far note merr kuzhina shqiptare? TasteAtlas: E 68-ta n Bot. Italia mban vendin e par (renditja)

TasteAtlas, nj udhzues me prvoj pr ushqimin tradicional q mbledh receta autentike, komente t kritikve t ushqimit dhe artikuj krkimor rreth prbrsve e pjatave t njohura e ka renditur kuzhinn shqiptare n vend t 68-t n bot mes 95 vendeve t marra n analiz n total pr vitin 2022. Pra, sipas ksaj renditje duket se kuzhina e vendit ton renditet mes vendeve t fundit.TasteAtlas sht nj ndr portalet m t preferuar t vizitorve anemban bots ku marrin sugjerime mbi ushqimet e vendeve t ndryshme, prfshir ktu edhe Shqiprin.

Kuzhina shqiptare sht nj prfaqsues i kuzhins s Mesdheut. Traditat e gatimit t popullit shqiptar jan t larmishme pr shkak t faktorve mjedisor t cilt stimulojn pr kultivimin e pothuajse t gjitha llojeve t bimve, perimeve dhe frutave. Le t shohim se cilat jan ushqimet m t preferuara sipas Tasteatlas. N vend t par jan renditur qoftet e frguara ndjekur nga flija, tava e kosit, frgesa e Tirans dhe gatime t tjera tradicionale.

TasteAtlas ka renditur kuzhinn italiane si m t mirn duke e pozicionuar n vend t par mes 95 kuzhinave t vendeve t ndryshme, duke e vlersuar me 4.71 yje. E dyta sht kuzhina greke e vlersuar me 4.69 yje pasuar nga kuzhina spanjolle, kushina japoneze dhe ajo indiane. N vend t fundit si kuzhinat m pak t preferuara jan kuzhina norvegjeze dhe ajo marokene.

Krahasuar me vendet e rajonit, Shqipria renditet n fund t tyre. Serbia, Bosnje Hercegovina dhe Maqedonia e Veriut renditen n vend t 25-t, 38-t dhe 59-t. Ndrkoh, Mali i Zi dhe Kosova nuk jan n list.

Theksojm se vlersimi i do vendi merret nga mendimi i prdoruesve pr tridhjet pjatat, pijet dhe produktet ushqimore m t mira n secilin vend. N qoft se ndonj vend nuk sht pjes e lists ather ato nuk kan artikuj mjaftueshm pr tu vlersuar. Duke e prshkruar veten si nj atlas botror i pjatave tradicionale, prbrsve vendas dhe restoranteve autentike, ai prmban nj hart globale interaktive ushqimore me ikona t pjatave t shfaqura n rajonet e tyre prkatse dhe supozohet se prmban gati 10,000 pjata, pije dhe prbrs, si dhe 9,000 restorantet.


/ Scan intel / alfapress.al

https://alfapress.al/jete/fare-note-...ban-ven-i45375