegjël mund të arrihen edhe synimet më të vështira.

    2. Pa motivim nuk ka përparim

    Përkushtimi ndaj diçkaje është më i lehtë nëse ajo diçka ka rëndësi, pra nëse motivimi është i fortë dhe në përputhje me vlerat personale (ekspertët flasin për vetë–përputhje). Përcaktimi se ku duhet të shkojmë, bazuar në përfitimet që do të kishim nëse arrijmë një synim të caktuar, e nxit vendosmërinë e nevojshme për të arritur atje.

    Një nga këshillat është të realizoni udhëtimin për të arritur një qëllim emocionues, ndoshta duke e kthyer atë në një lloj loje. Referenca është për të gjitha sistemet – si distinktivët, por edhe klasifikimet – që vërtetojnë arritjen e një qëllimi, qoftë edhe të pjesshëm.

    Aplikacionet e fitnesit e kanë adoptuar këtë metodë prej disa kohësh, me sfida dhe distinktivë të fituar pas përfundimit të aktiviteteve të ndryshme, qoftë 10 km vrap apo 4 orë stërvitje brenda dy javësh, si dhe me çmime që e shpërblejnë performancën e përmirësuar me kalimin e kohës.

    Dhe mos harroni që në çdo rast të besoni tek vetja tuaj, theksojnë ekspertët, duke festuar fitoret e vogla, duke mos përçmuar reagimet dhe opinionet e të tjerëve, dhe duke e ndryshuar këndvështrimin tuaj edhe në mënyrën se si mendoni për veten. Një shembull për të gjithë? Le të mos përqendrohemi tek termi “ jemi shumë të moshuar”, por tek përvoja e grumbulluar. Nuk duket si diçka revolucionare, por funksionon.

    3. Bëni plane por edhe pushoni

    Krijimi i shprehive aty ku nuk kanë qenë, momentet e përkushtuara për të kryer veprime që synojnë qëllimet tuaja, ju ndihmon që t’i arrini ato. Këshilla e ekspertëve është të lidhni midis tyre veprimet e ndryshme: për shembull ecja për disa minuta pas ngrënies.

    Megjithatë, gjatë këtij procesi është e rëndësishme të sigurohet hapësira e përshtatshme për momente pushimi: të fjeturit gjumë, kalimi i kohës me miqtë, ecja, loja, të shkruarit, janë aktivitete që e ndihmojnë njeriun të ripërtërijë energjitë e tij.

    4. Mësoni të kapërceni gabimet

    Këshilla ndoshta më e vlefshme është ajo që ka të bëjë me menaxhimin e gabimeve, krizave dhe momenteve në të cilat njeriu rrezikon të humbasë. Sekreti mund të jetë të lëvizim para kohe, duke imagjinuar në kohë se çfarë mund të na distancojë, dhe për rrjedhojë si të reagojmë.

    Këshilla e vjetër për të ç’aktivizuar njoftimet e mediave sociale i përshtatet këtyre, po ashtu edhe kultivimi i një vizioni konstruktiv, duke u fokusuar tek mundësitë për t’u përmirësuar nga gabimet që mund të bëhen në mënyrë të pashmangshme gjatë rrugës. / Galileo


    *Ky artikull u publikua nga Bota.al dhe u ripostua nga Tiranapost.al

    https://tiranapost.al/stil-jete/si-t...n-e-ri-i522361
    Ndryshuar për herë të fundit nga sirena_adria : 30-01-2023 më 09:11

Tema të Ngjashme

  1. Fjalë të reja
    Nga kapllani në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 13-03-2017, 03:23
  2. Sa shanse ka që të ndodhë apokalipsi në vitin 2012?
    Nga laura.. në forumin Shkenca dhe jeta
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 25-02-2010, 00:04
  3. Coptimi I Votes Shqiptare Edhe Nje Shanse E Humbur
    Nga ngutu=ngadal në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 24-03-2009, 00:51
  4. Te Reja
    Nga cunimartum në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 10-04-2006, 13:21
  5. Meidani: PS ka shumë pak shanse pë të fituar në zgjedhje
    Nga Albo në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 31-03-2005, 05:22

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •