Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,313
  Postimet n Bllog
  4

  Shenja nga Qielli: Dbor n Arabin Saudite dhe rreshje t rrmbyeshme shiu n San Francisco

  A bie bor n Arabin Saudite? Banort ndajn fotot n internet

  NGA Harper's Bazaar Arabia

  Emri: hba-featured-dimensions-4.jpg

Shikime: 106

Madhsia: 43.0 KB

  Banort e Jabal al-Lawz ishin dshmitar t reshjeve t bors t hnn

  A bie bor n Arabin Saudite? Bazaar Arabia ndan gjithka q dim

  Po, ju n fakt e keni lexuar sakt titullin. Duket pothuajse e paimagjinueshme q mund t bjer bor kudo n zonn e GCC, veanrisht pr turistt q vizitojn. Pra, kur doli lajmi se zona e Jabal al-Lawz e Arabis Saudite ishte dshmitare e reshjeve t bors, sht e sigurt t thuhet se si banort ashtu edhe turistt e vendit ishin pak t hutuar.

  A bie bor n Arabin Saudite?
  Dimri m n fund ka ardhur, me pjes t zons s Jabal al-Lawz t Tabuk-ut q dshmojn reshje bore t hnn mbrma. Interesante, Arabian Business raporton se Mbretria po planifikon t transformoj pikn popullore turistike malore n nj vendpushim skish t vendosur n veriperndim t vendit.

  Edhe pse kjo nuk sht hera e par q vendi ka dshmuar bor prpara se t ket par bor n dimrat e tij t mparshm - n janar t vitit 2016, banort pan reshje bore midis Meks dhe Medins pr her t par n 85 vjet.

  Bazaar Arabia ndan imazhe dhe videoklipe t kushteve t motit t shprndara nga banort e Arabis Saudite


  Emri: FlD1TiMaAAAHsMY.jpeg

Shikime: 55

Madhsia: 59.4 KB
  nprmjet /@arul86981955 n Instagram

  Emri: FlD1TiCakAMAEOr.jpeg

Shikime: 54

Madhsia: 50.8 KB
  nprmjet/@arul86981955 n Instagram

  Emri: 3ZplImFT-Fk-zqdXgAI76Zb.jpg

Shikime: 59

Madhsia: 68.4 KB
  nprmjet /@Spa_Eng n Twitter

  Emri: Fk-zqfWYAAc3As-1.jpg

Shikime: 60

Madhsia: 50.6 KB
  nprmjet /@Spa_Eng n Twitter

  Emri: lBmcH3wG-Fk-zqsXwAAmtAp.jpg

Shikime: 62

Madhsia: 34.3 KB
  nprmjet /@Spa_Eng n Twitter

  Burimi: HarpesBazaarArabia

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,313
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Shenja nga Qielli: Dbor n Arabin Saudite dhe rreshje t rrmbyeshme shiu n San Francisco

  Mesazh nga Qielli? Shirat historik n San Francisko shkaktojn rrshqitje t balts dhe gejzer t kanalizimeve t shprthejn, duke pastruar qytetin e mbushur me jashtqitje (VIDEO)

  Emri: geyser.jpg

Shikime: 48

Madhsia: 17.0 KB

  N mbi 99% t rasteve, prmbytjet ojn n mnyr t pashmangshme n panik pr dmtimin e prons, prhapjen e mundshme t smundjes dhe madje edhe vdekjen. Por pr qytetin m t ndyr dhe m amoral t kombit, ai llogaritet si nj banj e vonuar dhe thelbsore.

  Republika Popullore e San Franciskos u godit me mbi pes centimetra shi n natn e Vitit t Ri, duke shkaktuar prmbytje t mdha n t gjith qytetin. Makinat n t gjith qytetin u zhytn nn ujin toksik t prmbytjes duke lar jashtqitjet, gjilprat dhe tendat e pastrehve nga rrugt dhe trotuaret.

  Prmbytjet rezultuan aq drrmuese sa shkaktuan plasjen e gejzerve t kanalizimeve n mes t rrugve. Nj banor vendas postoi n Twitter nj video q tregonte t shumta duke shprthyer n nj zon t vogl.  Ja video e plot:  Nga reshjet historike kan ardhur edhe rrshqitjet e dheut. Kto rrodhn deri n fund nga kodrat dhe n zona t njohura si Folsom Street dhe Precita Park.  Prmbytjet shkaktuan rritjen e nivelit t ujit deri n at pik saq disa njerz u desh (ose donin?) t lundronin n rrug. Shpresojm, asnjri prej tyre nuk ka glltitur aksidentalisht nj pik.  Ndrsa disa mund ta shohin veten t shqetsuar n fillim pr mirqenien e qytetit, ky sht n fakt m i pastrti q San Francisko sht dukur n dekada. Mos harroni, vizitort aktualisht kan nevoj pr nj hart aktuale pr t ditur se ku t shmangin mbetjet njerzore n t gjith qytetin.

  Banort produktiv gjithashtu mund t gjejn lehtsim t prkohshm nga individ t pastreh t smur mendor q i ngacmojn dhe i sulmojn. Gjithashtu shum m e ashpr pr t kryer krime si vjedhjet e makinave n kushte prmbytjeje gjithashtu.

  Disa mund t argumentojn se Perndia po drgon nj mesazh gjithashtu duke lar tualetin e qytetit me kt ngjarje t uditshme prmbytjeje. Ndoshta Ai sht gjithashtu i zemruar nga banort e qytetit q largohen prej Tij dhe drejt dekadencs revoltuese ?

  Ktu sht nj mesazh veanrisht i prshtatshm q konservatort n t gjith Amerikn do ta mirpresin. Kombi yn do ta gjente veten shum m mir si rezultat, nse do ta zbatonim kt bregdet n bregdet.  Edhe m shum lajme t mirpritura parashikojn reshje shiu pothuajse do dit gjat dy javve t ardhshme. Vazhdoft pastrimi i madh.


  Burimi: TGP

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,313
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Shenja nga Qielli: Dbor n Arabin Saudite dhe rreshje t rrmbyeshme shiu n San Francisco

  Kalifornia Veriore e mirpret Vitin e Ri me trmet me magnitud 5.4 ball

  Emri: IMG_1399-1.jpg

Shikime: 51

Madhsia: 18.5 KB

  Kalifornia Veriore e priti vitin e ri me nj trmet me magnitud 5.4 ball.

  Trmeti goditi rreth 9 milje n juglindje t Rio Dell n orn 10:35 t mngjesit, sipas USGS.  Trmeti ishte mjaft i madh pr t shkaktuar drgimin e nj "Shake Alert" n telefonat celular.  Banort e Redwood raportuan dme materiale t dieln.

  M shum se 1000 njerz humbn energjin t dieln.

  Nj trmet vdekjeprurs me magnitud 6.4 goditi t njjtin vend n Kalifornin Veriore pak para Krishtlindjeve.

  M shum se 70,000 njerz ishin pa energji elektrike n konten Humboldt muajin e kaluar pas trmetit.

  Trmeti i muajit t kaluar vrau dy persona, plagosi dhjetra t tjer dhe shkaktoi dme materiale.

  Emri: IMG_0876-1.jpg

Shikime: 54

Madhsia: 26.6 KB


  Burimi: TGP

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,313
  Postimet n Bllog
  4

  Shenja nga Qielli: Cikloni bomb godet furishm shtetin e Kalifornias

  Evakuimet e urdhruara pasi 'cikloni bomb' i Kalifornis lshon erra t fuqishme, shi t dendur; shpallur gjendjen e jashtzakonshme

  Nga Elizabeth Weise, Jorge L. Ortiz dhe Thao Nguyen

  Emri: 517a4fc2-e5fe-4437-ae1a-5d775213462d-Screen_Shot_2023-01-03_at_5.19.57_PM.jpg

Shikime: 96

Madhsia: 66.1 KB

  SAN FRANCISCO – Kalifornia shpalli gjendjen e jashtzakonshme t mrkurn pasi nj stuhi e fuqishme shkaktoi val 45 kmbsh n det, lshoi ​​shi t ngopur n tok tashm t ngopur dhe shkaktoi paralajmrime pr prmbytje dhe rrshqitje dheu, duke ndrprer energjin pr m shum se 100,000 njerz.

  Stuhia pritej t hidhte deri n 6 centimetra shi n pjes t Zons s Gjirit t San Franciskos, ku pjesa m e madhe e rajonit do t mbetej nn paralajmrimet pr prmbytje deri n mbrmjen e von t s enjtes. N Kalifornin Jugore, stuhia pritej t arrinte kulmin n intensitet gjat nats deri n mngjesin e hershm t s enjtes me qarqet Santa Barbara dhe Ventura q mund t ken m shum shi, than sinoptikant.

  T mrkurn, guvernatori i Kalifornis Gavin Newsom autorizoi njsit e Gards Kombtare t shtetit pr t mbshtetur reagimin ndaj fatkeqsive pasi nj stuhi masive goditi pjesn m t madhe t vijs bregdetare t shtetit.

  Pajisjet dhe personeli i zjarrfiksve dhe shptimit jan vendosur n zonat q konsiderohen m t mundshme pr t prjetuar prmbytje t rnda dhe flukse balte.

  "Nse keni akoma energji elektrike, sht nj ide e mir t karikoni celularin, kompjutert dhe tablett tuaj tani ndrsa mundeni," tha meteorologia e Shrbimit Kombtar t Motit Cynthia Palmer n zyrn e agjencis n zonn e San Franciskos. Nse rryma fiket, t kesh akses n informacionin n koh pr stuhin - dhe dika pr t par - do t jet e dobishme, tha ajo.

  Emri: 8fabf2fa-40a7-448a-ad38-2021e292feb0-_Downed_tree_2.jpg

Shikime: 49

Madhsia: 49.2 KB

  Stuhia sht quajtur nj " ciklon bomb " sepse pritet t shnohet nga nj rnie e shpejt e presionit atmosferik q rezulton n nj stuhi me intensitet t lart.

  “Gjithka u tha se bhet fjal pr nj ngjarje 30-orshe nga fillimi n fund”, tha Rick Canepa, nj meteorolog me zyrn e Shrbimit Kombtar t Motit n San Francisko. “Shiu nuk do t bjer deri t enjten pasdite ose hert n mbrmje”.

  Moti i ashpr mund t bjer 10 ose m shum in shi n disa pjes t Kalifornis Veriore gjat javs s ardhshme, thon sinoptikant . Stuhia e s mrkurs pritej t rrzonte pem, t shkaktonte prmbytje t mdha, t lante rrugt, t shkaktonte shembje t kodrave, t ngadalsonte aeroportet dhe potencialisht t onte n "humbje t jets njerzore", tha Shrbimi Kombtar i Motit.

  Por zyrtart paralajmrojn se edhe ather rreziku nuk ka mbaruar. Parashikuesit po vzhgojn sisteme t tjera n det q gjithashtu mund t godasin rajonin me m shum reshje.

  Ndrkoh, Kalifornia nuk ishte i vetmi vend q u prball me mot t ashpr t mrkurn. Nj tornado e mundshme ka rn pran Montgomery, Alabama, hert t mrkurn. Nuk pati t vdekur, por kthesa dmtoi m shum se 50 shtpi.

  Vdekje t lidhura me prmbytjet konfirmohen n Sacramento; shofert e shptuar
  Dy trupa t tjer u gjetn t mrkurn pas prmbytjeve n nj pjes rurale t kontes jugore Sacramento, than autoritetet, duke e uar numrin e t vdekurve nga stuhia atmosferike e lumit n natn e Vitit t Ri n tre.

  Trupi i tret u gjet n nj automjet q ishte zhytur n uj, tha Sgt. Amar Gandhi, nj zdhns i Zyrs s Sherifit t Qarkut Sacramento.

  Viktima nuk ishte identifikuar dhe nuk kishte asnj informacion shtes pr incidentin, tha Gandhi t mrkurn mbrma.

  Gjat mngjesit, oficert e Patrulls s Autostrads s Kalifornis gjetn trupin e nj gruaje teksa po rikuperonin automjetet q kishin ngecur pr shkak t prmbytjeve.

  T dieln, autoritetet zbuluan trupin e nj burri brenda nj automjeti t zhytur n uj. Gandhi tha se prpjekjet e shptimit n Sacramento County jan duke vazhduar.

  Diku tjetr npr komunitetet e Kalifornis Veriore, disa shofer u shptuan nga rrugt e prmbytura dhe pemt e rrzuara.

  Departamenti i Zjarrfiksve t San Franciskos shptoi nj familje t mrkurn mbrma pasi pemt e rrzuara n nj rrug t qytetit bllokuan familjen.

  Banort e Kalifornis prballen me ndrprerje
  Me shiun e dendur q ngopet tokn dhe errat e forta, pemt kan m shum gjasa t bien dhe mund t shkaktojn ndrprerje t mdha t energjis, sipas Karla Nemeth, drejtoresh e Departamentit t Burimeve Ujore n Kaliforni.

  Zyrtart dhe kompanit e energjis paralajmruan banort q t prgatiten pr ndrprerje t mundshme pr shkak t stuhis duke krijuar komplete emergjence dhe duke mbajtur t karikuara pajisjet thelbsore.

  Gati 178,000 shtpi dhe biznese ishin n errsir ​​t mrkurn mbrma, sipas PowerOutage.us , i cili gjurmon ndrprerjet. Shumica e ndrprerjeve u raportuan n bregun verior t shtetit.

  Ndihma e t pastrehve nga stuhia
  N kmbt e lagjes Bernal Heights t San Franciskos, Magaly Rowell priste autobusin e saj nn nj ombrell n at q kalon pr nj streh autobusi pran Precita Park. Ajo po sfidonte elementt jo pr shkak t puns s saj n nj kompani sigurie, por pr t ushqyer t pastreht n nj kish aty pran, dika q Rowell tha se bn do dit.

  "Nuk sht aq keq nse nuk ka er," tha Rowell ndrsa ombrella e saj u godit nga shiu dhe prrenjt e ujit rrodhn n rrugn Folsom. “Bhet m e vshtir kur era fryn si sot. Un shqetsohem pr njerzit e pastreh. Jan ata q vuajn m shum kur moti bhet i till.”

  Urdhrohen evakuime n qytetet bregdetare
  Zyrtart n Santa Cruz dhe Santa Barbara lshuan urdhra evakuimi t mrkurn pasi stuhia e madhe i v zonat bregdetare n rrezik t lart pr shkak t rrshqitjeve t mundshme t dheut dhe prmbytjeve.

  Urdhrat e detyrueshm t evakuimit jan lshuar pr ata q jetojn n zonat e plagve t djegura n konten Santa Barbara pr shkak t prmbytjeve t mundshme dhe rrjedhave t mbeturinave, njoftoi Sherifi i Qarkut Santa Barbara Bill Brown gjat nj konference pr shtyp t mrkurn.

  Zyra e Sherifit t Qarkut Santa Cruz lshoi ​​urdhra t shumta evakuimi pr pjest jugore t qarkut gjat t mrkurs pr shkak t shqetsimeve mbi prmbytjet e mundshme dhe rrjedhjen e mbeturinave nga kushtet e stuhis.

  Ndrprerje fluturimi mes stuhis s fuqishme
  Me errat e forta dhe shirat e dendur, stuhia tashm po shkakton ndrprerje t fluturimeve n Zonn e Gjirit, me m shum q pritet t vijn me afrimin e pikut.

  Q nga pasditja e s mrkurs, Aeroporti Ndrkombtar i San Franciskos ka prjetuar 74 anulime fluturimesh, duke prbr 8% t t gjitha fluturimeve.

  Rreth 191 fluturime jan vonuar me nj mesatare prej 35 minutash, sipas Doug Yakel, nj oficer i informacionit publik pr aeroportin. "Vonesat dhe anulimet jan rezultat i tavaneve t reduktuara dhe errave," tha ai pr USA TODAY.

  "N lidhje me operacionet e prgjithshme t aeroportit ktu n OAK, ekipi yn i operacioneve sht i prgatitur," i tha USA TODAY nj zdhns i Aeroportit Ndrkombtar t Oakland. Pasagjert me fluturime pr dhe nga Oakland inkurajohen fuqimisht t kontaktojn me linjn e tyre ajrore prmes aplikacionit celular ose faqes s internetit pr prditsime mbi fluturimet e tyre.

  Heqja dor nga udhtimi pr fluturimet e ndrprera nga "cikloni i bombs" n Kaliforni:

  Southwest Airlines po ofron rezervime falas pr fluturimet e planifikuara pr t mrkurn, pr fluturimet drejt dhe nga Oakland, Sacramento, San Francisko dhe San Jose. Rezervimi duhet t ket t njjtat ifte qytetesh dhe data udhtimi brenda 14 ditve nga data origjinale e udhtimit.
  T mrkurn mbrma, Delta Air Lines lshoi ​​​​nj prjashtim nga udhtimi pr fluturimet e planifikuara t enjten dhe t premten pr ose nga San Francisko, Oakland, Sacramento, San Jose dhe Fresno. Diferenca e tarifs do t hiqet kur udhtimi i riprenotuar t bhet m 8 janar ose prpara.

  Banort po prgatiten pr prmbytjet
  N San Francisko, klientt n Papenhausen Hardware ishin m t shqetsuar pr prmbytjet, tha bashkpronar i dyqanit Karl Aguilar.

  "Javn e kaluar nj numr i madh njerzish u prqendruan n ati - rrjedhje t vogla, dritare, gjra t tilla," tha Aguilar. “Kishte nj pik ku ajo kaloi dhe njerzit u bn shum m t shqetsuar me zbutjen e prmbytjeve. Kjo stuhi e veant, sht e gjitha pr zbutjen e prmbytjeve.''

  Pak dyer n lindje, Grace Daryanani n restorantin Bulls Head ka gati thas me rr dhe fshes me korrent t lagsht/t that. Hapsira e saj sht prmbytur n stuhi t mdha m par, por ajo shpreson se nj zon e re ngrnieje n natyr mund t devijoj nj pjes t ujit.

  "Ndoshta kjo do t ndihmoj," tha ajo.

  Shprthimet e ers deri n 80 mph
  Sinoptikant paralajmruan pr krcnime nga prmbytjet dhe lshuan paralajmrime pr erra t forta n prag t stuhis. Shrbimi Kombtar i Motit n Zonn e Gjirit dha nj paralajmrim t rrall duke thn se sistemi i ardhshm " brutal " i stuhis "duhet t merret seriozisht".

  "Sinqerisht, historia m e madhe tani jan errat," tha Palmer. Zonat bregdetare mund t goditen nga erra n intervalin 40 deri n 50 mph, ndrsa disa zona malore mund t ken erra deri n 80 mph.

  Mund t ket prmbytje dhe rrshqitje dheu
  Pr shkak se toka ishte tashm e ngopur me m shum se 5 centimetra shi q ran natn e Vitit t Ri, stuhia e s mrkurs mund t shkaktoj probleme t rnda dhe dmtime n disa zona.

  "Shqetsimi kryesor jan pellgjet m t vogla ujmbledhse dhe shpatet e pjerrta. Kshtu q rrshqitjet e balts, rrshqitjet e cekta dhe prmbytjet urbane dhe t vogla t prrenjve mund t bhen mjaft domethnse pr nj periudh kohe t mrkurn mbrma n disa vende," tha Daniel Swain, nj klimatolog n Universitetin e Kaliforni, Los Anxhelos.

  Mot i keq, tornado t mundshm n jug
  Edhe jugu u godit nga moti intensiv t mrkurn. Shira t dendur, prmbytje t shpejta dhe moti i rnd u pan n nj zon n t gjith Florida, Xhorxhia, Karolina e Veriut dhe e Jugut.

  Nj tornado e mundshme ka rn n lindje t Montgomery, Alabama n orn 3:14 t mngjesit t s mrkurs.

  Rodney Penn , i cili ishte n shtpi kur goditi stuhia, tha se nj gjymtyr e rn nga pema shprtheu xhamat e makins s gruas s tij, por nuk pati dme strukturore n banesn e tij.

  “Fjal pr fjal dukej sikur kishte nj mij shkop bejsbolli q godasin ann e shtpis n t njjtn koh,” tha Penn.

  N Karolinn e Jugut, pes qarqe ishin nn vzhgimin e tornadove t mrkurn.

  Shiu i dendur n Kaliforni nuk sht fundi i thatsirs n Perndim
  Kushtet ekstreme t thatsirs n t cilat ka vuajtur Kalifornia po ndihmojn n shmangien e disa prmbytjeve t mundshme sepse shum nga rezervuart m t mdhenj t shtetit jan ende mjaft t ulta, tha Swain.

  "Ata kan shum hapsir ​​pr kokn tani pr t thithur shum uj," tha ai.

  Shteti e gjen veten n mes t nj emergjence prmbytjeje, edhe pse sht n mes t nj emergjence thatsire, tha Karla Nemeth, drejtore e Departamentit t Burimeve Ujore n Kaliforni gjat nj konference pr shtyp t mrkurn.

  "Shum nga pemt tona jan t stresuara pas tre viteve t thatsirs intensive, toka sht e ngopur dhe ka nj shans t konsiderueshm t rrzimit t pemve q do t krijojn probleme t rndsishme, probleme potenciale prmbytjeje, probleme potenciale t energjis," tha ajo.

  Ndrsa shirat ka t ngjar t lehtsojn thatsirn afatshkurtr n Kalifornin Veriore prgjat bregdetit, ato do t bjn pak n drejtim t sjelljes s lehtsimit t thatsirs n Perndim n trsi.

  "Nuk do t ndihmoj me t vrtet lvizjen e gjilprs n pellgun e Kolorados, por sigurisht q do t ndihmoj n Kalifornin qendrore dhe veriore," tha Swain.

  M shum uj sht rrugs
  Ka edhe dy stuhi t tjera t mundshme n Paqsor, njra q mund t arrij t premten von dhe t ndodh t dieln dhe m pas nj stuhi tjetr e mundshme q mund t arrij t martn, tha Canepa.

  T dyja mund t sjellin nivele m t larta se normalja deri n mes t janarit.

  Ka nj gam t gjer pasigurie pr javn e ardhshme, duke filluar nga disa stuhi t tjera t moderuara q nuk do t shkaktonin shum probleme deri n nj ose ndoshta m shum ngjarje atmosferike lumore.

  far sht nj lum atmosferik?
  Stuhia, e dyta nga tre ose ndoshta katr e drejtuar drejt bregut t Kalifornis, po vjen nga prtej oqeanit Paqsor. sht ai q njihet si nj lum atmosferik ose, pr t prdorur termin m t zakonshm disa vite m par, nj Express Pineapple sepse e ka origjinn nga Hawaii.

  Kto stuhi sjellin reshje t mdha shiu dhe ndodhin kur nj linj ajri i ngroht dhe i lagsht rrjedh nga afr ishujve prtej Oqeanit Paqsor n Bregun Perndimor.

  Kur arrin ajrin m t freskt mbi tokn perndimore, avulli i ujit bie si shi i dendur. Lumenjt atmosferik jan rajone t gjata dhe rrjedhse t atmosfers q bartin avujt e ujit npr nj pjes t qiellit 250 deri n 375 milje t gjer. Ato mund t jen m shum se 1000 milje t gjata - dhe mund t mbajn m shum uj se lumi Misisipi.

  Burimi: USA Today
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 05-01-2023 m 15:17

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,313
  Postimet n Bllog
  4

  Shenja nga Qielli: Prmbytje e madhe n shtetin e Kalifornis n SHBA

  Prmbytja e Kalifornis detyron evakuime masive, voglushin e merr rrjedha e furishme e ujit

  Emri: 1200x0.jpg

Shikime: 89

Madhsia: 59.3 KB

  Nga CHRISTOPHER WEBER dhe STEFANIE DAZIO

  LOS ANGELES (AP) - Ndrsa nj tjetr stuhi e fuqishme pushtoi Kalifornin, nj djal 5-vjear u prfshi nga prmbytjet t hnn n bregdetin qendror t shtetit dhe u urdhrua nj komunitet i tr bregdetar q sht shtpia e Princit Harry, Oprah Winfrey dhe t famshm t tjer. pr t'u evakuuar n prvjetorin e pest t rrshqitjeve vdekjeprurse t balts atje.

  Dhjetra mijra njerz mbetn pa energji elektrike dhe disa shkolla u mbylln gjat dits. Rrugt dhe autostradat u shndrruan n lumenj q rrjedhin, pemt u prmbysn, balta rrshqiste dhe shofert ulrinin ndrsa goditnin bllokimet e rrugve t shkaktuara nga mbeturinat e rna. Numri i t vdekurve nga vargu i pamshirshm i stuhive u rrit nga 12 n 14 t hnn, pasi dy persona u vran nga rrzimi i pemve, than zyrtart shtetror.

  Nj krkim afrsisht shtat orsh pr djalin e zhdukur gjeti vetm kpucn e tij prpara se zyrtart ta anulonin pasi nivelet e ujit ishin shum t rrezikshme pr zhytsit, than zyrtart. Djali nuk sht deklaruar i vdekur, tha zdhnsi Tony Cipolla i Zyrs s Sherifit t Qarkut San Luis Obispo.

  Nna e djalit po ngiste nj kamion kur ai u bllokua n ujrat e prmbytjeve pak para ors 8 t mngjesit pran Paso Robles, nj qytet i vogl n brendsi nga bregu qendror i Kalifornis, sipas Tom Swanson, ndihms shefi i Departamentit t Zjarrfiksve t Qarkut Cal Fire/San Luis Obispo.

  Kalimtart ishin n gjendje t nxirrnin nnn nga kamioni, por djali u nxor nga automjeti dhe n rrjedhn e poshtme, me gjas n nj lum, tha Swanson. N at koh nuk kishte asnj urdhr evakuimi n zon.

  Rreth 130 milje (209 kilometra) n jug, i gjith komuniteti i Montecito dhe kanionet prreth t plagosur nga zjarret e fundit ishin nn nj urdhr evakuimi q erdhi n prvjetorin e pest t nj rrshqitjeje dheu q vrau 23 njerz dhe shkatrroi m shum se 100 shtpi n bregdet. enklav.

  N Los Angeles, nj grop glltiti dy makina n zonn Chatsworth t hnn mbrma. Dy persona shptuan vet dhe zjarrfiksit duke prdorur litar dhe nj shkall ajrore shptuan dy t tjer q kishin lndime t lehta, than autoritetet.

  Shrbimi Kombtar i Motit raportoi norma reshjesh prej nj in (2.5 centimetra) n or, me rrebeshe t dendura q priten gjat gjith nats n zonn e pasur, ku rrugt gjarprojn prgjat kodrave t pyllzuara t mbushura me shtpi t mdha. Montecito sht i shtrydhur midis maleve dhe Paqsorit dhe sht shtpia e t famshmve duke prfshir Rob Lowe dhe Harry dhe Meghan, Duka dhe Dukesha e Sussex.

  Ellen DeGeneres ndau nj video n Instagram t saj duke qndruar prball nj prroi t trbuar pran shtpis Montecito ku jeton me gruan e saj, aktorin Portia de Rossi. Ajo tha n postim se u sht thn t strehohen n vend sepse jan n tok t lart.

  "Kjo sht menduri!" drejtuesi i talk show-it, i veshur me kapu dhe mushama, thot n video. “Ky prrua pran shtpis son nuk rrjedh kurr, kurr. sht ndoshta rreth nnt kmb lart dhe do t shkoj dy kmb t tjera lart.”

  Prona e Jamie McLeod ishte nn urdhrin e evakuimit t Montecito, por ajo tha se nuk kishte asnj mnyr q ajo t "zbriste nga mali" me nj prrua t nxituar n njrn an dhe nj rrshqitje dheu nga ana tjetr. Pronarja 60-vjeare e Sanctuary Bird Santa Barbara tha se nj nga punonjsit e saj erdhi pr t br nj drges javore ushqimore dhe gjithashtu sht bllokuar.

  McLeod tha se ajo ndihet me fat sepse shtpia e saj qndron n tok t lart dhe energjia sht ende e ndezur. Por ajo tha se sht lodhur nga urdhrat e shpeshta t evakuimit q nga zjarri masiv i pasuar nga rrshqitja vdekjeprurse e dheut pes vjet m par.

  "Nuk sht e leht t zhvendosesh," tha McLeod. "Un e dua plotsisht at - prve n katastrof."

  Sherifi i Qarkut Santa Barbara, Bill Brown, tha se vendimi pr t evakuuar afro 10,000 njerz ishte "bazuar n shkalln e lart t vazhdueshme t reshjeve pa asnj tregues se kjo do t ndryshoj para se t bjer nata". Prrenjt ishin tejmbushur dhe shum rrug u prmbytn.

  Korsit drejt veriut t US 101, nj rrug kryesore bregdetare, pritej t mbylleshin deri t martn. Shum autostrada t tjera dhe rrug lokale u mbylln pr shkak t rrshqitjeve t gurve dhe prmbytjeve.

  N bregdet, u lshuan urdhra evakuimi n konten Santa Cruz pr rreth 32,000 banor q jetonin pran lumenjve dhe prrenjve t fryr nga shiu. Lumi San Lorenzo u deklarua n fazn e prmbytjes dhe pamjet e dronit treguan shum shtpi t ulura n uj me balt kafe, gjysmat e siprme t makinave duke par jasht.

  Maria Cucchiara, e cila jeton n Feltonin e vogl, t prmbytur, shkoi pr nj shtitje pr t numruar bekimet e saj pasi "nj deg e madhe u prplas" n atin e studios s saj t vogl, tha ajo.

  Un kam dy kotele dhe mund t ishim vrar. Ishte mbi nj ton, "tha ajo. "Kshtu q sht e panevojshme t thuhet, ishte shum shqetsuese."

  Nicole Martin, pronare e Fern River Resort n Felton, prshkroi nj sken m t qet t hnn. Klientt e saj pinin kafe mes pemve t larta drur t kuq dhe po “po shijonin shfaqjen”, tha ajo, ndrsa tavolinat e piknikut dhe mbeturinat e tjera notonin n San Lorenzo t fryr.

  Lumi sht zakonisht rreth 60 kmb (18 metra) posht kabinave, tha Martin, por ai zvarritet deri n 12 kmb (4 metra) nga kabinat.

  N Kalifornin Veriore, disa rrethe mbylln shkollat dhe m shum se 35,000 klient mbetn pa energji elektrike n Sacramento - nga m shum se 350,000 nj dit m par pasi rrehjet e 60 mph (97 km/h) rrzuan pem madhshtore n linjat e energjis elektrike, sipas Qarkut Komunal t Sacramento. . Nj person i pastreh i vrar nga nj pem n rnie n rajon ishte ndr vdekjet e reja t njoftuara t hnn.

  Shrbimi Kombtar i Motit paralajmroi pr nj "parad t pamshirshme t lumenjve atmosferik" - shtllunga t gjata lagshtie q shtrihen n Paqsor q mund t lshojn sasi marramendse shiu dhe bore. Reshjet e pritshme gjat dy ditve t ardhshme vijn pasi stuhit javn e kaluar ndrpren energjin elektrike, prmbytn rrugt dhe goditn vijn bregdetare.

  Presidenti Joe Biden lshoi nj deklarat emergjence t hnn pr t mbshtetur reagimin ndaj stuhis dhe prpjekjet e ndihms n m shum se nj duzin qarqesh.

  Shrbimi i motit lshoi nj vzhgim t prmbytjeve pr nj pjes t madhe t Kalifornis Veriore dhe Qendrore, me 6 deri n 12 in (15 deri n 30 centimetra) shi q priten deri t mrkurn n ultsirat tashm t ngopura t zons Sacramento.

  N zonn e Los Anxhelosit, kishte potencial pr deri n 8 in (20 centimetra) shi n zonat kodrinore von t hnn dhe t martn. Pritej gjithashtu surf i lart.

  Pjesa m e madhe e Kalifornis mbetet n thatsir t rnd deri n ekstrem, megjithse stuhit kan ndihmuar n mbushjen e rezervuarve t varfruar.  Burimi: Associated Press
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 10-01-2023 m 11:53

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,313
  Postimet n Bllog
  4

  Shenja nga Qielli: Trmeti masiv 7.6 ball dmton ndrtesa n Indonezi, ndihet deri n Australi

  Shenja nga Qielli: Trmeti masiv 7.6 ball dmton ndrtesa n Indonezi, ndihet deri n Australi

  Emri: newspress-collage-25302845-1673333894099.jpg

Shikime: 105

Madhsia: 40.8 KB
  Nj shtpi e dmtuar shfaqet pas nj trmeti me magnitud 7.6 ball q goditi thell oqeanin pran Indonezis dhe Timorit Lindor, n ishujt Tanimbar n Maluku m 10 janar 2022.
  BNPB/AFP nprmjet Getty Images


  XHAKARTA, Indonezi - Nj trmet i fuqishm n thellsi t detit dmtoi ndrtesat e fshatit n nj zinxhir ishull t leht t populluar n Indonezin lindore t martn hert, dhe lkundjet e tij t konsiderueshme u ndjen gjersisht n Australin veriore.

  Dy ndrtesa shkollore dhe 15 shtpi u dmtuan n ishujt Tanimbar, me nj nga shtpit e dmtuara rnd dhe tre t dmtuara mesatarisht. Raportohet vetm pr nj banor t plagosur.

  Banort vendas ndjen lkundje t forta pr tre deri n pes sekonda. Pati panik kur trmeti u trondit, kshtu q banort u larguan nga shtpit e tyre, tha n nj deklarat Abdul Muhari, zdhns i Agjencis Kombtare pr Zbutjen e Fatkeqsive, duke cituar agjencin lokale.

  Epiqendra e trmetit me magnitud 7.6 ishte n Detin Banda, m afr ishujve Tanimbar n provincn Maluku q kan rreth 127,000 banor, sipas t dhnave t vitit 2021. Lkundjet u ndjen n disa rajone, duke prfshir provincat Papua dhe East Nusa Tenggara, si dhe n Australin veriore.

  Agjencia e Meteorologjis, Klimatologjis dhe Gjeofiziks e Indonezis lshoi ​​​​nj paralajmrim pr cunami q u hoq tre or m von.

  Bazuar n katr vzhgimet e matsve t batics rreth qendrs s trmetit, ai nuk tregoi ndonj anomali apo ndryshim t rndsishm n nivelin e detit, tha kreu i agjencis Dwikorita Karnawati.

  Shrbimi Gjeologjik i SHBA tha se epiqendra e trmetit ishte n nj thellsi prej 65 miljesh jo shum larg majs veriore t Australis. Trmetet m t thella priren t shkaktojn m pak dme n siprfaqe sesa lkundjet e cekta, por ndjehen m gjersisht.

  M shum se 1000 njerz n Australin veriore, prfshir qytetin e Darvinit, i raportuan Geoscience Australia se e ndjen trmetin. Qendra e Prbashkt e Paralajmrimit t Cunamit n Australi tha se trmeti nuk prbnte krcnim pr cunami n kontinent ose ndonj ishull apo territor.

  Kngtarja australiane Vassy shkroi n Twitter se ishte trmeti m i gjat q kishte ndjer.

  Emri: shutterstock_editorial_7_6_magnitude_earthquake_in_th_13705006a.jpg

Shikime: 59

Madhsia: 67.3 KB
  Vendndodhja e trmetit me magnitud 7.6 n Detin Banda tregohet n nj hart, n brigjet e Rajonit t Ishujve Tanimbar t Indonezis dhe Timorit Lindor, m 10 janar 2023.
  Fletpalosje USGS/EPA-EFE/Shutterstock


  Ne dolm me vrap nga shtpia n mes t nats. Nuk kam prjetuar kurr nj trmet q zgjati kaq gjat dhe u ndje aq i fort. Ishte mjaft e frikshme, ka shkruar Vassy. "Na zgjoi n mes t nats."

  Indonezia shpesh tronditet nga trmetet dhe shtrihet n "Unazn e Zjarrit" t Paqsorit, harkun e gabimeve sizmike rreth Oqeanit Paqsor, ku ndodhin shumica e trmeteve dhe shprthimeve vullkanike n bot.


  Burimi: NY Post

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,313
  Postimet n Bllog
  4

  Shenja nga Qielli: Nj trmet i fort godet Shqiprin

  Emri: 3F9EA584-A285-496B-BB26-51B77B1C5C50.jpg

Shikime: 85

Madhsia: 42.7 KB

  Ministria e Mbrojtjes ka reaguar n lidhje me trmetin e fort q goditi Shqiprin n ort e vona t mbrmjes s t diels. Sipas IGJEUM, trmeti kishte nj magnitud 4.7 ball t shkalls Rihter dhe epiqendr 3 km larg qytetit t Klosit. Nga informacionet paraprake raportohet pr disa dmtime t lehta n 3 banesa n Njsin Administrative Xibr.

  Sipas t dhnave paraprake nga Qendra Kombtare Operacionale e Emergjencave Civile dhe Igjeum, lkundje trmeti me magnitud 4.7 Richter, me epiqendr 3 km n jug t Klosit jan ndier n t gjith territorin e Shqipris. Sipas t dhnave t deritanishme raportohen disa dme t lehta n Njsin Administrative Xibr, Bashkia Klos. T gjitha strukturat e Mbrojtjes Civile jan n gatishmri dhe n kontakt t vazhdueshm m t gjitha Bashkit e vendit, thuhet n njoftimin e Ministris s Mbrojtjes

  Ndrkoh q Emergjencat Civile raportojn se deri tani ka njoftime pr demtime n 3 shtpi t banueshme n Njesine Administrative Xibr.

  Euronews
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 8. #8

  Pr: Shenja nga Qielli: Dbor n Arabin Saudite dhe rreshje t rrmbyeshme shiu n San Francisco

  Wow, e mrekullueshme!!

Tema t Ngjashme

 1. Prezantimi Shqiperise ne panairin kulturor ne Arabine Saudite
  Nga Xhemis n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 25-02-2017, 06:47
 2. Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 13-03-2013, 19:27
 3. Prgjigje: 107
  Postimi i Fundit: 09-10-2012, 20:21
 4. Ja cfare mesojne femijet ne Arabine Saudite
  Nga Cappuccino n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 83
  Postimi i Fundit: 16-06-2006, 16:35
 5. Al Kaida godet Arabine Saudite.
  Nga kolombi n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 30-05-2004, 12:55

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •