Papa që tronditi botën pasi u bë i pari që dha dorëheqjen që nga viti 1415: Si Joseph Ratzinger, djali i një oficeri policie që jetoi gjatë sundimit nazist, u bë Benedikti XVI në vitin 2005 në moshën 78-vjeçare, gjermani i parë që ishte kreu i Kishës Katolike në 1000 vjet

- Benedikti lindi Joseph Aloisius Ratzinger më 16 prill 1927 në Gjermaninë jugore.
- Ai u shugurua në vitin 1951 dhe shpejt zhvilloi reputacionin e tij si teolog
- Më vonë u bë kardinal dhe u emërua Kryepeshkop i Mynihut në 1977
- Benedikti u zgjodh Papë në prill 2005 - gjermani i parë në gati 1000 vjet
- Dhe ai i mahniti katolikët në mbarë botën kur zgjodhi të largohej në vitin 2013


Nga DAVID AVERRE

Papa Emeritus Benedikti XVI, teologu i turpshëm gjerman, i cili ishte papa i parë në 600 vjet që dha dorëheqjen nga puna, vdiq sot në moshën 95-vjeçare.

Vatikani tha se eshtrat e Benediktit do të ekspozohen publikisht në Bazilikën e Shën Pjetrit duke filluar nga e hëna për besimtarët të bëjnë nderimet e tyre të fundit.

Benedikti tronditi botën më 11 shkurt 2013 kur në latinisht të butë deklaroi se nuk kishte më forcë të drejtonte Kishën Katolike prej 1.2 miliardë banorësh që kishte drejtuar për tetë vjet nga skandali dhe indiferenca.

Vendimi i tij dramatik hapi rrugën për konklavën që zgjodhi Papa Françeskun si pasues të tij dhe rezultoi në një marrëveshje të paprecedentë që pa dy papë që jetonin krah për krah në kopshtet e Vatikanit.

Emri:  wire-66070231-1672481222-645_634x416.jpg

Shikime: 86

Madhësia:  52.0 KB
Papa Benedikti XVI përshëndet turmën nga ballkoni qendror i Bazilikës së Shën Pjetrit në Vatikan më 19 prill 2005, menjëherë pas zgjedhjes së tij

Emri:  65984971-0-Pope_Emeritus_Benedict_XVI_at_Munich_airport_before_his_departur-a-1_1672484000247.jpg

Shikime: 35

Madhësia:  50.2 KB
Papa Emeritus Benedikti XVI në aeroportin e Mynihut para nisjes së tij në Romë në 2020

Ish-kardinali Joseph Ratzinger nuk kishte dashur kurrë të bëhej papë, duke planifikuar që në moshën 78-vjeçare të kalonte vitet e tij të fundit duke shkruar në 'qetësinë dhe paqen' e Bavarisë së tij të lindjes.

Në vend të kësaj, ai u detyrua të ndiqte gjurmët e të dashurit të Shën Gjon Palit II dhe të drejtonte kishën përmes pasojave të skandalit të abuzimit seksual nga klerikët dhe më pas një skandali të dytë që shpërtheu kur kupëmbajtësi i tij vodhi letrat e tij personale dhe ia dha një gazetare.

Duke u zgjedhur Papë, tha ai një herë, ndjehej sikur një 'gijotinë' kishte rënë mbi të.

Megjithatë, ai e drejtoi papatin e tij me një vizion të vetëm për të rindezur besimin në një botë që, ai shpesh ankohej, dukej se mendonte se mund të bënte pa Perëndinë.

"Në zona të gjera të botës sot, ka një harresë të çuditshme të Zotit," u tha ai 1 milion të rinjve të mbledhur në një fushë të gjerë për udhëtimin e tij të parë jashtë vendit si papë, në Ditën Botërore të Rinisë në Këln, Gjermani, në 2005.

"Duket sikur gjithçka do të ishte njësoj edhe pa të."

Emri:  65984221-11578903-image-a-1_1672217988917.jpg

Shikime: 34

Madhësia:  53.5 KB
Papa Françesku (djathtas) kapen për dore me Papa emeritus Benedikti XVI ndërsa ai i bën një vizitë atij në Vatikan në nëntor 2020

Benedikti lindi Joseph Aloisius Ratzinger më 16 prill 1927, në shtëpinë e tij familjare në fshatin gjerman jugor Marktl, afër Austrisë.

Babai i tij, Joseph Sr. ishte një oficer policie dhe xhaxhai i tij i madh një politikan i shquar katolik në Gjermani.

Ai u regjistrua me forcë në Rininë Hitleri gjatë Luftës së Dytë Botërore kur ishte 14 vjeç dhe anëtarësimi ishte i detyrueshëm. Ai dezertoi ushtrinë gjermane në prill 1945, në ditët e fundit të luftës.

Benedikti u shugurua, së bashku me vëllain e tij, Georg, në vitin 1951 dhe fitoi vëmendjen si këshilltar teologjik liberal në Këshillin e Dytë të Vatikanit, i cili u hap në vitin 1962 dhe çoi në një reformë të thellë të Kishës.

Megjithatë, marksizmi dhe ateizmi i protestave studentore të vitit 1968 në të gjithë Evropën e shtynë atë të bëhej më konservator për të mbrojtur besimin kundër sekularizmit në rritje.

Pas qëndrimeve si profesor teologjie, ai u bë kardinal dhe u emërua Kryepeshkop i Mynihut në 1977, përpara se të ngrihej në krye të Kongregatës për Doktrinën e Besimit (CDF), zyra pasardhëse e Inkuizicionit, në 1981.

Ai dhe Papa Gjon Pali ranë dakord se doktrina tradicionale duhej të rivendosej në Kishë pas një periudhe eksperimentimi.

Benedikti fillimisht e ktheu vëmendjen te 'teologjia çlirimtare' e njohur në Amerikën Latine, duke urdhëruar heshtjen njëvjeçare në 1985 të fratit brazilian Leonardo Boff, shkrimet e të cilit u sulmuan për përdorimin e ideve marksiste.

Dhe në vitet 1990, Benedikti bëri presion kundër teologëve, kryesisht në Azi, të cilët i shihnin fetë jo të krishtera si pjesë të planit të Zotit për njerëzimin.

Emri:  wire-66070173-1672481221-360_634x550.jpg

Shikime: 31

Madhësia:  54.6 KB
Kardinali Joseph Ratzinger paraqet një libër me dokumentet e lëshuara nga Kongregacioni për Doktrinën e Besimit gjatë një konference shtypi në Vatikan më 12 dhjetor 1985. Ratzinger vazhdoi të bëhej Papa Benedikti XVI

Emri:  wire-66070199-1672481221-546_634x465.jpg

Shikime: 31

Madhësia:  54.6 KB
Guvernatori i shtetit bavarez Franz Joseph Strauss, djathtas, i jep një kryq si dhuratë lamtumire kardinalit Joseph Ratzinger, i cili do të niset për të kryesuar Kongregacionin për Doktrinën e Besimit në Vatikan, gjatë vizitës së tij zyrtare lamtumirës në Kancelarinë e Shtetit në Mynih. Gjermani, më 12 shkurt 1982

Emri:  wire-66070193-1672481219-756_634x463.jpg

Shikime: 32

Madhësia:  50.5 KB
Kardinali gjerman Joseph Ratzinger, majtas, kreu i organit mbikëqyrës të Vatikanit për doktrinën, shikon ndërsa kreu i kishës armene-ortodokse, Vasken I Baldyan, rregullon kapuçin e tij, në Mynih, Gjermani, në 1981

Benedikti trashëgoi detyrën në dukje të pamundur për të ndjekur gjurmët e Gjon Palit kur u zgjodh udhëheqësi i 265-të i Kishës më 19 prill 2005.

Ai ishte Papa më i vjetër i zgjedhur në 275 vjet dhe gjermani i parë në gati 1000 vjet.

Me disa lëvizje vendimtare, shpesh të diskutueshme, ai u përpoq t'i kujtonte Evropës trashëgiminë e saj të krishterë dhe e vendosi Kishën Katolike në një rrugë konservatore, me mendje traditash, që shpesh herë i largonte progresistët.

Ai lehtësoi kufizimet për kremtimin e meshës së vjetër latine dhe nisi një goditje ndaj murgeshave amerikane, duke këmbëngulur që kisha t'i qëndrojë besnike doktrinës dhe traditave të saj përballë një bote në ndryshim.

Stili i Benediktit nuk mund të ishte më i ndryshëm nga ai i Gjon Palit apo Françeskut. Asnjë i dashur apo populist mediatik globitqar, Benedikti ishte një mësues, teolog dhe akademik deri në palcë.

Kur u zgjodh Papë, i gjithë studimi i tij u zhvendos nga banesa e tij jashtë mureve të Vatikanit në Pallatin Apostolik. Librat e ndoqën atë në shtëpinë e tij të pensioneve.

"Në to janë të gjithë këshilltarët e mi", tha ai për librat e tij në intervistën e gjatë të vitit 2010 "Drita e Botës".

"Unë njoh çdo cep dhe të çarë, dhe çdo gjë ka historinë e saj."

Ishte përkushtimi i Benediktit ndaj historisë dhe traditës që e bëri atë të dashur për anëtarët e krahut tradicionalist të Kishës Katolike. Për ta, Benedikti mbeti edhe në pension një fener nostalgjie për ortodoksinë dhe meshën latine të rinisë së tyre - dhe papën që ata preferonin shumë mbi Françeskun.

Por, ashtu si paraardhësi i tij Gjon Pali, Benedikti e bëri kontaktin me hebrenjtë një shenjë dalluese të papatit të tij. Veprimi i tij i parë zyrtar si papë ishte një letër drejtuar komunitetit hebre të Romës dhe ai u bë Papa i dytë në histori, pas Gjon Palit, që hyri në një sinagogë.

Në librin e tij të vitit 2011, 'Jezusi i Nazaretit', Benedikti bëri një shfajësim gjithëpërfshirës të popullit hebre për vdekjen e Krishtit, duke shpjeguar në mënyrë biblike dhe teologjike pse nuk kishte asnjë bazë në Shkrim për argumentin se populli hebre në tërësi ishte përgjegjës për vdekja e Jezusit.

Megjithatë, Benedikti ofendoi gjithashtu disa hebrenj, të cilët ishin të indinjuar nga mbrojtja dhe promovimi i tij i vazhdueshëm drejt shenjtërimit të Papës Piu XII, Papa i epokës së Luftës së Dytë Botërore i akuzuar nga disa se kishte dështuar në denoncimin e mjaftueshëm të Holokaustit.

Marrëdhëniet e Benediktit me botën myslimane ishin gjithashtu një thes i përzier. Ai i zemëroi muslimanët me një fjalim në shtator 2006 - pesë vjet pas sulmeve të 11 shtatorit në Shtetet e Bashkuara - në të cilin ai citoi një perandor bizantin i cili karakterizoi disa nga mësimet e Profetit Muhamed si 'të liga dhe çnjerëzore', veçanërisht urdhrin e tij për përhapni besimin 'me shpatë'.

Momente kyçe në jetën e Joseph Ratzinger, ish-papës Benedikti XVI

16 Prill 1927: Lindur në Marktl am Inn, një qytet i vogël në Bavari në Gjermaninë jugore dhe me emrin Joseph Ratzinger.

1941: I detyruar të bashkohet me Rininë Hitleri.

1951: Shugurohet meshtar.

1977: Emërohet kryepeshkop i Mynihut dhe bëhet kardinal.

1981: Kryeson kongregacionin doktrinor të Vatikanit, i njohur dikur si Zyra e Shenjtë e Inkuizicionit. Postimi i jep atij përgjegjësinë përfundimtare për të hetuar rastet e abuzimit.

19 Prill 2005: Zgjedhur Papë, pas Gjon Palit II dhe merr emrin Benedikti XVI.

Janar 2006: Boton enciklikën e tij të parë "Zoti është dashuri", e ndjekur nga "Shpëtuar nga shpresa" në nëntor 2007 dhe "Bamirësi në të vërtetë" në korrik 2009.

Shtator 2006: Zemëron botën myslimane me fjalimin në të cilin ai duket se mbështet pikëpamjen se Islami është në thelb i dhunshëm. Më pas kërkon falje.

11 shkurt 2013: Njofton dorëheqjen e tij, e cila hyn në fuqi më 28 shkurt. Ai është Papa i parë që jep dorëheqjen që nga Mesjeta. Bëhet papë emeritus.

20 janar 2022: Kërkon falje, por lëshon një mohim të fortë, pasi një raport për autoritetet e kishës së Mynihut thotë se ai nuk arriti të ndalonte pedofilinë nga priftërinjtë ndërsa ishte kryepeshkop midis 1977 dhe 1982.

31 dhjetor 2022: Vdes në Vatikan në moshën 95-vjeçare.

Emri:  66070553-11587799-image-a-50_1672482424791.jpg

Shikime: 33

Madhësia:  51.3 KB
Kardinali gjerman Joseph Ratzinger (L) duke përshëndetur Papa Gjon Palin II (R), gjatë një takimi me Curia në Vatikan, 19 prill 2005

Emri:  66070549-11587799-image-a-49_1672482409675.jpg

Shikime: 32

Madhësia:  48.7 KB
Papa Benedikti XVI bekon besimtarët në fund të Rrugës së Kryqit të Premten e Mirë përpara Koloseut në Romë, Itali, 06 Prill 2012

Vatikani nën Benediktin pësoi gafa famëkeqe PR dhe ndonjëherë fajin e kishte vetë Benedikti. Ai tërboi Kombet e Bashkuara dhe disa qeveri evropiane në vitin 2009, kur, rrugës për në Afrikë, u tha gazetarëve se problemi i SIDA-s nuk mund të zgjidhej duke shpërndarë prezervativë.

Por trashëgimia e Benediktit u ngjyros në mënyrë të pakthyeshme nga shpërthimi global në vitin 2010 i skandalit të abuzimit seksual të kishës katolike, edhe pse si kardinal ai ishte përgjegjës për kthimin e Vatikanit për këtë çështje.

Dokumentet zbuluan se Vatikani e dinte shumë mirë problemin, por bëri një sy qorr për dekada, duke kundërshtuar ndonjëherë peshkopët që u përpoqën të bënin gjënë e duhur.

Benedikti kishte njohuri të dorës së parë për shtrirjen e problemit, pasi zyra e tij e vjetër - Kongregacioni për Doktrinën e Besimit, të cilin ai e kishte drejtuar që nga viti 1982 - ishte përgjegjës për trajtimin e rasteve të abuzimit.

Pasi u bë papë, Benedikti ndërmori veprime kundër priftit pedofil më famëkeq të shekullit të 20-të, Rev. Marcial Maciel.

Benedikti mori përsipër Legjionarët e Krishtit të Maciel-it, një rend fetar konservator i mbajtur si model ortodoksie nga ish-papa Gjon Pali, pasi u zbulua se Maciel abuzonte seksualisht me seminaristët dhe kishte të paktën tre fëmijë.

Por sapo u qetësua skandali i abuzimit për Benediktin, shpërtheu një tjetër.

Emri:  wire-66070245-1672481228-877_634x467.jpg

Shikime: 34

Madhësia:  59.4 KB
DOSJE - Papa Benedikti XVI përshëndetet nga Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Ban Ki-moon në selinë e OKB-së më 18 prill 2008, gjatë një vizite në Nju Jork. Ka vdekur Papa Emeritus Benedikti XVI, teologu gjerman që do të mbahet mend si Papa i parë në 600 vjet që dha dorëheqjen, njoftoi Vatikani të shtunën. Ai ishte 95 vjeç. (AP Photo/Craig Ruttle, File)

Emri:  wire-66070197-1672481219-926_634x680.jpg

Shikime: 35

Madhësia:  37.3 KB
DOSJE - Presidenti Bush ecën me Papa Benediktin XVI në Shpellën Lourdes në Vatikan më 13 qershor 2008. Papa Emeritus Benedikti XVI, teologu gjerman që do të mbahet mend si Papa i parë në 600 vjet që dha dorëheqjen, ka vdekur, njoftoi Vatikani e shtunë. Ai ishte 95. (AP Photo/Evan Vucci, Dosja)

Në tetor 2012, ish-shërbyesi i Benediktit, Paolo Gabriele, u dënua për vjedhje të rëndë pasi policia e Vatikanit gjeti një sasi të madhe dokumentesh papale në banesën e tij.

Gabriele u tha hetuesve të Vatikanit se ai ia dha dokumentet gazetarit italian Gianluigi Nuzzi sepse mendonte se Papa nuk ishte duke u informuar për 'të keqen dhe korrupsionin' në Vatikan dhe se ekspozimi i tij publikisht do ta vinte kishën në rrugën e duhur.

Pasi skandali 'Vatileaks' u zgjidh, duke përfshirë një falje papale të Gabriele, Benedikti u ndje i lirë të merrte vendimin e jashtëzakonshëm që kishte lënë të kuptohet më parë: Ai njoftoi se do të jepte dorëheqjen në vend që të vdiste në detyrë, siç kishin bërë të gjithë paraardhësit e tij për të. gati gjashtë shekuj.

“Pasi kam ekzaminuar vazhdimisht ndërgjegjen time përpara Zotit, kam arritur në sigurinë se forcat e mia për shkak të moshës së shtyrë nuk i përshtaten më” kërkesave për të qenë Papë, u tha ai kardinalëve.

Ai bëri paraqitjet e tij të fundit publike në shkurt 2013 dhe më pas hipi në një helikopter për në vendstrehimin veror papal në Castel Gandolfo, për t'u ulur privatisht në konklavë.

Atëherë Benedikti e mbajti kryesisht fjalën e tij se do të jetonte një jetë lutjesh në pension, duke dalë vetëm herë pas here nga manastiri i tij i konvertuar për ngjarje të veçanta dhe duke shkruar herë pas here parathënie dhe mesazhe librash.

Zakonisht ata ishin të padëmshëm, por një libër i vitit 2020 - në të cilin Benedikti mbronte priftërinë beqare në një kohë kur Françesku po konsideronte një përjashtim - ndezi kërkesat që 'papët emeritus' të ardhshëm të heshtin.

Vëllai i tij Georg ishte një vizitor i shpeshtë i rezidencës verore papale në Castel Gandolfo derisa vdiq në vitin 2020.

'Familja e tij papnore' përbëhej nga Imzot Georg Gaenswein, sekretari i tij privat për një kohë të gjatë i cili ishte gjithmonë pranë tij, një sekretar tjetër dhe gra të shenjtëruara që kujdeseshin për banesën papale.

Të mërkurën, Papa Françesku zbuloi se paraardhësi i tij 95-vjeçar ishte 'shumë i sëmurë' dhe shkoi ta takonte në shtëpinë e tij në Kopshtet e Vatikanit.

Françesku u bëri thirrje njerëzve që të luten për Benediktin, përpara se të shkojnë ta vizitojnë atë në manastirin Mater Ecclesiae në territorin e Vatikanit ku ai jeton.

Vatikani konfirmoi dje se shëndeti i ish-Papës ishte përkeqësuar 'për shkak të moshës së avancuar', ndërsa një burim i Vatikanit tha për AFP të mërkurën se filloi të përkeqësohej 'rreth tre ditë më parë'.

“Janë funksionet e tij jetësore që po dështojnë, përfshirë zemrën e tij”, tha burimi, duke shtuar se nuk ishte planifikuar shtrimi në spital, pasi ai ka “pajisjet e nevojshme mjekësore” në shtëpi.

Një deklaratë nga zëdhënësi i Vatikanit Matteo Bruni të shtunën në mëngjes tha se: "Me dhimbje informoj se Papa Emeritus Benedikti XVI vdiq sot në orën 9:34 në Manastirin Mater Ecclesia në Vatikan".

Burimi: DailyMail