Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Nj Vit i Ri - Shanse t Reja !

  5 strategji t bazuara n shkenc pr t arritur qllimet tuaja n kt Vit t Ri !

  Disa njerz e duan traditn e vendosjes s nj objektivi do 1 Janar.

  Fillimet e reja si data si dita e Vitit t Ri, ditlindja juaj dhe madje edhe t hnat jeni m shum i motivuar pr t arritur qllimet tuaja, sepse mendoni se mund t ktheni faqen n dshtimet e s kaluars. Ndoshta keni dashur t lini duhanin, t fitonit form ose t filloni t flini n nj or t arsyeshme vitin e kaluar dhe nuk e bt. Nj fillim i ri si ai i Vitit t Ri ju lejon ti zhvendosni ato hapa t gabuara n nj kapitull t kaluar.

  Nse doni t rrisni shanset tuaja pr tiu prmbajtur zgjidhjes s Vitit t Ri 2023, shkenctart e sjelljes kan zbuluar nj mori teknikash q mund t ndihmojn. Kto taktika jan m t dobishme nse keni zgjedhur nj qllim konkret dhe t vogl.

  Ktu jan pes kshillat t bazuara n shkenc pr tiu prmbajtur synimeve tuaja.

  1. Bni nj plan t bazuar n sugjerime

  Sigurohuni q t detajoni kur dhe ku do t ndiqni.

  Nse vendimi juaj i Vitit t Ri sht t meditoni pes dit do jav, nj plan si Un do t meditoj gjat ditve t javs do t ishte shum i paqart. Por nj plan i bazuar n sugjerime si Un do t meditoj n zyr gjat ditve t javs gjat pushimit t dreks do ti prshtatej faturs.

  Planifikimi i detajuar gjithashtu mund tju ndihmoj t parashikoni dhe shmangni pengesat, kshtu q nse planifikoni t meditoni gjat dreks, do t jeni t sigurt q t refuzoni nj takim t ofruar pr drek.

  2. Konsideroni nj klauzol ndshkuese

  Kjo mund t tinglloj e keqe, por siguria se do t prballeni me nj dnim nse nuk arrini zgjidhjen tuaj t Vitit t Ri, mund t bj mrekulli.

  Nj mnyr e thjesht pr ta br kt sht duke u treguar disa njerzve pr qllimin tuaj, kshtu q do t ndiheni t turpruar nse ata kontrollojn prsri m von dhe zbulojn se nuk e keni ndjekur.

  Ju mund t vendosni nj bast me nj mik q do ti prmbaheni zgjidhjes ose pagimit t Vitit t Ri. Prndryshe, teknologjia mund t ndihmoj. Logjika prse kjo funksionon sht e thjesht. Stimujt ndryshojn vendimet tona dhe ndshkimet jan edhe m motivuese sesa shprblimet.

  3. Bjeni argtuese

  Nse nuk sht argtuese t strvitesh apo t studiosh, nuk ka gjasa t vazhdosh. Por nse knaqeni nga strvitjet ose seancat e studimit, hulumtimet kan zbuluar se do t vazhdoni m gjat.

  Nj mnyr pr ta br m argtuese ndjekjen e nj qllimi q normalisht ndihet si nj pun e prditshme sht ta kombinosh at me nj knaqsi fajtore.

  Konsideroni ti lejoni vetes t shikoni shfaqjen tuaj t preferuar televizive n palestr, n mnyr q t filloni t prisni me padurim strvitjet. Ose ta lini veten t pini nj moka latte gjat sesioneve t studimit, n mnyr q t ket nj grep pr tju uar n bibliotek. Hulumtimi tregon se bashkimi i tundimeve mund t jet i dobishm kur prndryshe mund t braktisni zgjidhjen tuaj t Vitit t Ri.

  4. Lejoni raste urgjente

  Nse devijoni fare nga vendimi juaj i Vitit t Ri, instinkti juaj mund t jet t deklaroni veten t dshtuar dhe ta hidhni posht. Studiuesit e quajn kt Efekti i dreqit .

  Ja si duket: Keni planifikuar t shkoni n shtrat hert do nat, por nuk mund ti rezistoni t qndroni zgjuar von nj t premte pr t par nj episod shtes t Succession. Pas ksaj, planet tuaja pr tu fjetur hert doln nga dritarja sepse Dreqin, ju tashm keni dshtuar.

  Pr fat t mir, ekziston nj mnyr pr ti shmangur ktij fati. Duke vendosur objektiva t vshtira (si ora 22:00 para gjumit do nat), por duke i dhn vetes nj ose dy letra pa burg do jav, mund t merrni rezultate m t mira sesa duke vendosur objektiva t vshtira ose t lehta pa hapsir ​​pr lvizje.

  5. Merrni pak ndihm nga miqt tuaj

  Kalimi i kohs rreth njerzve me arritje t larta mund t rris performancn tuaj. Nse vendimi juaj i Vitit t Ri sht t vraponi nj maraton ose t shkruani nj libr, do t ishte e menur t filloni t rrini me miqt q kan arritur n vijn e finishit dhe mund tju tregojn se si sht br. Do tia dilni mban vetm duke kaluar koh s bashku, sepse do t jeni t prirur t prshtateni me modelet e tyre t sjelljes.

  Mjaft e uditshme, ka prova q strvitja e miqve me qllime t prbashkta mund t prmirsoj gjithashtu shkalln tuaj t suksesit. Kur jeni gati ti jepni dikujt tjetr kshilla se si t arrini, kjo rrit vetbesimin tuaj.

  Edhe nj gj

  Le t themi se dita e Vitit t Ri ka kaluar n kohn kur po lexoni kt artikull dhe ju mendoni se tashm keni dshtuar. Shkenca thot se nuk keni. Mund t filloni nga e para me do fillim t ri q zgjidhni t hnn e ardhshme, muajin tjetr ose n ditlindjen tuaj. Ose zgjidhni do dit pr t filluar nga e para dhe ndiqni kto pes hapa pr t krijuar nj zakon tjetr t mir.


  Top Channel

  https://top-channel.tv/2023/01/02/5-...ete-vit-te-ri/

 2. Anetart m posht kan falenderuar sirena_adria pr postimin:

  Neteorm (03-01-2023)

 3. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Nj Vit i Ri - Shanse t Reja !

  Disa zakone t lehta shndetsore pr t pasur sukses pr vitin e ri

  Hulumtimet tregojn se arritjet e vogla sinjalizojn qarkun e shprblimit n trurin ton, kjo liron kimikate q na bjn t ndihemi m t sigurt, duke rritur vetvlersimin ton dhe duke ushqyer motivimin ton t brendshm.

  Pra, ndrsa kto zakone mund t duken si pa mend, zotrimi i tyre tani mund t bj nj ndryshim t madh n nivelin tuaj t motivimit muajin e ardhshm.

  Pini nj got uj do mngjes

  Deri tani ju ndoshta keni dgjuar kshillat e rekomanduara pr t pir gjysmn e peshs tuaj trupore n nj got uj do dit. Por nse kjo duket si nj arritje e pamundur, ose nse tashm po e bni kt, provoni kt mnyr t thjesht pr t pir m shum. Vendosni nj shishe uji ose nj got me uj pran aparatit tuaj t kafes, n mnyr q n mngjes, para se t pini nj gllnjk nga ndonj gj tjetr, t pini nj got uj .

  Shtoni nj perime n dit n dietn tuaj

  Inkurajoni veten t hani m shndetshm duke u prkushtuar t hani vetm nj perime shtes n dit.

  Lvizni pr 5 minuta n dit

  Angazhohuni t lvizni trupin tuaj pr vetm 5 minuta n dit , qoft duke marshuar n vend ndrsa gatuani mbi sob ose duke ecur. Ulja e pritshmrive tuaja pr strvitje pakson motivimin e krkuar pr tu larguar nga divani dhe zvoglon sasin e vullnetit t nevojshm pr t fuqizuar prmes nj strvitje m t gjat. Dhe mund t habiteni se sa e leht sht ta ktheni at shtitje 5-minutshe n nj shtitje 10-15-minutshe sapo t lvizni.

  Uluni t dielave dhe planifikoni strvitjet tuaja

  Pavarsisht nse sht nj shtrirje joga 5-minutshe n nj aplikacion ose nj shtitje e plot 45-minutshe ose strvitje HII, vendoseni n kalendarin tuaj n ditn dhe orn q planifikoni ta prfundoni. Fakti i thjesht q keni shpenzuar 5 minuta duke e br kt sht dika pr t festuar

  Punoni n marrdhnien tuaj me veten

  Pavarsisht nse doni t gjeni motivim pr t ushtruar, t ndiheni m t sigurt n pun ose t jeni m t lumtur n prgjithsi, kultivimi i nj marrdhnieje pozitive me veten sht hapi i par pr t arritur atje. Provoni t vendosni nj ditar pran shtratit tuaj ose nj libr vet-prmirsimi n tavolinn e kafes pran telekomands.

  Lironi nj pjes t ngurt t trupit

  A sht qafa juaj gjithmon e shtrnguar? Apo ndoshta ijet tuaja jan gjithmon t lnduara? Zgjidhni nj zon t trupit tuaj dhe bni nj shtrirje n dit pr t ndihmuar n lirimin e asaj zone. Nse sht qafa juaj, provoni ta lshoni veshin e djatht n shpatulln tuaj t djatht pr disa frymmarrje dhe m pas t ndrroni ann. Nse jan ijet tuaja , provoni t uleni me kyin e kmbs s djatht mbi gjurin tuaj t majt pr t shtrir ijn e jashtme dhe glute.

  Vendosni nj rutin 5-minutshe t nats

  Largoni stresin dhe zvendsoni zakonet e pashndetshme, si snacking dhe pirja, duke marr disa minuta pr veten tuaj gjat nats. Vendosni nj alarm n telefonin tuaj si kujtes dhe m pas vendosni kohmatsin pr 5 minuta. Bni nj meditim, frymmarrje t thell, ditar ose drgoni mesazhe nj miku. Prqendrohuni n shpenzimin e atyre minutave duke br dika q ju relakson. Mund t jet edhe nj rutin e re bukurie gjat nats, si nj mask pr fytyrn ose masazhimi i kmbve. Praktikoni nj kujdes pr veten n do mnyr q ju relakson n mbrmje.


  Gazeta Telegraf

  https://telegraf.al/shendetesi/disa-...er-vitin-e-ri/

 4. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Nj Vit i Ri - Shanse t Reja !

  Si t’i arrini objektivat q keni vendosur pr vitin e ri

  Jemi n periudhn, ku ashtu si n shtator, shnohen qllimet pr vitin q sapo ka filluar, dhe t cilat nuk jan ndoshta as t reja. N fakt n shum raste, ato jan vetm prsritje e atyre t viteve t kaluara, t cilat kan mbetur t parealizuara.

  Po cili sht sekreti pr t arritur objektivat q i keni caktuar vetes pr vitin e ri? Cilatdo qofshin ambiciet tuaja, ekspertt Piter Heslin, Loren A.Kiting dhe Ute-Kristin Klehe, rekomandojn 12 mnyra pr t rritur shanset pr t’i arritur ato, t organizuara n 4 makro-kategori.

  1. Organizim dhe hedhje e hapave t vegjl

  Le t’ia nisim nga bazat, pra t vendosim synimet q synojm t arrijm, duke i ndar ato sipas llojit: t sjelljes, t msuarit apo t performancs. Ekspertt thon se do t ishte e prshtatshme – nse flasim pr sjellje q duhen modifikuar – q ato t prputhen me qllimin e performancs, t mbshteten tek aktivitetet q duhet t prsriten me kalimin e kohs, dhe t prfitojn nga sugjerimet e nj eksperti t fushs.

  Kalimi nga teoria n praktikr shembull dshira pr t ndryshuar pun do t thot t kuptosh at q dshiron dhe t punosh pr arritjen e saj, t prditsosh CV-n, ta krahasosh veten me njerzit e tjer, dhe t aplikosh pr oferta t ndryshme pune. Kto veprime duhen prsritur me kalimin e kohs, pa u dorzuar.

  Po ashtu kshillohet mbshtetja tek dikush q di m shum se sa ne. Gjat rrugtimit tuaj kt vit sht e rndsishme t vendosni nn-objektivat, pikat e ndrmjetme midis piks s fillimit dhe mbrritjes, pr t krijuar nj ide mbi prparimin e br, shpejtsin me t ciln po prparoni, dhe q t kuptoni nse dhe si sht e nevojshme t rregulloni qllimin prfundimtar. Ky aspekt jo m pak i rndsishm, ndihmon n zhvillimin e vetvlersimit, duke e prforcuar iden se me hapa t vegjl mund t arrihen edhe synimet m t vshtira.

  2. Pa motivim nuk ka prparim

  Prkushtimi ndaj dikaje sht m i leht nse ajo dika ka rndsi, pra nse motivimi sht i fort dhe n prputhje me vlerat personale (ekspertt flasin pr vet–prputhje). Prcaktimi se ku duhet t shkojm, bazuar n prfitimet q do t kishim nse arrijm nj synim t caktuar, e nxit vendosmrin e nevojshme pr t arritur atje.

  Nj nga kshillat sht t realizoni udhtimin pr t arritur nj qllim emocionues, ndoshta duke e kthyer at n nj lloj loje. Referenca sht pr t gjitha sistemet – si distinktivt, por edhe klasifikimet – q vrtetojn arritjen e nj qllimi, qoft edhe t pjesshm.

  Aplikacionet e fitnesit e kan adoptuar kt metod prej disa kohsh, me sfida dhe distinktiv t fituar pas prfundimit t aktiviteteve t ndryshme, qoft 10 km vrap apo 4 or strvitje brenda dy javsh, si dhe me mime q e shprblejn performancn e prmirsuar me kalimin e kohs.

  Dhe mos harroni q n do rast t besoni tek vetja tuaj, theksojn ekspertt, duke festuar fitoret e vogla, duke mos prmuar reagimet dhe opinionet e t tjerve, dhe duke e ndryshuar kndvshtrimin tuaj edhe n mnyrn se si mendoni pr veten. Nj shembull pr t gjith? Le t mos prqendrohemi tek termi “ jemi shum t moshuar”, por tek prvoja e grumbulluar. Nuk duket si dika revolucionare, por funksionon.

  3. Bni plane por edhe pushoni

  Krijimi i shprehive aty ku nuk kan qen, momentet e prkushtuara pr t kryer veprime q synojn qllimet tuaja, ju ndihmon q t’i arrini ato. Kshilla e ekspertve sht t lidhni midis tyre veprimet e ndryshme: pr shembull ecja pr disa minuta pas ngrnies.

  Megjithat, gjat ktij procesi sht e rndsishme t sigurohet hapsira e prshtatshme pr momente pushimi: t fjeturit gjum, kalimi i kohs me miqt, ecja, loja, t shkruarit, jan aktivitete q e ndihmojn njeriun t riprtrij energjit e tij.

  4. Msoni t kaprceni gabimet

  Kshilla ndoshta m e vlefshme sht ajo q ka t bj me menaxhimin e gabimeve, krizave dhe momenteve n t cilat njeriu rrezikon t humbas. Sekreti mund t jet t lvizim para kohe, duke imagjinuar n koh se far mund t na distancoj, dhe pr rrjedhoj si t reagojm.

  Kshilla e vjetr pr t ’aktivizuar njoftimet e mediave sociale i prshtatet ktyre, po ashtu edhe kultivimi i nj vizioni konstruktiv, duke u fokusuar tek mundsit pr t’u prmirsuar nga gabimet q mund t bhen n mnyr t pashmangshme gjat rrugs. / Galileo


  *Ky artikull u publikua nga Bota.al dhe u ripostua nga Tiranapost.al

  https://tiranapost.al/stil-jete/si-t...n-e-ri-i522361
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 30-01-2023 m 09:11

Tema t Ngjashme

 1. Fjal t reja
  Nga kapllani n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-03-2017, 03:23
 2. Sa shanse ka q t ndodh apokalipsi n vitin 2012?
  Nga laura.. n forumin Shkenca dhe jeta
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 25-02-2010, 00:04
 3. Coptimi I Votes Shqiptare Edhe Nje Shanse E Humbur
  Nga ngutu=ngadal n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 24-03-2009, 00:51
 4. Te Reja
  Nga cunimartum n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 10-04-2006, 13:21
 5. Meidani: PS ka shum pak shanse p t fituar n zgjedhje
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 31-03-2005, 05:22

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •